Reflux u miminek nastává tehdy, když miminko pije mléko a dojde k jeho vrácení do jícnu nebo úst. Pokud jste někdy měli pálení žáhy, znáte ten pocit, který je velmi nepříjemný a u miminek způsobuje právě kyselý reflux. Tento stav je dočasný problém, který se sám zlepší. Nejedná se tedy o nic závažného ani o nějaké onemocnění. Pro mnoho matek je tento stav velmi frustrující. Asi polovina miminek trpí refluxem jednou až dvakrát denně. Zejména se objevuje v prvních třech měsících. Nicméně existuje malé procento dětí, které trápí nepříjemné, těžké nebo přetrvávající refluxy.
U miminka se objevuje v podobě vyprazdňování žaludku prostřednictvím zvracení nebo jemného vylučování mateřského mléka. Může se také objevit škytavka a kašel, nebo dokonce může dojít k prskání mléka. Tento jev je naprosto normální.
Domácí léčba refluxu u miminek
Pokud miminko trpí mírným refluxem, můžete vyzkoušet tyto tipy:
krmte miminko ve vzpřímené poloze;
držte miminko ve vzpřímené poloze po dobu 20 až 30 minut po každém krmení;
pokuste se krmit miminko v menších dávkách, ale častěji;
pokud krmíte pomocí lahve a miminko má každé 3 minuty tendenci říhat, ujistěte se, zda otvor v dudlíku není příliš velký. Dudlík, který je příliš velký, způsobuje rychlý tok mléka při krmení.
Pokud má miminko velmi závažný a nepříjemný reflux, může vám lékař doporučit přidávání zahušťovadel do krmení. Zahušťovadla lze přidávat pouze po dobu dvou týdnů, jsou volně prodejná pod názvem Nutriton. Zde je odkaz na cenu: Nutriton cena.
V naší poradně s názvem RAKOVINA MÍZNÍCH UZLIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Enyy.
Dobry den, přítel prodělal před 13 lety IV. Stadium . 11 let se snažil s manželkou o miminko , ale spermiogram byl 2 krát negativní.rozvedl se ... Já miminko nechci, tak bych se chtěla zeptat, jestli tento stav spermiogramu je neměnný, a nemusíme se chránit.moc dekuju za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nelze takto s určitostí říci, že váš přítel bude po zbytek života neplodný. Svojí trvalou neplodnost si musí váš přítel ověřit u svého ošetřujícího lékaře, u kterého si nechal dělat spermiogram. Není vyloučeno, že může dojít k oplodnění v době vaší ovulace jen jednou spermií, která zrovna bude schopna pohybu.
Ve svém příspěvku RYCHLÁ POMOC OD LUPENKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Honza.
zdravím lidičky..chci se tady pochlubit i já že mám tedy měl jsem lupénku...Měl jsem jí po celém těle..6 let jsem chodil ke kožeřce ..pořád mi dávala nějaké mastičky a nic :-( ale dnes? jsem úplně jak miminko..prostě ani jedno ložisko..konečně bazén a tak...a hlavně po šesti letech kraťase..nechci tajit jak jsem se uzdravil..jen vám řeknu že za 3 týdny jsem byl bez jediného ložiska..a jsem za to vděčný jedné starší paní která mi udělala mastičky a řekla že se nemusím bát že bych se neuzdravil..doufám že mi paní nebude mít za zlé že vám dám její email ale nejde se tím nepochlubit..takže její email je Herbalova1956@seznam.cz ....prosím neříkejte že jsem ho sem napsal já..ale klidně jí napiště a domluvte se sní !!! uvidíte že se uzdravíte!! když jsem se jí ptal tak řekla že uzdravila každého... :-) a hlavně si nemyslete že tu dělám nějakou reklamu!! to vůbec..je mi jedno zda jí napíšete ..pro mě je důležité že já jsem absolutně zdráv.. měj te se :-) a pokud chcete se zeptat mě tak mi klído zavolejte :-) tel na mě je 737 317 034 ahoj te Honza :-)
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Při nákupu myslete na to, že děti rostou v prvních měsících jako z vody, a tak není potřeba kupovat příliš mnoho oblečení v jedné velikosti. Když se miminko narodí, měří kolem 50 centimetrů a váží kolem tří až čtyř kil. Pro novorozence je vhodná velikost číslo 56. Už ve třech měsících však mívá miminko velikost číslo 62 a kolem jednoho roku už může mít velikost 80 i více. Opravdu není potřeba kupovat více než 4 kusy dupaček velikosti číslo 62, protože děťátko z nich velmi rychle vyroste.
V naší poradně s názvem VZNIK PIGMENTOVÉ SKVRNY U NOVOROZENCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Evík.
Chtěla jsem se zeptat, zda má na pigmentové skvrny u novorozence vliv stres a fyzické týrání matky ve vysokém stádiu těhotenství...
Můj přítel mě bil přes holé nohy měla jsem na obou nohách zarudlé bolavé fleky. Po porodu se mému synovi v těch samých místech objevili modřinky stejného tvaru a ve stejných místech a ty se během pár dnů změnily v pigmentové skvrny. ( tmavě hnědé fleky )
Je to možné, že by se to přenášelo z matky na plod? Nebo je to jen náhoda a babská povídačka...
Má s tím někdo nějakou zkušenost?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Evíku, co takhle vyměnit manžela??? Přenos zevních ran a pohmožděnin z matky na plod před porodem je vyloučený. Vyloučena ale není recidiva Vašeho manžela, který by stejné postupy fyzického násilí mohl aplikovat i na Vaše miminko. Buďte opatrná a raději si popovídejte se svou dětskou lékařkou, která fleky u Vašeho miminka může vidět a lépe je diagnostikovat.
Připravte si tašku do porodnice raději již dva týdny před plánovaným porodem, vystresovaný otec by těžko výbavičku pro miminko do porodnice připravoval.
Připravte si:
balík jednorázových plen
ortopedické kalhotky pro správný vývoj kyčelních kloubů, připínají se na papírové pleny
vlhčené ubrousky (co nejméně parfémované)
látkové pleny (na omývání, otírání při ublinkávání a podobně)
jednorázové přebalovací podložky
mastičku na zadeček
vatové tyčinky do oušek a nosíku
hřebínek na vlásky
nůžtičky na nehtíky
oblečení dle ročního období na cestu z porodnice (čepičku, košilku, overálek, ponožky, kabátek, rukavičky, dečku nebo fusak)
V naší poradně s názvem PRAŠKY NA PŘIBIRANI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bára kulenová .
ahoj jmneuji se bára a mam velkej problem sem strašne hubena a potřebuju poradit jemi 18 let a važim 35 kilo a meřim 156 moc se trapim delam všechno možni abich mohla přibrat skoušlela sem všechno možni a nic mi nepomaha mam přitele a snažimese o miminko a nejdeto protože sem strašne hubena mam strašni depres a uš nevim co mam delat budte tak hodni pane dochtore a pomoctemi moc vas prosim nikdi mam takovi mišlenky že uš me život nikdo nebavi šilene sem natom špatne a bojim sejit k dochtorovi dekuji bára hesky den
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ahoj Báro, vyzkoušej proteinový koktejl před spaním. Pravidelně každý večer, než půjdeš spát, si rozmíchej jednu odměrku hydlolizované syrovátky do odtučněného mléka. To by Ti mělo pomoci nabrat nějaká kila zdravé svaloviny. Proteinový koktejl na noc je nejlepší od výrobce Extrifit a jmenuje se Long 80. Normálně je to výživa pro sposrtovce, ale i necvičícím lidem, jako jsi Ty, může pomoci. Tento noční koktejl zejména podpoří růst svalové hmoty, růst vlasů, působí proti lámání nehtů a třepení konečků vlasů. Jedno balení obsahuje 2 kilogramy suchého prášku, který vydrží asi na dva měsíce. Zde je seznam obchodů, kde ho mají: https://www.zbozi.cz/?q=%22…
Ve svém příspěvku SPIRULINA A TĚHOTENSTVÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.
Dobrý den, chci se zeptat zda spirulinu mohou užívat i těhotné ženy a zda spirulina nemá nějaký škodlivý vliv na vývoj plodu a miminko vůbec. Děkuji L.M.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Cílem bondingu po porodu je dosáhnout nepřerušeného kontaktu maminky s novorozeným miminkem. Prakticky to znamená, že ihned po porodu by mělo být nahé, neumyté děťátko položeno na hruď matky. Z rukou miminka nemá být smyta plodová voda, protože má stejnou vůni a chuť jako maminčiny bradavky. Novorozenec si instinktivně strká pěstičky do pusy a pomáhá si tak podle stejné vůně a chuti hledat zdroj mateřského mléka. Kontakt kůže na kůži přispívá k poporodní adaptaci miminka a také zaručí děťátku potřebné teplo. Velmi důležité je také zajistit mamince možnost dívat se miminku do očí, tedy podložit jí hlavu. Běžné ošetřovatelské postupy se například v Německu i jinde vykonávají tak, že ponechají miminko v maminčině náruči. I následný pobyt maminky a miminka v nemocničním zařízení by měl být přizpůsoben jejich potřebě neustálého těsného kontaktu.
Vztah bezprostředně po porodu mezi maminkou a dítětem se vytvoří vždycky. Ale právě díky těsnému fyzickému kontaktu ihned od porodu se navazování těchto vazeb usnadňuje. Příroda to zařídila tak, že v prvních hodinách po porodu jsou díky vyplavovaným hormonům maminky naladěny k takzvané „opatrovatelské připravenosti“. Podpora bondingu je tedy způsob, jak maminkám usnadnit vstup do mateřství a jak miminkům pomoci při náročné adaptaci na prostředí mimo dělohu matky. Pediatři došli k závěru, že matky, které měly možnost být nerušeně po porodu se svým děťátkem, se chovaly trpělivěji, déle s dítětem vyhledávaly oční kontakt a ještě rok po porodu reagovaly rychleji a ochotněji na potřeby dítěte. A trpělivá maminka je pro miminko skvělým průvodcem v životě.
A zvláště u miminek, která mají nějaké zdravotní problémy, je podpora bondingu nesmírně důležitá. Výzkumy prokázaly, že nedonošené děti mnohem lépe prospívají a přibírají na hmotnosti, pokud jsou hlazeny nebo je jim umožněn alespoň čichový kontakt s vůní maminky (například tím, že měly u sebe v inkubátoru maminčinu noční košili).
Mateřská náruč je pro miminko tím nejpříjemnějším a nejpřirozenějším místem na světě. Dítě patří k matce, to je normální. Samy maminky to intuitivně cítí. Obvyklá zdravotnická rutina však ještě často funguje spíše ve prospěch oddělování miminek od maminek. Maminka se dozví, že je potřeba miminko ošetřit, že je nutné ho zahřát, aby bylo v pořádku. Maminky mají k zdravotnickému personálu přirozenou důvěru, a tak potlačí svůj instinkt, který jim velí nepustit dítě z náruče a zahřát vlastním teplem. Těsný kontakt maminky s miminkem je potřeba vnímat jako něco naprosto normálního. Díky těsnému kontaktu dochází u maminky k vyplavování vysoké hladiny hormonů a maminka
V naší poradně s názvem IDIOAPATICKA SKOLIOZA PRI TEHOTENSTVI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Verca.
dobry den chci se zeptat planujeme s pritelem miminko mam idioapatickou skoliozu cca 32stupnu krivku bude nejaky problem pri tehotenstvi?dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ke správné odpovědi na vaši otázku je zapotřebí zhodnocení vašeho celkového stavu kostry a svalů. Doporučuji proto konzultovat tyto vaše plány s vaším ortopedem. Problémy totiž nemusí propuknout jen během těhotenství, ale až po něm a to i po dlouhé době.
Gratulujeme Vám k narození chlapečka/holčičky! Nechť Vaše miminko naplní vaše životy radostí a láskou!
Bůh Vás požehnal krásným, malým andělíčkem. Jsem si jistý, že budete skvělými rodiči, gratuluji!
Nevím, kdo z Vás má větší štěstí: Vy, že se vám narodilo tak krásné, čilé miminko, nebo Vaše děťátko, že se narodilo tak báječným rodičům...? Každopádně Vám všem třem přeji do života jen to nejlepší!
Jsme šťastni, že miminko přistálo na jednom z nejbezpečnějších a milujících letišť světa. Gratulujeme šťastným rodičům!
Nový život právě přichází: nejen život Vašeho miminka, ale život Vás dvou, který naplní nové zážitky, zkušenosti a radosti. Srdečně Vám gratulujeme!
Teď se smějete a jste šťastní... kéž Vám to vydrží až do chvíle, až si Váš drobeček obarví vlasy namodro! Žerty stranou – gratulujeme k radostné události a přejeme Vám všem jen to nejlepší!
Hola hola, kdo to volá? To je naše miminko! Narodilo se dnes ráno (přes den, večer, v noci) a křičí na nás malinko: „Mámo, táto, už jsem tady, tak se na mě koukněte. Slyšel(a) jsem, že je prima, být tu s Vámi na světě!“ „Babi, dědo, teto, strejdo, Vy všichni kamarádi, přijďte se taky podívat, uvidíme Vás rádi!“
Když narodí se maličký, dar vidění má pod víčky, dar slyšení má v něžném oušku, dar dotyku má v prstíčkách, dar chuti pozná v prvním doušku, dar vůně v jarních kytičkách. Maminko, ty k těm darům v krátku dar řeči přidáš nemluvňátku!
Už se to rozkřiklo, už se slaví, dej Pan Bůh děťátku štěstí, zdraví. Dej, ať se miminku pěkně spinká, opatruj maminku i tatínka! Všechno nejlepší k narození človíčka přeje...
Život kolem nás je plný zázraků. Někdy bere, někdy dává, stále se mění. Váš život už nikdy nebude stejný jako předtím. Bude bohatší a radostnější o drobečka, který ho svým smíchem, pláčem a štěbetáním zaplní...
Přišli k nám z ráje měkoučkých paloučků, z věčného máje holčiček a kloučků. Hebounké nožičky poběží světem, přinesou radost jen mámě a dětem. A když je pošimráš, přinese sluníčko úsměv a radost miminku na líčko.
Kdysi mi vyprávěla maminka, že čáp létá po světě a rozdává miminka. Někdy kluk, jindy zas holčička, a Vám prý do domu přibyla maličká. Máte to největší štěstí na světě, není nic hezčího než úsměv dítěte.
Ať je Vaše holčička krásná jako růžička, ať Vám štěstím jenom kvete, láskou na ní nešetřete.
Dozvěděli jsme se zrána, že k Vám přiletěla vrána a nechala v uzlíčku krásnou malou holčičku. Ať Vám roste jako z vody a je z ní holka do nepohody, ať je veselá a zdravá a Vám jenom radost dává! Blah
V naší poradně s názvem PLÍSEŇ NEHTŮ U DĚTÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavlina.
Dobrý den mám 2 měsíční miminko chlapečka a má na prstíku ( prsteníček)plíseň,má to pod nehtem a je to takové nažloutlé a jsou tam takové žluté flíčky a ještě má na palečku vedle nehtu puchýř a má to kolem červené,nemohlo ho něco píchnout? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča .
Červený puchýř na palci může být od štípnutí komárem a žluté zbarvení nehtů u kojence může souviset s vývojem novorozeneckých nehtů. Určitě by bylo fajn, kdybyste to ukázala a zeptala se na to u vaší dětské lékařky při pravidelné kontrole.
Rýma v těhotenství má o něco omezenější možnosti léčby. Na bolest lze užívat paralen. Ve druhém trimestru i acylpyrin. Ibalginu a jiným druhům brufenů je lépe se vyhýbat. Také se vyhněte bylinkám, jako je šalvěj nebo tymián. Ani skořice nemusí působit vždy jen pozitivně. Omezovat se nemusíte se sprejem nebo kapkami mořské či minerální vody do nosu. Pomohou i běžné bylinky v čaji či homeopatika. Zhoršení průběhu rýmy vždy konzultujte s lékařem.
U kojence nebo novorozence
Kojenci mají velkou nevýhodu v tom, že nemohou být ve vertikální poloze. Hleny jim proto málo stékají dolů. A když už stečou, často miminko dusí. Proto je nutné pravidelně hleny odsávat, pravidelně prostříkávat nos slanou vodou nebo minerálkou k tomu určenou. Vynikajícím prostředkem na ředění hlenu je například Libenar, tedy čištěná voda se solí. Naředí hlen, který snadno steče do krku, ale miminko tolik nedusí, protože jej dokáže spolknout. I odsávání hlenů jde po aplikaci Libenaru mnohem lépe.
Během rýmy se snažte miminko častěji dávat na „koníčka“, tedy na bříško, aby hleny mohly stékat rychleji. Na spaní zajistěte miminko do polohy na boku, hleny jej nebudou tolik dusit. Výborné jsou i bylinkové oleje, jimiž se miminkům promastí nos – naneste vždy na vatovou tyčinku a vytřete nosní dutiny. Bylinky jednak uvolní sliznici, jednak ji díky oleji promastí a zvlhčí. Navíc vytvoří prostředí, kde se viry i bakterie hůře množí.
Pokud to jen trochu jde, dávejte miminku častěji napít, a to nejlépe kojením. Ženské tělo je dokonalé v tom smyslu, že když se na kůži prsou dostanou sliny miminka i s viry a bakteriemi, které způsobují probíhající infekce, látky se vstřebají přes kůži do krve a žena začne tvořit obranné látky. Pitím mateřského mléka je miminko od maminky získá a může se mnohem snadněji vyléčit. Jestli nekojíte, tak nabízejte děťátku bylinkové čaje.
Na noc je dobré pověsit nad postýlku ponožku nebo pytlíček s čerstvě rozkrájenou cibulí. Díky ní se bude miminku i v noci dobře dýchat. Pomáhá také do místnosti postavit hrnec s horkou vodou, ve které se luhuje tymián anebo rozmarýn. Jen pozor na bezpečnost členů rodiny! Pokud se miminku přemění vodnatá rýma na rýmu zelenou, je lépe navštívit lékaře.
U batolete
U batolete můžete v podstatě postupovat stejně jako u sebe. Batole už stojí nebo alespoň klečí, hodně je samo na bříšku. A tak i rýma mívá lepší průběh, dítě není tolik dušeno stékajícími hleny. Pokud jde o batole již starší a méně divoké, můžete mu pod přísným dohledem dávat i homeopatika. Vždy však pozor na nebezpečí jejich vdechnutí. Batolata už mohou brát i různé přípravky na ředění hlenu. A když nejsou alergici, nemají ani omezení s bylinkami. V noci také mohou inhalovat cibuli či tymián. Pokud se batoleti přemění vodnatá rýma na rýmu zelenou, přičemž se celkově zhorší průběh infekce, je lépe navštívit lékaře.
Ve svém příspěvku MOŘSKÁ VODA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dáša.
Už léta si proplachuji nos mořskou vodou...nos se pročistí a zvlhčí...a rýmu téměř neznám. Pro své miminko ji také používám, zvlášť když je sucho...nejradši mám Quixx baby - mořskou vodu v kapičkách.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Ve svém příspěvku KOJENECKÁ KOLIKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zuzana.
Jelikož máme první miminko, tak nás kolika trochu překvapila :O Ale naštěstí máme švagrovou dětskou doktorkou a ta nás uklidnila, že to je u miminek časté...trávení ještě není "zralé", tak prdíky mohou potrápit.
Dáváme 5 kapek Espumisanu před každým kojením a už je to mnohem lepší. Já si dávám pozor na stravu a teda dudlík je velký pomocník :D
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Tereza.
Kapičky na koliku mám opravdu vyzkoušené a nejlépe můžu říct,že nám z toho vyšel Espumisan...výborná zkušenost,cena,chuť i doba po kterou lahvička vydrží...(na měsíc při užívání 5 kapek před kojením)....
Počínaje 33. týdnem těhotenství by měla žena chodit do těhotenské poradny každé 2–3 týdny (do 36. týdne, liší se dle lékařů a dle průběhu těhotenství). Při každé návštěvě se kontroluje přírůstek hmotnosti, měří se krevní tlak, vyšetřuje se moč, sledují se otoky. Dále většinou následuje vaginální vyšetření s kontrolou stavu porodních cest – děložního čípku). Vaginální vyšetření při každé kontrole však není nutné, pokud žena nemá potíže.
Velikost dělohy roste, proto může tlačit na žaludek a podžebří. Trochu se vám uleví, až se dítě otočí hlavičkou dolů. Mohou se zhoršit otoky nohou či se objevit hemoroidy. Poloha na zádech pro vás přestává být příjemná. Zvětšující se bříško způsobuje časté močení či dušnost. Mohou vás překvapit občasné stahy dělohy – pokud nejsou bolestivé a neobjevují se častěji než desetkrát za den, jedná se o zcela normální jev. V dalším měsíci přiberete asi 1,5 kilogramu.
V tomto období těhotenství orgány dítěte dále dozrávají a jejich funkce je již z větší části připravena pro samostatný život. Stoupá množství podkožního tuku, což mění barvu kůže na růžovou. Rychlé zvětšování mozku rozšíří hlavičku během tohoto týdne o dalších 9 mm. Dítě už nemá takový prostor pro svou aktivitu, proto jeho pohyby cítíte spíš jako přetáčení nežli kopání. Možná vysledujete, že se miminko hýbe v závislosti na vaší aktivitě, jídle, relaxaci nebo konkrétních zvucích. V tomto období miminko měří od temene k zadečku už asi 30 cm a váží téměř dva kilogramy. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Kosti dítěte jsou čím dál tím pevnější. Lebeční kosti nejsou spojené a mohou se tedy během porodu při průchodu porodními cestami posunout a částečně překrýt. K úplnému spojení lebečních kostí dochází až na počátku dospělosti, do té doby se kosti přizpůsobují růstu mozku a dalších tkání.
Miminko stále přibývá na váze, už váží kolem dvou kilogramů. V této chvíli je většinou otočeno hlavičkou směrem dolů, není-li tomu tak, ještě stále se to může změnit. Ani v tomto období by budoucí maminka neměla podcenit kvalitu stravy a zastoupení jednotlivých živin, minerálů a vitamínů. Miminko a jeho vývoj kostí kladou zvýšené nároky na příjem vápníku – mléko, mléčné výrobky. Zvažte, co vám ještě chybí do porodnice, taška by měla být nachystaná nejpozději do 35. týdne. Pokud máte připraveny nejen věci do porodnice, ale i výbavu, vybraného a osloveného pediatra i porodnici, rozhodnuto o mateřské, tak už můžete do konce těhotenství pouze odpočívat.
Ve svém příspěvku LÉČIVÉ ÚČINKYCITRON,ČESNEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Švecova Romana.
dobry den ,mám vysoky cholesterol a slyšela jsem že citronova štava ma ucinny vliv na snížení,mužete mi poradit dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.
Hezký večer,
takže od ledna se stravuji převážně syrovou stravou tzn. syrová zelenina, ovoce, štáva
z citronu s olivovým olejem a i česnekem a cholesterol mě klesl ze 7 na 4.2, ostatní krevní rozbory naprosto vynikající.. prý jako miminko :) ...
Co umí čtyřměsíční kojenec? Zkoumavě si prohlíží své ručičky, otáčí jimi a cumlá si prstíčky (nejraději má svůj paleček). Vesele bouchá do hraček zavěšených nad postýlkou, ohrádkou nebo v kočárku. Ne vždy se mu podaří do hračky ručičkou trefit, proto se tolik raduje, když se mu to povede. Též vydává nejrůznější zvuky. Když miminko leží samo v postýlce, brouká si. Jakmile ho samota omrzí, začne vydávat nespokojené zvuky, které postupně přerostou v pláč, pokud mu nezačnete dělat společnost. Někdy to dokonce může vypadat, že se miminko lituje, poněvadž se cítí opuštěné. Když za ním přijdete, odmění vás krásným bezzubým úsměvem, neboť je rádo, že už není samo. Bude-li mít však pocit, že jste ho nechali čekat příliš dlouho, místo úsměvu vám pořádně „vynadá“. Utiší se ve chvíli, kdy ho vezmete do náruče a chvilku ho pochováte nebo mu dáte napít. Čtyřměsíční kojenec vám odpustí všechny prohřešky jako mávnutím kouzelného proutku. V budoucnu už to tak snadné nebude. Některá čtyřměsíční miminka mívají první zoubky, což znamená, že mohou začít konzumovat i jiný druh stravy, ne jen mateřské (případně umělé) mléko.
Čtyřměsíční miminko umí zvednout a držet hlavičku v poloze na bříšku. Zatím se ještě neumí přetáčet z bříška na záda. V poloze na zádech zvedá ruce i nohy nad podložku. Ruce a chodidla často spojuje. Často se také dotýká kolen, případně holení. Pro hračky je schopné se natáhnout takzvaně na kříž, tedy protilehlou rukou. Tento typ úchopu a zvedání nohou nad podložku jsou nezbytné dovednosti k tomu, aby se miminko přetočilo ze zad na bok a následně na bříško.
V tomto období začíná děťátko upřednostňovat maminku před cizími lidmi. V náruči člověka, který se děťátku nějakým způsobem nelíbí, může začít plakat a dožadovat se maminky. Ta by měla dítě chápat a zbytečně ho netrápit a nenechávat u dané osoby. Co se týče vzhledu dítěte, v této době vyrůstají nové vlásky a mění se barva očí (modré oči, které mají všechny děti po narození, mohou získat jinou barvu).
Ve svém příspěvku KRÁLÍČEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta Drdová.
jj taky souhlasím - z masa je určitě chytit můžete, ale podle mě jsou to trochu jiní paraziti, než ti, které můžete dostat třeba od pejska. Každopádně za mě nejlepé funguje wurm-ex - ten berte pravidelně a budete jako miminko.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Tomáš.
parazit jako parazit, pro mě je to všechno verbeš, které se musíme zbavovat. Za mě vítězí jedině wurm-ex, protože s tím má skutečně jistotu, že se toho zbavím.
Přejít z mléka na jinou stravu není vůbec jednoduché. Miminko musí přijít nové potravě i novému způsobu jejího přijímání na chuť. Může se stát, že mu ovocná přesnídávka nebude vůbec chutnat, kdežto mrkev ano. Při krmení dávejte na lžičku jen malé množství připraveného příkrmu a nechte miminko, ať nový nástroj dle libosti prozkoumá. Připravte se na to, že si bude během krmení dávat do pusinky ručičku a vše kolem něj získá barvu příkrmu. Pakliže miminku podávané jídlo nebude chutnat, v žádném případě mu ho nenuťte. Jak se má tak malé dítě, které ještě neumí sedět, krmit? Položte ho do autosedačky, v níž bude mít při jídle pohodlí. Většina dětí toho napoprvé příliš nesní. Některé malé jedlíky mohou například rozčilovat prodlevy mezi jednotlivými sousty. Přece jen prs nebo dudlík fungují rychleji. Příkrmy by od ukončeného 4. měsíce věku měly začít dostávat děti krmené pouze umělým mlékem. Pokud naopak plně kojíte a máte pestrou stravu a nepříliš hladové dítě, do 6. měsíce věku nic jiného než mateřské mléko vaše miminko nepotřebuje.
Pro děti od ukončeného 4. měsíce jsou běžně k dostání jednodruhové (jablečné), případně dvoudruhové (například jablko a meruňka nebo jablko a hruška) ovocné přesnídávky, dále pak jednodruhové zeleninové příkrmy (mrkev, brokolice, květák) a výjimečně některá hotová jídla. Vícedruhová jídla by měly konzumovat starší děti. Maminky se často přou o to, zda je zdravější připravit dítěti zeleninu doma, nebo koupit již hotový zeleninový příkrm a doma ho jen ohřát. Na tuto otázku bohužel neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Doma uvařené příkrmy jsou sice levnější, ale zaberou vám více času, neboť jejich příprava je pracnější. Většina rozumných maminek řeší situaci tak, že má vždy nějakou lahvičku v zásobě. Obvykle však dětem doma vaří.
Ve svém příspěvku MENOPAUZA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Valerie Kalcikova.
Dobry den,je mi 42let a s pritelem by jsme chteli mit miminko,vic jak pred pul rokem jsem vysadila antikoncepci a od te doby mam problemy s menstruaci.Dva tri mesice ji nemam a pak ji mam 7dni misto 6dni a pak ji zas tri mesice nemam.Muzu i tak otehotnet nebo uz mam menopauzu a uz to neni mozne???
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Daisy.
Me je 47 a menses jsem mivala presne jak pisete Vy... tri mesice nic, pak tyden menses, zas 2,3 mesice nic a tak to slo posledni rok porad. Brala jsem to jako menopauzu tak jsem se ani nechranila no a najednou jsem pak byla v jinem stavu. Takze otehotnet urcite muzete, ikdyz Vam menstruace takto vynechava.
Čtyřměsíční dítě lze zabavit nejrůznějšími hračkami, zejména těmi, které při dotyku vydávají zvuky. Velice vděčnými hračkami jsou proto různá chrastítka. Čtyřměsíční miminko již dokáže držet chrastítko v ruce, může tedy trénovat úchop. Rovněž už umí cíleně plácat do hraček zavěšených například nad postýlkou. Všechny tyto činnosti ho na určitou dobu zabaví. Miminko se na jedné straně učí, na druhé straně se unavuje. Následně potřebuje spánek, aby získané informace a zážitky vstřebalo. Hračky by se měly střídat a měly by být rovněž z různých materiálů (umělohmotné, plyšové a podobně), aby je miminko mohlo poznávat. Rodiče se samozřejmě musí smířit s tím, že miminko dává vše do úst, která pro něj představují prostředek poznávání okolního světa.
Ve svém příspěvku JAKA JE ŠANCE NA TĚHOTENSTVÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Štefániková .
Dobrý den .Je mně 3let mam 12leteho syna a po porodu mne menstruace pomalu odisla, az tak ze muj či klus je dost nepravidelný, momentálne do roka menstruluji 3krat za rok a to tak 4 dny.ted poslední menstruace bila 22.12.2015 a končila 26.12.15, jaka je šance na těhotenství a kdy mne začínají plodného dny nebo kdy se pokusit o miminko?Prosím odpovězte mne na mail.dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Světlana.
Dobrý den,
Ve vašem případě by byla dobrá návštěva u gynekologa, který zjistí důvody vaší nepravidelné menstruace.
Nastávající maminky často trápí, zda opruzeniny dokážou poznat. Nebojte se, červené až zarudlé místo či místa v plenkové oblasti, na nichž je kůže lesklá a napjatá, nemůžete přehlédnout. Protože je to pro miminko velmi nepříjemné, je ideální věnovat se prevenci. A pokud se stejně opruzenina (odborníky označovaná i jako plenková dermatitida) objeví, nenechat ji být, ale hned ji začít řešit.
Přebalování
Ať už máte látkové, nebo jednorázové pleny, přebalujte miminko často. Zvlášť u starších kojenců či batolat mívají maminky tendenci dítě déle nechávat v jedné plence. A navíc jsou ty jednorázové přece drahé! Jenže pokožka se velmi rychle zapaří (především v létě) a opruzenina je tu dřív, než se nadějete. Pokud se náhle objeví, uvědomte si také, zda jste nezměnila značku plenek, u látkových plen pak, zda jste nepoužila jiný prací prostředek. Právě to také může být příčinou, proč se dítě oprudilo. A ještě jedna rada – nekupujte pleny bělené chlorem, ty mohou dětský zadeček velmi dráždit.
Hygiena
Když miminko přebalujete, vždy mu plenkovou oblast důkladně omyjte a osušte. Nezapomeňte na faldíky a kožní záhyby. Můžete použít jak obyčejnou vodu, tak vlhčené ubrousky. U těch ale pozor. Vyberte si kvalitní, neparfémované a vyzkoušejte, zda dítěti vyhovují. Právě ony mohou často pokožku dráždit a způsobit opruzeninu.
Kosmetika
Jakmile zadeček dítěte omyjete a osušíte, použijte kvalitní krém proti opruzeninám, který slouží jako prevence, případně pomáhá hojit již vzniklou opruzeninu. Také tady platí, že musíte vyzkoušet, co dítěti vyhovuje. Některé druhy kosmetiky mohou jemnou kůži vyloženě dráždit. Stává se i to, že se dítě oprudí po krému, který měl být pro citlivou pokožku, bez parfemace a barviv.
Volnost pokožky
Výbornou prevencí je nechat pokožku větrat. A tak vždy, když to jde, nechejte dítě chvíli rozbalené, aby na kůži šel vzduch. To samé platí i u vzniklých opruzenin. Lékaři i zde radí, aby dítě bylo co nejdéle bez plen.
Bylinky
Pokud se opruzenina již objevila, můžete vyzkoušet řepíkový odvar, kterým zadeček omýváte, případně jsou k dostání i řepíkové masti. Někteří odborníci doporučují rovněž sléz, který údajně na opruzeniny také pomáhá.
Zásyp
Zatímco dříve se dětské pudry a zásypy používaly běžně, dnes je lékaři příliš nedoporučují. Je to hlavně proto, že na pokožce vytvářejí hrudky, které mohou citlivou pokožku dřít, ale i z toho důvodu, že je mají v oblibě bakterie a ty pak vyvolávají záněty kůže. Proto se doporučuje používat raději mastičky a krémy.
Ve svém příspěvku ZÁZVOROVÁ KOUPEL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jan.
Dal jsem si tuto koupel ale na asi 1,5 hodiny.Byl to přijemný hřejivý pocit ne tak draždivý jako když si dáte do vany alpu at už klasickou nebo lesanu.
Během koupele jsem měl mírnou žízen ale to mám vždycky když se koupu dýl a když je voda víc teplá.
Po koupely je znatelný ůčinek hladší plet a uvolnění svalu a vůbec příjemný pocit.
Po koupely jsem si šel lehnout a celou noc jsem spal bez přerušení doslova ůplně jak miminko a to přes 8hodin - opravdu ale opravdu velice kvalitní vyspání.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Po porodu císařským řezem je bonding velice důležitý. Bezprostředně lze novorozence přitisknout na prsa nebo k obličeji maminky a přidržet jej tam, miminko se zklidní. U matek, které rodily v plné narkóze, můžeme miminko přiložit k tváři spící maminky. V případech, kdy maminka nemůže miminko držet v náruči, nastoupí tatínek nebo jiná blízká osoba (třeba babička).
V tomto období se miminko ještě neumí vyrovnat se samotou, proto si příliš dlouho ani nevydrží samo hrát v postýlce. A velice brzy zjistí, jakým způsobem přiláká rodiče zpět. V první řadě se jedná o jeho přirozený komunikační prostředek, a sice pláč. Opravdu je třeba chápat pláč nejen jako výraz nespokojenosti nebo bolesti, ale i jako výraz komunikace. Velmi snadno se pozná, jestli miminko vyžaduje pouze pozornost svých blízkých: jeho pláč ustane, když vidí rodiče. V takovém případě je zřejmé, že jej netrápí nic jiného než samota.