Téma

DEXAMETAZON PIX


Dřevné dehty

Obsahují především fenoly, krezoly, terpeny, naftalen, kyseliny fenolkarbonové a homology kyseliny octové. Jsou tekuté a mají slabě kyselé Ph. Častěji jsou užívané ve skandinávských zemích pro své účinky antipruriginózní (protisvědivé), antimykotické (protiplísňové) a antimikrobiální (působící proti mikrobům). V Česku jsou dřevěné dehty odbornou veřejností považovány spíše za zastaralý a z překonaný lék. Po vstřebání pokožkou se z těla dostávají ven prostřednictvím moče a při této cestě často poškozují ledviny, proto je nezbytné při jejich podávání jednou týdně kontrolovat moč. Pro všechny dřevné dehty platí, že jsou velmi špatně rozpustné ve vodě.
Dřevěné dehty se dále dělí podle druhů dřevin, ze kterých se získávají.

  • březový dehet
  • jalovcový dehet
  • bukový dehet
  • tekutý dehet

Březový dehet

Latinský název pix betulae. Vzniká suchou destilací dřeva různých druhů bříz. Je to hustá, červenohnědá tekutina, špatně rozpustná ve vodě, ale dobře v chloroformu a v 95 % lihu. Někdy se užívá v 10 % koncentraci do mastí na seboroický ekzém. Vyšší koncentrace březového dehtu je pak vhodná na chronickou psoriázu.

Jalovcový dehet

Latinský název pix juniperi. Jalovcový dehet je hustá hnědočervená až černá tekutina typického zápachu. Dobře se rozpouští v 95 % lihu, v éteru, v chloroformu a v benzenu. Při použití v 5% koncentraci léčí atopický a seboroický ekzém, a pomáhá proti lupénce ve vlasech. při Například nejlepších účinků při léčbě psoriázy a seboroické dermatitidy ve vlasech dosáhnete, když jalovcový dehet smícháte s kamenouhelným dehtem. Takový dehtový koktejl je dnes dostupný v přípravku Polytar liquid a Polytar AF od výrobce Steifel.

Bukový dehet

Latinský název pix fagi. Získává se suchou destilací bukového dřeva. Je to hnědočerná tekutina charakteristického zápachu, dobře rozpustná v etanolu, v éteru, v chloroformu. Bukový dehet se dříve užíval k léčbě lupénky.

Tekutý dehet

Latinský název pix liquida. Získává se z různých druhů dřev jehličnatých stromů pomocí suché destilace. Je to viskózní, tmavě hnědá látka s vysokým obsahem pryskyřic.

Zdroj: článek Dehty v péči o tělo

Poradna

V naší poradně s názvem DEHET PSORIÁZA EKZÉM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Magda.

Nevíte někdo jestli se dá léčit psoriáza a atopický ekzém dehtem?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Na to by mohl být dobrý tak zvaný jalovcový dehet. Jeho latinský název je pix juniperi. Jalovcový dehet je hustá hnědočervená až černá tekutina s typickým dehtovým zápachem. Jalovcový dehet se dobře rozpouští v 95 % lihu. Rozředěný jalovcový dehet v 5% koncentraci léčí právě atopický a seboroický ekzém, a pomáhá také proti lupénce ve vlasech. Nejlepších účinků při léčbě psoriázy a také seboroické dermatitidy ve vlasech dosáhnete, když jalovcový dehet smícháte s kamenouhelným dehtem. Směs těchto léčivých dehtů je pohodlně dostupná v přípravku zvaném Polytar liquid a Polytar AF od výrobce Steifel. Aktuální cena Polytar AF je zde: https://www.zbozi.cz/?q=pol…

Zdroj: příběh Dehet psoriáza ekzém

Indikace

Používá se k léčbě subakutních i chronických hyperkeratotických suchých dermatóz, které reagují na místní léčbu glukokortikoidy. Dexametazonem léčená kožní onemocnění jsou například atopická dermatitida, psoriáza, lichen ruber planus, různé druhy ekzémů (kontaktní, numulární, dishydrotický, ekzém rukou, ekzematoidní dermatitida), seboreická dermatitida, ichtyóza a jiné ichtyotické změny kůže.

Dexamethason-acetát a dexametazon tvoří bílý nebo téměř bílý krystalický prášek, prakticky nerozpustný ve vodě. Dexamethason-acetát je snadno rozpustný v acetonu a v 96% lihu. Dexametazon se rozpouští v 96% lihu těžce. Dexamethasoni natrii phosphas je velmi hygroskopický prášek, který je snadno rozpustný ve vodě.

Zdroj: článek Dexametazon mast

Poradna

V naší poradně s názvem DEXAMETAZON MAST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dagmar.

|lze dexamatazon koupit bez receptu?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nelze. Všechny masti obsahující dexamethazon jsou vázány na lékařský předpis. Proč? Dexamethazon je kortikoid a jeho používání je spojeno s řadou nežádoucích účinků, které je třeba zvážit před každým použitím. Potřebujete-li mast dexamethazon, tak se obraťte na svého lékaře a požádejte ho o předpis.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Dexametazon mast

Cena

Dexametazon mast je dostupná na našem trhu v této formě pouze na lékařský předpis:

Dexamethasone Wzf Polfa 1mg/ml – 1x5ml Pe Polfa: cena 38,50 Kč, doplatek 0,00 Kč.

Zdroj: článek Dexametazon mast

Co je Dexametazon

Dexamethason-acetát je fluorovaný kortikosteroidní derivát (9-fluor-11b,17,21-trihydroxy-16a-methylpregna-1,4-dien-3,20-dion), který má nevýrazný mineralokortikoidní účinek. Protizánětlivý účinek je dán inhibicí fosfolipázy A2, čímž se sníží syntéza prostaglandinů. Navíc také inhibuje chemotaktickou invazi neutrofilů v místě zánětu.

Lokální účinnost značně závisí na použité koncentraci. Při koncentraci 0,01 % se řadí ke slabě účinným lokálním kortikosteroidům a při koncentraci 0,025 % mezi středně silné lokální kortikosteroidy. Dexamethason-acetát působí antiflogisticky, antialergicky, antipruriginózně a antiexsudativně. Po aplikaci na kůži prostupuje do epidermis a tam se váže na specifické receptory. Perkutánní resorpce je poměrně nízká. Stupeň resorpce je ovlivněn mnoha faktory, a to zvláště stavem pokožky (stupeň integrity epidermálních bariérových systémů) a způsobem zpracování lékové formy (koncentrace účinných látek, jejich interakce a stupeň jejich disperzity).

Zdroj: článek Dexametazon mast

Poradna

V naší poradně s názvem KOŽNÍ POHOTOVOST PRAHA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Effenbergerová.

Hledám pomoc kožního odd.Mám vaskulitidu, Měla jsem ji již cca před 14 lety. Bydlím nyní v Mrači u Benešova. Tehdy jsem byla hospitalizována ve Vojenské nemocnici Praha. Děkuji za zprávu. Eff

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vaskulitida je zánět krevních cév. Zánět může zesílit stěny těchto cév, čímž se zmenší šířka jejich průchodu. Pokud je průtok krve omezen, může dojít k poškození orgánů a tkání. Ve vašem případě zřejmě kůže. Nepíšete o své vaskulitidě nic bližšího. Existuje mnoho typů vaskulitidy a většina z nich je vzácná. V závislosti na typu vaskulitidy, který máte, se můžete zlepšit i bez léčby. Některé typy vaskulitid ale vyžadují léky k mírnění zánětu. Používají se k tomu imunosupresivní přípravky, zejména glukokortikoidy.
Mezi krátkodobě působící glukokortikoidy patří:
- hydrokortizon - kortizol,
- kortizon,
- prednizon,
- prednizolon,
- metylprednizolon.
Mezi střednědobě působící patří:
- triamcinolon.
A dlouhodobé jsou:
- betametazon,
- dexametazon.
Pomocí glukokortikoidů se léčí tyto typy vaskulitid:
- periarteriitis nodosa,
- Wegenerova granulomatóza,
- Henochova-Schönleinova purpura,
- ChurgovaStraussova vaskulitida,
- overlap syndromy,
- Kawasakiho choroba,
- Takayashuova choroba,
- Bürgerova choroba,
- temporální arteritida.
Pokud některou z nich máte, tak pak je pro vás nejlepším specialistou na léčbu těmito glokokortikoidy prof. MUDr. Michal Kršek, CSc. Jeho email je michal.krsek@vfn.cz. Michal Kršek je přednostou III. interní kliniky – klinika endokrinologie a metabolismu, která se nachází v Praze v ulici U Nemocnice 504/1, pavilon B. Telefony jsou 224 961 111 (ústředna) a telefon do ambulance je 224 966 455. Vyplatí se zajet za specialistou do velkého města, protože má nejvíce zkušeností. Nastaví vám léčbu, kterou pak absolvujete u svého praktického lékaře nebo doma s pomocí pojízdné zdravotní sestry. Když jste z daleka, tak posíláte lékaři fotografie, jak se vaše onemocnění vyvíjí. A nebo mobilní sestra vyhotoví zdravotní zprávu pro vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud se vše zlepší, tak na kontrolu do Prahy už ani nemusíte.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Kožní pohotovost Praha

Nežádoucí účinky

Kontraindikací u masti Dexametazon je přecitlivělost na účinnou látku a další složky použité v masti, nepoužívat na bakteriální (zejména tuberkulóza), virové, mykotické a parazitární infekce kůže, periorální dermatitidu, acne vulgaris, acne rosacea, dekubity, bércové vředy. Při aplikaci lokálních kortikosteroidů zejména u dětí je nutná zvýšená opatrnost.

Přípravek se nesmí dostat do kontaktu s očima, neboť hrozí vznik glaukomu nebo katarakty, a nesmí se ani nanášet na kůži v blízkosti oka (s výjimkou očních přípravků). Nedoporučuje se dlouhodobá aplikace na kůži obličeje. Neměl by se používat ani v oblasti pohlavních orgánů a konečníku. Ošetřování větších oblastí kůže (zvláště u dětí), dlouhodobá aplikace, okluze, použití v oblastech kožních záhybů či aplikace na porušenou kůži zvyšují nebezpečí vstřebání, a tím i vyvolání systémových účinků. Při dlouhodobém používání také hrozí ireverzibilní kožní atrofie.

Pokud se vyskytne sekundární infekce, musí být co nejdříve zahájena odpovídající protiinfekční léčba. I přes notoricky známé nežádoucí účinky jsou bohužel kortikosteroidy nadužívány, a vinu na tom má i nekázeň pacientů.

Nejvýznamnější nežádoucí účinky jsou:

  • katabolismus – svalový úbytek, zvýšené ukládání tuků, dyslipidemie, diabetes mellitus,
  • porucha metabolismu kostí – (osteoporóza),
  • hypertenze (retence tekutin),
  • peptický vřed,
  • krvácení do GIT, imunosuprese (sekundární infekce, aktivace možné latentní infekce),
  • glaukom, katarakta, atrofie kůže, špatné hojení ran,
  • akné, strie, hirsutismus, hypogonadismus,
  • změny nálad a chování, psychóza.

Zdroj: článek Dexametazon mast

Kortikoidy u dětí

Spousta lidí se vyděsí, když uslyší, že na své onemocnění berete kortikoidy. Ještě větší množství lidí ale pobouří, když zjistí, že jsou těmito medikamenty léčeny vaše děti. Pokud nejde o nadměrně závažnou chorobu, používají se tyto léky u dětí především při dermatologických ekzémech. Léčivá látka je v tomto případě obsažená v masti, kterou se postižené místo potírá.

Mezi nejznámější kortizonové léky patří Prednison, tato látka se musí potom v těle ještě v játrech upravit na prednisolon, který je plně účinný.

Medrol je účinná látka metylprednisolon, která je téměř přímo účinná, nemusí se tedy ztrácet dlouhý čas její úpravou v těle, probíhá jen malá úprava v játrech a taky v ledvinách, navíc obsahuje skupinu metyl-CH3, která zesiluje účinek tohoto kortikoidu hlavně v plicích, kůži a ledvinách. Medrol nemůže být podáván dětem, neboť není pro pediatrickou (dětskou) indikaci u nás v ČR registrován. Takže pro děti jen Prednison. Medrol účinkuje dřív, má vyšší účinnost ve tkáních a je i silnější. U Medrolu existuje i vodný roztok, který se používá při infuzích (Solu-medrol), je velmi účinný a doporučuje se potom pokračovat v užívání ústy (perorálně) lékem se stejnou molekulou, což je Medrol. U Prednisonu roztok neexistuje, takže tato výhoda odpadá.

Co je ještě důležité vědět:

  • Medrol je silnější než Prednison, může se ho vlastně užívat méně při stejném účinku na tkáně;
  • 4 mg Medrolu odpovídají 5 mg Prednisonu;
  • 16 mg Medrolu odpovídá 20 mg Prednisonu;
  • Medrol (metyprednisolon) má méně nežádoucích účinků, hlavně v oblasti zadržování vody (otoky ve tváři a šíji), vyplavování iontů z těla, nezpůsobuje tedy takové přibývání na váze;
  • existuje větší škála možností pro dávkování Medrolu: tabletky Medrolu existují po 4, 16, 32, 64 i 100 mg;
  • u Prednisonu existují pouze tablety 5 a 20 mg.

Předpokládá-li se dlouhodobé užívání kortikoidů u nějaké nemoci, má se vždy uvažovat v prvé řadě o Medrolu, protože méně poškozuje pacienta a je účinnější.

Existují i jiné kortikoidy, třeba Dexametazon a Fortekortin, ale ty mají zase jinou molekulu a jinou oblast působení.

Zdroj: článek Kortikoidy a oči

Dávkování

Pokud lékař neurčil jinak, aplikuje se mast 2krát až 3krát denně na postižené místo. Léčení by běžně nemělo trvat déle než 2 anebo nejvýše 3 týdny. Přesnou dobu léčby určí lékař.

Zdroj: článek Dexametazon mast

Léky plně hrazené pacientem P

PARACETAMOL ACCORD 10MG/ML INF SOL

PARACETAMOL AGMED 500MG TBL NOB

PARACETAMOL B. BRAUN 10MG/ML INF SOL

PARACETAMOL DR. MAX 500MG TBL NOB

PARACETAMOL KABI 10MG/ML INF SOL

PARAMAX COMBI 500MG/65MG TBL NOB

PARAMAX RAPID 1G TBL NOB

PARAMAX RAPID 500MG TBL NOB

PARAPYREX 500MG TBL NOB

PARNIDO 3MG TBL PRO

PARNIDO 6MG TBL PRO

PARNIDO 9MG TBL PRO

PAXIRASOL 2MG/ML INJ SOL

PEDEA 5MG/ML INJ SOL

PEMAZYRE 13,5MG TBL NOB

PENTASA 1G RCT SUS

PENTHROX 99,9%,3ML INH LIQ VAP

PENTOMER RETARD 400MG TBL PRO

PERINDOPRIL KRKA 4MG TBL NOB

PERIOLIMEL N4E INF EML

PERITOL 4MG TBL NOB

PERLINGANIT ROZTOK 1MG/ML INF SOL

PEYONA 20MG/ML INF/POR SOL

PHENYLEPHRINE OLIKLA 100MG/ML OPH GTT SOL

PHOSPHORICUM ACIDUM 1001K-10MK GRA

PHYSIONEAL 40 CLEAR-FLEX GLUCOSE 13,6 MG/ML PRN SOL

PHYSIONEAL 40 CLEAR-FLEX GLUCOSE 22,7 MG/ML PRN SOL

PHYSIONEAL 40 CLEAR-FLEX GLUCOSE 38,6 MG/ML PRN SOL

PHYSIONEAL 40 GLUCOSE 1,36% W/V/13,6 MG/ML PRN SOL

PHYSIONEAL 40 GLUCOSE 2,27% W/V/22,7 MG/ML PRN SOL

PHYSIONEAL 40 GLUCOSE 3,86% W/V/38,6 MG/ML PRN SOL

PIMAFUCIN 100MG VAG GLB

PIMAFUCIN 20MG/G CRM

PIMAFUCORT 10MG/G+10MG/G+3,5MG/G UNG

PIOGLITAZON ACTAVIS 30MG TBL NOB

PIOGLITAZONE ACCORD 15MG TBL NOB

PIOGLITAZONE ACCORD 30MG TBL NOB

PIOGLITAZONE ACCORD 45MG TBL NOB

PIPERACILLIN/TAZOBACTAM IBIGEN 4G/0,5G INF PLV SOL

PIPERACILLIN/TAZOBACTAM KABI 4G/0,5G INF PLV SOL

PIQRAY 150MG TBL FLM

PIQRAY 200MG TBL FLM

PIQRAY 50MG+200MG TBL FLM

PIX LIQUIDA 3CH-200CH GRA

PK-MERZ 0,4MG/ML INF SOL

PLANTAGO MAJOR 2CH-200CH GRA

PLEUMOLYSIN POR GTT SOL

PLUVICTO 1000MBQ/ML INJ/INF SOL

PODOPHYLLUM PELTATUM 2CH GRA

POLLEN DE GRAMINEES 3K-10MK GRA

POLLENS 3K-10MK GRA

POLTECHNET 8-175GBQ RAD GEN

POSIFORLID 20MG/G OPH UNG

POUMON HISTAMINE 31CH-200CH GRA

PRAGIOLA 200MG CPS DUR

PRAXBIND 2,5G/50ML INJ/INF SOL

PREGABALIN ACCORD 150MG CPS DUR

PREGABALIN ACCORD 75MG CPS DUR

PREGABALIN SANDOZ 150MG CPS DUR

PREGABALIN SANDOZ 150MG CPS DUR

PREGABALIN SANDOZ 300MG CPS DUR

PREGABALIN SANDOZ 300MG CPS DUR

PREGABALIN SANDOZ 75MG CPS DUR

PREGABALIN SANDOZ 75MG CPS DUR

PREGABALIN ZENTIVA 150MG CPS DUR

PREGABALIN ZENTIVA 75MG CPS DUR

PRILIGY 30MG TBL FLM

PRILIGY 60MG TBL FLM

PRIMENE 10% INF SOL

PROCYSBI 75MG CPS ETD

PROGRAF 5MG/ML INF CNC SOL

PROLUTEX 25MG INJ SOL

PROPANORM 35MG/10ML INJ/INF SOL

PROPOFOL MCT FRESENIUS 20MG/ML INJ/INF EML ISP

PROPOFOL-LIPURO 0,5% (5MG/ML) 5MG/ML INJ/INF EML

PROPOFOL-LIPURO 1 % (10MG/ML) 10MG/ML INJ/INF EML

PROPOFOL-LIPURO 2% (20MG/ML) 20MG/ML INJ/INF EML

PROSTIN 250MCG/ML INJ SOL

PROSTIN E2 3MG VAG TBL NOB

PROTAMINE SULFATE LEO PHARMA 1400IU/ML INJ/INF SOL

PROVERA 5MG TBL NOB

PULMOCIS 2MG RAD KIT

PYRIDOXIN LÉČIVA 50MG/ML INJ SOL

Zdroj: článek Léky na předpis, které od července nehradí zdravotní pojišťovny

Višněvského balzám složení

Višňák se dělá ve dvou variantách, z nichž jedna obsahuje peruánský balzám a ve výsledku je tekutá a voní po třešních a ta druhá varianta je pak s pixem (bukový dehet), je mnohem hustší, spíše už jako mast a „voní“ po uzeném. Obvykle ta tužší a smradivější varianta je více oblíbená. Někdy se také můžeme setkat s názorem, že správný višňák je vždy tekutý, ale není to pravda.
Hlavní složky višněvského balsámu (složení višňáku):

  • Bismuthi tribromphenolas, což je sloučenina bizmutu a bromu 3 gramy.
  • Pix fasi neboli bukový dehet 5 gramů.
  • Oleum Ricini, ricinový olej 100 gramů.

Zdroj: článek Višněvského balzám, pomoc na záněty

Složení černé masti

Hlavní léčivá látka je ichthammolum 2,7 g v 30 g masti (pix). Pomocné léčivé látky v černé masti jsou perboritan sodný, oxid vápenatý, síran draselno-hlinitý, tuk z ovčí vlny (lanolin), žlutá sírová vazelína a čištěná voda.

Zdroj: článek Použití černé masti s ichtyolem

Co je to černá mast

Černá mast, nebo také ichtyolová mast, ichtoxyl mast, má typickou vůni po dehtu, a to proto, že její hlavní účinnou látkou je skutečně léčivý dehet – ichtoxyl. Černou mast nemusíte uchovávat ledničce, skladovací teplota je doporučena v rozmezí od 10 do 25 stupňů Celsia. Stačí tedy běžná bytová teplota (v lékárničce). Jako u všech léků i u černé masti je třeba kontrolovat dobu účinnosti. Starou prošlou černou mast odneste do lékárny k bezpečné likvidaci.

Černá mast se obvykle nanáší přímo na bolavé (postižené) místo, a to dvakrát až třikrát denně. Protože se mast snadno setře (a černá mast zašpiní oblečení nebo ložní prádlo), je někdy vhodnější mast nanést na sterilní mul, ten přiložit na ránu a lehce přelepit náplastí (nebo i převázat obvazem). Převaz provádíme dvakrát denně. Jestliže se poranění, vyrážka nebo „bolák“ nezačnou do tří dnů hojit, je třeba navštívit lékaře.

Višněvského mast, nebo také Višněvského balzám, lidově višňák, se vyrábí ve dvou variantách, z nichž jedna obsahuje peruánský balzám a ve výsledku je tekutá (Višněvského roztok) a voní po třešních a ta druhá varianta je pak s pixem (bukovým dehtem), je mnohem hustší, spíše už jako mast, a „voní“ po uzeném. Někdy se můžete setkat s názorem, že správný višňák je vždy tekutý, ale není to pravda. Oblíbenější je tužší varianta.

Složení: bismuthi tribromphenolas (sloučenina bizmutu a bromu) 3 gramy; pix fasi (bukový dehet) 5 gramů; oleum ricini (ricinový olej) 100 gramů

Použití:

  • dezinfekce
  • léčba zánětu
  • kožní záněty
  • záděry nehtů
  • akné, nežit (furunkl, karbunkl), komedon
  • hlíza (absces)
  • flegmóna
  • nežit
  • zánět podpažních žláz (hidrosadenitis axillaris)
  • zánět křečových žil (varikoflebitis)
  • infikované kožní vředy

Pokud tedy není k dostání černá mast, jde nahradit Višněvského balzámem, který obsahuje léčivý dehet z buku a několik různých olejů.

Zdroj: článek Černá mast na záněty

Co je to višňová mast

Višněvského balzám, někdy také Višňovského balzám, višňová mast, višňák, nesprávně černá mast, je produkt dostupný ve dvou variantách, z nichž jedna obsahuje peruánský balzám a výsledkem je tekutá varianta vonící po třešních a ta druhá je s pixem, což je bukový dehet, takže výsledný produkt je mnohem hustší, spíše už jako Višněvského mast, a má charakteristickou vůni po uzeném mase. Obvykle tužší a více aromatická forma je více preferovaná, i když je účinnost obou variant srovnatelná. Často záleží na volbě lékaře. Někdy se také můžete setkat s názorem, že správný „višňák“ je vždy tekutý, ale není to pravda.

Složení Višněvského balzámu:

  • Bismuthi tribromphenolas (sloučenina bizmutu a bromu) 3 g
  • Pix fasi (bukový dehet) 5 g
  • Oleum ricini (ricinový olej) 100 g

Zdroj: článek Višněvského mast

Složení Višňevského balzámu

Jde o suspenzi tribromfenolátu bizmutitého v ricinovém oleji s přídavkem peruánského balzámu (podle originální receptury). Nyní se spíše používá jako přidaná složka bukový nebo kamenouhelný dehet.

Přesné složení:

  • Bismuthi tribromphenolas (sloučenina bizmutu a bromu 3 gramy)
  • Pix fasi neboli bukový dehet 5 gramů
  • Oleum Ricini, ricinový olej 100 gramů

Někdy je mylně balzám považován za mast nebo roztok.

Zdroj: článek Višněvského balzám

Višněvského balzám – složení

Balzám se dělá ve dvou variantách, z nichž jedna obsahuje peruánský balzám a je ve výsledku tekutá a voní po třešních, ta druhá varianta je pak s pixem (bukový dehet), je mnohem hustší, spíše už jako mast a „voní“ po uzeném. Oblíbenější je spíše tato tužší varianta. Někdy se také můžeme setkat s názorem, že správný „višňák“ je vždy tekutý, ale není to pravda.

Hlavní složky Višněvského balzámu:

  • bismuthi tribromphenolas, což je sloučenina bismutu a bromu (3 gramy)
  • pix fasi neboli bukový dehet (5 gramů)
  • oleum Ricini, ricinový olej (100 gramů)

Zdroj: článek Višněvského balzám

Jaké složení má Višněvského balzám

Višněvského balzám je roztok xeroformu ve směsi ricinového oleje a peruánského balzámu. Obsahuje 3 gramy Bismuthi tribromphenolas, což je sloučenina bizmutu a bromu, dále 5 gramů Pix fasi neboli bukového dehtu a 100 gramů Oleum Ricini, tedy ricinový olej.

Zdroj: článek Višněvského balzám

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová

 Bc. Jakub Vinš


dexametazon oční kapky
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
dexametazon příbalový leták
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>