Chrápání se řadí mezi poruchy spánku, je způsobeno vibracemi měkkého patra. Může být příznakem různých chorob, jako je vysoký krevní tlak, chronická rýma či obezita. Nejzávažnější příčinou je spánková apnoe, která může vyvolat onemocnění srdce nebo mozkovou mrtvici. Syndrom spánkové apnoe signalizuje chrápání, jež se střídá s několikavteřinovými až minutovými okamžiky ticha, kdy postižený nedýchá.
Chrápání lze účinně léčit změnami v životním stylu, mezi něž patří: přestat kouřit, nepít alkohol a neužívat sedativa čtyři hodiny před spánkem, zhubnout (pokud je to nutné), nabírání hmotnosti chrápání ještě zhoršuje. Snížení váhy může někomu s chrápáním pomoci, ale ne všem. Je vhodné předcházet ucpání nosu. Tyto změny životního stylu jsou pro oslabování chrápání dobrým začátkem. Měly by však být podpořeny správnou polohou během spánku. Přečtěte si následující odstavec, abyste zjistili, jak tento druh léčby doplnit.
Změna spacích návyků, jako spaní na boku místo spaní na zádech, může být pro spaní bez chrápání velmi prospěšná. Dosáhnout se ho dá mnoha způsoby. Praktickým způsobem je nosit obráceně tričko s kapsou, ve které je tenisový míček. Je méně pravděpodobné, že budete spát na zádech, protože spaní na tenisovém míčku je velmi nepohodlné. Tato metoda je účinná, protože lidé mají tendenci chrápat, když spí na zádech.
Dalším dobrým způsobem, jak udržovat horní část těla správně srovnanou, je používat ortopedické polštáře. Některé z nich jsou speciálně navrženy na podporu cirkulace vzduchu. Existuje mnoho přístrojů a produktů, které by měly chrápání snižovat, patří mezi ně mimo jiné CPAP (dýchací přístroj, jenž se nosí při spánku nebo odpočinku) a nosní pásky (používané na rozšíření nosních dírek pro zlepšení průchodu vzduchu). Negativní stránkou přístrojů je, že nepůsobí na všechny lidi.
„Anti snore“ protichrápání je účinný sprej protichrápání, který opravdu funguje. Tato léčba na ukončení chrápání, jejíž aplikace je nesmírně jednoduchá, je výsledkem několikaletých vědeckých výzkumů. Asonor, lék protichrápání, je důkladně testován, je to produkt vysoké kvality, s nímž můžete zapomenout na neklidné spaní. Pomáhá lidem majícím problémy kvůli chrápání, jakými jsou nespavost, únava, bolest hlavy, migréna nebo spánková deprivace.
Dávkování: 3–4 vstřiky do každé nosní dírky před spaním. Roztok byste měli pocítit v krku.
Nežádoucí účinky: nejsou známy.
Balení: nosní sprej 30ml. Množství na přibližně 25 užití.
Asonor by se měl užívat každý večer před spaním. Po jeho použití se vyhněte konzumaci jídla, pití i čištění zubů, protože to vše může snížit účinek produktu. Zakloňte hla
V naší poradně s názvem SNORECURE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana Pohůnková.
trápí mě chrápání a ohrožuje mi to vztah....vyskoušela jsem nějaké léky a pomůcky a nepomohlo. Mám zájem o SnoreCure....prosim o zaslání. Děkuji..Pohůnková.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Druhou pomůckou je SnoreCure, která účinně eliminuje vibraci měkkých tkání hltanu, a to pomocí lehkého předsunutí spodní čelisti a zlepšení průchodu vzduchu dýchacími cestami. SnoreCure bylo testováno na spánkové klinice Oxfordské univerzity s výbornými výsledky. Během jeho používání je zachováno přirozené dýchání ústy i nosem. Na vývoji se podílel jeden z hlavních odborníků na respirační onemocnění ve Velké Británii. V současné době je SnoreCure doporučováno na spánkových klinikách NHS (National Health System – Národní zdravotní služba) jako účinný prostředek k potlačení chrápání. Pomůže vám zbavit se chrápání zcela přirozeným způsobem.
Celkový tvar a způsob předsunutí spodní čelisti činí SnoreCure unikátní a vysoce efektivní pomůckou. Mezi její hlavní výhody patří delší životnost (více než 12 měsíců), jedna velikost pro všechny (není potřeba složité formování), umožňuje během spánku přirozeně dýchat nosem i ústy, vyrobena z vysoce kvalitního měkkého plastu, který je v ústech příjemný. Pro maximální komfort jej lze ostrými nůžkami upravit. Drží svůj tvar, zamezuje skřípání zubů.
Pokud se zaměříme jen na odstranění chrápání, tak se především jedná o to, aby pacient upravil svou životosprávu. Pro zmírnění chrápání je to velmi důležité. Pokud se u pacientů zjistí nejen chrápání ale i ojedinělé zástavy dechu ve spánku - apnoe, které pacienta zas tak moc nelimitují, tak je mu nabídnuto určité jednoduché operační řešení. Tato jednoduchá operace chrápání znamená odstranění měkkých částí horního patra, ty pak nevibrují a zvětší se také prostor pro dýchání. Často se ale stává, že chrápání bývá průvodním jevem jiných onemocnění, například onemocnění obezitou. Tyto potíže jsou pak řešeny paralelně s chrápáním. To znamená, pokud pacienti trpí obezitou, je nutné se zabývat i těmito obtížemi, protože úspěšnost operací u pacientů, kteří jsou obézní, je výrazně menší nežli u pacientů, kteří obezitou netrpí.
Skutečná funkce uvuly je záhadou, ale existují názory, že čípek patrový tvoří účinnou ucpávku vzduchového průchodu při polykání potravy a tím zabraňuje dušení. Neexistuje však žádná obecná shoda o účelu uvuly. Mnozí lékaři se domnívají, že krční čípek nemá významnou funkci, zatímco jiní mají názor, že má vliv na hlas a polykání tím, že se podílí na uzavření nosohltanu během těchto aktivit.
Uvula ve vyšším věku může podporovat chrápání. Chrápání je zvuk vznikající vibrací měkkých tkání krku. Pokud čípek způsobuje chrápání, což odhalí noční monitorace v laboratoři, při níž se sleduje spánek, činnost srdce, dýchání, chrápání, pohyby, okysličování krve, lze indikovat po ORL vyšetření LAUP, což je laserová uvuloplastika. Laserem se čípek zmenší, čímž se eliminuje chrápání.
I když význam této měkké klapky kůže není plně pochopen, možné funkce mohou zahrnovat pomoc při řeči a při produkci slin. Někteří lidé mohou zažívat otok a zánět uvule, nazvaný uvulitis, který může vyžadovat lékařskou léčbu. Stav může vést ke komplikacím, jako je chrápání nebo obstrukce dýchacích cest.
Podle statistiky chrápe 18 % žen, 5 % při každém spánku. Chrápání u žen zhoršuje nadváha. Není zcela jasné, proč nepostihuje všechny lidi. Podle průzkumů chrápou spíše lidé starší a obézní. Pravděpodobně na to mají vliv vrozené či získané odchylky horních cest dýchacích (například zvětšení mandlí), které spolu se zapadáním jazyka vedou ke zhoršení průtoku vzduchu. Chrápání výrazně zhoršuje alkohol a většina hypnotik. Obyčejně bývá vnímáno pouze jako kosmetická vada. Další příčiny, mezi něž patří nadváha, alkohol a nikotin, jsou člověkem ovlivnitelné.
Jasná je tedy rada lékařů: předně přísná dieta, před spaním se zásadně vyhýbat jak pití, tak i kouření. Tato doporučení jsou aktuální, protože chrápání ohrožuje nejen mnohá manželství, ale, a to se obecně příliš neví, podlamuje i zdraví. Stálí chrápalové totiž nedostávají ve spánku potřebné množství kyslíku. Následky se pak projevují poruchami krevního oběhu, vysokým tlakem a nemocí srdce.
Prostředky na spaní pomáhají centrálně potíže tlumit, ale přílišným užíváním je mohou zhoršit, což znamená, že postižení chrápou ještě více. Noční rámus ohrožuje pochopitelně i mezilidské vztahy. Nejen že z každého osmého manželství utíkají oběti chrápalů ze společné ložnice, ale ti, co chrápou, mají potíže i na služebních cestách a o dovolených.
Podle statistiky chrápe 31 % mužů jen občas a 12 % při každém spánku, po 40. roce věku trápí až 54 % z nich. V České republice chrápe každý třetí člověk. A právě nepříjemné zvuky jsou důvodem, proč ženy vyhazují muže z ložnic. Nejčastěji jej způsobuje nadváha. Další příčinou, proč jím trpí častěji než ženy, je v průměru větší objem tkání v oblasti krku a hrudníku, které tlačí na dýchací cesty. V neposlední řadě je to také častější konzumace alkoholu způsobující ochabnutí svalstva v oblasti dýchacích cest. V poslední době se zvyšuje podíl žen, jež přiznávají, jak moc je chrápání protějšků obtěžuje. Důkladné vyšetření chrápajícího člověka odhalí dominantní příčiny chrápání a od něj se odvíjí další postup.
Prosté chrápání pacienta jistě neohrozí, ale nelze to zcela bagatelizovat. Při hlasitém chrápání nelze vyloučit zástavy dechu ve spánku. Pro ujištění, že vaše chrápání není nebezpečné, je možné navštívit spánkovou laboratoř.
Velké krční a nosní mandle mohou v noci částečně zablokovat dýchací cesty, což často způsobuje chrápání, špatnou kvalitu spánku a možná i ADHD, neboť chrápání může mít za následek nekvalitní spánek, a ten může samozřejmě následující den vést k problémům s pozorností. Studie zahrnující 5–7leté děti zjistila, že chrápání je u dětí s mírným ADHD mnohem častější, než je obvyklé v běžné populaci. Děti, které chrápou, dosahují výrazně horšího ohodnocení v testech pozornosti, jazykových schopností, ale i celkové inteligence. Některé studie prokázaly, že odstranění krční či nosní mandle může mít pozitivní vliv na kvalitu spánku a s tím související pozornost, a to bez nutnosti užívat léky.
Pálení v krku po ránu může být způsobeno po nočním chrápání. Chrápání je zvuk způsobený omezeným proudem vzduchu kvůli zúženým dýchacím cestám v oblasti hltanu. Vzniká z vibrace měkkého patra a stěny hltanu v důsledku abnormálně turbulentního toku vzduchu. Obvykle se objevuje při vdechování, ale může se také týkat fáze výdechu. Chrápání je spojeno s anatomickými a mechanickými vlastnostmi hltanu a sliznice, což vytváří povrchovou lepkavou vrstvu na tkáních hltanu. Jde o fyziologický jev, který je velmi rozšířený u celé populace a je zvláště rušivý pro příbuzné člověka trpícího chrápáním. Na úpravu tohoto nepříjemného pocitu jsou vhodné spreje, které vytvářejí pěnu s příchutí máty, pokrývají tkáně v krku a zajišťují promazání stěn sliznice hltanu. Samozřejmě se nemusí jednat pouze o chrápání. Další možností pálení v krku po ránu je při alergii. Tento stav nepodceňujte a vyhledejte svého ošetřujícího lékaře, který vám od potíží pomůže.
Chirurgických zákroků, které redukují intenzitu chrápání, existuje několik. Mezi nejčastější patří operace v oblasti měkkého patra a krčních mandlí. Zákrok probíhá v lokální anestezii a zpravidla ambulantně. Operaci potřebují jen vzácné případy, mělo by se jednat o poslední východisko, které podniknete po vyzkoušení všech předchozím postupů léčby. Mezi chirurgické zákroky patří operace nosu, krku a čelistí. Proto si musíte promluvit se svým lékařem, aby mohl pro případ po vyzkoušení jiných možností navrhnout správný chirurgický zákrok. Optimální, a v současnosti nejběžnější, je využití laseru. Zhruba 80 % pacientů po tomto zákroku udává zmírnění nebo vymizení chrápání. Provádí se ambulantně, v některých případech se však musí opakovat.
Na chrápání existuje několik léčebných postupů, které vám mohou velmi pomoci. Zahrnují stovky produktů, lékařských přístrojů, výživových doplňků a chirurgické zákroky. Ve většině případů jej však mohou zastavit jednoduché změny. Jednou z nich jsou špunty do uší. Chrápání je přirozené a právě špunty jsou nejjednodušším způsobem, jak se mu ubránit. Zátku do uší koupíte velmi levně a účinkuje bezvadně. Zde je vidět cena vysoce kvalitních špuntů do uší: špunty do uší cena.
1 až 1,5 měsíce spát se zalepenou pusou pomocí lepící pásky z lékárny. Jedná se o kontroverzní metodu, ale funguje.
Provádět dechové techniky zdravého dýchání podle Buteykovy metody a techniku zdravého dýchání - Oxygen Advantage. Jedná se o nenáročná cvičení, které se dají provádět kdekoli, ve frontě v obchodě, v autě atd.
Seminář, kde vás během jednoho odpoledne naučí techniky zdravého dýchání, můžete objednat zde: Pavel Filgas, filgas.pavel@seznam.cz.
Zázračné a léčivé bylinky se odedávna používaly do čajů, odvarů, mastí, ale také jako přísada do polštářů. Ideální jsou pohankové polštáře, které se formují ve tvaru vaší páteře a přesně se přizpůsobí tíze vaší hlavy. Zabraňují bolestem páteře tím, že na ni netlačí. A protože jsou polštáře určeny především ke spaní, není nic lepšího než pohankové polštáře s bylinkami, které mají na spánek i usínání blahodárný vliv. Účinek těchto polštářů lze navíc zvýšit jejich nahříváním. Jestli tedy chcete příjemně usínat, pořiďte si polštářek z pohankových slupek, který nejenom příjemně hřeje, ale také se na něm krásně leží a sní. Polštáře s náplní z pohanky a bylinek vám zajistí nejenom tolik toužebné klidné spaní, ale i svěží pocit po ránu. Nebudete se cítit rozlámaní ani nevyspalí a díky příznivým účinkům bylinek bude jistojistě utlumeno i vaše a cizí chrápání. Vzhledem k tomu, že chrápání někoho druhého nám vážně narušuje klidný spánek, to za pokus určitě stojí! Příznivé účinky pohanky: odstraňuje nespavost a podporuje klidné spaní, působí proti bolestem záhlaví a krční páteře, působí antidepresivně, pomáhá při bolestech v oblasti očí, zubů a dutiny ústní, pomáhá lidem, kteří trpí migrénami. Bylinkový polštář si můžete koupit nebo si ho jednoduše vyrobit sami. Stačí zabalit sušené bylinky do gázy a vložit do povlaku polštáře. Pro klidné spaní je pak nejlepší směs složená z bazalky, majoránky, tymiánu, rozmarýnu, koriandru, kopru, máty, levandule a heřmánku. Dále si lze připravit směs ze šesti bylin: levandule, máty peprné, heřmánku římského, dobromyslu, mateřídoušky a meduňky, které mají tu výbornou vlastnost, že dokážou zklidnit váš organismus a navodit opravdu klidný spánek. Byliny pěkně provoní nejenom celou postel, ale i ložnici. Pohankové polštáře je také vhodné používat během těhotenství, kde je klidný spánek „pro dva“ velice důležitý.
Z hlediska zdravotního, prosté chrápání pacientovi neublíží, ale naskýtá se zde problém, že se za prostým chrápáním nacházejí problémy, jako jsou apnoické pauzy (apnoická pausa = zástava dechu ve spánku). Noční dlouhodobá apnoe už je pro pacienta zdravotní problém. Zejména jestliže jsou tyto zástavy dechu časté nebo hluboké (trvající několik desítek sekund), následně to pak může pacienta ohrozit na zdraví.
Onemocnění většinou začíná jako rýma, ze začátku vodnatá, postupně dochází k její změně v hnisavou, přidávají se teploty kolem 38 ˚C, u dětí mohou být vyšší. Dále se objevují příznaky typické pro chřipkovitá onemocnění, tedy celková únava, nechutenství, bolesti svalů. Postižený začíná huhňat a zhoršuje se kvalita čichových vjemů, která může vést až k přechodné ztrátě čichu. Může se přidat pálení nebo bolest v krku. Vyskytují se bolesti hlavy, někdy celé poloviny hlavy, dle postižené dutiny, respektive dutin. Dále je pro sinusitidy typická bolest v oblasti postižené dutiny při poklepu. V případě bolestivosti při poklepu v souvislosti s rýmou je diagnóza téměř jistá. Dále můžeme zkusit další příznak, a to poskakování nebo předklon. V obou těchto případech totiž bývají tyto úkony provázeny bolestí v oblasti zánětu. Bolest bývá nejintenzivnější především v odpoledních hodinách. V případě, že chybí rýma, ale oblast dutiny je bolestivá na poklep, je nutno myslet na nerozpoznaný zubní kaz, který se může projevit jako přenesená bolest, případně může jít o komplikaci kazu, kdy zánět zubu na dutinu přestoupil. V takovémto případě je proto dobré vyhledat zubního lékaře a o tomto ho informovat. V dětském věku je riziko přechodu infekce do takzvané latentní (skryté, neprojevující se) fáze, kdy klasických příznaků bývá velice málo nebo chybí úplně. Upozornit by nás na to mohly ale jiné příznaky. U dětí se objeví častější smrkání, kdy sekret bývá hlenohnisavý, také je dobré si všímat toho, jak dítě spí. Při této formě je totiž často možné všimnout si nočního kašle a chrápání. Děti také častěji dýchají ústy. Je dobré sledovat i okolí nosu, kdy se v oblasti vchodu může chronicky dělat ekzém. Toto celé pak může být provázeno opakovanými akutními sinusitidami. U chronických sinusitid, které mohou být důsledkem nedostatečně vyléčené akutní infekce, se mohou vyskytovat některé výše uvedené příznaky, ale většinou nebývají doprovázeny zvýšenou teplotou. Bývá dlouhotrvající hnisavá rýma, trvale ucpaný nos, v noci časté chrápání. Také nezřídka dochází k chronickému zánětu hltanu a dýchacích cest.