Téma

STEROIDY


Topické steroidy

Topické steroidy se používají ve formě krému nebo masti a aplikují se na kůži. Někdy mohou zastavit šíření bílých skvrn a mohou obnovit část vaší původní barvy pleti.

Lokální steroid může být předepsán dospělým, pokud:

  • máte nesegmentové vitiligo na méně než 10 % vašeho těla;
  • chcete další léčbu (některým lidem stačí ochrana proti slunci a maskovací krémy);
  • nejste těhotná;
  • chápete a přijímáte riziko nežádoucích účinků.

Promluvte si s praktickým lékařem, pokud chcete použít topický steroid na obličej.

Použití topických steroidů

Praktický lékař vám může předepsat krém nebo mast v závislosti na tom, čemu dáváte přednost a kde je bude používat. Masti jsou mastnější. Krémy jsou lepší v kloubech – například v loktech.

Mezi možné steroidy, které mohou být předepsány, patří:

  • flutikason propionát;
  • betamethason valerát;
  • hydrokortison butyrát.

Praktický lékař vám řekne, jak aplikovat krém nebo mast s pomocí náplastí a jaké množství byste měli používat. Léčebnou kúru je obvykle potřeba aplikovat jednou denně.

Lékař obvykle po 1 měsíci naplánuje kontrolu, aby mohl zkontrolovat, jak dobře léčba funguje a zda máte nějaké vedlejší účinky. Pokud léčba způsobuje nežádoucí účinky, možná budete muset přestat používat topický steroid.

Po dalších 2 měsících lékař zkontroluje, jak moc se vaše vitiligo zlepšilo. Pokud nedojde ke zlepšení, můžete být odesláni ke kožnímu lékaři, který má k dispozici další nové možnosti léčby vitiliga, na které se podíváme, čtěte dále.

Pokud se vitiligo mírně zlepší, lze v léčbě ještě pokračovat, ale každých několik týdnů si v ní udělejte přestávku.

Léčba bude zastavena, pokud se vaše vitiligo výrazně zlepšilo.

Praktický lékař může během léčby pořizovat snímky vašeho vitiliga, aby mohl sledovat jakékoli známky zlepšení. Nebo můžete používat vlastní fotky.

Vedlejší efekty topických steroidů

Nežádoucí účinky topických steroidů zahrnují:

  • pruhy nebo čáry na kůži (strie);
  • ztenčení kůže (atrofie);
  • objevující se viditelné krevní cévy (teleangiektázie);
  • nadměrný růst vlasů (hypertrichóza);
  • zánět kůže (kontaktní dermatitida);
  • akné.

Doporučení

Praktický lékař vás může odeslat k dermatologovi, pokud:

  • si není jist vaší diagnózou;
  • jste těhotná a potřebujete léčbu;
  • více než 10 % vašeho těla je postiženo vitiligem;
  • trápí vás váš stav;
  • postižen je váš obličej a chcete další léčbu;
  • nemůžete používat topické steroidy kvůli riziku nežádoucích účinků;
  • máte segmentální vitiligo a chcete další léčbu;
  • léčba topickými steroidy nefungovala.

Děti s vitiligem, které

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Vitiligo nová léčba

Poradna

V naší poradně s názvem BRONCHITIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Denisa Siváková.

Dobry den , prosim chtela jsem se zeptat jake leky jsou na bronchitide .. dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Chronická bronchitida by se neměla léčit jinak, než pod dohledem lékaře. Akutní zánět průdušek se může léčit pomocí jednoduchých opatření, jako je dostatek odpočinku, pít hodně tekutin, omezit kouření a vdechování výparů. U lékaře můžete dostat recept na bronchodilatační inhalace a / nebo sirup proti kašli. V některých případech chronické bronchitidy můžou být nezbytné perorální steroidy pro snížení zánětu a / nebo může být podán doplňkový kyslík. Proti horečce a bolestem se v těchto případech používá acylpyrin v doporučeném dávkování. Pokud si nejste jistá v léčbě své nemoci, tak se obraťte na svého praktického lékaře, kde získáte bezpečnou pomoc a rady vhodné pro váš případ.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bronchitida

Steroidy

Steroidy jsou deriváty steranu. Jedná se o fyziologicky a farmakologicky významné látky. Patří mezi ně například D-vitamíny, žlučové kyseliny, pohlavní hormony, hormony kůry nadledvin, steroly a jiné. Někdy jsou spolu s terpeny řazeny mezi isoprenoidy, což jsou bezbarvé krystalické látky rozpustné v organických rozpouštědlech. Vznikají oxidací terpenů. Z hlediska chemie jde o alkoholy, alkaloidy, hormony, vitamíny či kyseliny. Zřejmě nejznámějším steroidem je cholesterol. Veřejnosti dobře známé a v kulturistice často zneužívané jsou takzvané anabolické steroidy, mezi něž patří například testosteron a jeho deriváty. Dle funkčního zařazení se obvykle dělí na:

  • Anabolické steroidy – podporují růst kostí a svalů.
  • Ergosteroly – vyskytují se v houbách.
  • Fytosteroly – vyskytují se v rostlinách.
  • Kortikosteroidy (glukokortikoidy, mineralokortikoidy) – regulují metabolismus cukrů a bílkovin, řídí hospodaření s minerály a vodou.
  • Sexuální steroidy (androgeny, estrogeny, progestageny) – podmnožina sexuálních hormonů ovlivňujících sexuální diferencializaci a reprodukci.

Tamoxifen je syntetický nesteroidní antiestrogenní lék. Jedná se o selektivní modulátor estrogenových receptorů. To znamená, že na estrogenové receptory prsní tkáně a hormonálně dependentních buněk rakoviny prsu působí tamoxifen tlumivě (chová se jako antiestrogen), zatímco ve zbytku těla estrogenové receptory aktivuje (chová se jako estrogen). Zablokování receptorů hormon-dependentních forem rakoviny prsu vede k zástavě množení nádorových buněk. Výsledky jsou dobré, nicméně u pacientek může časem vzniknout „neodpovídavost“ nádorových buněk na tuto léčbu. Před samotným podáním tamoxifenu musí pochopitelně předcházet bioptický odběr nádorové tkáně a vyšetření nádorových buněk na přítomnost receptorů pro estrogeny. Jsou-li tyto receptory přítomny a funkční, může být po splnění dalších kritérií tamoxifen podán. V opačném případě nemá jeho podání smysl

Zdroj: článek Tamoxifen

Příběh

Ve svém příspěvku 10DENNÍ OČISTA DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Renda.

Ma někdo zkušenosti s tim kdyz nechodite na velkou po vypiti slane vody? Už 3den nic...prvni ano.dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel AMS.

Timto zdravime vsechny co chteji vedet o AS a nedostavaji se jim zodpovezene otazky a nebo nekvalitni anbolicke steroidy zde se muzete o vsem informovat a najit nove top produkty ktere zde chybi a nejsou dostupne tato stranka je postavena na kvalitnich produktech a informacim pro zakazniky kterym se nedostava odborna pece.www.anabolicsteroidsmuscles.com

Zdroj: příběh 10denní očista diskuze

Léčba plotének steroidy

V současné době existuje nechirurgická forma léčby, která může velmi účinně nahradit operační výkon. Jedná se o sérii injekcí s protizánětlivými steroidy, které se za pomoci rentgenu vpichují do páteře. Fungují tak, že snižují zánět okolo nervových kořenů, díky čemuž postižené nervy přestanou dělat problémy (obvykle ustane i bolest) a jedinec může opět normálně fungovat. Tělo se následně začne zcela přirozeně s vyhřezlou ploténkou vyrovnávat. Opakování dávky injekcí samozřejmě snižuje výhody této léčby. Ovšem stále jsou tyto injekce bezpečnější než operace. Léčba steroidy bohužel není vhodná pro nemocné s poruchou srážlivosti krve, u nichž by se mohla vytvořit krevní sraženina po vpichu injekce v páteři a způsobit tak ochrnutí či inkontinenci.

Akupunktura

Akupunktura patří mezi nejstarší známé léčebné techniky, přičemž se vlastně jedná o součást mnohem širší celkové tradiční čínské medicíny. Podle čínského výkladu vede povrchem těla několik meridiánů – drah, jimiž proudí životadárná energie, kterou Číňané nazývají čchi. Když terapeut zapíchne do těla jehličku, ovlivní proudění energie, docílí harmonizace energetického systému a vyvážení funkce orgánů i celého těla. Proto může pár drobných píchnutí ovlivnit i zdánlivě vzdálené orgány. Nebojte se akupunkturních jehliček – jsou nerezové a často tenké jako vlásek. Velmi výhodná je při tomto onemocnění kombinace akupunktury s baňkováním postižené oblasti. Je-li bolest zhoršena větrným chladem nebo vlhkem, mívá výborné účinky nahřívání akupunkturních bodů moxovacími tyčinkami. Akupunktura je účinná jak při akutních, tak chronických potížích. Je vhodná pro pacienty s bolestmi z přetížení, pro poúrazové stavy, výhřezy meziobratlových plotének, akutní blokády a mnohé další. Důležité je udržovat bolestivou oblast v teple, vyhýbat se chladu a průvanu, stejně jako nadměrné fyzické námaze. Přiměřené tělesné cvičení, například čchi-kung nebo tai-či, může mít naopak výborný preventivní účinek.

Zdroj: článek Laserová nukleotomie ploténky

Poradna

V naší poradně s názvem REVMATICKÁ ARTRITIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Taťána.

Dobrý den, manželovi byla diagnostikovaná revmatická artritida. Prosím o radu.
Jak podpořit léčbu bylinkami, popřípadě dietou?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Revmatoidní artritida je dlouhodobá autoimunitní porucha, která primárně postihuje klouby. Revmatoidní artritida se projevuje horkostí, otokem a bolestí kloubů. Bolest a ztuhlost se často zhoršují po odpočinku. Nejčastěji se jedná o zápěstí a ruce, přičemž na obou stranách těla jsou obvykle postiženy stejné klouby. Příčina revmatoidní artritidy není doposud známa, pouze se předpokládá, že ji způsobuje kombinace genetických a environmentálních faktorů. Hlavní roli při revmatoidní artritidě hraje imunitní systém, který z neznámého důvodu napadá klouby. To má za následek zánět a ztluštění kloubního pouzdra. Nemoc dále ovlivňuje přilehlou kost a chrupavku.

Léčba je omezena pouze na zmírnění příznaků, protože skutečná příčina není známa a není tedy možné tuto nemoc léčit ani vyléčit. Cílem léčby je zmírnit bolest, omezit zánět a zlepšit celkové fungování člověka. Tomu může pomoci rovnováha mezi odpočinkem a cvičením, používání dlahy, rovnátek nebo podpůrných ortéz. K léčbě se často používají léky proti bolesti, steroidy a protizánětlivé léky ze skupiny NSAID (mnoho z nich se dá volně koupit v lékárně). Ke zpomalení vývoje revmatoidní artritidy lze použít antirevmatika (označení DMARD), jako je hydroxychlorochin a methotrexát (jen na lékařský předpis). V určitých situacích může pomoci i chirurgické řešení.

Co se týče přírodní léčby a diety, tak zde moc možností není. Dieta, která by zmírňovala postup revmatoidní artritidy, neexistuje žádná. Samozřejmě platí, že zdravá strava a pohyb jsou prospěšné vždy. Jako přírodní léčbu revmatoidní artritidy lze použít přírodní léky na zmírnění bolesti. Sem patří kapsaicin (přírodní výtažek z chilli papriček), alobal na bolest kloubů, akupunktura, masáže a cvičení. U některých pacientů pomohly magnety, které se přikládaly na postižená místa.

Mnoho lékařů ke zmírnění příznaků revmatoidní artritidy doporučuje ošetření teplem a chladem.
Chlad: Omezuje otoky a záněty kloubů. Například během záchvatů bolesti na postižený kloub umístěte balíček s ledem. Jen to nepřehánějte. Studený obklad přiložte jen na 15 minut a mezi ošetřeními si udělejte alespoň 30ti minutovou přestávku.
Teplo: Uvolňuje svaly a urychluje průtok krve. Můžete použít elektrickou vyhřívanou dečku nebo teplý vlhký ručník. Nepoužívejte příliš velké horko. Kůže se nesmí spálit. Tepelnou terapii můžete využít i ve sprše, kde necháte teplou vodu dopadat na bolestivou oblast. To může pomoci uklidnit projevy. Horká vana je dalším dobrým způsobem, jak uvolnit ztuhlé svaly. Nepoužívejte vířivky ani horké vany, pokud máte vysoký krevní tlak nebo srdeční onemocnění.
Vyzkoušejte hřejivou koňskou mast. Ta obsahuje kapsaicin, což je přírodní látka získaná z pálivých chilli papriček. Vědecké studie ukazují, že může pomoci zmírnit bolest.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Revmatická artritida

Léčba středně těžké až těžké lupénky hlavy

Lékař vám může předepsat lokální steroidy k léčbě středně těžké až těžké lupénky hlavy. Steroidy se pohybují od mírných až k silným. Některá lokální léčba je aplikována přímo na kůži, zejména pomocí šamponování a proplachování.

Druhy lokálních léků

  • Psoriatec je krém, který se aplikuje jednou denně po dobu 10 až 30 minut a je k dispozici na zahraničních internetových obchodech.
  • Infadolan, což je volně prodejná krémová forma vitaminu D. Používá se na noc a po aplikaci by měla být pokryta hlava koupací čepicí. Tento krém by neměl přijít do kontaktu s očima.
  • Taclonex je kombinace typu vitaminu D a silných steroidů. Tento produkt se aplikuje jednou denně. Může být používán po dobu dvou týdnů, nebo dokud není pokožka vyčištěna. Ale neměl by se používat déle než 8 týdnů. Měli byste se vyhnout kontaktu s očima. Lék Taclonex je dostupný jen v zahraničních internetových obchodech. V ČR se dá lék Taclonex nahradit společným užíváním masti Infadolan a kortikoidní masti Beloderm, která je na lékařský předpis.
  • Tazorac obsahuje mimo léčivé látky Tazaroten také vitamin A je v krémové nebo gelové podobě. Tazorac zabraňuje vysychání pokožky a je k dispozici v zahraničních internetových obchodech.

Nepoužívejte silné steroidy po více než dvou týdenních cyklech. Pozorně si pročtěte příbalový leták.

Zdroj: článek Léčba lupénky ve vlasech

Poradna

V naší poradně s názvem DIETA NA SLINIVKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie zemanová.

Pprosím o dietu,manžel je 14 dnů po odstranění nádoru na slinivce a má stále průjem.děkuji za odpověd M.Z.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Je běžné, že lidé s rakovinou slinivky mají problémy s výživou. Pokud je slinivka odstraněna nebo nefunguje správně, nebo pokud jsou zablokovány žlučové nebo pankreatické vývody, je možné, že nebudou schopni strávit tuk. Blokádu lze řešit umístěním stentu do kanálku, který jej udrží otevřený. Lékař také může předepsat pankreatické enzymy na podporu trávení. Léky, jako jsou steroidy, mohou pomoci zlepšit ztrátu chuti k jídlu.
Při rakovině slinivky, můžou být různé typy průjmu. Někteří lidé mohou mít světlou stolici, pokud mají ucpaný žlučovod. Někteří lidé mohou mít průjem, když slinivka nevytváří dostatek enzymů, které pomáhají střevům trávit potravu a absorbovat živiny.
Provedení některých změn ve stravě může pomoci zmírnit průjem. Jednou z nejdůležitějších věcí při zvládání průjmu je pití dostatečného množství tekutin, abyste pacient zůstal hydratován.
Lékař může předepsat vitamínové doplňky, protože střeva správně nepřijímají živiny a dochází k tzv. malabsorpce - podvýživě. Pacient by se také měl vyhnout tučným, mastným nebo smaženým jídlům, protože bude mít potíže s jejich trávením.
Při průjmu je třeba konzumovat potraviny s vysokým obsahem draslíku, aby se nahradil průjmem ztracený draslík. Mezi tyto potraviny patří:

meruňkový nebo broskvový nektar
banány
pomeranče
bramborová kaše nebo pečené brambory

Pro přípravu běžných jídel používejte potraviny s vysokým obsahem bílkovin a kalorií, ale nízkým obsahem vlákniny. Mezi tyto potraviny patří:

bílý nebo vanilkový jogurt
nudle
snídaňová kaše z pšeničné krupice
konzervované nebo vařené ovoce bez slupek
tvaroh
tavený sýr
kuřecí nebo krůtí (s kůží)
libové mleté ​​hovězí maso

Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem vlákniny a těm, které zvyšují činnost střeva a rychlost vytahování tekutiny z tkání do stolice. Káva s kofeinem, čaj a alkohol mohou stimulovat činnost střev. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří:

celozrnné cereálie a pečivo
hnědá rýže
sušené ovoce, jako jsou sušené švestky a rozinky
popcorn, ořechy a semínka
fazole a luštěniny
syrová zelenina a ovoce

Správná výživa během léčby rakoviny je důležitá, proto se poraďte s lékaři, pokud průjem stále přetrvává.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Dieta na slinivku

Léčba mírné lupénky hlavy

Pokud máte mírnou lupénku hlavy, tak vám lékař může doporučit tyto procedury:

Výrobky z černouhelného dehtu

Výrobky z černouhelného dehtu jsou volně prodejné, zejména se jedná o šampony, krémy, gely, masti a mýdla. Účinnost těchto procedur se liší, ale mohou pomoci v růstu kůže a snížení zánětu, svědění a velikosti lupénky. Chcete-li používat černouhelný dehtový šampon, tak ho nejprve musíte vmasírovat do pokožky hlavy a nechat ho působit po dobu 5 minut před důkladným opláchnutím. Také můžete použít další výrobky, které obsahují dehet a účinkují přes noc. Barvení a specifická dehtová vůně jsou hlavní nevýhodou. Nemedikovaný kondicionér po šamponování může způsobit reakci dehtového šamponu.

Kyselina salicylová

Tento chemický peelingový prostředek je k dispozici ve volně prodejných přípravcích, které nejsou na předpis. Jedná se o šampony a mýdla. Používají se ke změkčení šupinatění, díky čemuž je pak snazší odstranění lupů.

Léčivé šampony

Tyto šampony jsou k dispozici jak s obsahem černouhelného dehtu, tak i jiných dehtů. Dehtové šampony se mohou používat denně na léze na hlavě.

Steroidy

Steroidy mohou být aplikovány do izolovaných lézí na hlavě, pokud se jedná jen o několik lézí.

Zdroj: článek Léčba lupénky ve vlasech

Zklidňující léčba

Základní problém s dlouhodobým syndromem suchého oka je zánět. V těchto případech je třeba, aby byla použita protizánětlivá léčba. Do proti zánětlivé léčby patří:

  • Steroidní oční kapky a masti
  • Ústní tetracykliny
  • Cyklosporinové oční kapky

Steroidní oční kapky a masti

Steroidy jsou účinnými protizánětlivými léky, které mohou být použity ve formě očních kapek nebo mastí jen v nejkrajnějším případě syndromu suchého oka. Steroidy mají vedlejší účinky, jako je zvýšení nitroočního tlaku, který byl objeven asi u 30% lidí, a způsobují také šedý zákal. Tato léčba by měla být použita, pouze pokud jste pod dohledem očního lékaře v oční klinice.

Ústní tetracykliny

Nízké dávky tetracyklinu mohou být použity jako protizánětlivé látky po minimální dobu 3 – 4 měsíců, někdy i mnohem déle. Nejběžněji užívaným lékem je Doxycyklin, ale může být někdy předepsány i Oxytetracyklin a Lymecyklin.

Cyklosporinové oční kapky

Cyklosporin je lék na potlačení imunity, který se používá při léčení syndromu suchého oka. Tyto kapky jsou k dispozici pouze na očních klinikách.

Zdroj: článek Léčba syndromu suchého oka

Léčba sarkoidózy

Terapie nebo symptomová režie není vždy nutná. Symptomy zahrnují kašel, dušnost a hyperkalcémii, která by mohla vyžadovat hospitalizaci. Nitrožilní tekutiny pro hydrataci, diuretika k odstranění vápníku, léky na zastavení kostní degradace, steroidy pro boj s vitamínem D, efekty a dialýzy k odstranění vápníku, to jsou metody k léčbě sarkoidózy. Hydroxychlorochin a methotrexát úspěšně léčí kožní uzlíky, mozkové účinky a hyperkalcémii a mohou být použity, pokud nefungují steroidy. Hydroxychlorochin je lék, který se rovněž používá ke snížení zánětu při léčbě revmatoidní artritidy.

Zdroj: článek Sarkoidóza

Rizika zesvětlovačů kůže

Jedním z nejvýznamnějších rizik některých kožních zesvětlovačů je potenciální ohrožení rtutí. Existují ale i další možná rizika:

  • Dlouhodobé užívání může přispět k předčasnému stárnutí kůže.
  • Dlouhodobé užívání může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže. Při pobytu na slunci vždy používejte opalovací krém.
  • Steroidy v některých zesvětlovačích zvyšují rizika kožních infekcí, ztenčení kůže, akné a špatné hojení ran.
  • Použití steroidů na velké plochy kůže může vést k různým zdravotním problémům, které souvisejí se steroidy absorbovanými organismem.
  • Hydrochinon způsobuje nežádoucí a neléčitelné zbarvení kůže.
  • Různá bělicí činidla, včetně přírodních surovin, mohou způsobit podráždění pokožky nebo alergickou reakci.

Zdroj: článek Zesvětlení kůže

Opruzeniny

Opruzeniny začínají svěděním v postižené oblasti – nejčastěji v oblasti třísel. Pokud se citlivé místo rozšiřuje, obvykle postupuje dolů po vnitřní straně stehna, okraj bývá více červený a vydutý jako oblast, která byla infikovaná dříve. Rozšiřující se okraj bývá šupinatý a velmi snadno odlišitelný od normální kůže. Pokud plísně postihují jen vrchní část kůže, tak se opruzenina obvykle ošetřuje pomocí lokálních mastí. Pokud je vyrážka velmi červená a svědí, zejména pokud už se na okrajích tvoří puchýřky, mohou být použity topické steroidy. Neměli byste však používat steroidy bez předchozí konzultace s lékařem.

Opruzeniny

Zde je článek, který se podrobně zabývá opruzeninami.

Opruzeniny – foto

Zde je několik fotografií, které zachycují projevy opruzenin.

Zdroj: článek Kožní nemoci

Obnovení vlastní produkce testosteronu

Clomiphene citral CLOMIPHENE CITRAL

Clomiphene citral slouží k vyvolání ovulace u žen, které mají problémy s otěhotněním, k léčení specifických poruch funkce vaječníků, k léčbě mužské sterility.

Clomiphene citral byl vyvinut především k léčbě žen. Patří mezi HCG produkty. Muži, dopingoví hříšníci, jej užívají kvůli schopnosti účinně působit na zvyšování endogenní produkce testosteronu, přičemž zvlášť účinný bývá tento přípravek ve spojení se steroidy. Údajně již za 10–14 dní dokáže zcela normalizovat testosteronovou produkci silně narušenou právě užíváním steroidů. Proto je jasné, že jeho čas přichází právě na konci steroidového cyklu nebo krátce po jejich vysazení, nejčastěji v napojení na HCG.

Vedlejší účinky jsou odrazující – dochází k silným poruchám zraku, bolestem žaludku, zvracení, zvyšování hmotnosti, návalům horka, nejsou vyloučeny ani poruchy jater. Z dostupných informací vyplývá, že denní dávka by se měla pohybovat v rozsahu 50–100 mg, přičemž maximum se používá nejvýše 5 dnů, s následným poklesem dávky a úplným vysazením přípravku. V žádném případě by se přípravek neměl užívat déle než 10–14 dnů.

Clomiphene citral jsou tablety o obsahu 25 mg nebo 50 mg.

Cyclofenil

Cyclofenil je velmi slabý estrogen, který, laicky řečeno, brání receptorům estrogenů spojit se se silnými estrogeny. Tyto účinky jsou údajně pro některé dopingové hříšníky tak pozitivní, že ho v klidu užívají během cyklů jako antiestrogen, což způsobí ve výsledku nižší vodní retenci a nižší nebo žádný stupeň gynekomastie. Antiestrogenové účinky však zcela zastiňuje schopnost účinně zvyšovat endogenní hladinu testosteronu, a to dokonce v takové míře, že je srovnatelný s účinky známého HCG, používaného na obnovení produkce testosteronu, která byla snížena užíváním anabolicko-androgenních steroidů. Zvýšení produkce testosteronu tímto prostředkem využívají i někteří soutěžící, kteří odmítají anabolicko-androgenní steroidy kvůli jejich extrémně škodlivým vedlejším vlastnostem. V jejich případě je při aplikaci zaznamenán nárůst síly i svalové hmoty.

Vedlejší účinky tohoto prostředku jsou charakterizovány jako velmi mírné. Vzácně je to lehké akné, případně návaly a zvýšený sexuální zájem. Mimochodem, v minulých letech se na trhu se suplementárními doplňky objevily i výrobky obsahující právě cyclofenil.

Denní dávka by se měla pohybovat maximálně v rozsahu 100–200 mg na den po dobu 4–6 týdnů. Po uplynutí této doby se účinnost tohoto prostředku snižuje. Dopingoví hříšníci udávají, že nejlepších výsledků dosahovali, pokud užívali přípravek ve dvou dávkách – ráno na lačno a těsně před spaním. Cyclofenil bývá zneužíván nejčastěji během anabolicko-androgenních cyklů, nebo na jejich konci, nebo při přípravě na soutěže.

Cyclofenil jsou tablety s obsahem 100 mg nebo 200 mg.

Zdroj: článek Tablety s testosteronem

Biomodulační léčba

Biomodulace je proces ovlivnění života organismu na úrovni buňky. A právě takový proces umožňuje zcela nový pohled na léčbu chronických a autoimunních onemocnění, včetně rakoviny jakožto nejvyššího stupně poruchy imunity. Mezi metody, které se označují jako biomodulační, patří všechny přírodní léčitelské postupy, jako jsou bylinkářství, dietoterapie, ajurvéda, akupunktura, meditace, kraniosakrální terapie, psychoterapie, regresivní terapie a další. Jsou to tedy všechny postupy, při nichž se použije jen to, co nám dala sama příroda, a změníme tím pouze formu, nikoli molekulární strukturu.

Hlavním spouštěčem autoimunitních a chronických onemocnění jsou takzvané „molekuly emocí“. Jedná se o molekuly, které se nacházejí na povrchu buněk v těle a v mozku. Dnes už se ví, že imunitní systém je stejně jako centrální nervový systém opatřen pamětí a schopností učit se. Dá se tedy říct, že inteligence nesídlí pouze v mozku, ale v buňkách celého těla. Život buňky je řízen receptory, které se nacházejí na jejím povrchu, a tím, jak moc je prostoupena ligandy. Na globální úrovni se tyto neskutečně malé fyziologické jevy, které se odehrávají na buněčné úrovni, viditelně odrážejí na chování, fyzické aktivitě, ale i na náladě. Obecně jsou ligandy mnohem menší molekuly než receptory a dělí se na tři chemické typy: neurotransmitery, steroidy a peptidy.

NEUROTRANSMITERY (acetylcholin, norepinefrin, dopamin, histamin, glycin, serotonin a kyselina gama-aminomáselná) jsou nejmenší a nejjednodušší molekuly produkované mozkem pro přenos informací přes synapse neuronu a další úkoly.

STEROIDY jsou pohlavní hormony jako testosteron, progesteron a estrogen (všechny tyto hormony vycházejí z počátečního stadia cholesterolu a později jsou organismem upraveny).

PEPTIDY bývají nazývány „informační molekuly“, řídí prakticky všechny životní činnosti organismu a patří mezi ně 95 % ligandů.

První objevená molekula nesoucí informace o lidských emocích byla klasifikována jako hormon. Působila v tenkém střevě, přičemž podporovala sekreci slinivkové šťávy. Vědci ji tedy pojmenovali jako secretin. Jeho objevení bylo pro fyziology velkým překvapením, protože až do této chvíle byli přesvědčeni, že fyziologické funkce jsou ovládány elektrickými impulzy přenášenými nervy. O pár let později byl objeven další hormon působící ve střevech, pojmenovaný gastrin, který slouží k přenosu zpráv mezi slinivkou břišní a žlučníkem. Díky novým výzkumům již tedy nemůžeme dále tvrdit, že se emoce omezují jen na klasická centra mozku. Byla objevena další anatomická centra, v nichž se koncentruje velké množství téměř všech existujících receptorů molekul emocí. Jde například o páteř. Její zadní část je

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Jan Šula - molekuly emocí

Poranění nohou nebo kotníku

Poranění pohybového aparátu je velice časté u sportovních aktivit. Avšak i prostá pohybová aktivita, jako je chůze, může způsobit bolestivý úraz, podvrtnutí, výron či pohmoždění, které v důsledku omezí běžné každodenní aktivity a mohou mít za následek otok. Otoky se po úrazu objevují zcela běžně.

Lymfedém

Lymfatickými příčinami otoků (lymfoedém) jsou primární, vrozený lymfedém, sem patří i lymphedema praecox – objevuje se více u mladých žen, je často spojený s příznakem komprese žilního systému. Sekundární lymfedém vzniká následkem dlouhodobé žilní nedostatečnosti, při nádorovém onemocnění, po ozáření, při alergii, infekci (cizopasníci), po chirurgickém výkonu v oblasti pánve či po svalovém ochrnutí. Na rozdíl od žilního onemocnění je lymfatický otok obyčejně nebolestivý. Lymfedém je pevný až gumovitý a velice pomalu se zmenšuje bez intenzivní léčby. Pokud se částečně zmenšuje, pak při elevaci (zvednutí) končetiny v noci. Otok je při chronické žilní nedostatečnosti měkký, později se může stát tuhým a je spojen se sekundárními barevnými změnami, kožními záněty, vředy a varixy – křečovými žilami.

Žilní nedostatečnost

Žilní příčiny otoků jsou postflebitický (pozánětlivý) stav, uzávěr nebo ztížený průtok krve hlubokým žilním systémem postižené končetiny, zevní komprese žil způsobená například nádorem, úrazem, dále hojení pooperačních ran. Při chronické žilní nedostatečnosti je otok vyvolán především abnormálně vysokou filtrací tekutin způsobenou přetlakem krve v nejdrobnějších žilách končetiny.

Infekce

Při dlouhodobém trvání lymfedému dochází k opakovaným zánětům lymfatických cév, až k flegmonám (neohraničený hnisavý zánět). Lymfedém však může vzniknout i na končetině s postflebitickým žilním onemocněním a obě onemocnění se tak při déletrvajícím průběhu často kombinují. Přesné rozlišení, zda se jedná o otok žilního, nebo lymfatického původu, tak není často možné jen z klinického vyšetření.

Krevní sraženiny

Krevní sraženina, která se zformuje v cévě nebo srdci, se označuje jako trombus. Krevní sraženina, která se přesune do jiné části těla, se nazývá embolus a tento stav se označuje jako embolie. Sraženiny se mohou přilepit na cévu a částečně nebo úplně zablokovat průtok krve. V případě, že céva v důsledku krevní sraženiny zduří, jde o zánět žil (flebitida). Toto ucpání zamezí tomu, aby se do tkání v daném místě dostalo obvyklé množství krve a kyslíku, a tak může dojít k poškození tkáně.

Onemocnění srdce, jater nebo ledvin

Otok dolní končetiny způsobený systémovým onemocněním, jako je městnavé srdeční selhání, jaterní cirhóza nebo chronické onemocnění ledvin, je měkký, oboustranný

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Příčiny otékání kotníků

Dělení hemangiomů

1. Kapilární hemangiom 

Kapilární hemangiom se vyskytuje nejčastěji v kůži, kde vytváří červené skvrny. Lidově se mu také říká „jahodové znaménko“. Často nepředstavuje vážnější problém a lze jej léčit steroidy, kryoterapií, nebo odstranit laserem či chirurgicky.

2. Kavernózní hemangiom  

Kavernózní hemangiom můžeme najít v kůži, pod kůží nebo i na vnitřních orgánech. Makroskopicky vypadá jako modravý či nafialovělý uzel. Menší uzlíky mohou spontánně vymizet během školního věku. Větší hemangiomy se mohou vyskytnout např. v hrtanu, kde ztěžují dýchání, nebo na očním víčku, kde omezují vidění. Dále je nutná léčba, buď injekčním podáváním steroidů, laserovou terapií či chirurgickým vynětím.

3. Arteriovenózní hemangiom 

Arteriovenózní (racemózní) hemangiom lze vidět v kůži, ale i jinde. Je charakterizován velice krátkým úsekem, kde se přívodná tepna rozdělí na kapiláry a opět spojuje do značně rozšířených žil.

autor: ©Jakub Vinš

Zdroj: článek Hemangiomy - nezhoubné kožní nádory

Jak pracují kožní zesvětlovače?

Kožní zesvětlovače obsahují účinnou látku (nebo kombinaci látek) snižující množství melaninu v kůži v místě aplikace. Nejrozšířenější složkou kožních zesvětlovačů je hydrochinon. Je důležité poradit se se svým lékařem před použitím výrobku s obsahem hydrochinonu a řídit se jeho pokyny. Ostatní kožní zesvětlovače mohou obsahovat steroidy nebo retinovou kyselinu, která pochází z vitamínu A. Některé kožní zesvětlovače obsahují přírodní složky, například kyselinu kojicovou, což je látka pocházející z hub.

Zdroj: článek Zesvětlení kůže

Vedlejší účinky taurinu

Taurin je vhodným doplňkem léčby pro dospělé i děti, pokud je užíván perorálně a ve vhodném množství. Taurin byl testován bezpečně u dospělých ve studiích trvajících až jeden rok. U lidí zapsaných ve výzkumných studiích nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky spojené s užíváním taurinu. Existuje jen jedna zpráva o poškození mozku v těle muže, který použil 14 g taurinu v kombinaci s inzulínem a anabolickými steroidy. Není tedy známo, zda to bylo způsobeno taurinem, nebo jinými přijatými léky.

Zvláštní upozornění, opatření a varování

  • Těhotenství a kojení: Není dostatek poznatků o bezpečnosti užívání taurinu v těhotenství a během kojení. Vyhněte se tedy jeho použití.
  • Bipolární porucha: Existují určité obavy, že příliš mnoho taurinu může způsobit horší bipolární poruchu. V jednom případě byl 36letý muž s dostatečně kontrolovanou bipolární poruchou hospitalizován s příznaky mánie po konzumaci několika plechovek energetických nápojů s obsahem taurinu, kofeinu, inositolu a dalších složek (Red Bull Energy Drink) po dobu 4 dnů. Není známo, zda to souvisí s taurinem, kofeinem, inositolem, jinými složkami nebo kombinací přísad.

Zdroj: článek Taurin

Léčba svědění v uších

I když svědění v uších není vážným zdravotním problémem, ve většině případů je nezbytné, abyste se poradili s lékařem o příčině. Po vyšetření vám budou pravděpodobně předepsána antihistaminika k omezení svědění. Pokud je příčinou svědění ušní infekce, předepíše lékař antibiotika a steroidy v roztoku. Jestliže je ve zvukovodu přebytek mazu, lékař jej vyčistí speciálním nástrojem na čištění uší. Kromě výše uvedené léčby existuje několik domácích opravných prostředků, které mohou být při léčbě a prevenci svědění uší účinné.

  • Pravidelně si čistěte uši, abyste zabránili nahromadění ušního mazu. K čištění využívejte vhodných prostředků. Nejprve byste si měli nakapat několik kapek přírodního oleje a nechat je delší dobu působit, aby změkl ušní maz a šel snadno odstranit.
  • Pokud užíváte naslouchátko, používejte dobře padnoucí velikost, abyste zabránili nadměrnému svědění v uchu.
  • Nakapejte si do uší několik kapek olivového oleje, který pomáhá uklidnit podráždění.
  • Dejte do ucha několik kapek česnekového oleje, jde o účinný lék proti plísním a jiným bakteriálním infekcím.
  • V případě, že je příčinou svědění uší kontaktní alergie, vyhněte se danému alergenu. Například odstraňte náušnice, pokud jsou příčinou svědění.

Zdroj: článek Svědění v uších

Autoři uvedeného obsahu

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová


steroidy diskuze
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
steroidy na penis
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>