2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek OmeprazolSTADA užívat
Neužívejte přípravek OmeprazolSTADA:
Jestliže jste alergický(á) na omeprazol nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
Jestliže jste alergický(á) na léky obsahující jiné inhibitory protonové pumpy (např. pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol).
Jestliže užíváte léky, které obsahují nelfinavir (k léčbě infekce HIV).
Pokud si nejste jistý(á) obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka předtím, než začnete užívat přípravek OmeprazolSTADA.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku OmeprazolSTADA se poraďte se svým lékařem nebo lékarníkem.
OmeprazolSTADA může zakrývat příznaky jiných onemocnění. Informujte ihned svého lékaře, pokud se u Vás před zahájením nebo v průběhu léčby přípravkem OmeprazolSTADA objeví následující obtíže:
jestliže jste bez známých příčin více zhubnul(a) a máte potíže s polykáním.
máte bolesti břicha nebo nechuť k jídlu.
začal(a) jste zvracet potravu nebo krev.
máte černou stolici (stolici s příměsí krve).
máte silný a trvalý průjem, protože léčba omeprazolem je spojena s malým zvýšením rizika infekčního průjmu.
máte závažné problémy s játry.
pokud se u Vás někdy objevila kožní reakce po léčbě přípravkem, který je podobný přípravku OmeprazolSTADA a snižuje množství žaludeční kyseliny.
pokud máte jít na speciální vyšetření krve (chromogranin A).
Pokud budete mít na kůži vyrážku, zejména na místech vystavených slunečním paprskům, sdělte to co nejdříve svému lékaři, protože Vaši léčbu přípravkem OmeprazolSTADA bude možná nutné ukončit. Neopomeňte uvést i případné další nežádoucí účinky, jako jsou bolesti kloubů.
Jestliže užíváte přípravek OmeprazolSTADA dlouhodobě (déle než 1 rok), lékař Vás pravděpodobně bude pravidelně sledovat. Při každé návštěvě lékaře informujte o jakémkoli novém a zvláštním příznaku a okolnosti.
Pokud užíváte inhibitor protonové pumpy, jako je OmeprazolSTADA, po dobu delší než 1 rok, můžete mít mírně zvýšené riziko zlomeniny krčku stehenní kosti, zápěstí nebo páteře (obratlů). Sdělte svému lékaři, zda trpíte osteoporózou nebo užíváte kortikosteroidy (mohou také zvyšovat riziko osteoporózy).
Při léčbě omeprazolem mohou být ovlivněny výsledky krevních testů. Pokud máte jít na jakýkoli odběr krve k vyšetření, sdělte svému lékaři, že užíváte přípravek OmeprazolSTADA.
Další léčivé přípravky a přípravek OmeprazolSTADA
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a), nebo které možná budete užívat. To proto, že přípravek OmeprazolSTADA může ovlivnit účinek jiných léků a jiné l
V naší poradně s názvem BOLESTI ŽALUDKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenek Penicka.
Dobrý den. Už delší dobu mám docela velké bolesti. Možná to je stresem, ale jak se najím, tak to na 2 hodinky přestane. A když si dám jedno pivo, nebo kafe, tak je to ještě horší. Někdy, když si říhnu, tak se mi uleví. Mám užívat Omeprazol?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Omeprazol je skvělý lék na omezení tvorby kyselin v žaludku, které způsobují pálení žáhy. Podle vašich příznaků to nevypadá, že by Omeprazol u vás mohl pomoci. Omeprazol je nejen skvělý lék, ale je také nebezpečný díky svým vážným vedlejším účinkům. Samovolné naordinování Omeprazolu je zbytečné hazardování se životem. Raději se zastavte na gastroenterologii, kde vám žaludek vyšetří a naordinují správnou léčbu, která vás zbaví těchto obtíží.
V naší poradně s názvem JAK NA PŘEKYSELENÝ ORGANISMUS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hradilová.
Dobrý den, dostala jsem recept na OMEPRAZOLSTADA, teď jsem si přečetla, že může i uškodit jeho užívání. Mám se ho skutečně bát nebo je to jen zbytečný
strach ? Prosím o Vaši odpověď, moc děkuji předem.
Hradilová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Každý lék má své nežádoucí účinky, i Omeprazol. O těchto nežádoucích účincích ví i váš lékař a jistě zvážil přínosy lecby oproti rizikům. A tím, že jste dostala recept, je výsledek přínos vyšší než rizika. Takže v klidu započněte s léčbou, protože vám čitelné uleví. Pokud byste do budoucna neměla důvěru v léčbu Omeprazolem, tak je zde ještě možnost použít léky s látkou Famotidine, jenž má podobné účinky, ale s nižším rizikem. Famotidine je v léčivech Famosan, Quamatel a Ulfamid. Cena doplatku je cca 60 Kč na měsíc léčby při vydání na předpis. Bez předpisu je to asi 100 Kč.
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Lékař Vám řekne, kolik tobolek máte užívat a jak dlouho je budete užívat. To bude záviset na Vašem zdravotním stavu a Vašem věku.
Doporučené dávky jsou uvedeny níže.
Použití u dospělých:
Léčba příznaků refluxní choroby jícnu, např. pálení žáhy a kyselé regurgitace (návrat žaludečního obsahu zpět do hltanu a úst):
pokud lékař zjistil, že Váš jícen je mírně poškozen, obvyklá dávka je 20 mg jednou denně po dobu 4-8 týdnů. Pokud se Váš jícen ještě nezhojil, může Vám lékař doporučit užívání dávky 40 mg po dobu dalších 8 týdnů.
pokud se jícen zhojil, obvyklá pokračovací dávka je 10 mg jednou denně.
pokud jícen není poškozen, obvyklá dávka je 10 mg jednou denně.
Léčba vředů v horní části tenkého střeva (dvanáctníkový vřed):
obvyklá dávka je 20 mg jednou denně po dobu 2 týdnů. Pokud se vřed ještě nezhojil, může Vám lékař doporučit užívání stejné dávky po dobu dalších 2 týdnů.
pokud se vřed zcela nezhojil, dávku lze zvýšit na 40 mg jednou denně po dobu 4 týdnů.
Léčba vředů v žaludku (žaludeční vřed):
obvyklá dávka je 20 mg jednou denně po dobu 4 týdnů. Pokud nedojde ke zhojení, lékař Vám může doporučit užívání stejné dávky po dobu dalších 4 týdnů.
pokud se vřed zcela nezhojil, lze dávku zvýšit na 40 mg jednou denně po dobu 8 týdnů.
Prevence návratu dvanáctníkových a žaludečních vředů:
obvyklá dávka je 10 mg nebo 20 mg jednou denně. Lékař může dávku zvýšit na 40 mg jednou denně.
Ve svém příspěvku OMEPRAZOL STADA 20 MG PŘÍBALOVÝ LETÁK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena Kamenska.
Jsem mesic po liposukci žaludku a dnes mám bolesti břicha a zad a mám pocit na zvracení. Kolik tablet Omeprazolu mohu užít. Již jsem spolkla 2 tablety. Děkuji za odpověď. Kamenska Alena.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Cilostazol a omeprazol:omeprazol zvyšuje expozici cilostazolu. Je nutné snížení dávky cilostazolu.
Klopidogrel a omeprazol: omeprazol může snížit účinky protilátek v krvi u klopidogrelu. Proto je vhodné podání antagonisty H2 receptoru (nikoliv cimetidinu) nebo pantoprazolu.
Klozapin a omeprazol:omeprazol pravděpodobně snižuje koncentraci klozapinu. Monitoruje se snížená účinnost klozapinu.
Metotrexát a omeprazol: dochází ke snížení eliminace s metotrexátem. Omeprazol by měl být pět dní před zahájením léčby metotrexátem vysazen.
Fenytoin a omeprazol:omeprazol může zvýšit nebo omezit expozici fenytoinu. Jakákoli interakce se zdá být klinicky nevýznamná, ale buďte opatrní, pokud jde o známky toxicity s fenytoinem.
Takrolimus a omeprazol: omeprazol může ovlivnit expozici takrolimu.
Vorikonazol a omeprazol:omeprazol může zvýšit expozici vorikonazolu a u některých pacientů byly pozorovány závažné neurologické nežádoucí účinky. Doporučuje se snížení dávky vorikonazolu.
Ve svém příspěvku HERNIE PLOTENKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena smidova.
DOBRY DEN PROSIM VAS KDO VITE JAKY JE ROZDIL KYLA = HERNIA A VYHREZLA PLOTENKA jde tu o rozdil? jedna se o stejnou diagnosu a nebo ne? dekuji nebo je neco jineho? ja mam a herniu 5l jiz 3 roky zpet jsem byla operovana je 5L HERNIA = KYLA A zase se mi objevi v tom samem miste 5l a v te ji zve mam novou herniu a ceka me operace a bolesti jsou,,, kostrc a noha ve stehne v zadu a hlavne kdyz lezim strasne cose da delat jineho? ja verim ze budu uzdravena ve jmenu Pana Jezise ale chci se informovat co kdo vi z hlediska techto problemu a rekli me ze uz by byla operace horsi a museli by mi dat do klicky to misto o co tu jde kdo mi ukaze rozdil a a mozna zna co se da jinak delat ja rikam verim ze Pan Jezis me uzdravil uz na krizi ze zemrel za me a v jeho ranach jsme byli uzdraveni a ja jsem dite Bozi a vyznavam to to a snazim se zit poctive podle slova Boziho dekuji ....ale chci vedet znat vice o tom je to rozdil a nebpo se jedna stale o to same? vase nazory dekuji moc a preji krasny den tomu kdo mi odepise a vysvetli z hlediska zdravotniho jsem velmi vdecna ..
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
I když jsou méně časté, nejzávažnější vedlejší účinky omeprazolu jsou popsány níže, spolu s tím, co dělat, pokud k nim dojde.
Problémy s ledvinami. Kdykoli během léčby omeprazolem se může objevit typ ledvinového problému nazývaný akutní tubulointersticiální nefritida. Pokud zaznamenáte snížení množství moči nebo uvidíte krev v moči, okamžitě zavolejte svého lékaře.
Průjem spojený s antibiotiky. Přemnožení zárodků zvaných Clostridioides difficile označené „C. diff“, může nastat ve vašem střevě během léčby omeprazolem. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků tohoto stavu:
Vodnatý průjem.
Průjem, který neustupuje.
Krev ve stolici (krvavé hovínko).
Silné žaludeční křeče.
Horečka, která se objeví po zahájení nebo ukončení léčby.
Závažné kožní reakce. Omeprazol může způsobit závažné kožní reakce, jako je Stevens-Johnsonův syndrom (SJS) a toxickou epidermální nekrolýzu (TEN), které mohou vést ke smrti, pokud nejsou léčeny. Pokud se u vás objeví vyrážka, přestaňte užívat omeprazol a okamžitě zavolejte svého lékaře. Pokud máte některý z následujících příznaků SJS nebo TEN, zavolejte okamžitou pomoc v nouzi na čísle 112.
Bolestivá červená nebo fialová kůže, která vypadá jako spálená a odlupuje se.
Plochá červená vyrážka nebo puchýře na kůži, ústech, nose a genitáliích.
Červené, bolestivé, slzící oči.
Těžká alergická reakce zvaná DRESS. Omeprazol může způsobit specifický typ alergické reakce nazývané DRESS. DRESS je zkratka pro Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms. Někdy se jí také říká multiorgánová hypersenzitivita. Jedná se o reakci, která může ovlivnit více částí těla včetně jater, ledvin a srdce. Přestaňte přípravek používat a okamžitě vyhledejte pomoc, pokud máte některý z následujících příznaků této závažné alergické reakce:
Kožní vyrážka nebo světle červené pupínky na kůži nazývané kopřivka.
Horečka nebo celková nemoc.
Zduřené lymfatické uzliny.
Dušnost.
Otoky nohou, kotníků nebo nohou.
Tmavě zbarvená moč.
Nažloutlá kůže nebo oční bělmo (také nazývané žloutenka).
Lupus. Některé léky, jako je omeprazol, mohou způsobit určité typy lupusu nebo způsobit zhoršení lupusu, který již máte. Lupus je autoimunitní porucha, kdy vaše imunitní buňky napadají jiné buňky nebo orgány ve vašem těle. Okamžitě informujte svého lékaře, pokud máte novou nebo zhoršující se bolest kloubů nebo vyrážku na pažích nebo tvářích.
Nedostatek vitaminu B-12. Omeprazol může způsobit, že budete absorbovat méně vitaminu B-12 než obvykle, což může způsobit nízké hladiny vitaminu B-12. Máte vyšší riziko, pokud užíváte omeprazol dlouhodobě (3&nbs
V naší poradně s názvem PRADAXA A REFLUX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.
Dobrý den. Tak nakonec lékařka řekla že si mám koupit lék Nolpaza. Jen bych se chtěla ujistit jestli i s Pradaxa se může? Děkuji Hanka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nolplaza obsahuje látku Pantoprazol. Pantoprazol patří do stejné skupiny léků jako Omeprazol - inhibitory protonové pumpy - léky na snížení tvorby kyseliny v žaludku. Pantoprazol je velmi podobný Omeprazolu a bude dobře účinkovat na vaše komplikace s refluxem. Stejně jako Omeprazol, ani Pantoprazol nijak neovlivňuje účinky Pradaxy.
Nejdříve Nolplazu užívejte denně, vždy na lačno, a pak, až se problémy s pálením žáhy uklidní, ho můžete užívat obden. Naplánujte si prohlídku na gastroenterologii, aby vám vyšetřili zažívací trakt, pro vaši jistotu, že je uvnitř vše v pořádku.
1. Co je přípravek OmeprazolSTADA a k čemu se používá
OmeprazolSTADA obsahuje léčivou látku omeprazol. Omeprazol patří do skupiny léčiv nazývaných "inhibitory protonové pumpy". Účinkují tak, že snižují množství kyseliny, která se tvoří ve Vašem žaludku.
OmeprazolSTADA se používá k léčbě následujících stavů:
U dospělých:
refluxní choroby jícnu. Žaludeční kyselina se v tomto případě vrací do jícnu (trubice, která spojuje ústa a žaludek) a vyvolává bolest, zánět a pálení žáhy.
vředů horní části tenkého střeva (dvanáctníkové vředy) nebo žaludku (žaludeční vředy).
vředů, které jsou infikovány bakterií nazývanou "Helicobacter pylori". Pokud máte toto onemocnění, lékař Vám může též předepsat antibiotika k léčbě infekce a hojení vředu.
vředů, které jsou způsobeny užíváním léčiv označovaných jako "nesteroidní protizánětlivé léky" (NSAID). OmeprazolSTADA lze rovněž používat k zabránění tvorby vředů, když užíváte NSAID.
nadměrné tvorby žaludeční kyseliny způsobené růstem nádoru slinivky břišní (syndrom Zollinger- Ellison).
U dětí:
Děti od 1 roku věku a s hmotností ≥ 10 kg
refluxní choroba jícnu. Žaludeční kyselina se v tomto případě vrací do jícnu (trubice, která spojuje ústa a žaludek) a vyvolává bolest, zánět a pálení žáhy. U dětí mohou příznaky zahrnovat i návrat žaludečního obsahu do úst (regurgitace), nevolnost (zvracení) a pomalé přibývání na váze.
Děti starší 4 let a dospívající
vředy, které jsou infikovány bakterií nazývanou "Helicobacter pylori". Pokud má Vaše dítě tuto infekci, lékař mu může rovněž předepsat antibiotika k léčbě infekce a hojení vředu.
V naší poradně s názvem ŽALUDEČNÍ VŘEDY A HELICOBAKTER se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Emilie.
Jěště jednu otazku co je lepši lek Zulbex neb Helicid.Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Oba dva léky účinkují shodně tím, že blokují protonovou pumpu, čímž omezují tvorbu kyseliny chlorovodíkové a regulují tak kyselost žaludku. Rozdíl mezi nimi je v účinné látce Omeprazol v Helicidu a Rabeprazol v Zulbexu. Vyzkoušejte nejdříve Helicid a pokud byste pociťovala některý z vedlejších účinků, tak můžete vyzkoušet Zulbex. Přípravky užívejte pod dohledem a s vědomím lékaře, protože tyto léky při dlouhodobém užívání mohou zapříčinit zbytnění žaludeční stěny a tím přivodit nové komplikace.
V naší poradně s názvem ZAZIVACI PROBLEMY A ZLUTY POVLAK NA JAZYKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarka.
Dobry den,
mam dost dlouhou dobu zazivaci problemy (paleni zahy, nafouknute bricho i zaludek, ci pocit tezkosti atd.). V poslednim case se mi objevil dost silny zluty povlak na jazyku, ten se snazim odstranit pri cisteni zubu kartackem a vyplachovanim ustni vodou. Bohuzel se odstranuje jen castecne, tedy stale prtrvava. Nemuze to znamenat nejakou plise v tele? A pokud ano, daji se pouzit nejake bylinky? Dekuji za komentare
Jarka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
GERD, to bude příčina vašich potíží. Zde je popis nemoci s názvem gastroezofageální reflux: https://www.ceskaordinace.c…
Zkuste v lékárně koupit lék Omeprazol a užívat ho podle přiloženého návodu po dobu jednoho měsíce. Omeprazol je při krátkodobém užívání bezpečný a neškodný lék, který upravuje kyselost v žaludku. Také by bylo vhodné učinit tato vyšetření:
- gastroenterolog, který vyšetří jícen a svěrač, neboť zde hrozí vznik nádoru jícnu
- laboratorní vyšetření krve na přítomnost minerálů, především železa (nedostatek železa je příznakem GERD)
Na základě výsledků vyšetření se dohodněte s lékařem jak dál, zejména jaká jídla vyřadit a jak bezpečně doplnit případné nedostatky železa.
V naší poradně s názvem PRUDKÁ BOLEST JÍCNU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra Jiříčková.
Probudila mě v noci prudká bolest asi jícnu. Je to bolest jednoho místa na hrudní kosti, brkání, bolest v ústech a suché horní patro. Užívám dle potřeby Omeprazol.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Omeprazol by měl pomoci. Je to dobrý lék na tyto komplikace. Možná bude problém v tom dávkování podle potřeby. Omeprazol totiž není lék s rychlým nástupem účinku. Účinky přichází až za několik hodin. Určitě byste se měla sejít s lékařem gastroenterologem, abyste vyhodnotili dosavadní léčbu Omeprazolem. Nepodceňujte to, protože jícen máte jen jeden a když si ho necháte proděravět kyselinou ze žaludku, tak nebudete moct normálně jíst.
Co bych měl vědět o omeprazolu před jeho použitím?
Neužívejte omeprazol, pokud vám jej nepředepsal lékař. jinak ho užívejte podle předpisu.
Nesdílejte omeprazol s jinými lidmi, i když mají stejný stav jako vy. Může jim to ublížit.
Uchovávejte omeprazol mimo dosah dětí.
Omeprazol nežvýkejte, nekrájejte ani nedrťte.
Vždy užívejte omeprazol před jídlem.
V případě potřeby lze s omeprazolem užívat antacida.
Pokud máte potíže s polykáním tobolky omeprazolu, můžete je otevřít a obsah posypat 1 polévkovou lžící jablečného pyré. Ihned spolkněte jablečný protlak. Nemíchejte obsah s žádným jiným jídlem.
Omeprazol by se neměl používat k okamžité úlevě od pálení žáhy. Může trvat 1 až 4 dny, než lék plně účinkuje.
Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte některý z následujících případů:
Nízká hladina draslíku v krvi (hypokalémie);
Nízká hladina hořčíku v krvi (hypomagnezémie);
Nízká hladina vápníku v krvi (hypokalcémie);
Problémy s játry;
Těhotenství
Není známo, zda nebo jak by omeprazol mohl ovlivnit těhotenství nebo poškodit nenarozené dítě. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět. Váš poskytovatel zdravotní péče vám poradí, zda máte užívat omeprazol, když jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět.
Kojení
Neužívejte omeprazol, pokud kojíte. Omeprazol může přecházet do mateřského mléka. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud kojíte nebo plánujete kojit.
V naší poradně s názvem ALOBAL NA BOLEST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Blanka Zelingerová.
Nevím,kterou stranou se alobal přikládá, vím, že jedna strana chladí a druhá má hřát. Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Hliníková fólie má lesklou stranu a matnou stranu. Lesklá strana vzniká válcováním hliníku během finálního průchodu. Protože je ale obtížné vyrobit válce s dostatečně tenkou mezerou, aby mohly válcovat právě jeden arch, válcují se dva archy současně, čímž se zdvojnásobí tloušťka na vstupu do válců. Když jsou listy později odděleny, vnitřní povrch je matný a vnější povrch je od válců lesklý. Tento rozdíl v povrchové úpravě vedl k názoru, že upřednostňování lesklé strany má vliv při vaření. Mnozí věří (chybně), že když použijí alobal s lesklým povrchem směrem dovnitř, tak že lépe udržují teplo. Skutečný rozdíl je ale bez přístrojového vybavení nepostřehnutelný. Zvýšená odrazivost snižuje jak absorpci, tak i emise záření. Odrazivost lesklé strany hliníkové fólie je 88 %, zatímco matná strana fólie má asi 80 %. Rozdíl je tedy zanedbatelný a prakticky nezáleží na tom, jakou stranou se alobal použije.
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud se u Vás objeví některý z následujících vzácných, ale závažných nežádoucích účinků, přestaňte přípravek OmeprazolSTADA užívat a ihned kontaktujte lékaře:
náhlá dušnost, otok rtů, jazyka a hrdla nebo těla, vyrážka, slabost nebo potíže s polykáním (těžká alergická reakce).
zrudnutí kůže s puchýři nebo olupováním kůže. Mohou se rovněž vyskytnout závažné puchýře a krvácení ze rtů, očí, úst, nosu a pohlavních orgánů. Může jít o "Stevens-Johnsonův syndrom" nebo "toxickou epidermální nekrolýzu".
žlutá kůže, tmavá moč a únava, které mohou být projevem poškození jater.
Další nežádoucí účinky mohou zahrnovat:
Časté (postihují až 1 z 10 pacientů)
Bolest hlavy.
Vlivy na Váš žaludek a střevo: průjem, bolest břicha, zácpa, plynatost.
Pocit na zvracení (nauzea) nebo zvracení.
Nezhoubné polypy žaludku.
Méně časté (postihují až 1 ze 100 pacientů)
Otoky nohou a kotníků.
Poruchy spánku (nespavost).
Závratě, pocit brnění (mravenčení), ospalost.
Pocit točení hlavy (závratě).
Změny krevních testů, které kontrolují funkce jater.
Kožní vyrážka (rash), kopřivka a svědění kůže.
Celkový pocit nevolnosti a nedostatku energie.
Vzácné (postihují až 1 z 1 000 pacientů)
Problémy s krví, např. snížený počet bílých krvinek nebo krevních destiček. To může způsobovat slabost, tvorbu modřin nebo snadné onemocnění infekcemi.
Alergické reakce, někdy velmi závažné, včetně otoku rtů, jazyka a hrdla, horečky a dušnosti.
Nízké hladiny sodíku v krvi. To může způsobovat slabost, nevolnost (zvracení) a křeče.
Pocit neklidu, zmatenosti nebo deprese.
Poruchy chuti.
Problémy s viděním, např. rozmazané vidění.
Náhlý pocit dušnosti nebo neschopnosti se nadechnout (bronchospasmus).
Sucho v ústech.
Zánět sliznice dutiny ústní.
Infekce označovaná jako moučnivka, která může postihnout střevo a je způsobena plísní.
Problémy s játry včetně žloutenky, která způsobuje zežloutnutí kůže, tmavým zbarvením moči a únavu.
Ztráta vlasů (alopecie).
Kožní vyrážka po vystavení se slunečnímu světlu.
Bolesti kloubů (artralgie) nebo svalů (myalgie).
Závažné problémy s ledvinami (intersticiální nefritida).
Zvýšené pocení.
Velmi vzácné (postihují až u 1 z 10 000 pacientů)
Změny krevního obrazu včetně agranulocytózy (nedostatek bílých krvinek).
Agresivita.
Vidění, cítění nebo slyšení věcí, které neexistují (halucinace).
V naší poradně s názvem JAK SNÍŽIT KREATININ V KRVI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vaclav štoček.
co pít a kolik mam li 24O kre. děkuji v.š
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Norma pro kreatinin u mužů je 64 až 104 μmol/l. Hladina kreatininu 240 μmol/l je vysoká a vypovídá o tom, že vaše ledviny nefungují správně. Existuje několik ledvinových onemocnění, které zvyšují kreatinin:
- Infekce v ledvinách.
- Glomerulonefritida – Jde o stav, při kterém jsou zanícené struktury ledvin používané k filtraci krve.
- Ledvinové kameny.
- Selhání ledvin.
Kromě ledvin přispívá k vysokým hladinám kreatininu mnoho dalších faktorů:
- Dehydratace.
- Nadměrný příjem bílkovin buď prostřednictvím potravinových zdrojů nebo prostřednictvím doplňků.
- Cvičení s vysokou intenzitou.
Některé léky mohou způsobit poškození ledvin a mohou narušit jejich schopnost fungovat. Mezi tyto drogy patří:
- Antibiotika jako aminoglykosidy, vankomycin atd.
- Inhibitory ACE (angiotensin-konvertující enzym).
- Inhibitory protonové pumpy (Omeprazol).
- Diuretika.
- Některé léky na chemoterapii.
- Lithium.
Některé zdravotní stavy mohou vést k vysokým hladinám kreatininu, jako jsou:
- Diabetes.
- Vysoký krevní tlak.
- Srdeční onemocnění.
Co dělat s vysokým kreatininem?
Léčba vysokých hladin kreatininu závisí na základní příčině. Před léčbou vysokých hladin kreatininu je třeba najít a léčit příčinu.
Pokud jsou vysoké hladiny kreatininu způsobeny infekcí ledvin, lze ji léčit antibiotiky.
Pokud jsou vysoké hladiny kreatininu způsobeny vysokým krevním tlakem, pak by měla být k léčbě příčiny předepsána antihypertenziva.
Existují určité změny životního stylu, které mohou lékaři doporučit spolu s léčbou příčiny. Jako:
Snížení příjmu bílkovin, zejména vařeného červeného masa.
Zvýšení příjmu vlákniny.
Pití velkého množství vody, protože dehydratace může zvýšit hladinu kreatininu.
Snížení příjmu soli.
Přestat kouřit.
Vyhýbání se nadměrné konzumaci alkoholu.
Vyhněte se nadměrnému užívání NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky: diklofenak, etodolak, ibuprofen, indomethacin, ketoprofen, ketorolak, meloxikam, nabumeton, naproxen, nimesulid and piroxicam.).
Správná léčba může snížit riziko jakéhokoli poškození ledvin a pravděpodobněji urychlí zotavení. Proto buďte v kontaktu se svým lékařem a spolupracujte s ním na snížení vaší vysoké hladiny kreatininu.
V naší poradně s názvem AESCIN TEVA VERSUS WARFARIN. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ladislav Matejka.
Dají se tyto látky společně užívat? Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Aescin zpomaluje srážení krve. Společně s léky jako je Warfarin může zvyšovat riziko krvácení. Konzultujte doplňkovou léčbu aescinem se svým lékařem, od kterého dostáváte recept na Warfarin.
Společnost STADA PHARMA CZ s.r.o. byla založena v roce 2002. K významným datům v historii patří rok 2005, kdy došlo ke sloučení se zastoupením společnosti Aliud Pharma. Z více než 350 farmaceutických společností působících na českém trhu zaujímá STADA PHARMA CZ s.r.o. v současnosti 33. pozici, v oblasti prodeje generických přípravků 11. pozici. Portfolio společnosti zahrnuje celkem 202 léčivých přípravků a 57 brandů. Společnost se orientuje především na oblast primární péče, kardiologie, gastroenterologie, psychiatrie, neurologie, diabetologie, urologie, onkologie, revmatologie. Společnost rovněž nabízí široké veřejnosti v České republice doplňky stravy a kosmetiku vysoké kvality. Obchodní politikou společnosti STADA PHARMA CZ s.r.o. je poskytování vysoce kvalitních léčiv dostupných pro široké spektrum pacientů za přijatelné ceny a přiměřené náklady pro zdravotní systém. Základní filozofií a misí společnosti je podpora lidského zdraví.
Společnost STADA s.r.o., člen skupiny STADA, vznikla přejmenováním společnosti Grünenthal Czech s.r.o. v roce 2012. Společnost Grunenthal Czech s.r.o. vznikla v polovině roku 2003 jako servisní společnost mateřské společnosti Grunenthal GmbH, Spolková republika Německo, a její činností je propagace a marketing léčivých přípravků mateřské společnosti na českém trhu. Grünenthal je nezávislá farmaceutická společnost s vlastním výzkumem a vývojem, s mezinárodní působností. Od založení v roce 1946 je v rodinném vlastnictví. Produkty společnosti Grünenthal jsou distribuovány ve více než 100 zemích světa a počet poboček trvale roste. V současné době má společnost Grünenthal po celém světě přibližně 5 300 zaměstnanců. V průběhu roku 2011 došlo k dohodě mateřské společnosti Grünenthal GmbH se společností Stada AG o odkoupení obchodního podílu Grunenthal Czech s.r.o. společně s dalšími zeměmi regionu střední a východní Evropy a Blízkého východu.
V naší poradně s názvem TROMBEX X WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslava.
pět roků jsem brala warfarin, který mi nyní lékař změnil za trombex. Jaký je v těchto lécích rozdíl. Vím, že jsou to léky k ředění krve. Ale jaký je v nich rozdíl? Je některý z nich "lepší, horší, účinnější, méně účinný"? Vždy jsem si myslela, že warfarin je nejúčinnější a nyní mi lékař předepsal trombex. Před užíváním warfarinu jsem roky užívala Trombo Ass.
Děkuji za odpovědi.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Trombex obsahuje látku Klopidogrel, která působí přímo na určité receptory krevních destiček a ty pak nejsou schopny tvořit sraženiny. Kdežto Warfarin deaktivuje vitamín K, který je nezbytný ke spuštění celého procesu srážení krve, ale na krevní destičky nijak nepůsobí. Klopidogrel byl objeven teprve nedávno a používá se od začátku tohoto století. Klopidogrel, stejně jako Warfarin a Aspirin, je na seznamu základních léčivých přípravků Světové zdravotnické organizace, nejbezpečnějších a nejúčinnějších léků potřebných ve zdravotnickém systému. Mezi výhody Klopidogreu patří nízká kontraindikace s jinými léky a odpadá nutnost držet speciální dietu. Mezi nejvýznamnější nevýhody Klopidogrelu patří nesnášenlivost s Omeprazolem, a určitými léky na diabetes 2. typu. Dále Klopidogrel způsobuje bolest hlavy, nevolnost, snadné modřiny, svědění kůže a pálení žáhy. Proto je na místě opatrnost při výběru vhodného léku na pálení žáhy místo Omeprazolu. Rovněž volně prodejné léky proti bolesti, vyjma Paracetamolu, mohou společně s Klopidogrelem způsobit krvácení ve střevech, což se projeví jako krev ve stolici.
Omeprazol je lék patřící do skupiny blokátorů protonové pumpy, což jsou léky účinné proti překyselení žaludku. Účinnou látkou je sloučenina se stejným názvem – omeprazol.
Princip: Účinná látka blokuje protonovou pumpu v buňkách žaludeční sliznice, která se podílí na sekreci žaludeční kyseliny. Žaludeční kyselina se proto nedostává do žaludku a žaludeční kyselost se snižuje.
Využití: Tyto léky se využívají ve všech situacích, kdy nám vadí sekrece žaludeční kyseliny. Jsou to zejména žaludeční vředy a jejich komplikace, prevence vzniku vředů a těžší záněty jícnu při pálení žáhy a Zollinger-Ellisonův syndrom. Blokátory protonové pumpy se užívají i jako součást léčby žaludeční infekce Helicobacterem pylori spolu s antibiotiky.
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který zvažuje konkrétní případ a indikaci. V tabletové formě se většinou podává ve formě jedné tablety denně o síle 20–40 miligramů. Existují ovšem i přípravky, které se mohou podávat nitrožilně, a to nejlépe ve formě malých infuzí nebo jako celodenní kontinuální podávání speciální nitrožilní pumpou.
Nevýhody: Lék má minimum vedlejších účinků, při současném podávání s lékem Warfarin však hrozí jisté riziko ovlivnění jeho účinnosti. Dle nových studií bylo zjištěno, že:
Omeprazol je středně silným inhibitorem CYP2C19 a citalopram je substrátem tohoto izoenzymu. Křížová studie na zdravých osobách ukázala, že omeprazol přibližně zdvojnásobil plochu pod křivkou koncentrace-čas (AUC) plazmatického S-citalopramu (escitalopram), ale statisticky významně neovlivnil AUC R-citalopramu. U každého pacienta užívajícího citalopram (nebo escitalopram) by se proto mělo očekávat mírné zvýšení jeho expozice při současném užívání omeprazolu.
Vzhledem k tomu, že CYP2C19 podléhá genetickému polymorfismu, rozsah, v němž je citalopram metabolizován touto cestou, může záviset na jednotlivci. Dále určení stavu metabolismu jednotlivce je v současné době spíše výzkumným nástrojem než klinickým.
Klinický význam interakce meziomeprazolem a citalopramem je nejasný. Až do doby, kdy bude známo více, by pacienti měli být upozorněni, aby při užívání omeprazolu byli varováni pro zvýšení nežádoucích účinků citalopramu (jako je sucho v ústech, zvýšené pocení nebo nespavost). Pokud se u pacientů vyskytne nárůst nežádoucích účinků citalopramu, měli by být upozorněni, aby přestali užívat přípravek a aby se seznámili s lékařem, pokud jsou příznaky závažné, nebo přešli na alternativní léčbu pálení žáhy. U pacientů s dlouhodobější léčbou omeprazolem by mělo být zváženo snížení dávky SSRI, pokud se nepříznivé účinky citalopramu stanou obtížnými.
V naší poradně s názvem RADY OTCE PLESKAČE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Dostal.
Dobrý den
Chtěl bych poradit co mi pomůže na neuropatii na chodidlech.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Josef Dostal
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Neuropatie dolních končetin může mít řadu příčin. Dá-li bůh a poštěstí se, že znáte příčinu, která se dá léčit, tak můžete zmírnit i projevy neuropatie. Někdy se ale nepodaří nalézt žádnou příčinu a léčba je pak nemožná. Bez znalosti vašeho zdravotního stavu je možné odpovědět pouze obecně.
Cílem léčby je zvládnout stav způsobující neuropatii a zmírnit příznaky.
Léky proti dlouhodobé bolesti bez předpisu:
Kyselina acetylsalicylová – např. léky Aspirin, Anopyrin, Acylpyrin
Ibuprofen – např. léky Brufen, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, Modafen
Nimesulid – např. lék Aulin
Léky proti dlouhodobé bolesti na lékařský předpis:
Ketoprofen – např. lék Fastum gel
Indometacin – např. lék Indometacin
Meloxikam – např. léky Recoxa, Apo-Meloxicam, Meloxicam
Metamizol – např. lék Novalgin
Piroxicam – např. lék Flamexin
Kyselina thiaprofenová - např. lék Surgam
Dexketoprofen - např. lék Dexoket a Ketesse
Léky proti záchvatům:
Gabapentin - např. lék Gralise, Grimodin, Gordius, Gabapentin, Gabanox, Gabagamma
Pregabalin - např. lék Kartesada, Lyrica, Naxalgan, Pragiola, Preato, Pregabalin, Pregamid, vyvinuté k léčbě epilepsie, mohou zmírnit i bolest nervů. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat ospalost a závratě.
Léčba přes kůži:
Kapsaicinový krém, který obsahuje látku nacházející se v feferonkách, může způsobit mírné zlepšení příznaků periferní neuropatie. V místě aplikace kapsaicinu můžete mít pálení a podráždění pokožky, ale je to jen na chvíli. Někteří lidé to však nesnesou.
Lidokainové náplasti nebo krémy jsou další léčbou, kterou aplikujete na kůži a která může nabídnout úlevu od bolesti. Volně prodejná je mast Emla. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat ospalost, závratě a necitlivost v místě náplasti.
Antidepresiva. Bylo zjištěno, že některá tricyklická antidepresiva, jako je Amitriptylin nebo Nortrilen pomáhají zmírňovat bolest tím, že narušují chemické procesy ve vašem mozku a míše, které způsobují, že pociťujete bolest.
Nežádoucí účinky antidepresiv mohou zahrnovat sucho v ústech, nevolnost, ospalost, závratě, změny chuti k jídlu, přibírání na váze a zácpu.
Pokročilé terapie:
Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS). Elektrody umístěné na kůži dodávají jemný elektrický proud o různých frekvencích. TENS by měl být aplikován po dobu 30 minut denně po dobu přibližně jednoho měsíce. Léčbu můžete dostat v lázních nebo v rámci rehabilitace předepsané lékařem.
Výměna plazmy a intravenózní imunoglobulin. Tyto postupy, které pomáhají potlačit aktivitu imunitního systému, mohou být přínosem pro lidi s určitými zánětlivými stavy.
Výměna plazmy zahrnuje odběr vaší krve, poté odstranění protilátek a dalších proteinů z krve a návrat krve do vašeho těla. Při imunoglobulinové terapii dostáváte vysoké hladiny proteinů, které fungují jako protilátky (imunoglobuliny).
Omeprazol byste neměli užívat, pokud užíváte některé jiné léky. Než začnete užívat omeprazol, informujte svého lékaře o všech lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, vitamínech / minerálech, rostlinných produktech a dalších doplňcích, které užíváte.
Zejména se ujistěte, že před použitím omeprazolu s lékařem prodiskutujete interakce, když užíváte některý z následujících léků:
Clopidogrel (Plavix, Iscover, Trombex, Zyllt), což je nový moderní lék na ředění krve používané k prevenci nebo léčbě krevních sraženin;
Cilostazol (Noclaud), což je lék používaný ke snížení příznaků intermitentní klaudikace;
Citalopram, což je lék používaný k léčbě deprese;
Methotrexát (Foxiemo, Injexate, Nordimet a další);
Digoxin, což je lék používaný k léčbě nepravidelného srdečního rytmu a některých typů srdečního selhání;
Warfarin, který se používá jako lék na ředění krve;
Některé antiretrovirové léky, jako je rilpivirin (Edurant), nelfinavir (Viracept) nebo saquinavir (Invirase), které se používají k léčbě HIV nebo AIDS;
Třezalka tečkovaná;
Rifampin, což je lék běžně používaný k léčbě infekce zvané tuberkulóza.
Některé další léky mohou měnit hladiny omeprazolu v krvi a naopak. Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste v nedávné době užíval(a). Vždy informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, vitamínech/minerálech, rostlinných produktech a dalších doplňcích, které používáte.
Omeprazol může ovlivnit vstřebávání některých jiných léků. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, které užíváte nebo jste v nedávné době užíval(a).
Toto nemusí být úplný seznam léků, které mohou interagovat s omeprazolem. Vždy se informujte u svého poskytovatele zdravotní péče.
Ve svém příspěvku PROBLÉM S EREKCÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Novotný.
Dobrý den.
Mohl by mi někdo poradit,jak zlepšit erekci?Po ránu je vše v pořádku jako snad u většiny mužů,člověk je v klidu,bez stresu.Co se týče přes den nebo spíš večer,erekce je velmi slabá a když už se někdy dostaví,tak po chvilce pomine.Co s tím?Jsem z toho neěťastný a partnerka taky.Vakuovky nebo hltání nějakých bobulí,které třeba vůbec nepomáhají mi nepřipadá zrovna šťastné řešení.Ví někdo o nějaké zaručené pomoci?Ještě jeden dotaz,má tady někdo zkušenosti s Erecticem plus?Četl jsem o tom,že to pomáhá,ale nevím jestli to není jen nějaké lákadlo vytahování peněz z lidí.
Děkuji za odpovědi. Novotný
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zero Jan.
Řešní je velice prosté u muže s běžnou tělesnou kondicí. Navštivte svého lékaře a požádejte jej, aby vám předepsal některý z přípravků na bázi sildenafilu (Sildenafil Teva, Modrasil, a pod.) Přípravek je běžně v lékárnách na lékařský předpis v několika variacích účinné látky a různých cenách. Cenově nejvýhodnější jsou tablety obsahující 100 mg. balené po čtyřech kusech, k dosažení žádoucího účinku stačí půl tablety. Cena jednoho balení se pohybuje od 270 do 380 Kč Působí spolehlivě i po osmdesátce.
Všechny zázračné prostředky nabízené a doporučované v erotických prodejnách a na pornografických webech jsou jen tahačky na peníze a hlavně - pokud vám přípravek lékař předepíše, tak máte záruku, že vám neuškodí. Jedinou nevýhodou farmaka je poněkud rozplizlá doba nástupu účinku od 15. do 45 ti minut. Záleží zejména na tom co, a jak dlouho před použitím jste jedl, a jistě to bude i individuální, ale po dvou- třech použitích už spolehlivě poznáte, že organismus je připraven.
Rabeprazol (Zulbex) je kontraindikován u následujících populací a situací:
lidé se známou přecitlivělostí na rabeprazol, substituované benzimidazoly (které jsou chemicky podobné rabeprazolu, jako je omeprazol ) nebo na kteroukoli jinou složku tobolky (např. některá barviva);
lidé užívající rilpivirin, lék používaný k léčbě infekce HIV;
Přecitlivělost na rabeprazol
Alergie na blokátory protonové pumpy, jako je rabeprazol, může mít formu hypersenzitivity typu I nebo opožděné hypersenzitivní reakce. Byla hlášena selektivní reakce přecitlivělosti typu I na rabeprazol vedoucí k anafylaxi, stejně jako několik celoskupinových hypersenzitivit.
Křížová reaktivita
Přecitlivělost na blokátory protonové pumpy může mít podobu celoskupinové přecitlivělosti, vzor A, B nebo C. K celoskupinové přecitlivělosti dochází, když osoba zkříženě reaguje na všechny blokátory protonové pumpy; to znamená, že všechny tyto léky vyvolají alergii.
Ve schématu A může být osoba alergická na omeprazol , esomeprazol a pantoprazol , ale ne na lansoprazol a rabeprazol. Předpokládá se, že je to způsobeno strukturální podobností meziomeprazolem, esomeprazolem a pantoprazolem, na rozdíl od lansoprazolu a rabeprazolu.
Vzor B je opačný a odráží lidi, kteří jsou alergičtí na lansoprazol a rabeprazol, ale ne na omeprazol, esomeprazol a pantoprazol.
Vzor C v kontextu rabeprazolu by odrážel osobu, která je alergická pouze na rabeprazol, ale ne na jiné blokátory protonové pumpy (omeprazol, esomeprazol, pantoprazol a lansoprazol).
Rilpivirin
Rilpivirin, nenukleosidový inhibitor reverzní transkriptázy používaný při léčbě HIV, je kontraindikován se všemi blokátory protonové pumpy kvůli jejich účinku na potlačení kyselosti. Tyto léky potlačují kyselinu, čímž zvyšují pH (alkalizují) žaludeční obsah. Rilpivirin se nejlépe vstřebává za kyselých podmínek. Proto by se dalo očekávat, že rabeprazol sníží absorpci rilpivirinu, sníží koncentraci rilpivirinu v krvi a pravděpodobně povede k terapeutickému selhání a rezistenci vůči léčivu/třídě.