Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

XANTELASMATA FOTO

OBSAH

Co jsou žluté mastné fleky na očním víčku

Zvýšené ukládání tuku v očních víčkách jsou xantelasmata, která bývají způsobena buď hyperlipoproteinémií typ II anebo zvýšenou hladinou cholesterolu. Xantelasmata jsou neinfekční, ploché, žlutobílé vrstvy tuku - cholesterolu, které se vytvářejí pod kůží anebo kolem očních víček. Obvykle se vyskytují u starších lidí a jsou většinou neškodné a nezhoubné. Xantelasmata mohou u některých lidí naznačovat vysokou hladinu cholesterolu nebo zvýšenou hladinu triglyceridů, což jsou předchůdci závažných kardiovaskulárních onemocnění nebo cukrovky. Xantelasma jsou bezbolestné bulky pod kůží očních víček, obvykle na horní ploše blíže k nosu. Často mohou růst po dobu několika měsíců. Člověk pak mívá pocit boule v očním víčku. Žluté mastné fleky jsou měkké na dotek a ploché, na rozdíl například od skvrn po akné. Také, pokud se stisknou, tak z nich nevychází hnis, jako se to děje s pupínky od akné. Vysoká hladina cholesterolu není jedinou podmínkou pro vznik xantelasmat. Další obvyklou příčinou vzniku xantelasmat bývají vysoké hladiny triglyceridů, které se objevují v souvislosti s metabolickým onemocněním diabetes mellitus - cukrovka. Xantelasmata, která jsou ovlivněna hyperlipoproteinémií typu 2 bývají doprovázena bolestí na hrudi a obezitou.

Zdroj: Ukládání cholesterolu na očním víčku

Poradna

V naší poradně s názvem TUKOVÉ SKVRNY POD KŮŽÍ U OČÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michala.

Nevíte někdo co to je když se mi dělají tukové skvrny pod kůží u očí, jsou to takové tukové bulky. Ráda bych se toho zbavila a měla oční víčka zase jako dřív, hladká bez boulí.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Tukové bulky na očních víčkách jsou xantelasmata. Vznikají, když se v organizmu pohybuje moc tuků. Tukové bulky na očních jsou vlastně usazený cholesterol. Tady je článek, ve kterém se detailně píše o tomto problému a je tam i možná léčba: www.ceskaordinace.cz…

Zdroj: diskuze Tukové skvrny pod kůží u očí

Bylinka na xantelasmata

Semena pískavice alias řecké seno mají léčivé vlastnosti, které mohou léčit xantelasmata. Můžete zkusit semena namočit přes noc do vody a aplikovat je na postižené místo.

Opět neexistuje žádný vědecký důkaz, který by naznačoval, že to funguje.

Zdroj: Babské rady na xantelasmata

Poradna

V naší poradně s názvem BRADAVICE NA OČNÍM VÍČKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka Horáčková.

Dobrý den mám bradavice na obou víčkách takové kulatší jsem diabetik beru na ředění krve warfarin

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zřejmě máte na mysli xantelasma. Zde jsou fotografie pro porovnání: www.google.cz/images…
Xanthelasma je malé ložisko tuku a cholesterolu, které se vyskytuje těsně pod povrchem kůže, zejména kolem očí. Je poměrně častý a postihuje především dospělé. Xantelasmata jsou často spojena s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, aniž by byla nakažlivá. Existuje několik dalších kožních onemocnění, která se podobají xantelasmatu, a dermatolog je schopen stanovit správnou diagnózu a léčbu.
Xanthelasma obvykle nevykazuje žádné vážné příznaky. Protože však ovlivňují obličej, jsou příčinou rozpaků a estetického dopadu na pacienty. Jsou to obvykle malé, ploché, nažloutlé papuly umístěné na horních nebo dolních víčkách, blízko středu obličeje. Léze, pokud nejsou léčeny včas, rostou progresivně.
Xantelasmata lze léčit pomocí kožní chirurgie s odstraněním a sešitím v lokální anestezii; ale také destruktivními technikami, pomocí kyselin, laserem nebo elektrokoagulací. Všechna ošetření mohou zanechat malou stopu nebo jizvu. Velikost xanthelasmatu a jeho umístění jsou hlavními faktory, které určují riziko zjizvení. Proto je pro úspěch operace zásadní včasná identifikace a léčba.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Bradavice na očním víčku

Banánové slupky

Předpokládá se, že antioxidanty a enzymy v banánových slupkách pomáhají zmírnit xantelasmata. Není to vědecky podloženo, ale můžete si to vyzkoušet.

Zdroj: Babské rady na xantelasmata

Ověřená léčba xantelasmat

Léčba xantelasmat, která je zcela odstraní je zaměřena pouze na jejich chirurgické odstranění různými metodami. Neexistuje žádný lék, který by se spolkl a odstranil by xantelasmata zevnitř. Pokud xantelasma již vzniklo, tak se dá odstranit těmito způsoby:

  • Chirurgické odstranění (excize);
  • Kauterizace;
  • Tekutý dusík;
  • Odstraněni laserem;
  • Radioterapie.

Každá možnost léčby má své výhody a nevýhody. Xantelasmata se běžně opakují v přibližně 40 % případů po prvním ošetření a v 60 % případů po druhém ošetření. Právě prevence může pomoci, aby se xantelasmata neopakovala a zde nachází své uplatnění česnek se svojí schopností snižovat cholesterol až o 10 %, je-li spolknut syrový každý den. Také změny životního stylu a léky na cholesterol mají svůj přínos proti vzniku a opakování xantelasmat.

Zdroj: Babské rady na xantelasmata

Xantelasmata

Xantelasmata jsou žlutavé útvary nepravidelných tvarů, které se nacházejí na horních i dolních víčkách. Projevují se jako bulka na horním víčku, nejedná se však o bílé skvrny na očních víčkách. Víčka takto postižená působí unaveným dojmem.

Příčiny

Příčinou vzniku xantelasmat je hromadění tuků v kůži, které může být projevem vyšší hladiny cholesterolu nebo triglyceridů v krvi. Příčiny však mohou být i jiné. Roli sehrává také genetika.

Léčba

Pokud máte xantelasmata, jen tak sama od sebe nezmizí. Pomůže pouze operativní odstranění těchto nehezkých kožních výrůstků, které se nejčastěji vyskytují v oblasti očních víček. Proto se pacientům doporučuje, aby zákrok podstoupili společně s plastikou víček, která bývá ve středním a vyšším věku, kdy se xantelasmata vyskytují, také na místě.

Zdroj: Tukový výrůstek na očním víčku

Obrázek

Zde můžete vidět, jak vypadají milia na víčku.

Zde můžete vidět, jak vypadají xantelasmata.

Zdroj: Tukový výrůstek na očním víčku

Bulka na víčku

Pokud se vám náhle vytvořila na víčku bulka, která je červená, bolestivá a provázená otokem v okolí, jedná se patrně o hordeolum neboli o ječné zrno. Může se však jednat i o milia či xantelasmata. Tato bulka nebolí.

Milia

Milia jsou tvrdé bílé cysty vyplněné zrohovatělou kůží, které se nejčastěji nacházejí na pokožce obličeje v oblasti okolo očí. Dle Wikipedie se jedná pouze o kosmetický problém, který časem při správné péči o pokožku odezní. Pokud přetrvávají, je možné je z estetických důvodů citlivě odstranit.

Xantelasmata

Xantelesmata jsou žluté nepravidelné útvary, které se nacházejí nejčastěji na horních očních víčkách. Vznikají nahromaděním tuků v kůži při vyšší hladině cholesterolu nebo triglyceridů v krvi.

Zdroj: Tukový výrůstek na očním víčku

Cibule

Konzumace potravin s vysokým obsahem kvercetinu, přírodní chemické látky nacházející se v rostlinách, může snížit hladinu cholesterolu [2]. Cibule má na rozdíl od ostatního ovoce a zeleniny i vysoký obsah právě kvercetinu.

Přikládání cibule na kůži je doporučováno v mnoha publikovaných článcích, ale neexistuje žádný skutečný důkaz tohoto tvrzení.

Zdroj: Babské rady na xantelasmata

Xantelasma

Xantelasma se objevují při zvýšeném ukládání tuku v očních víčkách. Jedná se o žlutavá plochá ložiska lipoidních látek, která jsou viditelná v nazální části kůže horního víčka. Můžeme je vidět u lidí s hyperlipidémií a diabetem. Excize se provádí z kosmetických důvodů. Obvykle se vyskytují u starších lidí a jsou většinou neškodné a nezhoubné. Člověk mívá pocit boule v očním víčku. Xantelasmata jsou způsobena nahromaděním tuku při zvýšené hladině lipidů v krvi (hyperlipoproteinémie). Další příčinou vzniku xantelasmat bývají vysoké hladiny triglyceridů, které se objevují v souvislosti s onemocněním diabetes.

Zde můžete vidět, jak vypadají tukové váčky na očních víčkách.

Xantelasmata nelze odstranit laserem. Teoreticky by je bylo často možné jednoduše vyříznout. Tento postup je však řešením jen výjimečně. Problém je, že ložiska cholesterolu v podkoží (= podstata xantelasmat) se začnou znovu tvořit kolem jizvy po tomto vyříznutí a často intenzivněji než před zákrokem. Ve většině případů nelze xantelasmata odstranit. Léčba se zaměřuje na úpravu hyperlipoproteinémie, někdy může dojít i k trvalé resorpci těchto ložisek.

Zdroj: Bradavice kolem očí

Česneková terapie

Bylo zjištěno, že česnek snižuje hladinu cholesterolu. Studie [1] zjistila, že spolknutí syrového česneku každý den může snížit hladinu cholesterolu přibližně o 10 %. Dávkuje se polovina až celý stroužek syrového česneku denně spolknout po jídle.

Česnek údajně působí i na usazeniny cholesterolu v cévách a v xantelasma a zmenšuje je. Žádné vědecké důkazy toto tvrzení nepodporují, ale předpokládá se, že enzymy v česneku podporují hojení tkání.

Pamatujte, že byste si česnek neměli přikládat na kůži a už vůbec ne po delší dobu. Vyhněte se tomu, zvláště pokud máte citlivou pokožku.

Zdroj: Babské rady na xantelasmata


Autoři obsahu

Mgr. Marie Svobodová

Mgr. Světluše Vinšová


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP