Téma

LUPY SUCHÉ A MASTNÉ ROZDÍL


Lupy ve vlasech a svědění hlavy

Lupy ve vlasech nepředstavují vážné onemocnění, často se však při hledání jejich příčiny podaří objevit nějaký jiný, závažnější zdravotní problém. Lupy jsou pro pacienta nepříjemné především z estetického hlediska. Člověk, který má ramena posetá bílými šupinkami, vzbuzuje u některých lidí dojem špindíry, jenž o sebe nedbá, často k němu cítí dokonce odpor a nedůvěru. Člověk trpící lupy těžko skrývá projevy tohoto onemocnění, neboť kožní šupinky jsou patrné na 3 místech zároveň. Zaprvé se jedná o pokožku hlavy, jež bývá navíc ještě problematická (buď je vysušená, nebo se naopak příliš mastí). Na pokožce hlavy se vyskytují místečka s odlupujícími se šupinkami, která bývají často začervenalá. Kůže hlavy obyčejně svědí. To vede ke škrábání, drbání a rytí do pokožky při kartáčování, čímž se stav pokožky hlavy ještě více zhoršuje a lupy se tvoří více a více. Zadruhé jsou lupy patrné ve vlasech. Kdekoliv v celé jejich délce se mohou lupy uchytit a to také není příliš estetické. Zatřetí se lupy objevují na ramenech (obzvláště na tmavém oblečení bývají patrné). Někdy může okolí dokonce pozorovat, jak se lupy snáší z pacientovy hlavy. Dnes však existuje mnoho přípravků, které mohou tento problém vyřešit. Než však přistoupíme k samotnému odstraňování lupů, je vhodné najít jejich příčinu.

Prvním krokem při objevení lupů bývá zakoupení speciálního šamponu proti lupům. Nezaberou-li na lupy šampony z drogerie, ale kožního lékaře ještě nechcete navštívit, zajděte do lékárny a nechte si odborníkem doporučit nějaký jiný prostředek proti lupům. Pokud se však ani po pečlivém a pravidelném používání přípravku z lékárny stav pokožky hlavy nezlepší, je načase navštívit kožního lékaře (dermatologa). Ten jednak může odhalit závažnější kožní onemocnění, jehož projevem mohou být právě lupy, jednak má možnost předepsat účinný přípravek řešící konkrétní stav.

Zdroj: článek Jak si poradit s lupy

Příběh

Ve svém příspěvku ZKOUŠKA Č. 1 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tereza.

Dobrý den, po hledání na internetu a snaze najít co nejjednodušší recept na domácí šampon jsem se rozhodla vyzkoušet tuto variantu:
- 3 lžíce nastrouhaného 100% olivového mýdla
- hrst sušených kopřiv, hrst sušené meduňky a špetka dubové kůry

po rozvaření mýdla ve 200ml vody z kohoutku jsem přidala suroviny a cca 5min dohromady povařila. Nechala odstát a louhovat do druhého dne. Po umytí byly moje vlasy ještě mastnější než před tím a byly suché a zároveň mastné, jakoby křehčí a lámavé. Možná je to typem vlasů či použitím nevhodných ingrediencí, ale tento recept na domácí šampon totálně zklamal. V hodně receptech je základní surovina povařené mýdlo - nicméně po umytí vlasů pouze mýdlem (dětským) je to velmi podobné - vlasy suché a zároveň mastné, křehké a bez lesku. Přemýšlím jak to dělávaly naše pra pra pra babičky, kdy snad ještě nebyla žádná chemie. Buď měly nějakou speciální vychytávku a nebo si nezakládaly na vzdušných a perfektně umytých vlasech bez mazu...
Zde bych se ráda zeptala, co jsem mohla udělat špatně, či co v mém pokusu chybělo za ingredience? předem děkuji, a přeji všem experimentátorům hodně zdaru!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Herbateka.

Dobrý den,
možná po umytí ještě vlasy propláchnout. Obecně si myslím, že recept je určen spíše pro velmi suché a poškozené vlasy. Nevím, ale nesedí mi kombinace meduňka/dubová kůra.

Zdroj: příběh Zkouška č. 1

Co jsou lupy?

Lupy nejsou sice žádné závažné onemocnění, přesto nám dovedou pěkně otrávit život. Poradíme vám, co udělat pro to, aby nebylo nutné ze šatníku vyřadit všechno černé oblečení. Poradíme vám, jak na lupy a jak jejich výskyt eliminovat.

Pod pojmem lupy rozumíme odlupování a následné odpadání kůže z pokožky hlavy ve formě malých šupinatých kousků. Tato kůže z pokožky hlavy odpadává většinou kvůli poruše činnosti mazových žlázek. Za příčinou výskytu lupů můžeme hledat celou řadu důvodů, například zvýšený výskyt některého vitaminu nebo jiného prvku v organismu, nedostatečné prokrvení pokožky, nadměrnou konzumaci některých potravin, velké změny teploty, ale i nevhodně zvolenou vlasovou kosmetiku. Ve zkratce řečeno, výskytu lupů ve velké míře napomáháte sami nevhodným stravováním, vyfoukáváním vlasů a nenošením pokrývky hlavy v chladných měsících. Lupy ovšem nemusí být pouze vaším nechtěným společníkem, jejich výskyt může být předzvěstí celé řady závažnějších zdravotních komplikací. Za všechny jmenujme celkové poruchy imunity, kožní onemocnění nebo nedostatek některého pro tělo důležitého vitaminu či minerálu.

Pokud jste i vy ve svých vlasech nebo na ramenou lupy objevili, je vhodné proti nim bojovat zakoupením vhodné vlasové kosmetiky. Tyto šampony jsou speciálně navrženy pro každý typ poškozené pokožky, vybere si mezi nimi žena i muž, majitel suchých i mastných vlasů. Mimo šamponu proti lupům je vhodné užívat také speciálně vyvinuté balzámy a séra, která vhodným způsobem ošetřují narušenou pokožku hlavy. Lupy jsou v současné době poměrně častým postižením. Jak se projevují, ví každý, ve vlasové pokožce se nachází větší či menší množství různě velkých šupinek. Objevovat se mohou jak v suché, tak i v mastné kštici. Lupovitost je vleklé kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. V dospělosti se obvykle objevuje po třicátém roce a starší lidé bývají postiženi častěji. Častější je také výskyt u mužů než u žen. V zásadě se postižení lupy rozděluje podle velikostí a suchosti šupinek. Drobné a suché šupinky jsou většinou reakcí na nesprávné ošetřování a mytí kštice. Větší šupinky jsou obvykle odrazem poruchy tvorby kožních tuků. Nejvyšším stupněm lupovitosti je takzvaná seboroická dermatitida, což je svědivé postižení vlasové pokožky s masivní tvorbou lupů, zarudnutím kůže tvorbou krust (strupů).

Zdroj: článek Jak na lupy ve vlasech

Příběh

Ve svém příspěvku HERNIE PLOTENKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena smidova.

DOBRY DEN PROSIM VAS KDO VITE JAKY JE ROZDIL KYLA = HERNIA A VYHREZLA PLOTENKA jde tu o rozdil? jedna se o stejnou diagnosu a nebo ne? dekuji nebo je neco jineho? ja mam a herniu 5l jiz 3 roky zpet jsem byla operovana je 5L HERNIA = KYLA A zase se mi objevi v tom samem miste 5l a v te ji zve mam novou herniu a ceka me operace a bolesti jsou,,, kostrc a noha ve stehne v zadu a hlavne kdyz lezim strasne cose da delat jineho? ja verim ze budu uzdravena ve jmenu Pana Jezise ale chci se informovat co kdo vi z hlediska techto problemu a rekli me ze uz by byla operace horsi a museli by mi dat do klicky to misto o co tu jde kdo mi ukaze rozdil a a mozna zna co se da jinak delat ja rikam verim ze Pan Jezis me uzdravil uz na krizi ze zemrel za me a v jeho ranach jsme byli uzdraveni a ja jsem dite Bozi a vyznavam to to a snazim se zit poctive podle slova Boziho dekuji ....ale chci vedet znat vice o tom je to rozdil a nebpo se jedna stale o to same? vase nazory dekuji moc a preji krasny den tomu kdo mi odepise a vysvetli z hlediska zdravotniho jsem velmi vdecna ..

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Hernie plotenky

Typ vlasů: mastné, lupy, oživení světlé barvy vlasů

Do hrnku s vodou (300 – 500 ml) přidejte šťávu z 1 citrónu a použijte na poslední spláchnutí vlasů. Pro vyšší účinek proti lupům anebo u mastné pokožky lze použít černý anebo zelený čaj uvařený z několika lístků. Tekutinu zchlaďte a přidejte citrón. Tento zábal dodá vlasům v horkých letních dnech jas, hydratuje a desinfikuje pokožku.

Typ vlasů: mastné vlasy, lupy

Bílý jogurt smíchejte s lžičkou medu a před umytím vlasů aplikujte na vlasovou pokožku, nechejte působit 15 minut. Výborně čistí pokožku, vyrovnává pH a hydratuje ji. Látky obsažené v medu a jogurtu jsou mimořádně efektivní a účinné na vlasovou pokožku. Hodí se hlavně pro mastné vlasy.

Typ vlasů: suché vlasy a napjatá vlasová pokožka

Na velmi suchou vlasovou pokožku pomůže zábal z avokáda a medu. Do našlehaného zralého avokáda přidat 2 lžičky medu, lžičku mandlového oleje a nechat 20 minut působit. Důkladně opláchneme.

Typ vlasů: jemné, mastné, zplihlé a poškozené

Vajíčka plná žloutků potlačují produkci seba a rovněž posilují vlasy díky vysokému obsahu proteinů: 1 žloutek smícháme s 2 lžícemi bílého jogurtu a naneseme na suché vlasy. Necháme působit 20 minut a poté smyjeme. Oplachujte vlažnou vodou, aby se žloutek nesrazil.

Typ vlasů: poškozené, bez lesku, unavené

Banánová maska navrátí vlasům lesk a hydrataci. Med rozpustíme s trochou teplé vody anebo teplým olivovým olejem a smícháme s rozmixovaným banánem. Masku naneseme na vlasy a necháme 20 minut působit. Poté důkladně opláchneme.

Typ vlasů: lupy

Mořskou sůl s velkými krystaly smíchejte s trochou olivového oleje (zhruba o velikosti malé lžičky) a vatovým tamponem anebo prsty naneste na vlasovou pokožku a jemně promasírujte. Sůl působí jako peeling, odstraňuje lupy, hydratuje a desinfikuje.

Zdroj: článek Domácí masky pro vaše vlasy

Poradna

V naší poradně s názvem NAMIESTO WARFARIN INY LIEK? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Viera adamkova.

Bolo by bezpečnejsie užívať iný liek ako warfarin?5 rokov ho užívam po operácii mitralnych chlopní.a ešte otázka,môžem omega 3?Ďakujem za odpoveď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Warfarin je skvělý lék, který prodlužuje život tím, že zabraňuje tvorbě sraženin. Když dobře zvládnete dietu, která je u tohoto léku největší nevýhodou, tak není potřeba ho měnit ani po dlouhé době.
Na vaší otázku, jestli můžete užívat omega 3 mastné kyseliny, odpověď zní ano, ale musíte podstoupit změření srážlivosti krve po prvních dvou až třech dnech této doplňkové léčby. Omega 3 mastné kyseliny, a to i rybí tuk, různé oleje (i řepkový) totiž zesilují účinky Warfarinu a hrozí zvýšené riziko krvácení.
Domluvte se se svým lékařem a dohodněte si plán, kdy začít, a kdy přijít na odběr krve. Lékař vám přizpůsobí dávkování Warfarinu a vaše doplňková léčba tak může být bezpečná. Užívat společně s Warfarinem Omega 3 mastné kyseliny jen občas jak se vám zachce není dobrý nápad. Pokud se u vás objeví neobvyklé krvácení nebo modřiny, nebo máte jiné zvláštní příznaky, například závrať, tak vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Další možné nepříjemnosti, které se při této společné kombinaci mohou vyskytnout jsou: slabost; červená nebo černá, dechtová stolice; vykašlávání nebo zvracení čerstvé nebo vysušené krve, která vypadá jako káva; těžká bolest hlavy; a slabost.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Namiesto warfarin iny liek?

Léčivé šampony proti lupům

Reghaar

Vlasový šampon Reghaar proti lupům je připravován podle speciální receptury s obsahem rostlinných výtažků kopřivy dvoudomé a lopuchu obecného, které napomáhají snižovat vypadávání vlasů, zamezují jejich zvýšenému maštění, vyživují vlasovou pokožku a dodávají vlasům zdravý vzhled a přirozený lesk. Mimořádná účinnost vlasového šamponu Reghaar proti lupům je zaručena přítomností octopiroxu, látky odstraňující lupy a působící proti jejich tvorbě.

Zde lze zakoupit šampon Reghaar.

Eucerin

Eucerin šampon proti lupům obsahuje speciální složení s 3,5% aktivním azolem (climbazol, octopirox a polidocanol), který účinně odstraňuje lupy a dlouhodobě zabraňuje jejich další tvorbě. Zklidňuje svědění pokožky a omezuje riziko podráždění. Dodává vlasům objem a lesk. Vhodný pro každodenní použití. Bez parfemace a barviv. Za nejvýznamnější faktory způsobující tvorbu lupů je považováno porušení fyziologických poměrů pokožky hlavy a přemnožení kvasinky Pityrosporum ovale (Malassezia furfur), která se na kůži přirozené vyskytuje. Následkem je zvýšené olupování vlasové pokožky s tvorbou lupů, které muže být provázeno i zčervenáním pokožky a svěděním.

Eucerin šampon proti lupům:

  • účinně odstraňuje lupy a zabraňuje jejich další tvorbě
  • je ideální i pro odstranění takzvaných mastných lupů
  • omezuje riziko podráždění – bez parfemace a barviv
  • dodává vlasům lesk a objem

Zde je možné Eucerin šampon zakoupit.

Salerm Biokera

Salerm Biokera šampon proti lupům je speciální šampon založený na účincích pyrithionu zinečnatého a lněného oleje. Efektivně reguluje vznik lupů a zároveň normalizuje vlasovou pokožku. Kombinace přírodních složek a ověřené léčivé látky vytvořila unikátní produkt vlasové kosmetiky v oblasti optimálního boje proti lupům. Biokera šampon proti lupům obsahuje ověřené léčivé látky, které jsou doplněné o přírodní složky. Aktivní léčivou látku zde představuje pyrition zinku. Ten z vlasů efektivně a rychle odstraňuje jak mastné, tak suché lupy, navíc zamezuje jejich opětovnému vzniku. Pyrition zinku je navíc posílen lněným olejem, který normalizuje vlasovou pokožku a dodává vlasům lesk a hebkost.

Tady je možné zakoupit šampon Salerm Biokera.

Zdroj: článek Léky na vlasy

Příběh

Ve svém příspěvku LUPY A SVĚDÍCÍ POKOŽKA HLAVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

S lupy mám potíže už moc dlouho a nic na ně nepomáhá, ale poslední rok mě šíleně svědí pokožka hlavy - tak hrozně, že se i v noci budím bolestí rozdrápané pokožky hlavy....
Vyzkoušela jsem už spoustu šamponu proti lupům, i šampon od kožní i nějaké babské rady (oliv olej a vajíčko, acylpyrin do šamponu) ale nic nezabralo na delší dobu. Vše funguje tak týden dva a pak sjem na to stejně, ba ještě hůře. nyní je to opravdu hrozné!!! Nespím půl noci,protože se budím tím, jak si drápu hlavu. Poradí někdo něco, co mám doma a co půjde použít ihned, bez nákupu drahých prostředků? I tak jsem už v těch speicálních šamponech nechala hromadu peněz a ty nemám....

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lenka.

Dobrý den.
Mám 16ti letého syna,kterého trápí už 2 roky lupy. Vyzkoušely jsme různé speciální šamponý na lupy, vajíčkový zábal a nic nepomáhá.
Může někdo poradit?Děkuji

Zdroj: příběh Lupy a svědící pokožka hlavy

Typy pletí

Mastná pleť

Tato pleť vypadá mastně a leskle a budí dojem, jakoby pleť byla taková jako těžká. Mastná kůže je náchylná k akné a má často větší viditelné póry.
Jak pečovat o mastnou pleť
Omezte čištění pleti na ráno a večer, protože při častém čištění vyburcujete póry k většímu zásobování kožním tukem a situace bude pak ještě horší.
K čištění pleti použijte jemný čistící prostředek bez oleje určený pro mastnou pleť, ale napřed se ujistěte se, že není příliš agresivní.
Pravidelné používání čistících přípravků s 10% benzoyl peroxidem bývá příliš agresivní pro většinu typů pleti a povede jen k dalším problémům.
Pokud potřebujete extra péči, tak použijte noční krém s alfa-hydroxy kyselinami, které působí jako mírný exfoliant a udržují póry čisté.

Suchá pleť

Tento typ pleti je opakem mastné a často tato pleť vypadá vysušená a drsná, zejména po umytí. Suchá pleť vypadá, jako by nemohla udržet vlhkost. Na suché pleti se můžou vytvářet četné vrásky a jemné linky, které pak ještě více zvýrazňuje slunce po opálení.
Jak pečovat o suchou pleť
Pro čištění suché pleti použijte výlučně jen krémovou pleťovou vodu, která nebude zbavovat kůži potřebné vlhkosti. Pleťová voda musí být jemná a nesmí obsahovat alkohol.
Na suchou kůži můžete použít těžší mastnější krém, ale měli byste se ujistit, že obsahuje i ochrannou složku před slunečním zářením – SPF (sun protection factor).

Normální pleť

Tato pleť bývá hladká s vyrovnanou texturou i tónem a bez mastných nebo suchých projevů. Také se na této pleti objevují takové pupínky v důsledku hormonálních změn, ale naštěstí nejsou trvalé.
Jak pečovat o normální pleť
Tento typ pleti nepotřebuje zvláštní péči. Normální pleť potřebuje především udržet v rovnováze a proto se k jejímu čištění používá jemný čistící prostředek a teplá voda.
Prakticky každý výživný krém by měl být dobře snášen i normální pletí. Můžete zde experimentovat a najít krém, který vám přesně sedne.
Ujistěte se, aby vaše pečující prostředky byly mírné nebo přímo určené pro normální pleť, protože jinak se pleť může zanítit a vy se pak rázem ocitnete v některé z předešlých kategorií pletí.

Smíšená pleť

Máte-li na obličeji mastné skvrny na čele, na bradě a kolem nosu, které jsou lesklé a k tomu i suché oblasti na tvářích a okolo očí, tak máte smíšenou pleť.
Jak pečovat o smíšenou pleť
Sice existují produkty, které jsou přímo určené pro tento typ pleti, ale i tak budete muset trochu více experimentovat s různými druhy pro různé části obličeje.
Na suché části obličeje můžete použít přípravky, které obsahují kyselinu glykolovou pro exfoliaci suché pleti, a na mastné plochy pak jemné přípravky proti akné.
Stejně jako u všech ostatních typů pleti, byste měli denně používat dobrý hydratační krém se SPF ochrannou.

Zdroj: článek Ošetřující péče na velké póry a na akné

Poradna

V naší poradně s názvem LUPY VE VLASECH - NEJÚČINNĚJŠÍ A NEJLEVNĚJŠÍ RECEPT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Když jsem byla malá, dávali mi proti lupům obyčejné máslo na pokožku hlavy. Moc si na to už nevzpomínám, jen vím, že jsem měla na hlavě sáček, aby se hlava zapařila. Opravdu mi to tehdy hodně pomohlo. Bohužel si nevzpomínám, jak dlouho jsem ten igelit na hlavě měla a kolik másla se mi na pokožku hlavy dávalo. Nyní mám opět problémy s lupy a i když použiji dražší šampon z lékárny, nezabírá! Nemáte někdo s tímto zkušenosti? Kolik zhruba másla se dává? Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Dobrý den Jano, četl jsem Vaši zkušenost s použitím másla při léčbě lupů. Myslím si, že je to možné použít v případě, kdy je lupovitost vlasové pokožky způsobena nadměrně se olupující suchou pokožkou. Mám na mysli, kdy je kůže ve vlasech natolik vysušená, že její vrchní vrstva popraská, vzniknou malé ostrůvky na povrchu, které se pak mechanickým působením odlupují po vrstvách. Významným indikátorem jsou suché vlasy. V tomto případě bych běžné máslo skutečně doporučil na ošetření takovéto pokožky.
Aplikaci bych doporučoval po umytí vlasů a prosušení ručníkem. Máslo by mělo být změklé, tedy je třeba ho nechat několik hodin při pokojové teplotě. Pak si nabrat zhruba velikost lískového ořechu a rozetřít si ho mezi konečky prstů a takto zamaštěnými prsty si masírovat pokožku hlavy. Je dobré si rozdělit plochu hlavy na několik menších částí, například dva boky, vršek a týlní oblast hlavy a každou z těchto oblastí si pěkně promasírovat. Není třeba se zabývat množstvím spotřebovaného másla, ale spíše se soustředit na přijemné pocity při masírování a máslo průběžně doplňovat na prsty. Pokud byste měla pak problémy s vizuálně mastnými vlasy, tak provádějte masáž navečer, na noc si nasaďte na hlavu pletenou čepici a ráno si jemně omyjte vlasy. Jen vlasy! Pokožku co nejvíce ochraňte před stykem se šampónem. Po umytí a osušení vlasů pak použijte jemný kartáč s přírodními štětinami, kterým své vlasy krásně uhladíte do zářivého lesku.
Máslo vám pomůže doplnit vlasům významný antioxidant vitamin E v přírodní formě a tím předejdete i případnému třepení konečků.
Budu velice rád, když vyzkoušíte můj postup a napíšete mi sem své zkušenosti s touto máslovou terapií pro suché vlasy.

Zdraví Cempírek.

Zdroj: příběh Lupy ve vlasech - nejúčinnější a nejlevnější recept

Použití

Omega-3 mastné kyseliny se využívají u níže uvedených problémů.

Vysoká hladina cholesterolu a triacylglycerolů

Eskymáci a lidé, kteří jedí hodně mořských ryb, mají vysoký HDL cholesterol (dobrý) a nízkou hladinu triacylglycerolů (krevní tuky). Několik studií prokázalo, že suplementace rybím olejem snižuje hladinu triacylglycerolů a zlepšují poměr HDL/LDL cholesterolu.

Hypertenze – vysoký krevní tlak

Asi 17 studií potvrdilo, že příjem cca 3 g rybího oleje denně může snížit krevní tlak u neléčené hypertenze.

Srdeční choroby

Klinické zkušenosti ukazují, že příjem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA pomáhá snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Ukázalo se, že rybí olej u lidí, kteří prodělali infarkt myokardu, snižuje riziko úmrtí na další srdeční příhodu, snižuje riziko mozkových příhod a vznik srdečních arytmií. Rovněž zabraňuje rozvoji aterosklerózy a vzniku plaků na cévních stěnách. Osoby, které užívají léky proti srážení krve a prodělaly hemorhagickou mozkovou příhodu by se však měly před užíváním rybího oleje obsahujícího omega-3 mastné kyseliny poradit s lékařem.

Diabetes mellitus – cukrovka

Lidé trpící diabetem mají často sníženou hladinu triacylglycerolů a HDL cholesterolu. Rybí olej může pomoci snížit hladinu krevního tuku a zvýšit hladinu HDL cholesterolu a tím zlepšit klinický stav lidí trpících diabetem. Jiný typ omega-3 mastných kyselin jako ALA (například z lněného oleje) nemusí mít stejný účinek jako rybí olej.

Alergie

Pro svůj protizánětlivý účinek jsou omega-3 mastné kyseliny vhodné u všech forem alergií – sezonní rýma, astma bronchiale, ekzémy a podobně.

Revmatoidní artritida (RA)

Většina klinických studií se soustřeďuje na problematiku revmatoidní artritidy (autoimunní onemocnění postihující klouby). Několik studií ukázalo, že rybí olej redukuje symptomy RA, tedy bolesti kloubů a ranní ztuhlost kloubů. Nebylo však prokázáno zastavení progrese onemocnění, pouze zmírnění jeho příznaků. Některé studie ukazují pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin na artrózu (degenerativní onemocnění kloubů).

Makulární degenerace sítnice

Většina studií naznačuje, že konzumace rybího tuku (to je omega-3 mastných kyselin) má preventivní účinek na vznik makulární degenerace sítnice.

Osteoporóza

Některé studie ukazují, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají se zvýšením hladiny vápníku v organismu a zlepšují pevnost kostí. U lidí s nedostatkem některých esenciálních mastných kyselin je tedy větší pravděpodobnost úbytku kostní hmoty.

Deprese

Omega-3 mastné kyseliny jsou účinné proti depresím, zejména snižují jejich příznaky. Tyto kyseliny jsou mnohdy účinnější než antidepresiva. Deprese je závažn

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Zdravé omega-3 mastné kyseliny

Poradna

V naší poradně s názvem ALOBAL NA BOLEST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Blanka Zelingerová.

Nevím,kterou stranou se alobal přikládá, vím, že jedna strana chladí a druhá má hřát. Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Hliníková fólie má lesklou stranu a matnou stranu. Lesklá strana vzniká válcováním hliníku během finálního průchodu. Protože je ale obtížné vyrobit válce s dostatečně tenkou mezerou, aby mohly válcovat právě jeden arch, válcují se dva archy současně, čímž se zdvojnásobí tloušťka na vstupu do válců. Když jsou listy později odděleny, vnitřní povrch je matný a vnější povrch je od válců lesklý. Tento rozdíl v povrchové úpravě vedl k názoru, že upřednostňování lesklé strany má vliv při vaření. Mnozí věří (chybně), že když použijí alobal s lesklým povrchem směrem dovnitř, tak že lépe udržují teplo. Skutečný rozdíl je ale bez přístrojového vybavení nepostřehnutelný. Zvýšená odrazivost snižuje jak absorpci, tak i emise záření. Odrazivost lesklé strany hliníkové fólie je 88 %, zatímco matná strana fólie má asi 80 %. Rozdíl je tedy zanedbatelný a prakticky nezáleží na tom, jakou stranou se alobal použije.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Alobal na bolest

Lupy a padání vlasů

Jestliže máte lupy a současně vám vypadávají vlasy, první pomocí mohou být promašťující masky na vlasy a olupující se pokožku. Dále je často třeba obohatit stravu o vitamíny či doplňky, které podporují růst vlasů. Ty může doporučit kožní lékař nebo lékárník. Vypadávání vlasů totiž většinou souvisí s nedostatečnou výživou vlasového folikulu, odkud vlas vyrůstá. Výživu lze doplnit i vnitřně (prostřednictvím léků) i zevně (prostřednictvím masáže vlasaté části hlavy). Pomáhá například, když smícháte za studena lisovaný olivový olej se žloutkem a vitamínem E, který koupíte v lékárně jako červené želatinové tobolky (po 400 mg), jež proříznete a olejový obsah přidáte k oleji a žloutku. Na jednu aplikaci použijte vždy jen obsah dvou tobolek. Touto směsí pak masírujte celou hlavu, a to bříšky prstů. Po skončení masáže vlasy lehce umyjte šamponem na suché vlasy. Do uvedené masážní emulze můžete přidat také abrazivní částečky, které budou při masáži sloužit jako peeling a snadněji tak odstraní olupující se kůži. Jako vhodné abrazivum se může použít obyčejný suchý kuskus (nasypte jej k oleji a žloutku a pak hned aplikujte na pokožku). Při boji s lupy se snažte rovněž vyvarovat přehnaného stylingu účesu. Při koupeli ve vaně se předem nejdříve osprchujte a umyjte (mýdlem, sprchovým gelem a podobně), teprve pak si napusťte vanu a do vody přidejte kyselinu citrónovou (vždy jen jeden pytlíček [40 g] na jednu plnou vanu), případně můžete použít ještě koupelový olej (například Salus). Po takovéto koupeli se již mýdlem nemyjte, jen se lehce osušte. Popsaný proces znatelně prospěje pokožce celého těla.

Zdroj: článek Jak si poradit s lupy

Poradna

V naší poradně s názvem SUCHÉ A ROZTŘEPENÉ VLASY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kris..

Ten reccept na vlasy mam nanést na suché nebo mokré vlasy?
Děkuju

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Maska na suché vlasy a na roztřepené konečky se dá aplikovat jak na úplně suché čisté vlasy, tak i na právě umyté a vysušené ručníkem.

Zdroj: příběh Suché a roztřepené vlasy

Zázvor na lupy

Zázvor má antiseptické účinky, které léčí některé druhy lupů. Když použijete následující recept třikrát týdně, tak do měsíce se zbavíte lupů nadobro, tedy než se znovu nakazíte plísní. Tento recept funguje na lupy, které jsou zaviněny právě kožní plísní ve vlasech. Pokud tedy zázvor na vaše lupy po měsíci nezabere, tak je jisté, že příčina vašich lupů nebude kožní plíseň ve vlasech a bude třeba nalézt jiný způsob léčby. Obvykle je zázvor v tomto ohledu účinný, protože za většinou lupů stojí právě kožní plíseň ve vlasech. Na lupy ve vlasech smíchejte dvě lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru a tři lžíce oleje (nejlépe sezamový nebo olivový olej). Přidejte trochou čerstvé citrónové šťávy a vmasírujte do pokožky hlavy. Zázvor nechte na vlasy působit po dobu 15 až 30 minut a pak to dobře opláchněte. Komu by se vlasy po tom moc mastily, tak je možné během oplachování vlasy přelít vodou s jedlou sodou bikarbonou.

Zdroj: článek Jak funguje zázvor na vlasy

Poradna

V naší poradně s názvem CIPRALEX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslava Dosoudilová.

Dobrý den,užívám na nervy cipralex už přes 10 let a mám veliké problémy s očima,mám zelený zákal a bolí mě oči,říkali mi,že mám suché oči a kapu si každý den 6x i více suché slzy,vyzkoušela jsem jich strašně moc, dokonce ve Zlíně mi dělali z krve a nic nezabírá, teď si kupuju kapky bez kponzervantů, nic moc,mám veliké obtíže, taky mám chronický zánět močového měchýře a právě teď studuju léky ROWATINEX, které mi v lékárně nabídli a u toho jsem našla článek, že ten Cipralex jeho užívání může způsobovat právě ty suché oči i močový měchýř, prosím vás,co je na tom pravda????žádný lékař mi toto nikdy neřekl, je mi 54 let, děkuji za informace

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Požádejte svého lékaře - psychiatra, aby Vám místo Cipralexu naordinoval jiný lék, vhodný k Vašemu zdravotnímu stavu. Sama antidepresiva neměňte.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Cipralex

Svědění hlavy a lupy

Pokud se lupy ve vlasech vyskytují, velmi často jsou doprovázeny nepříjemným svěděním hlavy, kterou si věčným „drbáním“ ještě více podráždíme a vytváříme tak nejen esteticky viditelný problém.

Kůže tvoří pro tělo hlavní ochranou bariéru. Stav naší pokožky mnohdy zrcadlí nejen stav kůže, ale i naší stravy nebo dalších orgánových systémů našeho těla. Lupy jsou šupinky odumřelé kůže. Někteří odborníci vidí příčinu v jediné věci, jiní zmiňují působení více faktorů najednou.

Příčiny

  • vypjaté emoce, stresové situace, prodělané trauma
  • nedostatek B vitaminů – nedostatek vitaminu B2 (suchá, pálící kůže, ekzémy, padání vlasů, bolestivé ústní koutky, lupy, třepení nehtů, únava, zánět spojivek, trávicí potíže, nespavost, závratě)
  • nadměrná činnost mazových žláz, maštění hlavy (zde má patrně vliv i hormon testosteron)
  • vysušení vlasů (časté mytí, vysušující vlasové přípravky)
  • kvasinky, plísně napadající kůži
  • snížená imunita
  • genetika, vrozené dispozice, přítomnost v rodině
  • jiné kožní onemocnění (například lupénka, psoriáza)

Zdroj: článek Svědění hlavy

Poradna

V naší poradně s názvem BLEDA STOLICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Kristína.

Mávam aj svetlú stolicu ale nie často ale najviac mávam aj oranžovú a hnedú. To sa nejako strieda. Moč nemám tmavú. Ale má zdravú farbu tak ako má byť.

Ale neviem prečo je svetla. Ráz som mala svetlu a pila som mätový čaj a ona sama hnedla. Ale nemám so žlčníkov problémy. Jediné bolesti kde mám v bruchu sú ovulačné.

Nejem ani mastné jedlá vyhýbam sa im. Je mi po nich zle. Zacítim niečo moc mastné a je mi na zvracanie. Jem veľmi veľa vlákniny na trávenie. Prospieva to.

Kto má túto skúsenosť??? Že vraj svetlá stolica môže byť aj keď sa vypije viac mlieka či zje mliečne výrobky napríklad jogurty.

Horúčku nemávam, pribrala som dva kg, očné bielka mám biele.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pokud vaše tělo reaguje na tučné jídlo nevolností a zároveň máte světlou stolici, tak to svědčí o změnách ve funkci žlučníku. Doporučuji se více zaměřit na játra a nechat si tento orgán včetně žlučníku pořádně vyšetřit.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bleda stolice

Lupy a seborrhoická dermatitida

Lupy mohou představovat i jeden z projevů závažnějších kožních onemocnění, a to seborrhoické dermatitidy či lupénky (psoriázy). Seborrhoická dermatitida je zapříčiněna přemnožením kvasinek a postihuje jak mastnou, tak i suchou pokožku.

Zde můžete vidět, jak vypadá seborrhoická dermatitida.

Seborrhoická dermatitida se často léčí přípravky, které jsou fungicidní (hubí houby). Vlasová pokožka se může ošetřit též rašelinovými zábaly, jež odstraní stroupky a lupy. V těžkých případech předepisuje lékař kortikoidy (ty však mají při dlouhodobém užívání výrazné negativní účinky). Zmírnit příznaky pak může i pobyt na slunci nebo na čerstvém vzduchu (nejlépe u moře nebo na horách).

Lupénka patří mezi nejčastější kožní neinfekční onemocnění, avšak její příčina není zatím přesně známa. Svou roli může hrát dědičnost, autoimunita či vnější prostředí a vlivy (stres, infekce, hormonální vlivy a podobně).

Zde můžete vidět, jak vypadá lupénka.

Lupénka se léčí několika způsoby: lokálně (masti, gely, tělová mléka; často s obsahem černouhelného dehtu, kortikosteroidů, retinoidů a dalších léčivých látek), systémově (tablety, injekce), biologickou léčbou, fototerapií či alternativní léčbou (například krémy z aloe vera).

Zdroj: článek Jak si poradit s lupy

Poradna

V naší poradně s názvem DOTAZ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Servisokenpraha.

Dobrý den, můžete mi upřesnit proč nedoporučujete Chio semínka pokud užíváme lék na ředění krve Farfarin?

Děkuji a přeji příjemný den.

Pavel Postler

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Rybí olej a potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny, můžou zvýšit riziko krvácení v kombinaci s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je warfarin. Chia semínka obsahují omega-3 mastné kyseliny v množství 17,6% ze svého celkového objemu a patří mezi potraviny s velmi vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Při společném užívání warfarinu a chia semínek doporučuji pravidelné sledování srážlivosti krve pomocí krevního odběru.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Dotaz

Jaké jsou příznaky lupů?

Člověk trpící lupy projevy tohoto onemocnění jen těžko skrývá. Lupy se projevují tvorbou žlutých či bílých šupinek, a to zejména na mastné části pokožky hlavy. Někdy může dojít k zarudnutí postižené oblasti kůže.

Zdroj: článek Lupy

Poradna

V naší poradně s názvem VITE JAK POMOCI PACIENTOVI S CYSTICKOU FIBROZOU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Roman Křapka.

Dobry den pane doktore,

Rad bych Vam polozil strucnou otazku.

Vite jak pomoci pacientovi s Cystickou fibrozou?

Jedna se o rodinneho prislusnika. O nemoci z pohledu zapadni mediciny vime jako ucastnici lecebneho procesu hodne, ale rad bych znal Vas pohled na tuto nemoc a pripadnou cestu ven z kolotoce trapeni.

Predem dekuji za jakoukoliv odpoved,

S uctou,

Roman Krapka

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nemohu vám poskytnout vyjádření pana Šuly, ale pokusím se odpovědět dle vlastního názoru. Cystická fibróza je dědičná genetická porucha, která narušuje normální funkce epiteliálních buněk nacházejících se v mnoha lidských orgánech - plíce, dýchací cesty, játra, ledviny, kůže a reprodukční systém. Cystickou fibrózu způsobuje jeden defektní gen, který narušuje funkce epiteliálních buněk a způsobuje, že se v těle objevují buňky s lepivým hlenem, což často vede k poškození plic a k chronickému kašli. Defektní gen u těchto lidí ovlivňuje jejich dýchání a schopnost filtrace vzduchu, trávení potravy a absorbci živin v zažívacím traktu. Podle Nadace pro cystickou fibrózu se v současnosti cystická fibróza považuje za nevyléčitelnou, nicméně určité diety, doplňky, trávicí enzymy a zvyky životního stylu mohou pomoci lépe zvládat příznaky. V první řadě je to výživná strava již od začátku zivota. Mnoho lékařů a odborníků na výživu pracujících s pacienty s cystickou fibrózou doporučuje stravu s vysokým obsahem tuku a vysokým obsahem kalorií, aby se snížilo riziko podvýživy. Ovšem pozor na nekvalitní potraviny a zpracované potraviny, ty mohou mít sice vysoký obsah kalorií a tuků, ale jsou to zejména trans-tuky nebo omega-6 mastné kyseliny, které obvykle nepomáhají ke snižování zánětu vedoucího k poškození plic, proto se nedoporučují pro osoby s cystickou fibrózou. Tyto nežádoucí látky se nacházejí zejména v rafinovaných rostlinných olejích: slunečnicový olej, olej z kukuřice a sezamový olej. Proto je důležité tyto potraviny zcela vyřadit a nahradit je podle následujících doporučení. Konzumace protizánětlivých tuků, včetně mononenasycených tuků, jako je extra panenský olivový olej, avokádový olej a panenský kokosový olej, je dobrý způsob, jak zvýšit příjem kalorií. Ořechy a semena, jako jsou mandle, chia semínka, lněné semínko, vlašské ořechy a konopná semena, jsou také dobrou volbou pro tento účel, stejně jako přirozeně hutnější maso, jako je červené hovězí maso a jehněčí. Nerafinované sacharidy mohou poskytnout výživné kalorie a energii, zejména v kombinaci s tuky. Nejlepší je jíst nezpracované, nízkoglykemické druhy, jako jsou původní druhy pšenice (špalda, samolina), ovoce a škrobovou zeleninu (řepa, mrkev, zelený hrášek, kukuřice a brambory). Obecně by v jídelníčku lidí s cystickou fibrózou měly být posíleny tyto komponenty:
1. vitamín K - všechna zelená zelenina;
2. vitamín D - slunce nebo sólarium;
3. vitamín A - nastrouhaná mrkev ohřátá v tuku;
4. vitamín E - ořechy;
5. někteří lidé s cystickou fibrózou by také měli přidat více soli do své stravy, aby se zabránilo dehydrataci;
6. omega-3 mastné kyseliny mohou být přínosem ke snižování zánětu (nacházejí se u volně žijících ryb, jako jsou lososy, sardinky a halibut);
7. pankreatické enzymy (k dostání volně v lékárně) jsou také běžně používány k tomu, aby pomohly lépe trávit jídlo a kalorie;
8. vysoce kvalitní multivitamíny a antioxidanty pomáhají předcházet zánětu, náchylnosti k infekcím a poškozen

Zdroj: příběh Vite jak pomoci pacientovi s Cystickou fibrozou?

Lupy ve vlasech – projevy

Ložiska ekzému z mazových žlázek jsou zažloutlá nebo načervenalá. Kůže mívá šedobílý a mastný vzhled, který je nápadný i ve vlasové části. Postupně vznikají drobné šupinky, rozšiřuje se zarudnutí. V těžších případech se vyskytují nánosy šupin a vznikají krusty (strupy), kůže intenzivně svědí. Ve vlasové části hlavy jsou pak patrné nánosy šupin, které nutí pacienty k seškrabování. Tím se opakovaně dráždí pokožka hlavy a dochází k dalšímu zhoršování ekzému. Posléze jsou na vlasech zachyceny velké mastné „lupy“, které se obtížně odstraňují.

Zdroj: článek Jak na lupy ve vlasech

Poradna

V naší poradně s názvem SOJOVY LECITIN KONTRA WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Libuše CHYTILOVÁ.

Může se k warfarinu Lecitin,vitamín D,Ženšen, nebo Omega-3?Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lecitin a vitamin D3 jsou vzhledem k Warfarinu bez problémů a můžete je užívat jak chcete.
Omega 3 mastné kyseliny zvyšují možnost krvácení, když se užívají při léčbě Warfarinem. Pokud chcete užívat omega 3 mastné kyseliny, tak jediný bezpečný způsob je naplánovat tuto doplňkovou léčbu s lékařem a na začátku po prvních dnech užívání překontrolovat srážlivost krve a případně upravit dávkování Warfarinu po dobu společného užívání.
Ženšen zase snižuje hladinu Warfarinu v krvi a může tak docházet ke vzniku sraženin ohrožujících život. Ženšen je lepší při Warfarinu úplně vynechat.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh SOJOVY lecitin kontra warfarin

Šupinky na hlavě

Šupinky odlupující se ze zrohovatělé vrstvy vlasové pokožky se označují jako lupy. Lupy mají podobu bílých smítek, která se nacházejí jak ve vlasech, tak i na šíji a ramenou. Co se týče příčin tvorby lupů, existuje jich hned několik: použití nevhodných vlasových šamponů nebo jejich nedostatečné vymytí z vlasů, mytí vlasů příliš horkou vodou, sušení vlasů horkým vzduchem a podobně. Kvalitu vlasů a vlasové pokožky ovlivňuje rovněž časté střídání teplot, nošení pokrývek hlavy, nadměrný stres, špatná životospráva či hormonální změny. Působení mužských pohlavních hormonů, které v menším množství obsahuje i ženský organismus, zvyšuje činnost mazových žlázek.

Zde můžete vidět, jak vypadají šupinky na hlavě.

Základem léčby lupů je ošetřování vlasů a pokožky na hlavě speciálními šampony, které většinou obsahují síru nebo dehet. Účinnější jsou pak šampony s látkami, jež hubí kvasinky. Mezi tyto látky patří například ketokonazol, jenž se nachází ve známém šamponu NIZORAL. Šampony by měly nastolovat rovnováhu v pokožce (dejte si pozor na hojně rozšířené přípravky na mastné vlasy, protože jejich časté používání může kůži vysušovat a nutit ji tak k větší tvorbě mazu). Přípravky proti lupům jsou běžně dostupné v lékárnách i bez lékařského předpisu. Po několika dnech jejich používání se tvorba lupů obvykle sníží a až po několika týdnech lupy postupně zmizí. Šampon můžete doplnit vhodnými kondicionéry nebo oleji. V případě, že se stav navzdory uvedeným opatřením nelepší, je vhodné vyhledat lékaře.

Zdroj: článek Šupinky na kůži

Poradna

V naší poradně s názvem GODASAL A TUČNÉ MOŘSKÉ RYBY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ludmila.

Dobrý den, manžel užívá Godasal 100 a chtěl by užívat rybí olej, který představuje asi 250g tučné mořské ryby denně. Může olej užívat nebo se raději vyhnout užívání. Děkuji za odpověď,L.V.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Kyselina acetylsalicylová onsažená v léku Godasal a rybí tuk, což jsou zejména omega-3 polynenasycené mastné kyseliny mohou dohromady zvyšovat riziko krvácení. Před použitím omega-3 polynenasycených mastných kyselin spolu s Godasalem se musí váš manžel poradit se svým lékařem. Rybí tuk a další produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny mohou ojediněle zvýšit riziko krvácení, pokud jsou kombinovány s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je Godasal. Pokud se u manžela vyskytne neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud má jiné příznaky krvácení, například závratě, silnou bolest hlavy a slabost, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zrovna tak pokud je jeho stolice červená nebo černá, jakoby dehtová a nebo pokud vykašlává nebo zvrací čerstvou nebo natrávenou krev, která vypadá jako mletá káva.
Je důležité informovat jeho lékaře o všech dalších lécích, které manžel užívá, včetně vitamínů a bylin. Ať manžel nepřestává užívat žádné léky bez předchozího rozhovoru s lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Warfarin a mořské ryby

Olejové zábaly pro suché vlasy

Avokádový olej

Plný vitamínů a významných regeneračních složek. Vyniká hydratačními vlastnostmi. Hodí se pro citlivou vlasovou pokožku, jemné a suché vlasy.

Olej z orchidejí

Považuje se za velmi ceněný anti-aging prostředek. Nejlépe působí jako zábal na suché vlasy před jejich umytím. Vlasy regeneruje, dodává jim výživu a výjimečný lesk.

Jojobový olej

Pro své vlastnosti je velmi dobře známý ve všech světadílech. Zklidňuje vlasovou pokožku a regeneruje poškozený vlas. Je vhodný pro rychle se mastící vlasovou pokožku a suché dlouhé vlasy.

Kokosový olej

V Asii (především v Barmě, Indii a na Srí Lance) je velmi ceněn a používá se proti lámání vlasů, třepení konečků a rovněž i proti vypadávání vlasů. Na vlasy se nanáší teplý. V létě chrání vlasy před UV zářením.

Mandlový olej

Bohatý na minerální látky s vysokou regenerační schopností. Je nedráždivý, a proto ho lze použít i u citlivé vlasové pokožky. Pomáhá na velmi suché vlasy a třepící se konečky.

Makadamiový olej

Vzácný olej, který se přidává do exkluzivních přípravků. Má výjimečné zvláčňující a hydratační schopnosti. Používá se pro drsné, hrubé, nepoddajné vlasy s tendencí k nadměrnému vysušování.

Meruňkový olej

Bohatý na nenasycené mastné kyseliny a další látky, které působí jako anti-aging faktor. Při pravidelném používání reguluje vypadávání vlasů, dodává jim lesk a změkčuje vlasovou pokožku.

Nimbový olej

Léčivé účinky tohoto oleje nelze pominout. Uplatňuje se pro svědivou, podrážděnou, ale i ekzematickou vlasovou pokožku se sklonem k vysušování. Hodí se pro regeneraci a hydrataci všech typů vlasů.

Olivový olej

Obsahuje spektrum výživných a regeneračních látek, které příznivě ovlivňují funkci vlasové pokožky. Uhlazuje kutikulu vlasového vlákna a působí hydratačně.

Pupalkový olej

Tento olej je vhodný především pro vnitřní užívání, podobně jako olej z černého rybízu a brutnáku lékařského. Obsahuje množství vitamínů (hlavně vitamín E) a esenciální mastné kyseliny (mimo jiné gama-linoleovou). Užívá se 1 lžička 2krát denně.

Zdroj: článek Olejový zábal na vlasy

Poradna

V naší poradně s názvem ČESNEK, CITRÓN A MED se k tomuto tématu vyjádřil uživatel František Janku.

Dobrý den pane Vinš,výborné informace velké díky za takové super rady. V dnešní době jsou velice potřebné,chemické léky mají spoustu vedlejších učinku,není nad přírodní léčení samozřejmě pokud to jde.Ještě bych se zeptal na rady na snižování cholesterolu LDL přírodní cestou.Velké díkyJankuFrantišek

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zde je 8 doporučení, která mohou snížit cholesterol přírodní cestou a zlepšit zdraví srdce:
1. Snižte nasycené tuky. Nasycené tuky, které se nacházejí především v červeném mase a plnotučných mléčných výrobcích, zvyšují váš celkový cholesterol. Snížení spotřeby nasycených tuků může snížit váš cholesterol s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL) – „špatný“ cholesterol.
2. Odstraňte trans-tuky. Trans-tuky, někdy uváděné na etiketách potravin jako „částečně hydrogenovaný rostlinný olej“, se často používají v margarínech, sušenkách a koláčích z obchodu. Trans-tuky zvyšují celkovou hladinu cholesterolu.
3. Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny neovlivňují LDL cholesterol. Ale mají další přínosy pro zdraví srdce, včetně snížení krevního tlaku. Mezi potraviny s omega-3 mastnými kyselinami patří losos, makrela, sleď, vlašské ořechy a lněná semínka.
4. Zvyšte rozpustnou vlákninu. Rozpustná vláknina může snížit vstřebávání cholesterolu do vašeho krevního oběhu. Rozpustná vláknina se nachází v takových potravinách, jako jsou ovesné vločky, fazole, růžičková kapusta, jablka a hrušky.
5. Přidejte syrovátkový protein. Syrovátkový protein, který se nachází v mléčných výrobcích, může být odpovědný za mnoho zdravotních výhod připisovaných mléčným výrobkům. Studie ukázaly, že syrovátkový protein podávaný jako doplněk snižuje jak LDL cholesterol, tak celkový cholesterol a také krevní tlak.
6. Cvičte většinu dní v týdnu a zvyšte svou fyzickou aktivitu.
7. Přestaňte kouřit.
8. Zhubněte.
Pokud tyto změny nepovedou ve výsledku ke snížení cholesterolu, tak budou na řadě léky, které dokáží účinně normalizovat hladiny cholesterolu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Česnek, citrón a med

Šampon na seboreu

Cannaderm šampon pro suchou a citlivou pokožku hlavy

Capillus je speciální ošetřující šampon proti projevům seborey s čistým konopným proteinem, solí z Mrtvého moře, s účinnými výtažky z grepových semínek, hřebíčku a yzopu pro mytí a ošetřování vlasů a pokožky hlavy. Účinné výtažky rychle působí proti příčinám vzniku seboreické dermatitidy, omezují tvorbu kvasinek a upravují mazotok, zmírňují tvorbu lupů, svědění i podráždění skalpu. Šampon jemně a šetrně myje pokožku hlavy i vlasy bez podráždění, vlasy jsou po umytí čisté, lesklé a dobře ošetřené. Doporučuje se používat po každém mytí nebo mezi mytími ošetřovat pokožku také vlasovým sérem Seborea.

Použití:

Naneste šampon na mokré vlasy a jemně napěňte zejména na pokožce hlavy a po délce vlasů. Nechte alespoň 3–5 minut působit a pak důkladně opláchněte vodou. Dlouhé vlasy ošetřete balzámem na vlasy.

Složení:

Aqua, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Lauryl Glucose Carboxylate (and) Lauryl Glucoside, Ascorbic Acid, Cannabis Sativa Seed Oil, Eugenia Caryophyllus Oil, Hyssopus Officinalis Extract, Citrus Grandis Extract, Xanthan Gum, Lactic Acid, Salicylic Acid, Cannabis Sativa Seed Extract, Dead Sea Salt, Inositol, Argentum

Doporučení:

Při problémech s pokožkou hlavy, jako je seborea, lupy, nadměrná tvorba mazu či svědění, používejte k mytí vlasů vždy speciální šampony.

Pro řešení nadměrné tvorby lupů doporučujeme Capillus šampon na lupy, při problémech se seboreou, nadměrným mazotokem a mastnými lupy pak Capillus šampon seborea.

Postup:

Při mytí dodržujte doporučenou dobu působení přípravku na pokožce hlavy – šampon nechte vždy minimálně 3–5 minut působit přímo na pokožce, jinak jeho účinnost výrazně klesá. Poté vlasy i pokožku důkladně opláchněte čistou vodou. Umyté vlasy lehce vysušte froté ručníkem, nikdy však netřete ani nedrbejte vlasy, ani pokožku hlavy příliš silně. Pokud potřebujete delší nebo velmi suché vlasy po umytí ošetřit balzámem, použijte ho jen na konečky nebo délku vlasů. Ani vlasový styling (tužidla, gely, laky, krémy) neaplikujte v případě obtíží s vlasovou pokožkou přímo ke kořínkům vlasů.

Recenze:

  • Nepění, takže jej musíte dát trošku víc než obyčejného šamponu, a je tak větší spotřeba.
  • Redukuje projevy seborey, ne jako šampon, ale jako přípravek po omytí, to znamená, že se vmasíruje do pokožky a nechá se 3 minuty působit, poté se opláchne. Většinou po aplikaci pokožka trochu pálí.
  • Omezuje tvorbu lupů.
  • Má řídkou konzistenci.
  • Balení je praktické, přesně do ruky, vůně zajímavá (konopná).
  • Ideální pro kombinaci s Mediket Ictamo.
  • Po aplikaci jsou vlasy lesklé se zdravým vzhledem, ovšem trochu drsné.

Zdroj: článek Seborea

Péče o mastné vlasy

Mastné vlasy jsou oproti suchým vlasům potaženy slabou vrstvou tuku. Vlasy se začínají mastně třpytit a stále těžce popadávají. Mastné vlasy často bývají už jeden den po umytí opět potaženy touto tukovou vrstvičkou. Jemná regulace mazových žláz je zde velmi nesnadná a vyžaduje speciální péči.

Zde je několik doporučení:

  • Promývejte si mastné vlasy teplým heřmánkovým čajem nebo také pivem.
  • Vymačkejte šťávu z jednoho až dvou citrónů. Rozetřete tuto šťávu na pokožku hlavy a nechte dvacet minut působit. Následně šťávu vymyjte. Citrónová šťáva podporuje prokrvení, zužuje póry a působí protizánětlivě. Podobnou metodou je rozpuštění dvou čajových lžiček boraxu ve dvou litrech vlažné vody.
  • Vyvarujte se agresivních vlasových přípravků.
  • Pokud se vaše vlasy velmi rychle mastí, natáhněte bavlněnou ponožku na kartáč a vykartáčujte si jím každý večer vlasy. Mastnota ulpí na ponožce. Ponožku je třeba přirozeně pokaždé vyměnit.
  • Používejte šampón s kyselým pH a podporou regulace mazové žlázy. Vlasy se musí umýt dvakrát, při druhé aplikaci je nejlepší nechat působit na vlasovou pokožku 3–5 minut. U prvního mytí z vlasů a pokožky odstraníme nečistoty (například z ovzduší), maz a tak dále. U druhého mytí necháme působit aktivní látky. Poté šampón důkladně smyjeme z vlasů a můžeme nanést vlasové tonikum, které již z pokožky nesmýváme. Po umytí vlasy důkladně vysušíme fénem (ale ne příliš horkým vzduchem), abychom na pokožce nenechávali působit vodu, která má vysoké pH, a nezvýšili tak opět funkci mazových žláz.

Zdroj: článek Mastné vlasy

Autoři uvedeného obsahu

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová

 Mgr. Jana Fábryová


Lupy oboci
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
lupy svědění
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>