Téma

LÉČIVÉ OLEJE


Olej ze saturejky

Saturejka má uklidňující účinek na nervový systém a má baktericidní vlastnosti, což je důvod, proč je používána jako lék na rány zranění, vředy a bolesti v krku.

Zdroj: Léčivé oleje

Poradna

V naší poradně s názvem OLEJ S CITRONEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.

Něco takového se prodává v Tunisku a nemá to chybu.Faktor to žádný nemá

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Oleje, které se používají v kuchyni, jako například olivový olej, rýžový olej, slunečnicový olej, mají přirozený ochranný UV faktor 2 až 4, podle druhu oleje. Navíc tyto oleje mají i přírodní vitamín E, který předávají pokožce a tím ji omlazují. Přidáme-li k oleji ještě několik kapek citronové šťávy (maximálně 1/2 lžičky na 1 deci oleje), tak z takového oleje získáme bezvadnou přírodní hydratující směs - emulzi.

Zdroj: Příběh Olej s citronem

Hřebíčkový olej

Hřebíček patří do rodiny Myrtaceae, je původem z Indonésie a používá se od starověku jako koření. Vzrostlé stromy hřebíčku mají ročně až 4 kg sušených poupat. Stromy karafiátu rostou v tropických, teplých a vlhkých přímořských oblastech. Hnědo červené hřebíčky jsou cennější než černý hřebířek. Hnědo červený hřebíček obsahuje až 19 % esenciálního oleje. Hřebíčkový olej se nepoužívá jen jako koření ale i jako lék, zejména při bolesti zubů nebo pokousání od komárů. A je také používán jako antiseptikum.

Zdroj: Léčivé oleje

Poradna

V naší poradně s názvem PRIPRAVA DOMÁCEHO DYNOVY OLEJE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lotosek.

Dobrý den chtěla jsem se zaptat jak se pak dá vyčistit ten lis...a kolik asi Kg jader je potřeba na 1 litr oleje?
děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Dřevěný lis se od tuků nejlépe očistí ve vařící lázni například v prádelním hrnci. Co se týče množství dýňových jader, tak na 1 litr oleje je zapotřebí asi 10kg dýňových jader.

Zdroj: Příběh Priprava domáceho dynovy oleje

Rakytníkový olej cena

Zde můžete vidět ceny rakytníkového oleje.

Zdroj: Léčivé účinky rakytníku

Masážní oleje

Masážní oleje se řadí dle dostupnosti na trhu, přičemž k dostání jsou bio oleje, rostlinné oleje, parafínové masážní oleje. Tyto produkty se dále řadí podle výrobce a dle osobní oblíbenosti zákazníka.

Zde můžete vidět nabídku různých masážních olejů.

Zdroj: Masážní pomůcky

Poradna

V naší poradně s názvem OLIVOVÝ OLEJ NECHAT PŮSOBIT V ÚSTECH A POTÉ VYPLIVNOUT DISKUSE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sofie.

k tomu oliváči mám dotaz, jak velká lžíce se tu myslí. ( polévková nebo čajová )?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Kloktání oleje: Polévková lžíce olivového oleje do úst každý den kloktat a převalovat v ústech.

Zdroj: Příběh Olivový olej nechat působit v ústech a poté vyplivnout diskuse

Všestranné využití skořice

Vyrábí se z ní různé oleje, masti či tinktury, dokonce může být i přirozenou vůní v bytě, ve farmacii se užívá při výrobě léků, aby upravila jejich nepříjemnou chuť a podpořila možnost rychlejšího vstřebání do organismu. V kombinaci s medem je dle rad, které se tradují z generace na generaci, zaručeným receptem na to, jak snadno porazit angínu nebo chřipku.

Zdroj: Léčivé recepty se skořicí

Příběh

V příběhu NÁVOD NA ZHOTOVENÍ HŘEBÍČKOVÉHO OLEJE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel František Pospíšil.

Musím se ošetřit na celém těle proti svrabu.
Potřebuji znát ingredience a postup zhotovení hřebíčkového oleje.
Děkuji Vám ...

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: Příběh Návod na zhotovení hřebíčkového oleje

Olivový olej

Olivový olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a je ideálním nosičem vitaminu E, který je rozpustný jen v tucích. Oleje, které obsahují polynenasycené mastné kyseliny jsou méně náchylné ke zkažení a mají delší trvanlivost. Díky tomu má tento olej hladší a hedvábnou strukturu než živočišné nebo umělé tuky. Olivový olej se přidává do emulzí, kosmetických krémů, stejně nepostradatelně chrání před dehydratací. Olivový olej obsahuje nemastné kyseliny a vitamíny, které zabraňují srdečním a oběhovým chorobám. Stále více se přidává do kosmetiky, která se vyrábí z přírodních produktů. Speciální složení olivového oleje chrání proti vráskám, suché kůži a nebezpečným účinkům nadměrného slunečního záření.

Zdroj: Léčivé oleje

Poradna

V naší poradně s názvem PRIPRAVA DOMÁCEHO DYNOVY OLEJE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mb121264.

Zná někdo recept na přípravu domáceho dýňového oleje ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Ahoj, dýňový olej si děláme doma pravidleně každý rok na podzim. Většinou je to hned po tom, co dolisujeme víno, tak pak ve stejném lisu lisujeme i dýňový olej. Jsou k tomu potřeba vyloupaná dýňová semena. Ty po vyloupání a těsně před lisováním rozprostřeme na plech a zahřejeme je na 40 stupňů. Pak takto rozehřátá je nasypeme do lisu a vylisujeme z nich domácí dýňový olej. Jde o vysoce kvalitní a zdravý domácí olej, který je bohatý na vitamíny E, A, zinek, drahocenné omega kyseliny Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny (ale pozor, vysokým teplem se ničí!). Jeho barva je hnědo-zelená a řadí se do kategorie olejů nejvyšší kvality. Nedoporučuje se olej tepelně zpracovávat, například na smažení ani na pečení. Pro zachování jeho vyjimečných vlastností by měl být uchován v lednici.

Ideální užití dýňového oleje je za studena. Jako lék se dá konzumovat jen tak, po lžičce denně, či přidat do proteinových koktejlů. Při tomto vnitřním užití slouží bezvadně jako prevence proti zhoubnému bujení a nemocem prostaty a podpoří v růstu a pevnosti vaše nehty. Dýňový olej povzbuzuje krevní oběh a je doporučován na kazivost zubů, na lupénku, na herpes, proti akné, na potíže s trávicím traktem, na ekzémy.

Při použití dýňového oleje na pokožku využijeme jeho blahodárné hojivé a sklidňující účinky, jelikož je zdrojem organicky vázaného zinku. Při zevním použití je dále také výborný jako základ na vyživující vlasový zábal, při kterém podpruje obnovu buněk a pružnost kůže a učiní vaše vlasy krásně lesklé. Domácí dýňový olej mohu jen doporučit!

Zdroj: Příběh Priprava domáceho dynovy oleje

Jasmínový olej

Jasmínový olej se lisuje z jemných bílých květů jasmínového stromu. Květy jsou sbírány v noci, protože jejich vůně je pak intenzivnější. Jasmínový olej uvolňuje tělo a zabraňuje předčasné ejakulaci a povzbuzuje sexuální zájem. Jemně zklidňuje a snižuje zjizvení ran. Má dobrý vliv na častá poranění a svalové křeče. Pomáhá na podrážděnou pokožku.

Zdroj: Léčivé oleje

Poradna

V naší poradně s názvem VÝROBA TEKUTÉHO MÝDLA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Z. Němcová.

Dobrý den,

čtu pořád dokola Váš návod, ale nenašla jsem tam přesná množství ingrediencí, pouze 20% kokosového a 80% olivového oleje. Kolik má být louhu a kolik vody, prosím?
Děkuji předem za informaci.

Zdraví Z. Němcová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča .

800 gramů olivového oleje, 200 gramů kokosového oleje, 130 g louhu a 380 ml destilované vody.

Zdroj: Příběh Výroba tekutého mýdla

Video s výrobou oreganového oleje

Zde se můžete podívat na výrobu pikantního oreganového oleje.

Zdroj: Domácí výroba oreganového oleje

Příběh

V příběhu VÝROBA MÁTOVÉHO OLEJE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Filipka.

Prosím o radu k výrobě mátového oleje a mátového sirupu,díky.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milena.

Tady je recept na výrobu mátového oleje: http://www.ceskaordinace.cz…

Zdroj: Příběh Výroba mátového oleje

Olej z máty peprné

Mátový olej je energizující, má antibakteriální a dezinfekční vlastnosti mýdla. Máta má chladivý a osvěžující účinek. Ale pokud mátovou silici smícháte s rozmarýnem, eukalyptem, levandulí a silicí z pačule, tak pak podporuje koncentraci a inspiraci. Mentol je hlavní složkou máty peprné a má dezinfekční a chladící účinek. Dokonce se používá jako chladící složka vlasových vod a tělových mlék.

Zdroj: Léčivé oleje

Olej z růže

Olej z růže patří mezi nejdražší silice. Tento olej je extrahován z okvětních lístků, většinou z damaškové růže. Olej z růže se vyrábí zejména v Moldavsku, Kavkazu, Krymu, Gruzii, Ukrajině, Turecku, Bulharsku, Maroku a Indii. Voda z růže, nebo také růžová voda, je vedlejším produktem při výrobě oleje z okvětních lístků růže. Voda z růže se nazývá růžový hydrosol. Voda z růže je hlavní složkou marcipánu a používá se k ochucování dezertů. Voda z růže se používá k výrobě kosmetických přípravků, zejména pro péči o pokožku. Olej z růže má afrodiziakální a rozveselující efekt. Díky tomu revitalizuje, posiluje a přináší úlevu od bolestí hlavy, zácpy, duševní únavy a od příznaků menstruace, menopauzy a pomáhá při léčbě kožních onemocnění. Olej z růže má dobré vlastnosti pro péči o vlasy. Používá se v mnoha kosmetických výrobcích, jako jsou tělní oleje, krémy a krémy na obličej.

Zdroj: Léčivé oleje

Heřmánkový olej

Heřmánek patří mezi jednu z nejstarších rostlin, kterou lidstvo zná. Heřmánek také patří mezi nejúspěšnější a nejlépe prozkoumanou rostlinu. Heřmánek má protizánětlivý účinek na všechny typy obtíží, a to externě i interně. Heřmánkový čaj se používá pro žaludeční a střevní potíže, ale i na nachlazení a horečky. Při nachlazení se doporučuje inhalace heřmánku. Na poranění a podvrknutí pomáhá heřmánkový olej. Heřmánkový olej je vhodný k léčbě kožních problémů a zranění, protože jeho zklidňující vlastnosti se využívají na akné, ekzémy, dermatitidy, svědění a lupénku.

Zdroj: Léčivé oleje

Rakytníkový olej na vlasy

Rakytníkový olej posiluje vlasy a zpomaluje proces jejich vypadávání. V těchto případech se doporučuje pít olej každodenně a také si jím potírat vlasy. Dále se rakytníkový olej s úspěchem používá na suché vlasy. Smíchají se stejné díly rakytníkového a ricinového oleje a směs se nanese na pokožku hlavy a vlasy asi 30 minut před mytím, následně se vlasy umyjí a opláchnou vodou s příměsí heřmánku nebo amoniaku (1 lžička na 1 litr vody dodá vlasům lesk). Také je možné nanést směs rakytníkového a ricinového oleje na 30 minut na vlasy po umytí a následně je znovu umýt. Při problému s mastnými vlasy je dobré rakytníkový olej vetřít do kůže na hlavě a do vlasů 30 minut před mytím a po umytí opláchnout odvarem z kopřiv (100 g kopřivového listí zalít 2 sklenicemi vody a vařit 30 minut na mírném ohni, přecedit a použít k opláchnutí). Obecně platí, že se mají pro všechny typy vlasů smíchat stejné díly rakytníkového, ricinového a řepkového oleje (nejlépe lisovaného za studena), lze přidat trochu eukalyptového oleje. Směs zahřát, nanést na pokožku hlavy a vlasy a ovinout na 2 hodiny ručníkem. Poté důkladně omýt.

Zdroj: Léčivé účinky rakytníku

Mandlový olej

Olej ze sladkých mandlí je světle žlutý mastný řídký tuk, mírné chuti po mandlích. Mandlový olej se získává lisováním za studena a extrahuje se ze slizu jader sladkých mandlí. Výroba tohoto olej je nákladná, proto se jedná o drahý, ale výživný olej. Podíl nenasycených mastných kyselin je vysoký, mimo jiné zahrnuje kožní aktivní kyselinu linolovou. Po mandlovém oleji je pokožka odolná vůči infekci a chráněna před slunečním zářením. Kyselina palmitová se vyskytuje v mandlovém oleji a zajišťuje dobré pronikání do pokožky a činí ji hebkou a hladkou. Kyselina stearová z mandlového oleje má filmotvorný efekt. Vitamin E, který je také obsažen v mandlovém oleji, podporuje jemnou a hladkou kůži. Vitamin E, zabraňuje suché kůži a trhlinám na kůži. Vitamin E chrání pleť před vlivy poškozeného životního prostředí a před slunečním zářením.

Zdroj: Léčivé oleje

Masážní prostředky

Mezi masážní prostředky patří masážní oleje, krémy, emulze, mléka, masážní gely, lihové přípravky, éterické oleje, čokoláda, med.

Zde můžete vidět různé masážní prostředky.

Zdroj: Masážní pomůcky

Léčivé účinky skořice

  • zlepšuje trávení
  • pomáhá při nevolnosti
  • působí proti nachlazení
  • odstraňuje bolesti svalů a kloubů
  • snižuje projevy revmatismu
  • pomáhá v boji proti infekci
  • je účinná v boji proti celulitidě
  • snižuje špatný cholesterol (ten příznivý ponechává)
  • podporuje chuť k jídlu
  • mírní menstruační potíže
  • tlumí kašel

Zdroj: Léčivé recepty se skořicí

Účinky na vlasy

Několik kapek jojobového oleje dodá vlasům jemnost, hebkost a navrátí jim skutečně oslnivý lesk. S oblibou tak tuto jeho vlastnost využívají v kosmetických salonech. Vyzkoušet ho můžete například na zničené konečky vlasů.

Zdroj: Způsoby použití jojobového oleje na vlasy

Autoři obsahu

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Světluše Vinšová

příběhy k tématu

Léčivé oleje. Prosím o info.

Hana Nerudová

Chtěla bych zakoupit tito oleje, můžete mi napsat zda je máte v nabídce???
Olej z geránia
cipřiše
yzopu
jalovce
rozmarýn
olej z růže
Děkuji za odpověď Nerudová

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Olej s citronem

Kamča

Oleje, které se používají v kuchyni, jako například olivový olej, rýžový olej, slunečnicový olej, mají přirozený ochranný UV faktor 2 až 4, podle druhu oleje. Navíc tyto oleje mají i přírodní vitamín E, který předávají pokožce a tím ji omlazují. Přidáme-li k oleji ještě několik kapek citronové šťávy (maximálně 1/2 lžičky na 1 deci oleje), tak z takového oleje získáme bezvadnou přírodní hydratující směs - emulzi.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Priprava domáceho dynovy oleje

lotosek

Dobrý den chtěla jsem se zaptat jak se pak dá vyčistit ten lis...a kolik asi Kg jader je potřeba na 1 litr oleje?
děkuji

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Priprava domáceho dynovy oleje

Kamča

Dřevěný lis se od tuků nejlépe očistí ve vařící lázni například v prádelním hrnci. Co se týče množství dýňových jader, tak na 1 litr oleje je zapotřebí asi 10kg dýňových jader.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Olivový olej nechat působit v ústech a poté vyplivnout diskuse

Kamča

Kloktání oleje: Polévková lžíce olivového oleje do úst každý den kloktat a převalovat v ústech.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Návod na zhotovení hřebíčkového oleje

František Pospíšil

Musím se ošetřit na celém těle proti svrabu.
Potřebuji znát ingredience a postup zhotovení hřebíčkového oleje.
Děkuji Vám ...

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Priprava domáceho dynovy oleje

mb121264

Zná někdo recept na přípravu domáceho dýňového oleje ?

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Výroba tekutého mýdla

Kamča

800 gramů olivového oleje, 200 gramů kokosového oleje, 130 g louhu a 380 ml destilované vody.

Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Výroba mátového oleje

Milena

Tady je recept na výrobu mátového oleje: http://www.ceskaordinace.cz…

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Výroba mátového oleje

Filipka

Prosím o radu k výrobě mátového oleje a mátového sirupu,díky.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Odstranění skvrny od oleje

Michaela

Jak na odstranění skvrny od oleje na textilu, jednoduše, potřeme flek trochou tekutého mýdla, necháme působit, jemně promneme v rukou a vymácháme v čisté vodě. Potom oblečení vypereme jako obvykle. Pokud je skvrna od oleje na hedvábném textilu, tak na skvrnu nasypeme jen trochu bramborové moučky - škrobu, promneme a potom vypereme v jemném pracím mýdle a následně vymácháme.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Recept na olej z meruňkových jader

Dana

Kamčo, díky moc za obě možnosti získávání meruňkového oleje. Jeden rozhodně vyzkouším. Zatím musím vyloupat pecky a sušit jádra :-). Už jsem se smiřovala s tím, že když jsem to nenašla na internetu, naložím sekaná jádra do jiného, za studena lisovaného oleje. Díky moc a ať se všechno daří. Dana

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Jak vyrobit růžový olej

redakce

Zde je informace o výrobě růžového oleje: http://www.zdravi-lecba.cz/…

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Pití olivového oleje - tip

AnnaMae

Používám tento - jemný a příjemný v krku.
http://www.olivovyklub.cz

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Smolná mast

Kůrková jana

Prosím o poměr smůly,oleje,vosku děkuji

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět