Téma

JAK ZVÝŠIT TVORBU KOLAGENU


Kolagen a jeho účinky


Dalo by se říci, že hydrolyzovaný kolagen je bílkovina krásy, protože tělu v tomto směru poskytuje velké výhody. Obvzláště při společném působení kolagenu, elastinu, keratinu a vitamínu C, poskytuje základní výživu vlasům, řasám, nehtům a kůži. Kolagen je významným pomocníkem v anti-agingu, tedy v oboru zabývajícím se oddálením stáří.
 

Hlavní účinky kolagenu

Kolagen vrátí mládí. 

Jedním z hlavních pilířů mládí a mladého vzhledu je právě kolagen. Ten ovšem postupem času prohrává boj s věkem a naše atraktivita je tatam. Tělo ztrácí sílu, krásu, jas i tón. Do několika měsíců při pravidelném a dlouhodobém doplňování nového kolagenu tyto příznaky zmizí.

Hydrolyzovaný syrovátkový protein je hlavní živinou pro pěknou kůži!

Pokud bychom omezili zcela nebo z části příjem kolagenu ve stravě, tak by se časem naše pokožka úplně rozpadla. Kolagen je bílkovina, která pokožce zajišťuje hladkost a pevnost. Kolagen na sebe také váže vodu, čímž se pokožka hydratuje a pleť pak vypadá hladká a sametová. Kolagen v pokožce pomáhá obnovovat buňky a regenerovat tkáň. Kolagen tak rozjasňuje pleť a zajišťuje jí novou nezbytnou výživu.

Kolagen zpomaluje stárnutí tím, že omezuje vrásky.

První příznakem nedostatku kolagenu v kůži jsou vrásky. Nejdříve se vrásky objeví kolem očí, pak na krku a také na dekoltu. Vrásky jsou způsobeny fyzikálně-chemickými změnami spojenými se stárnutím kůže. Tím jak plyne čas, pokožka postupně přichází o tři důležité stavební prvky:

  • Kolagen je vlákno z bílkoviny, které dává kůži pevnost.
  • Elastin je zodpovědný za pružnost pokožky.
  • Glykosaminoglykan, který v pokožce zadržuje vodu a udržuje ji vláčnou. 

Tyto ztráty v pokožce významně podpoří přímé slunce, kouř a znečištěné ovzduší, ale také i šňupací tabák může tento proces urychlit. Hydrolyzovaný kolagen dává pokožce možnost vybudovat si s jeho pomocí novou pletivovou strukturu a tím pomáhá kůži, aby byla odolnější, čímž mizí tyto otravné vrásky. 
 

Kolagen dokáže odstranit kožní skvrny!

Pigmentové skvrny, jako jsou pihy, melasma, stařecké skvrny a hnědé skvrny po slunění, jsou častými kožními problémy, které jsou podpořeny intenzivní expozicí UV záření. Melanin pod slunečním zářením výrazně hnědne. Hnědý melanin je nerovnoměrně rozložen v buňkách epidermis, což má za následek vznik nepravidelných tmavých skvrn, kterým říkáme obecně pigmentové skvrny. Kolagen společně s vitamínem C se doporučuje díky jeho schopnosti stimulovat aktivitu melanocytů. To znamená, že takto kolagen pomůže melaninu se v kůži lépe a vyváženě rozprostřít, čímž se sníží rozvoj nových pigmentových skvrn. Doplnění kolagenu má v tomto případě přínos v čerstvějším vzhledu pleti a dokonce ovlivní i její celistvý barevný t

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Kolagen, lék proti stárnutí

Příběh

Ve svém příspěvku KOLAGEN V POTRAVINÁCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milada.

Já, jako zdroj kolagenu ráda používám vařené hovězí maso, konkrétně kližku. Hovězí kližka totiž obsahuje nejvíce kolagenu ve svalových přepážkách. Vařením kolagen řídne a pokrývá tak celé maso a díky svým choťovým vlastnostem jej činí také velmi chutným. Zároveň je kolagen obsažen pak i ve vývaru. Takže, kdo chce přírodní kolagen a hodnotné bílkoviny s minimem tuků, ten volí hovězí kližku - pečenou nebo vařenou.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marcela.

Hovězí maso není zrovna nejlepší! Možná, že hovězí kližka má velký obsah kolagenu, ale také má velký obsah transmastných kyselin, které způsobují infarkt nebo mrtvici. Tady je článek o tom, jak je hovězí maso jedovaté: https://www.ceskenemoci.cz/…

Zdroj: příběh Kolagen v potravinách

Příčiny nadbytku kolagenu v těle

Nadbytek kolagenu v těle je velmi vzácný. K předávkování kolagenem z doplňků stravy dochází náhodně při extrémně nezodpovědné suplementaci, ale mohou k němu vést i autoimunitní onemocnění, genetické mutace, poškození tkání nebo endokrinní poruchy.

  • Autoimunitní onemocnění.
    Několik autoimunitních onemocnění, jako je systémová sklerodermie, může vést k nadbytku kolagenu v těle. Jsou způsobeny tělu vlastním imunitním systémem, který napadá jeho buňky, včetně fibroblastů odpovědných za produkci kolagenu.
  • Genetické mutace.
    Genetické abnormality nebo mutace mohou vést k abnormalitám ve struktuře nebo funkci kolagenu a také k nadprodukci kolagenu.
  • Poškození tkáně.
    Proces hojení ran je spojen s produkcí kolagenu. Pokud je tkáň poškozena, může se produkovat příliš mnoho kolagenu. Dojde tak například ke zrohovatění pokožky.
  • Nerozumné suplementace.
    Nevhodné užívání doplňků stravy s obsahem kolagenu může vést k nadbytku kolagenu v těle.
  • Hormonální poruchy.
    Zánětlivé stavy nebo hormonální poruchy mohou mít za následek nadměrnou tvorbu kolagenu. Například zvýšený kortizol (stresový hormon) může stimulovat fibroblasty ke zvýšení produkce kolagenu.

Zdroj: článek Předávkování kolagenem

Poradna

V naší poradně s názvem OLUPOVÁNÍ NEHTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hanka.

Prosím o radu. Nehty na rukou se mi dvojí a posléze olupují. Nehty si nestříhám, ale piluji. Vitamíny moc nezabírají. A mé zaměstnání nedovoluje laky na nehty. Děkuji za cenné rady.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Já bych podpořila příjem kolagenu, protože je to stavební kámen nehtu a bývá často v nedostatku při různých hubnoucích dietách. Nejlépe ho doplníte přirozeně stravou, jedením masa a kůží. Pokud se vám to do vašeho jídelníčku nehodí, tak můžete využít některý z přípravků, jako je například Cemio Kamzík. Tady je k tomu bližší info https://www.ceskaordinace.c…
Podle dalších zkušeností ostatních je prý vhodné také Dona Nails a nebo klasický kolagen v kostičkách.
Stav nehtů se po tom upraví teprve až když dorostou do stříhatelné délky a to trvá kolem šesti měsíců. Buďte proto trpělivá a užívejte zvýšené dávky kolagenu alespoň půl roku.

Zdroj: příběh Olupování nehtů

Nedostatek kolagenu příznaky

Nedostatek kolagenu se projevuje jako kolagenová choroba. Kolagenové choroby postihují hlavně srdce, cévy, svaly a kůži. Zde jsou uvedeny hlavní příznaky nedostatku kolagenu:

  • Při nedostatku kolagenu ztrácejí pružnost trubice lymfatického systému a krevní cévy. Ty pak snadněji praskají a zvyšuje se také jejich tvrdost, z čehož pak plyne kornatění tepen (ateroskleróza) a vysoký krevní tlak (hypertenze). Nedostatek kolagenu v této souvislosti také podporuje tvorbu a rozvoj křečových žil a mikro varixů (metličkové žilky).
  • Nedostatek kolagenu umožňuje snadnější natržení šlachy anebo úplné utržení úponů.
  • Málo kolagenu v těle vede k lámání nehtů. Nehty jsou vroubkaté na povrchu, a nedorostou do delší délky, brzy se ulomí.
  • Nízký kolagen nedovolí vyrůst kvalitním vlasům. Vlasy jsou lámavé a na koncích pak mají roztřepené konečky. Také vzhled vlasů je matný, jako by vlasy byly několik mnoho let staré.
  • Při málo kolagenu nikdy nevyrostou dlouhé a husté řasy, což platí i o obočí.
  • Při nedostatku kolagenu viditelně stárne kůže a tvoří se vrásky.

 

Zdroj: článek Kolagen, lék proti stárnutí

Poradna

V naší poradně s názvem ČERVENA ŘEPA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gabriela langová.

zajímalo by me jestli na DNU mohu jíst zavařenou červenou řepu dekuji za odpověd

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Červená řepa obsahuje velké množství oxalátů, které podporují tvorbu ledvinových kamenů. Dna rovněž podporuje tvorbu ledvinových kamenů. Proto by nemělo být konzumováno větší množství červené řepy lidmi trpících dnou.

Většině pacientů s dnou udělá dobře, když se vyhnou potravinám s vysokým obsahem oxalátů. Dodržování diety s nízkým obsahem purinů a oxalátů pomůže dosáhnout úlevy od dny. Osoby trpící dnou, kteří již mají ledvinové kameny, by udělaly dobře, kdyby se zcela vyhýbaly potravinám bohatým na oxaláty.

Oxaláty jsou přírodní sloučeniny, které se nacházejí v zelenině, ovoci, ořechách a obilovinách. Příklady potravin s nejvyšším obsahem oxalátů: zelená listová zelenina, sója, mandle, brambory, čaj, rebarbora, obilná zrna a červená řepa. Oxaláty také přirozeně vznikají v lidském těle jako odpadní produkt.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Červena řepa

Účinky nadbytku kolagenu v těle

Účinky nadbytku kolagenu zahrnují především zjizvení orgánů, tkáňovou fibrózu, strie a problémy s hojením ran. Nadbytek kolagenu může dlouhodobě vést například i k systémové sklerodermii, autoimunitnímu onemocnění projevujícímu se mimo jiné tvrdostí kůže.

  1. Problémy s tkáněmi – příliš mnoho kolagenu může vést ke ztluštění tkání a fibróze. To bude mít za následek narušení správného fungování orgánů, jako jsou plíce, játra a ledviny.
  2. Zjizvení orgánů – proces, při kterém jsou zdravé a elastické tkáně nahrazeny tuhými jizvami vyrobenými z kolagenu.
  3. Systémová sklerodermie – autoimunitní porucha, která vede k nadměrné tvorbě kolagenu v kůži a vnitřních orgánech. Sklerodermie může vést k fibróze a dysfunkci orgánů, jako jsou plíce, ledviny a srdce.
  4. Problémy s hojením ran – nadbytek kolagenu riskuje zjizvení, snížení elasticity kůže a v konečném důsledku zhoršené hojení ran.
  5. Strie – schopnost pokožky natahovat se je spojena s hladinou kolagenu. Příliš mnoho může přispět k tvorbě strií.
  6. Nadbytek kolagenu vede k tvorbě keloidů – kolagenových uzlů. Může být také příčinou kalcifikace cév spojených zejména s průběhem onemocnění ledvin, cukrovkou, hypertenzí a vyšším věkem.

Kolagen je také hlavní příčinou vaskulární kalcifikace.

Zdroj: článek Předávkování kolagenem

Poradna

V naší poradně s názvem LÉKY NA ŘEDĚNÍ KRVE - SEZNAM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milan.

Teraz užívam na riedenie krvy Anopyrin. Na internete som sa dozvedel o potravinách predovšetkým zelenine obsahujúcich vitamin K, nie sú vhodné pre
konzumáciu pri súčasnom užívaní Anopyrinu. Aké vitamíny mám konzumovať, keď nemôžem zeleninu ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Anopyrin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která vám pomáhá udržet krev bez tvorby krevních sraženin. Jednou z hlavních funkcí vitamínu K je kontrola hustoty krve a umožnění srážení krve v případě zranění. Vitamin K může aktivovat řadu proteinů zapojených do buněčné komunikační cesty zvané koagulační kaskáda. Tato kaskáda podporuje shlukování krevních buněk, nazývaných krevní destičky, což způsobuje tvorbu krevní sraženiny. Máte-li ve stravě příliš málo vitamínu K, tak to může zabránit vašemu tělu v řádné reakci na zranění, což zvyšuje riziko vzniku modřin a jiného třeba i vnitřního krvácení. Vitamin K také interaguje s léčivy, která mají vliv na srážení krve, včetně Warfarinu a Anopyrinu.
Anopyrin a vitamin K mohou pracovat společně, aby pomohly udržet vaši krev na vhodné hustotě. Správná rovnováha Anopyrinu a vitaminu K umožňuje vašemu tělu správně reagovat na poranění a zároveň zabraňuje spontánní tvorbě sraženin. Změny v dávkování vitamínu K nebo Anopyrinu mohou tuto rovnováhu narušit, což zvýhodňuje krvácení nebo tvorbu sraženin. Pokud užíváte Anopyrin, tak byste se měl ve stravě vyvarovat pouze potravin s vysokým obsahem vitamínu K, jako je zelí, kapusta, růžičková kapusta, jarní cibulky, brokolice, chřest, okurky, švestky výrobky ze soji a plnotučné mléčné výrobky. Ostatní zeleninu a potraviny můžete konzumovat rozumně bez omezení. Takže vám zbývá dostatečně pestrá paleta z které můžete čerpat potřebné vitamíny a minerály. Pokud i přesto budete pociťovat, že potřebujete vitamínový doplněk stravy, tak volte ten, který nebude obsahovat vitamín K.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Léky na ředění krve - seznam

Jak napravit přebytek kolagenu?

Léčba přebytečného kolagenu závisí na příčině jeho vzniku. Níže jsou uvedeny nejčastější způsoby léčby tohoto stavu. Pamatujte, že konzultace s lékařem nebo dermatologem je klíčová. Pomůže diagnostikovat problém a navrhne vhodnou léčbu.

Jak léčit přebytek kolagenu?

  1. Protizánětlivé léky. V některých případech mohou lékaři předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo kortikosteroidy ke zmírnění příznaků spojených s nadbytkem kolagenu.
  2. Imunosupresivní léky. Pokud je příčinou nadbytku kolagenu autoimunitní onemocnění pojivové tkáně, mohou lékaři předepsat imunosupresivní léky, které pomohou zmírnit příznaky.
  3. Fyzioterapeutické terapie. Fyzikální terapie a manuální terapie mohou pomoci zlepšit flexibilitu a snížit tuhnutí tkání způsobené nadbytkem kolagenu.
  4. Chirurgie. V některých případech, kdy nadbytek kolagenu způsobuje významnou deformaci nebo sníženou pohyblivost, může být nezbytný chirurgický zákrok k odstranění přebytečné tkáně.
  5. Zdravý životní styl. Strava založená na výživných potravinách, jako je ovoce, zelenina, bílkoviny a vláknina, v kombinaci s mírným cvičením a vyhýbáním se stresu může pomoci udržet zdraví a minimalizovat příznaky spojené s nadbytkem kolagenu.

Zdroj: článek Předávkování kolagenem

Příběh

Ve svém příspěvku KOLAGEN FORTE S KYSELINOU HYALURONOVOU DISKUSE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Šnoblová Yvona.

Dobry den, chci se zeptat , zda kolagen forte s kyselinou hyaluronovou mohou uzivat i kojici matky ? Dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Alena.

Čau Yvonko, během kojení není vhodné brát žádné doplňky stravy, ale naopak obohatit samotnou stravu o přirozené zdroje. Pokud chceš zvýšit příjem kolagenu a kyseliny hyaluronové, tak doporučuji více konzumovat hovězí maso - kližku, pak dále želatinu ve formě například ruského vajíčka, vaječné bílky například jako potravinu Smacker a pak také syrovátku a acydofilní mléko. Tím přesně podpoříš přísun důležitých aminokyselin, ze kterých si tvoje tělo vyrobí kolagen i kyselinu hyaluronovou. Je to jednoduché, účinné a přirozené.
Přeji hodně štěstí s novým miminkem.

Zdroj: příběh Kolagen forte s kyselinou hyaluronovou diskuse

Co je kolagen

Kolagen je vláknitá, ve vodě nerozpustná bílkovina tvořící základ pojivových tkání, tedy vaziv, chrupavek a kostí. Tvoří 25–30 % všech proteinů v těle savců, 70 % kůže, a dokonce 10 % naší celkové hmotnosti, což jistě nejsou zanedbatelná čísla, nicméně pochopitelná, vždyť vazivo je součástí naprosté většiny orgánů. Slovo kolagen má původ v řeckém „kolla“, což znamená „klih“. A právě klih se vařil ze zvířecích šlach. Kolagen ovlivňuje vzhled naší pokožky, kvalitu vlasů, nehtů i zubů a vděčíme mu za pohyb bez bolesti, tedy za zdravé klouby a vazy. S postupem věku ovšem naše tělo ztrácí schopnost kolagen samo vyrábět. Jeho nedostatek se pak projevuje stárnutím kůže, zhoršenou kvalitou vlasů, lámáním a třepením nehtů, bolestmi kloubů, loupáním v zádech. Vazivo přichází o svou elasticitu a zdá se, jako bychom vysychali.

Druhy kolagenu

Existuje nejméně 27 typů kolagenu, přičemž z 90 % se jedná o typ I přítomný ve šlachách, pokožce, kostech a zubech. Další významné jsou: typ II obsažený v chrupavkách a typ V, který tvoří stěny krevních cév. Pro embryonální vývoj je pak charakteristický kolagen typu III. Kolagen typu I je využíván ve zdravotnictví, v chemickém, kosmetickém i potravinářském průmyslu.

Zdroje kolagenu

Právě potřebná hladina kolagenu v těle však často pokulhává. Téměř všechen kolagen, který by naše tělo mohlo získat z živočišné stravy, se zničí při tepelné úpravě a v rostlinné říši se tato bílkovina nevyskytuje vůbec. Nedostatek kolagenu v organismu se může negativně projevit jak u dětí (zejména při jejich rychlém růstu), tak u dospělých (především aktivních sportovců), seniorů, ale i domácích mazlíčků. Přitom denní přísun kolagenu zajistí našemu organismu dostatečnou výživu a ochranu. Tato pro tělo snadno využitelná forma kolagenu je naštěstí základní složkou několika osvědčených doplňků stravy.

Zdroj: článek Kolagen na vlasy

Poradna

V naší poradně s názvem VITE JAK POMOCI PACIENTOVI S CYSTICKOU FIBROZOU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Roman Křapka.

Dobry den pane doktore,

Rad bych Vam polozil strucnou otazku.

Vite jak pomoci pacientovi s Cystickou fibrozou?

Jedna se o rodinneho prislusnika. O nemoci z pohledu zapadni mediciny vime jako ucastnici lecebneho procesu hodne, ale rad bych znal Vas pohled na tuto nemoc a pripadnou cestu ven z kolotoce trapeni.

Predem dekuji za jakoukoliv odpoved,

S uctou,

Roman Krapka

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nemohu vám poskytnout vyjádření pana Šuly, ale pokusím se odpovědět dle vlastního názoru. Cystická fibróza je dědičná genetická porucha, která narušuje normální funkce epiteliálních buněk nacházejících se v mnoha lidských orgánech - plíce, dýchací cesty, játra, ledviny, kůže a reprodukční systém. Cystickou fibrózu způsobuje jeden defektní gen, který narušuje funkce epiteliálních buněk a způsobuje, že se v těle objevují buňky s lepivým hlenem, což často vede k poškození plic a k chronickému kašli. Defektní gen u těchto lidí ovlivňuje jejich dýchání a schopnost filtrace vzduchu, trávení potravy a absorbci živin v zažívacím traktu. Podle Nadace pro cystickou fibrózu se v současnosti cystická fibróza považuje za nevyléčitelnou, nicméně určité diety, doplňky, trávicí enzymy a zvyky životního stylu mohou pomoci lépe zvládat příznaky. V první řadě je to výživná strava již od začátku zivota. Mnoho lékařů a odborníků na výživu pracujících s pacienty s cystickou fibrózou doporučuje stravu s vysokým obsahem tuku a vysokým obsahem kalorií, aby se snížilo riziko podvýživy. Ovšem pozor na nekvalitní potraviny a zpracované potraviny, ty mohou mít sice vysoký obsah kalorií a tuků, ale jsou to zejména trans-tuky nebo omega-6 mastné kyseliny, které obvykle nepomáhají ke snižování zánětu vedoucího k poškození plic, proto se nedoporučují pro osoby s cystickou fibrózou. Tyto nežádoucí látky se nacházejí zejména v rafinovaných rostlinných olejích: slunečnicový olej, olej z kukuřice a sezamový olej. Proto je důležité tyto potraviny zcela vyřadit a nahradit je podle následujících doporučení. Konzumace protizánětlivých tuků, včetně mononenasycených tuků, jako je extra panenský olivový olej, avokádový olej a panenský kokosový olej, je dobrý způsob, jak zvýšit příjem kalorií. Ořechy a semena, jako jsou mandle, chia semínka, lněné semínko, vlašské ořechy a konopná semena, jsou také dobrou volbou pro tento účel, stejně jako přirozeně hutnější maso, jako je červené hovězí maso a jehněčí. Nerafinované sacharidy mohou poskytnout výživné kalorie a energii, zejména v kombinaci s tuky. Nejlepší je jíst nezpracované, nízkoglykemické druhy, jako jsou původní druhy pšenice (špalda, samolina), ovoce a škrobovou zeleninu (řepa, mrkev, zelený hrášek, kukuřice a brambory). Obecně by v jídelníčku lidí s cystickou fibrózou měly být posíleny tyto komponenty:
1. vitamín K - všechna zelená zelenina;
2. vitamín D - slunce nebo sólarium;
3. vitamín A - nastrouhaná mrkev ohřátá v tuku;
4. vitamín E - ořechy;
5. někteří lidé s cystickou fibrózou by také měli přidat více soli do své stravy, aby se zabránilo dehydrataci;
6. omega-3 mastné kyseliny mohou být přínosem ke snižování zánětu (nacházejí se u volně žijících ryb, jako jsou lososy, sardinky a halibut);
7. pankreatické enzymy (k dostání volně v lékárně) jsou také běžně používány k tomu, aby pomohly lépe trávit jídlo a kalorie;
8. vysoce kvalitní multivitamíny a antioxidanty pomáhají předcházet zánětu, náchylnosti k infekcím a poškozen

Zdroj: příběh Vite jak pomoci pacientovi s Cystickou fibrozou?

Kolagen pro hladší pleť

Za to, že je naše pokožka hladká, vděčíme až 70% podílu kolagenu v její bílkovinné struktuře a 3% podílu elastinu. Kolagen je zodpovědný za pružnost, pevnost a správné navlhčení kůže. Následkem deficitu kolagenu v organismu začíná stárnutí, jehož projevem je například tvorba vrásek. Příčinou tvorby vrásek je konkrétně pokles kvality kolagenových elastenních vláken v kůži a podkoží. Když jsme mladí a zdraví, lidský organismus nemá žádné problémy s tím, aby vyráběl dostatek kolagenu. Pleť je napnutá a nevyskytují se na ní žádné stopy vrásek. Stárnutím dochází k nižší produkci kolagenu a snížení rychlosti obnovy pokožky, což je jednou z příčin tvorby vrásek a ubývání elastičnosti pleti. Nedostatek kolagenu způsobuje nižší pružnost, pevnost a hydrataci kůže. S přibývajícími léty jsme nuceni se o svoji pleť starat stále více, lépe a účinněji. Po čtyřicítce se vrásky prohlubují, kontury tváře povolují, pevnost pokožky se snižuje a tvář ztrácí jas. I úbytek hormonů způsobený menopauzou se projevuje na pleti. Ta je vysušená, bez jasu, kůže začíná klesat.

Pokud usilujeme o zlepšení stavu kolagenu v pokožce, můžeme to zkusit pomocí správné výživy. Jinou alternativou je potírání pokožky krémy obsahujícími aktivní složky a vitamíny, ale pokud nanášíme Přírodní kolagen, pak jej dodáváme právě do mezibuněčné tkáně, kde se tvoří proteinová síťka, jejíž hustota rozhoduje o pružnosti, pevnosti a stupni vrásčitosti pokožky. Přírodní kolagen doplňuje tento nedostatek a stimuluje buňky, které díky své stařečské lenivosti zpomalují produkci kolagenu. Rybí kolagen navrací fibroblasty a chondrocyty do aktivního stavu, na který „věkem zapomněly“. Nezapomínejte ani na péči o krk, dekolt a zbytek těla. I na těchto místech pokožka ztrácí postupem věku pružnost, hydrataci a vznikají vrásky.

Zdroj: článek Colafit – kolagen v kostičkách

Poradna

V naší poradně s názvem LÉK PRADAXA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Fr.sequens.

má česnek vliv na pradaxu

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Když si česnekem ochutíte pokrm, tak to nebude mít vliv na srážlivost krve. Když budete polykat několik stroužků česneku denně, tak to může zvýšit riziko krvácení a tvorbu modřin. Česnek má mnoho účinků na lidské zdraví a mezi nimi je i vliv na srážlivost krve. Moc česneku přivodí prodloužení doby srážlivosti krve - krev je déle tekutá a rány pak déle krvácí. Pradaxa (dabigatran) rovněž prodlužuje čas srážlivosti krve a česnek tyto účinky zesílí.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Pradaxa a alkohol

Rostlinný kolagen

Rostlinný kolagen je přírodní extrakt, který se skládá z glykoproteinů. Rostlinný kolagen je ideální pro všechny typy pleti, zejména suchou, dehydratovanou a zralou pleť. Je také účinný pro zahušťování vlasů a řas. Má funkci ochrannou a zvláčňující.

Jelikož je molekula kolagenu tvořena aminokyselinami, je třeba pro tvorbu kolagenu v těle přijímat dostatečné množství aminokyselin. Běžný jídelníček však neposkytuje dostatečné množství stavebních látek kolagenu, proto je dobré obohatit jej o želatinu. V rostlinné říši najdeme rovněž zdroj kolagenu a tím jsou červené mořské řasy ruduchy.

Kolagen najdete také v ovoci a zelenině bohaté na vitamín C a v některých živočišných či rostlinných produktech, například v pohance, dýňových semenech, sóje, borůvkách, červené řepě, cibuli, paprice, mrkvi, meruňkách, fících, pšeničných klíčcích.

I když budete pojídat želatinu a řasy, nedosáhnete bohužel dostatečného množství kolagenu. Je tak výhodnější sáhnout po doplňku stravy, ve kterém bude kolagen mnohem koncentrovanější. Hydrolyzovaný kolagen je v současné době nejmodernější a nejúčinnější forma kolagenu určená pro ústní podání v humánní medicíně.

Zdroj: článek Kolagen

Poradna

V naší poradně s názvem LICHRERISNICE WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zlata.

dobry den mohu pri wafarinu lichorerisnici

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lichořeřišnice má podobné účinky jako Warfarin. Společné užívání tedy může zvýšit riziko krvácení a tvorbu modřin. Pokud se rozhodnete, že budete konzumovat lichořeřišnici při současné léčbě Warfarinem, tak jedině pod dohledem lékaře, který bude muset ve zvýšené míře kontrolovat srážlivost krve.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Lichrerisnice warfarin

ENDOKRINNÍ SYSTÉM

Štítná žláza se řadí k endokrinním žlázám.

Endokrinní žlázy jsou ty žlázy, které mají vnitřní sekreci (= vylučování). Jejich opakem jsou exokrinní žlázy, které naopak vylučují sekreci mimo lidské tělo, patří sem například slinné žlázy a potní žlázy. Tyto endokrinní žlázy do těla vylučují hormony prostřednictvím krevního oběhu, a tím ovlivňují činnost dalších orgánů. Studiem a léčbou tohoto endokrinního systému se zabývá endokrinologie. Význam tohoto systému nelze podceňovat, protože se podílí na udržování stabilního vnitřního prostředí uvnitř lidského těla, zároveň také reguluje metabolismus, pomáhá se správným vývojem a růstem, ale podílí se také na systému reprodukce. Nevýhodou tohoto systému je, že na rozdíl od nervového systému, nereaguje na různé změny okamžitě, ale naopak se projeví až za nějakou dobu. I přesto má ale tento endokrinní systém mnoho společného právě s nervovým systémem, protože společně v podstatě řídí lidský organismus.

Mezi endokrinní žlázy patří:

  1. HYPOTALAMUS - Vylučuje hormon uvolňující gonadotropin (gonadotropin stimuluje vývoj pohlavní orgánů) + hormon uvolňující kortikotropin (kortikotropin stimuluje růst kůry nadledvin, produkci kortizolu, ale podílí se také na odbourávání tuků) + hormon uvolňující růstový hormon (růstový hormon má vliv na játra a ledviny působí na proteosyntézu, působí také na růst kostí do délky, podporuje i rozklad lipidů) + hormon uvolňující tyrotropin (tyrotropin stimuluje uvolňování hormonů štítné žlázy, zvyšuje prokrvení a látkovou výměnu štítné žlázy)+ dopamin (funguje jako neuropřenašeč) + somatostatin (tlumí uvolňování růstového hormonu, tlumí uvolňování hormonu štítné žlázy, inhibuje uvolňování žaludečních a střevních hormonů, prodlužuje žaludeční vyměšování a střevní pohyblivost).

  2. PODVĚSEK MOZKOVÝ také zvaný hypofýza – Přední lalok vylučuje adrenokortikotropní hormon (stimuluje růst nadledvin, vytváření kortizolu, zvyšuje produkci melaninu, stimuluje odbourávaní tuků) + folikuly stimulující hormon (u žen podporuje růst vaječníkových váčků ve vaječnících a stimuluje tvorbu estrogenu a u mužů vyvolá tvorbu pohlavních buněk) + luteinizační hormon (podporuje tvorbu pohlavních hormonů = u žen tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících a u mužů tvorbu testosteronu ve varlatech) + luteotropní hormon (neboli prolaktin u žen v době gravidity stimuluje rozvoj mléčné žlázy a laktaci po porodu a zároveň tlumí vyzrávání vajíčka ve vaječníků a menstruační cyklus, u mužů ovlivňuje růst předstojné žlázy a druhotných pohlavních orgánů) + růstový hormon (růstový hormon má vliv na játra a ledviny působí na proteosyntézu, působí také na růst kostí do délky, podporuje i rozklad lipidů) + thyreotropní hormon (stimuluje syntézu a uvolňování hormonů štítné žlázy). Zadní lalok podvěsku mozkového vylučuje antidiuretický hormon (působí proti tvorbě moči v ledvinách) a oxytocin (u žen se uvolňuje po stimulaci prsu, dělohy a vagíny, má vliv na

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Nefunkční štítná žláza

Poradna

V naší poradně s názvem KOLEČKO VE VLASECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mirek.

pěkný den přeji... začalo se mi dělat prvně kolečko ve vlasech a teď i kouty... zkouším různé šampony bylinky a podobné blbosti ale nic nezabírá... co transplantace víte o tom něco?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Transplantace vlastních vlasů je zatím jediná možnost jak se dají vrátit vlasy tam, kde vypadaly. Druhým nejlepším řešením, jak zastavit vypadávání vlasů, je každodenní aplikace přípravku s obsahem Minoxidilu. To vlasy neobnoví, ale zbrzdí jejich vypadávání. Pro silné vlasy je potřeba upravit jídelníček a přijímat více bílkovin, zejména kolagenu, ze kterého vznikají vlasy. Tuto zmenu ve stravování vám pomůže dosáhnout, když budete používat proteinové nápoje pro kulturisty. Stačí jedna až dvě dávky během dne.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Kolečko ve vlasech

Recenze na Pretox Pout od firmy Medik8

Pretox Pout od firmy Medik8 je přípravek zvětšující objem rtů a zlepšující jejich hydrataci. Dle zkušeností žen jsou rty správně hydratované, pevnější a viditelně plnější. Ret je sliznice tvořená z glukosaminglykanů a kolagenu a právě na jejich obnově Pretox Pout funguje. Zlepšuje konturu rtů, čímž zvýrazňuje jejich linii. Pretox Pout obsahuje komplex účinných peptidů a kyselinu hyaluronovou. Účinné látky jsou dopravovány dovnitř rtů pomocí liposomů, což je jeden z možných způsobů nanotechnologie.

Účinky: vyvážená hydratace, viditelné zvětšení objemu rtů, redukce povrchových vrásek v okolí rtů.

Výhody: jde o neinvazivní – neinjekční alternativu zvětšení objemu rtů bez vedlejších účinků, bez parfemace, parabenů a petrochemikálií, rychle se vstřebává (speciální krémová struktura), nevysušuje, neirituje, nezanechává lepkavý pocit, má dlouhotrvající liftingový efekt (po dobu 24 hodin), využívá nanotechnologie (účinné látky jsou dopraveny pomocí liposomů), vhodná jako ideální báze pod rtěnku.

Složení: palmitoyl – GHK (14%) – speciální peptid, který stimuluje zvětšení vláken syntézou kolagenu a glukosaminglykanů, čímž zvětšuje objem rtů; kyselina hyaluronová (8%) – hydratuje rty a vyhlazuje jemné vrásky okolo úst; matrixyl (5%) – speciální peptid, který podporuje tvorbu kolagenu; lipomoist 2036 (5%) – podporuje tvorbu kolagenu typu IV.

Obsah balení: 15 ml – vydrží cca 100 aplikací. Po otevření je nutné spotřebovat do 36 měsíců.

Návod k použití: Pretox Pout se nanáší jen na oblast rtů a do okolí rtů, doporučuje se používat 2x denně na čistou odlíčenou oblast. Po vstřebání je možné nanést rtěnku. Maximálně je možné jej aplikovat 6x v rozmezí 24 hodin. Denní aplikace vede k dlouhodobému účinku. Je vhodné použít i po zvětšení rtů injekčním způsobem – po injekčních výplních založených na obsahu kolagenu, kyseliny hyaluronové, botulinu a syntetických materiálů. Působí jako prodlužovač efektu a podporuje regeneraci. Zkušenosti žen, které použily tento produkt, jsou mimořádně kladné.

Zdroj: článek Medik8 Pretox Pout

Poradna

V naší poradně s názvem KREVNÍ KVIK HODNOTY 6.1 INR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel TIBOR KOUBA.

mam tuto hodnotu 6.1 inr co stim ted

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lékař vám udělal krevní test, aby zjistil, jak dlouho trvá, než se vaše krev srazí. Tento test se nazývá PT nebo test protrombinového času. Výsledek testu se nazývá hladina INR.

Hodnota INR 6,1 je vysoká a může nastat, když užíváte Warfarin. Warfarin pomáhá předcházet krevním sraženinám tím, že zpomaluje dobu potřebnou ke srážení krve. Srážlivost krve je složitý proces, který vyžaduje přítomnost vitamínu K. Warfarin vychytává vitamín K a tím zvyšuje hodnotu INR. Vitamín K si tělo nedokáže vyrobit a je závislé na jeho příjmu z potravy. Je-li potrava chudá na vitamín K, potom Warfarin rychle vychytá většinu vitamínu K a zvýší se tak hodnota INR. Cíl INR pro lidi, kteří užívají Warfarin, je obvykle od 2 do 3,5. Hodnota vyšší než 3,5 zvyšuje riziko problémů s krvácením.

Mnoho věcí může ovlivnit způsob, jakým Warfarin funguje. Některé přírodní léčivé produkty a jiné léky mohou způsobit, že Warfarin bude fungovat příliš silně. To může zvýšit vaše INR. Pokud pijete hodně alkoholu, může to rovněž zvýšit vaše INR. A těžký průjem nebo zvracení mohou také zvýšit vaše INR.

Nejčastější příčina vysokého INR bývá v jídle, kdy si lidé myslí, že nemohou konzumovat zeleninu, když užívají Warfarin. U Warfarinu je zapotřebí dodržovat určitou dietu, která zajistí, že přijmete dostatek vitamínu K každý týden stejné množství.

Dieta určuje denní příjem vitamínu K 90 mikrogramů pro ženy a 120 mikrogramů pro muže. Při této dietě proto musíte hlídat všechny potraviny, které se získávají z rostlin a orgánů zvířat, jelikož obsahují vitamín K. Čím zelenější rostlinná potravina je, tím má více vitamínu K.
Nejvíce vitamínu K má kapusta a zelí, kde stačí sníst pouze pár soust k dosažení denního limitu. To se hodí na dny, kdy víte, že jste snědl málo zeleniny, tak tímto způsobem můžete rychle dorovnat hladinu vitamínu K.

Potraviny, které nemusíte hlídat jsou maso, kromě orgánů, pečivo, rýži, těstoviny, mléko, sýry, sladkosti, nápoje. Obecně platí jednoduché pravidlo: Kupovat vždy stejné rostlinné potraviny a zvířecí orgány (játra, srdce, ledviny) na jeden týden a ty pak různě kombinovat každý den.

Nejlepší způsob, jak snížit INR, bude záviset na několika věcech. V první řadě je třeba soustředit pozornost na dostatečný příjem vitamínu K ve stravě. V některých případech vám může lékař na několik dní vysadit užívání Warfarinu. Můžete také dostat jiné léky, které budete užívat.

Budete muset být často testován, aby se lékař ujistil, že vaše úroveň INR klesá. Budete také muset sledovat známky krvácení.

Lékař vás sice pečlivě zkontroluje, ale problémy se mohou objevit později. Pokud zaznamenáte jakékoli problémy nebo nové příznaky, okamžitě vyhledejte lékařské ošetření.

Následná péče je klíčovou součástí vaší léčby a bezpečnosti. Ujistěte se, že jste s lékařem domluven na pravidelných kontrolách a choďte na ně. Pokud máte akutní problémy s krvácením, zavolejte na záchrannou službu vytočením čísla 112. Je také dobré znát výsledky svých testů a vést si sez

Zdroj: příběh Krevní kvik hodnoty 6.1 INR

Zkušenosti s Colafitem

Colafit je krystalický kolagen určený na klouby, vaziva a kůži. Čistota obsaženého kolagenu je 99,9 %. Colafit ochraňuje a regeneruje klouby. Doplňuje nedostatek kolagenu v potravě. Nahrazuje ztrátu kolagenu způsobenou nadměrným namáháním a nedostatečnou výživou kloubů. Pro ženy je zde navíc benefit v podobě vyhlazení a omlazení pokožky v obličeji.

Potravinový doplněk Colafit rovněž chrání a posiluje klouby, nahrazuje zvýšenou ztrátu kolagenu, je doplňkem při artróze, doplňuje kolagen v chrupavce, udržuje pokožku zdravou, doplňuje nedostatek kolagenu v potravě, udržuje zdravou kůži, vlasy a nehty u mládeže, starších dětí a sportovců, je přirozenou součástí výživy. Je určen nejen pro mladé lidi v období růstu a dospívání, ale i pro jedince, kteří nadměrně zatěžují klouby, starší lidi, aktivní sportovce, lidi s pohybovými obtížemi. Pomáhá také při bolestech od krční páteře.

Zdroj: článek Colafit – kolagen v kostičkách

Prospěšné účinky kolagenu

Užívání doplňků, které obsahují kolagen, může být užitečné pro zpomalení stárnutí pokožky. Ukázalo se, že doplňování kolagenu snižuje zánět a stimuluje syntézu kolagenu v těle. To může pomoci podpořit úlevu od bolesti u lidí s poruchami kloubů, jako je osteoartritida. Kolagen může pomoci snížit riziko poruch kostí, jako je osteoporóza. Výzkum ukázal, že konzumace doplňků kolagenu zvyšuje růst a sílu svalů u lidí se ztrátou svalové hmoty související s věkem. Užívání doplňků kolagenu může pomoci snížit rizikové faktory spojené se srdečními stavy, jako je ateroskleróza.

Zdroj: článek Kolagen a jeho nežádoucí účinky

Příběh

Ve svém příspěvku KOLAGEN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamil.

Manželka užívá kolagen a jde to na ní poznat. Má hezčí kůži a celkově omládla.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zuzka.

No já mám tu stejnou zkušenost jak vaše manželka. Pokožka je po kolagenu hebčí a mám posit, že můj vzhled je mladistvější po čtyřicítce.Vyzkoušela jsem kolagen forte od rosenpharma.cz, jsem s ním naprosto spokojená

Zdroj: příběh Kolagen

Prospěšnost kolagenu

Kolagen je hlavní organickou složkou podpůrného systému organismu, kostí, chrupavek, šlach, vaziva a kůže. Je významnou složkou cévních stěn, bazálních membrán, rohovek a některých tělesných orgánů. Naše tělo bohužel již kolem 25. roku života přestává kolagen doplňovat a vyrábět, a tak následkem tohoto deficitu nastává stárnutí, což se projevuje například tvorbou vrásek. Úbytek kolagenu však odhalíme nejen podle viditelných příznaků stárnutí, ale především z funkce pohybového aparátu, projeví se na kvalitě kloubní chrupavky, která ztrácí svou pevnost a pružnost a dochází k její destrukci.

Jak kolagen pomáhá:

  • vyhlazuje a mírní vrásky, zabraňuje tvorbě nových vrásek, zpomaluje stárnutí pleti;
  • zlepšuje napětí pokožky, povzbuzuje tvorbu vlastního kolagenu;
  • hydratuje pokožku a zabraňuje jejímu vysoušení;
  • má kosmetické a reparační účinky a velmi účinně stahuje široké póry;
  • upravuje promaštění pokožky – mastnou nebo suchou pleť vrátí do normálu;
  • pomáhá při parodontóze a krvácení dásní;
  • natíráním víček vniká gel do sítnice oka, odstraňuje otoky víček, regeneruje unavené oči (vhodné pro řidiče, po práci u počítače a podobně);
  • při dlouhodobém používání působí blahodárně na šedý oční zákal;
  • pomáhá při gynekologických problémech (například mykózy, vřídky);
  • odstraňuje těhotenské strie a celulitidu;
  • Je výborným pomocníkem po slunečním a solárním spálení (zničený kolagen se v pokožce po natření zregeneruje), kůže se neloupe, rychleji zhnědne a lépe se opaluje, sluneční opálení vydrží déle;
  • regeneruje spálení po ozařování;
  • na ochablé svalstvo a kůži (například po zlomeninách končetin);
  • posiluje vlasové cibulky a zabraňuje vypadávání vlasů, omezuje tvorbu lupů;
  • vynikající jako styling na vlasy (tvarování a zpevnění účesu + vyživuje);
  • pomáhá na jemné lámavé nehty (natírat nehtová lůžka i nehty), po sundání umělých nehtů nehet zcela regeneruje;
  • velmi pomáhá při bolestech kloubů;
  • pomáhá na křečové žíly, na bolest a zpevnění stěny cév, při dlouhodobém používání dochází k zatahování žil;
  • odstraňuje popraskané žilky na nose (cca po měsíci);
  • odstraňuje bolesti zad (po několika dnech);
  • zcela odstraňuje jizvy po akne vulgaris a velmi příznivě působí na růžovku (červené fleky na kůži), a to během několika týdnů až měsíců, je tedy vhodný i pro mládež v pubertálním věku;
  • zmírňuje ekzémy a některé druhy lupénky, zmírňuje zánětlivé stavy a alergické reakce, zmírňuje vitiligo na rukou;
  • velmi příznivě působí na popáleniny a na popáleninové jizvy, dochází k regeneraci a nárůstu nové kůže;
  • používá se&n

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Colafit – kolagen v kostičkách

Poradna

V naší poradně s názvem REHABILITACE U TOTÁLNÍ RUPTURY SVALU, DÉLKA LÉČBY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra Šteflíčková.

Manžel 71 let podstoupil operaci přetržených šlach na noze. Jaká je prognóza?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Prognóza závisí na úspěšnosti provedené operace a na síle manželova organizmu. Vycházejme z toho, že lékaři věnovali veškeré úsilí, aby rekonstrukci šlach provedli co nejlépe. Nyní tedy závisí na manželově organizmu, jak bude schopen dodat stavební látky novým šlachovým spojům a úponům. Manžel si může výrazně pomoci tím, že bude poctivě absolvovat pravidelné rehabilitace, jenž ho postupně vrátí do rozsahů, které měl před úrazem. V tomto léčebném tělocviku je potřeba vytrvat i nadále, aby se stal součástí běžného denního rytmu. Vnitřně je potřeba posílit příjem bílkovin, obzvláště kolagenu. Pokud manžel nemá dnu, tak může použít zvýšené porce masa a nebo použít potravní doplňky s kolagenem a vitamíny B-komplex forte. V případě probíhající léčby jiné nemoci, je potřeba poradit se o vhodnosti změn ve stravě i o potravních doplňcích s praktickým lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Rehabilitace u totální ruptury svalu, délka léčby

Obsah kolagenu v potravinách

Kolagen je bílkovina, protein, který se v největší míře vyskytuje v tělech savců, konkrétně v jejich pojivových tkáních. Nejbohatší přírodní zdroj kolagenu v potravinách je tedy maso a kůže savců.

Jaké potraviny obsahují kolagen

  • Maso bohaté na kolagen je především hovězí kližka, skopové maso, kozí maso.
  • Dalším významným zdrojem je zvířecí kůže.
  • Jako další zdroj kolagenu může být označena pravá živočišná želatina.
  • Hodnotným zdrojem kolagenu a dalších podpůrných amynokyselin je hydrolyzovaný syrovátkový protein.
     

Zdroj: článek Kolagen, lék proti stárnutí

Poradna

V naší poradně s názvem NEMOC DNA A ZAKÁZANÉ POTRAVINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Konečná.

Dobrý den, jak je to s obsahem purinů v aspiku, želatině, nebo kolagenu pro kloubní výživu?
Děkuji za odpověď.
Konečná A.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Oboje obsahuje puriny, jak želatina, tak i kolagen. Ale i při dně je možné je konzumovat popřípadě užívat na klouby. Proč? Protože například želatina je tvořena především vodou a na objem jedné porce želatiny je zapotřebí jen malé množství proteinů. U kokagenu je zase jeho příjem nízký a tím se do těla dostane jen málo purinů. Užíváte-li kolagen, tak vypijte o sklenici více vody a můžete mít jistotu, ze vám to neubliží.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Nemoc dna a zakázané potraviny

Kolagen na klouby

Úbytek kolagenu může i bolet, což zaznamenáme zvláště v souvislosti s pohybovým aparátem. Nedostatek kolagenu totiž snižuje ochranu chrupavek, šlach, vazů a kloubního pouzdra. Ochablost stabilizačních kloubních systémů pak vede k jejich opotřebování a následné bolesti. Dodávat tělu kolagen až ve chvíli, kdy se projeví bolest, je pozdě. Naopak bychom se měli snažit zajistit pohybovému aparátu dostatek kolagenu právě ve chvíli, kdy začíná výrazněji klesat jeho tvorba, to je ideálně už mezi 40. a 50. rokem. Výrazně to platí i pro sportovce, jejichž pohybový aparát je mnohem více zatěžovaný.

Mezi nejčastější příčiny kloubních onemocnění patří artróza, což je degenerativní proces uvnitř kloubu. Pravidelné užívání štěpeného kolagenu dokáže kloubní chrupavku zregenerovat. Štěpený kolagen tedy dokáže řešit příčinu s trvalejším účinkem a nezaměřuje se jako běžně dostupné preparáty na potlačení symptomů (například pouze utlumení bolesti). Pokud chceme maximalizovat účinek kloubní výživy, pak je vhodné kombinovat štěpený kolagen s dalšími chondroprotektivy (chondroitin sulfát a glukosamin sulfát), což působí protizánětlivě, dále s vitamínem C a nosičem, který zajistí ještě lepší biologickou dostupnost a vstřebatelnost pro náš organismus.

Zdroj: článek Kolagen

Alternativní léčba

Pro alternativní léčbu je nutné, aby v kloubu zůstala zachována alespoň část chrupavky. Pak je její částečná obnova možná. Na druhou stranu je třeba dodat, že každý člověk je jiný a kloubní problém může mít také víc příčin – mohou tam být kostní úlomky, výrůstky, zánět, parazitické mikroorganismy a podobně. „Bezoperační“ léčba tak může být u každého jiná, u každého i jinak dlouhá. Své hraje také váha.

Stravujte se co nejvíc podle krevní skupiny (jste-li B, rozhodně se vyhýbejte kuřecímu masu, které u této skupiny ničí klouby). Pokud se vám dělají otoky, používejte přes noc obklady z měkkého tvarohu (několik nocí za sebou). Dlouhodobě a pravidelně používejte rosol z prasečích nožek.

Základem úspěšnosti boje s artrózou je tedy kombinace kolagen + glukosamin. Je jedno, v jaké formě (nápoj, tablety, tobolky) je používáte. Pokud klouby již přestanou bolet, je možné postupně snižovat příjem kloubní výživy až na třetinu výše uvedených dávek. Je však vhodné dodržovat určitý, byť i minimální, příjem kloubní výživy dlouhodobě, například 1 tobolku glukosaminu obden a 3x denně 1 tabletu kolagenu.

Při těžké artróze je dobré užívat 20 tablet kolagenu (Collagen Tabs), 3 tablety glukosaminu a k tomu 3x denně čistý vývar z vepřových nožiček. Tento postup podporuje výživu všech vazivových tkání, typicky ale pomáhá při artróze velkých kloubů končetin. Při bolestech páteře je nutno počítat s tím, že mohou být i jiného původu (vadné držení těla a podobně).

Z komerčních důvodů většina firem vyrábějících kloubní výživu používá do tablet pouze glukosamin, chondroitin a MSM. Důvodem je hlavně celkově nízké denní dávkování, které sice navenek hezky vypadá, chybí v něm však kolagenová složka, která je základem úspěšnosti. Kromě toho chondroitin a MSM bývají někdy zdrojem problémů.

Pokud se někomu nechce denně polykat 15–20 tablet s kolagenem, může používat nápoj Gelamax v dávce kolem 30 g, nebo přijímat čistý hydrolyzát kolagenu v prášku v denní dávce asi 10 g, který se rozmíchá do polévky nebo mléka. Je to jedno, Collagen Tabs v podstatě představují potravinu – hydrolyzát kolagenu stlačený do tablet kvůli technicky snadnému příjmu kdykoliv a kdekoliv, pokud jej můžete zapít.

Zdroj: článek Artróza kyčle

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Jitka Konášová


jak zvysit trombocyty
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
jak zvýšit tvorbu spermatu
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>