Téma

KRVÁCENÍ Z KRKU


Příbalový leták

Co je přípravek Eliquis a k čemu se používá

Přípravek Eliquis obsahuje léčivou látku apixaban a patří do skupiny léků, které se nazývají antikoagulancia. Tento lék pomáhá zabraňovat tvorbě krevních sraženin tím, že blokuje faktor X, který je důležitou složkou krevní srážlivosti.

Indikace léku Eliquis u dospělých

Eliquis se u dospělých využívá:

  • k zabránění tvorby krevních sraženin v srdci u pacientů/pacientek s nepravidelným srdečním rytmem (fibrilací síní) a nejméně jedním dalším rizikovým faktorem. Krevní sraženina se může uvolnit, cestovat do mozku a způsobit cévní mozkovou příhodu, nebo se dostat do jiných orgánů a tam zablokovat normální průtok krve (známé též jako systémová embolie). Cévní mozková příhoda může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
  • k léčbě krevních sraženin v žilách dolních končetin (hluboká žilní trombóza) a v cévách v plicích (plicní embolie) a k zabránění opakovanému tvoření krevních sraženin v cévách dolních končetin a/nebo plic.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Eliquis užívat

Neužívejte přípravek Eliquis:

  • jestliže jste alergický(á) na apixaban nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku;
  • jestliže příliš krvácíte;
  • jestliže máte onemocnění některého orgánu, které zvyšuje riziko závažného krvácení (jako aktivní nebo nedávný vřed žaludku nebo střeva, nedávné mozkové krvácení);
  • jestliže máte onemocnění jater, které vede ke zvýšenému riziku krvácení (jaterní koagulopatie);
  • jestliže užíváte léky k zabránění srážení krve (například warfarin, rivaroxaban, dabigatran nebo heparin), kromě případů, kdy měníte antikoagulační léčbu, nebo jestliže máte do žíly nebo tepny zavedenou hadičku, kterou dostáváte heparin, aby zůstala otevřená.

Upozornění a opatření

Informujte svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru před zahájením užívání tohoto léku, pokud se u vás vyskytuje některý z následujících stavů:

  • zvýšené riziko krvácení jako krvácivá porucha, včetně stavů vedoucích ke snížené aktivitě krevních destiček;
  • velmi vysoký krevní tlak, nekontrolovaný farmakologickou léčbou;
  • věk nad75 let;
  • váha 60 kg nebo méně;
  • závažné onemocnění ledvin, dialýza;
  • jaterní potíže v současné době nebo v anamnéze (v minulosti);
  • příznaky změněné jaterní funkce;
  • umělá srdeční chlopeň;
  • plánovaná další léčba nebo chirurgický zákrok k odstranění kr

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Eliquis

Poradna

V naší poradně s názvem NATEKLÉ UZLINY NA JEDNÉ STRANĚ KRKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavel.

Zdravím,
co když uzlina pod čelistí není nateklá, ale bolí? Cítím ji i když otočím hlavu na druhou stranu. Je to jen tato jedna, přitom necítím že bych byl nemocný a nedokážu si vybavit žádnou situaci která by toto způsobila.
Normálně když jsem nemocný tak je tato uzlina nateklá, ale nebolí tak moc jako teď.
Děkuji za jakoukoliv radu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Proč vás bolí lymfatické uzliny na krku?
Příčin může být mnoho. Bolestivé lymfatické uzliny jsou obvykle známkou akutní nebo chronické infekce a někdy mohou mít i neinfekčních příčiny, jako je rakovina nebo autoimunitní onemocnění. Lymfatické uzliny fungují tak, že filtrují a zachycují viry, bakterie a další patogeny dříve, než se mohou rozšířit a infikovat další části těla. Hrají důležitou roli ve schopnosti vašeho těla bojovat s infekcí a často natékají při zánětlivých stavech.

Krk má mnoho lymfatických uzlin (cervikálních lymfatických uzlin), které mohou být bolestivé v důsledku různých stavů. Bolest krku podél lymfatických uzlin je obvykle známkou nějakého základního onemocnění, takže je důležité navštívit co nejdříve svého praktického lékaře. Proč? Protože je třeba vyloučit vážné příčiny, které mohou přicházet v úvahu. Zde je soupis všech příčin, které to mohou být.

Bolest krku podél lymfatických uzlin může být způsobena zánětem lymfatických uzlin (lymfadenitida). Tradičně jsou hlavní příčinou lymfadenitidy infekční příčiny. Akutní příčiny lymfadenitidy se vyvinou během několika dní a mohou být velmi nápadné. Tyto stavy se obvykle vyvíjí rychleji než chronické stavy, jejichž vývoj trvá déle. Je však důležité si všímat všech příznaků bolesti a souvisejících příznaků v průběhu času, abyste získal náležitou péči.

Infekční příčiny
Infekční příčiny bolesti krku podél lymfatických uzlin mohou být akutní (rozvíjející se během několika dní) nebo chronické (rozvíjející se týdny nebo měsíce) a mohou se vyskytovat na obou stranách krku (oboustranně) nebo na jedné straně (jednostranné).

- Akutní: Akutní infekční příčiny jsou často ty, které souvisejí s virovými nebo bakteriálními patogeny.
- Chronické: Chronické infekční příčiny nejčastěji souvisí s virovými infekcemi, jako je virus Epstein-Barrové (EBV) a závažnějšími virovými infekcemi, jako je HIV. Existují také méně časté bakteriální patogeny, které mohou způsobit lymfadenitidu, jako je tuberkulóza.

Neinfekční příčiny
Neinfekční příčiny bolesti krku podél lymfatických uzlin se mohou vyskytovat podobně jako výše, akutně nebo chronicky a bilaterálně nebo jednostranně.

- Akutní: Akutní neinfekční příčiny lymfadenitidy jsou zánětlivé stavy, které nejsou spojeny s infekcí.
Chronické: Mnoho neinfekčních chronických příčin bolesti krku podél lymfatických uzlin je spojeno s rakovinnými procesy. Například rakovina lymfatického systému, nazývaná lymfom, se může vyskytovat v mnoha různých typech. Lymfomy se často vyskytují v lymfatických uzlinách na krku a mohou růst velmi rychle, později způsobují masivní otoky a jsou spojeny s příznaky únavy, nočního pocení a neúmyslného úbytku hmotnosti.

Jak dlouho bude trvat bolest podél lymfatických uzlin?
Trvání bolesti bude záviset na hlavní příčině. Například bolestivé a oteklé lymfatické uzliny způsobené infekčními příčinami často vymizí, jakmile se nemoc vyřeší. U příčin, které souvisejí s rakovinnými nebo chronickými procesy, je řešení ča

Zdroj: příběh Nateklé uzliny na jedné straně krku

Obecné rozdělení komerční antikoncepce

Tablety

Tableta obsahuje hormony. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu. V naší republice jde o nejrozšířenější typ antikoncepce. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstruační bolesti. Má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.

Po celou dobu užívání dodává tělu estrogen i gestagen. Podle množství hormonů se dělí na:

  • jednofázové – obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dní menstruace)
  • dvoufázové – tabletky dvojího druhu s různými dávkami hormonů (11 dní estrogen, 10 dní gestagen, 7 dní menstruace)
  • třífázové – v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů; snaží se co nejvíce zachovat pravidelnost menstruace

Dávkování: Jednou denně. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu.

Spolehlivost: 90 žen z 1 000 otěhotní při doporučeném používání.

Hormonální působení: Hormony z tablety se uvolňují do celého těla. Mohou obsahovat estrogen.

Ovlivnění cyklu: Pravidelné krvácení každý měsíc, může snížit krvácení a bolest.

Váha: Přírůstek na váze je malý, jestli vůbec nějaký.

Riziko trombózy: Mírně zvýšené riziko.

Otěhotnění po vysazení: Ano, brzy po přerušení.

Cena: Metoda není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Použití: Lékař vám ji předepíše, zakoupíte ji v lékárně a každý den ve stejnou dobu spolknete jednu pilulku. Hormony se pak neustále uvolňují do krve a chrání vás před nechtěným otěhotněním.

Nežádoucí účinky

Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 100 uživatelek): změny nálady, bolest hlavy, nevolnost, bolest prsou, problémy s menstruací, například nepravidelná menstruace, vynechání menstruace.

Málo časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 1 000 uživatelek): deprese, nervozita, ospalost, závratě, mravenčení, migréna, křečové žíly, zvýšený krevní tlak, bolest žaludku, zvracení, trávicí potíže, plynatost, zánět žaludku, průjem, akné, svědění, vyrážka, bolesti, například bolest zad, končetin, svalové křeče, kvasinkové poševní infekce, pánevní bolesti, zvětšení prsou, nezhoubné bulky v prsou, děložní/poševní krvácení (které obvykle ustoupí při dalším užívání přípravku), výtok, návaly horka, zánět pochvy (vaginitida), problémy s menstruací, bolestivá menstruace, snížená menstruace, velmi silná menstruace, poševní suchost, neobvyk

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Druhy antikoncepce

Poradna

V naší poradně s názvem BÍLÝ POVLAK NA JAZYKU,ČERVENÉ TEČKY A HRBOLKY V ZADU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcián.

Dobrý den, prosím o radu. Minulý rok sem opakovaně měl rizikové sexuální chování při sebeukájení do úst, jelikož pracuji v prostředí kde se často střídá teplo a chlad,tak jsem velmi často nachcípán. Řeším to tzv.sick days,ale od doby kdy sem měl toto rizikové chování utekly nevím to přesně asi dva měsíce? Nevím už to přesně,ale od určité chvíle během Prosince minulého roku mi zbělal jazyk jako vždy, když mám obviklou chřipku,bolelo mě v krku a měl sem i kašel,takže sem to řešil klasickým pocením v posteli ,čajema atd. Během toho sem dál chodil do práce a léčil se jak se jen dalo. Během Vánočních svátků se mi na jazyku objevily vetší červené skvrny, které po nějáké chvíli sami vymizeli, ale pak se vrátili a jedna z nich se pomalu přesunula během dne na pravou stranu a zmenšila se. Během dálšího dne se ta skvrna přesunula na špičku jazyka kde zůstala až do teď na dotyk nebolí. Během těchto událostí se mi pod jazykem začali pomalu odlamovat sliné žlázy bezbolestně a občas se to děje i dál. Léčil sem to Neo-anginem a Paralenem500. Myslel jsem si,že je to jen přechozená viróza a tak jsem se dokonce roku snažil vyléčit sám,abych mohl jít od roku nového zas do práce. Ale z noci od 1.Ledna na noc 2.Ledna sem měl dorána velkou neobviklou horečku a velmi rychle mi ráno kolem 4:00 bušilo srdce-pomyslel jsem si,že pokud to nepřestane budu si muset zavolat sanitku,ale přestalo po chvíli, když sem si chvíli sednul a uklidnil jsem se. V tu chvíli sem se rozhodl navštívit lékaře. Lekář vyhodnotil můj stav jako údajně přechozenou vyrózu po mých slovech a přdepsal mi antibiotika DOXYHEXAL1 0tabs,které u mě vyvolaly menší nežádoucí účinky jako např.prosáklé hrdlo,potíže s polikáním,zánět v krku a dokonce mi i po týdnu diagnostikoval jíné akutní infekce horních cest dýchací na více místech po dobrání antibiotik. Byl jsem i na RTG plic a vše bylo vpořádku. Dále mi doktor odebral krev ze žíly a bylo to dle něj též v pořádku, jelikož sem si stěžoval na ucpaný krk dal mi doporučení na ORL vyšetření,jelikož sem se při vyšetření téměř dávil zdělil mi jen to,že čepy v krku nejsou a jazyk mu připadal zcela vpořádku,ale doporučil mi kloktat slanou vodu během dne a upozornil mě na to,že pokud potíže v krku do konce měsíce neodeznějí,tak mám přijít znovu a udělali bysme RTG vnitřku krku. Potíže v krku s dávyvým kašlem i prosáklé hrdlo už přešli, jen mě opět bolí klasicky v krku mám kašel a rýmu i menší horečky někdy během noci. Po opětovné návštěvě doktora mi byla znovu odebrána krev ze žíly a zjistilo se,že
mám důsledkem buď antibiotikické léčby dle mého názoru snížené určité hladiny v krvi a nebo dle názoru doktora je to prý kvůli malému pitnému režimu z mé strany.Doporučil mi si koupit B-Komplex a na jazyk,který si znovu prohlédl si koupit genciánku "fialku",kterou mám během dne potírat jazyk,ale hlavně co nejvíce vzadu. Povlak na jazyku během dne slábne,ale ráno je vidět vždy více. Mám strach,že se může jednat o něco vážného.Myslím si že se jedná o něj

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

HIV můžete dostat jen od cizího hostitele. Sám od sebe se virem HIV nakazit nemůžete. HIV ale můžete mít z minula, pokud jste měl rizikové sexuální chování s jiným člověkem. V takovém případě doporučuji zajít na kožní, tam jim řekněte, že jste měl před ČTYŘMI (důležité) měsíci rizikový nechráněný pohlavní styk, a že byste chtěl z tohoto důvodu otestovat přítomnost sexuálně přenosných nemocí. Obvykle se pak nechají udělat testy vaší krve na sifilis, žloutenku typu C a na HIV. Testy v tomto případě dostanete zdarma a výsledky budete vědět do týdne.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Prosim o radu

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Účinnost a bezpečnost přípravku Xarelto byla hodnocena v kombinaci s protidestičkovými látkami aspirinem a klopidogrelem/tiklopidinem. Léčba v kombinaci s jinými protidestičkovými látkami, například prasugrelem nebo tikagrelorem, nebyla studována a nedoporučuje se.

V průběhu léčby se doporučuje pacienta klinicky sledovat v souladu s praxí běžnou při podávání antikoagulační léčby.

Riziko krvácení

Jako v případě jiných antikoagulancií, u pacientů užívajících přípravek Xarelto mají být pečlivě sledovány známky krvácení. Doporučuje se opatrnost při použití přípravku v případě zvýšeného rizika krvácení. Pokud se objeví závažné krvácení, podávání přípravku Xarelto je třeba přerušit.

V klinických studiích bylo během dlouhodobé léčby rivaroxabanem podávaným spolu s monoterapií nebo duální protidestičkovou léčbou častěji pozorováno slizniční krvácení (to je epistaxe, gingivální, gastrointestinální, genitourinární krvácení) a anémie. Proto kromě adekvátního klinického sledování, pokud je to vhodné, může být laboratorní vyšetření hemoglobinu/hematokritu přínosem pro detekci okultního krvácení.

U několika podskupin pacientů (podrobně uvedených dále) hrozí zvýšené riziko krvácení. Proto při použití přípravku Xarelto spolu s dvojkombinační léčbou antiagregancii u pacientů se známým zvýšeným rizikem krvácení je třeba zvažovat zvýšené riziko krvácení oproti přínosům léčby v prevenci aterotrombotických příhod. Tyto pacienty je navíc třeba pečlivě sledovat, zda se po zahájení léčby neobjeví známky a příznaky krvácivých komplikací a anémie.

Při jakémkoli nevysvětlitelném poklesu hladin hemoglobinu nebo krevního tlaku je třeba hledat místo krvácení.

Přestože léčba rivaroxabanem nevyžaduje rutinní monitorování expozice, hladiny rivaroxabanu měřené kalibrovanou kvantitativní analýzou anti-faktoru Xa mohou být užitečné ve výjimečných situacích, kdy znalost expozice rivaroxabanu může pomoci při klinickém rozhodování, například při předávkování nebo při urgentních chirurgických zákrocích.

Ledvinová nedostatečnost

U pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min) mohou být plazmatické hladiny rivaroxabanu významně zvýšeny (v průměru 1,6násobně), což může vést ke zvýšenému riziku krvácení. Přípravek Xarelto musí být u pacientů s clearancí kreatininu 15–29 ml/min užíván s opatrností. Použití se nedoporučuje u pacientů s clearancí kreatininu < 15 ml/. U p

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Xarelto

Poradna

V naší poradně s názvem NATEKLÉ UZLINY NA JEDNÉ STRANĚ KRKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anton.

Dobre rano.Uz rok mam nateklou uzlinu na lavej strane krku.Kontroluju mi to kazde 3 mesiace.Mam v krku hleny,musim kaslat.V Poslednej dobe to uz ma velikost asi pol vajca.Co mam robit?Moc krat dakujem.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Skutečnost toho, že to máte takto dlouho bez léčby, ačkoliv jste již absolvoval minimálně tři prohlídky u lékaře, může vypovídat o tom, že se nejedná o rakovinu. Rakovina je jen jedním z několika dalších příčin zvětšené uzliny na krku. Mezi další časté příčiny patří bakteriální a virové infekce. Jedním z příznaků těchto onemocnění je právě tvorba hlenu a kašel. Virové infekce zpravidla trvají kratší dobu. Bakteriální infekce se naopak mohou vléct dlouhou dobu. Z toho by se dalo usuzovat, že se jedná o chronickou infekci způsobenou nějakou bakterií. Nateklá uzlina na jedné straně krku na to reaguje zvětšením a sděluje vám, že onemocnění stále probíhá. Uzliny se většinou zvětšují blízko místa s probíhající infekcí. Je tedy vhodné zaměřit se na krk a dutiny. Bakterie se v těchto lokalitách dají zjistit výtěrem z krku a nosu, podobně jako při testech na COVID 19. Praktické je také vyšetření sputa (hleny v krku) a nosního sekretu, pokud se tvoří. Ze všech těchto laboratorních analýz se dá lépe zjistit, zda-li obsahují něco, co v nich nemá být. Laboratorní vyšetření také pomůže lépe nasměrovat další kroky. Pokud vám byly tyto laboratorní testy provedeny a stále jste veden pod lékařským dohledem s frekvencí jednou krát za tři měsíce bez léčby, tak řešení nebude jednoduché a celé to bude vypovídat o tom, že za zduření vaší uzliny na krku bude odpovědná některá ze vzácných příčin nebo že nejde o uzlinu. Mnoho boulí na krku může být způsobeno podkožními nádory, které sice nejsou zhoubné, ale jejich nebezpečí spočívá v tom, že pomalu zvětšují svůj objem a tím mohou způsobit útlaky okolních mechanismů a vytváří také kosmetické vady. K potvrzení všech těchto hypotéz je třeba mnoho vyšetření a ochota lékaře je s vámi absolvovat. Z vašeho dotazu je cítit, že nejste spokojený se současným vývojem léčby, kdy vám je poskytnut jen omezený lékařský dohled jednou za tři měsíce. Podle zákona máte nárok na konziliární vyšetření, to je porada s jiným lékařem o dalším postupu léčby. Požádejte proto svého lékaře, nebo svého praktika o žádanku na vyšetření lékařem specialistou v oboru endokrinologie, imunologie, alergologie a ORL. Tato vyšetření by měla lépe ukázat na příčinu vašich problémů a urychlit tak nápravu do původního stavu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Nateklé uzliny na jedné straně krku

Příbalový leták léku Xarelto

Složení a léková forma:

Jedna potahovaná tableta obsahuje rivaroxabanum 20 mg nebo 15 mg.

Indikace:

Prevence cévní mozkové příhody (CMP) a systémové embolizace u dospělých pacientů s nevalvulární fibrilací síní s jedním nebo více rizikovými faktory, jako jsou městnavé srdeční selhání, hypertenze, věk ≥ 75 let, diabetes mellitus, anamnéza CMP nebo tranzitorní ischemická ataka. Léčba hluboké žilní trombózy (HŽT) a plicní embolie (PE) a prevence recidivující hluboké žilní trombózy a plicní embolie u dospělých.

Dávkování a způsob podání:

Tablety se mají užívat s jídlem. Pacientům, kteří nejsou schopni polykat celé tablety, může být tableta přípravku Xarelto těsně před užitím rozdrcena a smíchána s vodou nebo s jablečným pyré a poté podána perorálně. Po podání rozdrcené potahované tablety Xarelto 15 mg nebo 20 mg musí být dávka okamžitě následována jídlem. Rozdrcená tableta přípravku Xarelto může být také podána gastrickou sondou poté, co je potvrzeno správné umístění sondy v žaludku. Rozdrcená tableta by měla být podána žaludeční sondou v malém množství vody a sonda by poté měla být propláchnuta vodou. Po podání rozdrcené potahované tablety Xarelto 15 mg nebo 20 mg musí být dávka okamžitě následována enterální výživou.

Prevence cévní mozkové příhody a systémové embolizace (SPAF):

Doporučuje se 20 mg jednou denně.

Léčba hluboké žilní trombózy a plicní embolie:

První tři týdny se podává 15 mg dvakrát denně a dále 20 mg jednou denně. Krátkodobá léčba (nejméně 3 měsíce) je indikována při přechodných rizikových faktorech a dlouhodobá léčba při trvalých rizikových faktorech nebo idiopatické HŽT nebo PE. Délka léčby je individuální po zvážení přínosu léčby a rizika krvácení. S podáváním nad 12 měsíců jsou zkušenosti omezené. Podávání přípravku Xarelto dětem do 18 let se nedoporučuje.

Vynechání dávky:

Při vynechání dávky při podávání 15 mg dvakrát denně by měl pacient užít dávku co nejdříve, aby byla zajištěna denní dávka 30 mg denně. Při vynechání dávky při podávání jednou denně by dávka neměla být tentýž den zdvojnásobena, vynechaná dávka by měla být užita co nejdříve a dále se pokračuje jednou denně.

Převod z VKA na přípravek Xarelto:

Léčba VKA má být ukončena. Xarelto má být podáno, pokud je INR ≤ 3,0 (SPAF), nebo INR ≤ 2,5 (léčba HŽT, PE a pro prevenci recidivy HŽT a PE).

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Lék Xarelto

Poradna

V naší poradně s názvem XARELTO A UŽÍVÁNÍ OMEGA 3 + VITAMIN K se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Al-Haidaryová.

Dobrý den,
užívám 1x denně Xarelto 10 mg a zároveň Omega 3 + vitamin K.(2 kapsle denně)
Prosím o sdělení, zda můžu dál užívat bez zdravotních potíží?
Děkuji za názor.AlH.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Xarelto s účinnou látkou Rivaroxaban patří mezi moderní antikoagulační činidla, která nemají žádnou interakci s vitamínem K. Takže vitamín K nevadí. Ale použití omega-3 polynenasycených mastných kyselin spolu s Xarelto je vždy nutné konzultovat s lékařem. Rybí tuk a další produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny mohou totiž zvýšit riziko krvácení v kombinaci s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je právě Xarelto. Tato anomálie se vyskytuje sice jen vzácně, ale je vhodné ji mít pod kontrolou pomocí laboratorních testů. Pokud zaznamenáte jakékoli z níže uvedených příznaků krvácení, měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Příznaky krvácení jsou:
- neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo závratě;
- červená nebo černá, dehtovitá stolice;
- vykašlávání nebo zvracení čerstvé nebo zaschlé krve, která vypadá jako kávová sedlina;
- silná bolest hlavy;
- slabost.
Je důležité informovat svého lékaře o všech ostatních lécích, které užíváte, včetně vitamínů a bylinek.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Xarelto a užívání Omega 3 + Vitamin K

Aulin příbalový leták

AULIN100 mg tablety granule pro přípravu perorálního roztoku

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje nimesulidum 100 mg. Jeden sáček obsahuje nimesulidum 100 mg. Tablety obsahují laktosu. Granule pro přípravu perorálního roztoku obsahují sacharosu, glukosu. Úplný seznam pomocných látek viz bod níže.

LÉKOVÁ FORMA

Tablety: světle žluté, kulaté, bikonvexní tablety. Granule pro přípravu perorálního roztoku: světle žlutý granulát s pomerančovou vůní.

KLINICKÉ ÚDAJE

Terapeutické indikace – Léčba akutní bolesti – Primární dysmenorea – Nimesulid by se měl předepisovat pouze jako lék druhé volby. Rozhodnutí předepsat nimesulid by mělo být založeno na zhodnocení celkových rizik jednotlivého pacienta.

Dávkování a způsob podání

Minimální účinná dávka má být použita po co nejkratší dobu, aby se snížil výskyt nežádoucích účinků. Maximální délka léčebného cyklu nimesulidem je 15 dní. AULIN by se měl užívat podle klinického stavu co nejkratší možnou dobu. Dospělí: 100 mg 2x denně po jídle. Starší pacienti: u starších pacientů není třeba redukovat denní dávku. Děti (< 12 let): AULIN je u těchto pacientů kontraindikován (viz kontraindikace). Mladiství (12–18 let): vzhledem k farmakokinetice u dospělých a farmakodynamickým vlastnostem nimesulidu nejsou u těchto pacientů nutné žádné úpravy dávkování.

Porucha renálních funkcí: u pacientů s mírným až středně těžkým postižením renálních funkcí (clearance kreatininu 30–80 ml/min) nejsou, vzhledem k farmakokinetice, nutné žádné úpravy dávkování, avšak v případě těžké poruchy renálních funkcí (clearance kreatininu < 30ml/min) je AULIN kontraindikován. Porucha jaterních funkcí: u pacientů s poruchou jaterních funkcí je AULIN kontraindikován.

Kontraindikace

Známá hypersensitivita na nimesulid nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.

Projevy hypersensitivity (například bronchospasmus, rinitida, kopřivka) v anamnéze, jako reakce na podání acetylsalicylové kyseliny nebo jiných nesteroidních antiflogistik.

Hepatotoxické reakce na podání nimesulidu v anamnéze.

Současné užívání jiných potenciálně hepatotoxických látek.

Alkoholismus, toxikomanie.

Aktivní žaludeční či duodenální vředy, rekurentní ulcerace či krvácení do gastrointestinálního traktu v anamnéze, cerebrovaskulární krvácení nebo jiné aktivní krvácení či poruchy krvácivosti.

Těžké poruchy krevní srážlivosti.

Těžké srdeční selhání.

Těžká porucha renálních funkcí.

Porucha jaterních

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Aulin

Poradna

V naší poradně s názvem GODASAL A TUČNÉ MOŘSKÉ RYBY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ludmila.

Dobrý den, manžel užívá Godasal 100 a chtěl by užívat rybí olej, který představuje asi 250g tučné mořské ryby denně. Může olej užívat nebo se raději vyhnout užívání. Děkuji za odpověď,L.V.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Kyselina acetylsalicylová onsažená v léku Godasal a rybí tuk, což jsou zejména omega-3 polynenasycené mastné kyseliny mohou dohromady zvyšovat riziko krvácení. Před použitím omega-3 polynenasycených mastných kyselin spolu s Godasalem se musí váš manžel poradit se svým lékařem. Rybí tuk a další produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny mohou ojediněle zvýšit riziko krvácení, pokud jsou kombinovány s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je Godasal. Pokud se u manžela vyskytne neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud má jiné příznaky krvácení, například závratě, silnou bolest hlavy a slabost, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zrovna tak pokud je jeho stolice červená nebo černá, jakoby dehtová a nebo pokud vykašlává nebo zvrací čerstvou nebo natrávenou krev, která vypadá jako mletá káva.
Je důležité informovat jeho lékaře o všech dalších lécích, které manžel užívá, včetně vitamínů a bylin. Ať manžel nepřestává užívat žádné léky bez předchozího rozhovoru s lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Warfarin a mořské ryby

Nežádoucí účinky

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky u pacientů, kteří dostávali rivaroxaban, bylo krvácení. Nejčastěji hlášeným krvácením (≥ 4 %) byla epistaxe (5,9 %) a gastrointestinální krvácení (4,2 %).

Celkem asi u 67 % pacientů exponovaných minimálně jedné dávce rivaroxabanu byl hlášen výskyt nežádoucích příhod. Asi u 22 % pacientů se vyskytly nežádoucí příhody, které byly považovány za související s léčbou podle posouzení zkoušejícími. U pacientů léčených 10 mg přípravku Xarelto a podstupujících náhradu kyčelního kloubu nebo kolenního kloubu a u hospitalizovaných nechirurgických pacientů se krvácivé příhody objevily přibližně u 6,8 %, respektive 12,6 % pacientů a anémie se objevila přibližně u 5,9 %, respektive 2,1 % pacientů. U pacientů, kteří dostávali buď 15 mg přípravku Xarelto dvakrát denně a následně 20 mg jednou denně z důvodu léčby hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie, nebo 20 mg jednou denně jako prevenci recidivující hluboké žilní trombózy a plicní embolie, se krvácivé příhody objevily přibližně u 27,8 % a anémie se objevila přibližně u 2,2 % pacientů. U pacientů léčených z důvodu prevence cévní mozkové příhody a systémové embolizace bylo hlášeno krvácení jakéhokoli typu nebo stupně závažnosti s frekvencí 28 na 100 pacientoroků a anémie s frekvencí 2,5 na 100 pacientoroků. U pacientů léčených z důvodu prevence aterotrombotických příhod po akutním koronárním syndromu (AKS) bylo hlášeno krvácení jakéhokoli typu nebo stupně závažnosti s frekvencí 22 na 100 pacientoroků. Anémie byla hlášena s frekvencí 1,4 na 100 pacientoroků.

Výskyt nežádoucích účinků hlášený u přípravku Xarelto je shrnutý podle frekvence výskytu.

Frekvence jsou definovány takto:

  • velmi časté (≥ 1/10)
  • časté (≥ 1/100 až < 1/10)
  • méně časté (≥ 1/1 000 až < 1/100)
  • vzácné (≥ 1/10 000 až < 1/1 000)
  • velmi vzácné (< 1/10 000)
  • není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Vzhledem k farmakologickému mechanismu působení může být užívání přípravku Xarelto spojeno se zvýšeným rizikem okultního nebo zjevného krvácení z jakékoli tkáně nebo orgánu s možným následkem posthemoragické anémie. Známky, příznaky a závažnost (včetně fatálního zakončení) se mohou různit podle místa a stupně nebo rozsahu krvácení anebo anémie. V klinických studiích bylo během dlouhodobé léčby

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Xarelto

Příběh

Ve svém příspěvku NA BOLEST V KRKU - ČOKOLÁDA! se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Leo.

Na bolest v krku je skvělá čokoláda. Pokud vás škrábe v krku, zkuste čokoládu. Theobromine, který obsahuje kakao, totiž potlačuje nervové senzory a tím mírní bolest v krku. Čokoláda prvotní příčinu bolesti v krku (nějaké bakterie) to sice nevyléčí, ale zmírní to bolestivé pocity.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Na bolest v krku - čokoláda!

Jak na bolest v krku

Velmi příjemným prostředkem na bolest v krku je vaječný žloutek vyšlehaný (rozmíchaný) s trochou pískového cukru nebo s medem. Proti bolesti v krku může pomoci i užívání samotného medu (po lžičkách). Med je možné rovněž rozmíchat s kouskem másla. Vznikne hladký krém, který v některých případech odpomáhá od bolesti v krku. Stoprocentním prostředkem, který ovšem každý není schopen pozřít, je najemno nakrájená cibule nebo její šťáva smíchaná s cukrem či medem. Lék se užívá po lžičkách při pálení v krku, které je způsobeno nachlazením. Bolest v krku může znamenat i nastupující rýmu. V tom případě se doporučuje napařování (inhalace) v solné páře nebo v páře s přidáním eukalyptového oleje. Podle některých rad odstraní bolest v krku cucání šesti kousků koření hřebíčku (ale pozor, je třeba myslet na to, aby člověk hřebíček nerozkousal). Nic nezkazí Priessnitzův obklad na krk. Osvědčilo se i kloktání vlažné Vincentky nebo použití vincetkového spreje. Je-li bolest v krku zaviněna hlasivkami, doporučuje se vlažná Vincetka k pití (někdy ve směsi s mlékem). Na bolest v krku zabírá podle některých rad také nasolit šátek a omotat si ho kolem krku. Dobré zkušenosti jsou i se zázvorem. Již staří Číňané jej používali pro zlepšení krevního oběhu, při rýmě a bolestech v krku a dalších potížích. Ze zázvoru se připraví horký nálev, obvykle v kombinaci s medem, skořicí, hřebíčkem, někdy i s celým pepřem. Dětem připravujeme zázvorový čaj bez koření. Proti bolení v krku někdy pomůže kloktání vlažné vody s přidáním dvou tří kapek přírodního esenciálního oleje z eukalyptu, šalvěje nebo tymiánu. Proti škrábání, pálení a bolestem v krku pomáhá i horký kuřecí nebo slepičí bujon.

Zdroj: článek Bolest v krku

Poradna

V naší poradně s názvem WARFARIN A WOBENZYN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla.

Dobrý den,
může se při užívání warfarinu brát i wobenzym?
Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Wobenzym obsahuje bromelain, klíčový enzym získaný z ananasu, Bromelain má tu schopnost, že může zastavit hromadění krevních destiček. Tím snižuje vazkost krve a zároveň zvyšuje riziko krvácení. U některých žen se při používání Wobenzymu projevilo silnější menstruační krvácení. Těhotným ženám může bromelain způsobit krvácení z dělohy. Lidé s poruchami krvácení, jako je hemofilie a von Willebrandova choroba, by se měli bromelainu vyhýbat a užít ho pouze pod vedením kvalifikovaného lékaře.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Warfarin a Wobenzyn

Otok krku

Otok krku může mít mnoho příčin. Otok se může projevovat zvenku nebo zevnitř. Vždy záleží na konkrétní příčině.

Možné příčiny

Nachlazení: Otok v krku může doprovázet běžná nachlazení a rýmy. Nejčastěji se jedná o virózy, typicky přicházející v jarních a podzimních měsících. Doprovodnými příznaky bývají zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, rýma. Obvykle se nejedná o závažné onemocnění a není zapotřebí antibiotik.

Angína: Otok v krku je typickým příznakem zánětu mandlí (angíny). Hrdlo bývá rudé, oteklé, na mandlích se mohou objevit bílé hnisavé čepy. Bolest se vyskytuje zejména při polykání. Angíny mohou být způsobeny jak bakteriemi (nejčastěji streptokoky), tak viry. Mohou mít i mykotický původ. Aby lékař rozhodl, co je skutečně původcem onemocnění a zda je vhodné nasadit antibiotika, většinou provede takzvaný CRP test z kapky krve, který mu pomůže odlišit bakteriální infekci od ostatních. V případě podezření na streptokokovou angínu je možné ještě vyšetření doplnit mikrobiologickým vyšetřením, výtěrem z krku či takzvaným streptestem.

Laryngitida: Zánět hrtanu se projevuje silným škrabáním v krku, štěkavým kašlem, chrapotem až ztrátou hlasu a otokem.

Faryngitida: Zánět hltanu se projevuje intenzivní bolestí a otokem v krku zejména při polykání.

Alergie: K otoku v krku dochází následkem otoku sliznic a zvýšené tvorby hlenu.

Infekční mononukleóza: Infekční mononukleóza neboli EB viróza může mít stejné projevy jako angína, tedy otok a bolest. Diagnostikuje se krevními testy.

Refluxní choroba: Při nemoci zvané gastroezofageální reflux se kyselý obsah žaludku (natrávená potrava a šťávy) vrací zpět do jícnu. Může přitom nepříznivě působit na sliznici jícnu, poškozovat ji a způsobovat v ní zánět a následný otok. K příznakům tohoto onemocnění patří především pálení žáhy i v období mezi jídly, ke kterému se může přidat bolest při polykání.

Zvětšená štítná žláza: Příčinou otoku v krku bývá rovněž zvětšená štítná žláza neboli struma. Zvětšení štítné žlázy může být projevem jak zvýšení její činnosti, tak i snížení.

Záškrt: I toto onemocnění se může projevovat otokem krku; v našich zemích je proti této nemoci povinné očkování.

Nádorové onemocnění: Nádory v oblasti krku (rakovina hrtanu, rakovina jícnu) se mohou projevovat otokem v krku. Bolesti se objevují většinou až v pozdější fázi nádoru. Nádory se mohou projevovat pocity knedlíku v krku, krví ve slinách či hlenu nebo dlouhotrvajícím chrapotem.

Zdroj: článek Babské rady na oteklý krk

Poradna

V naší poradně s názvem JAK DLOUHO UŽÍVAT TEBOKAN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dagmar.

Doktorka mě doporučila užívat Tebokan 2měsíce a jestli si myslím,že mě vyhovuje,tak si ho mám koupit opět.Užívala jsem na motání hlavy(asi blokace páteře¨),nebylo prokázáno BPPV.Jinak užívám Stacyl a přes léto Detralex.Ráda by jsem znala názor někoho jiného na dlouhodobé užívání.Děkuji za zkušenosti s užíváním

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Tebokan využívá léčivou sílu stromu ginkgo biloba, česky jinan dvoulaločný. Nejužitečnějšími složkami ginkga jsou flavonoidy, které mají silné antioxidační účinky, a terpenoidy, které zase pomáhají zlepšit cirkulaci krve dilatací cév a snížením „lepivosti“ krevních destiček. Není stanoveno žádné maximální množství a ani délka léčby. Není výjimkou, že se extrakt z ginkga užívá roky nepřetržitě každý den, například při podpůrné léčbě Alzheimerovy choroby. Je zde ale riziko, o kterém byste měla vědět. Produkty s ginkgo v některých případech způsobují krvácení, a jejich užívání s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je Stacyl, může toto riziko zvýšit. Možná budete potřebovat úpravu dávky Stacylu nebo častější sledování lékařem, abyste mohla bezpečně používat oba léky. Měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud máte jiné příznaky krvácení, jako jsou závratě, nebo máte červenou nebo černou dehtovou stolici a nebo když vykašláváte nebo zvracíte čerstvou nebo sraženou krev, která vypadá jako mletá káva, a nebo když cítíte silnou bolest hlavy a slabost. Je důležité vždy informovat lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně vitaminů a bylin.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Jak dlouho užívat tebokan

Další možné nežádoucí účinky a četnost jejich výskytu

Poruchy krve a lymfatického systému:

  • snížení koncentrace hemoglobinu – časté
  • anémie – méně časté
  • snížení hematokritu – méně časté
  • trombocytopenie – vzácné
Poruchy imunitního systému:
  • hypersenzitivita na léčivý přípravek – méně časté
  • anafylaktická reakce – vzácné
  • angioedém – vzácné
  • kopřivka – vzácné
  • vyrážka – vzácné
  • svědění – vzácné
  • bronchospasmus – není známo
Poruchy nervového systému:
  • intrakraniální krvácení – vzácné
Cévní poruchy:
  • hematom – méně časté
  • krvácení z rány – méně časté
  • krvácení – vzácné
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
  • epistaxe – méně časté
  • hemoptýza – vzácné
Gastrointestinální poruchy:
  • gastrointestinální krvácení – méně časté
  • rektální krvácení – méně časté
  • krvácení z hemoroidů – méně časté
  • průjem – méně časté
  • nauzea – méně časté
  • zvracení – méně časté
  • gastrointestinální vřed, včetně jícnového vředu – vzácné
  • zánět žaludku a jícnu – vzácné
  • gastroezofageální reflux – vzácné
  • bolest břicha – vzácné
  • dyspepsie – vzácné
  • dysfagie – vzácné
Poruchy jater a žlučových cest:
  • abnormální jaterní funkce / abnormální hodnoty funkčních jaterních testů – časté
  • zvýšená hodnota alaninaminotransferázy – méně časté
  • zvýšená hodnota aspartátaminotransferázy – méně časté
  • zvýšení jaterních enzymů – méně časté
  • hyperbilirubinémie – méně časté
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
  • kožní krvácení – méně časté
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:
  • hemartros – méně časté
Poruchy ledvin a močových cest:
  • urogenitální krvácení, včetně hematurie – méně časté
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:
  • krvácení v místě injekčního vpichu – vzácné
  • krvácení v místě katétru – vzácné
  • výtok s příměsí krve – vzácné
Poranění, otravy a procedurální komplikace:
  • traumatické krvácení – méně časté
  • hematom po zákroku – méně časté
  • krvácení po zákroku – méně časté
  • výtok po zákroku – méně časté
  • sekrece z rány – méně časté
  • krvácení v místě incize – vzácné
  • pooperační anémie – vzácné
Chirurgické a léčebné postupy:
  • drenáž rány – vzácné
  • drenáž po zákroku – vzácné

Zdroj: článek Lék Pradaxa

Poradna

V naší poradně s názvem AULIN V PRÁŠKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel He KREJCOVA.

pri uzivani Xarelto 15,mg. mohu uzit AULIN obcas

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Xarelto je skvělý lék na zpomalení srážlivosti krve, protože se při něm nemusí držet žádná dieta, jako třeba u Warfarinu. Ovšem tyto výhody jsou vyváženy zase tím, že u Xalerta nemůžete běžně používat většinu volně prodejných tabletek proti bolesti. Mezi tyto rizikové léčivé látky patří i nimesulid, který je obsažen právě v prášku Aulin. Souběžné podávání Xarelta a Aulinu neznamená významnou kontraindikaci, nicméně může vést ke zvýšenému riziku krvácení.

Pokud tedy nemáte jinou možnost a vezme si jednorázově tablety Aulinu, i když se léčíte Xalertem, tak se nic moc nestane, ale při dlouhodobějším užívání s více než třemi dávkami, již musíte hlídat krvácení z nosu, úst a hlavně skrytá krvácení do trávicího traktu, která poznáte podle výrazně tmavé stolice. Pokud se krvácení vyskytne a nabývá na intenzitě i frekvenci, pak musíte snížit dávkování Aulinu nebo od jeho užívání zcela upustit.

Pokud se léčíte Xareltem a užijete tabletu Aulinu, tak užijte co nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu, čímž výskyt krvácivých komplikací minimalizujete.

Které volně prodejné léky proti bolesti můžete užívat bez obav, i když užíváte Xarelto?
K tlumení bolesti u pacientů na Xareltu se bezpečně používá paracetamol v dávce 500 až 1000 mg každých 8 hodin. Paracetamol najdete pod názvy léčivých přípravků jako Paraceta, Parapyrex, Panadol, Coldrex. Všechny jsou k dostání bez předpisu a stojí pár korun.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Xarelto a Aulin

Dlouhé menstruační krvácení

Dlouhé menstruační krvácení je velmi nepříjemnou komplikací nejen v menopauze. Při jeho výskytu vždy navštivte ošetřujícího gynekologa.

Příčiny

Dlouhé menstruační krvácení se může vyskytnout u žen po čtyřicítce, které se blíží k menopauze. Pokud trvá po 52. roce života dlouhá menstruace v přechodu, je vždy třeba vyloučit hormonální aktivní nádor vaječníku (vyšetřením hormonů z krve, ultrazvukovým vyšetřením).

Silné krvácení je někdy následkem hormonální poruchy, například nedostavení se ovulace, kterou způsobuje nedostatek progesteronu. Při nedostatku tohoto hormonu se děložní sliznice stává méně stabilní a odlupuje se v prodloužených intervalech, čímž se vyloučí více krve.

Hypermenorea

Hypermenorea je silné krvácení trvající déle než 8 dnů. Příčinou může být organická změna dělohy, systémové onemocnění (ledvin, kardiovaskulární), poruchy štítné žlázy, nedostatek vitamínu C a B a jiné.

Menorrhagie

Menorrhagie je silné krvácení trvající kratší než 7 dní. Je třeba vyloučit organickou příčinu. Metrorrhagie je krvácení mimo období menstruačního krvácení, například ovulační krvácení, jehož příčinou je pokles hladiny estrogenů před ovulací. Trvá několik hodin až 2 dny a bývá doprovázeno bolestí. Předmenstruační nebo postmenstruační špinění se vyskytuje před nástupem menstruačního krvácení nebo po jeho skončení. Příčinou mohou být organické změny nebo nedostatečnost žlutého tělíska.

Co s tím dělat

Pokud se vyskytne krvácení mimo cyklus, je vždy dobré navštívit gynekologa, který zjistí příčinu krvácení. V tomto případě nedejte na zkušenosti kamarádek, jelikož si můžete zadělat na velký problém. Více se o této problematice dozvíte zde.

Zdroj: článek Velmi silné menstruační krvácení v přechodu

Poradna

V naší poradně s názvem PRADAXA A A VITAMÍNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.

Dobry den. Užívám Pradaxa 150 mg. Mohu k ní brát vitamíny
Třeba C. CalMag.Omega 3.Magne B 6. Děkuji za odpověď. Hana

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vitamín C ani vitamin B6 nijak neovlivňují účinky léku Pradaxa.
Užívání dávek Pradaxy a uhličitanu vápenatého nebo magnézia příliš blízko u sebe může narušit absorpci Pradaxy a snížit její účinnost. Abyste předešla nebo minimalizovala tuto interakci, měla byste Pradaxu užívat nejméně dvě hodiny před těmito dvěma látkami.
Před použitím omega-3 polynenasycených mastných kyselin spolu s Pradaxou se poraďte se svým lékařem, protože rybí olej a další produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny mohou občas zvýšit riziko krvácení, pokud jsou kombinovány s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je Pradaxa. Při užívání Pradaxy a omega 3 se musíte kontrolovat a musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne:
- neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud máte jiné příznaky krvácení, jako jsou závratě;
- motání hlavy;
- červená nebo černá dehtová stolice;
- vykašlávání nebo zvracení čerstvé nebo sražené krve, která vypadá jako mletá káva;
- silná bolest hlavy;
- slabost.

Je důležité, abyste informovala svého lékaře o všech dalších lécích, které užíváte, včetně vitamínů a bylin. Nepřestávejte užívat žádné léky bez předchozího rozhovoru s lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Pradaxa a a vitamíny

Komplikace při menstruaci

Není snadné oddělit normální menstruační příznaky od příznaků menstruačních potíží. Mezi menstruační potíže patří dysmenorea nebo menorrhoea. Častými menstruačními příznaky jsou trávicí problémy, nadýmání, zácpa, bolesti hlavy a svalů, citlivost v prsou. Premenstruační syndrom je velmi častý a má celou řadu fyzických a emocionálních příznaků. Běžnými příznaky tohoto syndromu jsou stres, úzkost, napětí a neštěstí. Na druhou stranu jsou zde příznaky menstruačních potíží, které obecně zahrnují změny v menstruaci, jako je absence krvácení nebo neobvykle světlý výtok. Také se mohou objevit náhlé bolesti nebo křeče, které mohou být důvodem k obavám ze závratí nebo mdlob, vyžadujících lékařskou pomoc.

Poruchy menstruace se mohou objevit již při nástupu menstruačního cyklu u mladé dívky, nebo naopak na jeho konci u žen zralého věku. Komplikace menstruačního cyklu mohou samozřejmě přicházet během celého jeho průběhu. Pokud se dostaví menstruace před 9. rokem dívky, jedná se o předčasný začátek – menstruatio praecox. Dostaví-li se menstruace po 14. roku, jde o opožděný začátek – menstruatio tarda. Předčasná menopauza je, když ženě skončí menstruační cyklus před 40. rokem. Trvá-li cyklus po 52. roce, jedná se o opožděnou menopauzu.

Poruchy cyklu při krvácení

  • slabé krvácení – hypomenorea
  • silné krvácení – hypermenorea
  • krvácení mezi menstruacemi – intermenstruační krvácení
  • krvácení před menstruací – premenstruační krvácení
  • krvácení po menstruaci – postmenstruační krvácení
  • menstruace bez známek krvácení – amenorea

Poruchy rytmu krvácení

  • méně časté – oligomenorea – cyklus delší než 36 dnů
  • časté – polymenorea – cyklus kratší než 23 dnů

Bolesti doprovázející menstruační cyklus

  • bolest při menstruaci – dysmenorea
  • bolest mezi menstruacemi – intermenstruační bolesti
  • bolesti před menstruací – premenstruační syndrom

Zdroj: článek Bolestivá a problematická menstruace

Poradna

V naší poradně s názvem JAKÝ ČAJ SE SMÍ PÍT PŘI UŽÍVÁNÍ WARFARINU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena Kulová.

Dobrý den,týká se toto omezení pití čaje ze zázvoru i při užívání Balacogy a Eliquis,které mi byly naordinovány pro léčbu plicní hypertenze a srdečních chlopní.
Děkuji za odpověď
Kulová Alena

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Bylo hlášeno, že ve vzácných případech zázvorové produkty způsobují krvácení a jejich užívání s jinými léky, které mohou také mohou způsobit krvácení, jako je Apixaban (Eliquis), se může toto riziko zvýšit. Měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud máte jiné příznaky krvácení, jako jsou závratě, červená nebo černá dehtová stolice, nebo pokud vykašláváte nebo zvracíte čerstvou nebo sraženou krev, která vypadá jako mletá káva a nebo pociťujete silnou bolest hlavy a slabost.

Lék Balcoga, který obsahuje látku Sildenafil, zázvor nijak neovlivňuje. Zároveň se ani nijak neovlivňuje Balcoga s Eliquisem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Jaký čaj se smí při užívání Warfarinu

Vrásky na krku

Vrásky na krku se díky nedostatečné péči objevují stále častěji a dříve. Kůže na krku obsahuje málo potních žláz, čímž se liší od zbytku pokožky. Je také velice tenká a jemná, i když je to jedna z nejvíce namáhaných částí pokožky na lidském těle. Krk je potřeba hydratovat krémy, čistit peelingy a odstraňovat drobné nečistoty se železnou pravidelností. Výborný je zábal krku z hydratačního krému. Naneste velkou vrstvu hydratačního krému na krk a zabalte ho do šátku namočeného třeba v heřmánku. Další velmi osvědčená rada se týká držení těla, které má na vrásky na krku také svůj vliv. Na odstranění vrásek na krku zabírá cvik, který můžete dělat třeba u práce na počítači. Vložte si ukazováček do pusy a lehce se do něj zakousněte a napínejte svaly na krku. Popřípadě zatněte pěsti a podepřete si jimi bradu. Pěstmi se snažte tlačit bradu nahoru, ale působte přitom bradou protitlak. V případě vrásek na krku je velmi obtížné s nimi bojovat, pokud se již na pokožce objevily. Účinná metoda při odstranění vrásek na krku spočívá v laserovém odstranění vrásek a plastické operaci. Toto řešení je účinné a poměrně trvalé.

Vrásky na krku foto

Zde můžete vidět, jak vypadají vrásky na krku.

Zdroj: článek Vrásky

Poradna

V naší poradně s názvem ŽENA V PŘECHODU A MENSTRUACE V PŘECHODU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavlina Zipperova.

Je mi 57 let už rok jsem neměla měsíčky a po více než roku mi znova začly měsíčky je to možný nebo je nějaký problém? Léčila jsem se na chudokrevnost může to být železem které užívám ? děkuji za odpověď Zipperova Pavlína

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Postmenopauzální krvácení je vaginální krvácení, ke kterému dochází rok nebo déle po vaší poslední menstruaci. Může to být příznak vaginální suchosti, polypů (nerakovinných výrůstků) nebo jiných změn ve vašem reprodukčním systému. Asi u 10 % žen je krvácení po menopauze známkou rakoviny dělohy.
Přesnou příčinu může určit pouze gynekolog. Neodkládejte návštěvu svého gynekologa a co nejrychleji své krvácení po přechodu řešte.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Žena v přechodu a menstruace v přechodu

Dávkování

Vždy užívejte přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Belara se podává perorálně.

Vyjměte první tabletu z balení v místě, kdy začínáte cyklus – je označeno písmenem odpovídajícím danému dni v týdnu (např. „NE“ pro neděli) – a polkněte ji. V užívání tablet pokračujte ve směru šipky každý den, pokud možno ve stejnou dobu, nejlépe večer. Interval mezi užitím dvou tablet by měl být 24 hodin. Jména dnů vytištěná na balení vám umožní každý večer zkontrolovat, zda jste už tabletu pro tento den užila. Užívejte 1 tabletu denně po dobu 21 po sobě následujících dnů. Potom následuje sedmidenní přestávka. Po užití poslední tablety se obvykle za 2 až 4 dny dostaví krvácení z vysazení, podobné menstruačnímu krvácení. Po sedmidenní přestávce začněte užívat tablety z dalšího balení přípravku Belara, bez ohledu na to, jestli krvácení ustalo, nebo ne.

Kdy můžete začít užívat přípravek Belara?

Pokud jste dříve (v průběhu posledního menstruačního cyklu) neužívala žádnou hormonální antikoncepci, vezměte si první tabletku přípravku Belara první den svého budoucího menstruačního cyklu. Ochrana před početím začíná první den po užití a trvá i po dobu 7denní přestávky. Pokud vaše menstruace již začala, užijte první tabletu mezi druhým a pátým dnem menstruace, bez ohledu na to, zda vaše krvácení již ustalo, nebo ne. Ale v těchto případech musíte během prvních 7 dnů užívání použít doplňkovou mechanickou metodu antikoncepce. Pokud vaše menstruace začala dříve než před 5 dny, počkejte na další menstruaci a potom začněte užívat přípravek Belara. Jestliže jste dříve užívala jiný 21denní nebo 22denní přípravek, využívejte všechny tablety starého balení jako obvykle. Další den začněte bez přerušení užívat první tabletu přípravku Belara. Není nutné čekat až do začátku krvácení po vysazení (podobnému menstruačnímu krvácení) ani nemusíte používat nějakou doplňkovou mechanickou antikoncepční metodu. Pokud jste užívala kombinovanou hormonální antikoncepci s 28 tabletami, tak si hned další den poté, co vyberete poslední tabletu s léčivou látkou ze starého balení (po 21 nebo 22 dnech), vezměte první tabletku přípravku Belara (bez nějaké přestávky). Nemusíte čekat na příští krvácení po vysazení ani nemusíte používat doplňkové antikoncepční metody. Pokud jste užívala perorální antikoncepci obsahující pouze progesteron (minipilulky), může také docházet ke krvácení po&nbs

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Antikoncepce Belara

Poradna

V naší poradně s názvem XARELTO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslav Rataj.

Dobry den, mam 2 dotazy, beru Xarelto 20mg 1x denne ráno. Je možné brát Recoxu 20 mg na záda, přesneji Bechtěra? Neni twm kontraindikace? Druhy dotaz, je Xarelto vynikajici, ze se neni třeba obavat uz trombozy? Doktorka říkala, ze je neprqvdepodobne abych to mel znovu tu trombozu. A opravdu se nesmi ani treva 3 piva si dat? Pofotykam, nepiju ani nekouřím. Diky za pripadnou odpověď. S přáním hezkého dne Miroslav Rataj

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ptáte-li se na interakci mezi lékem Xarelto a Recoxa, tak toto užívání může zvýšit riziko krvácení, včetně závažného a někdy fatálního krvácení. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy, poraďte se se svým lékařem. Obadva léky jsou vázány na lékařský předpis, takže váš lékař si je již možná vědom rizik, ale rozhodl, že toto je pro vás nejlepší způsob léčby, přijal příslušná opatření a pečlivě vás bude sledovat kvůli možným komplikacím. Měl byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte jakékoli neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo máte jiné známky a příznaky krvácení, jako jsou:
- závratě;
- červená nebo černá, dehtovitá stolice;
- vykašlávání nebo zvracení čerstvé nebo zaschlé krve, která vypadá jako kávová sedlina;
- silná bolest hlavy;
- slabost.
Je důležité informovat svého lékaře o všech ostatních lécích, které užíváte, včetně vitamínů a bylinek. Nepřestávejte užívat žádné léky, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem.
Co se týče opakování trombózy při léčbě Xareltem, tak pravděpodobnost opakování je značně snížena, zcela vyloučit ale nelze.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Xarelto

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Pradaxa ovlivňuje srážení krve, a proto většina nežádoucích účinků má vztah k příznakům, jako jsou podlitiny nebo krvácení.

Může se vyskytnout velké nebo závažné krvácení, které představuje nejzávažnější nežádoucí účinky, a bez ohledu na jeho lokalizaci může toto krvácení vést k poškození zdraví, ohrožení na životě nebo dokonce k úmrtí. V některých případech tato krvácení nemusí být zjevná.

Jestliže zaznamenáte jakékoli krvácení, které samo nepřestane, nebo pokud zaznamenáte známky rozsáhlého krvácení (výjimečná slabost, únava, bledost, závrať, bolest hlavy nebo nevysvětlitelný otok), ihned informujte lékaře. Váš lékař může rozhodnout o podrobnějším sledování nebo změnit Vaši léčbu.

Informujte ihned svého lékaře, pokud se u Vás objeví závažná alergická reakce projevující se dýchacími obtížemi nebo závratí.

Možné nežádoucí účinky uvedené níže jsou seskupeny podle toho, s jakou pravděpodobností nastávají.

Časté (mohou se vyskytovat až u 1 člověka z 10):

  • Pokles množství hemoglobinu v krvi (látka obsažená v červených krvinkách)
  • Neobvyklé hodnoty laboratorních testů jaterní funkce

Méně časté (mohou se vyskytovat až u 1 člověka ze 100):

  • Krvácení může nastat z nosu, do žaludku nebo do střeva, z penisu/pochvy nebo z močových cest (včetně krve v moči, která zbarví moč do růžova či do červena), z hemoroidů, z konečníku, pod kůži, do kloubu, při poranění nebo po něm, nebo po operaci
  • Vznik krevního výronu nebo modřiny po operaci
  • Přítomnost krve ve stolici zjištěná laboratorním testem
  • Pokles počtu červených krvinek v krvi
  • Pokles podílu červených krvinek v krvi
  • Alergická reakce
  • Zvracení
  • Častá řídká nebo tekutá stolice
  • Nevolnost
  • Sekrece z rány (vylučování tekutiny z rány vzniklé chirurgickým výkonem)
  • Zvýšení hladiny jaterních enzymů
  • Zežloutnutí kůže nebo bělma očí v důsledku onemocnění jater nebo krve

Vzácné (mohou se vyskytovat až u 1 člověka z 1000):

  • Krvácení
  • Krvácení může nastat do mozku, z chirurgického řezu, z místa vstupu injekce nebo cévky do žíly
  • Krví zbarvený výtok v místě vstupu cévky do žíly
  • Vykašlávání krve nebo krví zbarveného hlenu
  • Pokles počtu krevních destiček v krvi

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Pradaxa - příbalový leták

Příběh

Ve svém příspěvku BÍLÉ TEČKY V KRKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta.

Mám bílé tečky v krku , v krku mě bolí jen někdy, hlavně po ránu a přes den dobrý.
V prosinci jsem měla faringitidu, užívala jsem penicilín. Nemůže to být opět, ale v krku mě nebolí jako v prosinci.
Děkuji předem za Vaši odpověď
Iveta

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Bílé tečky v krku

Srovnání pro a proti

Warfarin a Lawarin patří mezi kumarinové přípravky, což jsou antagonisté vitaminu K. Používají se per os (ústy). Kdežto Pradaxa, která je přímým inhibitorem trombinu dabigatran etexilát, patří mezi nové perorální přípravky povolené u nás k použití v posledních čtyřech letech – přímé inhibitory faktoru Xa – rivaroxaban (Xarelto) a apixaban (Eliquis)

Udělení povolení k léčbě národními institucemi kontrolujícími léčiva (v ČR je to SÚKL v návaznosti na EMA) ještě automaticky neznamená, že schválené přípravky budou při léčbě ve všech svých indikacích dle SPC doporučovány i jednotlivými odbornými skupinami. U nás je k tomu oprávněna zejména Česká kardiologická společnost. Pradaxu může předepisovat kardiolog, internista a neurolog. Přípravek je v uvedených indikacích hrazen v prevenci CMP a systémové embolizace u dospělých pacientů indikovaných k antikoagulační léčbě při kontraindikaci warfarinu, tedy při:

  • a) nemožnosti pravidelných kontrol INR;
  • b) nežádoucích účincích u léčby warfarinem;
  • c) nemožnosti udržet INR v terapeutickém rozmezí 2,0–3,0, to znamená, že 2 ze 6 měření nejsou v uvedeném terapeutickém rozmezí;
  • d) rezistenci na warfarin, tedy nutnosti podávat denní dávku vyšší než 10 mg.

Je nutné uvést, že s používáním nových antikoagulancií nejsou dlouhodobé zkušenosti. K léčbě byly povoleny teprve před několika lety. Proto se doporučuje, aby v případě indikace nových antikoagulancií byli pacienti vždy pečlivě seznámeni se všemi „pro“ i „proti“ nových léků (včetně cenového srovnání) a sami se pak také rozhodli pro vhodnější alternativu. Pokud v případě potřeby chybí rychlý a účinný způsob eliminace účinku „nových“ antikoagulancií, vede to u každého lékaře také k obavě z možného rizika nezvládnutelného krvácení v případě úrazu, urgentní operace a podobně. Proto se stále vytvářejí registry závažných komplikací při jejich použití, většinou se však zjišťuje, že ke krvácení dochází zejména tehdy, jestliže se nerespektují údaje uvedené v SPC přípravků.

Nová antikoagulancia se ukazují jako bezpečná. Evropská kardiologická společnost v novelizovaných Doporučeních pro léčbu nemocných s fibrilací síní z roku 2012 při indikaci antikoagulancií doporučuje použít rozšířený bodový systému hodnocení, označovaný jako CHA2DS2‑VASc, který by měl z léčby antikoagulancii vyloučit jen pacienty s nejnižším rizikem CMP, pr

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Pradaxa nebo Warfarin

Nežádoucí účinky léku Warfarin

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem přípravku Warfarin je krvácení. Abyste snížili nebezpečí krvácení, nechte si pravidelně kontrolovat hodnotu INR.

Dále sledujte tyto příznaky:

  • krvácení z nosu;
  • krvácení z dásní při čištění zubů;
  • zvracení krve;
  • výskyt krve v moči;
  • stolice, která má červenou nebo černou barvu;
  • neobvyklé modřiny;
  • poranění, která nepřestávají krvácet;
  • nadměrné krvácení během menstruace nebo neobvyklé krvácení z pochvy;
  • bolesti hlavy, závratě nebo slabosti;
  • neobvyklá bolest nebo otok.

Pokud dojde k mírnému krvácení (například z nosu nebo z dásní, které se během několika minut zastaví), obraťte se na svého lékaře. Pravděpodobně bude potřeba zkontrolovat hodnotu INR.

Pokud se u Vás objeví masivní krvácení (například zvracení krve nebo krvácení z nosu, které nelze zastavit), vyhledejte nejbližší lékařskou pohotovostní službu. Může to být známka závažného problému.

Pokud utrpíte jakýkoliv druh traumatického úrazu (například úraz při dopravní nehodě nebo pád na tvrdý povrch spojený s úderem do hlavy), je nutné neodkladné vyšetření na pohotovosti, aby se vyloučilo vnitřní krvácení.

Neodkladnou pomoc vyhledejte i v případě náhlého zhoršení či poškození zraku, při prudkých a neutichajících bolestech hlavy, v případě náhlého rozvoje neurologických příznaků (porucha hybnosti, zvracení bez nevolnosti, mdloby a podobně).

Zdroj: článek Průvodce pacienta s Warfarinem

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Marie Svobodová


krvácení z konečníku v těhotenství
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
krvácení z močových cest
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>