Nabízí se celá řada orálních antiseptik k lokální terapii, která může pomoci proti bolesti v krku, kdežto u angín slouží spíše jen jako léčba podpůrná. Tyto léky navíc rychle tlumí velmi nepříjemné symptomy, a tak pacient s nimi snáze přečká počáteční fázi léčby, kdy antibiotika ještě nezabrala.
Tyto léky jsou vyrobeny na bázi jódu (Betadine, Jodisol či Jox), anebo na jiné bázi (Septolete, Orofar, Strepfen). Cucání pastilek nebo výplachy se doporučuje obvykle provádět 3–4x denně (a spíše po jídle; pak 15–20 minut nejíst a nepít).
Proti současnému zahlenění a bolesti v krku jsou k dispozici pastilky působící mukolyticky – např. Neobronchol, Solmucol, pastilky s obsahem šalvěje, heřmánku a slézu (kontraindikací je však těhotenství a žaludeční vředy).
Z dalších volně dostupných léků lze užívat neopioidní analgetika ve formě tablet, kapslí a sirupů (ASA, PAR, IBU).
Léky pro děti (vhodné a nevhodné)
Děti od 3 do 6 let již mohou užívat pastilky rozpustné v ústech. Sáhneme však výhradně po pastilkách na přírodní bázi: Emsské, Propolki (propolisové), různé šalvějové anebo Vincentka pastilky. Od 4 let věku lze podávat i některé přípravky obsahující lokální anestetika jako např. Orofar (spray nebo pastilky) či Hexoraletten N (pastilky), anebo i pastilky s obsahem látek působících antisepticky, jako je Angidin, Septolete či Tantum Verde.
Od 5 let je již možné užívat také Neo-angin, Septisan, Septofort S nebo Strepsils (v různých příchutích), a děti od 6 let mají na výběr téměř stejný sortiment přípravků jako dospělí, s výjimkou sprejů Jox, Stopangin (od 8 let) a Tantum Verde forte. Kloktadla dítě ještě nemusí technicky zvládat, proto je nelze vždy doporučit.
Těhotné a kojící ženy
Je nutné, aby se nastávající a „čerstvé“ maminky vyhnuly riziku poškození plodu či dítěte a nepoužívaly přípravky, které taková rizika nesou.
Na přírodní bázi jsou vyráběny Emsské a Vincentka pastilky (opatrnosti je třeba při poruchách činnosti srdce či ledvin), dále léčivé přípravky s obsahem šalvěje (Florsalmin), islandského lišejníku (Isla-Moos tbl.) či echinacey, a také včelí produkty (Propolki). Osoby s alergií na některou z těchto látek samozřejmě nesmí daný přípravek používat. Dále lze doporučit také Septisan tablety nebo Bioparox spray (s antiseptickým nebo antibiotickým účinkem).
Při alergii, diabetu, poruchách činnosti štítné žlázy a dalších potížích...
Alergici nebo astmatici by se měli vyhýbat přípravkům obsahujícím jód, lokální anestetika, včelí produkty a všem dalším přípravkům a lékům, u nichž výrobce upozorňuje na možnou reakci z přecitlivělosti (může se to týkat i umělých sladidel, NSA
Ve svém příspěvku ŽLUTÝ PRŮJEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hanka.
taky jsem měli tyto problémy, dávala jsem smectu, ale dcera i zvracela, tak to vše šlo ven ani vodu v sobě neudržela, zkusila jsem laktobacily imunit pastilky, rozpustily se v ústech a zabralo nám to
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Léčba nachlazení, případně chřipky v těhotenství se neliší od klasické léčby. Důležité je zachovávat klid na lůžku a vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy, která by mohla ještě více snížit obranyschopnost organismu. V žádném případě se nedoporučuje pokoušet se tyto příznaky ignorovat, laicky řečeno „přechodit“. Nezbytný je dostatečný přísun tekutin a vitamínů pocházejících z ovoce a zeleniny. V případě, že příznaky onemocnění (kašel, rýma) začnou těhotnou ženu obtěžovat, doporučuje se konzultovat možnou léčbu v lékárně. Pokud je přítomna vysoká teplota (nad 38 °C), objevuje se neutišitelný kašel, bolest v oblasti průdušek nebo se objeví bolesti v oblasti ledvin, je nezbytná konzultace s lékařem.
Často se lze setkat s názorem, že k léčbě nachlazení je vhodné podávat vysoké dávky vitamínu C, případně užívat multivitamínové přípravky. Ačkoliv je vitamín C považován za bezpečnou látku, neměla by denní dávka v těhotenství překročit 500 mg. Je tedy nutné dávat si pozor na některé přípravky, které obsahují až dvojnásobné množství tohoto vitamínu. Stejně tak se nedoporučuje brát v tomto období kombinace více vitamínů či multivitamínové přípravky, které nejsou určeny přímo k užívání v době těhotenství. Neměly by se také používat ve vodě rozpustné formy vitamínů (takzvané šumivé tablety), jelikož mohou u citlivějších žen vyvolat žaludeční obtíže. Vhodnější jsou naopak tablety s prodlouženým uvolňováním, které stačí užívat jen jednou denně.
Je třeba také upozornit na to, že názory, že vše rostlinné a přírodní je bezpečné, jsou již dávno překonány.
Mnoho dostupných léčivých rostlin totiž více či méně ovlivňuje dělohu a byliny podávané ve vyšších dávkách mohou vyvolat i potrat. Proto by se těhotná pacientka měla poradit s lékárníkem i při výběru čajové směsi (například průduškové nebo proti kašli).
K léčbě nachlazení se nejčastěji používají přípravky obsahující echinaceu (třapatku). Tato bylina byla shledána jako bezpečná pro užívání v době těhotenství. Lze ji užívat v mnoha lékových formách, vhodnější je zvolit sirup než kapky, které obsahují vyšší množství alkoholu. Neměla by se používat déle než 8 týdnů kvůli riziku možného poškození jater.
Bezpečnou volbu v období těhotenství představuje homeopatická léčba. V případě začínajících potíží lze homeopatika zkusit jako alternativní léčbu. Nikdy by ovšem neměla být používána při závažnějších obtížích bez konzultace s lékařem.
Lépe je vyhýbat se přípravkům obsahujícím lokální anestetikum, což jsou látky znecitlivující, používané k tlumení silnějších bolestí v krku (Drill pastilky, Hexoraletten pastilky, Strepsils plus pastilky, Orofar pastilky, Septolete). V těhotenství lze dopo
Ve svém příspěvku PRŮJEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ema.
já jsem taky měla tento problém se synem a nám hned doporučila dětská lékařka laktobacily imunit pastilky, má s němi velice dobrou zkušenost a musím potvrdit nám se taky osvědčili
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Otok znamená šíření a postup zánětu, co nejdříve tedy vyhledejte zubní ošetření. Zánět v oblasti dutiny ústní může negativně ovlivňovat i celkový zdravotní stav. Po zhodnocení stavu se mohou podávat i antibiotika. Také je vhodné po domluvě se zubním lékařem zakoupit v lékárně pastilkyLarypront. Stačí je pár dní cucat a zánět ustoupí. Larypront obsahuje enzym lysozym, který ničí bakterie a tím pomáhá.
V naší poradně s názvem PRADAXA A REFLUX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.
Dobrý den, praktická lékařka k Pradaxe doporučila Rennie
Že prý podle informací Omeprazol nevyhovuje.
Tak jsem naká zmatená. Prosím info. Bohužel teď nikdo nechce dělat vyšetření, až prý Pradaxu doberu.
Děkuji Hanka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pradaxa se skutečně může použít společně s Omeprazolem. Tady je k tomu vyjádření na stránkách Bayer: https://www.cardioteca.com/…
Zkuste nyní použít pastilky Rennie, jak vám doporučila vaše lékařka, no a kdybyste se dále cítila špatně, tak doporučuji nadále tyto problémy řešit na gastroenterologii, kde lékaře informujte o všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte.
Jsou příjemnou variantou, nechávají se volně rozplynout v ústech. Obsahují přírodní uklidňující extrakty a do několika minut vám uleví. MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem využijete proti dráždivému, neproduktivnímu kašli. Obzvlášť pastilky oceníte, když se přidá bolest v krku. Znecitlivují ho a mírní škrábání.
Vyloučí-li se závažná onemocnění typu angíny nebo zánětu hrtanu, je možné bolest v krku léčit volně dostupnými léky v lékárnách. Jedná se o různé sirupy, tablety, pastilky, spreje, kapky, kloktadla nebo zábaly. Samozřejmostí je pít dostatečné množství tekutin (čaj, minerálka, voda), nechávat krk v klidu a teple, vyhýbat se zakouřenému a znečištěnému prostředí, nechávat hlasivky v klidu a nenamáhat je, používat zvlhčovače vzduchu.
Při výběru vhodného léku by měl brát člověk v úvahu také možné potravinové a lékové alergie. Důležité rovněž je, zda je pacientem těhotná nebo kojící žena, nebo se jedná o dítě. V těchto případech je nabídka léků nižší. Z velkého množství přípravků, které mají antibakteriální a dezinfekční účinky, je možné vybrat: Septolete, Strepsils nebo Neoangin, Orofar, Tantum Verde, Stopangin, Jox. Velmi účinný je i přípravek Citrovital kapky. Pro více informací o přípravku Tantum Verde navštivte webové stánky https://www.tantumverde.cz/.
Při užívání je důležité dodržovat předepsaný způsob dávkování, pastilky nekousat, ale nechat rozpustit v ústech, nejíst a nepít po užití přípravku, viz pokyny na příbalových letácích. Pokud bolest v krku neustoupí, měl by člověk navštívit lékaře.
U lidí se zinek orálně používá k léčbě nachlazení. Léčba zinkem může snížit účinnost některých léků a způsobit nežádoucí účinky.
Výzkum při orálním použití zinku pro specifické podmínky prokazuje následující:
Nedostatek zinku
Zdá se, že lidé s nízkými hladinami zinku těží z doplňků zinku více. Tento typ nedostatku ale není v zemích Evropy běžný.
Nachlazení
Důkazy [1] naznačují, že pokud se pilulky, pastilky nebo zinkový sirup užívají do 24 hodin po nástupu symptomů nachlazení, může doplněk pomoci zkrátit trvání nemoci.
Hojení ran
Doplňky zinku podávané ústy mohou prospívat lidem s kožními vředy a nízkou hladinou zinku.
Průjem
Doplňky zinku podávané orálně mohou zmírnit příznaky průjmu u dětí s nízkou hladinou zinku, jako jsou děti s podvýživou. Neexistují dostatečné důkazy, které by doporučovaly perorální použití zinku u dětí s průjmem, které mají zdravou a rozmanitou stravu.
Makulární degenerace související s věkem
Výzkum naznačuje, že použití zinku orálně může zpomalit progresi tohoto očního onemocnění.
Opruzeniny a kožní plísně
Zinek známý jako "oxid zinečnatý" používaný v krémech, mastích nebo pastě se nanáší na pokožku, aby se předešlo stavům, jako je vyrážka a plenková dermatitida.
Jak se Evropou šíří nákaza koronavirem CoVid-19, pokračuje také velké množství nepravdivých informací dostupných online, které propagují riskantní medicínu a falešné léky.
Výsledkem je, že Světová zdravotnická organizace (WHO) a další orgány veřejného zdraví podnikly kroky k čelení dezinformacím přímo, a připomněly lidem, že nejlepším způsobem obrany proti tomuto viru je pravidelné umývání rukou.
Zinek může posílit imunitní systém, ale nezabrání nákaze koronavirem. [2]
Existuje zde jedna teorie lákající online čtenáře a ta říká, že použití zinkových pastilek může „blokovat“ rozšiřování koronaviru v respiračním systému.
Podle dr. Simona Clarka, docenta buněčné mikrobiologie na University of Reading, je však toto tvrzení "absolutně mimo". "Je to klasická desinterpretace", řekl.
Doktor Clarke však dodal, že zinek může v této situaci pomoci posílením imunitního systému a tím získání celkově odolnější obranyschopnosti.
Semínko je v této souvislosti chybný název, protože ve skutečnosti jde o květy pelyňku (latinsky Flores Cinae), které jsou nevykvetlé a sbírané ve fázi rašení.
Květy pelyňku mají anthelmintický (antiparazitický) účinek díky obsahu látky s názvem santonin. Vzhledem ke své vysoké toxicitě se však santonin používá pouze ve veterinární medicíně.
Santonin byl vyvinut ve 30. letech 20. století německými chemiky extrakcí chemikálie z rostliny Artemisia cina, rostliny z Turkmenistánu. V té době byla Artemisia často používána jako lék proti parazitům a jako trvalka byla široce dostupná. Běžný lék v té době používal infuzi 5-10 g byliny v 500 ml vody. Pomocníkem při procesu odčervování byl ricinový olej. Do roku 1843 byly v Německu běžně k dispozici pastilky a cukrovinky, které obsahovaly santonin.
Santonin se používal od poloviny 19. století do padesátých let jako anthelminthikum, obvykle doplněný s projímadlem. Santonin byl s úspěchem používán při léčbě napadení parazitózami červi Ascaris lumbricoides a ascaridmi (včetně parazitóz nití). Santonin je neúčinný při léčbě napadení pásemnicí.
Santonin se často používal jako hlavní složka patentových prostředků proti střevním červům. Byl prodáván v mnoha formách s různým stupněm účinnosti, jako jsou pastilky, prášky, sirupy a tonika.
Například Japonci brali účinky santoninu velice vážně a ve snaze vymýtit střevní parazity u veškerého obyvatelstva byl od roku 1926 na základě příkazu japonské vlády santonin přidán do téměř každého pečiva, cukrovinek a tonik. V té době Japonsko dováželo z Ruska pět tun santoninu ročně.
Encyklopedie Britannica (1911) uvádí, že typická dávka byla 2 až 5 gramů. Jednalo se ale o celkovou dávku, přičemž mnoho léčebných režimů vyžadovalo 3 dávky denně po dobu 3 dnů a režim „3 čajové lžičky třikrát denně po dobu 3 dnů“ byl typický kolem 50. let, kdy užívání santoninu začalo ubývat. Skutečné dávky v tomto období se blížily 20–30 miligramům santoninu na dospělou osobu.
I zinek se stejně jako selen řadí mezi stopové prvky. V lidském těle se nachází jak v orgánech, tak i ve svalech, kostelech, kůži, nehtech i ve vlasech. Zároveň je to také esenciální prvek, protože si ho lidské tělo nedokáže samo vyrobit, ale musí ho přijímat společně se stravou. Člověk zinek přijímá jak z živočišných, tak i z rostlinných potravin. Lépe se vstřebává zinek z živočišné stravy. Pokud člověk denně jí maso, tak by neměl mít problém s nedostatkem zinku, protože množství zinku v mase krásně pokryje denní dávku. Z toho vyplývá, že když člověk nejí maso, potřebuje příjem zinku zvýšit někde jinde. Stejně tak i těhotné ženy potřebují vyšší příjem tohoto stopového prvku. Pomoci mohou zinkové pastilky.
Úplně nejlepší první pomoc při pálení v uších z důvodů zánětu zevního zvukovodu je aplikovat do zvukovodu višněvského balzám s dehtem. Tence namotanou vatičku na špejli namočíme do dehtového višněvského balzámu a pak ji zasuneme co nejhlouběji do zvukovodu a stáhneme ze špejle. Necháme ji v uchu působit několik hodin a pak to zopakujeme s čerstvým balzámem.
Na zánět zevního zvukovodu také pomáhá česnek, když se malý úzký kousek oloupaného česneku zabalí jemně do vaty nebo do papírového kapesníčku a vloží se do zvukovodu. Výpary z česneku pak usmrtí přemnožené mikroby a zabrání se tak rozvoji zánětu a jeho rychlému zhojení.
Proti bolesti ucha pomáhá také černý bez. Čaj připravený z květů černého bezu se pije v průběhu celého dne a také se formou obkladů přikládá na bolavé ucho.
Také obklad s nastrouhaným bramborem dokáže trochu pomoci od bolesti při zánětu středního ucha, či při zánětu zevního zvukovodu.
Jako podpůrná léčba funguje i žvýkání žvýkaček, ve kterých je obsažen Xylitol, který funguje jako lehké antibiotikum a zabíjí bakterie. Optimální množství je 5 žvýkaček denně, protože při větším množxtví Xylitol způsobuje průjem.
Proti bolesti a zároveň i na léčbu zánětu velmi dobře poslouží volně prodejný lék Apo-ibuprofen, který se užívá ráno a večer jedna 400 mg tableta.
Z lékárny výborně a vemi rychle zabírají na zánět zevního zvukovodu kapky Garasone, které jsou ale jen na lékařský předpis, protože jde o účinnou kombinaci antibiotik a kortikoidů.
Léčba zánětu středního ucha
Nejlepší variantou v této léčbě je zahájení léčby antibiotiky, k tomu je ovšem třeba navštívit lékaře. Svépomocí můžeme léčbu zánětu středního ucha zahájit pomocí zinku, zázvorového čaje, česneku, selenu, jitrocele, mateřídoušky, špetkou chilli a vitamínu C. Pokud je infekce při zánětu středního ucha hnisavá, tak se do ucha nesmí nic kapat, ani léčivé kapky z česnekové šťávy, protože hrozí prasknutí bubínku.
Domácí léčba zánětu středního ucha:
Zinek - během prvních tří dnů se zinek užívá v dávce 10 mg každé 3 hodiny. Od čtvrtého dne se dávka sníží na 50 mg denně a od sedmého dne se užívá již jen 30 mg zinku denně. Zinek se nesmí užívat společně s citrusy, protože jejich šťáva ničí účinky zinku. Nejlepším druhem zinku při těchto vysokých dávkách je pikolinát zinku nebo glukanát zinku.
Česnek - při bolestivých příznacích se
třikrát denně
užívají najemno roztrouhané dva stroužky česneku, které se zapijí sklenicí vody. Po odeznění bolestí se česnek užívá ještě dva dny. Česnek se nesmí užívat na lačný žaludek, vždy jen po jídle.
K nejstarším kloktadlům patří kloktání slané vody. Prospěšné jsou také roztoky z extraktů léčivých bylin či cucání pastilek s obsahem látek, které zvlhčují a částečně znecitlivují hrdlo. K takovým látkám patří například mentol. Je třeba však pamatovat, že i pastilky na cucání jsou léky, a proto jejich používání nelze přehánět. Je nutno dodržovat pokyny na příbalových letácích.
Pijte hodně tekutin (osm i více šálků denně). Vhodnější jsou teplé tekutiny, například polévky a čaj.
Bolest v krku zmírňuje časté kloktání během dne. Zkuste tato bylinková kloktadla: vroucí vodou spařte směs vodilky, lékořice, malinového listí a amerického jilmu, sceďte a vychlaďte, aby byl čaj vlažný; nebo přelijte lžičku šalvěje 200 ml vroucí vody, nechte zchladnout a sceďte.
Lékař by vám neměl předepisovat antibiotika, není-li potvrzeno, že jde o bakteriální infekci. Antibiotika mohou zničit ve střevech užitečné bakterie, které udržují správnou funkci zažívacího ústrojí; doplňte je proto vždy užíváním probiotik.
Zvládnout nachlazení a zabránit rozvoji bolesti v krku mohou pomoci zinkové pastilky.
V následujících případech se doporučuje vyhledání lékařské pomoci:
Je-li bolest v krku velmi silná, může jít o bakteriální infekci.
Máte-li horečku přes 38 °C bez příznaků nachlazení.
Doporučené doplňky jsou určeny k posílení imunitního systému, pomáhají hojit zanícenou tkáň v hrdle a zmírňovat bolest. Není-li doporučeno jinak, mají se užívat společně a tak dlouho, dokud trvají příznaky. Mohou se rovněž kombinovat s volně prodejnými léky i předepsanými antibiotiky. Vitamín C pomáhá zvládat infekce horních dýchacích cest, které způsobují bolest v krku. Je přirozeným antihistaminikem, a proto může snižovat tvorbu zánětlivých protilátek u alergiků. Česnek a echinacea mají antivirové a antibakteriální vlastnosti; užívejte je při prvních známkách podráždění v krku. Při nachlazení zkuste zinkové pastilky, mohou vám pomoci zažehnat bolest v krku a podle vědeckých studií mohou zkrátit trvání nemoci. Nesnášíte-li chuť zinku, pijte čaj z amerického jilmu nebo proskurníkového kořene. Tyto léčivky pokryjí sliznici, což usnadní polykání a zmírní bolest. Americký jilm také obsahuje složky známé jako oligomerické proantokyanidové komplexy (OPC), které potlačují infekce a alergické reakce. K posílení imunitního systému přidejte do čaje ještě několik kapek vodilkové tinktury – je zvláště účinná proti bakteriálním infekcím, protože obsahuje protizánětlivou složku berberin. Máte-li silně zduřené sliznice, můžete přidat lékořici (sušený kořen nebo tinkturu); při vysokém krevním tlaku ji však neužívejte.
Při zánětlivých stavech, únavě a jiných nemocech: užívejte výtažek z lékořicového kořene třikrát denně v tobolkách po 200 mg nebo v tabletách, či 45 kapek (půl lžičky) tekutého výtažku.
Při poruchách trávení nebo jiných zažívacích potížích: žvýkejte dva až čtyři plátky po 380 mg DGL třikrát denně.
Při ekzému: třikrát až čtyřikrát denně naneste krém na postižené místo.
Lékořicové potravinové doplňky lze užívat kdykoli během dne. Užíváte-li plátky DGL, žvýkejte je důkladně asi 30 minut před jídlem. Pastilky (léčivé bonbony) jsou nejvhodnější formou lékořice při bolestech v krku.
Je známé, že nadměrná konzumace lékořice nebo lékořicových cukrovinek je toxická pro játra, kardiovaskulární systém a může vyvolat hypertenzi a otoky. V ojedinělých případech se krevní tlak zvyšuje nadměrnou konzumací lékořicového čaje, ale příznaky vždy brzy odezní, pokud se s konzumací přestane. Většina případů hypertenze z lékořice byla způsobena tím, že člověk pozřel příliš velké množství lékořice. Již konzumace pouhých 50 g cukrovinek z lékořice denně za dva týdny může způsobit významné zvýšení krevního tlaku.
Hlavní složka lékořice – glycyrin – zvyšuje krevní tlak. Neužívejte proto lékořici v těhotenství, máte-li srdeční, ledvinové nebo jaterní onemocnění, zvýšený krevní tlak a užíváte-li diuretika či digitalis. Lékořice jako potravinový doplněk by měla být neškodná. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňku se svým lékařem. Potravinové doplňky z lékořice jsou vyráběny jako krémy, pastilky, sušený kořen/čaj, tablety, tinktura, tobolky a žvýkací plátky.