Vodnatépuchýřky na rukou dětí mohou být projevem infekce, alergie, podráždění nebo poleptání.
Příčiny
Vodnatépuchýřky na rukou často doprovázejí mykózu. Pokud tomu tak je, je lepší navštívit kožního lékaře, který zhodnotí stav dítěte a rozhodne o případné léčbě.
Léčba
Jako první pomoc můžete zkusit jednak koupel ve vodě s octem (6 lžic na 1 l vody), jednak krém Canespor. Pokud tento postup nebude úspěšný, navštivte dermatologa.
V naší poradně s názvem VODNATÉ PUCHÝŘKY NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk.
Již delší dobu se mi tvoří puchýřky které jsou podlité tekutinou která velmi často praskne a odtéká. Kožní lékařka mi doporučila na léčbu gázovým polštářkem IalugenPlus po této terapii se mi vše zhojí ale po několika dnech se zase tyto puchýřky objeví a je to velmi nepříjemné. Otékají mě kotníky na obou nohách. Mám chronickou obstrukčí nemoc, a diabetes druhého typu. Jak bych měl pokračovat v léčbě?
Zdeněk Kopeček Děkuji za kladnou odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Vodnatépuchýřky na nohou, ze kterých vytéká voda, se mohou vytvořit z mnoha možných příčin. Může to souviset s vámi zmíněným otékáním kotníků. Nalézt takto řešení bez znalosti vašeho zdravotního stavu je nemožné. Proto budete muset komunikovat s lékařem, který má možnost vás vyšetřit. Začněte u svého kožního lékaře, protože vidíte, že jeho léčba má pozitivní výsledky. Poraďte se, zda-li aplikovaná léčba může být použita dlouhodobě. Zároveň buďte v kontaktu se svým praktickým lékařem, který vám může pomoci zmírnit otoky kotníků a tím zmírnit tvorbu puchýřků s tekutinou. Pokud nebudete s těmito lékaři úspěšný, tak můžete kontaktovat odborníka na otoky kotníků - lékaře kardiologa, popřípadě lékaře nefrologa.
Vodnatépuchýřky nebo vyrážka na rukou a na nohou mohou být banálním problémem vzniklým z nedbalosti nebo špatnou hygienou, ale také mohou signalizovat závažnější onemocnění.
Příčiny
Některá infekční a chronická onemocnění jsou charakterizována viditelnými kožními projevy ve formě puchýřků. Může se jednat například o lupénku či atopický ekzém, o přenosné choroby, jako je svrab, či jiná parazitární onemocnění. Rovněž různé alergie se často projevují kopřivkou s výskytem vodnatých puchýřků.
Léčba
Léčba je pokaždé zcela individuální a závisí na příčině vzniku puchýřků. Neznalost etiologie nemoci může vést ke komplikacím. Pouze v případě lehkého opálení či popálení může být ošetření v domácím prostředí provedeno bez lékařské pomoci. Ve všech ostatních případech je vhodné se obrátit na lékaře.
První pomoc
Tyčinka proti vzniku puchýřů – omezí tření a vznik puchýřů, je neviditelná, ideální pro otevřenou obuv, snadno se aplikuje a nezanechává stopy.
Hydrokoloidní náplasti na puchýřky – urychlují hojení a především snižují bolestivost a vytvářejí „druhou“ kůži. Slouží také jako prevence vzniku puchýřů.
Vodnatépuchýřky spojené s dyshidrózou se nejčastěji vyskytují na stranách prstů a dlaních. Někdy mohou být postiženy i chodidla. Puchýře jsou obvykle malé o šířce kolem 1 mm a jsou seskupené do shluků.
V závažnějších případech se mohou malé puchýře spojit a vytvořit větší puchýře. Kůže postižená dyshidrózou může být bolestivá a velmi svědivá. Puchýře zaschnou a odlupují se asi za tři týdny.
Dyshidróza má tendenci se poměrně pravidelně opakovat měsíce nebo roky.
V naší poradně s názvem VODNATÉ PUCHÝŘKY NA CHODIDLE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zybněk.
Dobrý den, občas se mi udělá vodnatý puchýřek na chodidle. Nijak to nebolí ani nesvědí. Pokud ho propíchnu vyteče "voda" . Po několika dnech se mi oloupe kůže postižená puchýřkem. Dělá se to jak na chodidle tak i mezi prsty (většinou mezi palcem a druhým prstem ) . Jedná se o plíseň ? je na čase navštívit lékaře ?
děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
U plísně se nedělají puchýřky podlité vodou. Takové puchýře, které popisujete, vznikají tehdy, když dochází k mechanickému otlačení. Navštívení lékaře by bylo vhodné, ale zřejmě bude třeba využít zkušeností jednak kožního lékaře a zároveň i ortopéda, který odhalí příčiny otlaků.
Pro většinu lidí s dyshidrózou jsou vodnatépuchýřky jen svědivá nepříjemnost. U jiných může bolest a svědění omezovat používání rukou nebo nohou. Intenzivní škrábání může zvýšit riziko rozvoje bakteriální infekce v postižené kůži.
V naší poradně s názvem VODNATÉ PUCHÝŘKY NA CHODIDLE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek .
U plísně se nedělají puchýřky podlité vodou. Takové puchýře, které popisujete, vznikají tehdy, když dochází k mechanickému otlačení. Navštívení lékaře by bylo vhodné, ale zřejmě bude třeba využít zkušeností jednak kožního lékaře a zároveň i ortopéda, který odhalí příčiny otlaků.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zbyněk.
zapomněl jsem dodat že plísní jsem trpěl před těmito puchýřky .. tak jsem právě předpokládal že toto může být další projev plísně ..
Nejprve ošetřujeme jednu polovinu obličeje. Na důkladně očištěnou pleť naneseme BÍLÝ (záporný/negativní) gel a na žehličce nastavíme proud na č. 1. Automaticky se nastaví 2 minuty. Žehlíme jednu polovinu obličeje. Proud v žehličce od sebe odpuzuje bílý gel, který se okamžitě dostane až do třetí vrstvy pokožky, přes škáru k bazální vrstvě, kde pomocí žehličky napomáhá k rychlejší regeneraci a štěpení buněk. Naneste vždy dostatek gelu, aby žehlička dobře klouzala. Gel nanášejte pipetkou z ampulky přímo na pleť, snížíte tím jeho spotřebu. Poprvé je spotřeba větší, ale postupně vyčištěná a vyživená pokožka spotřebuje gelu méně. Galvanický proud z pokožky začne uvolňovat hloubkové nečistoty a toxiny a zprůchodňovat póry. Všechny tyto nečistoty na sebe naváže BÍLÝ polarizovaný gel, který je ve druhé fázi „vytažen“ ven. Ukončení času žehlička oznámí akustickým signálem (pípáním).
Bílý gel důkladně umyjeme vodou a naneseme MODRÝ (pozitivní/kladný) gel. Na žehličce nastavíme proud na č. 2, to je 3 minuty na polovinu obličeje. Proud v žehličce k sobě přitahuje jako magnet bílý gel s nečistotami a toxiny a vtlačuje do pokožky modrý polarizovaný gel, který hloubkově vyživuje a intenzivně hydratuje pokožku. Žehličkou se pomocí galvanického proudu dostanete až do třetí bazální vrstvy pokožky a zcela bezbolestně do ní vpravíte „vitamínovou injekci“, obsahující nejen vzácné komponenty, které pokožce dodají energii, provzdušní buňku a oživí stresovanou, unavenou mladou i stárnoucí pleť, ale i vyrovnají pH pokožky a dodají jí nezbytné vitamíny a antioxidanty. A co je nejdůležitější? Do mezibuněčného prostoru si pomocí galvanické žehličky zapravíte kromě výživných látek i patentovanou složku ageLOC, která vám na přechodnou dobu zastaví činnost nově objeveného enzymu arNOX – vnitřního urychlovače stárnutí, který nám v těle cca od 26. roku života produkuje volné radikály a tím způsobuje stárnutí.
Po ukončení žehlení důkladně smyjeme modrý gel se zbytkovými nečistotami a zatáhneme tonikem. Pokud používáme originální „živý“, tedy biologicky aktivní – Natural Collagen FACE INVENTIA, naneseme na vlhkou pokožku jednu kapku. Podíváme se do zrcadla a porovnáme půlku obličeje, která byla vyžehlená, upozorníme na rozdíly, případně vyfotíme a následně provedeme ošetření druhé půlky obličeje. Takto ošetřená pleť je provzdušněná a pročištěná, každá buňka je doslova „nadopovaná“. Spuštěný proces v podstatě běží až do rána, a proto budete druhý den překvapeni, jak se výsledek včerejšího žehlení několikanásobně zlepšil. Pokud chcete k určité příležitosti vypadat velmi dobře, doporučujeme žehlení den před plá
Ve svém příspěvku VODNATÉ PUCHÝŘKY NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk.
Již delší dobu se mi tvoří puchýřky které jsou podlité tekutinou která velmi často praskne a odtéká. Kožní lékařka mi doporučila na léčbu gázovým polštářkem IalugenPlus po této terapii se mi vše zhojí ale po několika dnech se zase tyto puchýřky objeví a je to velmi nepříjemné. Otékají mě kotníky na obou nohách. Mám chronickou obstrukčí nemoc, a diabetes druhého typu. Jak bych měl pokračovat v léčbě?
Zdeněk Kopeček Děkuji za kladnou odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kozlova marie.
Zde je pět preventivních kroků pro krk bez vrásek:
Pečlivé čistění. Pokožka na krku je po celý den vystavena ataku nečistot a škodlivin. Při ranní a večerní očistě pleti proto nekončete na bradě, ale pokračujte pečlivě až dolů k dekoltu.
Pravidelné krémování. Další důležitou součástí každodenní péče je nanášení krému. V této části těla je pokožka tenčí a jemnější než jinde, proto potřebuje pravidelný doping a výživu. Kromě krému jí občas dopřejte o stupeň lepší péči v podobě séra.
Správný směr. Nevhodným nanášením krému můžete napáchat více škody než užitku. Pro maximální efekt postupujte vždy střídavě plochou obou rukou zdola nahoru k hraně čelisti, nikdy ne obráceně. Rozhodně se nedoporučuje kůži v této oblasti hrubě třít či roztahovat do stran.
Hlavu vzhůru! Stejně jako v oblasti dekoltu, tak i na krku si můžete způsobit zbytečné vrásky špatným držením těla. Předcházet problémům je vždy lepší, proto zlaté pravidlo zní: za všech okolností se držte pěkně vzpřímeně s hlavou vzhůru.
Cvičení pro zpevnění. Domácí posilování horní části krku nezabere příliš času a můžete ho provádět kdekoli. Naznačte hluboké zívnutí, ale držte přitom ústa zavřená. Soustřeďte se na zatnutí všech svalů.
Ve svém příspěvku VODOVÉ PUCHÝŘKY NA CHODIDLECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel JK.
Dobrý den,
vodové puchýřky bývají často diagnostikované jako druh lupénky v důsledku jejich časté recidivy. Příčin může být mnoho, např. i příležitosná konzumace alkoholu, příliš tučná, mastná, slaná či kořeněná jídla, mnoho sacharidů, ale i podráždění pokožky (nadměrné vysušení). Může však jít také o konzumaci potravin např. jablka, rajčata, okurky .... , které rovněž mohou zpouštět projev onemocnění. Významnou roli tu hrají orgány trávicího systému (mj. játra) a orgány vylučovací (ledviny). Při podráždění se na pár dnů objeví drobné puchýřky na chodilech anebo na dlaních a po nasazení "diety" opět mizí. Výborným pomocníkem při vážnějších stavech je odvar z měsíčku lékařského. Stačí zhruba na 30 minut ponořit nohy do odvaru a puchýřky se vstřebají, kůže nesvědí a celkově je ozdravena. Na noc se aplikuje sádlo s obsahem extraktu z měsíčku.
Samotný problem, jak již bylo uvedeno výše, tkví ve funkci jater a ledvin. Pomůže zvýšený pitný režim (čistá voda, nikoli minerálky), dále bylinkové čaje (kopřiva, máta, měsíček, heřmánek). K podpoře funkce jater však výborně poslouží aloe vera (nejlépe Activ aloe - ve dnech problému zvyšte dávku na 25 - 50 ml denně), případně chlorella anebo mladý ječmen. Dobře působí také doplněk stravy - lněný olej, olej z pupalky dvouleté anebo brutnákový olej, který je dražší, ale také vzácnější na důležité látky. Onemocnění nelze vyléčit, ale je možné kontrolovat recidivu a zmírňovat příznaky.
hezky den, Jk
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Majka.
Dobrý den,
také mám tento problém, ale byla doba kdy se mi rozlezly i po rukách, většinou mezi prsty a na konečcích prstů kolem nehtového lůžka... pitný režim dodržuji a jím spíše zeleninu a ovoce, klasické sádlo jsem již zkoušela a nic moc nepomohlo... Puchýřky se vždy vrátí v létě kdy chodím v sandálech a nohy prakticky pořád větrají... žádné ponožky... mořský písek taky nezabral... měsíček lékařský trochu... Nevím si s tím rady.. večer po koupeli je vždy namažu lékařskou vazelínou ale nad ránem bych se uškrábala... zkoušela jsem různé krémy ale vazelina pomáhá nejvíce...
Pokud máte odmala velice citlivou pokožku v obličeji, tváře vám často reagují zarudnutím třeba po koupeli, po sportu, cvičení, jízdě na kole, tanci, ale někdy i po jídle, případně kvůli chladu, a trvá dlouho, než zarudnutí vybledne, tak v dospělosti můžete trpět kuperózou.
Kuperóza je postižení kapilár v kůži, které ztrácejí schopnost rozšiřovat se a smršťovat. Výsledkem jsou nevzhledné prosvítající žilky v oblasti tváře a dekoltu. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u žen se suchou nebo velmi tenkou pokožkou a jistou úlohu v něm hraje i dědičnost.
Kuperóza se častěji vyskytuje u lidí se světlou pokožkou fototypu I a II a více u žen než u mužů. V podstatě se jedná o trvale rozšířené drobné kožní cévky – kapiláry. Nejčastější výskyt takovýchto cévek je v obličeji, dále pak na krku a v dekoltu. Mohou se ale objevit kdekoliv na těle. Červenání pokožky je stále častější a začíná se objevovat již ve věku kolem 20 let. Pokud není červenající kůže vhodně ošetřována a léčena, stav se dále zhoršuje a stává se závažným.
Proti začervenalým žilkám se lze efektivně bránit volbou vhodných kosmetických přípravků. Lékaři však bohužel dosud nezjistili, co vlastně samotnou poruchu pružnosti kapilár způsobuje. Je ale prokázáno, že zhoršení příznaků předejdete, pokud se budete vyhýbat stresu, prudkým změnám teploty, slunečnímu záření, sauně a odpustíte si horké nápoje, alkohol či kořeněná jídla.
V opravdu zásadních případech je nutné navštívit dermatologa. Ale pokud jde jen o drobné žilky, můžete se pokusit kuperóze předejít. Jako podpůrná léčba pomáhá zvýšený příjem vitaminu C, dále existuje vynikající krém na kuperózu od Dr. Beltera, který podrážděnou pokožku uklidní, chrání proti UVA a UVB záření a navíc zakrývá nevzhledné flíčky. Malým zázrakem je také pohanka, ze které je navíc možné připravit chutné pokrmy.
Prevence:
vitamin C
pohanka
kvalitní kosmetika
Do budoucna je rozhodně zapotřebí používat krémy s vyšším ochranným faktorem, a to zejména na postižené partie. Kromě kvalitní přírodní kosmetiky je důležitá i změna životosprávy. Je nutné se vyvarovat alkoholu, cigaret a kořeněných jídel. Nedoporučují se prudké změny teplot a nadbytečný stres. I zde platí zlaté pravidlo, že je snazší neduhu předcházet než se ho zbavit.
Ve svém příspěvku JEDNORÁZOVÉ PLEŤOVÉ MASKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Luciáš.
Já ujíždím na pleťových maskách. Jsou výborné jak na čištění pleti - uvolňují ucpané póry, na hydrataci, lifting či relax. Nedávno jsem objevila obchod, kde mají nepřeberné množství masek! Konečně si je nemusím vozit z ciziny. Krémových masek je na trhu dost, ale tady mají úžasné vychytávky jako jsou buničité masky, hydrogelové, 3D masky, dokonce Zlatou masku. Taky masky na dekolt, oči, ruce, nohy, vlasy.... no prostě PARÁDA!
A nejstojí moc.jukněte na salondoma.cz
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Ivís.
Luciáši, poraď mi, jaké masky máš vyzkoušené a jsou dobré na čištění pleti a popř. i ramen a dekoltu. Je jich tam fakt hodně. Díky.
Botocell je intenzivní liftingová péče s účinkem jako BOTOX! Neinvazivní a šetrné ošetření bez injekcí a nebezpečí poškození pokožky a svalů. Velmi efektivně řeší problém stárnutí pokožky a mimických vrásek. Více či méně hluboké vrásky v oblasti obličeje vznikají v důsledku přirozeného stárnutí pokožky a opakovaných stahů obličejových svalů, tvoří se, když mluvíte, usmíváte se, mračíte se, smějete se anebo pláčete, a tvoří se dokonce i během spánku! Po čase se vytvoří linie mezi obočím, záhyby na čele, vrásky okolo úst, vějířky okolo očí a pokožka celkově zestárne. Bojujte tedy tímto přípravkem proti stárnutí pleti!
Krém s dvojím efektem pro znatelně pevnější pleť s výraznými konturami tváře, který podporuje tvorbu „zpevňující sítě“ a kolagenu v pleti. Je ideální pro ženy, které touží po dokonalých, mimořádně kvalitních protivráskových přípravcích zlepšujících kvalitu pleti, vypínajících, zpevňujících a obnovujících kontury obličeje.
Liftingový krém Matriciane Fermeté bojuje proti ztrátě pevnosti a jasu. Obnovuje kontury obličeje a vyplňuje i hluboké vrásky. Je ideální pro věkovou kategorii od 45 let, pro pleť s viditelnými vráskami a povadlými konturami. Vyhovuje i citlivé pleti.
Zde je možné zakoupit liftingový krém značky Bioderma.
Ve svém příspěvku OŠETŘENÍ PLETI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ola.
Prosím poraďte jaké je další ošetření pleti po sloupnutí gelové masky z obličeje, krku a dekoltu. Aplikovala jsem si masku s čajovníkem a okurkou.
Dále prosím o radu, jaké cviky mám cvičit na zpevnění břišních svalů, zádových a prsních svalů, zadečku a stehen... Na zádech se mi tvoří "visací" kožní záhyby, na břiše mám vrstvu tuku a na stehnech při chůzi v kr. kalhotech nebo sukni pozoruji "vlnění" kůže do ošklivých vrásek. Zadeček mám povislý a při chůzi se mi také vlní. Stáhnu-li na něm svaly, utvoží se mi na něm povadlé vrásky...
Děkuji za radu.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Dyshidrotický ekzém je onemocnění kůže charakterizované malými pupínky nebo malými puchýřky na dlaních nebo nohou, které jsou naplněné čirou tekutinou. Jde buď o akutní, nebo chronickou dermatózu prstů, dlaní, plosek. U mnoha lidí je forma nejčastěji chronická.
Malé průsvitné puchýřky jsou vyplněné čirou tekutinou, mohou svědit, bolet, ale i nijak se neprojevovat. Průběh zhoršuje kontakt s mýdlem, vodou nebo dráždivými látkami. Nehty na postižených místech mají skvrnitý vzhled s malými dolíčky.
Příčiny onemocnění jsou neznámé, ale je zde předpoklad, že některé alergeny mohou onemocnění spustit. Lidé alergičtí na roztoče, nikl nebo na cokoliv jiného, mají s touto alergií problém.
Dyshidrotický ekzém je sice svízelný chronický kožní problém, ale léčba je možná – základem je prevence vysušení kůže (ochranné krémy, koupele se zvláčňujícími prostředky), při zánětlivých projevech vám lékař může předepsat kortikoidy či imunomodulační léky. Také je možné vyzkoušet homeopatika k urychlení léčby a hojení puchýřů, například lze využít kombinaci homeopatických léků Arnica montana 9 CH a Cantharis 9 CH v dávkování 3x denně 5 kuliček od každého. Dále mazat mastí Cicaderma 2x denně v tenké vrstvě. Puchýře po těle by měly být pryč během jednoho dne.
Onemocnění není nakažlivé na jiné osoby, ale nedoporučuje se puchýře škrábat, či snad dokonce propichovat. Mohlo by dojít k infekci a zhoršení potíží. Po zhojení je kůže velmi suchá a má tendenci praskat anebo se loupat, je tedy vhodné ji promašťovat. Vynikající přípravek je například Lipobase.
Na rukou je dyshidrotický ekzém častým projevem.
K základní medikaci náleží i užívání antihistaminik, antibiotik a laváž v roztoku manganistanu draselného. Kožní lékař vám může naordinovat také fototerapii, přípravky z hnědouhelného dehtu, kortikosteroidy v tabletách, imunosupresivní tablety či alitretinoin.
V naší poradně s názvem MASTNÁ PLEŤ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Natálie.
Dobrý den už od 15 let mám akné,rozneslo se mi snad všude na obličeji,na dekoltu,na zádech.Mám i fleky,protože si nemůžu pomoct,ale vadí mi když mám černé pory nebo bílé velké akné,potřebuji poradit jak se mám zbavit těch fleků.Děkuji za odpověd.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zbavte se v první řadě akné tím, že vyčistíte svůj organizmus změnou stravování a aktivním pohybem. Zde je seznam článků, kde se řeší souvislost akné a špatné životosprávy a několik typů na detoxikaci: https://www.zdravi-lecba.cz….
Zničená kůže od akné a fleky po akné zůstávají na celý život. Stejně jako ostatní jizvy, je nelze nijak odstranit, jen se dají maskovat makeupem.
Alergie – věk: neomezeně: Když se dítě začne ošívat – může to být miminko i osmnáctiletý „chlap“ – buďte si jisti, že něco není, jak by mělo být. Čichalo dítě k nějaké květince, vyprali jste v novém, zaručeně hypoalergenním prášku? Dostalo k obědu lívance s úžasnou marmeládou? Jestliže vašeho potomka po některé z těchto změn popadla do svých spárů alergie, může mít na těle několik droboučkých pupínků, ale také rozsáhlé splývající fleky. Přidat se může i horečka. Alergie může vašeho potomka přepadnout na pár hodin, ale také se ho jako klíště držet několik dní. Pomoci mohou protialergické léky, jako je Dithiaden, Claritine, Zyrtec. K lékaři zajděte, pokud vyrážku provázejí i jiné alergické projevy, a to ihned. Navštivte ho i v případě, že vyrážka nezmizí do tří dnů, nebo se prudce zhoršuje.
Atopický ekzém – věk: od 3 měsíců: Je to vskutku nepěkný pohled, když se hedvábná pokožka tříměsíčního, ale klidně i staršího potomka změní místy v zarudlé mokvající plochy pokryté žlutavými krustami, zejména na tvářičkách a ve vlasaté části hlavičky. Navíc dítě postižená místa velmi svědí. Horečka při atopickém ekzému běžná nebývá, ale připravte se na ni při komplikacích nebo bakteriální kontaminaci. K nebezpečí rozšíření na další části těla se přidávají nepříjemnosti v podobě bakteriálních či kvasinkových infekcí. Batolátkům a starším dětem se atopický ekzém většinou usadí na krku a v ohybových rýhách kloubů. Atopický ekzém je bohužel velmi vytrvalý. Některé děti se ho zbaví do dvou, jiná do šesti let, další si ho ponesou celý život. Při podezření na atopický ekzém zajděte k lékaři a domluvte se s ním na vyšetření na alergologii. Kromě léčby bude možná dítě muset dodržovat dietní režim – to v případě, že by mělo alergii na nějaké potraviny. A vy si připravte pevné nervy a hodně trpělivosti, abyste to věčné mazání a hlídání přežili ve zdraví (duševním). Soustavná péče je totiž naprosto nezbytná. Mokvavé plochy zklidňují obklady z Jarischova roztoku či z heřmánku nebo také mastičky, případně vám lékař předepíše antibiotika.
Impetigo – věk: kojenci, batolata, méně předškoláci: Dítě si často samo může špinavými prstíky zavléct do ranky infekci. Získají-li vládu stafylokoky, puchýřky se naplní tekutinou, praskají a pokrývají se krustou medové barvy. Je-li viníkem streptokok, mohou chybět puchýřky, ale tvoří se krusty. Impetigo se může rozšířit i na jiné části těla, „označkovat“ může – není-li léčeno antibiotiky – celou rodinu. Je velmi nakažlivé, zejména při kontaktu dětí nebo špatné hygieně. Horečka běžná nebývá, zato zduří lymfatické uzliny blízko původního ložiska. Ložiska mohou spl
V naší poradně s názvem RADA HŘEBÍČEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Magdaléna.
Dobrý den, koupila jsem si hřebíčkový olej, protože mám podezření, že jsem se nakazila svrabem. Svědění se vyskytuje pouze v oblasti dekoltu, a v loketních jamkách s drobnými pupínky někdy až k zápěstí, ale intenzivní noční svědění se téměř nevyskytuje, tudíž se možná jedná pouze o planý poplach, ale bohužel v nejbližších dnech se kvůli zahraniční cestě nedostanu k lékaři, který by mi tu tuto skutečnost případně potvrdil nebo vyvrátil. Ráda bych alespoň prvotně předešla dalším komplikacím právě použitím hřebíčku. Prosím o zodpovězení několika otázek než začnu s aplikací ... V jakém cca poměru naředit hřebíčkem s rostlinným olejem, aby směs příliš nepodráždila pokožku? V oblasti genitálií nepociťuji žádné svědění, je přesto vhodné lehce nanést olej i do těchto míst? Mohu se tímto olejem namazat i na čele a spáncích? Je lepší ošetření provádět několik dnů po sobě? Děkuji za cenné rady.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
U hřebíčkového oleje nejprve ověřte doporučení výrobce, co uvádí na etiketě obalu. Pokud by tam bylo uvedeno, že je výrobek připraven pro zevní užití, tak už to neřeďte. V každém případě před samotnou aplikací vyzkoušejte test snášenlivosti a to tím, že nanesete malé množství oleje za ucho a po hodině zkontrolujete reakci kůže. Olej můžete aplikovat na pokožku na celém těle. Opakované natření zvyšuje účinnost. Důležité je vědět, že i když se vám podaří svrab olejem zahubit, tak bude svědit dál minimálně ještě týden. Je to proto, že zákožky zůstanou v kůži ležet mrtvé a tam se rozkládají, což způsobuje to vleklé svědění i po úspěšném zahubení zákožky. Pozor! Olej nezahubí larvy, které se normálně vylíhnou, proto je dobré používat hřebíčkový olej dlouhodobě - dokud jsou patrné červené pupínky na kůži. Po celou dobu je nutné vyvarovat se drbání a rozškrábání svědivých pupínků. Pokud již rozškrábané jsou, tak doporučuji omývat heřmánkovým odvarem na střídačku s odvarem řepíku - 3 krát denně.
Herpetický virus Varicella zoster, který je původcem pásového oparu, rovněž způsobuje plané neštovice.
Plané neštovice (latinsky Varicella) jsou virové infekční onemocnění typické pro dětský věk. Původcem je virus Varicella zoster (HHV-3) z čeledi Herpesviridae, jehož výhradním hostitelem je člověk. Virus se přenáší kapénkami při přímém kontaktu s nemocným a charakteristickým projevem této infekce je vyrážka provázená horečkou. Plané neštovice mají obvykle mírný průběh a do dvou týdnů dochází ke spontánnímu vyhojení. Virus poté zůstává ukryt v některém senzitivním gangliu a při jeho reaktivaci vzniká takzvaný pásový opar. Primoinfekce u adolescentů a dospělých mívají těžší průběh. Nákaza je nebezpečná pro těhotné, zejména v pokročilém stupni těhotenství.
Plané neštovice jsou v České republice nejčastějším infekčním onemocněním. Planými neštovicemi nejčastěji onemocní děti od 3 do 10 let věku, později už má většina lidí protilátky, i když onemocnět může v podstatě kdokoliv. Epidemie planých neštovic se vyskytují nejčastěji v zimě a brzy zjara, a to obvykle ve dvou až čtyřletých cyklech, kdy doroste nová generace vnímavých dětí. Nemoc se šíří velmi snadno, virus se uvolňuje v sekretu neštoviček a je také v dýchacích cestách, šíří se tedy vzduchem. Po kontaktu s infikovanou osobou v uzavřeném prostoru onemocní až 90 % lidí (pokud nemají protilátky). Jedinci s planými neštovicemi jsou nakažliví pravděpodobně jeden nebo dva dny před výsevem vyrážky a až šest dní po prvním výskytu. Infekce se přenáší kapénkami, vznikajícími při mluvení, kašli nebo kýchání, z nakaženého člověka na vnímavé jedince v okolí (údajně až na vzdálenost 10 metrů).
Inkubační doba
Inkubační doba planých neštovic je 14 až 23 dní, tedy průměrně 14 dní. Poté se mohou objevit první nespecifické příznaky, takzvané prodromy, které ohlašují příchod onemocnění. U malých dětí obvykle nejsou, jsou výraznější u dětí starších 10 let a u dospělých mohou být i závažnější. Je pravděpodobné, že za závažnějším průběhem u starších pacientů stojí vyšší infekční dávka. Zatímco mladší děti se většinou nakazí rychlým kontaktem (návštěva, školka, jesle), starší pacienti (sourozenci, rodiče) se nakazí od člena rodiny, který infekci přinesl. Příznaky zahrnují horečku, zimnici, žaludeční potíže nebo průjem, svědění nebo bolest kůže v místech, kde se později objeví vyrážka.
Prodromální příznaky předcházejí příznaky klinické o 3 až 4 dny. Bolesti hlavy a horečka každopádně ohlásí příchod neštovic zhruba za 24 až 36 hodin před výskytem první neštovičky – a v této chvíli začíná být pacient infekční. Pro plané neštovice je ty
Ve svém příspěvku VYRAZKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Olina.
Dobry den dostala jzem svetr od zname ,ktery sama dostala svetr jsem nosila na sobe asi 3hodiny a do rana jsem mnela na tvari vyrazku a pozdeji na dekoltu ,krku a na obou pazich.nejprve se objevilimale pupinky a na pazich takove male livanecky ktere jsem rozskrabala a objevila se malicka vyrazka nejhorsi je,ze jsem nakazila osmnatiletou dceru a trinactileteho syna a porad nevim co to mame a jak jsem infekcni?
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Neštovice jsou virovým onemocněním, pro které je typická vyrážka a strupy na kůži. Nejznámější jsou dva typy neštovic a to pravé a plané. Pravé neštovice jsou v současnosti považovány za vymýcené, a proto se již proti nim neočkuje.
Příznaky a průběh
Plané neštovice zvané varicella jsou vysoce nakažlivé, pokud jimi člověk jednou onemocní, tak má zajištěnou doživotní imunitu. Nemoc se šíří vzdušnou cestou a přímým kontaktem. Příznaky jsou horečka, malátnost, bolest hlavy a charakteristické pupeny, které se postupně mění ve vodnaté svědivé puchýřky. Vyrážka se obvykle objevuje na hlavě, krku, zádech a končetinách. V těžších případech může být i na víčkách, v dutině ústní a na pohlavních orgánech. Akutní onemocnění trvá 4 až 8 týdnů. Neštovice se léčí různými mastmi a pudry na svědivou kůži.
Fotografie neštovic
Příznaky toto choroby si můžete prohlédnout zde: neštovice foto.
Léčba
Člověk nakažený neštovicemi by neměl chodit do kolektivu, dokud mu nezaschne poslední pupínek. Měl by se zcela vyhnout fyzické námaze. Protože tyto pupínky jsou velmi svědivé, doporučuje se je mazat například tekutým pudrem či jiným přípravkem, který vám doporučí v lékárně. Pacient by měl být v klidu a dodržovat pitný režim. Pokud se u něj objeví horečka, měl by užívat léky na její snížení, případně zábaly.
Pravé versus plané neštovice
Pravé neštovice, jak již bylo zmíněno, se dnes již nevyskytují, a proto se proti nim neočkuje. Původně to bylo velmi nakažlivé onemocnění, které mělo i velmi vysokou úmrtnost. Pravé neštovice se přenášely jen mezi lidmi, proto řešením této nemoci bylo nemocné izolovat a jejich blízké naočkovat.
Plané neštovice jsou v současnosti jedním z nejčastějších infekčních onemocnění. I proti planým neštovicím existuje vakcína. Tato vakcína je dobrovolná.
Neštovice u dospělých
U dospělých osob je toto onemocnění těžší. Objevují se různé komplikace, například meningitida, encefalitida, pneumonie a další.
Neštovice v těhotenství
Pro těhotnou ženu může být toto onemocnění velmi nebezpečné, obzvlášť pokud je již v pokročilém stupni těhotenství. Obzvlášť proto, že placenta virus nezastaví a plod může být infikován, což by vedlo k různým vrozeným vadám, může být i postižen centrální nervový systém.
Další informace o neštovicích jsou vidět zde: plané neštovice.
V naší poradně s názvem DEKOLT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna Zdráhalová.
dOBRÝ DEn,
ráda bych požádala o radu,
mám vrásky na dekoltu, protože spím jen naboku,
lze to něčím zlepšit?
děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Sama jste určila příčinu zkrabacení kůže na dekoltu - spánek na boku. Když odstraníte tuto příčinu, tak se zastaví zhoršování těchto vrásek. Zvráštělou pokožku můžete vypnout posílením prsních svalů. Aplikací krému proti vráskám můžete pomoci k regeneraci pokožky.
Kvasinková infekce na pokožce hlavy způsobuje svědivou vyrážku. Vyrážka může být červená nebo fialová a může se objevit ve skvrnách různých tvarů. Vyrážka může prasknout a mohou se tvořit krusty. Tato krusta může způsobit vypadávání vlasů. Můžou se také objevit:
šupiny, bílé šupiny;
vodnatépuchýřky;
silné bílé nebo žluté mastné skvrny;
měkké a bílé mokvající oblasti;
bílé a červené pupínky plné hnisu.
Zde si můžete prohlédnout fotografie, na kterých je vidět, jak vypadá kvasinková infekce na pokožce hlavy: kvasinky ve vlasech foto.
Pokud se Candida dlouhou dobu neléčí, může se rozšířit i mimo pokožku hlavy, kamkoliv do těla. V takovém případě se objevují příznaky jako je:
únava;
zažívací problémy;
podráždění močových cest nebo genitálií;
bílé, bolestivé léze v ústech, známé jako afty;
bolest dutin.
Tyto příznaky mohou mít i jiné nemoci. Jediným definitivním způsobem, jak zjistit, že podráždění pokožky hlavy je infekce způsobená Candidou, je navštívit lékaře, který provede vyšetření kožních lézí.
Kvasinková infekce pokožky hlavy a vypadávání vlasů
Pokud vaše kvasinková infekce pokožky hlavy trvá dlouhou dobu, může se vám nahromadit spousta šupinek a odumřelé kůže. Časté škrábání nebo nanášení sušících chemikálií na postiženou oblast může také poškodit vlasové folikuly.
Všechny tyto faktory mohou vést k určitému vypadávání vlasů. To je zvláště běžné u lidí, kteří mají hypotyreózu (nedostatečná funkce štítné žlázy).
Pokud si však všimnete náhodných kruhových skvrn, které jsou zcela plešaté, navštivte svého lékaře. Můžete mít infekci zvanou tinea capitis, která také patří mezi kožní onemocnění pokožky hlavy.
Ve většině případů může váš lékař diagnostikovat dyshidrózu na základě fyzického vyšetření. Žádný laboratorní test nemůže specificky potvrdit diagnózu dyshidrózy, ale váš lékař může navrhnout testy k vyloučení jiných kožních problémů, které mají podobné příznaky.
Například šupinky kůže můžou být testovány na typ plísně, která způsobuje atletickou nohu. Kožní alergie a citlivost lze odhalit vystavením skvrn na kůži různým látkám.
V naší poradně s názvem PALENI ZAHY A PUCHYRE V ZADU NA JAZYKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina Moravcova.
Dobry den,v zady v krku na jazyku se mi udelali jakoby vodnate puchyrky,neboli ani nepali,jen me v poslednich dnech pali dost casto zaha.Muzete mi poradit o co se jedna?Mam jit k doktorovi?Predem dekuji za odpoved s pozdravem Martina
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Na pálení žáhy vám pomůže soda bicarbona, ale s těmi puchýřky na jazyku se stavte na ORL, ať máte jistotu, co to je.
V závislosti na závažnosti příznaků mohou možnosti léčby zahrnovat:
Kortikosteroidy Krémy a masti s vysokou účinností kortikosteroidů mohou pomoci urychlit vymizení puchýřů. Zabalení ošetřované oblasti do plastové fólie může zlepšit absorpci. Po aplikaci kortikosteroidu lze také aplikovat vlhké obklady, aby se zvýšila absorpce léku. V závažných případech může lékař předepsat kortikosteroidní pilulky, jako je Prednison. Dlouhodobé užívání steroidů může způsobit vážné vedlejší účinky.
Fototerapie Pokud jiná léčba není účinná, může lékař doporučit speciální druh světelné terapie, která kombinuje ozáření ultrafialovým světlem s léky, které pomáhají, aby pokožka byla vnímavější vůči účinkům tohoto typu světla.
Imunitní masti Léky, jako je takrolimus (Gecrol) a pimekrolimus (Elidel), mohou být užitečné pro lidi, kteří chtějí omezit svou expozici steroidům. Vedlejším účinkem těchto léků je zvýšené riziko kožních infekcí.
Botulotoxinové injekce Někteří lékaři mohou zvážit doporučení botulotoxinových injekcí k léčbě závažných případů dyshidrózy.
Protože příčina dyshidrózy je obecně neznámá, neexistuje žádný osvědčený způsob, jak tomuto stavu zabránit. Můžete pomoci předejít vzniku vodnatých puchýřků tím, že budete zvládat stres a vyvarujete se vystavení kovovým solím, jako je kobalt a nikl.
Zde jsou uvedeny některé správné postupy péče o pokožku, které mohou také pomoci chránit pokožku:
Používejte jemné čisticí prostředky a vlažnou vodu k mytí rukou a osušení rukou;