Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

SYSTÉMOVÁ SKLERÓZA

OBSAH

Příčiny systémové sklerózy

Systémová skleróza je považována za autoimunitní onemocnění. V důsledku této nemoci dochází k poškození buněk imunitního systému, které tak nemohou bojovat s viry či bakteriemi. Během tohoto stavu dochází k napadání pojivových tkání buněk. Bohužel existuje jen málo informací o tom, co tento problém způsobuje, ale jsou určeny některé faktory, které jsou považovány za prvotní spouštěče těchto autoimunitních reakcí, například:

  • cytomegalovirusová infekce;
  • genetická tendence;
  • působení chemických látek, jako jsou vinylchloridy, oxid křemičitý nebo deriváty benzenu.

Systémová skleróza postihuje asi dva ze 100 tisíc lidí. Ženy trpí čtyřnásobně vyšší tendencí k rozvoji systémové sklerózy ve srovnání s mužskými protějšky. Nejčastěji je postižena věková skupina od 25 do 55 let, velmi vzácně se objevuje u dětí.

Zdroj: Systémová skleróza

Diskuze

V diskuzi ROZTROUŠENÁ SKLEROZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aleš Fous.

A ještě jsem zapoměl dodat že po MR. (míchy,mozku) je stav stabilní a nezhoršuje se. Díky A. Fous

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza

Příznaky systémové sklerózy

Raynaudův syndrom je považován za jeden z prvotních příznaků systémové sklerózy, i když ne vždy k němu musí dojít. Raynaudova choroba je charakterizována dočasnými změnami na kůži, zejména při vystavení nízkým teplotám nebo stresu. Mohou se objevit změny kůže, zejména bledost, zmodrání a následně zarudnutí. V závislosti na typu systémové sklerózy se mohou symptomy lišit:

  • Ohraničená (limitovaná) kožní systémová skleróza se vyznačuje zesílenými skvrnami na kůži, předloktí, obličeji a nohou. Může dojít ke zduření a tvrdosti prsů, ale i k tvorbě vředů na konečcích prstů. Častým příznakem je pálení žáhy a obtížnost při polykání.
  • Difúzní (rozptýlená) kožní systémová skleróza má i jiné příznaky než jen kožní. Častým příznakem je únava, snížení váhy, bolest svalů, kyselost v žaludku, postiženy jsou i jiné orgány těla. Mezi další příznaky patří zvýšený krevní tlak, fibróza plic s plicní hypertenzí, snížená aktivita štítné žlázy, rozmazané vidění, dušnost a křeče.

Zdroj: Systémová skleróza

Poradna

V naší poradně s názvem ROZTROUŠENÁ SKLEROZA A VĚK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda roztroušenou sklerozu může mít 12-ti letý syn. Roztroušenou sklerozu má sestra a syn má podobné příznaky: rozmazané vidění, bolesti hlavy, bolest hlavy za očima, bolesti nohou. Děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ačkoliv je roztroušená skleróza onemocnění spíše dospělých lidí, není vyloučen její výskyt ani u dětí. V předpubertálním věku se ale velmi těžko diagnostikuje, neboť příznaky mohou souviset s růstem nebo jinými onemocněními. Pokud máte v rodině již výskyt tohoto onemocnění, tak by bylo vhodné provést preventivní vyšetření u dětského neurologa, aby se předešlo zanedbání a případnému rozvoji onemocnění.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza a věk

Léčba systémové sklerózy

Systémová skleróza se nedá vyléčit, proto se léčebný režim zaměřuje na potlačení příznaků, zastavení progrese onemocnění, odhalování a léčení komplikací a omezení postižení. Zde jsou některé z přírodních možností léčby:

  • Lokální aplikace hydratačních krémů nebo gelů s obsahem Aloe vera. Aplikování těchto produktů s pravidelným uvolňovacím cvičením může pomoci předejít kožním příznakům nebo omezit již vytvořené.
  • Omezení nadměrné konzumace jídla, doporučuje se dostatečný příjem tekutin a tvorba kvalitního jídelníčku. Obojí vám pomůže také s efektivní péčí o srdce.
  • Existuje celá řada přírodních prostředků pro domácí ošetření řízené hypertenze, hypotyreózy a rychlé léčby infekcí.

Domácí opravné prostředky a přírodní léky jsou velmi prospěšné, ale pokud dojde ke zhoršení příznaků, je nutná konzultace s lékařem.

Zdroj: Systémová skleróza

Diskuze

V diskuzi NADBYTEK ŽELEZA-ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Drood.

www.gizmag.com/ccsvi… .Dr. Zamboni nalezl souvislost mezi nadbytkem železa a roztroušenou sklerózou a objevil tím jednoduchou léčbu RS.Už tuto léčbu testoval někdo v ČR?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Nadbytek železa-roztroušená skleróza

Cvičení při rs

Zde je bezvadný návod na cviky, které zvládne každý člověk s roztroušenou sklerózou: roztroušená skleróza cviky.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Poradna

V naší poradně s názvem ROZTROUŠENÁ SKLEROZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aleš Fous.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a vědět co to znamená. Moje přítelkyně má 8 let RS. včas se ta nemoc podchytila,léčí se. A proto bych chtěl vědět že ze začátku ušla bez problémů 4km dnes po 8 letech neujde 200m. Po chvilce chůze jí vynechá pravá noha ( přestane fungovat) po chvilce odpočinku může zase jít. Nemyslíte si že by mohlo jít o něco jiného co s RS. nesouvisí. Jestli nemá třeba navštívit neurologa. Díky za odpověd A. Fous

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vynechání funkčnosti dolní končetiny při chůzi nejspíše souvisí s rozvojem roztroušené sklerózy. Určitě by bylo vhodné stav konzultovat s neurologem. Roztroušenou sklerózou zatím neumíme vyléčit, ale jen dokážeme zpomalit její devastační účinky. Proto neodkládejte návštěvu lékaře.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza

Proč se tvoří metličkové žilky

Žilní hypertenze

Žilní hypertenze v nohou často souvisí s křečovými žilami. Průtokové abnormality ve středně velkých žilách dolních končetin mohou vést právě k rozvoji telangiectasie. Faktory vedoucí k rozvoji křečových žil na nohou jsou:

  • věk
  • pohlaví
  • těhotenství
  • životní styl
  • povolání

Ostatní příčiny

Další příčiny tohoto onemocnění se netýkají jiných cévních poruch. Ale mohou se projevovat jako metličkové žilky viditelné na obličeji a trupu. Tyto projevy mohou být způsobeny následujícími onemocněními a faktory:

  • akné rosacea;
  • životní prostředí – slunce nebo chlad;
  • trauma kůže – pohmožděniny nebo chirurgické zákroky (jizvy);
  • ozáření, zejména při léčbě rakoviny;
  • chemoterapie;
  • systémová skleróza;
  • chronická léčba lokálními kortikosteroidy.

Zdroj: Léčba metličkových žilek

Jsou příznaky stejné u každé osoby?

Roztroušená skleróza má pestrý a nepředvídatelný průběh. U mnoha lidí začíná nemoc jediným příznakem, který může trvat několik měsíců až let bez progrese dalších příznaků. U jiných lidí se mohou příznaky zhoršovat v průběhu týdnů nebo měsíců. Existuje celá řada příznaků, ale jedinec může zažít jen jeden a nikdy nemusí mít další. Některé příznaky se mohou objevit jednou, vyřeší se a už se nemusí vrátit.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Co způsobuje příznaky?

K demyelinizaci nebo zhoršení ochranného pláště, který obklopuje nervová vlákna, může dojít v kterékoliv části mozku nebo míchy. Demyelinizace v nervech, které předávají signály do svalů, způsobuje problémy s pohybem (motorické příznaky), zatímco demyelinizace podél nervů, které přenášejí smyslové signály do mozku, způsobuje narušení vnímání.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Diskuze

V diskuzi ROZTROUŠENÁ SKLEROZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aleš Fous.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a vědět co to znamená. Moje přítelkyně má 8 let RS. včas se ta nemoc podchytila,léčí se. A proto bych chtěl vědět že ze začátku ušla bez problémů 4km dnes po 8 letech neujde 200m. Po chvilce chůze jí vynechá pravá noha ( přestane fungovat) po chvilce odpočinku může zase jít. Nemyslíte si že by mohlo jít o něco jiného co s RS. nesouvisí. Jestli nemá třeba navštívit neurologa. Díky za odpověd A. Fous

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Daniela.

dobrý den, jsem na tom stejně , mám RS 7 let , zpočátku to bylo vcelku v pohodě - nějaký zakopávání o špičku chodidla , nějaký pády , unavená noha , ale teď tak třetí rok se už výkonnost snižuje rychlej a ujdu max . 200 m a to ještě s nordickými holemi a konec , unavená jak po maratonském běhu, nohy neposlouchají a musím si sednout, ovšem ne vždy je kam .
To vše má na svědomí RS . Já mám sice stacionární nález MR , ale vysokou klinickou aktivitu nemoci v papírech. Tak ať se přítelkyně drží a přeji hodně zdraví a síly .
Daniela (43)

Zdroj: diskuze Roztroušená skleroza

Jaké jsou typy příznaků?

Roztroušená skleróza má příznaky, které se dělí do tří kategorií: primární, sekundární a terciární.

Primární příznaky

Primární příznaky jsou přímým důsledkem demyelinizace, která narušuje přenos nervových signálů do svalů vykonávajících daný pohyb nebo do tělních orgánů, aby správně fungovaly. Mezi tyto příznaky patří slabost, třes, brnění, necitlivost, ztráta rovnováhy, zhoršení zraku, ochrnutí, problémy s močovým měchýřem nebo střevy. Aby se příznaky dále neprohlubovaly, užívají se léky, rehabilitace.

Sekundární příznaky

Sekundární příznaky vyplývají z prvotních příznaků – následný vznik proleženin neboli dekubitů nebo opakující se infekce močových cest či inkontinence, vzešlé z problémů s močovým měchýřem, Tyto příznaky mohou být léčeny, ale hlavním cílem je zabránit již primárním příznakům.

Terciární příznaky

Terciární příznaky jsou sociální, psychologické a kognitivní komplikace spojené s primárními a sekundárními příznaky. Častým problémem u lidí s roztroušenou sklerózou je deprese.

Zdroj: Roztroušená skleróza

Poradna

V naší poradně s názvem VLIV NARKÓZY NA MOZEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Leoš.

Dobrý den, mám dotaz - jaká rizika z narkozy se vyskytují u osoby 62 leté s diagnosou ROZTROUŠENÁ SKLEROZA MOZKOMÍŠNÍ - když: diagnosa je v trvání již cca 35 let, stav je však z větší míry stabilizovaný tzn. pacient je relativně vitální, pohyblivý - cca 15 let se léčí preventivně injekcemi Avonex -interferon 1x týdně, má trochu problém se sítnicí jednoho oka - nekroza ve zcela nejperifernější části sítnice.Na kontrolní magn. rezonanci se nedávno obejvil drobný nález na míše na C 2 a C 7. Subjektivně je apcient bez potíží. Nyní čeká pacienta operace malinké pupeční kýly o velikosti cca 15mm. Prosím, jaká rizika v tomto případě hrozí...? Děkuji za informace. Leoš.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Existuje kalkulačka na výpočet pravděpodobnosti, že vlivem narkózy dojde k srdeční zástavě nebo infarktu myokardu. Jde o tak zvané perioperační riziko. Zde je odkaz:
www.mdcalc.com/calc/…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Vliv narkózy na mozek

Systémová léčba lupénky

Pokud máte středně těžkou až těžkou lupénku jinde na těle, může vám také pomoci jeden z těchto léků.

  • Methotrexat inhibuje enzym zapojený v rychlém růstu kožních buněk.
  • Ústně podávané retinoidy pomáhají kontrolovat množení buněk.
  • Cyklosporin tlumí klíčové buňky imunitního systému.
  • Biologická léčba cílená na konkrétní části imunitního systému.

Potenciální vedlejší účinky prodiskutujte se svým lékařem.

Zdroj: Léčba lupénky ve vlasech

Diskuze

V diskuzi TIBETSKÁ HOUBA NEGATIVNÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.

Tahle kefírová kultura skutečně žádné negativní účinky nemá. Jenže existuje další tibetská houba s názvem Cordyceps, která negativní účinky má. Z Cordycepsu se nedělá kefír, ale konzumují se přímo houby Cordycepsu, které mají výrazný blahodárný účinek na organismus. Mimo tyto přednosti v sobě tibetská houba skrývá i nebezpečí v podobě negativních účinků. Při užívání hrozí riziko krvácení, například při říznutí nebo při operaci. Tento účinek může být dále posílen léky proti srážení krve - anticoagulanty. Tibetská houba Cordyceps totiž zpomaluje srážlivost krve. Dále hrozí rozbouření autoimunitních onemocnění jako je například lupus, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida. V těchto případech by se neměla tato tibetská houba užívat.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Tibetská houba negativní účinky

Lék Mydocalm

Tolperison, účinná látka léku Mydocalm, je indikován k léčbě patologicky zvýšeného tonusu kosterního svalstva způsobeného neurologickými onemocněními (poškození pyramidového traktu, roztroušená skleróza, myelopatie, encefalomyelitida) a spastické paralýzy a dalších encefalopatií projevujících se svalovou dystonií.

Mezi další možná použití patří:

  • Spondylóza,
  • Spondylartróza,
  • Cervikální a bederní syndromy,
  • Artróza velkých kloubů,
  • Obliterující ateroskleróza končetinových cév,
  • Diabetická angiopatie,
  • Tromboangiitis obliterans,
  • Raynaudův syndrom.

Zdroj: Za jak dlouho zabere Mydocalm

Diskuze

V diskuzi NÁPLASTI DETOX PHARMA KOD 8111 OBJEDNÁVÁM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk Jihlavec.

Děkuji panu řediteli za přání.Doufám,že mi ještě v mém věku pomohou.Už to bude na jaře 82. Vloni jsem měl starosti s manželkou,která mi pak v říjnu zemřela.
Zkoušel jsem náplasti i na nohách manželky,ale u ní to nefungovalo.Měla RS multiplx
a tak myslím,že při narušených nervech v těle což je ta "mozkomíšní skleroza"to opravdu nejde.Děkuji za vyřízení.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Náplasti detox pharma kod 8111 objednávám

Nebezpečí při neléčení

Chlamydia pneumoniae způsobuje velmi závažná onemocnění, jako je roztroušená skleróza, chronický únavový syndrom, astma, artritida, fibromyalgie, chronická sinusitida, kardiologická onemocnění, intersticiální cystitida, prostatitida, Crohnova choroba, zánětlivá střevní onemocnění, Alzheimerova choroba.

Zdraví máme jen jedno a je na nás, abychom si ho udrželi, co nejdéle. Někdy musíme být tvrdí nejen na sebe, ale i na okolí a vyžadovat svá práva. V případě chlamydiových infekcí to platí dvojnásob. Budeme-li k problému přistupovat laxně, můžeme si bolestivě zkomplikovat život.

Zdroj: Plicní chlamydie

Léčba

Obecně platí, že se vzrůstajícím věkem klesá šance na vyléčení. Z tohoto důvodu je zapotřebí každého nemocného před zahájením léčby pečlivě vyšetřit a stanovit tak možná rizika léčby. Jako základní léčebný postup se volí „systémová léčba“, to je léčba, která zasahuje celý organismus. Mezi ni se počítá chemoterapie a imunoterapie. V určitých situacích pak lékař navrhuje použití radioterapie. Mezi speciální formy chemoterapie a imunoterapie patří vysoce dávkovaná léčba s autologní transplantací krvetvorných buněk a alogenní transplantace krvetvorných buněk. Tyto metody jsou známé pod starším označením jako transplantace kostní dřeně. Dále se používá chemoterapie.

Zdroj: Rakovina třísla

Často řešené případy

Psychické problémy:

  • strach z vystoupení na veřejnosti;
  • strach ze zkoušky;
  • chorobná žárlivost;
  • obava z opuštění partnerem;
  • špatné vztahy s matkou;
  • nízké sebevědomí;
  • trauma ze zjištění diabetu dítěte;
  • školní šikana;
  • strach z úmrtí manžela;
  • problémy s pracovními vztahy;
  • potíže se studiem;
  • nezvládání pracovních povinností;
  • averze vůči manželovi;
  • strach z pavouků;
  • strach z neúspěchu při výběrovém řízení;
  • odvykání kouření;
  • komplikovaný vztah s dcerou;
  • strach ze změny zaměstnání;
  • blokovaný úspěch;
  • trauma z rozvodu.

Fyzické problémy a nemoci:

  • lupénka;
  • chronický zánět průdušek;
  • roztroušená skleróza;
  • hraniční hodnoty rakovinných markerů;
  • dýchací potíže;
  • chronická únava;
  • artritida;
  • bolesti páteře;
  • alergie na prach a roztoče;
  • atopický ekzém;
  • neohebný loket.

Zdroj: Terapie EFT

Pityriasis lichenoides

Pityriasis lichenoides je vzácné kožní onemocnění, které váš zdravotní stav nijak nezasáhne. Jedná se o vyrážku projevující se šupinami, jež vypadají jako lišejníky (druh rostliny žijící na skalách), protože se skládá z malých nerovností. Existují dva druhy tohoto onemocnění, a to akutní forma, která je u dětí známá jako Pityriasis lichenoides nebo Varioliformis acuta, a chronická forma známá jako Pityriasis lichenoides chronica.

Pityriasis lichenoides foto

Zde můžete vidět, jak vypadá Pityriasis lichenoides.

Pityriasis lichenoides léčba

Pityriasis lichenoides je onemocnění, u kterého není přesně známá příčina. Předpokládá se, že jde o infekčně-alergickou, lékově-alergickou nebo virovou infekci. Jedná se o onemocnění chronické s akutními atakami. Na základě těchto teorií je skutečně doporučována systémová léčba antibiotiky a glukokortikoidy (Prednison). Další možnosti je tzv. PUVA terapie, což znamená užívání oxoralenových tablet plus UVA záření (speciálními zářiči, tzv. PUVA lampou).

Zdroj: Druhy pityriázy

Jak rychle vysušit opar?

Potření alkoholem a peroxidem vodíku může pomoci vysušit bolák a urychlit hojení oparu. Pokud však způsobuje větší bolest nebo podráždění, musíte jej přestat používat. S nepohodlím mohou pomoci lokální nebo perorální anestetické léky, které lze zakoupit v obchodech.

Nejúčinnější terapie na opar na rtu je včasná aplikace antivirové masti na postižené místo. Včasnou aplikací se myslí v řádech hodin po prvních příznacích, i těch pocitových. Čím dříve se antivirotikum aplikuje, tím je efektivnější. Pozdější začátek léčby zapříčiní, že léčba již není příliš účinná a opar proběhne ve všech fázích v obvyklém čase.

Podobně to platí i pro pásový opar, kde je vhodnější použít systémová antivirotika ve formě tablet. Acyclovir, valacyclovir a famciclovir jsou dostupné pro počáteční léčbu pásového oparu a jsou preferovanými antivirotiky pro infekci pásovým oparem. Léčba je nejúčinnější do 72 hodin od nástupu příznaků.

Zdroj: Může se s oparem do sauny?

Příčiny praskání koutků úst

Prasklý koutek úst má řadu možných příčin, které většinou pochází z úst nebo kolem úst, i když to ve vzácných případech mohou způsobit i systémová onemocnění nebo léky. Popraskané koutky se často vyskytují u mladších lidí, kteří slintají během spánku, nebo u starších lidí s hlubokými vráskami po stranách úst, které zvyšují pravděpodobnost výtoku slin a popraskání ústních koutků. K tomuto stavu může také přispět dlouhodobá expozice ve větru nebo chladu, špatně padnoucí zubní protézy nebo nedostatek zadních zubů, které pomáhají udržet napnutou strukturu obličeje.

Prasklý koutek na rtech bývá spojený s nedostatky ve stravě, včetně nedostatku železa a vitamínů B1, B2, B6 a B12.

U pacientů s prasklým koutkem se mohou také vyvinout kvasinkové infekce z kmene zvaného candida albicans. Tato plísňová infekce se pak může šířit celými ústy, což výrazně zesiluje fyzické nepohodlí.

Zdroj: Prasklý koutek duchovní příčina


Autoři obsahu

Bc. Jakub Vinš

Mgr. Světluše Vinšová

Mgr. Marie Svobodová


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP