Menstruační bolesti po menstruaci mohou vznikat drážděním nervových zakončení v břiše. Dráždit mohou různé látky tělu vlastní i cizí, záněty, výrůstky, vředy až nádory.
Nejčastější příčiny jsou:
špatná strava, přejídání (kde je řešením ubrat na množství a zlepšit svou výživu);
poruchy menstruace (únava, bolest břicha, podbřišku, zad, kříže, beder, hlavy, otoky nohou, svědění pochvy, zvracení, podrážděnost, úzkost, lítostivost);
zánět slepého střeva (bolest břicha a pravého podbřišku citlivá na dotek, pocit na zvracení až zvracení, nechutenství, zvýšená teplota);
celiakie, alergie na lepek (bolest břicha, průjem, hubnutí, pocit plnosti, únava, krev ve stolici, kožní vyrážka);
dráždivý tračník (průjem či zácpa, silná potřeba vyprazdňování nejčastěji po jídle, bolest břicha, plynatost, pocit plnosti, deprese);
zánět žlučníku, žlučových cest a městnání žluče (bolest břicha, bělavá, mastná stolice, průjem, tmavá moč, žloutenka, svědění kůže, teplota, potíže s trávením);
zánět žaludku nebo gastroduodenální vřed (bolest břicha, nevolnost, zvracení, nechutenství, pocit plnosti, bolest hlavy, zápach úst, krev ve stolici);
střevní neprůchodnost, ileus (záchvatovitá, urputná bolest břicha, zvracení, absence stolice).
Další možné příčiny:
zánět močových cest (časté močení, pálení, bolest při močení, tmavá, zakalená, zapáchající moč, možná příměs hnisu či krve, bolest zad);
Crohnova choroba (únava, bolest břicha, průjem, nadýmání, teplota, hubnutí, krev ve stolici, bolest kloubů, žlučové, ledvinové kameny, zánět duhovky, bolestivé uzlíky v podkoží);
ulcerózní kolitida (únava, krev ve stolici, bolestibřicha, konečníku, bolestivý vleklý průjem i několikrát denně, plynatost, nadýmání, teplota, bolest kloubů, afty);
V naší poradně s názvem MENSTRUACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslava.
Prosím je mi 47 let vždy jsem měla menstruaci pravidelně ale už jednou se mi stalo že jsem menstruaci dostala se 14 denním zpožděním a teď jsem lela mít menstruaci v lednu 2016 a je únor a ještě jsem ji nedostala už přes měsíc. Je to nějaká porucha?? Děkuji za odpověď Jarka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zřejmě vcházíte do nové etapy svého života. Začíná u Vás období zvané menopauza, lidově řečeno přechod. Co to je, co Vás v tomto období čeká a jaká jsou rizika, se dozvíte v těchto článcích: https://www.ceskyprehled.cz…
Tableta obsahuje hormony. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu. V naší republice jde o nejrozšířenější typ antikoncepce. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstruační bolesti. Má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.
Po celou dobu užívání dodává tělu estrogen i gestagen. Podle množství hormonů se dělí na:
jednofázové – obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dní menstruace)
dvoufázové – tabletky dvojího druhu s různými dávkami hormonů (11 dní estrogen, 10 dní gestagen, 7 dní menstruace)
třífázové – v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů; snaží se co nejvíce zachovat pravidelnost menstruace
Dávkování: Jednou denně. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu.
Spolehlivost: 90 žen z 1 000 otěhotní při doporučeném používání.
Hormonální působení: Hormony z tablety se uvolňují do celého těla. Mohou obsahovat estrogen.
Ovlivnění cyklu: Pravidelné krvácení každý měsíc, může snížit krvácení a bolest.
Váha: Přírůstek na váze je malý, jestli vůbec nějaký.
Riziko trombózy: Mírně zvýšené riziko.
Otěhotnění po vysazení: Ano, brzy po přerušení.
Cena: Metoda není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Použití: Lékař vám ji předepíše, zakoupíte ji v lékárně a každý den ve stejnou dobu spolknete jednu pilulku. Hormony se pak neustále uvolňují do krve a chrání vás před nechtěným otěhotněním.
Nežádoucí účinky
Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 100 uživatelek): změny nálady, bolest hlavy, nevolnost, bolest prsou, problémy s menstruací, například nepravidelná menstruace, vynechání menstruace.
Málo časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 1 000 uživatelek): deprese, nervozita, ospalost, závratě, mravenčení, migréna, křečové žíly, zvýšený krevní tlak, bolest žaludku, zvracení, trávicí potíže, plynatost, zánět žaludku, průjem, akné, svědění, vyrážka, bolesti, například bolest zad, končetin, svalové křeče, kvasinkové poševní infekce, pánevní bolesti, zvětšení prsou, nezhoubné bulky v prsou, děložní/poševní krvácení (které obvykle ustoupí při dalším užívání přípravku), výtok, návaly horka, zánět pochvy (vaginitida), problémy s menstruací, bolestivá menstruace, snížená menstruace, velmi silná menstruace, poševní suchost, neobvyklé výsledky výtěru z děložního hrdla, snížený zájem o sex, nedostatek energie, zvýšené pocení, zadržování tekutin, zvýšení hmotnosti.
Vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 10 000 uživatelek): kvasinkové infekce, anémie, z
V naší poradně s názvem NATRŽENÝ STEHENNÍ SVAL - LÉČBA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na účinnou léčbu natrženého stehenního svalu. Děkuji. Petr
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Existuje řada věcí, které můžete udělat, abyste si pomohl s natrženým stehenním svalem. Nejdůležitější a nezbytnou součástí vaší léčby a zotavení je udržování stehna v pohybu.
Jak se dostat do pohybu?
Během prvních 24 až 48 hodin po problému se stehenním svalem byste se měl pokusit omezit své aktivity, ale nepřestávejte se pohybovat. Pohyb vykonávejte jen tak, jak vám to příznaky dovolí. Jemně pohybujte nohou po dobu 10 až 20 sekund každou hodinu, když jste vzhůru, vyhněte se dlouhému stání na nohou.
Při použití schodů může pomoci, když při výstupu do schodů stoupáte jen svou zdravou nohu, abyste snížili namáhání stehna. Když scházíte dolů, sestupujte první svou problémovou nohu, abyste snížil zatížení stehna. Při chůzi nahoru a dolů používejte zábradlí (pokud je k dispozici).
Po 48 hodinách zkuste více používat nohu – cvičení vašemu stehnu opravdu pomáhá a může zmírnit bolest. Dělejte, co byste normálně dělal, a zůstaňte u toho, nebo se vraťte do práce – to je důležité a je to nejlepší způsob, jak se zlepšit.
Je užitečné dělat specifická cvičení, která vám mohou pomoci při zotavení. Na začátku mohou být náročná, takže udělejte, co můžete, a snažte se to časem vylepšovat.
Výhody udržení aktivity
Být aktivní je to nejlepší, co můžete pro své celkové zdraví udělat.
Když budete nadále aktivní, udržujte si tím aktuální úroveň kondice – i když musíte změnit to, co běžně děláte, jakákoliv aktivita je lepší než žádná.
Udržujte ostatní svaly a klouby silné a pružné a udržujte si zdravou tělesnou hmotnost.
Vyhněte se sportu nebo těžkému zvedání, dokud nebudete mít méně bolestí při pohybu. Před zahájením sportovních aktivit se nezapomeňte předně plně zahřát.
Léčba bolesti
- léky proti bolesti – to vám může pomoci pohodlněji se pohybovat, což může pomoci vašemu zotavení.
- ledové obklady.
Led může být prospěšný právě při léčbě muskuloskeletálních bolestí. Led je nejvýhodnější, pokud váš problém se stehny souvisí se zraněním. Nikdy nepokládejte led přímo na pokožku. K ochraně pokožky před spálením použijte bariéru, jako je igelit s ručníkem. Jak dlouho máte používat led jako léčbu, se může lišit. Obecně byste však měl led aplikovat po dobu až 15 minut. Mezi ošetřeními byste také měl nechat několik hodin. Pokud máte nějaké problémy s krevním oběhem, neměl byste používat led jako léčbu bolesti stehen.
Práce
Během rekonvalescence se doporučuje zůstat v práci nebo se do práce co nejrychleji vrátit. Abyste se mohl vrátit do práce, nemusíte být zcela bez bolesti a bez příznaků.
Vyšetření začíná pohledem na pacienta, kdy se hodnotí stoj zezadu, výška trapézových svalů, výška horních a dolních úhlů lopatek, torakobrachiální trojúhelníky, výška hřebenů kyčelních kostí, gluteální rýhy, ploché nohy, z boku (zakřivení páteře – olovnice) a zepředu (výška a tvar klíčních kostí), chůze (při radikulární sy. S1 je omezena chůze po špičkách, při rad. sy. L5 vázne chůze po patách), eventuálně stoj na dvou vahách (při blokádách hlavových kloubů může být rozdíl v zatěžování až 10–20 kg).
Vyšetření aktivního předklonu – sleduje se plynulost, tupost (předklon je prováděn v kyčelních kloubech), zda se páteř neuchyluje do strany.
Příčiny omezení předklonu:
zkrácení zadní skupiny svalů stehna
zkrácení nebo spazmy zádových svalů
blokáda SI
blokáda LP, bederní páteře.
Příčiny bolesti
Akutní lumbago – nejčastěji vzniká náhlým nekoordinovaným pohybem, například uklouznutím nebo předklonem s rotací trupu (zavazování tkaničky) nebo nezvyklým fyzickým zatížením. Při pohybu může být slyšet i „lupnutí“ v kříži.
Blokáda bederní páteře – bolesti jsou různé, mohou vzniknout akutně, pozvolna nebo jsou chronické, aktivní pohyby jsou různě omezené, mohou být spojeny s bolestí, mohou být svalové spazmy, bolestivé trny, omezený pohyb.
Facetární syndrom – jsou bolesti v kříži, jejichž původ je v intervertebrálních kloubech v důsledku jejich změn například vlivem artrózy. Projevují se především v klidu a pohybem bolest mizí. Mnoho pohybu a dlouhotrvající zátěž bolest vyvolávají, stejně tak i intenzivní cvičení. Poškozením kloubní chrupavky mohou vznikat velké osteofyty a může dojít až k znehybnění postiženého kloubu a tím k ústupu bolestí. Počáteční diagnóza je obtížná. Pacient si většinou stěžuje na bolesti v kříži vsedě, které může takzvaně rozejít. Změny nemusí být patrné ani na RTG. Na CT nebo NMR již ano.
Blokáda sakroiliakálního kloubu – bolest v kříži většinou jednostranná, může vyzařovat přes hýžďovou krajinu až k patě. Často si nemocní stěžují, že nemohou sedět s nohou přes nohu, protože to vyvolává bolest. Lasegův manévr může být i jednostranně pozitivní, ale i při zvedání obou dolních končetin vymizí. Vždy je přítomen fenomén omezené abdukace (Patrickovo znamení), většinou je bolestivá stupňovaná (forsírovaná) vnitřní rotace kyčelního kloubu na straně blokády.
Šikmá pánev a bolesti v kříži v důsledku blokády hlavových kloubů – zjišťuje se šikmá pánev, spazmus zádových svalů, bolest v kříži při aktivních pohybech, bederní páteř může být bez odchylek. Značně asymetrické bývá zatížení DK a to i 10–20 kg. Vždy je blokáda v hlavových kloubech.
Ve svém příspěvku ŽENA V PŘECHODU A MENSTRUACE V PŘECHODU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alexandra Michalčík.
Dotaz:Je mi 51 let a zhruba 2roky mám problémy-šílené bolestipři menstruaci, silné krvácení+velké hrudky krve...Nejvíc mě trápí,že PSM který jsem měla týden před periodou,mám teď skoro celý měsíc!
Žádné výrůstky,vředy nemám.
Zajímalo by mě jestli se dá nějakou injekci,nebo zákrokem menstruace NAVŽDY ukončit?
Přechodu se nevyhnu,tak proč se ještě trápit s PSM a menstruaci...
Děkuji za odpověď.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Příznaky jako bolest v podbřišku se objevují těsně před samotnou menstruací. Pak 2 až 3 dny po začátku krvácení mizí. Nejčastěji je způsobena dlouhotrvající kontrakcí dělohy.
Příčiny bolestivé menstruace vycházejí z nerovnováhy vegetativního systému nervové soustavy, z vývojových vad, nemocí dělohy, to je důvod, proč bolí břicho při menstruaci. Sekundární dysmenorea provází záněty orgánů v pánvi, nádory dělohy, zúžení krčku dělohy, srůsty nebo jizvy v pánevní dutině. Ty se pak projevují jako velmi bolestivá menstruace.
Jak zabránit bolestibřichapři menstruaci, jedině léčbou. Léčba je medikamentózní. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.
Babské rady na menstruační bolesti
Pokud trpíte bolestivou menstruací, měli byste vyhledávat takové výrobky, které obsahují více hořčíku a vápníku. Během menstruace omezme pití kávy a černého čaje, pokud se bez nich nemůžeme úplně obejít, pokusme se je dělat slabší než obvykle. Totéž se samozřejmě týká i dnes tak milovaných zubních leptadel, jako jsou různé koly a jiné nápoje obsahující kofein. A alkoholu bychom se během menstruace měli vyhnout také.
Při menstruačních bolestech se používají bylinkové nálevy. Nejúspěšnější jsou ty z heřmánku, máty a malinového listí. Pít byste je měli přibližně tři dny před odhadovaným začátkem menstruace. Když už vás bolesti začnou trápit, pokračujte v popíjení heřmánku. Heřmánek je bylina, kterou ověřily již tisíciletí a při menstruačních bolestech jej využívaly krásné Řekyně a Římanky v antických dobách. Ale pokud nemáte rády její vůni a chuť, tak heřmánek můžete doplnit či nahradit nálevy z meduňky, měsíčku, třezalky a kozlíku lékařského. Kozlík lékařský velmi dobře zmírní křeče dělohy a vás přitom uvolní. Více o této bylině naleznete zde.
V lékárnách jsou k dostání také porcované čaje na gynekologické problémy, které obsahují hluchavku, řebříček nebo měsíček. Tyto bylinky je dobré konzumovat pouze v připravovaných směsích.
Léky
Pokud už musíte sahat po farmaceutických přípravcích, vybírejte spíše ty, které neobsahují kyselinu acetylsalicylovou. Bolestivou menstruaci lze zmírnit užíváním hormonální antikoncepce, která obsahuje přirozený estrogen a progestin. Další možností je zavedení hormonálního nitroděložního tělíska. Zavedením hormonální léčby se zpomaluje růst děložní sliznice a zabraňuje se tak silné a bolestivé menstruaci.
V naší poradně s názvem SEX PO MENSTRUACI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.
Dobry den mam dotaz mela jsem nechraneny styk s kamaradem ale neudelal se do me vcas prestal ale jak se udelal tak jsme pak pokracovali.mela jsem den po menstruaci.je mozne ze bych otehotnela?uz 4 dny me tak divne boli bricho dekuji za odpoved
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
4 dny po menstruaci nemůžete přijít do jiného stavu. V tu dobu není ještě připraveno nové vajíčko, aby mohlo být oplodněno. Kvůli té bolesti doporučuji zastavit se u gynekologa a nechat si udělat preventivní vyšetření. Tím se můžete ujistit, že nic nezanedbáte.
Není snadné oddělit normální menstruační příznaky od příznaků menstruačních potíží. Mezi menstruační potíže patří dysmenorea nebo menorrhoea. Častými menstruačními příznaky jsou trávicí problémy, nadýmání, zácpa, bolesti hlavy a svalů, citlivost v prsou. Premenstruační syndrom je velmi častý a má celou řadu fyzických a emocionálních příznaků. Běžnými příznaky tohoto syndromu jsou stres, úzkost, napětí a neštěstí. Na druhou stranu jsou zde příznaky menstruačních potíží, které obecně zahrnují změny v menstruaci, jako je absence krvácení nebo neobvykle světlý výtok. Také se mohou objevit náhlé bolesti nebo křeče, které mohou být důvodem k obavám ze závratí nebo mdlob, vyžadujících lékařskou pomoc.
Poruchy menstruace se mohou objevit již při nástupu menstruačního cyklu u mladé dívky, nebo naopak na jeho konci u žen zralého věku. Komplikace menstruačního cyklu mohou samozřejmě přicházet během celého jeho průběhu. Pokud se dostaví menstruace před 9. rokem dívky, jedná se o předčasný začátek – menstruatio praecox. Dostaví-li se menstruace po 14. roku, jde o opožděný začátek – menstruatio tarda. Předčasná menopauza je, když ženě skončí menstruační cyklus před 40. rokem. Trvá-li cyklus po 52. roce, jedná se o opožděnou menopauzu.
Poruchy cyklu při krvácení
slabé krvácení – hypomenorea
silné krvácení – hypermenorea
krvácení mezi menstruacemi – intermenstruační krvácení
krvácení před menstruací – premenstruační krvácení
krvácení po menstruaci – postmenstruační krvácení
menstruace bez známek krvácení – amenorea
Poruchy rytmu krvácení
méně časté – oligomenorea – cyklus delší než 36 dnů
časté – polymenorea – cyklus kratší než 23 dnů
Bolesti doprovázející menstruační cyklus
bolest při menstruaci – dysmenorea
bolest mezi menstruacemi – intermenstruační bolesti
V naší poradně s názvem CO SE NESMÍ JÍST A PÍT NA ELIQUIS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarmila Sirotková.
Prosím o sdělení, která analgetika lze používat při léčbě přípravkem Eliquis 2,5 mg? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Výčet volně prodejných analgetik, která můžete bezpečně užívat s lékem Eliquis je krátký. S Eliquisem můžete proti bolesti užívat pouze paracetamol (Paralen). Všechny ostatní volně prodejné léky proti bolesti zesilují účinky Eliquisu a může pak docházet k nebezpečnému krvácení například do zažìvacího traktu, o kterém nemusíte vědět, protože není zpočátku vidět.
Paracetamol je na tlumení bolesti velice účiný a není tedy žádný handicap, že je společně s Eliquisem jediným volně prodejným lékem proti bolesti.
Paracetamol nijak neovlivňuje Eliquis při jakýchkoliv dávkách. Přesto je třeba dávat pozor na jeho bezpečné dávkování. Při velmi vysokých dávkách může zcela a nevratně poškodit játra.
Bezpečné dávkování paracetamolu je 325 mg až 1000 mg každé 4 až 6 hodin, podle míry bolesti. Minimální dávkovací interval, při silné bolesti, jsou každé 4 hodiny s maximální jednotlivou dávkou 1000 mg, ale ne více, než 4000 mg za 24 hodin.
Z léků proti bolesti na předpis je možné společně s Eliquisem užívat tramadol, jenž patří mezi velmi silné opiáty. Tramadol je návykový, postupně ztrácí účinky a pro dosažení stejného terapeutického výskedku se musí zvyšovat jeho dávky.
Poruch menstruace je celá řada: menstruační cyklus může trvat déle než 28 dní (oligomenorea), menstruační krvácení může být slabé a trvat jen 2 dny (hypomenorea), nebo bývá naopak silné a trvající více než 8 dní (hypermenorea), žena může krvácet častěji než jednou za cyklus (například uprostřed cyklu – ovulační krvácení), menstruace se nedostaví (amenorea), menstruaci mohou předcházet nebo ji doprovázet silné bolesti.
Důvodů a příčin menstruační poruchy může být mnoho. Zjednodušeně můžeme říci, že problematická může být hormonální nerovnováha, počátek těhotenství (například i mimoděložní) nebo přítomnost něčeho, co v pohlavních orgánech nemá být (záněty, polypy, myomy, nádory).
Nejčastější příčiny menstruačních poruch:
začátek menstruačního cyklu při dospívání nebo menopauza, klimakterium
rakovina dělohy a děložního čípku (zakrvácený výtok, únava, noční pocení, teplota, nechutenství, hubnutí, bolest břicha, podbřišku, bolesti, poruchy menstruace, krvácení mimo menstruaci, bolest při a po sexuálním styku)
rakovina vaječníků (zpočátku bez příznaků, bolest břicha, poruchy menstruace, únava, noční pocení, teplota, nechutenství, hubnutí, potíže s trávením, nadýmání, pocit plnosti, výtok z pochvy, zvracení)
Další možné příčiny:
zvýšená funkce štítné žlázy (snadná unavitelnost, průjmy, návaly horka, noční pocení, nadměrná aktivita až nervozita, bušení srdce, nespavost, zrychlená řeč, třes rukou, vystouplé lesklé oči, zvýšená chuť k jídlu, ale hubnutí)
snížená funkce štítné žlázy (únava, zácpa, otoky, zpomalenost, spavost, zvýšení váhy, zimomřivost, bušení srdce, poruchy menstruace, suchá kůže, padání vl
V naší poradně s názvem BOLEST BŘICHA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tomas.
Zdravím, prosím o názor či radu.
Již po 2. (po 2 letech) jsem měl problém s pícháním a bolestí v pravém podbřišku, náhle. Po 1. jsem navštívil lékaře a ten vyloučil akutní zánět slepého střeva, ale doporučil ledovat břicho, po 2 dnech bolesti ustoupili. Tentokrát jsem k lékaři nešel, bolest nebyla nějak silná a ledoval jsem břicho. Po 2 dnech bolest v podbřišku opět ustoupila, ale nemůžu se zbavit nepříjemného pocitu - bolestibřicha. Je to takový tlak pod pupkem, ale spíše uprostřed....ne jako předtím........asi jako když potřebujete na záchod a máte třeba zácpu, nebo když to třeba přeženete s posilováním břišních svalů.....Cítím to už 4 den. Nejde o zánět močových cest z ledování?? Problém s močením nemám. Díky za info
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ve vaěem případě, Tomáši, bude nejlepší provést sono břicha a vyšetření prostaty. Požádejte proto svého praktického lékaře o doporučení k těmto dvěma vyšetřením. Bez těchto vyšetření můžeme nad příčinami vaší bolesti pod pupkem jen spekulovat. Takto dlouhá bolest v břiše kolem pupku může souviset s močovým měchýřem a s prostatou, ale také může být zaviněna zažíváním popřípadě nadýmáním. Napište pak jak vám dopadla tato doporučená vyšetření.
Menstruační obtíže může zavinit i nedostatek kyseliny gama-linolenové. Tu obsahuje olej ze semínek pupalky a brutnáku, který podporuje tvorbu prostaglandinu EI, který má jako protihráč prolaktinu zásadní roli při regulaci ženské periody.
Doporučené užívání: Po dobu 3 měsíců užívejte 1× denně 1 lžičku pupalkového a brutnákového oleje. Oba tyto oleje jsou k dostání v lékárnách a bylinkářstvích, vhodnější jsou v tekutém stavu, ne v tobolkách.
Při bolestivé menstruaci pomáhá preventivní pití bylinkových čajů cca čtyři dny před předpokládaným začátkem menzes.
Ve svém příspěvku JAK ZASTAVIT MENSTRUACI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mirka Braun.
Dobrý den. Můžete mi doporučit způsob na zastavení menses. Je mi nabídnuta injekce, nevím přesně jaká. Jsem před přechodem, údajně přestanu menstruovat,mam silné krácení. Jaka jsou rizika,při této léčbě? Děkuji za odpověď M.B.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eliška Bělková.
Jenom se chci zeptat jak zastavit menstruaci když nechci injekci. Nevíte nějaký jiný přírodní způsob jak ji zastavit, protože ji mám už přes týden a je to nepříjemné. Nemůžu se koupat, chodit s kamarády na koupaliště tak prosím o radu děkuji
Bolestivá menstruace neboli dysmenorea některé ženy téměř vyřazuje z běžného života, podléhají nervozitě, jsou bez nálady. Není divu, silné bolestibřichapři menstruaci jsou někdy opravdu velmi nepříjemné a útěcha, že to za pár dní přejde, nepomáhá.
Bolestibřicha, zad, nohou, prsou nebo hlavy se při menstruaci střídají a bolestivé křeče přicházejí ve vlnách a bez varování. Někdy je bolest břicha doprovázena i zvracením. Bolestivou menstruací trpí kolem 75 % žen převážně ve věku do 25 let. Mnoho žen se menstruačních bolestí zbaví porodem, ale některé ženy trpí bolestmi každý cyklus až do klimakteria (přechodu).
V naší poradně s názvem ŽLUTA STOLICE A BOLEST BŘICHA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Renata.
Dobry den chci se poradit syn má 9 let a často trpí bolestibřicha pote jde na toaletu stolice normální jde několikrát a je zbarvena do žluta až má na konec řídkou stolici stává se to k večeru. Ráno jde znova také z bolestibřicha stolice stále žluta a řídká ale to se už vyprázdní a má klid. do týdne mu to stane dvakrát ale někdy má klid i týden. U lékaře jsem sním byla a popsala jsem ji tyto problémy vzala mu moč i krev vše v pořádku , syn má nadváhu jídlo má dělené ale stále příbyra na vaze už si nevím rady lékařka říká že syn je hodně citliví na bolesti ale to přece není příčina jeho problému z břichem a stolici. Je alergicky na siry a cibuli s toho má také prujmy tak že v jídelníčku to nemá míval s toho také prujmy. Prosím o radu co navrhnout lékaři aby udělal za vyšetření aby se z jistila příčina.Předem děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zkuste zajít za jiným dětským lékařem. Prozatím můžete přizpůsobit denní režim tak, že kalorická jídla budete zařazovat na začátek dne (snídaně, svačina, oběd) a po obědě postupně snižujte množství i kalorie. Večer pak jen libové maso s malým kouskem vařeného bramboru a zeleninový salát. Žádné sladkosti ani bramborové lupínky večer nesmí jíst, zrovna tak i sladké limonády jsou špatné. Rovněž se zamyslete nad zajímavým pohybem, který by syna bavil, třeba lezeckou stěnu, vycházky do kopců, fotbal. Obezita není zdravá a souvisí s přemírou snědeného jídla. Přemíra nevhodného jídla v druhé části dne může podněcovat tyto problémy se stolicí.
Princip: Zahušťuje hlen v děložním hrdle, který se tím stává obtížněji propustný pro spermie. Vytváří v děloze nehostinné prostředí pro uhnízdění vajíčka tím, že snižuje růst výstelky (sliznice) v dutině děložní. Částečně blokuje tvorbu a uvolnění vajíčka z vaječníků. Oproti klasickým antikoncepčním pilulkám obsahuje pouze jeden hormon (neobsahují estrogen).
Jak se podává: Jednou za 3 měsíce jako injekce do hýžďového svalu.
Pro koho je vhodná: Velkou výhodu přináší ženám, které z nějakého důvodu nesmí užívat hormon estrogen. To platí především v následujících případech:
vysoký krevní tlak
cukrovka
kouření ve věku nad 35 let
migréna
Dále pak pro ženy s endometriózou, protože kromě antikoncepce se Depro Provera používá též pro léčbu tohoto onemocnění. Tím, že Depo Provera neovlivňuje tvorbu mléka, je jednou z variant antikoncepce pro kojící maminky.
Tato antikoncepce může být rovněž užitečná pro ženy, u kterých opakovaně propukají záněty pochvy (takzvané výtoky), a to zejména v souvislosti s menstruací – typicky v období bezprostředně po menstruaci. Vhodná je též pro ženy v přechodu k odstranění nepříjemných návalů horka a pocení.
Pro koho je nevhodná:
Pro ženy plánující těhotenství brzy po vysazení antikoncepce. Depo Provera má totiž dlouhou setrvačnost účinku, zejména při dlouhodobém užívání. Průměrná doba, po které se ženám podaří otěhotnět, je zhruba 10 měsíců od poslední injekce.
Pro mladé dívky (alespoň do 18 let věku), které ještě nemají dokončenou tvorbu kostní tkáně. Depo Provera totiž vede ke ztrátě hustoty kostní hmoty (k odvápňování kostí), a to zejména při dlouhodobém používání.
Zdravotní rizika
Mohou se objevit případy nespavosti, smutku, ale také depresivní stavy.
V některých případech může dojít k nepravidelnému špinění (krvácení) mimo menstruaci. Riziko výskytu nepravidelného krvácení lze snížit zvláštním schématem aplikace zejména při začátku užívání.
V souvislosti s Depo Proverou může dojít ke změně tělesné hmotnosti. Byly provedeny četné studie, které říkají, že u poloviny žen se hmotnost nezměnila, 12 % žen zhublo a 38 % žen přibralo. Vše samozřejmě také souvisí s životním stylem.
Zdravotní přínosy
U většiny žen však Depo Provera výrazně zeslabuje menstruační krvácení, často dojde k úplnému vymizení menstruace (amenorea). Tento stav není pro organismus nikterak škodlivý. Naopak, v mnoha případech je využíván i pro léčbu (například endometrióza). U dalších žen pak může vyřešit silné menstruační krvácení, bolestivou menstruaci, menstruační křeče nebo například bolesti před menstruací.
Ve svém příspěvku JDE O MENOPAUZU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Amálka.
Dobrý den.Bude mi 53 let. V říjnu jsem na dopor.p.doktorky přestala užívat HA YAZ.Bral jsem ji kontinuálně a v pohodě.Po vysazení jsem menstruaci jsem měla 2x po 3 měsících,ale od dubna ji mám opět každý měsíc. Byl mi dělán 3x hormonální profil.Výsledky však neznám.Jen jednou se p.doktorka zmínila o počátku menopauzy. Jak si mám vysvětlit opět menstruaci co měsíc?Žádné problémy jinak nemám. Mám strach z otěhotnění.Myslíte,že jsou mé obavy na místě? Sice p.doktorka říká,že v mém věku je to nepravděpodobné. Přece jen ten červík pochybností tam je.Pharmatex se bojím používat vzhledem k možným místním nežádoucím účinkům. Na podzim mi totiž byl odstraněn polyp a nechci sliznici nijak dráždit chemií. Nejraději bych už nemenstruovala. Jaký je váš názor na můj problém?
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Pokud často prožíváte bolestivou menstruaci, šetřete především svá játra a ledviny. I podle čínské medicíny s těmito orgány menstruace přímo souvisí. Před menstruací a při ní proto pijte dostatek vody, vynechejte alkohol, málo solte a nejezte jídla, ve kterých je hodně skryté soli, jako jsou třeba uzeniny a tučné potraviny. Bolestivá menstruace se vám tak obloukem vyhne. A také je vhodné vypít ráno nalačno sklenici teplé vody, která spolehlivě probudí střeva, která jsou při menstruaci línější.
Jako první pomoc můžete zkusit použít hořčík. Pravidelným užívání hořčíku (magnezia) křeče a bolest břicha přejdou a menstruace bude pravidelná jako švýcarské hodinky.
Tento typ krvácení se většinou objevuje asi 6–12 dní po oplodnění – téměř ve stejnou dobu, kdy by se měla objevit menstruace. Zamyslete se tedy nejprve nad tím, kdy jste naposledy měla sex. Pokud od té doby uplynul více než měsíc, je extrémně nepravděpodobné, že jde o příznak těhotenství. Protože je možné si splést toto krvácení s běžnou menstruací, některé ženy se o svém těhotenství dozvědí až o měsíc později. Jakmile vám lékař potvrdí, že jste těhotná, provede testy, které určí přesné stáří plodu, což je důležité zejména v případě, že kvůli implantačnímu krvácení není jasné, kdy proběhla poslední menstruace.
Prohlédněte si barvu a množství krve. Zjistíte díky tomu, zda vám začíná menstruace, nebo jste těhotná. Krvácení na začátku těhotenství se většinou nepodobá běžné menstruaci. Je slabší a krve je mnohem méně. Někdy jde jen o několikahodinové špinění. Implantační krvácení má většinou podobu narůžovělého nebo nahnědlého výtoku. Barva bývá tmavší než u běžné menstruace, protože nějakou dobu trvá, než krev dojde z dělohy až ke vstupu do vaginy. Krvácení je většinou velmi slabé a netrvá déle než několik dní. U některých žen vypadá jako velmi slabá menstruace, proto není snadné určit, o co se jedná. Většina žen mívá silnější menstruaci s červenější krví.
Zjistěte, zda trpíte křečemi. Na začátku těhotenství se během uchycování vajíčka mohou objevit křeče. Tyto křeče jsou ovšem mnohem slabší než křeče, které ženy mívají při menstruaci. Matoucí je to, že příznaky raného těhotenství jsou téměř totožné s příznaky premenstruačního syndromu. Pokud stále trpíte křečemi, může to znamenat, že přijde menstruace, nebo je nějaký problém s těhotenstvím. V některých případech také může jít o naprosto nesouvisející zdravotní problém, například o infekci močového měchýře nebo zánět slepého střeva. Pokud se bolesti liší od běžných bolestí, které míváte při menstruaci, a neustupují ani po dvou dnech, měla byste jít k lékaři. Pokud máte stále silnější bolesti a objevují se i jiné příznaky, jako je horečka, nebo silné krvácení, měla byste jít k lékaři ihned.
Ve svém příspěvku ČERNÉ KRUHY POD OČIMA PŘÍČINY, BOLESTI, ÚZKOSTI, FLEKY NA OBLIČEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří Hofman.
Vážení již 3,5 roku bojuji s velmi bolestnými, křečovitými bolestmi. Jedná se o velmi křečovitou a tepavou bolest hlavy, bolesti a tiky očí, bolesti v uších a velké křečovité bolesti na hrudi v oblasti břicha a slinivky. Měl jsem zánět slinivky 3x mi dávali v nemocnici kapačky. Také se mi velmi špatně dýchá, mám pocit na zvracení, motání hlavy, beru prášky, chodím jak ke své praktické doktorce tak ke své psychiatričce. Jsem objednán k mgr Ivaně Kočové na léčbu etf a také na psychosomatické odd ve Šternberku. Ze začátku byli velmi nepříjemné bolesti tak že jsem nemohl ani nikam jít či vstát z postele a strašně jsem se potil a byl jsem každé ráno celý promočený a bylo mi fakt zle. Vše bylo mnohem intenzivnější než teď. Nicméně se pořád přemáhám. Také mám asi hepatitidu jater a chodím na kontrolu. Dělali mě biopsii. Jsem velmi nespokojený se svým životem, nebaví mě být sám, toužím po partnerce a rodinném životě, po uzdravení. Štve mě že jsem duševně nemocný mám úzkosti, které se projevují somaticky, schizotypální poruchu a možná že i deprese. Pořád se jen přemáhám a nejde to ovlivnit rozumem, jsem si toho vědom strašně mě to štve, mám strach ze smrti a hrozně se bojím všech příznaků úzkostí. Moc mě to nejde ani brečet maximální slzím pak cítím bolest očí, bolavé slzy, které jsou teplé. Hodně piji jen vodu nebo neperlivé minerálky, trochu mě bolí záda a když hýbu hlavou cítím křupání v oblasti krku. JE TO UTRPENÍ, BOLEST, NEŠTĚSTÍ, BEZMOC A TA LÁSKA A VŠE CO K TOMU PATŘÍ-POTLAČENÉ TOUHY, EMOCE, ZLOST A NENÁVIST. VŠE SE SE MNOU TÁHNE UŽ OD PUBERTY OD UČILIŠTĚ COŽ JE UŽ 25 LET!!! prosím odpovězte jsem již v koncích Jirka 43 let Broumov Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Bolestivou menstruací nazýváme stav, kdy dochází ke křečovitým bolestem v podbřišku. Zároveň se rozpoznává ostrou bolestí nebo bolestí objevující se i s bolestmi zad. Některé bolesti během menstruace jsou normálním jevem, ale nadměrné bolesti ne. Lékařský termín pro bolestivou menstruaci se nazývá dysmenorea.
Příčiny bolestivé menstruace
Bolestivá menstruace se dělí do dvou skupin, v závislosti na příčině:
Primární dysmenorea je poměrně častá záležitost, dnes jí však žádná žena nemusí trpět. Nejjednodušší a současně nejspolehlivější léčbou, která má také nejméně vedlejších účinků a rizik, je hormonální antikoncepce. Užívání antikoncepčních pilulek zpravidla zmírňuje, až odstraňuje bolestipři menstruaci asi v 90 % případů. Kde to nepomůže, mohou se pilulky užívat v dlouhých cyklech nebo i úplně bez přestávky (takže žena nemenstruuje vůbec, nebo jen jednou za 3 měsíce). Jinou možností je takzvaná gestagenní antikoncepce, která spočívá v nepřetržitém užívání hormonu žlutého tělíska – progestinu. Bolest při menstruaci je tu odstraněna zcela, ženy však menstruují nepravidelně, nebo vůbec, což ne každé vyhovuje.
Sekundární dysmenorea postihuje naopak spíše ženy starší, příčinou je nějaké základní onemocnění, proto se mluví o dysmenoree sekundární. Takovým onemocněním může být zánět, děložní myom nebo endometrióza (nemoc charakterizovaná přítomností děložní sliznice mimo dělohu, obvykle v dutině pánevní). Zde je pochopitelně základem úspěchu odstranění základního stavu, například vyléčení zánětu. Tam, kde to nejde, nebo by to vyžadovalo třeba operaci, kterou žena odmítá, je opět možno začít užívat antikoncepční pilulky v dlouhých cyklech nebo gestagenní antikoncepci (včetně gestagenního nitroděložního tělíska). Tyto metody odstraní menstruační krvácení, a tedy i bolest.
V naší poradně s názvem ANTIKONCEPCE V MENOPAUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla.
Dobrý den,
prosím o Váš názor. Je mi 46 let a již dlouhou dobu jsem měla menstruaci jen nepatrnou, nyní druhý měsíc menstruaci nemám vůbec.
Již zhruba rok cítím změny, které mohou signalizovat menopauzu. Po doporučení své lékařky užívám FytoFem.
Měla bych se vzhledem k vymizení menstruace (či jen mírným náznakům krvácení při močení) obávat otěhotnění?
Děkuji Vám za odpověď
Pavla
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Těhotenství u sebe zjistíte jednoduchým testem, který koupíte v lékárně a ihned víte výsledek, takže není třeba se obávat v nejistotě. Nejspíše ale půjde o počátek menopauzy - přechodu. Určitě by bylo dobré navštívit svého gynekologa a nechat se pořádně vyšetřit, abyste měla jistotu v tom, co se s vámi děje.
Endometrióza: Endometrióza se může projevovat bolestí a křečemi, jež mohou vystřelovat až do oblasti lopatek, a také nevolností. Endometrióza je stav, kdy endometrium (částečka výstelky dutiny děložní) roste mimo dělohu. Endometrióza má negativní vliv na plodnost ženy − snižuje ji. Endometrióza je velmi častá, 40−60 % žen, které trpí bolestivou menstruací, může být tímto onemocněním ohroženo. Pokud pacientka souhlasí, může jí lékař předepsat antikoncepci, s jejíž pomocí by se bolest měla zmírnit či úplně ztratit. Přetrvává-li však bolest, lze tkáň chirurgicky odstranit.
Infekce ledvin: Infekce ledvin se projevuje bolestí ve středu zad vystřelující pod lopatky, vysokými teplotami a nevolností. Bolest se objevuje ve chvíli, kdy se infiltrované bakterie v močovém ústrojí dostávají do ledvin. Bolesti a dalším nepříjemnostem se lze vyhnout, pokud postižený řeší již první příznak infekce močových cest, což bývá bolestivé močení. Mnoho lidí tomu však nevěnuje pozornost a příznaky ignoruje, dokud už není příliš pozdě. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika, proto s jeho návštěvou neotálejte.
Ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu: Bolesti vycházející ze srdečního svalu v důsledku těchto forem ischemické choroby mohou vystřelovat do zad a projevovat se jako bolest pod lopatkami nebo bolesti hrudní páteře, obzvláště je-li postižena jeho zadní stěna. Pro oba stavy je nicméně typičtější obecně známá bolest na hrudi.
Nervosvalové bolesti: Jedná se o nejčastější příčinu bolesti mezi lopatkami. Příčinou jsou degenerativní změny na páteři, zúžení meziobratlových plotének nebo nemoci svalového aparátu páteře. Bolest se zhoršuje při změně polohy, nezávisí na námaze a nebývá spojena s dušností. Někteří pacienti líčí své obtíže tak sugestivně, že mohou být takto popsané příznaky lehce zaměněny s plicní embolií nebo ischemickou chorobou srdeční.
Onemocnění jícnu: Bolest mezi lopatkami může být způsobena uvíznutím sousta v jícnu nebo záněty jícnu, z vážných příčin lze jmenovat pokročilou rakovinu jícnu. V každém případě si kromě vlastní bolesti v oblasti hrudní páteře bude nemocný stěžovat i na obtíže s polykáním.
Onemocnění páteře: Hlavním původcem bolestí zad jsou onemocnění páteře, v lékařské terminologii označovaná jako vertebrogenní onemocnění (latinské slovo vertebra znamená obratel). Při neopatrném pohybu může dojít k narušení rovnováhy páteře. Akutní bolest nás pak informuje o vzniklém problému. Během ní dochází ke stažení páteřních svalů kolem postiženého místa, ztuhnutí meziobratlových kloubů v nesprávném postavení či k jejich zablokování. Pacient zůstane v poloze, která neodpovídá normálnímu držení těla a která bývá obvykle
V naší poradně s názvem PŘÍZNAKY NIDACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.
Dobrý den,
Mám 6dni po poslední menstruaci a mám růžový výtok a bolí mě při tom v pod bříšku a v bedrech. Chtěla bych se prosím zeptat zda by byla možnost být těhotná? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Po menstruaci přeci nemůžeš být tehotná. Vajíčko, které by započalo těhotenství už v tobě není - vyšlo ven při poslední menstruaci a nové vajíčko ještě není připraveno. Bude připraveno až za dvacet dní od poslední menstruace. Během menstruace a 20 dní po ní nemůžeš otěhotnět. To co máš nyní bude potřebovat prohlídku. Dostaneš na to léčbu a za týden budeš zase fit a připravená.
Mezi nejvýraznější příznaky začínajícího přechodu patří bezesporu nepravidelná menstruace, právě tento příznak obvykle upozorní ženu, že se s jejím tělem něco děje, a donutí ji to vyhledat lékaře. Ostatní projevy nemusí nastat, anebo nejsou dost silné, aby ženu na změny upozornily.
Dalším příznakem přechodu jsou návaly horka a zimy. Tyto příznaky nemusí provázet celé období klimakteria, obvykle jsou jen dočasné, spolu s nimi se může u ženy objevovat i zimnice, nebo zrychlený tep.
Stejně tak se u ženy může projevit i noční pocení, to se právě pojí s návaly horka a se zrychleným tepem srdce.
Během klimakteria se u žen také projevuje snížené libido(= žádostivost, sexuální touha, sexuální energie). U žen je jejich sexuální touha závislá na menstruačním cyklu a během přechodu se menstruační cyklus mění a pak mizí. Ztráta libida ale nemusí být trvalá. Tento příznak obvykle netrápí jen ženu, ale postihuje i její sexuální život, a tím pádem ovlivňuje i jejího partnera, u něhož to může vyvolat i pocity nejistoty vůči své osobě, nebo vůči jejich vztahu. Mezi příznaky sníženého libida patří pokles zájmu o pohlavní styk, neschopnost dosáhnout orgasmu, menší množství sexu, nedostatek fyzického kontaktu s partnerem. Pomoci se zvýšením libida může úprava jídelníčku (více ovoce a zeleniny), využívání aromaterapie a vonných esencí (vonné éterické oleje, koupele, aromalampy, masáže).
Dalším příznakem je suchost pochvy, vlhkost se v ní snižuje. Důsledkem suchosti je pak napětí, bolestivost, výtok, infekce, časté nutkání k močení nebo iinkontinence(= vůlí neovladatelný únik moči z těla). Nejčastěji se suchost vaginální sliznice projevuje během pohlavního styku, protože nedochází k dostatečné lubrikaci, a tak je pohlavní styk bolestivý. Styk při nedostatečném zvlhčení vaginální sliznice způsobuje uvnitř pochvy oděrky, kterými se do pochvy mohou zanést infekce. Krátkodobě mohou pomoci lubrikanty, další možností jsou hormonální preparáty s obsahem estrogenů. Se suchostí pochvy souvisí i vaginální atrofie.
Možná překvapivým důsledkem přechodu mohu být i suché oči. Přesnou příčinu tohoto příznaku ještě lékaři nezjistili. Důvodem může být pokles hladiny některých hormonů, které se podílí na tvorbě slz. Další teorie říká, že důvodem může být porucha chemického signálu zodpovědného za zdravý slzný film. Suché oči se projevují podrážděním, štípáním, zarudnutím, pálením, pocitem přítomnosti cizího tělesa v oku, ale i rozostřeným viděním.
Ženy v přechodu často také trápí suchá, nebo vrásčitá či povislá kůže. I s tímto jevem se ale dá bojovat různými kosmetickými přípravky, změnou životního stylu, nebo návštěvou odborného lékaře.
V naší poradně s názvem TEHOTENSKE PRIZNAKY PO MENSTRUACI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivka.
Dobry den,chtela bych sem se zeptat jestli muzu byt tehotna i kdyz sem dostala menstruaci. Bylo mi posledni dobou divne od zaludku, az dnes rano jsem nejmene 4krat zvracela,stridave me boli prsa,tak jako ze v nich picha, a i s dneskem me zacaly bolet zada v krizi a motani hlavy. Dekuju za odpoved. Ivka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Těhotná s největší pravděpodobností nejste. Současné problémy ukazují na střevní chřipku. Léčbu a bližší informace dostanete u svého praktického lékaře.
Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.
Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však ACYLPYRIN musíte užívat pečlivě podle návodu, aby vám co nejvíce prospěl.
Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů (při horečce) nebo do 5 dnů (při bolesti), musíte se poradit s lékařem.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalovém letáku naleznete:
Co je ACYLPYRIN a k čemu se používá
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete ACYLPYRIN užívat
Jak se ACYLPYRIN užívá
Možné nežádoucí účinky
Jak ACYLPYRIN uchovávat
Další informace
CO JE ACYLPYRIN A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Přípravek s obsahem kyseliny acetylsalicylové tlumí bolesti a snižuje horečku, ve vyšších dávkách má protizánětlivé účinky.
ACYLPYRIN lze bez porady s lékařem užívat ke snížení horečky a k úlevě od bolesti při chřipce a nachlazení, k potlačení mírné až střední bolesti (například hlavy, zubů, bolesti v zádech a bolestipři menstruaci). U kloubních a svalových bolestí (vyjma těch, které doprovází chřipková onemocnění nebo bolesti zad) a při bolesti nervového původu je nutná porada s lékařem.
Přípravek mohou užívat bez doporučení lékaře dospělí a mladiství od 16 let. Děti a mladiství do 16 let smějí užívat kyselinu acetylsalicylovou vždy pouze po doporučení lékařem.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE ACYLPYRIN UŽÍVAT
Neužívejte ACYLPYRIN:
jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na kyselinu acetylsalicylovou nebo na některou pomocnou látku obsaženou v přípravku;
při chorobné krvácivosti;
při vředové chorobě žaludku a střev;
před plánovaným chirurgickým zákrokem spojeným s větším krvácením;
při průduškovém astmatu;
v posledních třech měsících těhotenství;
při věku do 16 let a současně probíhajícím horečnatém onemocnění.
Zvláštní opatrnosti při použití ACYLPYRINU je zapotřebí:
pokud jste těhotná nebo kojíte (přípravek se může podávat v první a druhé třetině těhotenství a během kojení pouze na doporučení lékaře);
pokud máte chronické onemocnění dýchacího ústrojí, průduškové astma, sennou rýmu nebo nosní polypy;
pokud trpíte chronickými nebo opakujícími se žaludeční
Pokud se menstruační období mění a cítíte se trochu rozmrzele, jsou jedním z nejlepších prostředků semena ředkvičky, která je nejlépe konzumovat například s podmáslím. Petržel je další účinnou bylinou na menstruační poruchy, zejména na poruchy zahrnující opožděnou menstruaci. Nejúčinnější je konzumace petrželové šťávy.
Na těžké menstruační krvácení je účinný banánový květ. Taktéž je účinný angrešt, který má vysoký obsah vitamínu C.
Efektivním domácím lékem na menstruační nesrovnalosti je konzumace syrové nebo nezralé papáji. Syrová papája obsahuje enzym papain, který zajišťuje správnou menstruaci. Zároveň je účinný u žen, jejichž menstruace je nepříznivě ovlivněna stresem a napětím.
Každodenní pití heřmánkového čaje napomáhá proti menstruačním křečím a bolestem.
Účinné je zahřívání břicha pomocí lahve s horkou vodou. Při tomto se dá krásně relaxovat a odpočívat.
Nízká intenzita práce napomáhá zmírnit svalové křeče nebo bolesti těla. Velmi vhodné je vytvořit si tréninkový plán a zacvičit si několik cviků proti menstruační bolesti.
Cvičení jógy pomáhá s odstraněním emocionálních problémů, jako je úzkost, stres a napětí, které jsou spojeny s menstruací.