Téma

JAK VYPADÁ MLADÁ ŠTĚNICE


Jak vypadá trus štěnice

I když se štěnice mohou zdát jako neviditelná hrozba, zanechávají za sebou stopy své přítomnosti, hlavně v podobě trusu.

Štěnice se někdy mohou zdát jako neviditelná hrozba. Skrývají se celý den, krátce se objeví, aby se v hloubi noci nakrmili na svém hostiteli, a pak znovu zmizí. Jejich kousnutí může být obtížné identifikovat a v závislosti na vaší citlivosti se nemusí na vaší pokožce vůbec objevit žádné příznaky.

Štěnice však zanechávají známky své přítomnosti ve formě trusu. Schopnost je identifikovat je krok správným směrem k rozpoznání napadení štěnicemi.

Poté, co se štěnice nakrmí, zanechají na vás trus částečně strávené krve. Tyto výkaly by mohly naznačovat, že jste byli ve spánku kousnuti, i když v žádném případě neposkytují definitivní důkaz. Trus štěnice postelové se projevuje jako shluky drobných skvrn na prostěradle. Trus se skládá z natrávené krve, takže po zaschnutí již není červený. Skvrny budou tmavší, rezavě zbarvené nebo černé a budou mít přibližně velikost tečky od tužky.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít štěnice, zkontrolujte, zda kolem rohů a okrajů postele není trus. Trus se může objevit i pod prostěradlem a v záhybech matrace. Trus štěnice není jenom u postele. V silně zamořené místnosti se může objevit na koberci za čelem postele, podél okrajů zdi a kdekoli jinde, kde je známo, že se tam schovávají štěnice. Pokud máte podezření na napadení, nezapomeňte důkladně zkontrolovat všechna tato místa, zda neobsahují skvrny od trusu.

Identifikace těchto výkalů vám také může pomoci zabránit v tom, abyste do vašeho domova nechtěně přinesli štěnice. Kdykoli si koupíte něco z druhé ruky, ať už jde o nábytek nebo oblečení, pečlivě zkontrolujte, zda v předmětu nejsou viditelné skvrny od trusu těchto brouků. Štěnice mohou na těchto předmětech i z nich cestovat, což jim umožňuje proniknout do vašeho domova. Pokud zjistíte jakékoli známky jejich přítomnosti, nenoste předmět dovnitř.

Ačkoli identifikace těchto skvrn je dobrou známkou toho, že můžete být napadeni štěnicemi, není to definitivní důkaz. Teprve nalezení živých štěnic je jediný způsob, jak si můžete být jisti. To je právě příležitost, kde může pomoci profesionál deratizér, při kontrole vašeho domova a při zjišťování, zda jsou přítomny štěnice.

Zde můžete vidět jak vypadá trus štěnice.

Zdroj: článek Vajíčka a larvy od štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku ČERVENÉ FLEKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.

Dobrý den,

začaly se mi na rukách dělat různě červené skvrny, buď malé, nebo i větší s puchýřky, které svědí. Byla jsem u kožní lékařky i v nemocnici, ale závěr pokaždé byl štěnice. Byt jsem prohledala, nechala jsem ho vystříkat, ale žádné štěnice nebyly nalezeny. Skvrny se mi dělají stále, ale nemohu přijit na to, z čeho by to mohlo být. Napadl mě ještě stres.

Můžete mi prosím poradit, co by mohlo být příčinou???

Děkuji a přeji hezký den ...

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Červené fleky

Jak vypadá štěnice

Štěnice domácí je také známá pod názvem štěnice postelová. Patří do podřádu ploštice. Dospělí jedinci mají cca velikost 5 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosáhnou za 65 dní, pokud k tomu mají příznivé podmínky, tedy teploty okolo 23 °C a dostatek potravy. Mohou se dožívat 1 až 1,5 roku. Samice za svůj život naklade okolo 500 vajíček. Štěnice mají pět vývojových etap a všechny se živí krví. Štěnice domácí se primárně živí krví člověka, a to pouze za tmy, ale nepohrdnou ani krví domácích mazlíčků. Svého hostitele lokalizují na délku 1,5 metru pomocí tepelných receptorů umístěných na tykadlech, chemických signálů nebo podle CO2, který vydechujeme.

Štípnutí od štěnice není vůbec nic příjemného. Doba sání krve od hostitele je od 5 minut do 20 minut a závisí na vývojovém stadiu štěnice. Frekvence sání je ovlivněna teplotou. Při teplotě od 18 do 20 °C se štěnice krmí jednou za 7 až 10 dní, při teplotě nad 23 °C je interval krmení zhruba dvakrát větší, tedy jednou za 3 až 5 dní. V mezidobí krmení štěnice zůstávají ve svých úkrytech. Pod 16 °C přestávají být aktivní. Štěnice dokáže bez potravy přežít velice dlouho, v průměru 143 dní. Většinu svého života tráví ve svých úkrytech.

Jako úkryt jim poslouží matrace, staré povlečení, pukliny v dřevěném nábytku, praskliny ve zdech, díry po hmoždinkách. Nalézt je můžete také v mezerách mezi parketami nebo ve škvírách starého nábytku či v pelíšcích domácích miláčků. Dospělci se pohybují rychlostí 1 metr za minutu lezením po hrubším povrchu. Shlukují se do kolonií, které opouštějí jen v případě, že jsou vyrušeni ostrým světlem, otřesy nebo aplikací insekticidů.

Zde můžete vidět, jak vypadá štěnice.

Zdroj: článek Jak se pozná kousnutí od štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku KDE KOUPIT PROTI PARAZITU PRIPRAVEK PROTI ŠTĚNICE DOMÁCÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jan Balog.

kde koupit proti parazitu pripravek proti Štěnice domácí. název přípravků

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Kde koupit proti parazitu pripravek proti Štěnice domácí

Jak poznat štěnice

Štěnice se řadí mezi ploštice s proměnou nedokonalou. Jsou bezkřídlé, respektive nelétají. Hlavní a jedinou potravou štěnic je krev. Živí se výhradně jí. Po nasátí krví mají štěnice výrazně větší a protáhlejší tělo. Štěnice jsou grygarický hmyz (to znamená hmyz, který se sdružuje). Štěnice žijí až 1,5 roku a dokážou dlouho hladovět (uvádí se až 200 dní). Samice naklade za život 300–500 vajíček, která přilepují sekretem na většinou zdrsněný povrch. Vývoj z vajíčka až po dospělce trvá 2 měsíce při teplotě 20 °C.

První známkou štěnice postelové v bytě jsou ranní štípance na některém ze členů rodiny. V letních měsících se to většinou mylně přisuzuje komárům, když se ochladí, lidé považují často štípance za ekzém. Teprve v poslední fázi, kdy už jste všechno vyzkoušeli, se podíváte na internet a s hrůzou zjistíte, že by to mohly být štěnice. Nejlepší důkaz o výskytu štěnic v bytě je živý jedinec, ovšem živou štěnici nejspíš ve dne nespatříte. Nejlepší je v noci mezi jednou a třetí hodinou rozsvítit a podívat se na postel a na zeď v okolí postele. Štěnice jsou typicky noční hmyz, a proto je jde ve dne těžko najít. Přes den jsou zalezlé ve škvírách postele, v záhybech prostěradel a v dalších skrýších, které jim vyhovují.

Dalším důkazem přítomnosti štěnic jsou krvavé skvrny na prostěradle a povlečení. Ty způsobuje štěnice, kterou jste ve spaní rozmáčkli. Štěnice postelové po sobě zanechává i jiné stopy. Zvednete-li matraci, rošt a podíváte se za čelo postele, tak v těchto místech naleznete shluky černých teček (výkaly), které jdou rozmazat. Můžete také objevit i okrově zbarvené svlečky nebo skupinky vajíček, vypadající podobně jako lupy. Bohužel tento nepříjemný parazit si vůbec nevybírá, jestli se nastěhuje k vám nebo k vašemu sousedovi. Je mu to jedno. Jde mu hlavně o krev. Štěnice vyhledává hostitele až na vzdálenost 60 m. Bodá hlavně na odhalených částech těla. Také je rozdíl mezi mužskou a ženskou kůží. Mužská kůže je zpravidla pro štěnici tužší, takže si za hostitele vybere raději ženu. Pokud je v její blízkosti dítě, nepohrdne ani jeho krví. V praxi se stává, že žena má spoustu štípanců a bodnutí, ale muž, který spí vedle ní, má jen minimum nebo vůbec žádné. V takovém případě dochází často k omylu, že ženiny vyrážky a svědivá kůže jsou známkou ekzému nebo alergie. Pokud doma štěnice objevíte, nestyďte se kontaktovat odborníky, kteří vám od těchto nepříjemných parazitů pomohou.

Zdroj: článek Štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku ŠTĚNICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Simona.

Dobrý den, objevily se štěnice v paneláku. Rozlezou se všude nebo se drží nějakou dobu u lidí kteří je přinesly? Děkuji Simona

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Štěnice

Štěnice postelová

Štěnice postelová, latinsky Cimex Lectularius L., je parazit o velikosti 4–8 mm, sající krev člověka a domácích mazlíčků. Štěnice se vyskytují v létě i v zimě. Je jim jedno, jaká je venku teplota. Štěnice postelová je závislá na teplotě v bytě. Štěnice se množí velmi rychle.

Jak vypadá štěnice

Zde je několik fotografií, na kterých je vidět, jak vypadá štěnice postelová: štěnice foto.

Zdroj: článek Štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku VRASKY V 16 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.

Je mi 16 let a mam vrasky kolem oci je to strasne nevim cim to je dodrzuji pitny rezim, i pravidelny spanek a presto se mi delají. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HELP...

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Pikolo.

Ahoj Lucko,

mimicke vrasky jsou nam dane, u nekterych lidi mohou vznikat jiz v rannem veku. Svou roli hraje genetika a samozrejme kvalita pokozky. Nekdy jsou vrásky naopak krásné, dodávají obličeji výraz a jakýsi smrnc. Mozna to Vase okoli vnima jinak nez Vy. Nicmene lze jim castecne zabranit aplikaci botoxu, avsak na to jste jeste hodne mlada a rovnez bych nedoporucila ani doplnky stravy. Ty jsou primarne urceny pro plet ve veku kolem 30 let +. Zamerte se proto na kosmetiku,ktera je urcena pro mladou plet. Kazda z rad by mela obsahovat take krem / gel na ocni okoli. Gel obvykle pokozku schladi a vypne, efekt vrasek je pak mene viditelny. ze znacek muzete sahnout po Nivea, Garnier anebo Frais Monde, pripadne Mastik spa - ty posledni 2 znacky jsou kvalitnejsi.

Hezky den, Pikolo

Zdroj: příběh Vrasky v 16

Jak poznat štěnice

Pokud se probudíte se svědivými pupínky, které jste před spaním neměli, můžete mít štěnice domácí, zejména pokud jste v době, kdy kousnutí začalo, ulehli do použité postele nebo jiného použitého nábytku. Mezi další příznaky, štěnice postelové, patří:

  • skvrny od krve na povlečení nebo na polštáři;
  • tmavé nebo rezavé skvrny od trusu štěnic na povlečení a matraci, ložním prádle a stěnách postele;
  • skvrny od výkalů štěnice postelové, zbytky vajíček štěnic v oblastech, kde se štěnice skrývají;
  • zřetelný, zatuchlý zápach z pachových žláz štěnic;
Pokud máte podezření na zamoření štěnicemi, svlékněte prostěradlo, nadzvedněte matraci a pečlivě ji zkontrolujte, zda nevykazuje známky přítomnosti štěnic nebo jejich výkaly. Rovněž zkontrolujte rošt a ostění postele.

Zkontrolujte také oblast kolem postele, včetně knih, telefonů nebo rádií, okrajů koberců a dokonce i elektrických zásuvek. Zkontrolujte svůj šatník, protože štěnice, jako i další domácí paraziti, se mohou přichytit k oblečení. Pokud si nejste jisti známkami štěnic, zavolejte deratizátora, který bude vědět, co hledat.

Pokud zjistíte známky napadení štěnicemi, ihned začněte kroky, jak se jich zbavit a zabránit jejich návratu.

Zde můžete vidět, jak vypadá a kolik stojí past na štěnice.

Takto vypadají vajíčka a larvy.

Takto vypadají dospělé štěnice na matraci.

Zdroj: článek Vajíčka a larvy od štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku BÍLÁ NEMOC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kokina.

Pře pár dny jsem odpovídala na dotaz paní, která uvedla i svoje foto, byla jsem nemile překvapena, že její doktorka nepoznala vitiligo, což jsou bílé flíčky až velké mapy na těle, paní totiž uveřejnila foto a jelikož tímto trpím i já, okamžitě jsem poznala, že se jedná a ztrátu pigmentu, čili vitiligo.

Jelikož nevím, jak ten Váš problém vypadá, mohlo by jít i o plíseň /tu jsem si jako mladá převezla ze ZemplŠíravy/ a osstranilo se to přípravkem SULFATAN, což je bahno v prášku, návod přiložen a zakoupíte v lékárně.

Pokud by se tyto skvrny zvětšovaly a vytvářely větší celky, půjde zřejmě o vitiligo, které bohužel

může napadat i kůži na jiných místech.Často vznikají doslova velké bílé mapy/můj případ/, které je nutné chránit před sluníčkem, postiženou kůži mazat krémem, které tlumí sluneční záření.V tomto případě se obraťte na svoji kožní lékařku, která Vám poradí, či předepíše vhodné mazání.
Někdy i ta bílá místa svědí, moje lékařka mi vypsala recept na vhodný přípravek, který ovšem hradíte sám. Částka za těl. mléko Vás určitě nezruinuje.

Jsem ve věku, kdy už se nad tímto nehroutím, ale vážnější situace je u mladých lidí, pokud je to na viditelných místech. Ve většině případů se s tím naučili žít, chce to však velmi pevnou vůli a nehroutit se, při pohledu nějakého "blbečka". Byla bych ráda, kdybyste mi na můj mail napsal, jak to s Vámi dopadlo.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milan Trnka.

Doporučený přípravek se jmenuje Solfatan, je v práškovém stavu a je na bázi sirných koupelí a zábalů. U Vašeho názvu zřejmě došlo k chybě. CHystám se, že tuto proceduru budu zkoušet a pak podám informaci, třeba se někomu bude hodit.

Velice děkuji za Váš názor, motivační oedpověď, budu zkoušet


s pozdravem Trnka Milan

Zdroj: příběh Bílá nemoc

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Štěnice postelová je aktivní hlavně v noci a obvykle kouše lidi, když spí. Krmí se proražením kůže a odběrem krve podlouhlým sosákem. Krmení štěnic trvá od tří do deseti minut, po tuto dobu se nasytí a poté nepozorovaně mizí do svých úkrytů.

Většina kousnutí od štěnice je zpočátku bezbolestná, ale později začnou výrazně svědit. Na rozdíl od kousnutí blechami, které jsou hlavně kolem kotníků, kousnutí štěnice domácí je na jakékoli oblasti kůže vystavené během spánku. Kousance také nemají ve středu červenou skvrnu jako kousance od blech.

Lidé, kteří si neuvědomují, že mají štěnice domácí, mohou svědění a rány po kousnutích přisuzovat jiným příčinám, jako jsou komáři. Chcete-li potvrdit kousnutí štěnice domácí, musíte najít a identifikovat samotné brouky. Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí štěnice.

Zdroj: článek Vajíčka a larvy od štěnice

Poradna

V naší poradně s názvem PRASKLÝ STEHENNÍ SVAL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Květoslava Panošková.

Před půl rokem jsem se nešťastně ohnula a pocítila jsem palčivou bolest. Po půl hodině jsem při příjezdu domů už nemohla vystoupit z auta.Na druhý den jsem měla tak obrovskou modřinu--která se zvětšovala po celé noze. Do týdne jsem měla modrou celou nohu. Dnes mě zbyla bolest v sedací části sedím na půlce zadečku jinak nevydržím. Potřebovala bych vědět zda mohu nohu zatěžovat(třeba opatrně) nebo nepokoušet to. Lékař mě řekl že se jedná o prasklý sval ale že se s tím nedá nic dělat, že mě to bude bolet 2 až--3 měsíce. Mazala jsem si to Heparoidem---jinak nic.Bolest poloviny zadečku je velice nepříjemná. Předem děkuji za odpověď.Panoškova Květa
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

To, co nyní prožíváte se svou nohou, je důsledek stylu Vašeho dosavadního života. Z velké části jste ho prožila v sedě. Ráda sedíte, že ano? S tím souvisí i Vaše nadváha a stav tkání uvnitř těla. Když totiž tělo pravidelně netrénujete, tak ho dostáváte do tak zvaného vegetativního klidu. Když klid trvá dlouho, celý život, tak to se pak všechny regenerační procesy k tomu přizpůsobí a začnou produkovat méně odolné tkáně. Proto, když pak chcete od takové tkáně 100% výkon, jako za mlada, tak dochází k na/utržení svalu a výronům krve v takovém rozsahu, jako na Vaší fotografii. Uvědomte si, že když se předkloníte se svojí váhou, tak je to značná zátěž na hamstring, který nevydrží a natrhne se. Hamstring je několikahlavý sval a je ukotven právě v kyčelní oblasti. Hojení bude trvat dva až tři měsíce a během něj je třeba nohu postupně zatěžovat, například jízdou na kole nebo plaváním. S největší pravděpodobností se bude toto zranění opakovat. V životě je to zařízeno, že dnešek prožíváme tak, jak jsme si ho včera a předevčírem připravili. Vy jste si vybrala posedávání a konzumní způsob života, jiní zas sport a kulturu těla. Pokud si chcete pomoci, tak zhubněte a naučte se několik vhodných cviků pro udržení těla v kondici. Se zhubnutím Vám může pomoci tento článek: https://www.ceskenemoci.cz/…
S naučením vhodných cviků Vám pomůže místní fyzioterapeut.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Prasklý stehenní sval

Rozdíl mezi kousnutím od blechy a od štěnice

Bleší štípnutí je charakteristické tím, že zanechává na kůži pupenec se středovou krvavou skvrnou, která svědí, a když máte štěstí, tak po 3 dnech mizí. Není výjimkou ani velký puchýř, který vypadá dost nepříjemně a také hodně svědí.

Kousnutí od štěnice stále svědí, a i když po pár dnech třeba přestane, tak může za další dny začít znovu svědit. Tím se liší od kousnutí od blechy, které svědí krátce. Štěnice vydrží hladovět více než 1 rok. Když ji rozmáčknete, poznáte podle světlé nebo tmavé barvy krve, která po ní zbyde, kdy vás kousla. Světlá krev je známkou toho, že vás kousla před chvílí.

Na první pohled se kousnutí štěnice podobá bodnutí od komára. Někdy může způsobit alergickou reakci – po štípnutí kůže zčervená a mírně nateče. Většině lidí taková skvrna během chvilky zmizí, citliví jedinci ji mohou mít celé měsíce. To samé platí pro její velikost, která má v průměru několik milimetrů až centimetrů.

Štípance od blech lze jen těžko odlišit od ostatních štípanců. Někdy je nedokáže na pohled identifikovat dokonce ani lékař. Štěnice mají ovšem unikátní vzorec štípanců. Některé štípance mohou být osamocené, ale většina z nich se objevuje v řadách po třech nebo pěti štípancích (neboli snídaně, oběd a večeře), nebo ve shluku zarudlých skvrn (vyrážka, které se říká štěnicová dermatitida). Tyto štípance jsou většinou v cikcak vzoru, ale někdy se mohou projevit také jako rovná čára (zejména pokud vás štěnice poštípají ráno).

Puchýře se objevují na otevřených místech na těle, jako je krk, obličej, chodidla a paže. Ve srovnání se štípanci od komárů se puchýře jen zřídka vyskytují na zadní straně kolen nebo v záhybech kůže.

Štípance nebo vyrážka většinou zmizí během jednoho až dvou týdnů. Ale pokud jste se nezbavili štěnic, které máte doma, budete na těle nacházet další a další štípance. Když budete mít štěnice v domě, budou vás stále štípat.

Zdroj: článek Jak se pozná kousnutí od štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku BARVENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Adéla.

já bych si to takhle nikdy netroufla sama se barvit doma takhle... když jsem byla mladá, tak mě vždycky barvila kamarádka a to tak že jsem si koupila barvu a barvilo se.. ale hrozně to takhle ničí vlasy. Není nad to si prostě zajít do kadeřnictví a tam si nechat hezky nabarvit vlasy. kadeřníci přece ví co a jak se má dělat ;)

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Barvení

Příznaky kousnutí od štěnice

Štěnice domácí způsobuje štípnutí v řadách a po dvou a více štípancích. To bývá způsobeno přesunem štěnice z důvodu vyrušení ze sání.

Jak vypadá štípanec od štěnice:

  • kousnutí od štěnice vypadá jako červené kolečko s tmavší tečkou uprostřed
  • štípnutí může být jen jedno, častější jsou ale kousnutí v řadě nebo skupině
  • kousnutí štěnice se nejčastěji nachází na pažích, zádech nebo krku
  • u některých lidí se objeví zarudlé a svědící otoky

Zdroj: článek Jak se pozná kousnutí od štěnice

Poradna

V naší poradně s názvem SILNE POCENI PŘÍČINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.

Dobrý den. Již delší dobu trpím silnějším pocením Minulý rok jsem měl z nemocí srdeční arytmii a plícní embolii. Letos jsem měl epileptický záchvat. Je mi 61let již nepracuji a vyřizuji si předčasný duchod. Taky mi přiznali 1.stupen invalidního duchodu. Příklad při teplotě venku 18 stupnu jsem byl v restauraci a potil jsem se hodně na obličeji a zádech. S léku užívám cordarone godasal a coryol. Jaké jsou možnosti nápravy? Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zvýšená míra pocení u vás přichází zřejmě věkem. Jak stárnete, tak orgány v těle fungují jinak než za mlada. Může u vás docházet k nadměrné produkci hormonů, které způsobují pocení bez fyzické příčiny. O přesné určení důvodu vašeho pocení se může pokusit váš praktický lékař ve spolupráci s odborníky, ke kterým vás pošle na vyšetření. Slovo pokusit je zde na místě, protože v některých případech se nepodaří určit příčiny. Pak přichází na řadu režimová opatření:
- Pomoci si můžete vhodným spodním funkčním prádlem, vidět ho můžete zde: https://www.zbozi.cz/hledan…
- Dále proti pocení můžete bojovat ochlazením proudícím vzduchem, například ovívání novinami, či vějířem, popřípadě ventilátorem.
- Malá příruční osuška vám umožní otřít pot na hlavě, což urychlí odpar a zrychlí ochlazení těla.
- Některá jídla a nápoje mohou podporovat pocení, proto byste se měl vyvarovat pití jakýchkoli studených nápojů, alkoholu, kávy a čajů. Z jídel pak omezit kořeněná jídla, ostré papriky, tučné mléčné výrobky, slaná jídla a tučná jídla.
- Na potlačení pocení pomáhají tyto potraviny: čistá voda, které se pije okolo tří litrů denně, dále pak nízkotučné mléko, nízkotučné potraviny obsahující vápník, ovoce a zelenina vyjma cibule a česneku, olivový olej a vitamíny řady B.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Silne poceni příčiny

Svědí kousnutí od štěnice?

Pokud člověk není alergický na kousnutí štěnice, většinou štípnutí ani nepostřehne nebo je štípanec téměř nerozeznatelný od komářího štípnutí. Při bodnutí štěnice uvolňují do rány anestetika. Kvůli tomu se zarudnutí okolo rány a typické svědění objevují později. Při alergii kousnuté osoby dochází k otoku v místě sání a k bolesti postiženého místa. Také se objevuje svědění, kožní podráždění, zduřeniny a podobně. Štípance od štěnice nevypadají hezky, a navíc přispívají k únavě a celkovému vyčerpání organismu. Štěnice způsobují i jiné zdravotní komplikace, které jsou spojené s nespavostí, poruchami spánku či únavou. Nebylo jednoznačně prokázáno, že by byly štěnice přenašeči chorobotvorných zárodků z člověka na člověka. Bylo zjištěno, že ve štěnicích žijí bakterie, které jsou odolné proti antibiotikům, ale nebylo zjištěno, že by těmito bakteriemi nakazily svého hostitele.

Zde můžete vidět obrázek s kousnutím od štěnice.

Zdroj: článek Jak se pozná kousnutí od štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku LÉK GYLENIA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamila fischer.

Prosím o radu,zda začít brát lék Gilenya.RS mám 16 let,užívala jsem Interferon,dále 5 let Thysabri.Lékaři mi začátkem minulého roku navrhli Gilenyu.Nebrala jsem ji a rok jsem bez veškerých léků na RS.Zdravotní stav se mi nezhoršil,ale většinou sedím na vozíku,chodím s chodítkem pouze na krátké vzdálenosti.Třeba by mi lék pomohl,nebo jsem naivní?Pomozte mi radou. Kamila

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hedvika.

Ahoj já přešla po 14 letech s Tysabri na Gilenyi . Ted je to týden co zobu tyto tabletky,ale první tři dny jsem myslela,že jsou moje hodiny spočítané. Hrozné bušení srdce bolesti hlavy dýchala jsem jak kdybych běžela maraton. :D. Ted se mi zdá že mě zase bolí ruce nohy záda no prostě celý člověk. Já byt tebou zkusila bych to. Jsi ještě mladá ....;)

Zdroj: příběh Typy příznaků roztroušené sklerózy

Jak se zbavit štěnic

Zbavení štěnic začíná úklidem míst, kde štěnice žijí. To by mělo zahrnovat následující:

  • Vyperte ložní prádlo, záclony a oděv v horké vodě a vysušte je na nejvyšší stupeň v sušičce nebo vyžehlete. Předměty, které nelze vyprat, umístěte do sušičky na 30 minut při nejvyšší teplotě.
  • Před vysátím pomocí kartáče vydrhněte švy matrace, abyste odstranili vajíčka štěnice domácí.
  • Často vysávejte svou postel a její okolí. Po vysávání okamžitě vložte sáček od vysavače do plastového pytle a odneste jej ven do popelnice.
  • Zapouzdřete matrace pomocí nepropustného tkaného krytu se zipem, aby štěnice nemohly vstoupit nebo uniknout. Štěnice mohou žít až jeden rok bez krmení, proto nechte přikrývku na matraci alespoň rok, abyste se ujistili, že všechny štěnice v matraci jsou mrtvé.
  • Opravte praskliny v omítce a přilepte odlupující se tapety, abyste se zbavili míst, kde se mohou štěnice skrývat.
  • Zbavte se nepořádku kolem postele.

Pokud je vaše matrace zamořená, možná bude lepší se jí zbavit a pořídit si novou, ale dejte pozor, abyste i zbytek svého domova zbavili štěnic, jinak znovu zamoří vaši novou matraci.

Zatímco čištění zamořených oblastí bude účinné v boji se štěnicemi, jejich úplné odstranění obvykle vyžaduje chemické ošetření. Protože ošetření postele a ložnice insekticidy může být škodlivé, je důležité používat výrobky, které lze bezpečně použít v ložnicích. Matrace a ložní prádlo ošetřujte pomocí chemikálií, pokud je na štítku výslovně uvedeno, že je můžete použít i na ložní prádlo.

Obecně nejbezpečnější a nejúčinnější je najmout si zkušeného odborníka na hubení škůdců, například firmu Adera.

Zde můžete vidět volně prodejný sortiment pomocníků v boji proti štěnicím: co na štěnice.

Zdroj: článek Vajíčka a larvy od štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku MOZKOVÁ VÝDUŤ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel JINA.

Dobrý den paní Sniehottová .Já tohle prožívám s manželem,který strávil rok a půl v nemocnici a ne s dobrým zacházením a péčí.Otvírali mu hlavu a na levou stranu byl úplně ochrnutý.Já zestárla o dvacet let zůstala jsem na vše sama a taky nemocná.Už je tři r.doma a lepší se to neustálým cvičením.Vy jste mladá určitě se to zlepší,jak píšete tak už chodíte?Na ruku používáme pneudlahu půl h.a pak se lépe s rukou cvičí.Manžel v ramenu ruku rozcvičil ale v lokti a prsty ne.Dobrý léčitel taky pomúže .Vše je na hodně dlouho,ale nepřestávat neustále cvičit a prosit toho nahoře o pomoc.Přeju aby se vaše léčení rychle zlepšovalo.Pokud budete chtít tak se ozvěte ,třeba poradíte nám kam do lázní nebo rehabilitaci. Spozdravem Vodrážková

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana Sniehottová.

Dobrý den, paní Vodrážková,
velmi děkuji za Vaši reakci, moc ráda bych Vám také napsala, jen si nejsem jistá,
zda to dojde opravdu Vám. Proto Vás prosím, ozvěte se mi a napište mi svou mailovou adresu. Děkuji.
Můj mail je jana.terezie@seznam.cz
Jana niehottová

Zdroj: příběh Bolesti po operaci mozkové výdutě

Jak poznat štěnice doma

Že se štěnice vyskytují u vás doma, poznáte podle toho, že po sobě zanechávají hromádky trusu u vchodů do úkrytu, cítíte typický zápach a nacházíte takzvané svlečky. Obvykle však trvá cca 1–3 měsíce, než přítomnost vůbec zaznamenáte. Zpočátku na svém těle objevíte pouze jedno štípnutí, které svedete na komára. Teprve až když se štěnice namnoží do určitého množství, si člověk uvědomí, že se pravděpodobně jedná o něco jiného.

Jak ji poznáme:

  • podle štípanců – vyskytují se i přes běžná opatření proti komárům
  • podle trusu – černé tečky (jedná se o kapičky natrávené krve), na prostěradle, polštáři, na zdech, roštu postele a podobně, které se při kontaktu s vodou rozpíjejí (při počátečním zamoření se může jednat třeba jen o jednu jedinou tečku!!)
  • neklidné spaní
  • přítomnost svleček, vajíček, různých stadií

Doporučení:

Nedoporučuje se používání starých matrací, zvláště pokud se předtím nacházely ve starých domech či bytech. Je velice důležité snížit množství úkrytů, které by mohla štěnice postelová využít pro svou kolonii. Možné praskliny ve stěnách či díry po hmoždinkách se doporučují zatmelit. Pokud kupujete nábytek v bazaru nebo antikvariátu, vždy si jej důkladně prohlédněte a třeba použijte i svítilnu. Je dobré použít postřik na štěnice.

Pokud často cestujete a jste nuceni přespávat v hotelech, ubytovnách či motelech, tak by vaše zavazadlo nemělo stát hned vedle postele. Naopak se snažte mít ho co nejdále od místa, kde budete spát. Stejně jako v případě nákupu starého nábytku i zde zkontrolujte svítilnou veškeré škvíry ve skříni i v jejím okolí. Prohlédněte si i postel a okolní prostory. Nezapomeňte nakouknout do nočních stolků, případně za ně. Po návratu domů vyperte veškeré oblečení, a pokud to výrobce dovoluje, i cestovní zavazadlo. Prevencí můžete riziko zamoření velice snížit, bohužel mu nemůžete úplně zamezit. Zvláště když se váš byt nachází ve starých činžovních domech. Pokud už máte problém a nevíte jak na štěnice, tak vězte, že pouze profesionální zásah je může zlikvidovat všechny.

Nejčastější místa úkrytů štěnic v bytech:

  • záhyby povlečení
  • matrace, čalounění – ve švech
  • konstrukce postelí, sedacích souprav, křesel – štěrbiny, díry
  • nábytek – štěrbiny, díry, zásuvky stolu
  • zdivo – praskliny, štěrbiny, díry po hmoždinkách a podobně
  • obložení zdí a stropu, odchlípnuté tapety
  • rámy obrazu a zrcadel, plakáty na zdech, poličky na zdech
  • podlahové lišty, okraje koberců
  • knihy, telefonní seznamy a podobně – mezi stránkami, ve hřbetu
  • průchody teplovodních a elektrických rozvodu, zásuvky, lišty el. rozvodů
  • mezi prádlem a oblečením
  • v pelíšcích domácích zvířat

Zdroj: článek Jak se pozná kousnutí od štěnice

Příběh

Ve svém příspěvku PROTONOVÉ CENTRUM PRAHA BULOVKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kateřina Černá.

Dobrý den,zajímalo by mne jestli je možné začít s ozařováním pokud není zahojená pooperační rána po operaci střev.,rána prosakuje, neboť není zahojen tračník.......také má sestra udělaný vývod.Sestra je mladá a potřebovala by velmi rychle zahájit chemoterapie kuli metastázím v dutině břišní.Velice děkuji.K.Cerná.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Karel Gabriel Ing..

Dobrý den, prosím o odpověď na následující otázku: dne 8.11. 2023 jsem byl operován na metastázu dlaždicobuněčného karcinomu do krčních uzlin vlevo - yp T0N3M0 st. IVA, metastáza (40x30mm) s extradonálním šířením. Stanovena další léčba radioterapií v oblasti hlavy. Dotaz : je nutné pro tuto léčbu extrahovat všechny zuby v celé ústní dutině ? Stomatologem zjištěno - chrup stálý , kariézní zuby 22,45 po endodontickém ošetření různé kvality. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zdroj: příběh Protonové centrum praha bulovka

Rozdíly kousnutí od štěnice a od roztoče

Na rozdíl od štěnic nemají roztoči rádi lidskou krev a nepotřebují živé hostitele, aby přežili. Jsou podobní štěnicím v tom smyslu, že obývají lidské příbytky, zde pak především postele, ve kterých je teplo a vlhkost.

Štěnice mají těžko identifikovatelnou charakteristiku štípanců. Některé štípance mohou být osamocené, některé z nich se objevují v řadách po třech nebo pěti štípancích, nebo ve shluku zarudlých skvrn, kterým se říká štěnicová dermatitida. Tyto štípance jsou většinou v „cikcak vzoru“, ale někdy se mohou projevit také jako rovná čára. Štípance se objevují na odkrytých místech na těle, jako je krk, obličej, chodidla a paže. Jen zřídka se vyskytují na zadní straně kolen nebo v záhybech kůže. Štípance nebo vyrážka většinou zmizí během jednoho až dvou týdnů. Ale pokud jste se nezbavili štěnic, které máte doma, budete na těle nacházet další a další štípance. Když budete mít štěnice v domě, budou vás stále štípat. Štípanec od štěnice vypadá jako červené kolečko s tmavší tečkou uprostřed. Zde si můžete prohlédnout fotografie, na kterých je vidět kousnutí od štěnice: fotografie s kousnutím od štěnice.

Kousnutí od roztoče není možné porovnat, protože roztoči nekoušou ani neštípou. Jejich exkrementy ale vyvolávají alergie, čímž dochází ke kožním projevům, jako jsou dermatitidy, ekzémy, akné. Zde se můžete podívat, jak vypadají takovéto kožní projevy: roztoči na lidském těle.

Zdroj: článek Kousnutí od roztoče

Příběh

Ve svém příspěvku EMEMBOLIE V NOZE PRIZNAKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katka.

Dobry den,chtela bych se zeptat.Sportuji, fitness 4x tydne.Nyni jsem 3 tydny byla nemocna a pak jsem sla cvicit vrchni cast tela a ale od te doby me boli noha.Leva pod kolenem.Ne v kuse..jen spis kdyz jdu.Vzpomela jsem si ze jsem delala lehy sedy kde jsem j zatinala nohy ale boli jen jedna?Mam strach aby neslo o trombozu?Zadne otoky paleni nohy zmeny teploty zcervenani nemam.Zacala jsem uzival ha velmari je mi 37 let,jinak jsem uzivala jako mlada kolem 16,nyni kvuli nepravidelnemu cyklu.Nekourim,sportuji 4x tydne ,175cm a 70kg takze ani obezni.Cetla jsem ze ha velmari je nizkohormonalni a ma male riziko spojene s trombozitou a bojim se jit jen tak k dr aby si nerekla ze jsem hypochondr.Prosim o radu mam jeste pockat zda se noha zhorsi nebo se nemuze jednat o trombozu?Deuji za jakoukoliv odpoved,Katka.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Emembolie v noze priznaky

Druhy lichenu

Lichen planus vulgaris je nejčastěji se vyskytující klinická forma. Kožní projevy jsou v predilekci, často ale dochází k disseminaci. Prognóza je dobrá. Asi u 75 % nemocných se choroba do jednoho roku zhojí.

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen planus vulgaris.

Lichen planus hypertrophicus – projevy bývají často lokalizované na dolních končetinách. Hypertrofie epidermis vede k tvorbě verukózních až nodulárních projevů, které bývají symetrické. V průběhu onemocnění dochází k výsevu nových projevů při současném mizení projevů starých. Afekce může trvat i několik let (histologie musí být provedena z čerstvých projevů).

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen planus hypertrophicus.

Lichen planus bullosus je vzácnější varianta, podmíněná zřejmě degenerací buněk stratum basale v epidermis.

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen planus bullosus.

Lichen planus unquium se vyskytuje asi u 10 % nemocných. Na nehtech se objevují longitudinální strie.

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen planus unquium.

Lichen planopilaris – lichen planus – tato varianta bývá spojena s alopecií a ztrátou nehtů. Alopecie má jizvící charakter.

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen planopilaris.

Lichen linearis – lineární léze se vyskytují často samostatně ve formě zonálních nebo zosteriformních lézí. Často na hrudníku. Histologický nález je typický. Nutno odlišit od jiných dermatóz, jako je lichen striatus, lineární psoriáza či lineární névy.

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen linearis.

Lichen annularis – anulární formy často doprovázejí klasický lichen. Někdy ale anulární formy lichenu dominují. Pro tuto formu je charakteristická lehká atrofie centrální části projevu a vyvýšené okraje. Tato varianta se někdy vyskytuje na penisu.

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen annularis.

Lichen planus palmo plantaris je vzácnější varianta, vyskytující se na dlaních a chodidlech. Chybí charakteristická barva i tvar projevů. Je nutno odlišit od psoriázy, ale také od syfilis druhého stadia.

Lichen planus pigmentosus – tato forma nebývá spojena s typickými papulemi. Makulární pigmentace postihují obličej a horní končetiny, mohou být ale kdekoliv. Postižení sliznic nebývá časté, podobně ani dlaní a chodidel.

Zde se můžete podívat, jak vypadá Lichen planus pigmentosus.

Lichen planus atrophicus – projevy této formy jsou většinou v menším počtu. Atrofie může následovat po prodělané anulární formě, nebo v souvislosti s regresí hypertrofické formy. Diagnóza se opírá o anamnézu (předchozí lichen různých forem) a o nález slizničních projevů, které tuto formu doprovázejí. Histologicky nutno odlišit od lichen sclerosus nebo od čočkovitých projevů mo

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Lichen

Příběh

Ve svém příspěvku ČÁSTEČNÁ HORNÍ PROTÉZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dagmar Nevrlková.

V lednutohoto roku jsem dostala můstek na 2 čepy na horní 4 přední zuby za cca5500,- po pár týdnech mi zuby spadli, paní zubařka nalepila a zase spadli, dokonce se ulomil i kousek zubu v kterém byl čep, tak zuby pořád padají , paní zubařka plánuje vytržení 2 kořenů co jsou v nich čepy a zhotovení protézy částečné, budu něco platit. Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

Dobrý den,
za sebe Vám můžu doporučit si udělat zubní implantáty a ušetřit si nervy.
Dělala jsem si v 55 v https://www.dsmile.cz/servi… a jsem spokojená. Cítím se jak za mlada :)

Zdroj: příběh Úhrada zubní protézy pojišťovnou

Dieta při rakovině slinivky

Dieta při rakovině slinivky je ovlivněna i fyzickým stavem pacienta. Bohužel vyvolává nechutenství, takže je nutné se přizpůsobit se i tomuto faktu. Strava musí být jednoznačně precizně hlídaná. Při nedodržení stravovacích návyků může rakovina slinivky vyvolat selhání jater. Určitě je třeba říct, že rakovina slinivky a nechutenství spolu souvisejí již na počátku a fungují jako jeden ze znaků nemoci. Je doporučována konzumace stravy s omezením tuků, to znamená dieta č. 4. – je plnohodnotná, lehce stravitelná, dlouhodobě uživatelná, má snížený obsah tuku. Nejsou zde zařazeny potraviny, které mají vyšší obsah cholesterolu, proto má dieta mírně proti sklerotickému charakteru.

Vhodné potraviny

Maso: libové – hovězí zadní, vepřová kýta, telecí, jehněčí, libová slepice, kuře, krůta, králík. Ryby – netučné, sladkovodní i mořské (například filé, treska, kapr, lín, pstruh). Uzeniny – libová šunka, párky drůbeží, salám dietní, drůbeží.

Mléko: nízkotučné egalizované, nepodáváme ho jako samostatný pokrm, pouze na jejich přípravu. Vhodné jsou zakysané mléčné výrobky – biokys, podmáslí, kefírové mléko, jogurtové mléko.

Mléčné výrobky: jogurt bílý nebo s povolenou ovocnou příchutí. Termix, tvaroh měkký i tvrdý, nízkotučný. Sýry – tavené do 30 % t. v s. bez pikantních příchutí, tvrdé, strouhané. Eidam, Moravský bochník. Vhodné jsou tvarohové sýry.

Vejce: bílky neomezeně, žloutky jeden kus denně. Vejce nepodáváme jako samostatný pokrm, pouze na přípravu pokrmů.

Tuky: povoleno max. 55 g tuku denně – volného i v potravinách (volný tuk max. 35 g a 20 g tuku obsaženého v potravinách). Větší množství tuků se zařazuje v dopoledních hodinách, méně pak večer. Čerstvé máslo, náhradní másla – pomazánkové máslo, Perla, Rama, Flora. Jednodruhové rostlinné oleje (slunečnicový, řepkový, olivový).

Sacharidové potraviny: cukr, med přiměřeně. Mouka hladká, polohrubá i hrubá, ovesné vločky – po úpravě mix, krupice. Kroupy, krupky lisujeme. Příkrmy – brambory, bramborová kaše, těstoviny, jemné nudle, rýže, knedlík dietní – nesmí být kypřen droždím, krupicové, moučné noky. Pečivo bílé, starší, vodové, netučné rohlíky, veka, starší netučná vánočka nebo mazanec, piškoty. Pečivo ne s drobenkou. Piškotové, moučné těsto, tvarohové, odpalované spařované, krupicové těsto.

Ovoce: dobře vyzrálá syrová jablka, meruňky, broskve; tepelně upravená jablka, meruňky, broskve, třešně, višně, švestky, ryngle. Ovoce jižní – banány, mandarinky, pomeranče, grapefruity.

Zelenina: mladá, jemná, čerstvá, mražená, sušená i sterilovaná. Mrkev, celer, petržel, pastinák, černý kořen, mladá brukev, mladý květák – malé množství, hrášek – malé množství, dýně, patisony, špenát, fazolky, rajčata, hlávkový salát, červená řepa, rajský protlak, rajčatová šťáva, dýně jako dušené zelí.

Koření: pažitka, petrželka, kopr, mladá celerová nať, libeček, bazalka, saturejka, majoránka, drcený kmín, vývar z bobkového listu, vývar z hub, citronová a pomerančová šťáva, pomerančová kůra, vanilkový cukr.

Záliba v alkoholu se musí změnit na totální abstinenci.

Zdroj: článek Rakovina slinivky břišní

Příběh

Ve svém příspěvku KOŽNÍ KLINIKA KARLOVO NÁMĚSTÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Norajr Oganesjan.

Dobry den ,chci se zeptat ,estli lečba lupénky s lejzerem u vas (Kožní Karlovo náměstí) dela?videl jsem v správách a přeslechl jsem nazev te nemocnicy a omluvam se za mou češtinu pozdrvem N.O.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Katka.

Dobry den,chtěla bych se zeptat ,jestli je možné lejzrem i ve vlasech na Lupenku,mám ji tam a dělají to i někde jinde než v Praze ,Třeba Mlada Boleslav dekuju

Zdroj: příběh Kožní klinika karlovo náměstí

Vhodné potraviny při a po mononukleóze

Při infekční mononukleóze se doporučuje dodržovat dietu s omezením tuku. Je vhodné se vyvarovat tučných druhu masa, uzenin (kromě drůbeží šunky a drůbežích párků), různých konzerv, paštik, zabíjačkových pokrmů. Používejte rostlinné oleje, rostlinné tuky (Rama, Flora). Tuk dávejte při přípravě až do hotových pokrmů, aby se zbytečně nepřepaloval. Zeleninu používejte nenadýmavou. Pečivo se doporučuje ne čerstvé, vhodné je tedy jíst pečivo až na druhý den. Při tomto onemocnění používejte pečivo bílé, rohlíky, veky, chléb bílý, vánočka, piškoty, suchary. U této diety je důležitá také technologická úprava při přípravě pokrmů. Mouku, kterou budete používat na zahušťování pokrmu, nejdříve opražte na teflonové pánvi nasucho do světle hněda, a pak ji v pokrmu nejméně 20 minut povařte. Používejte vaření, dušení, pečení v troubě pod poklicí nebo v alobalu, zabráníte tak vzniku nežádoucích kůrek a spálených částí.

Dieta s omezením tuků (dieta č. 4): Dieta s omezením tuku je plnohodnotná, lehce stravitelná, dlouhodobě uživatelná, pouze má snížený obsah tuku. Nejsou zde zařazeny potraviny, které mají vyšší obsah cholesterolu, proto má dieta mírně protisklerotický charakter. Ordinuje se v odeznívajícím akutním stadiu onemocnění slinivky břišní a při onemocnění jater.

Výběr potravin

Maso:

  • maso libové – hovězí zadní, vepřová kýta, telecí, jehněčí, libová slepice, kuře, krůta, králík
  • ryby – netučné, sladkovodní i mořské (například filé, treska, kapr, lín, pstruh)
  • uzeniny – libová šunka, párky drůbeží, salám dietní, salám drůbeží

Mléko:

  • mléko nepodáváme jako samostatný pokrm, pouze na přípravu pokrmů; možné je pouze nízkotučné, egalizované
  • vhodné jsou zakysané mléčné výrobky – biokys, podmáslí, kefírové mléko, jogurtové mléko

Mléčné výrobky:

  • jogurt bílý nebo s povolenou ovocnou příchutí
  • termix, tvaroh měkký i tvrdý, nízkotučný
  • sýry tavené do 30 % tuku v sušině bez pikantních příchutí
  • sýry tvrdé, strouhané – eidam, moravský bochník
  • vhodné jsou tvarohové sýry

Vejce:

  • bílky neomezeně, žloutky 1 ks na den
  • vejce nepodáváme jako samostatný pokrm, pouze na přípravu pokrmů

Tuky:

  • povoleno maximálně 55 g tuku na den – volného i v potravinách (volný tuk maximálně 35 g, 20 g tuku obsaženého v potravinách)
  • větší množství tuků se zařazuje v dopoledních hodinách, méně pak večer
  • čerstvé máslo, náhradní másla – pomazánkové máslo, Perla, Rama, Flora
  • jednodruhové rostlinné oleje (slunečnicový, řepkový, olivový)

Sacharidové potraviny:

  • cukr a med přiměřeně, mouka, hladká, polohrubá i hrubá, ovesné vločky – po úpra

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Dieta při mononukleóze


Warning: Undefined array key 8275 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8276 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8277 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8278 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8279 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8280 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8281 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8282 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8283 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8284 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8285 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8286 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8287 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8288 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8289 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8290 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8291 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8292 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8293 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8294 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8295 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8296 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8297 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8298 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8299 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8300 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8301 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8302 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8303 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8304 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8305 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8306 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8307 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8308 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8309 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8310 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8311 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8312 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8313 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8314 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8315 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8316 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8317 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8318 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8319 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8320 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8321 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8322 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8323 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8324 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8325 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8326 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8327 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8328 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8329 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8330 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8331 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8332 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8333 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8334 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8335 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8336 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8337 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8338 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8339 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8340 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8341 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8342 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8343 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8344 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8345 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8346 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8347 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8348 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8349 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8350 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8351 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8352 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8353 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8354 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8355 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8356 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8357 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8358 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8359 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8360 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8361 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8362 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8363 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8364 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8365 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8366 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8367 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8368 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8369 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8370 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8371 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8372 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8373 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8374 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8375 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8376 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8377 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8378 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8379 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8380 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8381 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8382 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8383 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8384 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8385 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8386 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8387 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8388 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8389 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8390 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8391 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8392 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8393 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8394 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8395 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8396 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8397 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8398 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8399 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8400 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8401 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8402 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8403 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8404 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8405 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8406 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8407 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8408 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8409 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8410 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8411 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8412 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8413 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8414 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8415 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8416 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8417 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8418 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8419 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8420 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8421 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8422 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8423 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8424 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8425 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8426 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8427 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8428 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8429 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8430 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8431 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8432 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8433 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8434 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8435 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8436 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8437 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8438 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8439 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8440 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8441 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8442 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8443 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8444 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8445 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8446 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8447 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8448 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8449 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8450 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8451 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8452 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8453 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8454 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8455 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8456 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8457 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8458 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8459 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8460 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8461 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8462 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8463 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8464 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8465 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8466 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8467 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8468 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8469 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8470 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8471 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8472 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8473 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8474 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8475 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8476 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8477 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8478 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8479 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8480 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8481 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 8482 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Nenádorové onemocnění nehtů

Anonychie je vrozené či získané chybění nehtové ploténky. Doprovází např. lichen planus, epidermolysis bullosa, traumata.

Zde se můžete podívat, jak vypadá anonychie.

Pterygium unguis je onemocnění, kdy dochází při ztrátě nehtové ploténky k přerůstání laterálního nehtového valu do oblasti nehtového lůžka.

Zde se můžete podívat, jak vypadá pterygium unguis.

Beauovy linie jsou transversální rýhy v nehtové ploténce, které jsou známkou dočasné zástavy růstu (při infekci, traumatu).

Zde se můžete podívat, jak vypadají Beauovy linie.

Leukonychie spadá do skupiny nazvané chromonychie (změny barvy nehtového lůžka). Leukonychia punctata et linearis je běžně se vyskytující chromonychie, která se vyvíjí na podkladě drobných traumat (př. manikúra).

Zde se můžete podívat, jak vypadá leukonychie.

Paličkové prsty, zvané též pulmonální hypertrofická osteoartropatie či digiti Hippocratici: vyskytují se na rukou i nohou. Doprovází plicní choroby, jako např. emfyzém či maligní nádory. Mohou být také příznakem srdečního selhávání.

Zde se můžete podívat, jak vypadají Paličkové prsty.

Psoriatické nehty jsou charakteristické typickým dolíčkováním nehtové ploténky a tzv. olejovými skvrnami nehtového lůžka.

Zde se můžete podívat, jak vypadají psoriatické nehty.

Half and half nail znamená, že proximální polovina nehtového lůžka je světlá, a distální je tmavě červená. Naznačuje renální insuficienci či urémii. Je reversibilní: při léčbě mizí.

Zde se můžete podívat, jak vypadá half and half nail.

Koilonychie jsou lžičkovité nehty: volný okraj nehtové ploténky evertuje (obrací se). Doprovází nejčastěji sideropenickou anémii či thyroidopatie. Bývá též součástí syndromu Plummer-Vinson.

Zde se můžete podívat, jak vypadá koilonychie.

Onychogryphosis je výrazná deformita s bizarními tvary nehtové ploténky, zahnutými dolů či do stran.

Zde se můžete podívat, jak vypadá onychogryphosis.

Onychoschisis je lamelární roztřepení volného okraje nehtové ploténky.

Zde se můžete podívat, jak vypadá onychoschisis.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Diagnostika nemocí podle nehtů

Autor obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová


jak vypadá metastáze
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
jak vypadá molice
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>