Téma

SPÁLENÉ RTY OPAR


Co je nejlepší na opary

Než se dozvíte, co na opar na rtu efektivně zabírá, je potřeba zmínit určité rady, kterých byste se měli držet v momentě, kdy se opar usídlí na rtu. V první řadě je nutné vyhnout se líbání nebo podobnému (blízkému) kontaktu. Opar se totiž může snadno přenést. V době, kdy máte opar, byste měli používat jiný zubní kartáček, ručník, hrneček a další věci, které se setkají se rty. Jestliže i v době, kdy máte opar, trváte na používání rtěnky, lesku či balzámu, měli byste je po vyléčení vyhodit. Opar by se kvůli tomu mohl znovu vrátit, jelikož viry zůstanou na dané věci. Na opar byste neměli sahat. Výjimkou není ani nanášení mastičky. Po aplikaci si důkladně umyjte ruce, abyste opar nepřenesli na jiné části těla.

Opar lze léčit pomocí místních přípravků (náplasti nebo masti) s protivirovým účinkem. Opar se i bez léčby obvykle zahojí spontánně během 7 až 10 dní. Riziko představuje především pro nemocné s narušením imunity, u nichž může dojít k rozšíření infekce na další orgány.

Skvělou příležitost pro uzdravení nabízejí homeopatika. Na začátku, kdy pociťujete jemné mravenčení na rtu, užijte jednu tubičku léku Oscillococcinum, potom každou hodinu 5 granulí léku Apis mellifica 15CH. Další volbou může být přípravek Rhus toxicodendron 15CH. Ten se používá, pokud se nezachytí časná fáze výsevu a na rtu se již tvoří drobné puchýřky. Užívá se 5 granulí každou hodinu. Omezí se tím výrazně velikost oparu a urychlí se jeho hojení. Když jsou ložiska oparu opravdu velká, užívá se Cantharis 15CH, a to také 5 granulí každou hodinu. Pokud výskyt oparu souvisí s nástupem menstruace, případně se objevuje v genitální oblasti, užívá se Sepia officinalis 15CH.

Jako ochranu proti opakovaným výsevům oparu je vhodné užívat pravidelně jednou týdně po dobu tří měsíců například Natrum muriaticum 15CH. Přípravek je vhodný, když se objeví opar při slunění, z úleku, při únavě nebo horečce. Užívá se 10 granulí jednou týdně.

I přes uvedené rady bude opar pravděpodobně trvat 2 až 3 dny. Abyste zamezili zanícení, můžete opar potírat lékařskou vazelínou. V žádném případě ho však nedrhněte zubním kartáčkem. Hrozí, že si ho roznesete i na další místa. Kartáček byste také měli po vyléčení oparu vyměnit, protože na něm virus zůstává.

Zdroj: článek Co na opary

Poradna

V naší poradně s názvem SPÁLENÉ VLASY OD BARVENÍ, CHYTNE NA TO BARVA ? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Simiska.

Zdravím :) mám takový problém, stahovala jsem černou barvu z vlasů a vlasy jsou teď úplně spálené, při mytí jsou gumové a natahují se jako žvýkačka... Když jsem po té dala na vlasy barvu jsou strakaté, jelikož někde peroxid působil více, někde méně... Jsou to 3 týdny co se mi tohle stalo a zajímalo by mě, co se stane když si vlasy znovu nabarvím na tmavě hnědou... Jestli mi barva chytne i na ty spálené vlasy a zda mi neupadají, prosím o rady nemůžu chodit s flekatou hlavou... Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Dalším barvením se vlasy zničí ještě více. Ve stavu, který popisujete se vám vlasy stejně postupně ulámou, takže než nové barvení, bych raději volila krátký sestřih a barvu doladit přelivem. Barvení vlasů je lepší nechat na odborníkovi, kdy pak nemusíte řešit tyhle katastrofy s vlasy. To teď určitě už sama víte. Držím vám palce, ať vám to co nejrychleji doroste.

Zdroj: příběh Spálené vlasy od barvení, chytne na to barva ?

Příčiny

Kůže na rtech je tenká a citlivá. Proto je třeba o ni dostatečně pečovat a neodkládat řešení potíží na neurčito. Pálení rtů mohou způsobovat různá onemocnění.

Potravinová alergie: Je asi nejčastější příčinou pálení rtů. Alergie na určitou potravinu se může projevit v kterémkoliv věku. V případě podezření zajděte na alergologii, kde vám pomocí testů vaši teorii vyvrátí nebo v horším případě potvrdí.

Plíseň rtů: Jde o onemocnění způsobené kvasinkou z rodu Candida, která se při vhodných podmínkách přemnoží a začne způsobovat zdravotní potíže. Projít může z úst přes trávicí trakt až ke konečníku. Okolí a podloží výsevu mykózy bývá ostře červeně ohraničené, obvykle napadá ústní koutky (anguli infectiosi). Pokud není moučnivka včas podchycena a zaléčena, může se kvasinka rozšířit z úst do hltanu a přes trávicí soustavu může projít až ke konečníku. Nákaza se neprojevuje zvýšenou teplotou, ale může ji doprovázet nechutenství.

Alergie na přípravek na rty: V situaci, kdy vás pálí pouze rty, a jiné příznaky na sobě nepociťujete, je tato varianta více než pravděpodobná. Nejedná se o alergii na celý přípravek, ale na jednu z jeho složek. Někteří lidé mají dokonce alergii na propolis, který se hojně využívá do přírodních balzámů na rty. Nejlepší řešení je chvíli nepoužívat nic. Když potíže odezní, tak prostě vyřaďte přípravek, který jste používali, a nahraďte ho novým. Pro jedince s citlivými rty se doporučují bioprodukty z kontrolovaného ekologického zemědělství. Nebo si můžete mazat rty obyčejnou lékařskou vazelínou. Ta je levná, rty dostatečně zvlhčí a je zde mizivá šance, že by u vás vyvolala alergickou reakci.

Crohnova choroba: Je známo, že Crohnova nemoc postihuje střeva, její symptomy se však mohou odrazit i na ústech a rtech. Nemoc může u 10 % případů způsobit otoky a pálení v různých částech těla, včetně rtů.

Herpes: Herpes je virové onemocnění, které způsobuje všemi nenáviděné opary. Jedná se o bolestivé puchýře na rtech. Ten, kdo již opar měl, ví, že už se viru nikdy nezbaví. Opary se často objevují, když je imunita oslabena například nemocí, stresem či přepracováním. Lékaři tvrdí, že je tímto virem nakažena většina populace, ale jen u určitého procenta se pak projeví také jako opar. Nezapomínejte, že je opar nakažlivý. Vyhýbejte se tedy fyzickému kontaktu s lidmi, kteří ho právě mají. Raději je nelíbejte ani na tvář. To platí i naopak. Jestliže na opary trpíte a máte pocit, že se vám brzy objeví, tak nikomu nepůjčujte balzám na rty či rtěnku a omezte přivítání na pouhé potřesení rukou. Vaši blízcí to jistě ocení.

Acidóza: Acidóza je porucha acid

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Pálení rtů

Příběh

Ve svém příspěvku OPAR NA RTU BABSKÉ RADY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marika.

Dobrý večer,
pročítám tady rady jak na opary na rtech. Velmi často v poslední době se mi objevuje opar na rtech. Už nevím jak tomu předejít, protože např. teď jsem nebyla ve stresu a pod. a zase se mi udělal opar. Stačí, když jdu ve větru tak hned se mi udělá opar. Užívám hlívu ústřičnou, pojídám čerstvý rakytník a nic mě nepomáhá. Už opravdu nevím co mám dělat, protože ten opar mám každou chvíli. Poraďte mi prosím jak na opary.
Děkuji. Remešová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Irena.

Jedině aciklovir a to tablety,které napíše lékař, může i praktický,kožní,imunolog,atd.Pokud tabl.budete brát.máte pokoj,ale po skončení se zas opar může ukázat,mám s tím stejné osob.zkušenosti.

Zdroj: příběh Opar na rtu babské rady

Babské rady na suché rty

Na suché rty platí neolizovat si je. Pokud máte suché rty, tak vyzkoušejte některou z následujících ingrediencí...

Med

Na suché a popraskané rty pomůže obyčejný med. Jde totiž o přírodní antiseptikum, které pomáhá ničit bakterie, hojit rány a rty hydratovat. Stačí medem rty potřít, nechat působit a poté jednoduše olíznout. Z medu a kávy, anebo z medu a hnědého cukru, si můžete vytvořit domácí peeling na rty. Stačí jím rty chvíli masírovat a záhy budou krásné a hladké. Peeling rtů se v zimě doporučuje provádět pravidelně, a to přibližně dvakrát za měsíc.

Olivový olej

Také olivový olej je známý svými hydratačními a zvláčňujícími účinky. Obsahuje vitaminy A, D, K a E a kyselinu linolovou, která kůži posiluje. Dražší, ale účinnější je pak ozonizovaný olivový olej. Kromě všech vitaminů a důležitých látek, které olivový olej obsahuje, v něm najdete i ozon. Jde o přírodní produkt, který je vynikající k ošetření suché podrážděné kůže, urychluje hojení a pomáhá i proti bolesti, například při namožených svalech.

Máslo

Podle babských rad pomáhá i obyčejné máslo. Stačí jím vždy po návratu z venku rty potřít. Mnohdy udělá větší službu než drahé balzámy.

Zdroj: článek Babské rady - krása

Poradna

V naší poradně s názvem HORKE RUDE RTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Dobre rano,
mam opetovnou potiz se rty. Jsou pocitove horke, uplne vysusene,rude,opuchle.Mazani na moment ulevi,ale nepomaha. Stava se ni to hlavne v praci,kdy chodim ven a dovnitr- obsluha zahradky,spis beham.
Mit rude rty je hezke :-) ale tohle az boli,brni,pali.
Zajimal by mi hlubsi vyznam...( nez jen vitr) ;-)
Dekuji za nazory
JV

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Někdy tyto problémy může způsobit tyčinka na rty a nebo alergie na benzoád sodný, který se používá jako stabilizátor s označením E211. Někdy to může zavinit zánět nervu, který inervuje tuto oblast. Možných příčin je mnoho a proto bude lepší obrátit se na kožního lékaře. Sama si můžete zkusit pomoci balzámem na rty s lékořicí.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Horke rude rty

Výrobky značky Beiersdorf

Labello

Labello balzám na rty Original je tím nejlepším v péči o rty. Pečující složení s bambuckým máslem a panthenolem se postará o intenzivní péči a ochranu. A to až po dobu 12 hodin! Chraňte své rty před vysušováním za každého počasí a dejte navždy sbohem prasklinkám, suché a hrubé kůži.

Složení pro intenzivní péči a ochranu

  • Bambucké máslo a panthenol chrání před vysušováním.
  • Rty jsou jemné, hebké a bez prasklinek.
  • Intenzivní hydratace až po dobu 12 hodin.
  • Dermatologicky testováno a schváleno.

Použití:

  • Balzám na rty nanášejte kdykoli, kdy je potřeba. Používejte ho několikrát denně, na noc použijte silnější vrstvu.
  • Nejen pleť obličeje, ale i rty potřebují péči. Každý večer je proto důkladně odličte od rtěnky, nebo lesku.
  • Pokožka rtů je velmi citlivá. Proto na horách, ale i v létě na pláži používejte Labello Balzám na rty Sun Protection.
  • Rty potřebují hydrataci. A to nejen v podobě hydratačního balzámu. Nezapomínejte během dne i dostatečně pít.

Zde můžete vidět, jak vypadá výrobek Labello balzám na rty Original.

Hansaplast

Před více než 90 lety byla na trh uvedena první inovativní náplast a značka Hansaplast společnosti Beiersdorf se stala předním odborníkem na péči o drobné rány. Sortiment Hansaplast nabízí účinné výrobky na odřená kolena, poraněná chodidla a mnoho dalších povrchových zranění. Prakticky výrobky značky Hansaplast zajistí hojivou péči od hlavy až k patě. Hansaplast je evropská jednička mezi značkami náplastí.

Společnost Beiersdorf jako první vstoupila na trh s náplastí s gázovým polštářkem značky Hansplast, díky němuž ji bylo možné použít na zakrytí otevřených ran. A tak došlo ke zrodu značky, která je i dnes neméně uznávána za svůj inovativní přistup. Hansplast nabízí voděodolné, elastické a extra odolné náplasti, náplasti pro citlivou pokožku, hřejivé náplasti, náplasti na chodidla a výrobky pro péči o nohy. Výrobci značky reagují i na vzhled a atraktivnost obalu, a tak na obalech výrobků můžete nalézt například motivy STAR WARS.

Zde můžete vidět, jak vypadají výrobky značky Hansaplast.

Eucerin

Revoluční masťový základ Eucerin byl objeven před více než 100 lety a stal se základem úspěchu společnosti Beiersdorf. Dnes je Eucerin celosvětově silnou značkou medicínské péče o pleť, která nabízí široké portfolio vysoce účinných dermokosmetických výrobků. Přípravky Eucerin splňují nejvyšší dermatologické standardy a vyhovují různým potřebám pokožky. Věří jim a doporučují je dermatologové a lékárníci po celém světě. Profesionální poradenství je důležitým aspektem

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Beiersdorf

Co způsobuje pálení rtů

Nejčastější příčinou pálení rtů je potravinová alergie. Alergie na určitou potravinu se může projevit v kterémkoliv věku.

Potravinová alergie je známa na tyto potraviny: mléko, lepek – ten je obsažen v obilovinách, dále na vejce, sóju, ořechy – především na buráky, ryby, mořské plody (alergie na ústřice), kakao, určité druhy zeleniny a určité druhy ovoce.

Alergie na potraviny se projevuje pálením, zduřením a bolestí rtů. Potravinová alergie je nebezpečná v tom, že může dojít k otoku sliznice v dutině ústní, a tento stav může být fatální.

V případě podezření zajděte na alergologii, kde vám pomocí testů vaše podezření na alergii vyvrátí, nebo v horším případě potvrdí a nasadí odpovídající léčbu.

V situaci, kdy vás pálí pouze rty, a jiné příznaky na sobě nepociťujete, se může jednat o alergii na přípravek na rty. Nemusí jít o alergii na celý přípravek, ale jen na jednu z jeho složek. V dnešní době jsou chemické látky přidávány prakticky do všech výrobků a tělo na ně ne vždy ideálně reaguje. Někteří lidé mají dokonce alergii na propolis, který se hojně využívá do přírodních balzámů na rty.

Alergie na přípravek na rty se projevuje pálením, mravenčením, zduřením a bolestí rtů.

V nastalé situaci je nejlepším řešením nepoužívat nic. Pokud potíže odezní, tak vyřaďte přípravek, který jste používali, a nahraďte jej novým. Pro jedince takto citlivých rtů se doporučuje používání bio produktů z kontrolovaného ekologického zemědělství. Nebo můžete na rty používat obyčejnou lékařskou vazelínu. Ta je velice levná, rty dostatečně zvlhčí a je jen mizivé riziko, že by vám vyvolala alergickou reakci.

Dalším možným projevem pálení rtů je infekce virem herpes. Herpes je virus, který způsobuje opary. Jedná se o bolestivé puchýře na rtech. Opary se často objevují, když je naše imunita oslabena například nemocí, stresem či přepracováním. Lékaři tvrdí, že je tímto virem nakažena většina populace, ale jen určitému procentu se projeví také jako opar.

Nezapomínejte, že je opar nakažlivý. Preventivně se vyhýbejte fyzickému kontaktu s lidmi, kteří ho právě mají. Raději je nelíbejte ani na tvář. To platí i naopak. Jestliže na opary trpíte a máte pocit, že se vám brzy objeví, tak nikomu nepůjčujte balzám na rty či rtěnku a omezte vítání na pouhé potřesení rukou. Vaši blízcí to jistě ocení.

Zdroj: článek Jaká příčina může způsobit pálení rtu

Poradna

V naší poradně s názvem NEŠTOVICE A PÁSOVÝ OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gabriela Lebedová.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat syn (8 let) prodělal před 5 roky pásový opar . Ale neštovice neprodělal. Je to vůbec možné? Chceme ho nechat na neštovice očkovat . Má to význam? Děkuji Gábina

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Pokud měl Váš syn skutečně pásový opar, tak neštovice v minulosti prodělat musel. Pásový opar je až druhé příznakové stádium planých neštovic, kterému vždy předchází výsev typických svědivých puchýřků na hlavě a na končetinách. V takovém případě by očkování proti planým neštovicím bylo už zbytečné.
Vzhledem k věku a době, kdy se to stalo, si myslím, že to pásový opar nebyl a že zřejmě došlo k chybné diagnóze. Pokud jste si jista, že syn neměl první stádium planých neštovic, tak ho nechte očkovat. Je to prospěšné a ušetří ho to nepříjemné nemoci. O této diagnóze však informujte lékaře, který bude očkování provádět.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Neštovice a pásový opar

Rady

  • Postižené místo ochlazujte ledem. Lze také zmrazit použitý sáček zeleného čaje v mrazáku a pak ho přikládat na opar. Na zmírnění bolesti u pásového oparu můžete opar polévat silným nálevem ze zeleného čaje. Nechte zaschnout a pak přetřete tekutým pudrem nebo mastí.
  • Na postižené místo přiložte plátky ze stroužků česneku. Česnek působí proti virům. Užívejte jej i vnitřně.
  • Lékořice lysá hubí virus způsobující opar. Posypání práškem z kořene lékořice by mělo hojení oparů urychlit.
  • Yzop lékařský zabraňuje růstu viru oparu na rtech nebo pohlavních orgánech. Na obklad použijte 30 g sušeného yzopu, přelijte 0,5 l vroucí vody, 15 minut nechte vyluhovat, pak sceďte a nechte vychladnout. Do nálevu namočte čistou látku a přiložte na opar.
  • Smíchejte 50 g kořene proskurníku lékařského a 25 g semene lnu setého. Směs dejte do 0,5 l vroucí vody, povařte 2 minuty. Nechte vychladnout a sceďte. Svědivá místa jemně potírejte vatou namočenou v odvaru.
  • Listy podbělu lékařského působí příjemně chladivě. Naklepejte list střenkou nože, aby se uvolnila šťáva, a přiložte ho na opar. Po hodině vyměňte.
  • Opary potírejte mastí z měsíčku lékařského. Ve vodní lázni (tj. v nádobě s vroucí vodou, do níž vložíte nádobu s rozpouštěnou ingrediencí) rozpusťte 100 g čerstvého vepřového sádla a přidejte 5 g měsíčkového květu. Vyjměte z vodní lázně a nechte pět dnů přikryté vyluhovat, dokud se sádlo nezbarví oranžově. Směs znovu zahřejte na vodní lázni, až sádlo zkapalní a květy měsíčku klesnou ke dnu. Přefiltrujte přes jemný filtr a přelijte do kelímku s víčkem. Skladujete v chladničce.
  • Stejně můžete připravit i mast z meduňky lékařské, která obsahuje rostlinnou antivirovou látku a působí příznivě na opary.
  • Opar potírejte zubní pastou.
  • Pokud se chcete zbavit oparu rychle, postižená místa na ústech potřete ušním mazem. Opar vyschne v průběhu jednoho dne. Začněte hned při prvních příznacích.
  • Opar potřete mírně rozředěným droždím. Opar vyschne s droždím a zázračně rychle se uzdraví. Je to vyzkoušené. Vliv na léčbu mohou mít i vitamíny skupiny B, které jsou v droždí obsažené.

Zdroj: článek Jaká příčina může způsobit pálení rtu

Poradna

V naší poradně s názvem DIAGNOSTIKA VNITRNIHO PASOVEHO OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta Blahová.

Jak poznam,ze mam vnitrni pasovy opar.Jsem na neschopence z duvodu neurologickych.Mam pochroumanou krcni i bederni pater,tak rehabilituji a tak.Pred par dny se mi udelal pasovy opar na cele,dostala jsem antivirotika.Mam ale strach protoze me stale boli krk,v krku,hlava,brni ruce ,abych jeste nemela vnitrni opar.Proto bych chtela vedet,jak ho diagnostikovat.Dekuji Iveta

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Antivirotika vyléčí i vnitřní pásový opar. Pokračujte v lékařem stanovené léčbě a při příští kontrole se zmiňte o vnitřním pásovém oparu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Diagnostika vnitrniho pasoveho opar

Čaj na opar

Smíchejte po 10 g meduňky lékařské, kořene lopuchu plstnatého, kořene pýru plazivého, listu kopřivy dvoudomé a 5 g listu ořešáku královského: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml studené vody. Nechte odstát 2 hodiny, potom ohřejte k bodu varu, 1 minutu vařte, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2–3 šálky denně. Směs má uklidňující účinek.

Nebo se připravte směs 30 g kořene proskurníku lékařského a 30 g kořene kostivalu lékařského: 2 čajové lžičky směsi večer přelijte 3 šálky studené vody. Nechte přes noc macerovat. Ráno přiveďte k varu, ale nevařte. Půl hodiny luhujte, poté sceďte. Pijte před každým jídlem půl šálku.

Obklady na opar:

  • Postižené místo ochlazujte ledem. Lze také zmrazit použitý sáček zeleného čaje v mrazáku a pak ho přikládat na opar. Na zmírnění bolesti u pásového oparu můžete opar polévat silným nálevem ze zeleného čaje. Nechte zaschnout a pak přetřete tekutým pudrem nebo mastí.
  • Na postižené místo přiložte plátky ze stroužků česneku. Česnek působí proti virům. Užívejte jej i vnitřně.
  • Lékořice lysá hubí virus způsobující opar. Posypání práškem z kořene lékořice by mělo hojení oparů urychlit.
  • Yzop lékařský zabraňuje růstu viru oparu na rtech nebo pohlavních orgánech. Na obklad použijte 30 g sušeného yzopu, přelijte 0,5 l vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a nechte vychladnout. Do nálevu namočte čistou látku a přiložte na opar.
  • Smíchejte 50 g kořene proskurníku lékařského a 25 g semene lnu setého. Směs dejte do 0,5 l vroucí vody a povařte 2 minuty. Nechte vychladnout a sceďte. Svědivá místa jemně potírejte vatou namočenou v odvaru.
  • Listy podbělu lékařského působí příjemně chladivě. Naklepejte list střenkou nože, aby se uvolnila šťáva, a přiložte ho na opar. Po hodině vyměňte.
Mazání a masti na opar:
  • Opary potírejte mastí z měsíčku lékařského. Ve vodní lázni rozpusťte 100 g čerstvého vepřového sádla a přidejte 5 g měsíčkového květu. Vyjměte z vodní lázně a nechte pět dnů přikryté vyluhovat, dokud se sádlo nezbarví oranžově. Směs znovu zahřejte na vodní lázni, až sádlo zkapalní a květy měsíčku klesnou ke dnu. Přefiltrujte přes jemný filtr a přelijte do kelímku s víčkem. Skladujete v chladničce.
  • Stejně můžete připravit i mast z meduňky lékařské, která obsahuje rostlinnou antivirovou látku a působí příznivě na opary.
  • Opar potírejte zubní pastou.
  • Pokud se chcete zbavit oparu rychle, postižená místa na ústech potřete ušním mazem (cerumenem). Opar vyschne v průběhu jednoho dne. Začněte hned při prvních příznacích.

Zdroj: článek Při rýmě opary

Poradna

V naší poradně s názvem PÁSOVÝ OPAR A POUŽITÍ HŘEBÍČKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr Sukup.

Jak použitelný je Hřebíček při Pásovém oparu?
Žena jej chce použít na první Pásový opar v životě starý 72 hod.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pásový opar je projevem manifestace viru Varicella zoster, který způsobuje plané neštovice. Po primární nákaze se virus uloží do nervových ganglií, kde přežívá bez jakýchkoliv projevů. Probudí se při stresových situacích. Stresovou situací může být onemocnění, reakce na vakcínu, psychické trauma a podobně. Virus se po takovém probuzení přemnoží a vypukne na povrch pokožky ve formě vyrážky. Tato vyrážka jde korigovat pouze včas podaným antivirotickým lékem. Tento lék je k dostání pouze na lékařský předpis. Nic jiného na pásový opar neúčinkuje. Lze pouze zmírnit projevy mazáním postiženého místa krémem. Opar trvá deset dní, a během prvních sedmi dnů může být doprovázen bolestí. Bolest lze tlumit volně prodejnými prostředky na bolest, jako je Paralen, Brufen, Voltaren. Po desátém dni se vše zklidní a na kůži zůstane stopa, která do měsíce zmizí.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Pásový opar a použití Hřebíčku

Příznaky

Spálené rty od sluníčka se projevují citlivostí, otokem a bolestí. Většinou do druhého dne dojde ke sloupnutí spálené kůže. Jako komplikace spáleného rtu může vzniknout hnisavý vřed, který vyžaduje odborné ošetření lékařem.

Zdroj: článek Rty spálené sluncem

Příběh

Ve svém příspěvku HNĚDÉ FLEKY NA RTECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dagmar.

asi před třemi roky se mi objevila první hnedá skvrnka na horním rtu-od té doby se mi jich objevilo nekolik na dolním rtu-co muže být příčinou?také mám v poslední době velmi suché rty a nekdy se suchostí olupují-je to velmi nepříjemné-rty si natírám výživnými balzámy na rty ale moc to nepomáhá

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Hnědé fleky na rtech

Léčba spáleného jazyka

Mnohé lidi to asi překvapí, ale spálený jazyk může uklidnit sůl. Samozřejmě si ji nesypeme přímo do pusy, ale vezmeme si čtvrt lžičky, rozmícháme ji v teplé (ne horké) vodě, kterou pak po malých hltech nabíráme do úst a snažíme se ji tam co nejdéle udržet. Dojde tím k zmírnění nepříjemného pocitu, a navíc se tak dezinfikuje spálené místo.

Se spáleným jazykem pomůže také led. Stačí pouze cucat kousek kostky a přesouvat ji v puse. Nemusíme ji tlačit přímo na spálené místo. Pokud nejsme doma, není problém si koupit nějaký chlazený nápoj s ledem. A pokud jsme doma, ale nemáme led, můžeme efekt částečně nahradit vyplachováním pusy pod tekoucí a pokud možno co nejstudenější vodou.

Pomoci může i lžička medu, kterou dáme do pusy a snažíme se med co nejdelší dobu nepolknout. Medem bychom měli obalit spálené místo na jazyku. Měl by být pokud možno kvalitní domácí, med ze supermarketů má většinou jen minimum, nebo dokonce vůbec žádné léčivé účinky.

Potíže s opařeným jazykem mohou zmírnit i různé léky a vodičky, které se používají na léčbu aft.

Pokud sníme něco pikantního, tak bychom to měli zapít mlékem. Stačí pomalu pít hodně studené mléko a úleva by se měla dostavit. Pokud nám v této proceduře brání alergie, můžeme mlékem jen ústa proplachovat anebo jej v puse pouze převalovat, dokud nezačne teplat, a pak jej vyměnit znovu za studené. Nakonec ještě ústa vypláchnout vodou.

Na spálený jazyk pomáhá kupodivu i cukr. Stačí na spálené místo nasypat trochu cukru, bolest okamžitě začne ustupovat.

Olej z vitamínu E vám zklidní jazyk a urychlí hojení poškozené tkáně. Rozlomte si kapsli s vitamínem E a nalejte si olej na jazyk.

Zdroj: článek Spálený jazyk

Poradna

V naší poradně s názvem PÁSOVÝ OPAR V NOSE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Elena paterová.

Dobrý den dcera prodělala před měsícem zápal plic pak se jí objevil pásový opar v obličeji k lékařce šla až za 14 dní dala jí pouze tekutý pudr. ASI ZA TÝDEN SE PÁSOVÝ OPAR OBJEVIL V NOSE A NA DRUHÉ STRANĚ OBLIČEJE! pOMOHOU ATIVIROTIKA??pATEROVÁ

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pokud jde o pásový opar, tak pomůžou antivirotika. Můžete vyzkoušet mazat mastí Zovirax. Určitě doporučuji konzultaci s kožním lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Pásový opar v nose

Opar pod nosem

Opar pod nosem je vysoce infekční onemocnění, které je vyvoláno herpes simplex virem. Vir přetrvává v organismu po celý život a pouze čeká na svou příležitost, kdy znovu propukne. Typická je pro něj tvorba vodnatých puchýřků, přenáší se přímým kontaktem s nemocným, ale i používáním společných věcí denní potřeby, jako jsou ručníky nebo kuchyňské nádobí.

Léčba oparu je založena na přípravcích s protivirovým účinkem, jejichž působení je lokální. Doba hojení je 7–10 dnů, než dojde k postupnému vymizení infekce. Pro jedince s dlouhodobým snížením imunity představuje výrazně vyšší riziko, protože opar se může snadno rozšířit na další části těla. Opar je sám o sobě pro svého nositele velmi nepříjemný, ale existuje ještě daleko nepříjemnější varianta, a tou je pásový opar. Jde opět o vysoce infekční onemocnění, tentokrát však způsobené virem varicella zoster.

Primární infekce probíhá obdobně jako planých neštovic. U starších lidí, stejně jako u těch velmi oslabených, se může pásový opar objevit. Jakmile je jednou prodělána infekce planých neštovic, virus je trvale usazen ve vašem těle v nervových uzlících, které jsou kolem páteřní míchy. Když se vaše obranyschopnost sníží, virus vycestuje podél nervových vláken a dochází k výsevu puchýřků v místě, kudy prochází.

Pásový opar se tedy opravdu může objevit i pod nosem nebo v jeho okolí, jeho léčba je výrazně delší a vyžaduje jednoznačně lékařskou pomoc, jen je dobré pamatovat si, že je způsoben jiným virem než běžný opar. S největší pravděpodobností se objeví – alespoň u většiny lidí – jen jednou za život. Pouze jedinci s trvale oslabenou imunitou se s ním bohužel mohou potrápit víckrát.

Léčba je založena na podávání virostatik, tedy léků, které urychlují průběh hojení a předcházejí dalším komplikacím. Podávají se většinou v tabletách. Léčba probíhá v domácím prostředí, pouze v případech, kdy jde o velká ložiska, je pacient hospitalizován. Léčba většinou trvá 3–4 týdny. Bolestivost v místě výskytu pásového oparu přetrvává mnoho měsíců po vyléčení.

Zdroj: článek Při rýmě opary

Příběh

Ve svém příspěvku PASOVY OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva hotovcova.

Dobry vecer,mohla bych se zeptat.Muj syn 10let byl na jare ockovany 2 davkami proti nestovicim,protoze ze to te doby nedostal.A tedka ma pasovy opar.Myslela jsem,ze tim ockovani uz nemuze jak nestovice tak pas.opar dostat.Dekuji za odpoved.Eva

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Pasovy opar

Péče o rty

Rty jsou velmi choulostivé a rychle reagují na změnu klimatu, proto je velmi důležitá pravidelná péče o rty. Rty jsou oproti jiným částem těla ve velké nevýhodě. Na rozdíl od pokožky obličeje nemá jejich povrch žádné ochranné tukové žlázy. Vrchní rohovinová vrstva je extrémně tenká. A nedostává-li se jim pomoci zvenčí, snadno popraskají. Rty jsou osobním strážcem, který nikdy nespí a hlídá, zda nechybí v organismu vitamíny, jestli je dostatečný pitný režim, zda se o vás nepokouší infekční onemocnění nebo nemáte v těle závažnější nemoc. Až si ráno vyčistíte zuby, přejeďte si kartáčkem i po rtech. Tím je lehce promasírujete, pak naneste ošetřující balzám. Můžete použít i hojivé tyčinky na přírodní bázi nebo jelení lůj s placentou. V tyčinkách se tuk mísí například s aloe, heřmánkem, měsíčkem, řepíkem či medem. Jejich působením pokožka zjemní a zvláční, přičemž se na ní vytvoří jemná vrstva chránící pleť před podrážděním a nepříznivými vlivy. Přes den je dobré mít tyčinku u sebe, nebo používat rtěnku. Každý večer si rty pečlivě odličte a vetřete do nich ošetřující krém. Rty by se měly před nepřízní počasí vždy chránit, zvláště tehdy, osychají-li vám příliš rychle. Je nutné vytvořit na jejich povrchu ochrannou vrstvu a potírat je hlavně po jídle, pití nebo po mytí obličeje.

Zdroj: článek Labello

Příběh

Ve svém příspěvku VNITŘNÍ PÁSOVÝ OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika.

Dobrý den,

já měla již 2x vnitřní pásový opar. Podle vašeho popisu by to mohl být on. Měla jsem stejné příznaky. Bolely mě šíleně záda a šlo to dopředu do žeber. Také v tom místě ze začátku svědí kůže, ikdyž na ní není nic vidět. Mě doktorka neříkala, že je to infekční a normálně jsem s tím chodila mezi lidi. Ale bolestí jsem už nevydržela ani stát bez podepření a tak jsem byla na neschopence. Podruhé jsem to přechodila a když bolest zad přešla a já se cítila dobře, tak mě ale pořád bolela na zádech kůže na dotek. Doktorka mi poradila homeopatika, tím se opět vyvolal pásový opar a přeléčil se. V tom prvním případě jsem dostávala léky proti bolesti a vitamín B12.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dana Gold.

Děkuji moc. To je přesně ono. I to svědí a nic tam není. Moc jste mi pomohla.

Zdroj: příběh Vnitřní pásový opar

Rychlá pomoc

Okamžitě použijte ledové kostky a zchlaďte si spálené rty, dobrým pomocníkem jsou i nachlazené použité čajové sáčky, které si přikládejte na rty. Samozřejmě takto postiženou část těla nevystavujte slunci.

Zdroj: článek Rty spálené sluncem

Poradna

V naší poradně s názvem PÁSOVÝ OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Žižkova.

Dobrý den , manžel měl v listopadu pásový opar, využíval antibiotika a mazal to mastičkou, v lednu šel k lékaři, že ho to bolí celý bok ,kde měl vyrážku, zůstaly mu i jizvy , chtěla jsem se zeptat ,zda je nějaká pomoc, než jen čekat až to přejde jak říkal doktor , že to bude trvat půl roku děkuji Žižkova.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

V první řadě je třeba zmínit, že pásový opar se neléčí antibiotiky. Pásový opar způsobuje virus Herpes Zoster, který se nedá z těla už nikdy odstranit a pouze se tlumí jeho projevy pomocí antiVirotik, nejčastěji je to acyklovir (Zovirax). U každého člověka rekonvalescence probíhá jinak a není zvláštnost, když hojení trvá několik měsíců. Jak postupovat v období hojení, co nejlépe jíst a čím mazat, je popsáno v příspěvku výše. Důvěřujte svému lékaři, který se snaží pomoci vám jak může.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Pásový opar a jeho léčení

Genitální opar

Onemocnění, které nám zkomplikuje nejen pohlavní život. Přestože je genitální opar poměrně rozšířený, někteří lidé o jeho existenci vůbec nemají tušení. Výskyt oparu na genitáliích bývá nepříjemným zážitkem. Veškerá onemocnění pohlavních orgánů jsou vnímána jako silná psychická zátěž, nemocný si připadá jako pošpiněný. Na sebedůvěře mnohdy nepřidá ani přístup lékaře, pokud je laxní, nebo naznačuje, že si za problém pacient může sám.

Při první infekci dochází k výsevu puchýřků a následnému vzniku vřídků v okolí pohlavních orgánů a konečníku. Vřídky jsou velmi bolestivé, někdy doprovázené slabostí či nevolností. U mužů zasahují zevní pohlavní orgány, u žen může být opar zavlečen až do močové trubice. Při opakovaném výskytu jsou příznaky podobné, jen slabší a trvají kratší dobu. Virus oparu už z těla nositele nikdy neodejde. Přetrvává v nervových gangliích a při oslabení imunitního systému se znovu aktivuje.

Příčiny

  • nadměrná zátěž fyzická i psychická
  • ultrafialové záření
  • podráždění pokožky
  • výskyt může u žen souviset s fázemi menstruačního cyklu

Komplikace

  • bolestivost oparu znepříjemňuje močení a vyprazdňování
  • při porodu hrozí infikování a následné těžké onemocnění novorozence, proto se u matky s akutním výskytem genitálního oparu volí porod císařským řezem
  • pozor na možnost přenosu do oka
  • opravdu závažnými komplikacemi jsou záněty mozkových blan a mozku, které se vzácně objevují u lidí se sníženou obranyschopností (právě i u novorozenců)

Prevence

K přenosu dojde nejsnáze pohlavní cestou. Riziko v sobě nese koitální styk, ale i orální či jiné sexuální aktivity. Použití kondomu nebezpečí nákazy snižuje, ale nechrání okolí genitálií. Je možné se nakazit také kontaktem s potřísněnými prsty nebo předměty. Někteří lidé mluví o tom, že se nakazili při sportu či v sauně. Pro šíření viru jsou příznivými podmínkami podrážděná pokožka, vlhko a teplo, buďme tedy na své intimní oblasti v zátěžových situacích opatrní. Osoby, které právě mají aktivní opar, by měly být ohleduplné k okolí. Onemocnění je nakažlivé do fáze, než puchýřky vyschnou a vytvoří se strupy. Existují však i nosiči viru, kteří sami opar nemají, jen ho přenášejí.

Léčba

Lékařské vyšetření, alespoň při prvním výskytu, je nutné! Jakékoli projevy na genitáliích mohou být nebezpečné. Laik má jen těžko šanci odhadnout, zda se nejedná o jiné závažné onemocnění, nebo zda se k virové infekci nepřidá další, bakteriální. Pokud už jste opar měli, použijte při prvních pocitech svědění či pálení virostatika běžně dostupná ve formě mastí v lékárně, stejně jako u oparu rtu.

Foto

Genitální opar foto

Zdroj: článek Nemoci penisu

Příběh

Ve svém příspěvku VNITŘNÍ PÁSOVÝ OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hanča.

S politováním musím konstatovat, že vnitřní pásový opar, který mě postihl, nepoznal nikdo na pohotovosti, kterou jsem navštívila v bolestech tři dny po sobě. Ačkoliv jsem si "stěžovala" na velké bolesti od oblasti levého bedra směrem do pupku, citlivost kůže v celé šířce s pocitem pálivé až řezavé bolesti....prostě na kůži není nic viditelného! Až potřech dnech diagnostikoval obvodní lékař pásový opar vnitřní. Na kůži se mi vytvořil po třech dnech pouze flíček velikosti koruny, červený, ale za to velmi bolestivý a z něho bolest vyzařovala po celé délce výše popsané oblasti.Lékař nasadil Herpesin tbl a hlavně léky proti urputné bolesti Novalgin, Panadol extra a Milgama injekce. Nemoc trvá téměř měsíc a stále přetrvávají bolesti / již při analgetické léčbě/ jsou únosnější. Kbyby nemoc byla objevena včasněji, možná bych tolik netrpěla.Hlavně jsem byla vyšetřena na úplně něco jiného a odlišného.
Jak asi tato zrádná nemoc s bolestmi bude trvat dlouho?Lze již nyní chodit do sauny, vířivky nebo bazénu?Nebo je nutné více odpočívat?
Hanča

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hanča.

Když více s tou rukou pracuji tak večer mám větší bolesti,asi to chce klid.

Zdroj: příběh Vnitřní pásový opar

Pro krásné rty

  • Masáž rtů - Krásné rty si udržíme, dopřejeme-li jim jemnou masáž, např. měkkým zubním kartáčkem. Taková masáž slouží jako prevence vzniku vrásek, ale je potřeba ji opakovat denně.
  • Ochranné tyčinky a balzámy - Na trhu se nachází nepřeberné množství různých tyčinek, pomád a balzámů. Některé obsahují regenerační složky jako např. heřmánek, aloe vera, med, vitamin E. V každém případě bychom si měli vybírat pouze takové přípravky, které obsahují UV filtr.
  • Domácí medová maska na rty - Rozpraskané rty postačí potřít domácím včelím medem. Aplikovat ho můžeme přes den nebo ještě lépe na noc. Med chrání, regeneruje a hydratuje rty. Díky antiseptickým složkám bojuje proti oparům, ošetřuje poškozené koutky a urychluje hojení. Navíc působí jako peeling, takže rozjasňuje a oživuje jemnou pokožku rtů bez jejího poškození.

Zdroj: článek Pro krásné a zdravé rty

Poradna

V naší poradně s názvem JE TO VNITRNI PÁSOVÝ OPAR? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana Sedláčková.

Jsem na nemocenské pro bolest zad na prave strane, nejdrive me mirne tlacilo pod zebry pri pohybu, behem tydne se zhorsilo v krece pod zebra vzdy jen pri pohybu. Lekar mi dal rehabilitace kvuli jednostrannne namozenym svalum, ale sestricce se to nezda moc normalni. Pred 20 lety jsem mela pasovy opar na strane leve a bolesti byly podobne, ale mela jsem asi 10 malych puchyrku, takze sedala dobre stanovit diagnoza. Jinak bolesti velke vnitřní. Chtela bych se zeptat, jestli se muze pasovy opar opakovat a jestli se da zjistit treba z vysetreni krve?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pásový opar se může opakovat neomezeně krát po zbytek života. Virus způsobující pásový opar zůstává trvale v těle od prvního onemocnění neštovicemi až do smrti. Probudit ho můžou různé impulsy nejčastěji stres nebo jiné onemocnění. Nelze vyléčit. Lze tlumit pouze jeho projevy v době manifestace pomocí antivirotik.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Pásový opar a znecitlivělý bok

Labello hydro care

Labello hydro care dodá maximum hydratace pro rty každý den. Rty jsou velmi důmyslnou částí lidského těla a díky své tenoučké pokožce jsou obzvláště choulostivé. Obsahují 50 % vody, neobsahují žádné tukové žlázy, a proto nemají ochranný hydrolipidový film. Jediné procento ztracené vlhkosti způsobené například příliš suchým vzduchem, chladem nebo nedostatečným přísunem živin s velkou pravděpodobností okamžitě vyvolá nepříjemné a často i viditelné následky. Rty jsou napjaté, zarudlé, popraskají a rychle ztrácejí svou přirozenou vláčnost. Značka Labello proto obohatila svou řadu výrobků o zvláště intenzivní péči v podobě nového produktu „Tyčinka na rty hydratační Labello“, která nabízí maximum hydratace a péče pro svěží a vláčné rty každý den. Příjemně lehké složení s unikátními hydratačními aquasférami, pečujícím jojobovým olejem, ochranným vitamínem E a UV filtry je ideálně přizpůsobena každodenním potřebám našich rtů. Rychle se vstřebává, nezanechává žádný viditelný film a poskytuje dostatek hydratace a výživy po dlouhé hodiny. Tyčinka na rty hydratační Labello navrací rtům vláčnost, výjimečnou jemnost a dodává jim pěstěný vzhled. Výrobek je dermatologicky testován a schválen. Neobsahuje konzervační látky.

Zde můžete vidět cenu Labella hydro care.

Zdroj: článek Labello

Jak se bránit

Ideální je prevence. Mažte si opalovacími přípravky s ochranným faktorem i rty, také použijte tyčinku s UV filtrem. To většinou postačí k tomu, abyste se spáleninám vyhnuli. Po návratu od vody se osprchujte a natřete tělovým mlékem či emulzí po opalování. Nezapomeňte opět na rty! Rty ošetřete výživným balzámem.

Nepříjemnou komplikací spálení rtu může být výskyt rakoviny. Rakovina rtu se objevuje častěji u mužů, ale nevyhýbá se ani ženám. Nejčastěji řádí na dolním rtu a projevuje se buď jako nehojící vřed, anebo jako tuhý, lehce vystouplý útvar, který připomíná bradavici. Nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří denně pracují na přímém slunci. Pokud se vám na rtech cokoli nezdá, vyhledejte lékaře. I zde, stejně jako u dalších druhů nádorového onemocnění, platí, že je třeba přijít včas, aby byla léčba co nejúspěšnější.

Zdroj: článek Rty spálené sluncem

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Jana Fábryová


spálené rty od sluníčka
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
spálené vlasy od barvení
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>