Téma

JEDLÁ SODA A CITRON NA VLASY ZESVETLIT


Jedlá soda a zdraví

Účinek jedlé sody, sody bikarbona, spočívá v její šetrnosti a zároveň velké síle. Lze z ní vytvořit čisticí roztok, který pohlcuje pachy, či čisticí pastu, anebo ji použít i bez vody.

Čištění zubů: Zubní pasta vyrobená z jedlé sody a 3% peroxidu vodíku je skvělou náhradou ke kupované pastě bez fluoru. Můžete také pouze nasypat jedlou sodu na kartáček s běžnou pastou, abyste dosáhli lepších výsledků. Jedlá soda je ovšem natolik silná, že byste se měli vyhnout každodennímu používání. Soda slouží k odstranění pigmentace.

Svěží dech: Nasypte čajovou lžičku jedlé sody do půl hrnku vody a zamíchejte. Směs protřepte v ústech a kloktejte. Poté ústa vypláchněte vodou. Všechny pachy jsou neutralizovány, ne jen překryty.

Péče o rovnátka a jiné ústní aparáty: Namočte je ve směsi dvou lžiček jedlé sody rozpuštěné ve sklenici teplé vody. Jedlá soda pomáhá odlepení částeček jídla a neutralizuje pachy. Aparáty můžete také pomocí jedlé sody a kartáčku jednoduše vyčistit.

Peeling: Vyrobte si pastu ze 3 dílů jedlé sody a 1 dílu vody. S touto pastou jemně masírujte kůži krouživými pohyby. Pasta je tak šetrná, že ji můžete používat denně.

Deodorant: Pastu či prášek můžete použít i na podpaží za účelem neutralizace tělesného pachu.

Pálení žáhy: Jedlá soda je „instantní pomocník“ při pálení žáhy. Dávkování naleznete na obale.

Poštípání hmyzem a svědění: Při poštípání hmyzem použijte pastu z jedlé sody, kterou natřete na postižené místo.

Mýdlo: Namísto mýdla můžete použít pastu z jedlé sody, tedy 3 díly sody a 1 díl vody, případně můžete vodu nahradit jemným tekutým mýdlem.

Zdravé vlasy: Nasypte si do dlaně malé množství jedlé sody spolu s oblíbeným šamponem. Umyjte vlasy tak jako vždy a pořádně propláchněte. Jedlá soda vám pomůže odstranit zbytky vlasových produktů, jako jsou gely, laky a jiné.

Koupel: Přidejte půl hrnku (klasický, 0,25 l) do koupele a neutralizujte tak kyselost kůže, mastnotu a pot. Jedlá soda kůži také zjemní.

Změkčení chodidel: Přidejte půl hrnku do nádoby s teplou vodou, do připravené lázně vložte na 20 minut nohy. Při koupeli si jemně masírujte chodidla – jedlá soda je znatelně zjemní.

Zdroj: článek Jedlá soda jako lék

Poradna

V naší poradně s názvem BARVENÍ VLASŮ NA MODRO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.

Dobrý den, dcera (hnědovláska) si chce obarvit vlasy na modro. Znamená to nejprve odbarvení na platinovou blond a pak tu modrou. Má s tím někdo nějaké zkušenosti? Špatné vítány také, alespoň jí to dám přečíst a třeba jí to pustí.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Čau Dani, jsi skvělá máma, když se takhle preventivně zajímáš o to, jak si má tvoje dcera nabarvit vlasy na modro. :-) Je fajn, když je mezi matkou a dcerou fungující kamarádský vztah.
Teď k tomu barvení. Při barvení tmavých vlasů je třeba skutečně nejdříve stáhnout jejich barvu nějakou barvou na vlasy, která odbarvuje na blond. Při odbarvování vlasů postupujte podle návodu, který je u přípravku přiložen a nepřekračujte maximální dobu působení chemie na vlasech. Po tomto odbarvení dosáhnete podkladového odstínu, který umožní dosáhnout temnou ale sytou modrou barvu. Pokud byste chtěli mít vlasy zářivě modré, tak bude potřeba odbarvení ještě jednou opakovat. Takže zářivé modré vlasy budou vyžadovat dvě balení odbarvovací barvy na vlasy. Mezi odbarvováním nechte vždy přestávku alespoň 2 hodiny, aby mohly vlasy pěkně proschnout. Proschlé vlasy pak lépe vztřebávají další barvu. Mezi barveními nedávejte na vlasy žádnou péči, žádný kondicionér! Kondicionér nebo maska by vlasy zalepily a zkazily by následné barvení na modro.
Po nabarvení modrou barvou vlasy ošetřete jedním balíčkem následné péče po barvení vlasů nebo kondicionérem na barvené vlasy. Zbylé balíčky následné péče o vlasy po barvení, které byly součástí barvy na vlasy, postupně vypotřebujte po každém mytí modrých vlasů.
Modrá barva se bude postupně z vlasů smývat a bude také šísovat na sluníčku. Zároveň jí nesmírně bude ohrožovat chlorovaná voda například v bazánu ale i voda z vodovodu bývá chlorovaná. Chlorovaná voda může postupně změnit modrou barvu do ošklivě zelené anebo třeba i jiné :-(.
Je třeba respektovat skutečnost, že barvení vlasů je nebezpečný proces, který by se měl raději pčenechat odborníkům v kadeřnictví. Vlasy se touto barvící procedůrou v každém případě změní. Po takovém barvení se významě sníží životnost vlasů, které se ve zvýšeném počtu začnou postupem času odlamovat, pokud ještě dříve nevypadnou. S těmito následky je třeba po takovém barvení počítat a věnovat vlasům zvýšenou péči. Po barvení je, jako následná péče, dobrá maska na barvené vlasy, kde je jen rozmýchaný olivový olej a žloutek. Tahle maska na barvené vlasy totiž nezmění barevný odstín obarvených vlasů a přesto je vyživí.
Držím palce, ať se obarvení povede a dcera bude moci být za modrou hvězdu! Napište sem pak, jak to celé dopadlo.

Zdroj: příběh Barvení vlasů na modro

Domácí kopřivový šampon na rychlý růst vlasů a proti vypadávání vlasů u mužů

K výrobě kopřivového šamponu budeme potřebovat jeden hrnek destilované nebo pramenité vody, tři polévkové lžíce sušených kořenů z kopřivy anebo 1/4 hrnku čerstvého kořene z kopřivy. Dále budeme potřebovat 1/3 hrnku tekutého mýdlo Castilie, na špičku lžičky mandlový olej, 25 kapek olej z levandule (levandulový olej), jedna polévková lžíce Aloe vera gel. Ve skleněném hrnci přivedeme vodu k varu. Pak to stáhneme z plotýnky, přidáme bylinky, přikryjte hrnec pokličkou a necháme směs louhovat 20 minut. Pak to scedíme a necháme kapalinu zcela vychladnout. Až bude odvar z kořene kopřivy chladný, tak ho smícháme s přírodním tekutým mýdlem Kastilie. K tomu přidáme mandlový olej, levandulový olej a gel z aloe vera. Po důkladném smíchání se šampon slije do skleněné nádoby, kterou dobře uzavřenou skladujeme v chladničce. Tento domácí šampon z kopřivy neobsahuje žádné konzervační látky, takže nemusí být stabilní, jako kupovaný šampon, proto ho skladujeme v temnu a chladu, bez přístupu vzduchu. Na mytí si vždy trochu odlijeme do malé skleněné lahvičky nejvýše a tři až čtyři dny. Domácí kopřivový šampon je třeba před každým použitím dobře protřepat. Kopřivový šampon účinkuje jemně, a nevytváří příliš pěny. Domácí šampon z kořene kopřivy podporuje silný a rychlý růst vlasů. Také oddaluje plešatění a vypadávání vlasů u mužů. Kořen z kopřivy totiž brání přeměně DHT na testosteron v okolí vlasových cibulek a tím přímo bojuje proti vypadávání vlasů u mužů.

Šampón z jedlé sody

Tyto úžasné způsoby, jak ušetřit peníze s jedlou sodou se týkají i šamponu. Jedlá soda je domácí zcela neškodný produkt, který se dá koupit i v gigantickém tříkilovém balení za stovku (nejlevnější jedlá soda cena). Jedlou sodu používám na všechno, včetně šamponu! Největší přínos po použití jedlé sody je, že to opravdu pomáhá zbavit se nahromaděných nečistot, které usadí na pokožce hlavy i kupříkladu od jiných výrobků pro péči o vlasy. U tohoto šampon nesmíte zapomenout své vlasy opláchnout od jedlé sody s vodou s octem. Jedině tak budou vaše vlasy lehké a načechrané jako vždycky. Sama jedlá soda má totiž tendenci vlasy narovnávat a hlavně vysušovat. Zde je návod, jak si z jedlé sody uděláte domácí šampon, který bude stačit na několik umytí. Smíchejte 1/2 šálku jedlé sody s 3 šálky vody. Šampon s jedlou sodou skladujte v plastových nebo skleněných nádobách. Můžete si také připravit pokaždé čerstvou směs na mytí vlasů. V takovém případě smíchejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a jeden šálek teplé vody. Až budete připraveni k použití, tak to

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Domácí šampon

Poradna

V naší poradně s názvem JEDLÁ SODA – POUŽITÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Mareš.

Dobrý dem.
Rád bych se zeptal , zda se dá použít soda v bazénu.
Čerpám vodu ze studně . Je hodně tvrdá.
Kolega mi poradil sodu na změkčení vody , ale nevím kolik sody použít.
Kolik sody je potřeba použít na 1 m2.
Dá se potom tato voda použít k zalévání.
Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Všichni víme, že chlór je důležitou chemikálií, která udržuje bazénovou vodu bezpečnou pro plavání. Přidání příliš velkého množství chlóru však může snížit pH bazénu i celkovou alkalitu. Když alkalita klesne, je obtížnější udržovat stabilní pH. Navíc nižší pH a alkalita vody v bazénu způsobují několik negativních účinků, od svědění kůže a štípání očí až po korozi žebříků bazénu, vložky nebo jiných součástí.
Naštěstí existuje jednoduchý a relativně levný efektivní způsob, jak udržet alkalitu a pH bazénu. Tento užitečný nástroj pro bazény není nic jiného, než soda na pečení, i když na to budete potřebovat kila.
Postupujte podle těchto kroků a zvyšte alkalitu a pH bazénu pomocí jedlé sody.

Měřte zásaditost bazénu každý den.
V ideálním případě má být vaše pH mezi 7,2 a 7,8 a alkalita je mezi 110 a 150 ppm (díly na milion). Pokud je úroveň alkality nižší, a zejména pokud je nižší než 80 ppm, musíte zvýšit alkalitu vody v bazénu.

Kupujte sodu na pečení ve velkém
Jedlá soda je k dispozici v pytlích po 5 kg. Potřebné množství může být i celých 5 kg v závislosti na tom, jak nízká je alkalita. Zde je vidět cena jedlé sody ve velkých baleních: https://www.zbozi.cz/hledan…

Určete množství, které musíte použít.
Budete muset zjistit, kolik jedlé sody je třeba přidat do bazénu. Měření chemie bazénu je založeno na objemu bazénu cca 4 m3. Pokud je váš bazén větší nebo menší, budete muset upravit svou matematiku. Pravidlo je, že 700 gramů jedlé sody na 4 m3 vody zvýší alkalitu asi o 10 ppm. Pokud je pH vašeho bazénu testováno pod 7,2, přidejte 1,5 kg jedlé sody. Pokud jste v přidávání bazénových chemikálií nováčkem, začněte přidáním pouze jedné poloviny nebo tří čtvrtin doporučeného množství. Po opakovaném měření můžete vždy přidat další, pokud je úroveň stále nízká. V opačném případě byste se mohli v rovnováze pH pohybovat příliš vysoko a bylo by třeba přidat kyselinu.

Přidejte do bazénu jedlou sodu.
Hydrogenuhličitan sodný je dodáván v práškové formě a může být nasypán přímo do vody v bazénu. Dávku rozložte a rozházejte ji v širokých obloucích po povrchu bazénu, abyste se vyhnuli usazení na jednom místě. Vyhněte se přidávání sody do bazenu během větrných dnů, protože soda pak může zůstat ve vzduchu a spálit okolní vegetaci a blízké organismy.

Počkejte alespoň šest hodin.
Nechte jedlou sodu rozpustit ve vodě. Zapněte oběhový systém vašeho bazénu a pomozte sodě rozptýlit se.

Podle potřeby opakujte a opakujte.
Mezi 6 a 24 hodinami po přidání jedlé sody znovu změřte pH a celkovou alkalitu bazénu. Pokud je pH pod 7,2 a alkalita pod 110 ppm, opakujte tyto kroky.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bazén

Styly

Hladké vlasy

Hladký a lesklý účes, který vyžaduje rovné vlasy, použití kondicionéru a trochu stylingového know-how, abyste dosáhli potřebného „naleštěného“ vzhledu. Tento styl se inspiruje třicátými lety, kdy byly preferovány krátké, ostré střihy. Zároveň má však moderní šmrnc, který z něj dělá trendy účes.

  • Začněte vysušením ručníkem a poté do vlhkých vlasů aplikujte větší množství vlasového gelu. Pro získání potřebného lesku je ideální gel pro mokrý vzhled, díky němuž můžete účes i precizně dotvarovat.
  • Po aplikaci gelu rozdělte vlasy pěšinkou.
  • Učešte nejprve kratší stranu a poté i druhou stranu účesu od pěšinky dolů. Dávejte pozor, abyste hřebenem nevytvořili „cestičky“, které by odhalily pokožku hlavy.
  • Pokud účes ztratí během dne tvar, stačí vlasy trochu navlhčit a znovu upravit.

Hladké vlasy – foto

Na těchto fotografiích je možné vidět hladké vlasy.

Jednoduché vlasy

Pocta krátkým patkám, které byly populární v New Yorku v padesátých a šedesátých letech. Tento účes sčesaný k jedné straně se vyznačuje mužností, upraveností, leskem a uhlazeným stylingem.

  • Vlasy důkladně vysušte ručníkem a aplikujte vlasový gel po celé délce vlasů od kořínků ke konečkům a zepředu dozadu.
  • Vlasy po stranách sčešte dozadu dohladka a patku nahoru.
  • Vlasy nad čelem učešte ke straně a nechejte uschnout.
  • Účes drží tvar celý den, pokud však nějaký ten vlásek přeci jen nebude respektovat váš styling, stačí jej uhladit malým množstvím gelu.

Jednoduché vlasy – foto

Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět takzvané jednoduché vlasy.

Elegantní vlasy

Nadýchaný objem tohoto účesu působí zrale, elegantně a hodí se téměř pro každou příležitost. Vlasy jsou postupně sestříhány okolo uší a vytvářejí ostrý, plastický tvar účesu, který může být dále dotvářen vhodnými stylingovými výrobky.

  • Vlasový gel aplikujte do umytých, mokrých vlasů a rozčešte jej po celé hlavě hřebenem se širokými zuby.
  • Vlasy vyčešte hřebenem vzhůru a dozadu, případně k jedné straně.
  • Pokud se vám bude zdát, že účes po uschnutí působí trochu jako helma, jednoduše vlasy nahoře projeďte prsty a po stranách uhlaďte.

Elegantní vlasy – foto

Tady je možné vidět několik fotografií s elegantními vlasy.

Rebelské vlasy

Zdá se vám tento účes trochu extrémní? No možná, že se příliš nehodí do kanceláře, ale garantujeme vám, že večer v klubu se po vás každý obdivně otočí. Tento účes v sobě spojuje rebelství padesátých let a nedbalý „rozcuch“ let devadesátých. Vlasy jsou velkoryse vyčesány nad čelem, jako byste právě prolétli vzdušným tunelem. Aby tento styl působil přesvědčivě, musíte kromě vl

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Jak nagelovat vlasy

Příběh

Ve svém příspěvku JEDLÁ SODA JAKO LÉK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Markéta30.

Četla jsem že jedlá soda má blahodárný vliv na organismus, ať už v boji s překyselením, rakovinou, bolestí hlavy a dalšími problémy. Máte s tím zkušenost? Opravdu to pomáhá? Radí smíchat lžičku jedlé sody s citronovou šťávou a užívat to každý den před jídlem. Myslíte, že to má smysl? Už dlouho trpím na migrénu a zkouším co se dá. Toto asi ublížit nemůže ne?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Rudolf.

Jedla soda skutečně pomáhá. Já ji užívám již dávno, ale:
Jedla soda se nesmí užívat víc než 6 lžiček denně, nesmí se užívat déle než dva týdny v kuse.
Jedlu sodu nesmíte z důvodu strávení jídla užívat 30 minut před nebo po jídle.
Zda pomáhá na migrénu netuším.
Já z dcérou jezdím na masáže krční páteře, které ji s migrénou výborně pomáhají. Ale chce to najít zkušeného maséra.

Zdroj: příběh Jedlá soda jako lék

Recept na rovné vlasy celý den

Toužíte-li mít rovné vlasy po celý den, máte hned několik možností, jednou z nich je použít žehličku na vlasy, další možností je rovnat vlasy pomocí fénu a kulatého hřebenu a určitě neposlední možností je použití velkých natáček. Co se asi doma používá nejčastěji, je žehlička na vlasy. Stejně jako žehlička na prádlo vyrovná všechny ohyby a záhyby, i žehlička na vlasy vyhladí všechny vlasy do absolutní roviny. Při této metodě je ale důležité dodržovat postup a pravidla, a to hned z několika důvodů, aby byl výsledek co nejdokonalejší a hlavně aby tím vaše vlasy trpěly co nejméně.

Ano, časté žehlení vlasů není podobně jako časté fénování pro vlasy to ideální, ale pokud chcete mít upravené vlasy dle svých představ, nemáte moc na výběr. Snažte se tedy vlasy žehlit co nejméně a co nejkratší dobu a pořiďte si kvalitní žehličku na vlasy s keramickým povrchem a možnou volbou nastavení teploty.

První věc, kterou byste měla udělat před tím, než si vlasy budete žehlit, je, že si vlasy umyjete kvalitním šamponem, abyste odstranila všechen prach a zbytky používaných laků a tužidel. Pokud vám na vlasech zůstanou, budou se tyto nečistoty připalovat jak na vlasy, tak na žehličku. Umyté vlasy ošetřete kondicionérem či balzámem dle zvyklostí a nechte úplně uschnout. Nikdy vlasy nežehlete mokré, voda, která na vlasech je, způsobí, že se vám vlasy uvaří, zničí či přepálí.

Máte-li vlasy čisté a úplně suché, naneste na ně přípravek, který bude chránit vlasy před horkem, koupíte ho buď v drogerii, nebo v kadeřnickém salonu. Vlasy důkladně rozčešte a teprve poté začněte se žehlením vlasů. Postupujte pramínek po pramínku a vždy žehlete od kořínků až ke konečkům. Nikdy žehličkou nezastavujte na jednom místě, měla by být neustále v pohybu, aby vlasy nebyly vystaveny přílišnému teplu a nepřepálily se. Až budete mít všechny vlasy vyžehlené, vezměte fén, který zapněte na studený vzduch a fénujte si vlasy alespoň minutu, vlasy prochladnou a zůstanou vám poté déle rovné.

Narovnané, vyžehlené vlasy přestříkejte lakem, můžete také použít přípravek, který je určený pro narovnané vlasy, vyžehlení vám vydrží o to déle. Nebudete-li vystavovat vlasy vlhkému prostředí, vydrží vám takto narovnané i několik dní. Pokud zmoknete nebo si hlavu někde namočíte, musíte počítat s tím, že se znovu zvlní. V dešti proto používejte deštník, při koupání, když si nebudete mýt vlasy, je mějte vyčesané nebo například zabalené do ručníku, abyste si je znovu nenamočila, protože jak jsem již zmínila, zapomeňte na znovužehlení neumytých vlasů.

Žehlička vlasy vysušuje, proto používejte opravdu kvalitní a nejlépe ozkoušené přípravky pro péči o vlasy, dopřávejte jim pravidelné kúry a zábaly, abyste jim alespoň zčásti vynahradila to, jak je pro svou krásu týráte.

Zdroj: článek Jak mít rovné vlasy

Poradna

V naší poradně s názvem MAJONÉZA ZÁBAL NA VLASY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamča.

Olejový zábal na vlasy s vajíčkem, respektive olej s vaječným žloutkem a octem je de fakto připravený k okamžitému použití ve formě majonézy. Taková majonéza jako zábal na vlasy má v sobě výživu mastných kyselin z oleje, sílu vlasům dodá obsažený vaječný žloutek a kyselost vlasové pokožky nám blahodárně upraví ocet, který je v majonéze taktéž obsažen. Takže majonéza jako zábal na vlasy mohu vřele doporučit na suché a lámavé vlasy, popřípadě na roztřepené konečky. Vhodný je také zábal na vlasy z majonézy na dlouhé vlasy, které mají být lesklé a vláčné. Na zábal na vlasy použijte jen klasickou majonézu, ne žádnou lite, lehkou nebo bez tuku! Normálně si naberte majonézu na prsty a postupně ji vmasírujte mezi všechny vlasy a i na vlasovou pokožku. Pak takový zábal na vlasy z majonézy nechte působit na svých vlasech 20 - 30 minut a po té opláchněte. Není třeba vlasy dodatečně mýt, jen tak zůstanou po majonéze krásně vláčné a hebké na dotek. Jestliže máte osobní problém s pachem svých vlasů po majonéze, tak použijte po spláchnutí ještě kondicionér, který obsahuje parfém, jenž vám vaše vlásky krásně provoní. Přeji hodně zdaru v péči o své vlásky.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Majonéza zábal na vlasy

Jedlá soda i škodí

Nikdy by se nemělo vypít více než 5 sklenic s jedlou sodou během 24 hodin. Nápoj z jedlé sody by se neměl dávat dětem do 5 let. Nápoj z jedlé sody by se neměl konzumovat po dobu delší, než jsou dva týdny. Jedlá soda může snižovat hladinu vitamínů a minerálů, zejména vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a chrom. Jedlá soda může vyvolat zažívací potíže a průjmy. I zde platí všeho s mírou!

Soda může být při nadměrné konzumaci nebezpečná, a to vzhledem k obsahu sodíku, který při vnitřním užívání může zvyšovat krevní tlak a zadržovat v těle vodu. Vnitřní užívání jedlé sody ve velkém množství má tedy podobné následky jako solení.

Jedlá soda může při pravidelné kombinaci snížit vstřebávání antibiotik, zejména tetracyklinů, chinolonů a cefpodoxim proxetilu, dále pak solí železa, propranololu, tiludronátu a velmi pravděpodobně i alendronátu.

Zdroj: článek Jedlá soda jako lék

Příběh

Ve svém příspěvku JAVOROVÝ SIRUP A JEDLÁ SODA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Saša.

Dobrý den, nemáte prosím někdo přímou zkušenost s vyrobením směsi? I přez zakoupení těch nejlepších surovin (kvalitní sirup a čistá soda bez hliníku) a dodržení postupu mi ve směsi soda sedimentuje ke dnu. Nevím kde nastala chyba. Děkuji za odpověď. Saša

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Babula.

Javorový sirup je potřeba zahřát a za tepla vmíchávat sodu

Zdroj: příběh Javorový sirup a jedlá soda

Paruky z pravých vlasů

Způsob provedení

Paruky z pravých vlasů mají speciální velmi tenký okraj v přední čelní partii, který zajišťuje skutečně přirozený a nenápadný přechod. Zátylek tvoří ručně poutkovaný látkový podklad, který ocení pro změnu zákazník při rozdělování vlasů na 2 části, například culíky s pěšinkou uprostřed, francouzský cop, nebo při větrném počasí, kdy po odfouknutí vlasů větrem vypadá podklad jako vlastní pokožka. Velikost paruky je možno v zátylku upravit gumičkami na suchý zip, které jsou ve spodní části již připevněny.

Druhy používaných vlasů

Trh s vlasy patří nepochybně k těm nejzajímavějším na světě. Pravé vlasy jsou nedostatkovým zbožím. Především ty evropské. Naopak indické a asijské vlasy jsou zatím stále poměrně snadno k dostání. Typickým zdrojem vlasů je například Indie a Čína. Tyto vlasy jsou dále upravovány, aby se svou tloušťkou, barvou a strukturou co nejvíce podobaly vlasům evropským. Asijské vlasy jsou o dost hrubší než vlasy evropského typu a, jak asi každý ví, jsou černé barvy. Co ale všichni netuší, je to, že i tyto takzvané černé vlasy mají také své odstíny, takže by některé šlo použít i bez úpravy.

Pravé vlasy se obvykle nabízejí ve třech základních druzích:

Asijské vlasy

Asijské vlasy jsou nejméně kvalitní. Vyznačují se tím, že jsou silné a rovné. Nejsou příliš poddajné a jsou také mnohem hrubší než evropské vlasy. Často se cuchají. Dají se však sehnat ve velkých délkách. Nevýhodou je také jejich váha – jsou velmi těžké. Kvůli výše uvedeným vlastnostem se asijské vlasy nezřídka strojově tenčí, barví a potahují silikonem. Takto potažené vlasy pak vypadají hebce a jemně. Po několika umytích se však silikon z vlasů smyje a opět je vidět jejich hrubost.

Indické vlasy

Indické vlasy jsou sice kvalitnější než asijské vlasy, nicméně stejně hrozí jejich štěpení a cuchání vlasů. Při navlhčení jsou náchylné ke zvlnění. V nabídce indických vlasů jsou často významné rozdíly v kvalitě. Když máme štěstí, tak lze sehnat indické vlasy, na kterých je patrný evropský vliv. Nicméně i indické vlasy se často strojově upravují. Bývají zjemňovány a změkčovány.

Evropské vlasy

Evropské vlasy jsou nejkvalitnější a nejžádanější. Bývají jemné a s menším průměrem. Můžeme se k nim chovat skoro stejně jako k vlastním a také je lze téměř libovolně upravovat. Pravdou je, že evropské vlasy jsou poněkud dražší než ostatní typy vlasů.

Pozor na vlasy evropského typu!

Při nákupu evropských vlasů si dejte pozor na vlasy, které bývají označovány jako vlasy evropského typu. Nejedná se totiž o pravé evropské vlasy, ale většinou o indické či asijské strojově upravené vlasy. Ty na p

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Paruky

Poradna

V naší poradně s názvem OPRUZENINY A JEDLÁ SODA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel H. Dirscherl.

Slyšel jsem že na opruzeniny u dospělého(ve velkém stádiu) je dobré použivat jedlu sodu stylem pudru. Může to pomoci?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Soda při styku s pokožkou má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Ačkoliv soda bicarbona může vysušovat pokožku v důsledku jejích alkalických vlastností, tak při jejím působení můžete získat úlevu od svědění a otoku. Kvůli hydrataci pokožky je lepší použít sodu smíchanou s kokosovým olejem. Vzniklá pasta se nanese na pokožku po dobu 4-5 minut. Může se použít dvakrát denně k uklidňujícímu účinku.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Opruzeniny a jedlá soda

Čištění vlasů

Jedlá soda

Jedlá soda je velmi účinná v péči o vlasy. Postačí jednoduchá směs vyrobená z jedlé sody a vody. Tento přípravek má i detoxikační účinky. Dalo by se říci, že je účinnější nežli běžně dostupné komerční produkty. Jedlá soda odstraňuje celou škálu nečistot z vlasů, včetně gelů, vosků a laků na vlasy.

Recept:

Smíchejte ½ šálku jedlé sody se 3 šálky teplé vody. Tuto směs aplikujte na vlasy během sprchování či koupání. Jde o velmi účinný šampon, který se musí vmasírovat do pokožky hlavy a následně dobře opláchnout teplou vodou.

Tento čistič vlasů však nemůže být používán příliš často, aby se vlasy příliš nevysušovaly a nedošlo tak k jejich poškození. Naopak se doporučuje, aby jej častěji používaly ženy s mastnými vlasy. Ty by tento přírodní prostředek měly používat několikrát týdně, aby jejich vlasy získaly zpět svůj obvyklý lesk a čistotu.

Mytí vlasů jílem

Pomocí jílu se vlasy vyčistí tak kvalitně, že vás to až překvapí. Mnoho žen si tyto čisticí prostředky vlasů velmi chválí i díky tomu, že jsou levné, plné vitamínů a minerálů. Výhodou je, že jíl nepění jako většina komerčních přípravků, jeho jedinou nevýhodou je, že je těžký a tvrdne. Jíl pro vlasy je k dostání v obchodech se zdravou výživou.

Recept:

Budete potřebovat asi ½ šálku jílu. Toto množství smíchejte s destilovanou vodou, dokud nevznikne jemná pasta. Tuto směs si pak naneste na vlasy a překryjte ji koupací čepicí či ručníkem. Překrytí hlavy je důležité, protože díky němu jíl ve vlasech neztvrdne a nestane se tak těžkým. Kdyby se tak stalo, mohly by se vlasy poškodit a následně lámat. Přikrytou směs ponechte ve vlasech po dobu 10 minut a poté ji důkladně opláchněte ve sprše. Je to podobné jako u jedlé sody. Jíl je také skvělým detoxikačním prostředkem pro vlasy, které jsou přetěžovány stylingovými přípravky. Tuto ozdravnou kúru můžete aplikovat i několikrát za měsíc.

Mýdlové ořechy

V Indii a Nepálu jsou stromy, které produkují bobule obsahující přirozené čisticí vlastnosti. Tyto „mýdlové ořechy“ lze používat jako prací prášek, mýdlo nebo šampon. Jejich obrovskou výhodou je, že neobsahují žádné chemikálie a umělá barviva. Tvorba šamponu z mýdlových ořechů je velmi snadná. Postačí hrst těchto ořechů smíchaná se 3 šálky vody. Vše se vaří po dobu 30 minut, poté se roztok nechá vychladnout. Jakmile je vše hotovo, můžete bezpečně používat jako šampon.

Tento šampon je vhodný zvláště pro jedince s citlivostí na barviva a vůně (aroma). Šampon je na stejné bázi jako dětský šampon. Je důležité, abyste pokaždé používali čerstvý roztok. Výhodou, ale trochu i nevýhodou tohoto přírodního šamponu je, že neobsahuje žádné konzervační látky.

Zdroj: článek Péče o vlasy přírodními prostředky

Příběh

Ve svém příspěvku JEDLÁ SODA PROTI ŠPATNÉMU DECHU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenny.

Proti špatnému dechu je skvělá jedlá soda - ať už na kartáček a jemně si vyčistit zuby, nebo jí kloktat. Dobře neutralizuje bakterie - https://www.belenizubu.info…

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Jedlá soda proti špatnému dechu

Jedlá soda a rakovina

Jedlá soda je široce zkoumanou látkou a používá se již mnoho let, dokonce i samotnými onkology. Toxicita chemoterapie a radioterapie je vysoká, jejich aplikace často ničí důležité životní orgány jako játra či ledviny. Proto se těmto pacientům běžně podává jedlá soda, aby se předešlo selhání těchto orgánů.

Rakovinové buňky milují cukr, proto je vhodné se během nemoci vyhýbat cukrům, ať už v jídle, či nápojích, vyjma trošky ovoce. Při ohřátí směsi z javorového sirupu a sody se na sebe navážou molekuly sody a javorového sirupu. Glukóza vzniklá tímto způsobem je pohlcena buňkami a viry, které se v ní ukrývají. Jenže v tomto případě je na molekuly cukru navázaná silně zásaditá sloučenina a rakovinové buňky pohltí spolu s cukrem rovněž sodu, čímž dojde k zásadité reakci a ke zničení buněk přímo v centru nádoru. Soda bikarbona způsobí změnu pH v buňkách. Ty pro své přežití potřebují kyselé prostředí, ale tímto způsobem se do nich dostává více kyslíku, než jsou schopné unést. A právě díky javorovému sirupu se soda dostává do takových míst v těle, kam by se normálně nedostala. To vše během velmi krátké doby. Je tedy vhodná pro léčbu jakéhokoli stadia rakoviny, ať už u lidí, nebo u zvířat.

Postup: Smícháme tři díly javorového sirupu a jeden díl jedlé sody a promícháme. Zahříváme pět minut, a to tak, aby teplota sirupu nepřesáhla 40 °C, dokud směs nezhoustne.

Zpočátku by se měla směs užívat častěji (to zejména u rakovinou nemocných), například třikrát denně jedna čajová lžička. Menší změna pH může totiž růst rakoviny povzbudit. Obyčejně pak stačí brát jednu čajovou lžičku denně, a to i dlouhodobě jako prevenci.

Dejte pozor na sodu, do které byl přidán hliník! I v případě, že není uveden na obalu, bývá přidáván. Jestliže vám po zahřátí na dně směsi zůstane bílý prášek, nejedná se o bikarbonát sodný! Nejlepší je koupit si sodu přímo v lékárně, budete tak mít jistotu, o co se skutečně jedná.

Zdroj: článek Jedlá soda jako lék

Poradna

V naší poradně s názvem JEDLÁ SODA A LEXAURIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka.

Můžu užívat na pálení žáhy a na pálení v žaludku jedlou sodu, když trvale užívám Lexaurin?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda, by neměla společně s Lexaurinem dělat problémy. Ale i přesto je třeba sledovat zažívací pocity při tomto užívání. Překyselený žaludek nebo pálení žáhy může být způsobeno stresem, který může být důsledkem deprese nebo úzkosti či strachu, které dobře znáte. Zkuste společně s užíváním sody také zmírnit tyto faktory, které negativně ovlivňují překyselení žaladku. Pro zmírnění pálení žáhy a žaludku taktéž omezte konzumaci kynutého těsta, knedlíků a moukou zadělávaných omáček.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Jedlá soda a lexaurin

Jak na blond melír doma

Pokud nechcete utrácet peníze za kadeřnici, můžete si melír udělat sama doma. Kupte si vše potřebné v obchodě pro kadeřnice, kde vám prodavači jistě poradí. Ve většině drogeriích seženete melírovací sady. V obchodě pro kadeřnice koupíte kvalitnější produkty. Pokud nevíte, jakou sadu byste si měla koupit, zamyslete se nad následujícími faktory.

Délka vašich vlasů. Pokud máte krátké nebo středně dlouhé vlasy, měla byste si koupit sadu, která obsahuje čepici, háček a štětku. Pokud máte delší vlasy, budete potřebovat sadu, která obsahuje aplikátory, které vám pomohou nanést melír rovnoměrně po celé délce vlasů.

Typ melíru, jaký chcete. Pokud chcete jen o něco světlejší pramínky, kupte si sadu, která obsahuje gumový aplikátor, pomocí něhož můžete zesvětlovač nanést pouze na místa, na kterých ho chcete mít. Pokud chcete dosáhnout dramatičtějšího výsledku, kupte si sadu se štětkou nebo aplikátory na dlouhé vlasy.

Barva, které chcete dosáhnout. Pokud chcete, aby váš melír vypadal přirozeně, vyberte si blond melír, který je jen o několik odstínů světlejší než vaše vlasy. Pokud máte tmavě hnědé nebo černé vlasy, můžete zvolit také rezavý melír.

Postup

Melír na vlasy dávejte několik dní po tom, co jste si je naposledy umývala. Když ho budete nanášet na zcela čisté vlasy, mohla byste si je zničit, protože přirozená mastnota vlasů je chrání před vysušením. Před nanášením melíru byste měla mít vlasy suché.

Na stůl v koupelně si rozložte vše, co budete potřebovat. Vezměte si na sebe staré tričko a připravte si staré ručníky pro případ, že by se vám roztok dostal na pokožku. Můžete si vzít gumové rukavice, aby se vám roztok nedostal na ruce. V některých sadách rukavice najdete. Odstraňte z koupelny vše, co by se mohlo při melírování poškodit – roztok peroxidu odbarví vše, co mu přijde do cesty.

V sadě na melírování najdete čepici, která má dírky, ze kterých budete vytahovat pramínky, které budete chtít zesvětlit. Tato čepice vám umožní rozmístit pramínky rovnoměrně po celé hlavě. Pokud ale máte příliš dlouhé vlasy, nebo chcete pramínky vybírat přesněji, nemusíte čepici používat.

Pokud používáte čepici, nasaďte si ji a podívejte se, kde chcete mít melír. Pomocí háčku, který byl součástí sady, vytáhněte malé pramínky z dírek v čepici. Nemusíte vytahovat pramínky ze všech děr – vyberte si pouze místa, která chcete vytáhnout.

Pokud máte dlouhé vlasy, podívejte se do zrcadla a vyberte si pramínky, které budete chtít zesvětlit. Použijte malé sponky nebo pinetky a oddělte tyto prameny od ostatních vlasů.

Postupujte podle pokynů uvedených u sady na melír. Smíchejte prášek s krémovým oxidačním činidlem a vytvořte melírovací roztok. Nanášejte roztok na pr

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Blond melír

Recepty

Abyste dosáhli ideální konzistence masky, neobejdete se bez kvalitního základu. Jeho účelem není pouze udržet směs na vlasech, ale dodat vlasům přesně takovou péči, jakou potřebuje. Myslet musíte také na to, co přesně si od takové masky slibujete. Pokud chcete dodat vašim vlasům hydrataci, vyhněte se olejům a sáhněte raději po bílém jogurtu, mléku, tvarohu nebo po vhodném ovoci či zelenině. Naopak chcete-li zabránit tomu, aby se vlasy nadměrně vysušovaly například v prostředí s klimatizací nebo na dovolené v tropickém podnebí, olej bude tou ideální volbou.

Pro hloubkovou hydrataci a zjemnění vlasů je ideálním základem mléko nebo mléčné výrobky jako bílý jogurt či tvaroh. Skvěle hydratuje také med, který regeneruje zesláblé vlasy a dodává jim lesk a hebkost. Jako základ vlasové masky je ideální zejména pro ty, kdo mají vlasy extrémně vysušené s tendencí krepatět.

Chcete-li vlasy uchránit před nebezpečným slunečním zářením, sáhněte po olejovitém základu. Ten vlasy obalí, uzamkne přirozenou vlhkost uvnitř a zabrání tak vysušování od sluníčka. Olej dodává také lesk, ale pouze tehdy, když jej použijete v rozumné míře a dáte si záležet na jeho řádném vymytí. Pro vlasy, které se rychle mastí, je ideální citronová šťáva s vodou. Citron totiž uzavírá póry na pokožce hlavy a tím vás zbaví přebytečného mazu. Protože ale citron může zřetelně vlasy zesvětlit, dbejte na to, aby byl ředěn s vodou v poměru 1 : 2. S přebytečným mazem, a dokonce i se svědivými lupy dokáže zatočit také jablečný ocet. Citronu i octu se ale vyvarujte v případě, že máte extrémně citlivou a podrážděnou pokožku hlavy, a nepoužívejte ani v případě, že máte na vlasové pokožce drobné oděrky.

Chcete-li vlasům dopřát vzpruhu, sáhněte po ovoci. Potřebujete-li tvrdé vlasy zjemnit a zjednodušit si tak jejich rozčesávání, nebojte se do masky vmíchat vejce. Trápí-li vás lupy nebo vlasy bez objemu, dobře poslouží třeba odvar z kopřivy. Chcete-li vlasy delší a rychle rostoucí, sáhněte po kávě, která díky kofeinu probudí život ve vlasové pokožce a vybudí vlasové cibulky k pořádné aktivitě.

U kupovaných masek na vlasy se doba působení pohybuje okolo pěti až deseti minut, domácí masky potřebují času mnohem více. Obecně by se dalo říci, že ideální doba působení je v rozmezí třiceti minut až jedné hodiny, pravda je ale taková, že čím déle s maskou na vlasech vydržíte, tím lépe. Po nanesení zabalte vlasy do igelitové tašky nebo do potravinové fólie a zabalte do ručníku. Díky tomu zůstanou vlasy hezky v teple a živiny z domácích surovin se dostanou hlouběji do struktury vlasu. Nakonec vlasy umyjte tak, jak jste zvyklí, a dbejte n

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Domácí masky pro extrémně poškozené vlasy

Poradna

V naší poradně s názvem JEDLÁ SODA JAKO LÉK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ernest.

Mám skušenosti že je jedinečná na dnu rozmíchat lze lžičku ve vodě a vypít místo léků a pak můžete pít klidně i pivo a nemusíte dávat peníze za chemikallie

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Když máte nově zjištěnou vyšší hladinu kyseliny močové, tak budete muset udělat změny ve svém jídelníčku a upřednostnit potraviny, které ji nezvyšují. Zde máte přehled toho co jíst a nejíst při kyselině močové: https://www.ceskaordinace.c…
Jedlá soda neutralizuje překyselení, ale komplexní léčba kyseliny močové se nedá postavit jen na ní. Navíc i jedlá soda je chemie, která negativně ovlivňuje srdce podobně, jako kuchyňská sůl. Určitě naslouchejte lékaři a pokud vám doporučí nějaký lék na snížení kyseliny močové, tak ho poslechněte a užívejte ho. Jinak vás vytrestá záchvat dny, kdy při ukrutných bolestech budete litovat, že jste léky na kyselinu močovou neužívala.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Jedlá soda jako lék

Charakteristika jemných vlasů

O charakteru vlasů rozhoduje velikost a tvar vlasového folikulu, což je genetická vlastnost řízená hormony a spojená s věkem a rasovými znaky. Zda je vlas kudrnatý, vlnitý, nebo rovný, závisí na několika faktorech.

Skandinávci mají obvykle slabé, rovné, velmi jemné vlasy, Středoevropané nemají vlasy ani příliš jemné, ani příliš hrubé, lidé indického původu mají hrubé kadeře, zatímco obyvatelé Středního východu mají vlasy silné. Všeobecně platí, že čím dále na východ cestujeme, tím hrubší vlasy lidé mají. Číňané a Japonci mají vlasy velmi rovné, románské a severoafrické národy mají vlasy velmi kudrnaté a husté. O charakteru vlasů rozhoduje velikost a tvar vlasového folikulu, což je genetická vlastnost řízená hormony a spojená s věkem a rasovými znaky.

Zda je vlas kudrnatý, vlnitý, nebo rovný, závisí na jeho tvaru, když vyrůstá z folikulu, a na rozložení buněk produkujících keratin u kořínků. Při pohledu na průřez vlasu mají rovné vlasy tendenci být kulaté, vlnité vlasy oválné a kudrnaté vlasy mají ledvinovitý tvar. Rovné vlasy mají kořínky, které tvoří stejné množství keratinových buněk po celém folikulu. U kudrnatých vlasů je však produkce keratinových buněk nerovnoměrná, takže v každém okamžiku je na jedné straně oválného folikulu více buněk než na straně druhé. Produkce nadměrného množství buněk navíc kolísá mezi oběma stranami. To způsobuje, že vyvíjející se vlas roste nejdříve jedním směrem a pak druhým. Výsledkem je vlas kudrnatý. Charakter také ovlivňuje přirozená barva vlasů. Přírodní blondýni mají jemnější vlasy než bruneti, zatímco zrzaví lidé mají vlasy nejhustší.

Celkově se vlasy dají rozdělit do tří základních kategorií: jemné, středné jemné a hrubé a husté. Jemné vlasy mohou být slabé i silné, ale díky svému charakteru mají všechny jemné vlasy stejnou vlastnost, a to, že postrádají objem. Jak už název naznačuje, středně jemné vlasy nejsou ani příliš husté, ani příliš řídké a jsou silné a elastické. Husté a hrubé vlasy jsou bohaté a těžké a mají tendenci růst všemi směry. Často postrádají pružnost a bývají zkrepatělé. Na jedné hlavě mohou růst vlasy několika různých typů. Nejjemnější vlasy najdeme například na spáncích, nad čelem a na týlu, zatímco charakter vlasů na zbytku hlavy může být středně jemný, nebo dokonce i pevný.

Zdravý vlas je elastický, a pokud nepraskne, může se natáhnout o 20 až 30 procent. Lidský vlas je silnější než měděný drát stejné tloušťky. Vlasy na lidské hlavě by dokázaly unést tíhu rovnající se hmotnosti 99 lidí!

V případě jemných vlasů jde o dědičnou záležitost, a tudíž není možné doufat v trvalou změnu. Průměr vlasu je geneticky dán. Jemný vlas má asi o 25–30

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Střihy pro jemné vlasy

Poradna

V naší poradně s názvem SVĚDĚNÍ KŮŽE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel ILONA.

jake bylinky proti svedeni kuze dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Na zmírnění svědění kůže nejlépe zabírají tyto přírodní produkty:
Esenciální olej z máty peprné - aplikovaný na pokožku;
Chladivý obklad - studený ručník nebo ledová tříšť na 5 až 10 minut;
Obvaz z mokré gázy - gáza namočená v teplé vodě;
Obklad z vloček - na prášek umleté ovesné vločky rozpušťené ve vodě;
Jablečný ocet - zředěný vodou 1:1, nanesený na pokožku a zaschlý;
Jedlá soda - jedlá soda s trochou vody, vytvoří se pasta, která se aplikuje přímo na svědění;

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bylinky proti svědění kůže

Domácí recept na kypřicí prášek do perníku

Prášek do pečiva, nebo také kypřicí prášek, a jedlá soda nejsou to samé. Jde o kypřidla sloužící ke zvětšení objemu, ale jejich chemické reakce v těstu jsou naprosto odlišné.

Jedlá soda, nebo také hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) či soda bicarbona, je bílý prášek se zásaditým pH. Používá se jako součást kypřicích prášků do pečiva a šumivých prášků do nápojů. Koho někdy pálila žáha, ví, že po ní může sáhnout, protože neutralizuje překyselení žaludku. Ale nás nyní zajímá její reakce v těstu.

Pokud jedlou sodu smícháte s něčím kyselým, kyselinotvorným, acidním, nastane chemická reakce a směs začne bublat. Produktem této reakce je oxid uhličitý. A přesně tato reakce nastává při pečení. Pokud v receptu používáte jedlou sodu, musí být alespoň jedna ze surovin acidní. Nejčastěji je to při pečení podmáslí, hnědý cukr, jogurt, citronová šťáva, ocet, vinný kámen, melasa, jablečné pyré, kakaový prášek (ne holandské kakao) nebo třeba med. Acidní surovina reaguje na jedlou sodu, a to má za následek, že těsto zvětší svůj objem.

Jedlá soda má silný účinek. Ve skutečnosti je asi třikrát až čtyřikrát silnější než prášek do pečiva. Na druhou stranu to však neznamená, že čím víc jedlé sody, tím vyšší budou muffiny nebo dort. V receptu je obvykle uvedeno množství, které stačí k reakci s acidní surovinou. Pokud byste jí dali moc, zůstane vám v těstu a muffiny, na které jste se tak těšili, mohou mít kovovou nebo mýdlovou chuť.

Platí, že na 125–150 g mouky stačí asi 1/4 čajové lžičky jedlé sody.

Při kontaktu s teplem, tedy v troubě, zvětší jedlá soda objem vašich muffinů. Ale pokud v těstu nemáte acidní surovinu, budou mít kovovou chuť, což určitě nechcete.

Prášek do pečiva obsahuje mimo jiné jedlou sodu. Je to směs jedlé sody, vinného kamene (suchá acidní složka) a někdy se přidává kukuřičný škrob. V obchodech obvykle narazíte na prášek do pečiva, který funguje ve dvou fázích. První nastane, když se kypřicí prášek spojí s mokrými surovinami. To je taky důvod, proč si některá těsta nemůžeme připravit dopředu a péct později. Druhá fáze kypřicího prášku se aktivuje teplem, tedy když se těsto dá do trouby a prášek se zahřeje.

Prášek do pečiva mívá dvoufázový účinek.

Protože prášek do pečiva už obsahuje acidní složku, která aktivuje jedlou sodu, používá se nejčastěji u receptů, které neobsahují acidní surovinu. Není to samozřejmě pravidlo, ale obvykle to tak je.

Na 125–150 g mouky se používá asi 1 čajová lžička prášku do pečiva.

Pokud máte recept s jedlou sodou, teoreticky ji můžete nahradit práškem do pečiva, ale počít

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Čím nahradit perníkové koření

Poradna

V naší poradně s názvem PADÁNÍ VLASŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tereza.

Chtěla bych se zeptat jestli maska s bílky a medem opravdu zabírá a po jaké době je videt rozdil? Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ahoj Terezo, domácí masky na vlasy účinkují u každého jedince individuálně. Zejména proto, že u každého z nás je struktura vlasu jiná a každému chybí nebo přebývá něco jiného. Když se pustíte cestou domácích masek na vlasy, tak si vlastně tak trochu hrajete se svými vlasy a objevujete co je posílí. Pokud byste chtěla jednoznačné řešení pro své vlasy, tak můžete zajít do některého vlasového centra, kde Vám vlasy prozkoumají pod mikroskopem, udělají chemickou a proteinovou analýzu a podle toho určí vhodnou značkovou péči. Celá procedura Vás pak vyjde na několik tisíc korun. V případě domácích masek na vlasy je cena z tohoto pohledu zanedbatelná, ale je třeba zase trochu více času na experimentování. Když se to s domácí maskou nepovede, tak o moc nepříjdete, tyto masky vlasy nepoškozují a nestojí moc peněz. Doporučuji, experimentujte, hrajte si se svými vlasy a pozorujte účinky a buďte šťastná :-).

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Padání vlasů

Jedlá soda jako lék

Je nutné zde zdůraznit, že bikarbonát sodný (soda bikarbona) je široce zkoumanou látkou a používá se v praxi již mnoho let, dokonce i samotnými onkology. Toxicita chemoterapie a radioterapie je tak vysoká, že jejich aplikace často poškozují a ničí důležité životní orgány, jako jsou játra a ledviny. Proto se pacientům při chemoterapii a radioterapii běžně podává jedlá soda, aby se předešlo selhání těchto orgánů.

Také je možné si sodu přidávat do vody s cílem léčit různé zdravotní problémy, včetně klinické acidózy a dalších onemocnění. Její léčivé účinky zachránily mnoho životů na jednotkách intenzivní péče. Jedlá soda v lékopisné kvalitě v kombinaci s dalšími přírodními substancemi, například solemi jódu nebo hořčíku, vytváří směsi, které jsou v medicínském světě zázrakem. Mějte ale i zde na paměti, že všeho s mírou! Nic se nesmí přehánět.

Zdroj: článek Jedlá soda na zdraví

Příběh

Ve svém příspěvku JEDLÁ SODA JAKO LÉK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana Tyllerová.

Dobrý den, při zakoupení jedlé sody pod latinským názvem Natrii hydrogencarbonas připravené v lékárně a Sody v prášku (hydrogenuhličitam sodný) výrobce Vitar s.r.o. ve Zlíně jsme zjistili odlišné chuťové vlastnosti s tím, že Soda v prášku chutnala lépe zatímco ta z lékárny byla výrazně slanější. Dotazem v lékárně jsme byli ubezpečeni, že jejich soda je farmaceuticky čistá a jako taková se používá při míchání jiných směsí. V čem prosím spočívá chuťový rozdíl obou jedlých sod ? Případně jaký vliv to má na vnitřní užívání.
Děkuji.
Ivana Tyllerová

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Jedlá soda jako lék

Babské rady na elektrizující vlasy

Pokud se zbavíte statické elektřiny z oblečení, budete mít mnohem méně problémů se statickou elektřinou ve vlasech. Vlasy přijímají elektřinu z oblečení. Pokud máte stále vlasy zelektrizované, můžete rozředit 1 lžíci kondicionéru na vlasy v 1 šálek vody a nastříkat na vlasy nebo na kartáč.

Také vyřazení plastového hřebenu na vlasy a přechod na dřevěný kartáč také sníží statickou elektřinu ve vašich vlasech.

Na elektrizující vlasy použijte vlasové oleje

Jedním z důvodů, proč vaše vlasy vedou elektrický náboj, je to, že jsou dehydratované. Během zimy mohou naše prameny vyschnout kvůli nedostatku vlhkosti ve vzduchu. Netřeba dodávat, že chladné zimní větry a teplé vnitřní teplo nedělají vašim vlasům žádnou laskavost. Dopřejte svým vlasům trochu péče zvlhčením pramenů vyhlazujícím vlasovým TLC olejem.

Vyměňte svůj vysoušeč vlasů

Abyste pomohli vyrovnat přirozený náboj vlasů, zkuste při sušení pramenů použít iontový fén. Iontové vysoušeče fungují tak, že emitují záporné ionty, které pomáhají oddělovat molekuly vody. Tento proces pomáhá nejen rychleji vysušit vlasy, ale také pomáhá snížit tepelné poškození, které by mohlo příliš vysušit vaše vlasy.

Antistatická mlha

Bojujte proti krepatění vlasů nastříkáním Redken's Frizz Dismiss Anti-Static Oil Mist na vlasy, abyste je okamžitě vyhladili a zkrotili jejich statickou elektřinu. Řada Frizz Dismiss obsahuje olej Babassu z udržitelných zdrojů pro lepší hladkost, ovladatelnost a lesk.

Vyměňte si klobouk

Je čas upustit od bavlněných nebo akrylových klobouků ve prospěch možností s hedvábnou nebo saténovou podšívkou. Tím, že máte na vlasech hladší látku, mohou vaše prameny ležet rovněji a nebudou zdrsněny materiálem. Místo toho budou vaše vlasy klouzat po materiálu, což pomůže zabránit krepatění a obávaným elektrizujícím vlasům po sundání klobouku.

Hřeben s lakem na vlasy

V zimě nevycházejte z domu bez laku na vlasy a kovového hřebene. Jsou perfektními pomocníky na cesty pro zkrocení vaší hřívy během chladnějších měsíců. Jednoduše nastříkejte na svůj kovový hřeben lak na vlasy a rozčešte od kořínků ke konečkům. Lak na vlasy pomůže zkrotit jakékoli poletování, aniž by vlasy byly hrubé nebo tvrdé. Kovový hřeben sám o sobě také pomáhá odstranit veškerou nahromaděnou statickou elektřinu ve vlasech, protože statická elektřina se přichytí spíše ke kovu než k vašim vlasům.

Bezoplachový kondicionér

Dalším skvělým způsobem, jak dodat vlasům potřebnou vlhkost, je používání bezoplachového kondicionéru po celou zimu. Produkt pomáhá hydratovat prameny vlasů a chránit je před měnícími se teplotami a povětrnostními podmínkami. Jednoduše nastříkejte produkt na vaše

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Babské rady jak na elektrizující vlasy

Příběh

Ve svém příspěvku JEDLÁ SODA A WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Ptám se na warfarin a jedlá soda,děkuji Jana

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Jedlá soda a warfarin

Péče o řídké vlasy

Krásné husté vlasy potrhují ženskou i mužskou krásu. Nelze se divit, že ve chvíli, kdy naše pýcha začne řídnout, začneme se stresovat. Péče o řídké vlasy spočívá v jejich barvení, použití produktů na zahuštění vlasů, použití šamponů a kondicionérů pro řídké vlasy, hledání možných způsobů úpravy vlasů a podobně.

Barvení vlasů: Pokud jste zdědili sklon k padání vlasů, budete mít pravděpodobně celkově zdravé vlasy. Proto můžete těžit z trvalého nebo polopermanentního barvení, které dodá vlasům vizuální hustotu a objem. Je známé, že některé léky mohou oslabit vaše vlasy, přimět je, aby padaly. V tomto případě je také dobré polopermanentní barvení, protože neobsahuje čpavek nebo peroxid. Nepoškodí vlasy, ale zahustí je. Pokud jsou vaše vlasy jemné, polopermanentní nebo permanentní barva je rovněž v pořádku, a to tak dlouho, dokud je aplikována profesionálně. Barvené vlasy se mohou snadno unavit zejména při drastických změnách odstínů či častějším barvení, to pak vlasy poškozuje a způsobuje jejich další vypadávání a řídnutí.

Produkty na zahuštění vlasů: Při výběru správného zahušťovače vlasů je důležité zaměřit se na obsah látek v nabízených produktech. Mnohé vlasové přípravky určené k zahuštění vlasů totiž obsahují nevhodné chemikálie, například parafín. To není pro vlasy dobré a způsobuje to lámání vlasů a jejich následnou únavu a padání.

Šampon a kondicionér pro řídké vlasy: Pokud chcete chránit své vlasy, je nejlepší použít šampon pouze tehdy, když jsou vlasy špinavé. Protože se jemné vlasy znečistí rychleji, potřebují šampon častěji, ale pravdou je, že se jemné vlasy snadněji zlomí. Z tohoto důvodu je důležité používat pro jemné a řídké vlasy kvalitní šampon a kondicionér. Pozorně si proto v lékárně či u profesionála přečtěte složení a určitě se vyhněte takovým chemikáliím, jako jsou sulfát a parabeny.

Najděte si vhodný způsob úpravy vlasů: Sušení pomocí fénu by neměl být problém, i když máte řídké vlasy, avšak buďte velmi opatrní, jak vysokou teplotu použijete přímo na vlasy. Žehličky a kulmy nedoporučujeme, mohou vlasy poškodit.

Přemýšlejte o trvalé: Trvalá může pomoci řídkým vlasům získat vizuální objem a hustotu, ale vlasy musí být zdravé, ne suché nebo křehké. Doporučuje se pouze mírně zvlnění, protože přehnané kadeře vlasy mohou poškodit. Vzhledem k tomu, že při vytváření trvalé se používají i chemikálie (tužidla), měla by být až ta poslední možnost pro lidi s řídkými vlasy. I zde platí pravidlo: jen profesionální úprava.

Zdroj: článek Řídké vlasy

Charakter vlasů

O charakteru vlasů rozhoduje velikost a tvar vlasového folikulu, což je genetická vlastnost řízená hormony a spojená s věkem a rasovými znaky. Zda je vlas kudrnatý, vlnitý, nebo rovný, závisí na více faktorech.

Zdravé vlasy

Velmi kudrnaté vlasy potřebují ošetřovat silně zvláčňujícími prostředky, aby se udržela jejich elasticita. Na tento typ vlasů vždy používáme hřeben se širokými zuby, nikdy ne kartáč, který vlasy „zkrepatí“. Pro kudrnaté vlasy jsou vhodné kondicionéry, které se nesplachují, protože pomáhají kudrny oddělovat. Kudrny znovu oživíme, když je navlhčíme vodou a rukama promačkáme.

Etnické rozdíly

Skandinávci mají obvykle slabé, rovné, velmi jemné vlasy, Středoevropané nemají vlasy ani příliš jemné, ani příliš hrubé. Lidé indického původu mají hrubé kadeře, zatímco obyvatelé Středního východu mají vlasy silné. Všeobecně platí, že čím dále na východ cestujeme, tím hrubší vlasy lidé mají. Číňané a Japonci mají vlasy velmi rovné, románské a severoafrické národy mají vlasy velmi kudrnaté a husté.

O charakteru vlasů rozhoduje velikost a tvar vlasového folikulu což je genetická vlastnost řízená hormony a spojená s věkem a rasovými znaky. Zda je vlas kudrnatý, vlnitý, nebo rovný, závisí na dvou věcech: na jeho tvaru, když vyrůstá z folikulu, a na rozložení buněk produkujících keratin u kořínků. Při pohledu na průřez vlasu mají rovné vlasy tendenci být kulaté, vlnité vlasy oválné a kudrnaté vlasy mají ledvinovitý tvar. Rovné vlasy mají kořínky, které tvoří stejné množství keratinových buněk po celém folikulu. U kudrnatých vlasů je však produkce keratinových buněk nerovnoměrná, takže v každém okamžiku je na jedné straně oválného folikulu více buněk než na straně druhé. Produkce nadměrného množství buněk navíc kolísá mezi oběma stranami. To způsobuje, že vyvíjející se vlas roste nejdříve jedním směrem a pak druhým. Výsledkem je vlas kudrnatý.

Charakter také ovlivňuje přirozená barva vlasů. Přírodní blondýni mají jemnější vlasy než bruneti, zatímco zrzaví lidé mají vlasy nejhustší. Celkové můžeme vlasy rozdělit do tří kategorií: jemné, středné jemné a hrubé husté. Jemné vlasy mohou být slabé i silné, ale díky svému charakteru mají všechny jemné vlasy stejnou vlastnost – postrádají objem. Jak už název naznačuje, středně jemné vlasy nejsou ani příliš husté, ani příliš řídké a jsou silné a elastické. Husté a hrubé vlasy jsou bohaté a těžké a mají tendenci růst všemi směry. Často postrádají pružnost a bývají „zkrepatělé“.

Na jedné hlavě mohou růst vlasy několika různých typů. Nejjemnější vlasy najdeme například na spáncích, nad čelem a na týlu, zatímco charakter vlasů na zbytku hlavy může být středně jemný, nebo dokonce i pevný.

Zdroj: článek Vše o vlasech

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Marie Svobodová

 Nina Vinšová


jedla soda a citron
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
jedlá soda a cukrovka
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>