Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

CVIČENÍ PŘI BAKEROVĚ CYSTĚ

OBSAH

Domácí aerobní cvičení – video

Na tomto videu je možné vidět domácí aerobní cvičení.

Zdroj: Aerobní a anaerobní cvičení

Diskuze

V diskuzi BAKEROVA CYSTA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta kaduchova.

Dobry vecer,chcela by som sa informovat o bakerovej cyste,ktoru mam na pravej nohe,velkosti 4 krat 7 cm,uz ma rok a pol boli koleno,taha mi cely stehenny sval zozadu az k zadku,tiez mam velke tlaky oblasti lytka,stehna a pod kolenom,po schodoch sa dotlacam zabradlim,ale dole schodami ma uz strasne taha sval stehenny aj lytko,10.11.2018som bola operovana-artroskopia,ale ziadna ulava od bolesti neprisla,som obeznejsia a uvedomujem si ,ze je viac koleno namahave,ale boli tam pacienti chudsi,alebo az chudi,tak si myslim,ze to az tak nesuvisi s velkou bolestou,pan primar ale nechce ani pocut o cyste,mam sa na nu vykaslat-to su jeho slova,a mam chudnut,po operacii sme museli chodit po 12 dnoch bez pomocok,co bola pani primarka poburena.Proste musim chudnut a hotovo,len kym ja schudnem,tak pridem o nohu,nemozem spavat,lebo mi vadi uz aj matrac,uz mi to blizi,neviem ,co mam robit,potrebujem ist aj do prace,ale netrufam si,som upratovacka v mš uz 26 rokov,a este som zabudla,ze od 25.8.2018 miseklo v krizoch a vtedy mi tie bolesti dost vystupili a bolia ma aj tie krize,ked lezim na posteli,chodim na magnet,tak ma riadne bolia aj krize,dufam,ze je to k porozumeniu a za radu ,co by som mala dalej robit,ako sa liecit Vam z celeho srdca dkujem Iveta,mam 57 rokov

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel M. Gerslova.

Milá Yvetta, pozadejte praktického lékaře, sby vás objednal na vyšetření žilní. Zdravim

Zdroj: diskuze Bakerova cysta

Cvičení pro těhotné ve Slunečnici

Klub Slunečnice pro vás připravil 22 druhů cvičení a tanců, těhotenský program, a to vše pod vedením fyzioterapeutek, porodních asistentek a zkušených lektorů. Rovněž nabízí kosmetiku, masáže, pedikúru, manikúru či solárium. Příjemné posezení naleznete u kávy.

Zde naleznete odkaz na Klub Slunečnice.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem CVIČENÍ NA PÁTEŘ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Jörková.

Často poslouchám Vaše pořady i pořady otce Pleskače. V dnešním vysílání bylo řečeno, že máte k dispozici cvičení na páteř. Byla bych moc ráda, kdyby jste mně uvedené cvičení zaslali.
Děkuji Vám za ochota - zdraví Vás Marie Jörková

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Je dobře, že máte zájem o cvičení na páteř. Zde je průvodce několika cvičeními podle Mojžíšové. Když se je postupně všechny naučíte a budete je pravidelně každý den nebo každý druhý den budete dělat, tak určitě poznáte úlevu. Zde je přehledný seznam cvičení www.youtube.com/resu…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Cvičení na páteř

Cvičení pro těhotné na DVD

Zde naleznete cvičení pro těhotné na DVD.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Pohyb v těhotenství a šestinedělí

Cvičení by mělo být pravidelné, v ideálním případě 4–6x týdně v rozsahu 20–30 minut. Jste-li dlouholetá sportovkyně v dobré kondici, můžete cvičit více – ne však déle než dvě hodiny. Naopak, jestliže se vám nedaří najít si vícekrát týdně čas, cvičte aspoň tolik, kolik můžete – ale pravidelně. Nárazová fyzická aktivita je spíše nebezpečná než užitečná.

Velmi dobrým pomocníkem vám může být kniha Cvičení v těhotenství a šestinedělí (Miriam Wessels, Heike Oellerich).

Zde najdete odkaz na knihu Cvičení v těhotenství a šestinedělí.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem CVIČENÍ OKA PO OPERACI MAKULÁRNÍ DÍRY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana Mařincová.

je možné zjistit nějaké cvičení nebo posilování oka po operaci makulární díry 3 st, které by zlepši,lo vidění.?
děkuji Mařincová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Jediný způsob jak si pomoci k nejlepším výsledkům operace makulární díry je držet hlavu otočenou tváří k zemi nepřetržitě po dobu 20 až 30 dní, než se vstřebá plynová bublina. Aby vás nebolelo za krkem ze stále svěšené hlavy, tak zkuste tato dvě doporučení:
1. Návod jak si zařídit pohodlný posed youtu.be/BMD6tWEI7eA
2. Návod jak upravit lůžko pro spánek youtu.be/wHdiiPUzE_I

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Cvičení oka po operaci makulární díry

Cvičení pro těhotné – video

Zde naleznete cvičení pro těhotné video.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Diskuze

V diskuzi CGA 800 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Natasha.

Dobrý den všem, mám dotaz, nevíte někdo jestli se u toho musí držet nějaká dieta a cvičit?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Vlasta.

Jednoznačně ano!!! Bez diety a cvičení to prostě skutečně nejde, to jsou zákony přírody. Všichni co tu píšou, že zhubli bez diety a cvičení jenom z toho, že užívali CGA tak nepíší pravdu, ale snaží se podpořit prodej tohoto přípravku!!! CGA 800 pomáhá zhubnout, ale samo na hubnutí nestačí.

Zdroj: diskuze CGA 800

Cvičení pro těhotné online

Zde naleznete cvičení pro těhotné online.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem OCTAN DOMACI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Štefan Schütz.

Dobrý den!Bolí mně pravý oteklý kotník.nikde jsem si ho nenarazil.stalo se to,asi při cvičení,když jsem prováděl cvičení kroužení kotníku.Poradíte mi?Děkuji za odpověd´.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zkuste odvodnit kotník pomocí sody bicarbony. Soda vytáhne veškerou přebytečnou vodu a tím zmírní otok i bolest. Tady je návod na zábal na oteklý kotník: youtu.be/RdxCApYTkss

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Octan domaci

Anaerobní cvičení

Anaerobní cvičení je cvičení krátkého trvání s vysokou intenzitou nebo frekvencí pohybu. Obecně se jako anaerobní aktivita hodnotí zatížení od 75 % maximální tepové frekvence (MTF) výše, při níž je vynaložena velká síla. Pro anaerobní pohyb je charakteristický vznik kyslíkového dluhu, kdy tělo není schopno zajistit dostatek kyslíku pro intenzivní svalovou práci. Ve svalech se tvoří laktát (látka, která vzniká při energetickém metabolismu buněk s nedostatečným množstvím kyslíku), jenž zabraňuje využití mastných kyselin z tuků jako zdroje energie, což je důvod, proč se při anaerobním cvičení využívá převážně energie ze svalového glykogenu (složený cukr uložený ve svalech). Dalším zdrojem energie látky ATP (adenozintrifosfát) a CP (kreatinfosfát). Využití tuků jako zdroje energie je minimální. Tento druh cvičení je vhodný pro budování svalové hmoty, svalové a výbušné síly či krátkodobé vytrvalosti. Hubnutí vám však půjde snáze, zvolíte-li raději aerobní nebo aerobně-anaerobní cvičení.

Zdroj: Aerobní a anaerobní cvičení

Poradna

V naší poradně s názvem REVMATOLOGICKÁ ARTRITIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana Sochová.

Dobrý den. Chci se Vás zeptat na to, jak mám rehabilitovat. Před půl rokem mi byla zjištěna RA, zvýšený revmatologický faktor. Chodím k revmatoložce, užívám léky a stále mám i celý den oteklé celé prsty na rukou, klouby zarudlé plus zápěstí. Velice to bolí. Někdy je to trochu lepší, ale řekla bych, že se to spíš horší. Nevím, jaké cviky bych měla cvičit, hlavně, kdy cvičit, zda když to tolik nebolí nebo naopak, když to bolí. Potom se chci zeptat, kdy je možné dostat lázně, bojím se, abych neskončila na vozíku, někdy, když bolí všechny klouby, není možné se skoro dostat z postele. Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné si zažádat o biologickou léčbu.
Děkuji Vám za případnou odpověď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Cvičení je nejlepší způsob, jak udržet artritidu v klidu. Cvičení je třeba provádět pravidelně každý den. Nejlepší čas pro cvičení je co nejvíce na začátku dne. Zde je video, kde jsou vidět nejlepší cviky na revmatoidní artritidu rukou: youtu.be/sVHJy24JjHo… Video je sice v angličtině, ale i tak z něj dobře pochopíte, jaké pomůcky budete potřebovat a jak cviky provádět.
Na lázních se musíte dohodnout se svým praktickým lékařem, protože on nejlépe zná váš zdravotní stav a může napsat žádost o přidělení lázní.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Revmatologická artritida

Výhody cvičení

Cvičení zmírňuje příznaky deprese v mnoha různých podobách, uvolňuje endorfiny, díky kterým se budete cítit šťastní, a dojde tak ke zmírnění deprese a beznaděje. Cvičení snižuje chemické látky působící na imunitní systém. Zároveň dochází ke zvýšení tělesné teploty, což má za následek uklidnění. Také se vám zvýší sebevědomí, protože cvičení ovlivňuje vaši postavu a zlepšuje váš vzhled. Jedná se o vynikající rozptýlení, které odstraňuje pesimistické myšlenky. Taktéž zvyšuje náladu.

Bylo dokázáno, že díky cvičení mozek vykazuje menší stres na nový podnět. V laboratorních podmínkách jím bylo například vhození myší do studené vody nebo pověšení za ocas. S takovým typem stresu se člověk nesetká, ale v jeho případě mozek reagoval klidněji v nečekaných, i když v potenciálně neškodných situacích, jako je například zapomenutí schůzky nebo problém s parkováním.

Zdroj: Cvičením proti depresi

Poradna

V naší poradně s názvem JAK RYCHLE SNÍŽIT HLADINU CUKRU V KRVI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vera.

Potrebuju radu abych srazila cukr ani boruvky ani zeli tak co dal dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Cvičení je rychlý a účinný způsob, jak snížit hladinu cukru v krvi co nejrychleji. Cvičení může snížit hladinu cukru v krvi po dobu 24 hodin nebo i déle po jeho skončení. Je to proto, že po cvičení je vaše tělo citlivější na inzulín. Fyzická aktivita způsobuje, že tělo využije glukózu jako energii. V důsledku toho buňky dodávají glukózu do svalů a hladina cukru v krvi obvykle klesá. Aby to fungovalo, potřebujete formu cvičení, která rozpumpuje vaše srdce rychleji než obvykle. To může být třeba chůze rychlým tempem, jízda na kole do kopce nebo dřepy.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Jak rychle snížit hladinu cukru v krvi

Nejlepší aerobní cvičení na hubnutí

Zkuste program „Účinné kardio“ třikrát týdně.

Program 1

Cyklický objem: Vyzkoušejte toto cvičení na stacionárním kole, třikrát týdně. Udržíte svalový objem a ztratíte tuk.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 70 % - 5 min.
  • 75 % - 15 min.
  • 70 % - 5 min.
  • 60 % - 2 min.
  • 50 % - 1 min.

Program 2

Ustálené spalování: Vhodné pro eliptical, stepper i stacionární kolo. Nastavte si požadovanou intenzitu a té se držte. V první fázi dochází k rozehřátí organismu, v závěru pak ke zchlazení.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 2 min.
  • 75 % - 24 min.
  • 60 % - 2 min.
  • 50 % - 1 min.

Program 3

Intenzivní pyramida: Trénink vhodný pro běžecký pás nebo stacionární kolo. Spalujete tak o 25 % tuku více.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 80 % - 15 min.
  • 60 % - 15 min.
  • 50 % - 1 min.

Program 4

Intervalový závod: Zkuste toto cvičení na běžeckém pásu nebo jiné kardiostanici. Budete spalovat tuk ještě dlouho po sestoupení z pásu.

Intenzita - čas

  • 50 % - 2 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 80 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 85 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 85 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 80 % - 1 min.
  • 50 % - 2 min.

Nemusíte měřit každou minutu. Zjistěte si rychlost, při které dosahujete požadované intenzity, a na té se pohybujte.

Cvičení 5

Dělené kardio. Chcete-li minimalizovat nudnost ve vašem tréninku a podpořit spalování tuku, zařaďte ho 3krát denně. Pro každou jednotku můžete použít jiný kardio přístroj.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 75 % - 6 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.

Zdroj: Aerobní a anaerobní cvičení

Diskuze

V diskuzi PO OPERACI PROSTATY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stanislav.

Jsem po operaci prostaty a vyjmutí semeních váčků,operace proběhla 15.03.2017 a propuštěn do domácího léčení:24.03.2017.Balonek mně byl odstraněn po 14 dnech.Ano měl jsem úniky moče,ale dnes už je minimální a to z důvodu,deno denné cvičení.Cvičení probíhá vždy ráno po vyprázdnění močového měchýře.Cviky provádím podle k tomu daný beletrii.Po cvičení které trvá 30 minut se jdu vysprchovat.Nedoporučuju pít alkoholické nápoje.Jsem vdovec,tak jsem ještě nezkoušel stopoření penysu.Vše chce svůj čas a hlavně trpělivost.S pozdravem Stanislav

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Stanislav.

Už je to 6 let, kdy jsem prodělal operaci prostaty a odebrání semenných váčků. Mohu říci že únik moči žádný, jelikož cvičím každý den 10-15 minut, ale problém mám s topořením. Jsem vdovec a rád by jsem si chtěl ještě užít. Předem děkuji za odpověď!

Zdroj: diskuze Po operaci prostaty

Cvičení pro těhotné v Plzni

Kam si zajít protáhnout v těhotenství tělo v Plzni? Cvičení pro těhotné Plzeň, nám. T. G. Masaryka 25, zadní trakt – 2. patro. Cílem cvičení je předcházet nežádoucím změnám, ke kterým během těhotenství může dojít. Pomáhá udržet dobrou fyzickou i psychickou kondici. Fitbally (velké míče) a overbally (malé míče) jsou k dispozici všem zájemkyním.

Mezi nabízené programy patří i gravidjóga. Její prvky jsou často lektorkami zařazovány do cvičení pro těhotné, je určena všem nastávajícím maminkám, jež chtějí během těhotenství připravit k porodu svoje tělo nejen myslí, ale i cvičením. Klade důraz zejména na správné dýchání – plný jógový dech, který je prospěšný pro matku i dítě. Gravidjóga udržuje pružné tělo během těhotenství a připravuje ho na porod i na další náročnou péči o miminko.

Instruktorky: Petra Štíchová, DiS., a Mgr. Lenka Sosnovcová

Jednotlivé vstupné: 80Kč

Permanentka na 10 vstupů – 700Kč (platnost 10 týdnů, platí na všechny aktivity).

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem VYHRIZLE PLOTENKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lukáš.

Dobrý den mám 25 let a do teď jsem delal těžkou fyzickou práci.Nyni jsem zaměstnam jako skladník ale je to taky celkem fyzicky náročna práce.Před necelými 2 lety mě chytly záda že jsem se nemohl ani hýbat a chodil jsem na opichy zad.po opichách bolest ustala na cca měsíc a záda začaly znova bolet ale ne moc.ale postupem času záda začaly bolet vic a vic a na konec před měsicem jsem nemohl ani chodit a skončil jsem na neschopence a na praškach,bohužel léky nepomáhaly tak jsem byl na rengenu a nebyl žadný nalez tak jsem dostal znova opichy 10x injekce to zabíralo ale ne uplně.tak jsem pak ukončil neschopnost a vratil jsem se do práce.V práci jsem necelý 3 týdny a záda boli opět hodně.bolí v bederní části a vystřeli do kostrče a občas necítím pravou nohu a časté mravenčení v končetině.Záda bolí když stojím,sedim,ležim no furt mam problém si oblect ponožky nebo spodní pradlo bolí záda ještě víc.a o zvedáni břemen nemužu ani pomyslet ale musím vykonávat v práci a hodně v předklonu.Ale dnes jsem volal svému doktorovy ohledně vysledků CT a prý mam vyhřizlé 2 ploténky o 3mm.Prosím poraďte jak dal postupovat v práci a s lékaři.Hodně se bojím abych si v práci neublížil více.Mockrat vám děkuji za ochotu a pomoc s pozdravem Valsa Lukáš

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Vyhřezlé ploténky jdou operovat. Nejlépe to dělají na neurochirurgii v Hradci Králové. Za dva týdny po operaci jste bez obtíží a zcela fit. Také je prospěšné cílené cvičení - rehabilitace pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta. Někdy stačí k vyléčení jen tato rehabilitace a na operaci se pak nemusí. Fyzioterapeut bývá dnes na volné noze a dokáže se časově přizpůsobit vašim možnostem. Cena za hodinu s fyzioterapeutem může stát kolem 600 Kč.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Vyhrizle plotenky

Tři fáze cvičení

Warm-up

Tato fáze cvičení umožňuje přechod z klidu do činnosti. Tento druh cvičení zmírňuje stres, který je kladen na srdce a svaly. Zároveň pomáhá s optimalizací dýchání, srdeční frekvence a tělesné teploty. Přispívá ke zlepšení flexibility a snížení bolesti svalů.

Warm-up představuje:

  • protahovací cvičení;
  • rozsah pohybové aktivity;
  • nízkou intenzitu při výkonnosti (chůze v klidovém tempu).

Pro dosažení nejlepšího účinku na svaly a kardiovaskulární systém by měla být výdrž u těchto cvičení alespoň 5 minut.

Kondiční fáze

Tato fáze následuje po warm-upu a znamená v podstatě cvičení samo. Pro nejlepší výsledky si zapamatujte tři následující body kondiční fáze:

  • frekvence – jak často budeme cvičit, kolikrát v týdnu;
  • intenzita – jak silná by měla být, aby došlo ke zvýšení tepové frekvence a dýchání;
  • trvání – jak dlouho budeme cvičení vykonávat – doporučuje se 30 až 40 minut nepřetržitého cvičení.

Pro začátečníky se doporučuje kratší cvičení, které by mělo trvat 15 minut. Opakování by mělo být každý druhý den. U pokročilejších je vhodné cvičit 30 až 40 minut. Při cvičení by měly být zapojeny velké svalové skupiny. Pro zapojení velkých svalových skupin se doporučují tyto aktivity:

  • chůze;
  • plavání;
  • cyklistika.

Regenerace/kompenzace

Regenerace umožňuje tělu, aby se zotavilo z předešlých fází. Srdeční frekvence a krevní tlak se vrátí do klidových hodnot. Při regeneraci by se nemělo sedět a nic nedělat. Doporučuje se uvolnění a lehké protažení či strečink. Náhlé sednutí či lehnutí může způsobit závratě, točení hlavy nebo menší srdeční slabost.

Při regeneraci by mělo dojít:

  • k pomalému snížení intenzity cvičení;
  • k protažení.

Zdroj: Zdravý pohyb

Aerobní cvičení

Aerobní cvičení je aktivita, která trvá delší dobu, vyžaduje velký přísun kyslíku, avšak není tak náročná, aby se kyslík ve vašem těle vyčerpal. Jedná se spíše o vytrvalostní cvičení, při němž nejsou příliš namáhány svaly. Řadíme sem běh na delší vzdálenosti, posilování, lyžování, squash, plavání, cyklistiku, aerobik, tanec aj.

Anaerobní cvičení je intenzivní trénink při tepové frekvenci od 75 % MTF výše, kdy tělo musí vynaložit velkou sílu, respektive pracuje vysokou frekvencí. V prvé řadě si musíme stanovit cíl, čeho chceme dosáhnout, abychom se pohybovali ve správných tréninkových pásmech vymezených podle procenta naší maximální tepové frekvence. Běžné rozmezí aerobního cvičení se nachází mezi 55–80 % MTF. Cvičíme-li s vyšší intenzitou mezi 80–85 % MTF, přestává být náš organismus schopen dodávat svalům potřebné množství kyslíku a narazíme na tzv. anaerobní práh. Pokračujeme-li déle (více než 90 sekund), přepínáme na kyslíkový dluh, svaly se „zakyselí“ a cvičení musíme přerušit. Je-li vaším hlavním cílem snižovat nadváhu, při slabé fyzické kondici nebo jste-li začátečníci, měli byste se pohybovat na nižší úrovni MTF (cca 55–70 %). Intenzita by ale neměla dlouho klesat pod 60 % MTF, poněvadž pak již nepřináší kýžený efekt v podobě zrychlené látkové přeměny a nezbavujete se tuků. Cvičení by mělo trvat dostatečně dlouho, protože tuk začíná tělo využívat jako energetický zdroj až přibližně po 20 minutách činnosti. Chcete-li při aerobním cvičení zvyšovat kondici, pak je nejúčinnější pohybovat se v pásmu přibližně 80 % MTF neboli těsně pod hranicí anaerobního prahu.

Zdroj: Aerobní a anaerobní cvičení

Cvičení na začátku těhotenství

Výzkumy potvrdily, že budoucí maminky, které v průběhu těhotenství cvičily, mají méně zdravotních potíží v souvislosti s těhotenstvím, nemají problém s příliš rychle přibývajícími kilogramy a snáze se po porodu vrátí ke své původní váze. Mají více energie, méně problémů s kondicí a dýchavičností – zejména ke konci těhotenství, jsou pozitivně naladěné. Jejich porod bývá díky dobré kondici většinou lehčí a kratší. Na začátku těhotenství je vhodný jogging (střídání běhu a chůze).

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Vhodné cvičení pro těhotné

V období těhotenství jsou na tělo ženy kladeny zvýšené nároky podmíněné vývojem plodu. Pokud jde o jeho zdravý vývoj při fyziologickém těhotenství, je prospěšné udržovat si kondici vhodným cvičením, ovšem při zachování určitých pravidel daných pro jednotlivé trimestry.

Vyloučeny by měly být cviky s otřesy nebo s rizikem pádu. Pozor u rovnovážných cvičení, dochází ke změně polohy těžiště vzhledem k rostoucímu plodu.

Lze pokračovat v původní aktivitě, ale šetrněji, nezaměřujte se na výkon. V těhotenství nezačínejte nové typy aktivit.

Dle pokročilosti gravidity jsou omezovány cviky, kdy by mohl být stlačován plod. Například předklonové pozice je nutné provádět jen v roznožení, je na místě opatrnost při torzi.

Velmi vhodné jsou cviky posilující pánevní dno.

Potřebná jsou dechová cvičení.

Váš cvičitel musí vědět, že jste těhotná.

V kurzech, které nejsou zaměřeny na těhotné, je nutné, aby cvičitel individuálně upravil cviky – není-li to možné zajistit, je třeba pokračovat individuálně.

Plavání, chůze, pomalé aerobní a rehabilitační cvičení i klasická jóga jsou v pořádku.

Je nutné dodržovat pitný režim.

Naslouchejte svému tělu. Bude vám radit, jak cvičit (jak dlouho, jak často, jak intenzivně).

V období těhotenství jsou vždy směrodatná doporučení gynekologa a je potřeba postupovat podle nich (samozřejmě i vzhledem ke cvičení). U některých druhů diagnóz přizpůsobujeme a omezujeme cvičení, patří sem například nízko položená placenta, krvácení, výtok plodové vody, předčasné kontrakce, netypické bolesti, bolesti na hrudi. Vždy je nutné omezit či přizpůsobit cvičení při vyčerpání, bolestech v zádech, bolestech břicha, pocitu na zvracení či riziku přehřátí. Jakékoliv pochyby je třeba konzultovat s lékařem.

Zdroj: Cvičení pro těhotné


Autoři obsahu

Mgr. Světluše Vinšová

Bc. Jakub Vinš


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP