Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

KONZUMACE TEKUTIN PŘI KOJENÍ

OBSAH

Konzumace tekutin

Minimální příjem tekutin denně činí 2 litry. Nejlepší je kvalitní pitná voda, vhodné bylinné a ovocné čaje a ovocné džusy. Doporučená dávka konzumace kávy i čajů je maximálně 3 šálky denně, protože látky v nich obsažené se samozřejmě dostávají do mateřského mléka, které dítě pije.

Zdroj: Správná strava při kojení

Poradna

V naší poradně s názvem LUMIGAN A KOJENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Líba.

Během těhotenství mi hrozně prořídly řasy. Můžu použít lumigan když kojím? Bojim se abych neublížila při kojení svému dítěti.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča .

Lumigan se kape do očí a díky tomu se jen minimálně dostává do krevního oběhu a proto by neměl významně ovlivnit kvalitu mateřského mléka. Samozřejmě, že během kojení je lepší nic takového nepoužívat.

Zdroj: diskuze Lumigan a kojení

Konzumace alkoholu

Dítě by mělo dostat pouze mateřské mléko, ve kterém není ani stopa alkoholu. Alkohol může dítěti nejen ublížit, ale má vliv i na tok mléka (zpomaluje ho) a nenegativně ovlivňuje chování dítěte. To však neznamená, že by se žena měla vzdát veškerého alkoholu běhen celé doby kojení. „Povolená“ dávka alkoholu pro kojící matky je jedna sklenice, a to nejlépe hned po nakojení, aby alkohol stihl do dalšího kojení vyprchat.

Zdroj: Správná strava při kojení

Diskuze

V diskuzi RICINOVÝ OLEJ KOJENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andy.

Prosím poraďte mi některá z vás jestli se může při kojení používat ricínový olej na pokožku?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Ricinový olej kojení

Oscillococcinum při kojení

Stejně jako v těhotenství je možné Oscillococcinum užívat i při kojení, samozřejmě po poradě se svým lékařem.

Zdroj: Zkušenosti s lékem Oscillococcinum

Poradna

V naší poradně s názvem MŮŽU PANTHENOLOVÉ TABLETY V DOBĚ KOJENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kateřina.

Dobrý sen, chci se zeptat, zda mohu užívat panthenolové tablety v době kojení. Mám 5 ti měsíční dítě. děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Ano, Panthenol je možné užívat doporučenou dávku i při kojení. Obvykle si to maminky berou, protože jim po porodu začnou padat vlasy a Panthenol jim velmi pomáhá rychle vrátit kvalitu vlasů, jako byla v době před těhotenstvím.

Zdroj: diskuze Můžu panthenolové tablety v době kojení

Těhotenství a kojení

Přípravek nesmí být užíván během těhotenství a při kojení. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Zdroj: Lék Muscoril

Mák při kojení

Při kojení přijímejte tu nejpřirozenější potravu, která je snadno stravitelná a minimálně alergenní. Vzhledem k tomu, že mléko patří mezi časté alergeny, je vhodnější konzumovat při kojení právě mák, a to též proto, že obsahuje mnohem více vápníku než mléko, jak již bylo řečeno.

Zdroj: Mák

Diskuze

V diskuzi ZELENÁ KÁVA KOJENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Adriana Koplikova.

Dobrý den. Můžu pit zelenou kávu při kojení. Na obalu mé zelené kávy je uvedeno,že je bez kofeinu,což je v rozporu s uvedeným textem. Jak to? Děkuji,Koplikova

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Zelená káva kojení

Kalorie ve stravě

Kojící ženy potřebují vyšší dávku kalorií, což představuje 300–600 kalorií za den. Samozřejmě že je to individuální, rozdílná je i chuť k jídlu, rozdílný je metabolismus. Nedoporučuje se však konzumace čokolády, sušenek, koláčů, protože tyto potraviny obsahují mnohem více kalorií, než je potřeba. Správný energetický přísun zajistí pouze jedení zdravých potravin a vyvážená strava.

Zdroj: Správná strava při kojení

Účinky zázvoru v době laktace

Názory na roli a bezpečnost používání zázvoru v období těhotenství a kojení se liší, někdy je zázvor zakazován zcela, jindy se dovoluje jeho konzumace v přiměřených dávkách. V posledních letech se stal zázvor zvláště v těhotenství poměrně oblíbenou bylinou, protože pomáhá proti různým bolestem a zvláště proti ranním nevolnostem, zvracení a pocitu na zvracení v prvním trimestru. Pokud chcete užívat produkty se zázvorem v období těhotenství či kojení, určitě si vždy dobře pročtěte příbalový leták daného výrobku nebo se poraďte se svým gynekologem či dětským lékařem. Rozhodně nepřekračujte doporučovanou denní dávku, která představuje podle některých studií maximálně 4 gramy denně čerstvého zázvoru, nebo jen 1 gram zázvoru sušeného. Rovněž se nedoporučuje zázvor konzumovat dlouhodobě a pravidelně.

Znovu tedy zdůrazněme, že pokud chcete v období kojení využít léčivých účinků zázvoru (zřejmě proto, že jste nachlazená), raději se poraďte se svým lékařem nebo s pediatrem.

Zdroj: Zázvor při kojení

Poradna

V naší poradně s názvem DIALÝZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Mazurová.

Dobrý den ráda bych se zeptala. Moje teta pravidelně jezdí 3krát týdně na dialýzu a začala nyní pít ve větším množství mléko. Ráda bych věděla zda jí to neuškodí a kolik ho tak denně může vypít.Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Každý pacient na dialýze má stanoven denní příjem tekutin. Mléko je také tekutina z velké části tvořena vodou. Pokud je mléko konzumováno na úkor jiných spotřebovaných tekutin a jejich denní součet nepřekračuje stanovený limit, tak to nevadí.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Nevyhovující potravy při nedostatečné funkci ledvin

Těhotenství a kojení

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék. V těhotenství a v období kojení může být přípravek užíván pouze v případě, jsou-li pro to zvlášť závažné důvody a na doporučení lékaře.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů: neovlivňuje.

Zdroj: Čištění průdušek s připravky ACC

Poradna

V naší poradně s názvem BRUSINKY A WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena.

Lze brusinky a warfarin užívat současně?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Brusinky je možné konzumovat i během léčby Warfarinem. Je třeba ale vnímat vlastní zdravotní stav, protože brusinky působí močopudně a při nedostatku tekutin v těle může dojít ke zhoustnutí krve. A to je opačný efekt, než působí Warfarin, který krev naopak ředí. Takže společně s brusinkami zvyšte denní příjem tekutin.

Zdroj: diskuze Brusinky a warfarin

Zásady kojení

  • Položte dítě co nejblíže ke svému tělu, takže břicho na břicho.
  • Tvář dítěte mějte na své hrudi.
  • V prvních dnech mějte dítě na paži.
  • Nos dítěte by měl být ve výšce bradavky.
  • Ucho, rameno a předloktí dítěte leží v jedné přímce.
  • Nyní kontakt s bradavkou – rty dítěte přiložte k bradavce a počkejte, než se otevřou.
  • Když chcete dítěti prs odebrat, vložte malíček do koutku úst, dítě bude cucat váš prst a bradavku můžete v klidu a bezbolestně vyjmout.

Jestliže jste proti kojení, dopřejte svému dítěti alespoň novorozenecké mléko, takzvané kolostrum, které mu poskytne všechny potřebné nutriční látky.

Zdroj: Kojení

Poradna

V naší poradně s názvem DIABETES - MED se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Olda.

konzumace včelího medu při diabetu 2

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Med, stejně jako cukr obsahuje velké množství sacharidů - látek zvyšujících hladinu krevního cukru. Med má ale na rozdíl od cukru výhodu, že zároveň zvyšuje produkci inzulínu a tím zabraňuje náhlému zvýšení krevního cukru po požití medu. Pro diabetiky je med nejzdravější, když se konzumuje ráno ihned po probuzení jedna polévková lžíce. Jedna lžíce medu denně je doporučené zdravé množství.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Diabetes - med

Co mohu jíst?

V podstatě nejsou dopředu zakázány žádné potraviny. Teprve během kojení zjistíte, zda je vaše dítě citlivé na některé potraviny, ty pak můžete ze své stravy odstranit. Samozřejmě je nutné vyvarovat se zkažených potravin a také si dávat pozor na rychle se kazící potraviny, jako je syrové maso a ryby. Nedoporučujeme také pokrmy, které obsahují syrová vejce, způsobují zažívací potíže a problémy s kojením.

Zdroj: Správná strava při kojení

Diskuze

V diskuzi HŘEBÍČEK - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.

Našla jsem informaci, že hřebíčkem se lze předávkovat, ale nikde není uvedeno, jaká je tedy rozumná míra použití. Kolik je tedy moc - kusů hřebíčků denně nebo množství oleje apod.. Je to očividně dost podstatná informace.
Děkuji za odpověď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lenka Lorencova.

Dobrý den, 2 dny jsem potírala dásně hřebíčkovým olejem při kojení. Je to bezpečné pro dítě? A při jakém množství? Děkuji

Zdroj: diskuze Hřebíček - nežádoucí účinky

Pravidla kojení

První den se kojí maximálně čtyřikrát během 24 hodin. Druhý den alespoň šestkrát až osmkrát za 24 hodin. Třetí den kojíte osmkrát až desetkrát za 24 hodin.

Následující dny krmte své dítě dle jeho potřeby (na vyžádání), měla byste kojit střídavě z obou prsů po 10 minutách. Sama rozpoznáte, kdy chce vaše dítě pít. Některé děti chtějí být kojeny desetkrát až dvanáctkrát za 24 hodin. Jiné hodně spí, takže bude nutné je na pravidelné kojení budit, i když je to obtížné. Často se stává, že dítě mezi šestým a desátým dnem života vyžaduje častější kojení. Po propuštění z porodnice chce být dítě stále u vás. Při kojení ve druhém a čtvrtém dni můžete prodloužit délku kojení, aby se vašemu dítěti dostalo potřebné množství mléka. Taková situace se může opakovat i po pěti až šesti týdnech nebo třech až šesti měsících kojení. Podle váhového přírůstku poznáte, zda své dítě kojíte dostatečně. Vy sama nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, po každém kojení vypijte velkou sklenici vody.

Asi se ptáte, jak je možné, že je vaše mléko pro dítě dostatečnou výživou. Během těhotenství se mnhonásobně zvýšila hladina některých hormonů (estrogen a progesteron), ta se po porodu opět snížila a první místo zaujal hormon prolaktin, který může za tvorbu prvního mléka. Každé další následující kojení je založené na principu nabídky a poptávky, což si zajišťuje dítě samo, protože od narození po dobu 46 až 72 hodin vyžaduje opětovné sání co dvě hodiny. Problém s tvorbou mléka může způsobit císařský řez nebo jiné zdravotní problémy. Pokud musí být dítě převezeno do jiné nemocnice, je potřeba, aby dítě mělo mléko své matky, i když budou odděleni. V tomto případě by měla matka začít co nejdříve mléko odsávat (odstříkávat), a to pravidelně šestkrát během 24 hodin. Také je důležité, aby bylo mléko odsáto alespoň jednou v noci, protože právě v tuto dobu nejvíce účinkuje hormon prolaktin.

Nebuďte zklamaná nebo nešťastná, když odsajete jen pár kapek. Každá kapka je vzácná. Odpočívejte, dodržujte pitný režim, buďte co nejvíce v pohodě a vše se zlepší.

Zdroj: Kojení

Čaj ze zázvoru

Suroviny:

  • dvě čajové lžičky čerstvého zázvoru
  • kousek skořice
  • dva hrnečky vody

Postup:

Zázvor a skořici povařte cca pět minut. Hotový vychlazený čaj pak můžete dochutit citronovou šťávou a medem.

Zdroj: Zázvor při kojení

Recepty se zázvorem

Zázvor je bezpochyby skvělé koření, které je základním dochucovadlem v čínské i indické kuchyni. Používá se do sladkých i slaných pokrmů, ale i do piva nebo limonád. Ať už čerstvý, sušený, vařený nebo nakládaný, působí na lidské zdraví příznivě a má zcela nezaměnitelnou chuť. Protože si musíte dávat pozor na jeho množství v období těhotenství a kojení, vybírejte z níže uvedených receptů jen ty, kde je zázvoru opravdu malinko, nebo si dopřejte daného pokrmu či nápoje jen přiměřené množství. Určitě si denně nedopřávejte zázvorovou limonádu nebo čaj.

Zdroj: Zázvor při kojení

Jedlá soda při kojení

Je obsažena v přípravcích používaných k léčbě nadměrné žaludeční acidózy, perorálních rehydratačních roztocích a tekutinách pro nitrožilní použití, které mají za cíl úpravu akutní metabolické acidózy. Používá se také k dlouhodobé léčbě chronické metabolické acidózy způsobené poruchou funkce ledvin.

Perorální roztoky bikarbonátu neutralizují žaludeční kyselost tvorbou oxidu uhličitého. Zbytek absorbuje střevo. V plazmě je hydrogenuhličitan udržován v normálním fyziologickém rozmezí, přičemž přebytek je eliminován ledvinami.

Epiteliální buňky mléčné žlázy regulují vstup sodíku a bikarbonátu do mateřského mléka s malým vlivem na složení mléka.

Bikarbonát snižuje sekreci prolaktinu v případech sekundární hyperprolaktinémie v důsledku metabolické acidózy, ale neovlivňuje tvorbu mléka.

Přestože je známo, že hydrogenuhličitan sodný je vylučován do mateřského mléka, nebyly nalezeny žádné zprávy popisující jeho použití během kojení u lidí. Užívání jedlé sody jako antacida se však během kojení nedoporučuje.

Zdroj: Jedlá soda při kojení

Prevence alergie

Odborníci tuto prevenci považují za zbytečnou, dítě potřebuje dostat do svého organismu nějaké alergeny. Výjimka platí pouze v případě, že vy sama trpíte potravinovou alergií a musíte se daným potravinám vyhýbat.

Zdroj: Správná strava při kojení


Autoři obsahu

Bc. Jakub Vinš

Mgr. Světluše Vinšová

Mgr. Jana Válková

Mgr. Marie Svobodová


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP