Téma

UCPANÁ EUSTACHOVA TRUBICE JAK NA NÍ


Zalehlé ucho bez bolesti

Kromě píská v uších je nejčastějším problémem uší jejich zalehnutí, které se projevuje zhoršem sluchu, někdy i šumem v uchu. Zalehnutí ucha se může týkat jednoho ucha, ale i obou, vždy záleží na situaci. Individuál je také doba trvá zalehnutí uší, to někdy může trvat pár minut, ale jsou i situace, kdy má člověk dlouhodobě zalehlé ucho. Stejně tak různé jsou i příčiny onoho zalehnutí ucha. Může to způsobit voda, která se dostane do ucha po koupeli, ale i změna tlaku, stejně tak to ale může způsobovat třeba i množství ušho mazu, nebo k němu může dojít z rýmy, při angíně, nebo zánětu středho ucha.

Velké množství ušho mazu totiž v uchu vytvoří určitou zátku, která způsobuje zhorše sluchu, ale i určitý šum a následné zalehnutí ucha. Naštěstí se dá tomuto problému předcházet včasnou prevencí, která spočívá v čiště ucha od ušho mazu. Pokud člověk trpí rýmou, tak často má pocit zalehlého ucha, v takovém případě zalehnutí samo zmizí, když se člověk z rýmy vyléčí.

O něco jiného se jedná v případě, že zalehlé ucho je průvodm jevem zánětu středho ucha, v takovém případě je třeba vyhledat lékaře, který obvykle propíchne uš bubínek a na léčbu předepíše antibiotika.

Zalehnutí ucha způsobuje Eustachova trubice, která má vyrovnávat tlak ve středm uchu s tlakem v okolm prostředí, pokud je ale změna tlaku náhlá, tak to Eustachova trubice nezvládá a je třeba jí pomoci. Eustachova trubice spojuje vnitř ucho s krkem, touto trubicí se vypouští tekutina z ucha do krku. Pokud se trubice z nějakého důvodu uzavře (třeba otoky této trubice), tak tekutina ve středm uchu zůstává a může vést až k infekci ucha. Uzavře Eustachovy trubice může způsobit alergie, dráždivé látky, ale i respirač infekce, nebo pití vleže na zádech případně nárůst tlaku vzduchu. K zánětu středho ucha obvykle dochází častěji v zimě a na jaře a postihuje všechny věkové skupiny lidí, jen u novorozenců se objevuje velmi zřídka. Častěji se ale objevuje u dětí než u starších lidí, protože Eustachova trubice je u nich kratší a rovnější, takže sem vnikají bakterie snadněji, navíc jejich Eustachova trubice ne tak široká, takže se dá snadněji zablokovat.

Zdroj: článek Zalehlé ucho

Poradna

V naší poradně s názvem EUSTACHOVA TRUBICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Děkuji za vaší opět uklidňující a pozitivni zpravu.
Na netu jsem pročítala spoustu informací o otitidách a jeji léčbě a jedna z nich je i propíchnutí bubínku a odsátí té tekutiny za bubínkem a popř.vlože vent.trubičky pokud je nefunkč Eust.trubice což je i můj případ.
Jelikož to za 2tydny budu mít již 3měsíce a přechází to chronické fáze tak si myslím jestli by to muj problem nevyřešilo..z chronckych otitid jsou pak mozne komplikace ktere bych opravdu nechtela..
Vy jste se při vašich epizodách takè trápil s tekutinou a vpáčeným bubínkem?
Děkuji a omlouvam se za moje neustálé dotazy...

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vpáčený bubínek a přebytek tekutiny ve středm uchu se objevuje při každé obstrukci Eustachovy trubice. Když je trubice jen přiškrcená, jako ve vašem případě, tak skrze tekutina stále odtéká, ale nevyrovnávají se tlaky, tím vzniká zastřený sluch, ale vše se vyvíjí bez bolesti. Když je trubice zcela nefunkč, tak se tekutina hromadí ve středm uchu, což způsobuje silnou bolest. A právě v takových případech se přistoupí k propíchnutí bubínku a zavede drenu. Vás nic nebolí, jen máte utlumený sluch a proto ne třeba dělat žádná taková invaziv opatře. Stačí jen vydržet až to přejde a soustředit se na jiné věci, než neustálé sledová své přechodně zhoršené kvality sluchu. Důležité je, abyste uvěřila, že to bez následků jednoho dne přejde.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Eustachova trubice

Ucpaná Eustachova trubice

Ucpaná Eustachova trubice se odborně nazývá patent tuba. Tuba může být nadměrně průchodná trvale nebo bývá v klidu uzavřená a otvírá se při fyzické námaze nebo při redukci peritubár extracelulár tekutiny. Tento stav vede k pocitům plnosti v uchu, tinitu a autofonii. Pacient slyší své dýchá (tympanofonie), tento zvuk je synchron s dýchám nosem a mizí v poloze vleže na zádech nebo při infekci horch cest dýchacích. Na vzniku patent tuby se může podílet radioterapie, hormonál léčba, užívá nosch dekongesčch látek, váhový úbytek, stres a podobně. Léčebně je tato porucha obtížně ovlivnitelná, často se musí pacient spokojit hlavně s psychologickou podporou, případně se používají insuflace různých substancí vedoucích k intraluminármu nebo extraluminármu prosáknutí. Za těmito účely se používá kyselina dusičná, boritá, různé rostlinné výtažky, zkouší se instilace tekutiny podobné složem chlorované vodě z bazénů, která způsobuje částečnou obstrukci tuby. Při neúspěchu konzervativ léčby se provádí kauterizace ústí tuby injekcí parafínu, teflonové pasty a podobně.

Zdroj: článek Eustachova trubice

Poradna

V naší poradně s názvem EUSTACHOVA TRUBICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela Janečková.

Dobry den,
stále se trápím s tím uchem a po dneš kontrole mi byl zjištěn vpáčený bubínek..co s tím?.myslíte že se srovná sám?bojím se dělat ty profuky abych si s nima bubínek nějak nepoškodila..
Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Je dobře, že chodíte na kontrolu se svým uchem. Už cítíte, jak vás to vysiluje. Nejdříve rýma a pak ty problémy se sluchem. Nebojte, přejde to. Vpáčený bubínek ne onemocně bubínku, je to jeho změněný stav oproti normálu. Všechno to souvisí s tou vaší infekcí doprovázenou rýmou. To, co se vám dělo při rýmě v dutinách, způsobilo ucpá eustachovy trubice hlenem, který ny, jak píšete, taháte do krku. Díky tomu eustachova trubice, ani po 4 týdnech, nepl svou funkci a nevyrovnává tlaky ve středm uchu jako dřív. Tím vzniká ve středouší podtlak, který vyvolává každé polknutí, a tento podtlak způsobuje s ušm bubínkem něco, co se podobá, jako když chcete udělat bublinu ze žvýkačky, ale neuděláte ji ven, ale dovnitř úst. Takový stav bubínku se označuje jako vpáčený bubínek. Profukem si můžete tento podtlak snadno vyrovnat. Prsty si sevřete nos, pevně zavřete ústa a zad částí jazyka zatlačte nahoru na měkké patro. Uslyšíte mlasknutí, což znamená vyrovná bubínku. Aby profuky byly bezpečné, musíte to chvíli zkoušet a najít správnou intenzitu tlaku vyvolaného jazykem. Pokud to nejde jazykem, můžete zkusit zatlačit lehkým výdechem proti zacpanému nosu. Důležité je zůstat trpělivá, i když už toho máte plné zuby, tak vydržte a tešte se na chvíle, až to všechno pomine. Brzy se tak stane.
Z mnoha zkušeností je potvrzeno, že na podobné stavy pomáhá sauna. Klasická suchá sauna 90 °C, vydržet co nejdéle a pak statečně pod studenou sprchu, ochladit hlavně hlavu ze všech stran (samozřejmě, že i celé tělo), pak se napít, chvíli si lehnout a za půl hodiny to celé dvakrát opakovat.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Eustachova trubice

Eustachova trubice

Eustachova trubice (tuba pharyngotympanica) nebo sluchová trubice (tuba auditiva (eustachii)) je trubice dlouhá asi 3,5–4,5 cm, která spojuje nosohltan a dutinu středho ucha a umožňuje tak vyrovnává tlaku na obou stranách bubínku. Mohou jí, hlavně v dětském věku, pronikat záněty do středho ucha.

Zde můžete vidět, jak vypadá Eustachova trubice.

Zdroj: článek Ucho

Poradna

V naší poradně s názvem EUSTACHOVA TRUBICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Dobrý den,
Ještě se na vás obracím s dotazem jestli je možné že na uši slyším dost tlumeně?jakoby přes vatu...odez to nebo už mi to takhle zůstane?..profuky jsou zatím bez efektu.
Děkuji za váš soucit se mnou.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Za pocit tlumeného sluchu může od rýmy zanesená eustachova trubice. Díky tomu z vnitřho ucha nemůže odtékat sekret a jeho hromadě tlumí přenos zvuku. Až vás opustí tahle rýmová epizoda, tak se vše vrátí do normálho stavu. Nebojte se a vydržte! Zůstaňte v kontaktu se svým lékařem a dokud to nepřestane, choďte jednou za dva týdny na kontrolu a buďte trpělivá.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Eustachova trubice

Anatomie

Eustachova trubice neboli sluchová trubice je v dospělosti dlouhá tři až čtyři centimetry a má přibližně tvar dvou trychtýřů spojených k sobě úzkými konci. Její lumen má přibližně tvar trojúhelku s průměrnou šířkou dva až tři milimetry a svírá s lebeč bazí úhel 45 stupňů. V dětském věku je tuba kratší, širší a méně skloněná vzhledem k bazi leb, růstem jedince se tyto poměry mě. Trubice se skládá z části kostěné a chrupavčité. Kostěná část tvoří laterál třetinu tuby a začíná oválným otvorem nad dnem středouš dutiny. U zdravého jedince je vždy patent. Chrupavčitá část tvoří asi dvě třetiny délky tuby a otvírá se do nosohltanu zhruba 10 milimetrů nad úrov tvrdého patra. Chrupavka tvořící podklad trubice má tvar obráceného háku a vyčvá do nosohltanu, kde tvoří torus tubarius. Bod spoje chrupavčité a kostěné části je nejužším místem celé tuby. Lumen je vystláno cylindrickým řasinkovým epitelem s nahromaděm hlenovitých žlázek v oblasti faryngeálho ústí, po dosaže středouš dutiny přechází v epitel smíšený. Za aktiv otvírá tuby je zodpovědný jediný sval (m. tensor veli palatini).

Zdroj: článek Eustachova trubice

Zánět

V důsledku dlouhodobé obstrukce trubice (kterýmkoli procesem) vzniká trvalý vysoký tlakový gradient s negativitou ve středouší. V závislosti na jeho stupni a délce trvá a v závislosti na poruše výměny plynů ve středouší (hypoxie a hyperkapnie) může dojít k rozvoji sterilho chronického sekretorického zánětu středouší. Jestliže je vysoký negativ tlak spojen s velkým vpáčem bubínku, mluvíme o atelektáze bubínku. Obě tyto choroby se projeví nedoslýchavostí a často si vyžádají chirurgickou léčbu k úpravě ventilačch poměrů ve středouší a rekonstrukci převodho mechanismu středho ucha. Jestliže se tlakový gradient ještě více prohlubuje, může dojít až k nasává sekretu z nosohltanu, a tím ke vzniku epizod akutho středoušho zánětu.

Tyto choroby jsou častější u dětí, kdy je tuba kratší, širší a horizontálněji uložena. Často se také na obstrukci spolupodílí obstrukce faryngeálho ústí hypertrofickou adenoid tká. U dospělých pak tato choroba může být jedm z prvch projevů nazofaryngeálho karcinomu nebo po radioterapii pro tuto malignitu, kdy vznikají edémy, vazodilatace a sliznič léze v tubě vedoucí k permanent obstrukci.

Zánět Eustachovy trubice se projevuje pocitem tlumeného poslechu okolch zvuků, pocitem praská v uchu, zalehlého ucha, kliká nebo šumě v uchu. Dále bolestí v uších a toče hlavy.

Zánět Eustachovy trubice se léčí podle toho, co zánět vyvolalo. V případě bakteriálho zánětu se používají antibiotika. Dále lze použít manévry ke zprůchodně Eustachovy trubice (pokud ne přítomna infekce), nos kapky ke zklidně sliznic nebo léky proti alergii. V případě zánětu Eustachovy trubice, který se již rozšířil i do středho ucha, bývá nutné „píchnout bubínek“ a zavést do něj ventilač trubičku. Pokud se zánět Eustachovy trubice neléčí, hrozí přetrvává potíží a šíře zánětu i do středho ucha.

Zdroj: článek Eustachova trubice

Příběh

Ve svém příspěvku UCPANÁ KRKAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Maria.

po operaci krkavice, mam opet ucpane cevy, jak je to mozne,co se da s tim delat,hrozi mi jeste operace?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eva.

Dobrý večer, jsem 1 rok po operací krkavice na levé straně ucpané 98% a pravá je celá ucpaná,asi před 14ti dny jsem byla na sonu a opět po půl roce na vyšetře je krkavice znovu ucpaná na 85-90% jak je to možné že se ucpala po tak krátké době nekouřím, nepíšu jim zdravě cholesterol je úplně v normálu, na operaci znovu nepůjdu ale budou mi dělat katarizaci cév stén mi tam mají dát, je to taky rizikové a co to znamená, děkuji moc za odpověď

Zdroj: příběh Ucpaná krkavice

Co se děje při zalehnutí ucha

Zalehnutí ucha vyvolává pocit tlaku a nepříjemného utlume slyšitelnosti, případně šelesty. Zalehnutí v uších je způsobeno nerovnováhou mezi tlakem v uš dutině a tlakem okolho prostředí, tedy tlakem atmosférickým. Tyto tlaky za normálch okolností reguluje Eustachova trubice, což je trubička spojující středouš dutinu s nosohltanem a prostřednictvím nosu potom s okolm prostředím. Eustachova trubice musí být dobře průchodná a její ústí se musí správně otevírat, k čemuž dochází právě při polknutí. Polknutí proto snadno vyrovnává tlaky mezi oběma prostředími a zbavuje člověka krátkodobého zalehnutí uší, se kterým se setkáme třeba, když cestujeme letadlem nebo když se potápíme do větších hloubek. Pokud jsou uši zalehlé dlouhodoběji, svědčí to o zduře sliznice nosohltanu, které zamezuje Eustachově trubici se pravidelně otevírat (při každém polknutí).

Příčinami déletrvajícího pocitu zalehlého ucha mohou být:

  • Mazová zátka v uchu – uš dutina produkuje ochranný uš maz, který se může nadměrně nahromadit a „zašpuntovat“ tak ucho; nejlepším řešem je návštěva lékaře (viz léčba).
  • Zánět nosohltanu – jde o onemocně začínající typicky bolestí v krku a přesouvající se postupně do nosu, kde se mě v rýmu; zánětem sliznice zduří a znemožňuje otvírá Eustachovy trubice.
  • Rýma – rýma je v podstatě také zánětem a je tudíž také provázena zduřem nos sliznice; zalehnutí uší je při rýmě normál a většinou jej vyřeší vyléče samotné rýmy.
  • Zánět středho ucha – je nebezpečný, protože hnis tvořený zánětem tlačí na uš bubínek a může jej perforovat (protrhnout); je nutné co nejdříve navštívit lékaře na ORL.
  • Tubulár katar – specifický zánět Eustachovy trubice způsobující slepe jejích stěn a následně její neprůchodnost.
  • Alergie – při alergii také často vzniká rýma, která je příčinou zalehnutí v uších; nutná je léčba alergie na alergologii.

Ucho může být zalehlé i z neurologické příčiny, například při poškoze sluchového nervu. To je už ale složitější diagnóza, která si vyžaduje zásah neurologa.

Zdroj: článek Zaléhání v uších

Příběh

Ve svém příspěvku KRKAVICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří.

Dobrý den,
po všech vyšetře se zjistilo že mám 100% ucpánou levou krkavici, bez následků.
Můj dotaz je co dál? Je možná nebo nutná operace? Co se děje s cevou a žílami za ucpávkou? Je možné že se ucpá uvol a když ano nehrozí vykrváce?
Omlouvám se mám spoustu otázek, na neurologii kam chodím na vyšetře mi
řekly -Teď už nic- Proto ta nejistota. Děkuji za odpověď Jiří T.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Anna Miklová.

Dobrý den,chtěla by se zeptat,zda je nutná operace pravé krkavice,která je ucpaná do 50%. Diagnoza- Kinking ICA bilat. vpravo dvojitý do 50 %,patrné ATS v odstupu vpravo,s lipid.hypoechogenitami. Plát v odstupu,síla 0,08-0,13-0,15 cm,délka 0,9 cm.

Chodím na kontroly.V případě toče hlavy,hned mám přijít.Mám obavy,aby to nebylo pozdě.Jestli je možné nějak tomu předejít.


Děkuji za odpověď.

Zdroj: příběh Krkavice

Hlav příčiny pále uší

Zánět středho ucha

Pále v uchu je často přičítáno zánětu středho ucha (otitis media) s výpotkem, při němž se Eustachova trubice středho ucha zablokuje s tekutinou z výpotku. Eustachova trubice propojuje ucho ke krku a umožňuje odtok tekutiny ze středho ucha. Pokud tato tekutina neodtéká a hromadí se, tak může nastat právě zánět středho ucha způsobený infekcí bakteriemi nebo viry, a to způsobuje velice silnou bolest a otok ucha a pocit pále uší. Nejčastějšími původci infekce zánětu středho ucha jsou Steptococcus pneumoniae, Moraxela catarhalis, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus a Staphylococcus pyogenes.

Zánět zvukovodu

Dalším zdrojem pále je zánět zvukovodu (otitis externa), běžně známý jako ucho plavce. Tato přezdívka zánětu zvukovodu, vyplývá právě z častých zánětů z vody, která se při plavá dostane do vnějšího zvukovodu. Zánět zevho zvukovodu je obvykle doprovázen právě pálem uší, jejich otoky a také svěděm ucha. Zbytek vody v uchu vytváří teplé a vlhké prostředí, které podporuje růst bakterií Pseudomonas. Další příčiny, které mohou způsobit zánět zevho zvukovodu, jsou infekce kosti na spodině lebeč, také cizí objekty v uchu, podráždě povrchu ucha od svědě nebo podráždě od čiště ucha. Zánět zevho zvukovodu můžou dále také způsobit různé alergie na kov v náušnicích nebo různé kož choroby, jako je ekzém kolem ucha.

Další příčiny pále uší

Pálící zarudnutí kolem vnějšího ucha a kůže kolem ucha mohou být náznaky vážné infekce, a v této situaci by se měl tento stav konzultovat s praktickým lékařem nebo lékařem ORL. Taktéž pokud narazíte na bolestivost kosti za uchem, spolu s bolestí a otokem ucha, tak by mohlo jít o infekci výběžku bradavkového (procesus mastoideus), (infekce bradavkového kosti) nebo to může být i infekce uzliny.
 

Zdroj: článek Co znamená pálení uší nebo pálení v uchu?

Poradna

V naší poradně s názvem ZALEHNUTÍ UŠÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gabina.

Dobrý den,už týden mám zalehlé pravé ucho.Na ORL jsem byla ucho mám vpořádku i vyšetře na Audio nic neprokázalo.Poradíte mi prosím.Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vypadá to, že máte asi tekutinu ve středm uchu. Babská rada na to radí jít do sauny a do vyčerpá tam cyklit intenzív zahřátí a důkladné schlaze, alespoň 5 krát. Při posledch opakovach se uvol Eustachova trubice, která odvede přebytečný obsah z ucha ven.
Konveč rada je, najít jiné ORL a zkusit najít přesnou příčinu zalehlého ucha.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Zalehnutí uší

Diagnóza 307

Pod kód diagnózy 307 patří:

  • D307 - Jiné močové orgány (Neoplasma benignum organorum urinariorum aliorum).
  • S307 - Mnohočetná povrch poraně břicha‚ dol části zad a pánve
  • T307 - Poleptá třetího stupně‚ část těla NS
  • V307 - Osoba vně vozidla zraněná při provoz (silnič) nehodě

Podle MKN-10 patří diagnóza 307 do skupiny D30, což označuje nezhoubný novotvar jiných močových orgánů. To znamená, že všechno, co je D30X nikdy neznamená rakovinu, ani diagnóza 307.

Do skupiny D30 patří všechny tyto diagnózy:

  • D300 - Ledvina;
  • D301 - Ledvinná pánvička – pelvis renalis;
  • D302 - Močovod – ureter;
  • D303 - Močový měchýř – vesica urinaria;
  • D304 - Močová trubice – urethra;
  • D307 - Jiné močové orgány;
  • D309 - Močový orgán NS (bez specifikace).

Diagnóza D307 u žen

U žen se diagnóza 307 týká nezhoubného novotvaru v periuretrálch žlázách nazývaných Skeneho žlázy (latinsky glandulae vestibulares minores). Jsou součástí zevch ženských pohlavch orgánů a jsou umístěny v hor stěně vaginy poblíž spodho konce močové trubice. Ústí buď do močové trubice, nebo do vulvy poblíž otvoru močové trubice.

Tyto žlázy byly pojmenovány po skotském gynekologovi Alexandru Skenem, který je roku 1880 jako prv popsal pro západ medicínu.

Skeneho žlázy jsou pokládány za příčinu ženské ejakulace. Emanuele Jannini z italské univerzity L’Aquila nabídl v roce 2010 pro tento jev vysvětle [1]. Skeneho žlázy mají vysoce variabil anatomii a u každé ženy jsou jinak velké. Právě tato rozdílná velikost by mohla být vysvětlem, proč se u některých žen ženská ejakulace vyskytuje a u jiných nikoliv. Oblast Skeneho žláz (ve vagině) je také známa jako Gräfenbergův bod nebo bod G. Nově je jako bod U označováno místo okolo močové trubice a částečně Skeneho žláz. Některé ženy popisují, že dráždě tohoto místa (podobně jako bodu G) přináší příjemné pocity až orgasmus.

Skeneho žlázy jsou homologické s předstojnou žlázou (prostatou) u mužů (tj. mají strukturu vyvinutou ze stejné zárodečné tkáně). Čirá, nebo mléčná tekutina, která se objevuje během ženské ejakulace, má údajně obdobné slože jako tekutina, která se u mužů tvoří v předstojné žláze. Někteří vědci proto opouštějí název Skeneho žlázy a hovoří o nich jako o ženské prostatě.

Diagnóza D307 u mužů

U mužů se diagnóza 307 týká nezhoubného novotvaru v uretrál nebo periuretrálch žlázách, známých také jako Littrého žlázy dle lékaře Alexise Littrého. Jsou to exokrin žlázy, které se větví od stěny močové trubice u mužů. Jejich největší výskyt je v části močové trubice procházející penisem. Tyto žlázy produkují hlen

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Diagnózy

Poradna

V naší poradně s názvem OTTITIDA LET LETADLEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nadvyk.

Mám akut ottitidu, ucho již nebolí ale přetrvává již 4. den vodnatá sekrece. Za 3 dny odlétám z dovolené domů. Mám očekávat v letadle nějakou nepříjemnost, bolest či komplikaci......?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

V letadle je nejvíce namáhána eustachova trubice. Ta je při zánětu zalita tekutinou a proto budete pociťovat jiné pocity, než obvykle. Může se objevit i mírná bolest při uvolňová uší při klesá. V případě bolestí můžete požádat palub personál o prášek na bolest. Pokud máte správná antibiotika a pravidelně je do uší kapete, tak za tři dny bude stav mnohem lepší a let zvládnete bez problémů.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Ottitida let letadlem

Vagina

Pochva neboli vagína (latinsky: vāgīna) je část samičího pohlavho ústrojí u placentálů a vačnatců. Je to trubice vedoucí od dělohy k povrchu těla samice. Její hlav funkce se naplňují při pohlavm styku, menstruaci a porodu. Ženská pochva je elastická trubice ze svalů, dlouhá 7–8 cm, přičemž před stěna je o 2 cm kratší než zad a průměr je kolísavý asi 3–5 cm. Spojuje vulvu na vnějšku s děložm hrdlem uvnitř. Končí klenbou pošev. Dělož hrdlo do pochvy č shora. Když žena stojí vzpřímená, pochva směřuje nahoru dozadu. S dělohou svírá úhel asi 45°. Pošev vchod je na zadm konci vulvy, za ústím močové trubice. Nad pochvou je stydký pahorek. Pošev sliznice je silná 3–4 mm a má narůžovělou barvu, která však mě odstín v závislosti na fyziologických změnách; při menstruaci se mě na tmavě růžovou až červenou a při těhotenství na fialovou.

Pojem vagina se často používá pro vulvu, ale tento název je nepřesný, protože vagina jen ústí ve vulvě. Je to podobný vztah, jako kdyby se ústa nazývala hrdlem. Délka, šířka a tvar pochvy se mohou velmi měnit. Normálně je pochva uzavřená, její stěny se dotýkají. Při pohlavm styku se dokáže prodloužit a rozšířit, a to dvakrát až třikrát. Nejvíce se rozšíří při porodu, a to až tak, aby jí mohla projít hlavička novorozeněte. Lubrikaci (zvlhče) pochvy, k ž dochází při sexuálm vzruše a jež výrazně usnadňuje frikč pohyby, zajišťují Bartholiniho žlázy uložené nedaleko poševho vchodu a děložho hrdla. Samotné stěny pochvy žlázy neobsahují, ale hlen skrz ně prostupuje. Hlen může být bílý nebo žlutý, řídký nebo hustý. Před prvm pohlavm stykem je pochva panny chráněna panenskou blánou neboli hymenem.

V pochvě pohlavně dospělé ženy je kyselé prostředí, které ji chrá před infekcí. V pochvě se však nachází nesteril prostředí, takže snaha o přehnanou nebo dokonce steril péči je zbytečná nebo dokonce škodlivá. Většinou je lépe (pro prevenci i léčbu) podpořit zdravou rovnováhu pošev flóry (například podporou laktobacilů) než usilovat o její celkové potlače.

Součástí pochvy jsou žlázy nutné k její funkci:

  • Bartholiniho žláza – je umístěna po levé a pravé straně pod poševm vchodem;
  • Skeneho žlázy – jsou umístěny v hor stěně vaginy poblíž spodho konce močové trubice; ústí buď do močové trubice, nebo do vulvy poblíž otvoru močové trubice.

Zdroj: článek Vnitřní orgány lidského těla

Poradna

V naší poradně s názvem EUSTACHOVA TRUBICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Prosim o radu,jiz 3 tydny mam po ryme zalehlé ucho ve kterem mi šumí.Byly mi nasazeny antibiotika a ucho nebylo píchnuté a ani nebolí
Ny si do nosu kapu kortikoid kapky a mam antihistaminika na splasknutí sliznice.Byl mi diagnostikovan tubotympanalni katar.Jsem uz zoufalá jelikoz nepociťuji zadné zlepše.Za jak dlouho tyto potíže odez?
Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vlivem rýmy u vás došlo k ucpá eustachovy trubice, která odvodňuje střed ucho. Díky tomu se ve středm uchu hromadí tekutina, kterou vmáte jako zalehlé ucho. Ny musíte počkat, až se uklid situace kolem mandlí, kde ústí eustachova trubice. Až mandle splasknou uvol se ústí eustachovy trubice a začne skrze normálně odtékat přebytečná tekutina a vaše ucho se vrátí do normálu. To vše může trvat dlouho a bez léčby to může být klidně i měsíce. Naštěstí jste dostala léčbu, na zánět - antibiotika a na splasknutí antihistaminika. Možná vám ještě vložili do ucha longety napuštěné léčivým roztokem. Na podporu urychle můžete používat žvýkačky, které podpoří častější polyká, což funguje jako masáž eustachovy trubice. Někdy mohou pomoci kapky nebo sprej na uvolně ucpaného nosu. I když nebude nos ucpaný, může tento lék přimět tkáně kolem mandlí, aby splaskly a uvolnily eustachovu trubici. Kapky na ucpaný noc používejte výhradně podle přiloženého návodu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Eustachova trubice

Anatomie lidského ucha

Vnější ucho (auris externa) se skládá z boltce, zvukovodu a bubínku.

Boltec je tvořen chrupavkou (pouze lalůček chrupavčitou kostru nemá) a směřuje akustické vlny do zvukovodu. Velikost a tvar boltce nemají vliv na sluch.

Vnější zvukovod (také se mu říká sluchový kanálek) je trubice, která má část chrupavčitou a kostěnou. Na konci zvukovodu se nachází bubínek, hranice mezi zevm a středm uchem. Zvuková vlna, která projde zvukovodem, naráží do bubínku a putuje dál do nitra ucha. Délka zvukovodu dospělého člověka je asi 3 cm.

Bubínek je vazivová blanka na konci zvukovodu, cca 0,1 mm silná. Zvuková vlna jej rozechvěje, bubínek ji zesílí a předá do středho ucha. Zdravý bubínek je lesklý a má šedavou barvu.

Výstelka zvukovodu obsahuje mazové žlázy, které produkují uš maz. Zvukovod má samočisticí schopnost – nečistoty jsou z něj vypuzovány směrem ven.

Zde můžete vidět, jak vypadá vnější ucho.

Zev ucho vede zvukové vlny k bubínku, přičemž má zřetelně směrový efekt.

Střed ucho (auris media) je systém vzduchem vyplněných dutin, vystlaných sliznicí. Začíná bubínkem, na nějž jsou napojeny tři sluchové kůstky. Patří mezi ně kladívko (malleus), kovadlinka (incus) a třmínek (stapes). Řetěz kůstek přenáší zvuk od bubínku do vnitřho ucha – ploténka třmínku se dotýká oválného okénka v labyrintu. Střed ucho je odděleno od vnitřho ucha membránami, které uzavírají oválné předsíňové okénko (vestibulár) a kruhového hlemýžďové (kochleár) okénko. Zesíle zvuku se uskutečňuje pákovou funkcí sluchových kůstek, které přenášejí zvukové vlny z většího povrchu bubínku na menší plochu povrchu membrány předsíňového okénka. Nadměrně silné zvuky se tlumí pomocí dvou malých kosterch svalů ve středm uchu (napínač bubínku a třmínkový sval). Svalová vřeténka uvnitř těchto svalů reagují na protaže svalu tím, že spouští takzvaný akustický reflex, který způsobuje smrště těchto svalů. Stupeň protaže je dán intenzitou zvuku (hlasitostí). Hlasité zvuky se tlumí proto, že nataže svalů a jejich následná reflex kontrakce zabraňuje nadměrnému pohybu sluchových kůstek.

Střed ucho má činnost převod a ochrannou.

Zde můžete vidět, jak vypadá střed ucho.

Vnitř ucho (auris interna) leží v kostěném labyrintu kosti skal (os petrosum). Kostěný labyrint částečně kopíruje blanitý labyrint vyplněný endolymfou. Částmi kostěného labyrintu, které kopíruje blanitý labyrint, jsou 3 polokruhovité kanálky, vejčitý váček, kulovitý váček a hlemýžď.

Hlemýžď je stočená trubička naplněná tekutinou (endolymfou). Vibrace oválného okénka rozvl endolymfu. Vlně endolymfy rozechvěje krycí membránu Cortiho orgánu obsahujícího vláskové buňky (receptory sluchu). Každá buňka má vlásky zapuštěné

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Ucho

Poradna

V naší poradně s názvem EUSTACHOVA TRUBICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Děkuji Vam za odpoveď.
Včera jsem byla opět na kontrole na ORL a tekutinu tam stale mam.Myslíte že bych si mohla okolí ucha nahřívat Soluxem?Pomohlo by to k uvolně?Cítím že mam v dutinách stale rymu i když smrkat nejde..musim ji tzv.tahat do krku.Kloktam solný roztok a přitom mi v uchu lupe.Lekar mi ale nedoporučil nahřívat nad párou a na ten Solux jsem se nezeptala.uz dělam všechno možné...děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nahřívá ucha, ale i dutin, infračerveným zářem bude ku prospěchu, protože zrychlí krev oběh v nahřívané oblasti a to povede k rychlejší absorpci tekutiny ze středho ucha a z dutin. Na lepší odhleně můžete použít ACC Long podle návodu. Tento přípravek rozpouští hleny nejen v plicích, ale i v dutinách a také ve středm uchu, což by mohlo pomoci v odvodu zadržované tekutiny ve středm uchu. Ny je venku zima, proto pečlivě chraňte uši a krk před nachlazem. Často žvýkejte a občas si profoukněte nos a to tak, že zavřete ústa, nos si podržíte prsty zacpaný a mírně zatlačíte vydechovaný vzduch. Buďte trpělivá, časem to všechno přejde.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Eustachova trubice

Komplikace

Nejčastěji komplikace doprovázejí pacienty, kteří mají rozštěpem zasaženo patro. Jedná se o záněty středouší. Je to důsledek špatné funkce Eustachovy trubice (Eustachova trubice spojuje nosohltan a střed ucho a slouží k vyrovnává tlaku vzduchu za bubínkem), která má v dětství nepříznivé postave, které se ale růstem zlepšuje. Právě u dětí s rozštěpem patra jsou svaly patra zodpovědné za otevírá Eustachovy trubice jen částečně funkč a společně se zmnoženou mandlí tak způsobují její špatnou funkci. Postupně vzniká podtlak a středouší vypl rosolovitá až hlenovitá tekutina, která způsobuje přechodnou převod nedoslýchavost. Bez vhodné léčby na specializovaném pracovišti by mohlo dojít k oslabe až ke ztrátě sluchu. Další komplikací při rozštěpu patra je vývoj řeči. Děti jsou vždy sledovány logopedem rozštěpového centra a v místě bydliště dochází na logopedickou terapii dle potřeby. Pokud však patro ne plně funkč ani po prv operaci mají děti problém s artikulací, kdy je jejich řeč nosová nebo až samohlásková, těžko srozumitelná. V těchto případech je nutné přistoupit k reoperaci patra (zpravidla okolo 3let). Touto se již problém v naprosté většině případů napraví a logopedickou terapií se dosáhne dobrých výsledků. U dětí, které mají rozštěpem zasaženu čelist, je vždy nutná ortodontická léčba. Pacienti mohou mít v místě rozštěpu zuby nadpočetné, stejně jako chybějící, různě rotované nebo deformované. Vše je však dobře léčitelné ortodontickými aparátky, implantáty nebo zubmi můstky. Některé děti trpí zvýšenou kazivostí mléčného chrupu, který je nutné vždy včas ošetřit u stomatologa.

Zdroj: článek Rozštěp obličeje

Poruchy

V dospělosti může být patologie v oblasti sluchové trubice jedm z prvch symptomů malig expanze v nosohltanu. Poruchy funkce trubice jsou buď obstrukč, nebo jde naopak o poruchy z nadměrné „otevřenosti“. Obstrukč poruchy mohou být mechanické a funkč. Mechanické obstrukce bývají způsobeny faktory vnitřmi, intraluminármi (zánět v důsledku infekce, alergie), nebo zevmi, vedoucími k zevmu útlaku lumen (adenoid vegetace, nádor nosohltanu, ale i poloha vleže na zádech se zatékám a stagnací sekretu v nosohltanu). Funkč obstrukce vzniká následkem trvalého kolapsu stěn tuby v důsledku jejich zvýšené poddajnosti nebo patologického mechanismu otvírá, případně obou faktorů.

Zdroj: článek Eustachova trubice

Pochva

Ženská pochva je elastická trubice ze svalů, dlouhá 7–8 cm, přičemž před stěna je o 2 cm kratší než zad, a průměr je kolísavý asi 3–5 cm. Spojuje vulvu na vnějšku s děložm hrdlem uvnitř. Končí klenbou pošev. Dělož hrdlo č do pochvy shora. Když žena stojí vzpřímeně, pochva směřuje nahoru dozadu. S dělohou svírá úhel asi 45°. Pošev vchod je na zadm konci vulvy, za ústím močové trubice. Nad pochvou je stydký pahorek. Pošev sliznice je silná 3–4 mm a má narůžovělou barvu, která však mě odstín v závislosti na fyziologických změnách; při menstruaci se mě na tmavě růžovou až červenou a při těhotenství na fialovou.

Pojem „vagina“ se často používá pro vulvu, ale tento název je nepřesný, protože vagina jen ústí ve vulvě. Délka, šířka a tvar pochvy se mohou měnit. Normálně je pochva uzavřená, její stěny se dotýkají. Při pohlavm styku se dokáže prodloužit a rozšířit, a to dvakrát až třikrát. Nejvíce se rozšíří při porodu, a to až tak, aby jí mohla projít hlavička novorozeněte. Lubrikaci (zvlhče) pochvy, k ž dochází při sexuálm vzruše a jež výrazně usnadňuje frikč pohyby, zajišťují Bartholiniho žlázy uložené nedaleko poševho vchodu a děložho hrdla. Samotné stěny pochvy žlázy neobsahují, ale hlen skrz ně prostupuje. Hlen může být bílý nebo žlutý, řídký nebo hustý.

V pochvě pohlavně dospělé ženy je kyselé prostředí, které ji chrá před infekcí. V pochvě se však nachází nesteril prostředí, takže snaha o přehnanou, nebo dokonce steril péči je zbytečná až škodlivá. Většinou je lépe (pro prevenci i léčbu) podpořit zdravou rovnováhu pošev flóry (například podporou laktobacilů) než usilovat o její celkové potlače.

Součástí pochvy jsou žlázy nutné k její správné funkci:

  • Bartholiniho žláza – nachází se po levé a pravé straně pod poševm vchodem;
  • Skeneho žlázy – jsou umístěny v hor stěně vaginy poblíž spodho konce močové trubice; ústí buď do močové trubice, nebo do vulvy poblíž otvoru močové trubice.
Funkce pochvy:
  • při pohlavm styku přijímá samčí penis (může dojít k oplodně);
  • rodí se skrz ni (v případě přirozeného porodu);
  • poskytuje kanál pro odtok menstruač krve.

Pochva v pubertě

Před prvm pohlavm stykem je pochva panny chráněna panenskou blánou neboli hymenem.

Pochva po porodu

Při porodu se pochvou dostává z dělohy na svět dítě. Protože je hlavička dítěte při porodu již velmi velká, představuje porod pro pochvu výjimečnou zátěž. Právě proto se používá nástřih hráze. Pochva většiny žen porod přestane bez většího poškoze a vrátí se po něm téměř do původho stavu.

Zdroj: článek Ženské pohlavní orgány

Příběh

Ve svém příspěvku EUSTACHOVA TRUBICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Moc Vám děkuji za odpověď..napsal jste to úplně přesně..mám toho už plné zuby a jsem už z toho hodně unavená..je to velice nepříjemné..a do toho jestě dneska ten bubínek!!!!
Zkusim ty profuky protože mi lèkař řekl že mi tak už může i zůstat.. a saunu bych taky potřebovala jelikož tu rýmu v hlavě pořád mám a stále nejde přes nos ven.
Snad se někdy dočkám toho dne kdy bude už dobře.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marcela.

Dobrý den,
Ještě se na vás obracím s dotazem jestli je možné že na uši slyším dost tlumeně?jakoby přes vatu...odez to nebo už mi to takhle zůstane?..profuky jsou zatím bez efektu.
Děkuji za váš soucit se mnou.

Zdroj: příběh Eustachova trubice

Po zákroku

POZNÁMKA: Při zaháje léčby párou systém Rezum automaticky sleduje čas, dokud nedojde k dokonče naprogramované léčby, a automaticky vypne páru. Páru lze před ukončem léčby zastavit, pokud se uvol tlačítko pro aktivaci páry.

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ: Během léčebného cyklu neuvolňujte tlačítko pro aktivaci páry. Pokud je tlačítko pro aktivaci páry uvolněno před dokončem léčebného cyklu, dodávka páry se automaticky zastaví, což může vést k částečné, a tedy nekomplet léčbě.

Na obrazovce se zobrazí každý jednotlivý čas léčby a počet úplných léčebných zákroků, které byly dokončeny.

Postup:

  • Uvolněte jak spouštěcí tlačítko, tak tlačítko aktivace páry a zatlačte na tlačítko pro staže jehly nahoru, abyste jehlu zasunuli.

VÝSTRAHA: Ujistěte se, že je jehla zcela zatažena tím, že zobrazíte polohu jehly pomocí objektivu. Pokud se před opětovným umístěm zaváděcího zaříze jehla nezatáhne, může dojít k poškoze močové trubice.

  • Změňte pozici zaváděcího zaříze pro další léčbu přesunutím konce přístroje přibližně 1 cm distálně od předchozího umístě jehly. Cílem je vytvořit souvislé, překrývající se léze vzdálené 1 cm a probíhající rovnoběžně s prostatickou močovou trubicí.
  • Udržujte rotaci přístroje v úhlu 90 stupňů mezi léčebnými zákroky, abyste předešli ztrátě předchozího místa léčby.
  • Sledujte přirozený sklon močové trubice, abyste se vyhnuli přílišnému přiblíže k vrcholu, tedy příliš dopředu. Centrujte jehlu mezi spodinou a vrcholem močové trubice a zaměřte se přímo na adenom, pokud ne centrován.

VÝSTRAHA: Před každým ošetřem zjistěte umístě verum montanum ve vztahu ke špičce dříku. Veškerá léčba musí probíhat proximálně od verum montanum.

  • Zaváděcí zaříze vraťte do výchozí polohy v hrdle močového měchýře pro léčbu v kontralaterálm laloku. Otočte dávkovací zaříze o 90 stupňů, abyste umožnili zasunutí jehly na požadované místo na kontralaterálm laloku.

U intravezikálch prostatických protruzí buď laterálch, nebo středch laloků umístěte zaváděcí zaříze 1 cm od proximálho okraje protruze a aplikujte léče párou jehlou umístěnou přibližně 45 stupňů směrem ke střed čáře. Jeden léčebný zákrok pro malý střed lalok (<2 cm) a dva nebo více pro větší střed lalok (>2 cm). Pro zvětšenou centrál zónu aplikujte léčbu 1 cm od hrdla močového měchýře s jehlou umístěnou 45° směrem ke střed čáře tkáně. Neprovádějte léčbu na spodině močové trubice nejméně 1 cm od verum montanum.

UPOZORNĚNÍ: Během procedury je třeba monitorovat zbývající hladinu fyziologického roztoku. Pokud je zdroj fyziologického roztoku prázdný, může mít pacient nepříjemné pocity v uretře kvůli

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Metoda Rezum

Zánět močovodu

Zánět močové trubice, latinsky uretritida, se vyskytuje ve dvou formách – nekapavčité a kapavčité. Projevuje se především změnami při moče, nejčastěji pálem a řezám, častým nutkám na moče, zkaleným až bělavým výtokem, objevuje se podrážděná močová trubice. U žen je uretritida mnohdy spojena se zánětem pochvy. Kapavčitá uretritida má jiný průběh u žen a jiný u mužů. U žen může být počátek zcela bez příznaků nebo jsou velmi slabé, což představuje nebezpečí nepozorovaného rozšíře infekce na dělož čípek, dělohu a vejcovody. Jsou-li zasaženy vejcovody, může dojít k jejich zjizve a následné neplodnosti. Asi 50 % žen s kapavkou pozoruje příznaky v podobě pále při moče a výtoku. Dělož hrdlo nemocné ženy je zarudlé a potažené hnisem. Může se objevit krváce mimo menstruaci či krváce po pohlavm styku. Infekce může zasáhnout také žlázky na malých stydkých pyscích a žlázky při ústí močové trubice a může dojít ke vzniku bolestivého abscesu.

U mužů se kapavčitá uretritida ohlašuje výraznými zánětlivými potížemi. Vyústě močové trubice je zarudlé a zduřelé a nastupují obtíže v podobě pále a bolesti při moče se silným hlenovitým hnisavým výtokem. Při neléče se zánět může rozšířit na prostatu, semenné váčky či nadvarle. Po akutm počátečm stadiu příznaky postupně slábnou a uretritida přechází do chronického onemocně. Během něj se objevuje vleklý slabý výtok.

Nekapavčité uretritidy může vyvolat celá řada mikroorganismů. Nejčastěji jde o E. coli, ale také to může být Chlamydia trachomatis, adenoviry, mechanické zraně močové trubice, chemické zraně a opakované podchlaze. Je to velmi časté onemocně, které je častější u žen než u mužů. Faktory, které usnadňují rozvoj nemoci, jsou cukrovka, onemocně prostaty, těhotenství a špatná intim hygiena. Hlavmi projevy uretritidy jsou změny při moče. Pacienti nejčastěji popisují pále a řezá, časté nutká na moče. Dále se vyskytuje zkalený až bělavý výtok. U žen je uretritida spojena často se zánětem pochvy. Onemocně je nepříjemné a má tendenci se často opakovat.

Zdroj: článek Uretritida

Co na bolest v uchu

Pokud chcete zkusit, zda vy či dítě skutečně trpíte bolestmi ucha, zmáčkněte hrbolek u ústí uš trubice nebo zatahejte za lalůček směrem dolů. Je to trochu drastické, protože pokud má dítě zánět středho ucha, pořádně ho to zabolí, ale budete mít jasno. Při zánětu ucho píchá a pulzuje. Zánět lze zjednodušeně popsat třeba tak, že Eustachova trubice oteče, a tak z ucha nemůže snadno odcházet tekutina, v ž se pak jednoduše množí bakterie či viry a vzniká hnis. Horečka být může, ale nemusí. Jako prevence funguje na bolest ucha, pokud už má dítě rýmu, správné smrká (z každé dírky zvlášť) nebo odsává rýmy (pokud dítě ještě smrkat neumí).

Lékař vás nebo dítě vyšetří a může navrhnout hned několik postupů, tedy například píchnutí injekce s antibiotiky či bez nich, případně antibiotika či jiné kapky lokálně aplikované do ucha (kapky Otipax, Otobacid), ale celková antibiotika nepředepíše, protože to nebývá potřeba. Může se také ukázat, že ačkoli podle vás dítě bolí jedno ucho, zánět má v obou. Můžete také vyžadovat provede jednoduchého CRP testu, který ukáže, zda jde o bakteriál nebo virovou infekci.

Pokud to ještě na lékaře ne, rozhodně nezkoušejte dávat sobě nebo dítěti do ucha česnek, jak doporučují některé babské rady, celé vnitř prostředí byste mohli ještě více podráždit. Spíše zkuste následující: vyrobte kapky z převařené vody s trochou francovky a ty kapejte do ucha. Většinou to u nerozběhlého mírného zánětu zabere. Ale jestliže dítě nadále ucho pobolívá, a navíc má už třeba tři čtyři dny zvýšenou teplotu, vezměte ho co nejdříve k lékaři, může jít o celkovou bakteriál infekci.

Zdroj: článek Co na bolest ucha

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Jitka Konášová

 Mgr. Marie Svobodová

 Bc. Jakub Vinš


ucpana eustachova trubice
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
ucpaná jedna nosní dírka
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>