Přechod (klimakterium) je období před menopauzou, kdy žena ještě menstruuje, ale už se objevují příznaky blížící se menopauzy. Toto období obvykle začíná po čtyřicítce a může trvat několik let. V období přechodu žena postupně ztrácí schopnost otěhotnět. Vaječníky se zmenšují, ovulace se stává nepravidelnou a hladiny ženských pohlavních hormonů kolísají. Na začátku přechodu je obvyklé zkrácení menstruačních cyklů, zatímco s blížící se menopauzou se cykly obvykle prodlužují, až vymizí zcela.
Přechod je přirozený proces probíhající v těle každé ženy, přesto byste měly o příznacích blížící se menopauzy vždy informovat lékaře. Zvlášť pokud se u vás objeví například velmi silné nebo velmi dlouhé menstruační krvácení, cyklus je zkrácen na méně než 21 dní nebo špiníte či krvácíte během cyklu. Ani po menopauze nezapomínejte na preventivní gynekologické prohlídky.
V příběhu POČETÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kateřina.
Dobrý den, prosim vás když sem momentálně dobrala platíčo antikoncepce a čekám tedy kdy to dostanu a s přítelem sme měli sex a nedali sme si pozor, tak můžuotěhotnět? Kateřina
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Světlana.
Pravděpodobně ne, za předpokladu, že jste užívala antikoncepci dle pokynů svého gynekologa. To znamená denně a ve stejnou hodinu, dále že u vás neproběhlo střevní nebo zažívací onemocnění (průjem, zvracení). Světlana
Klimakterium probíhá u každé ženy jinak, ale jasné je, že menopauza žádnou z nás nemine. Přestože žijeme déle a jinak, na době, kdy začneme jako ženy stárnout, se nic nezměnilo. Funkce vaječníků a schopnost otěhotnět končí stále kolem padesátky. Tento fakt neovlivníme, ale můžeme se pokusit alespoň trochu ovlivnit, jaké ono stárnutí bude.
Průměrný věk menopauzy se udává často v rozmezí od 49 do 51 let. Období přechodu probíhá obvykle mezi 45. a 60. rokem věku.
Jak dlouho přechod trvá, to je individuální. Vše záleží na somatotypu ženy, genetických předpokladech, druzích absolvované léčby, životním stylu a podobně. Akutní potíže, například typické návaly, u většiny žen vymizí v průběhu prvních třech až pěti let, nicméně část žen má tyto potíže až do velmi vysokého věku. Může je pociťovat i více než dvacet let po přechodu. Také projevy chronického klimakterického syndromu mohou některé ženy zasáhnout až ve stáří.
Toto období se také nazývá klimakterium. Jedná se o dobu, kdy dochází k vyhasínání pohlavního cyklu ženy. Klimakterium nezasahuje jen ženy, ale podobný proces postihuje i muže, u nich je to ale mírnější forma, spousta mužů si ani neuvědomuje, že nějakým takovým obdobím prochází. Součástí přechodu je menopauza (= ztráta menstruace po přechodu).
Klimakterium je nedílnou součástí pohlavního vývoje ženy, během něho se postupně utlumuje funkce vaječníků, což znamená, že se v těle ženy snižuje množství hormonů estrogenu(indikují vývoj ženských sekundárních pohlavních znaků, zrychlují růst člověka, urychlují metabolismus, snižují množství svalové hmoty, stimulují růst dělohy, udržují stav cév a kůže, snižují řídnutí kostí, zvyšují produkci proteinů v játrech, ovlivňují produkci koagulačních faktorů, zvyšují přilnavost krevních destiček, zvyšují množství HDL a snižují množství LDL, podporují zadržování vody a soli, indikují tvorbu růstových hormonů, zvyšují množství cholesterolu ve žluči, snižují motilitu střev, zvyšují pravděpodobnost některých karcinomů prsu) a progesteronu(navozuje sekreční fázi menstruačního cyklu, podporuje růst děložní sliznice po evoluci). Během klimakteria se nakonec zastaví menstruační cyklus (bez menstruačního cyklu žena ztrácí svou plodnost, a tím pádem nemůže otěhotnět).
V naší poradně s názvem HORMONÁLNÍ INJEKCE.KDY JÍT NA DALŠÍ? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamča.
Když máš v březnu píchnutou injekci, která účinkuje 3 měsíce, tak na další bys měla jít v červnu. Je důležité udržovat stále stejnou úroveň estrogenu, bez nějakých přestávek v aplikaci injekcí. Kdyby tě otravovalo chodit každé 3 měsíce, tak si můžeš nechat píchnout injekci na 6 měsíců.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Makytas.
dobry den beru inekci hormonarni depo a nevi jestli po ni mužu otěhotnet protožš planujem přitem pdecko jak dostuju
V příběhu VAKCINA SILGARD se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andreas.
Dobrý den,
prosím Vás o informaci jestli počas očkování můžu otehotnet a jestli je to riziko pro díte pokud by jsem otěhotnela? nebo mam počkat s otehotnením až po doočkování. Mam za sebou 2 vakcínu a třetí mě čeka v září. Děkuji za opoved.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
V příběhu VAKCINA SILGARD se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andreas.
Dobrý den,
prosím Vás o informaci jestli počas očkování můžu otehotnet a jestli je to riziko pro díte pokud by jsem otěhotnela? nebo mam počkat s otehotnením až po doočkování. Mam za sebou 2 vakcínu a třetí mě čeka v září. Děkuji za opoved.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
V příběhu NEMUZU OTEHOTNET NEVIM CO S TIM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katerina .
Dobry vecer, s pritelem se snazime uz pres 5 mesicu abych otehotnela. Ale nejak se to nedari, docela mne to trapi. At vyplnim ty kalkulacky na ovulaci a podobne. Vzdycky mi to vyjde uplne jinak. Prestavam tomu rozumet. Nedelam neco spatne?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jitka.
Přechod u ženy je individuální, záleží na typu obtíží, typu léčby, životním stylu a podobně. Akutní potíže, například typické návaly, u většiny žen vymizí v průběhu prvních tří až pěti let, nicméně část žen má tyto potíže až do velmi vysokého věku. Může je pociťovat i více než dvacet let po přechodu. Rovněž projevy chronického klimakterického syndromu mohou zasáhnout až ve stáří.
V příběhu KYRETÁŽ V PŘECHODU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Kovářová.
Můžu tento zákrok podstoupit v narkoze
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eva Koubova.
Kyretáž v prosinci leden mírně krvaceni únor znova krvaceni podání norethisteron.. březen opět norethisteron. Stěry ultrazvuk rentgen histo vše v pořádku od toho Prosince furt krvácení v době podávání norethisteronu ne...co doporučujete jaké vyšetření magnetickou rezonanci či jak mám dále se léčit děkuji za jakoukoliv radu...
Průměrný věk menopauzy je 49–51 let. Období přechodu probíhá obvykle mezi 45. a 60. rokem věku. Výjimečně (v jednom procentu případů) dochází k nástupu klimakteria a vyhasnutí funkce vaječníků již před 40. rokem, v tom případě je určitě vhodné vyhledat lékaře, protože ženy s takzvaným předčasným ovariálním selháním mají četné zdravotní problémy, vyšší riziko různých onemocnění i častější úmrtnost.
Nepravidelná menstruace jako signál přicházející menopauzy se vyhne asi jen 10 % žen. Je velmi neobvyklé, že se menopauza objeví u ženy ze dne na den, respektive z měsíce na měsíc tak, že najednou zmizí úplně. Přirozenější pro menopauzu je nenápadný vleklý nástup a různé symptomy, jako je nepravidelná menstruace, krvácení v menopauze, vynechání menstruace, čímž vlastně postupně nenápadně ženě oznamuje menopauza svůj příchod.
Polymenorea je častá menstruace, která se dostaví dříve než za 23 dní od poslední menstruace. Krvácení v menopauze je jedním z příznaků tohoto období.
Nepravidelná menstruace v přechodu
Metrorrhagie je nepravidelné děložní krvácení, které přichází bez jakéhokoliv rytmu. V případě, že je nepravidelnost menstruace v menopauze na podkladě hormonálního systému, je ženě předepsána hormonální léčba. Ženy v menopauze jsou léčeny náhradními léky, které menstruaci upraví nebo ji úplně zastaví.
Krvácení po přechodu
Po přechodu je jakékoli krvácení příznakem nemoci a nemělo by se zanedbat. Nejčastěji krvácí po přechodu vysoká výstelka děložní sliznice (hyperplazie endometria), další velmi častou příčinou krvácení jsou nádory dělohy, a to jak zhoubné (karcinomy endometria, karcinomy čípku), tak nezhoubné (myomy a polypy děložní). Každé postmenopauzální krvácení z dělohy musí být histologicky ověřeno. Metodou volby je hysteroskopie nebo separovaná abraze.
Během přechodu se dostavují různě dlouhé menstruace, které mají různě silné krvácení. Za čas se menstruace úplně zastaví, to znamená, že dochází k menopauze. Kvůli opožďování ovulace se cyklus nejprve prodlužuje a poté zase naopak dochází k jeho zkracování. Důsledkem je obvykle častější měsíční krvácení. To ustane až ve chvíli, kdy se vyčerpá zásoba vajíček schopných k dozrání.
Za dlouhé krvácení v menopauze mohou hormony, a to estrogen a progesteron.
Estrogen má za úkol zvyšovat děložní sliznici před menstruací. Takže pokud je estrogen „zmatený“ během nastávající menopauzy, může děložní sliznice narůst nadmíru nebo vůbec. Poznáte to dle intenzity a zabarvení menstruace.
Progesteron zase hraje roli v uvolňování vajíčka. Je také zodpovědný za intenzitu a dobu trvání menstruace. Když progesteron klesá během menopauzy, vede k nepravidelné menstruaci.
Pokud se objeví při menstruaci bolesti, je vhodné projevit pochopení, ale situaci zbytečně nedramatizovat. Jsou-li bolesti silné a neustávají, je rozumné navštívit lékaře. Cílem je odhalit, zda za bolestmi během menstruace nestojí jiný, vážnější problém. Psychické problémy mohou být příčinou bolestivé menstruace i u dospělých žen – stačí, když se dvakrát až třikrát po sobě objeví bolesti během menstruace, a každou následující menstruaci už pak žena očekává se strachem z další bolesti. Stejně negativně se pod tyto problémy podepisuje stres. Pokud je totiž člověk ve stresu, často se cítí, jako by měl stažené vnitřnosti, a to doslova.
Nepravidelná menstruace je odchylka od pravidelného cyklu ženy, který je ale pro každou z nás rozdílný. Za standardní menstruační cyklus se považuje cyklus v délce 28–31 dní, přičemž krvácení trvá 5 dní. Protože každá z žen má cyklus jinak pravidelný a trvající v jiné délce, tak pro každou i nepravidelnost znamená něco jiného. Společné pravidlo je, že pokud má žena několik po sobě následujících měsíců menstruaci trvající v jiné délce a jinak pravidelně než obyčejně, tak to označujeme za nepravidelnou menstruaci.
Nepravidelná menstruace v přechodu znamená:
opakující se nepravidelná perioda;
příliš častá perioda;
zmeškaná perioda;
změny v síle menstruace – špinění místo menstruace.
V okamžiku, kdy dojde k opoždění menstruace, jeví se jako první možná příčina počínající těhotenství, což v mnoha případech nemusí být zpráva nikterak vítaná. Každé vynechání menstruace však nemusí znamenat potomka na cestě. K možnosti otěhotnět je nutná spolupráce dvou hormonů – estrogenu a progesteronu. V klimakteriu ovšem dochází k situaci, kdy estrogen normálně funguje, ale progesteron již přestává být pravidelně produkován. V tomto případě je těhotenství nemožné. Jsou ale i případy, kdy žena celý život po dítěti touží, a otěhotní právě až ve věku, kdy to vlastně nečeká. Vše je možné.
Dobrý večer.Je mi 46 let a více než před půl rokem mi začal přechod.Začala jsem mít nepravidelný mensez a gynekoložka mi předepsala Klimonorm ,abych mensruaci měla i v přechodu,bez těch léku není možno jí dostat.Už několik let se snažím otěhotnět i těd v přechodu.Jsem zoufalá a bezradná,protože nevím co je špatně proč otěhotnět nemůžu.Poslední možnost ovulace,ale nevím kdy jí vůbec mám ,když mám nepravidelnou menstruaci.Obědnala jsem si ovulační,ale nevím kdy testovat
Dobrý den, prosim vás když sem momentálně dobrala platíčo antikoncepce a čekám tedy kdy to dostanu a s přítelem sme měli sex a nedali sme si pozor, tak můžuotěhotnět? Kateřina
prosím Vás o informaci jestli počas očkování můžu otehotnet a jestli je to riziko pro díte pokud by jsem otěhotnela? nebo mam počkat s otehotnením až po doočkování. Mam za sebou 2 vakcínu a třetí mě čeka v září. Děkuji za opoved.
prosím Vás o informaci jestli počas očkování můžu otehotnet a jestli je to riziko pro díte pokud by jsem otěhotnela? nebo mam počkat s otehotnením až po doočkování. Mam za sebou 2 vakcínu a třetí mě čeka v září. Děkuji za opoved.
Musíte se poradit se svou gynekoložkou. Ta přesně zná váš stav a může vám vysvětlit příčiny nemožnosti otěhotnět. Také společně proberte rizika takto pozdního těhotenství.