Mateřídouška (Thymus) je prastará léčivá rostlina známá víc než 4000 let. Nejrozšířenějším druhem je Tymián obecný (lat. Thymus vulgaris). Jednotlivé druhy (známých je asi 50 druhu tymiánu) se liší složením a obsahem účinných látek: 3,5% silice obsahující thymol, cymol, karvakrol, a-pinen, linalol, borneol, cineol, 10% tříslovin, organické kyseliny, hořčiny, saponiny, flavonoidy a další látky.
Tymián je považován za přírodní antibiotikum, má silné antiseptické vlastnosti, působí proti plísním, bakteriím a střevním parazitům. Používá se k místní léčbě zánětů, uvolňuje dýchací cesty.
Na zevní použití je vhodné aplikovat tymiánovou mast nebo tymiánový krém, obklady, koupele či inhalace. Uplatní se při kožních obtížích (nečistoty, akné), zanícené rány, vředy, léčí dýchací potíže. Tymián významně pomáhá při chřipkách a nachlazeních, akutních bronchitidách, laryngitidách, bolestech v krku či problémech s hlasivkami. Přítomné esenciální oleje zvyšují prokrvení tkání v oblasti hrudníku, a tím zvyšují sekreci hlenu a usnadňují vykašlávání. Krém snadno prostupuje přes kožní bariéru a rovněž uvolňuje křeče při plynatosti. Navozuje dobrý spánek, zmírňuje bolesti hlavy a celkově zklidňuje. Je vhodný i při zánětech kloubů a revmatismu.
Pro vnitřní použití je vhodný čaj, který podporuje zažívání, omezuje nadýmání, zmírňuje průjmy parazitárního původu, působí proti nespavosti a duševnímu neklidu, je velmi účinný při dýchacích potížích, kašli a nachlazení.
Mateřídouška je souhrnné označení pro všechny druhy, které se na našem území nacházejí. Je to z toho důvodu, že si jsou velice podobné, dochází k jejich v vzájemnému křížení, a tak bývá někdy velmi obtížné určit správný druh.
Mateřídouška se k nám dostala ze Středozemí v 11. století. Je to vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, která ke svému růstu potřebuje dostatek světla a tepla. Její květy jsou nachové až červenofialové, z nichž se především za poledního slunce šíří aromatická vůně lákající hmyz a včely. Je pěstována nejen pro okrasu, na záhonech a skalkách vytváří krásné bohaté polštáře, ale i pro své léčivé účinky (viz odstavec níže).
Mateřídouška (Thymus serpyllum) versus tymián (Thymus vulgaris)
Obě rostlinky jsou blízkými příbuznými a svým vzhledem se velmi podobají. Jsou z čeledi hluchavkovitých, obsahují stejné látky a mají i podobné užití. Tymián se ale více využívá jako koření v kuchyni, zatímco z mateřídoušky se nejvíce vaří čaj při nachlazení. Další rozdíl je, že tymián kvete na přelomu května a června (o měsíc dříve než mateřídouška), má bílé nebo lehce fialové květy a tvoří 30 až 40 cm vysoké dřevnaté keříky. Mateřídouška je menšího vzrůstu, plazivá, barva květů je sytěji do růžova až fialova.
Hlavní léčivou složkou mateřídoušky jsou silice. Ty se v rostlince vytvářejí tím více, čím více slunce ke svému růstu mateřídouška má. Kromě silic obsahuje i flavonoidy, třísloviny, hořčiny, minerální látky a organické kyseliny.
Mateřídouška má na organismus posilující, protizánětlivé a hojivé účinky. Její využití je opravdu mnohostranné, a to jak vnitřní (v podobě čaje nebo sirupu), tak vnější (inhalace, koupele, obklady, bylinné polštářky). Blahodárně působí zejména na trávicí a nervovou soustavu. Používá se proto při nespavosti, bolestech hlavy, závratích, podrážděnosti, tělesné a duševní slabosti. Je výborná při nachlazení, kašli, zánětu průdušek a mandlí, při astmatických nemocech. Dále zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání, katary a průjmy, pomáhá při žaludečních a střevních kolikách. Působí také proti střevním parazitům a některým infekčním onemocněním střev. Zevně ji lze použít na špatně hojitelné rány, vředy, spáleniny od slunce, ošetření míst při bodnutí hmyzem, při bolestech kloubů nebo svalů.
Mateřídouška je trvalka, která vám na jednom stanovišti vydrží až 5 let. Poté dřevnatí a je třeba ji obnovovat. Pěstovat ji můžete nejen na zahradě a skalce, ale i v truhlících na balkoně anebo v květináči doma v bytě. Její pěstování není nikterak složité, základem je ale kvalitní osivo. Nejlépe se jí daří na místech s písčitou dobře propustnou půdou, která je mírně alkalická. Miluje slunce, sucho a teplo. Místo by také mělo být chráněné před větrem. Semena mateřídoušky můžete vyset přímo na povrch půdy (nemusíte předpěstovat) a lehce je zatlačte. Vysévejte ji v březnu až dubnu. Hodí se také do skalek a na vyplnění míst mezi kameny, kdy následně vytváří barevné voňavé polštáře.
Mateřídoušku si ale můžete namnožit i přímo z přírody. Nastříhejte lodyhy (pokud mají květy, tak je ostříhejte) a pod úhlem cca 30 až 40 cm je zapíchněte přímo do půdy a zahrňte. Horní třetinu nechte vyčnívat. Hojně zalévejte, aby řízky mohly zakořenit a nevyschly. Za rok vám již mateřídouška obrazí a bude vytvářet okrasné trsy. Pokud ji budete 2x ročně sestříhávat – v létě při sběru a na podzim po odkvětu – prodloužíte její životnost.
Pro nejúčinnější hubnutí se doporučuje konzumace grepu alespoň třikrát denně ideálně před jídlem, vždy jen pár měsíčků. Grapefruit funguje totiž jako spalovač tuků. Podporuje látkovou přeměnu cukrů a tělo je pak neukládá do tuků. Konzumace grepu má také vliv na snížení chuti na sladké. Jeho nahořklá chuť c zlepšuje trávení a dokáže "přesvědčit" žaludek, že nemá chuť na sladké. Grep navíc také snižuje obsah cukru v krvi. Grep je i vhodný na léčbu zánětů, vyrážek, akné, oparů, lupének.
Stejně jak grep, je pro hubnutí prospěšné i domácí kysané zelí, které urychluje metabolismus a zároveň pomáhá pročišťovat střeva. Kysané zelí podporuje i množení bakteriích nutných nejen k urychlení trávení ale i k odvádění škodlivých látek z těla. Další výhodou kysaného zelí je, že má jen 17 kalorií na 100 g, k tomu neobsahuje žádný tuk. Kysané zelí zvyšuje i odolnost organismu a jeho obranyschopnost. Kysané zelí navíc obsahuje hodně vlákniny, která napomáhá k pročišťování těla. Kysané zelí je vhodné i proto, že dobře člověka zasytí a zároveň odbourává cholesterol.
Další vhodnou potravinou pro hubnutí je i chilli, to by totiž mělo "rozproudit" metabolismus a přimět ho k rychlejšímu spalování přijatých kalorií. Chilli je prý vhodné hlavně pro spalování tuků v oblasti boků a břicha. U chilli je ale potřeba dát si pozor, aby se to nepřehnalo s jeho množstvím. Kromě chilli je možné konzumovat feferonky i papriky, všechny tyto potraviny obsahují totiž kapsaicin, který napomáhá spalování tuků.
K zatočení s obezitou se doporučuje také konzumace jablečného octu. Kyselina octová podporuje spalování tuků a povzbuzuje metabolismus. Doporučuje se vypít lžíci jablečného octu buď hned po ránu, anebo před každým jídlem, aby se snížilo množství tuku v těle. Jablečný ocet by měl také zlepšovat trávení, navozovat pocit sytosti a zbavovat člověka chuti na sladké. Je potřeba si ale dát pozor na dlouhodobé užívání, v takovém případě totiž hrozí zažívací potíže a problémy se zubní sklovinou a se sliznicí žaludku. Navíc jeho konzumace není vhodná pro každého, rozhodně by ho k hubnutí neměly užívat těhotné a kojící ženy, osoby s žaludečními problémy, žaludečními vředy a s pálením záhy.
Další doporučovanou potravinou, spíše tedy nápojem je modrozelený čaj Maté. Tento čaj obsahuje velké množství kofeinu. Z čaje se doporučuje udělat tinkturu, která nabudí organismus a zbaví člověka pocitu hladu. K tinktuře je potřeba 1 lžíce sypaného čaje a 2 dl 60 % lihu (vše se nechá 14 dní louhovat). Tinktura se užívá 3 x denně 10 kapek asi 3 týdny.
Osvědčeným babským receptem, jehož účinnost je již i vědecky potvrzena, je šťáva z černé ředkve či ředkviček. Ředkev nakrájejte na kolečka, polijte kolečka medem a zase je seskládejte dohromady. Připevněte je k sobě gumičkou. Ředkev pustí šťávu, která je díky medu sladká. Užívejte 1 lžičku šťávy 3x denně po jídle. Z ředkvičky šťávu připravíte tak, že ji vydlabete a naplníte medem, po 3 hodinách ji postavíte misku dnem vzhůru a po dalších 3 hodinách sesbíráte šťávu, která vytekla, tu pak užívejte po jídle. Můžete také zkusit čaj z cibule s majoránkou. Stačí vypít 2x denně šálek a mělo by se vám ulevit. Pomáhá prý také každé ráno vypít droždí rozmíchané ve vlažné vodě. Dále jsou to různé variace s medem: křen smíchaný s medem, citronová šťáva s medem, vodka s medem a zázvorem, malinová šťáva s medem, petrklíčové květy s medem, zelná šťáva s medem. Jakmile na jaře vykvetou sedmikrásky, snězte 4–7 kvítků denně jako prevenci proti kašli.
Byliny na kašel
Čaje, sirupy a různé výluhy na léčbu kašle se mohou připravovat z těchto bylin, koření a ingrediencí: podběl, řebříček, dubová kůra, hřebíček, lipový květ, květ černého bezu, květ divizny, mateřídouška, jitrocel, plicník, fenykl, heřmánek, přeslička rolní, prvosenka jarní, kořen omanu, šalvěj, lékořice, ibišek.
Krém získal Ocenění Evropská pečeť nejvyšší kvality přírodní kosmetiky ICEA N° což svědčí o jeho výborném složení. Obsahuje esence z tymiánu, máty, eukalyptu a borovice. Jeho domovem jsou Tyrolské alpy.
Jde pravděpodobně o nejznámější krém u nás, ale složení lze ledacos vytknout. Obsahuje éterické oleje z tymiánu, eukalyptu, borovice, rozmarýnu, citronu, heřmánku a kafr. Kromě přírodních ingrediencí však obsahuje i minerální olej (neumožňuje pokožce dýchat), propylparaben a další látky, které nejenže s přírodním složením nemají mnoho společného, ale jsou známými alergeny.
Často kladenou otázkou je použití krémů či mastí jednotlivými členy rodiny. Tymián obsahuje účinnou látku thymol a díky ní má rostlina tak obrovské spektrum využití. Jenže je to právě thymol, který při nesprávném použití může uškodit (lokální podráždění, puchýře, tyreotoxikóza atd.) Zvláště pak u malých dětí a miminek představuje použití větší riziko vzniku alergické reakce. Je patrné, že se výrobci vyhnuli jakémukoli doporučení aplikace u dětí a rozhodnutí plně přenechali rodičům. Naše rada je, abyste používali výrobky s tymiánem dočasně – nanejvýš po dobu 7 dnů. Tymiánový krém se doporučuje před aplikací na pokožku ředit. Pokožku nejdříve natřete přírodním olejem nebo krémem a poté aplikujte tymiánový krém nebo mast.
Tymián je léčivka s velkou mocí, což v některých případech může představovat i jistá rizika - hlavně pro nově vyvíjející se život. Těhotné ženy by se proto měly vyvarovat užívání tymiánu a výrobků z něj.
Tymián pochází ze Středomoří a je to zimě odolná bylina. Obsahuje léčivou složku Thymol, díky kterému je mateřídouška jedna z nejsilnějších rostlinných antiseptických drog. Thymol byl objeven už v roce 1719 chemikem Casparem Neumannem. Je účinný proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Ulehčuje vykašlávání a rozpouštění hlenu. Proto byl a stále je tymián velice oblíben při různých onemocněních dýchacích cest, dále při kašli, horečce, průjmech různého původu. S úspěchem se také používá při plísňových kožních onemocněních nebo mykotických onemocněních nehtu.
tvaroh (vytahuje zánět, ulevuje od bolesti): rozetřete na gázu a přiložte dvakrát denně na krk,
rozdrcený česnek (antivirové a antibakteriální účinky); s česnekem však opatrně při onemocnění jater,
čajovníkový olej Tea Tree (nakapaný do sklenice teplé vody),
echinacea (třapatka nachová) má antivirové a antibakteriální účinky; užívejte ji při prvních známkách podráždění v hrdle,
jilm americký: šálek čaje až třikrát denně (lžička na šálek, zalít vroucí vodou),
proskurník (lístky): šálek čaje až třikrát denně, (2 lžičky sušené léčivky zalít horkou vodou; lze smíchat s jilmem),
lékořice: třikrát denně šálek čaje (lžičku léčivky s jilmem nebo proskurníkem) nebo 45 kapek tinktury (nakapejte do vody); trpíte-li však na zvýšený krevní tlak, poraďte se raději s lékařem,
podběl, jablečník, mateřídouška: šálek čaje třikrát denně (1 až 2 lžičky sušené léčivky na šálek; lze užívat směs všech tří, nebo i každou zvlášť),
čaj z myrhy, tymiánu a šalvěje,
islandský lišejník,
heřmánek zmírní horečky, bolest hlavy a v krku; neužívejte jej trvale, ale pouze léčebně; v případě alergie na heřmánek se této bylině vyhněte úplně,
směs sušeného bezového květu, máty a žebříčku lze pít po celý den (zmírňuje bolest v krku),
Mateřídouška kvete v období od května do září. Její nať sbíráme za plného květu, nejlépe za slunečných dní, mezi polednem a druhou hodinou. Seřezáváme ji cca 5 cm nad zemí. Sušíme ji buď v malých svazcích, nebo rozloženou na sítu. Důležitý je stín a dobře větraná místnost. Na uchování sušené mateřídoušky použijte dobře uzavíratelné, nejlépe skleněné, nádoby.
U nás se jedná o velmi vzácný druh, který je zařazen na Červený seznam ohrožených rostlin. Roste pouze v teplých oblastech jižní Moravy a středních Čech (v povodí Labe a části Vltavy). Jinak ji můžeme najít ve Francii, Německu, na jihu Itálie a Polska.
Je to vytrvalý druh s plazivými lodyhami dorůstající do výšky až 10 cm, vytvářející husté barevné koberce. Začíná kvést již v květnu, tj. o měsíc dříve než ostatní druhy. Podle toho ji také můžeme poznat. Drobné květy mají světle fialovou barvu.
Při potížích s průduškami musíme shánět bylinky, které usnadňují odkašlávání, zklidňují podrážděnou sliznici dýchacích cest a posilují imunitní systém. Využití léčivé síly bylin představuje možnost, jak se vyhnout používání léků, které občas mívají i vedlejší účinky. Je nutné mít na paměti, že léčba bylinami je sice mírná, nenásilná, ale také dlouhodobá. Mezi bylinky, které pomáhají při onemocnění průdušek, patří mateřídouška, truskavec, fenykl, máta, jitrocel, divizna, prvosenka nebo lékořice.