Na velikost krevního tlaku působí mnoho faktorů: věk, aktuální mentální a fyzické rozpoložení, okolní teplota a jiné. Například u starších lidí je vysoký systolický a nízký diastolický tlak normální z důvodu opotřebení a menší pružnosti krevního řečiště. Obecně je nebezpečnější vysoký spodní tlak, protože se jedná o nejnižší tlak v krevním řečišti, tedy tlak, který jej namáhá neustále. Americká kardiologická asociace považuje od roku 2017 za vysoký krevní tlak hodnoty nad 130 mm Hg, respektive nad 80 mm Hg.
V naší poradně s názvem SPRÁVNÝ TLAK KRVE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karel hajek.
je my68 let chtěl bych vedet spravny kr.tlak a puls .dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pro muže ve věku 68 let je normální krevní tlak do 140/90. Vyšší hodnoty by se již měly léčit jako vysoký krevní tlak. Pro muže ve věku 68 let je optimální tepová frekvence v rozmezí 62 až 65 úderů za minutu.
Krevní tlak klesá ve chvíli, kdy srdce odpočívá, to je tedy ta přestávka mezi jednotlivými údery. Když srdce bije, krevní tlak stoupá. Z toho lze usoudit, že krevní tlak se mění každou minutu v závislosti na postavení, na stresu, spánku a na pohybové aktivitě. Pro dospělé jedince ve věku dvacet a více let je normální krevní tlak nižší než 120/80 mm Hg.
Orientační hodnoty krevního tlaku u seniorů:
věk 55–59 let: minimum 118/82, norma 131/86, maximum 144/90;
věk 60 a výše: minimum 121/83, norma 134/87, maximum 147/91.
V naší poradně s názvem SPRÁVNÝ TLAK KRVE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Pro muže ve věku 68 let je normální krevní tlak do 140/90. Vyšší hodnoty by se již měly léčit jako vysoký krevní tlak. Pro muže ve věku 68 let je optimální tepová frekvence v rozmezí 62 až 65 úderů za minutu.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Emil.
Dobrý den, čím si tlak prosím měříte? Objevil jsem totiž nějakou novinku chytré hodinky. Prý měří puls a tlak taky přes celou noc a zaznamenávají údaje o tom do paměti. Jenže by se mi nechtělo spát třeba s kovovým nebo plastovým opaskem, takže jsem našel i kožené pro typ AppleWatch: https://revocase.cz/600-pri… Přesně tyhle to umí. Co na to říkáte?
Zatímco co se hojně debatuje o tom, jak a kdy by se měl léčit příliš vysoký krevní tlak u starších pacientů, definice zdravého krevního tlaku se s věkem nemění. Normální krevní tlak je hodnota pod 120/80. Vyšší číslo 120 je vždy systolický tlak a udává tlak krve v momentě srdečního úhozu. Nižší číslo 80 je diastolický tlak, a udává tlak krve, když je srdce v klidu mezi rytmy. Zdravý krevní tlak by měl být pod oběma těmito čísly.
V naší poradně s názvem LECITIN A JEHO ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarmila.
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Mám problémy s cholesterolem a kdysi jsem měla i nealkoholické ztučnění jater. Tam mám již výsledky dobré. Beru si občas léčiti a po doporučení ve Finclubu i dva přípravky s cholinem Vitakrilcaps a Cholin, nevěděla jsem, že oba obsahují cholin). Ale už druhý týden trpím nevolnostmi (bez zvracení) a neustále říhám a vyplivuji hleny, ač jinak nemám příznaky nachlazení. Od počátku mám pocit, že to způsobuje cholin (už při polykání této tablety mám nepříjemné pocity v krku). Celkem jen součtem těch dvou přípravků jsem s cholinem někde na 270 mg. Všechny tyto potravinové doplňky jsem vysadila. Je mi 66 let, léčím se se sníženou funkcí štítné žlázy a nedostatkem kortizolu, vysokým tlakem, občas cholesterolem a kys. močovou, cukrovka v remisi na dietě. Zvažuji návštěvu gastroenterologie, ale nyní si myslím, že se může jednat o předávkovaní cholinem. Poradíte mi?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Váš postup je správný. Vysadila jste podezřelé potravní doplňky a nyní očekáváte, zda-li se projeví zlepšení. Zároveň máte připraven plán B - návštěvu gastroenterologa.
Při předávkování cholinem se může objevit tělesný zápach po rybyně a nebo také zvracení, silné pocení a slinění, nízký krevní tlak a může dojít k poškození jater. Některé výzkumy také naznačují, že vysoké množství cholinu může zvýšit riziko srdečních onemocnění.
Nízká srdeční frekvence se dá vysvětlit tím, že může jít o trénovaného sportovce s převahou jedné složky autonomního nervového systému (vagotonus). Velice nízký tep je nutné řešit aplikací kardiostimulátoru. Vysoký krevní tlak, který ještě může vzrůst při sportovním výkonu, hrozí vážnými komplikacemi (infarkt, mrtvice, selhání ledvin, a to i v mladém věku). Každopádně pokud se objevuje tato kombinace, je nutné navštívit lékaře.
Pokud nejste aktivní sportovec a máte příliš nízký pulz, který doprovází dýchací obtíže a výrazná únava, může se jednat o závažný problém a je vhodné vyhledat lékaře. Velice nízký tep je nutné řešit aplikací kardiostimulátoru.
V příběhu VYSOKÝ KREVNÍ TLAK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kolářová Miroslava.
Mám dotaz dneska jsem si nechala přeměřit tlak a mám 120 na 100 můžete mi poradit děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jaromír.
Dobrý den, ráno před užitím léků mi vycházi průměrný tlak (dlouhodobě měřeno ) 146/86 .Po prážkách za 3 až 4 hod mám tlak přes den v průměru 130/76. Není ranní tlak před práškama pro mě moc vysoký a nebezpečný ? Díky za odpověď. Jaromír
V příběhu KREVNÍ TLAK TABULKA PODLE VĚKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.
Dočetl jsem se že starši lide maji vyšši tlak je mi 73 let a mam tlak 145/80 jak kdy někdy meně beru prašek prenesa 4 v članku jsem se dočetl že pruměrny tlak je u mě 150/85 a max 160/90 tak jak to tedy vlastně je? pokud si ješte vezmu pulku prašku mam tlak 109/65 Děkuji za odpověd Petr
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Tyto pocity se často vyskytují při stresu nebo u žen v menopauze. Vždy je nutné podstoupit kontrolní vyšetření k vyloučení organické příčiny. Pokud stav trvá déle než měsíc, nejedná se o život ohrožující stav, protože by se již něco projevilo. Na prvním místě bývá psychika, nemusí se jednat o aktuální psychické potíže, může se jednat o problémy z minulosti. Opakované vyšetření tak většinou nic nepřinese.
V naší poradně s názvem KREVNÍ TLAK A HODNOTY PODLE VĚKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal Filák.
Dobrý den.
Je mi 75 let beru prášky na tlak Prestance 5/5 Tlak mám od 120 do135 ale spodní mám stále do 50
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Váš spodní tlak (diastolický tlak) je nízký a dochází u vás k tak zvané diastolické hypotenzi. Prestance působí tak, že rozšiřuje vaše cévy a snižuje diastolický tlak více než systolický, čímž může způsobit izolovanou diastolickou hypotenzi. Také věk může být významnou příčinou nízkého diastolického krevního tlaku, a díky tomu není vždy možné tento stav změnit. Co s tím? Musíte si promluvit se svým lékařem, abyste našli způsob, jak vyrovnat spodní diastolický tlak na fyziologicky přijatelnou úroveň. Sám si můžete pomoci tím, že budete nosit pravidelně a často kompresní punčochy, které zlepší váš krevní oběh. Také můžete zařadit více kávy s kofeinem, postupně můžete navýšit až na čtyři šálky denně.
Odečty Výše uvedené jsou jen průměrné přibližné. Minimální a maximální krevní tlak se může lišit v různých časových obdobích v závislosti na práci, kterou děláte.
Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu cévy, kterou protéká. Je vytvářen působením srdce jako krevní pumpy a souvisí se stavbou a funkcemi krevního oběhu. Tento tlak je různý v různých částech krevního řečiště. Běžně se tlakem krve míní arteriální (tepenný) krevní tlak, tedy tlak krve ve velkých tepnách. Tlak se zvláště ve velkých cévách mění také v závislosti na čase – nejvyšších hodnot dosahuje ve vypuzovací fázi srdeční akce (systolický tlak), nejnižších ve fázi plnění srdečních komor (diastolický tlak).[1]
Tep
Srdeční frekvence je rychlost, jakou nám tepe srdce. Vyjadřuje se v počtech srdečních stahů (tepů) za minutu. V klidovém stavu se srdeční frekvence pohybuje mezi 60 a 90 tepy za minutu, u profesionálních sportovců je však zpravidla i o polovinu nižší. Zvyšuje se při námaze a zvýšené zátěži, nebo například při stresu.
Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl a obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem.
Udržování správné tepové frekvence je pro zdraví velice důležité. Vyvážený jídelníček a dostatečné množství pohybu je ideální prevencí. Z pohybu si však vybírejte hlavně aerobní aktivity, například svižné dlouhé procházky.
V příběhu KOLÍSÁNÍ KREVNÍHO TLAKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ing.Jiří Rybička.
Je mi 81 roků.Jsem 16 let diabetik 11 typu.Užívám glukophage 1000.Celý život jsem měl velmi nízký krevní tlak.V posledním roce mi začíná tlak kolísat i během dne od 120/65 až krátkodobě 170/85.Zvýšení tlaku bez zjevné příčiny někdy je několikrát za den doprovázené nahlým zpocením a potom lehkým mražením v zádech.Po nasazení léku Termisarton se dostavily silné deprese a na doporučení psychiatra léčba byla přerušena nahrazena Cipralexem a nakonec Neurolem0.25 jeden denně. Kolísání tlaku pokračuje.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Petr Lidmila.
Dobrý den.
Občas mám takové stavy ,že mi je blbě.
Mimo jiné beru léky na snížení krevního tlaku.
Dlouhodobě mám tlak tedy v pořádku.
Schválně jsem si měřil tlak krve ve chvílích,
kdy mi je zle.
Zajímavé je,že v tu chvíli mám tlak výrazně vyšší.
Tak po hodině se mi udělá dobře a i tlak se vrátí
na původní hodnotu.
Optimální tlak se pohybuje okolo hodnot 120/80. Hodnoty horního tlaku nad 140 a spodního nad 100 se povazují za vysoký krevní tlak. U všech rasových skupin se pohybuje ideální tlak člověka na přibližně stejné úrovni. Žádná rasa není vůči vysokému krevnímu tlaku imunní.
Příprava: 1 l bílého vína smíchejte s 20 g suchých lístků rozmarýnu a nechejte pět dní v uzavřené láhvi stát, potom přeceďte. Užívejte dvě skleničky denně k jídlu.
Z bylinek pomáhá regulovat krevní tlak kopřiva nebo zázvor (z obou rostlin si můžete připravit čaj).
Krevní tlak je síla, kterou působí krev na cévní stěny. Podle nejnovějších doporučení Světové zdravotnické organizace má normální krevní tlak hodnoty pod 130/85 mm Hg, za optimální se považují hodnoty mírně pod 120/80 mm Hg. O vysokém krevním tlaku lze hovořit tehdy, když lékař nejméně při dvou oddělených měřeních zjistí hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg.
Pro muže ve věku 68 let je normální krevní tlak do 140/90. Vyšší hodnoty by se již měly léčit jako vysoký krevní tlak. Pro muže ve věku 68 let je optimální tepová frekvence v rozmezí 62 až 65 úderů za minutu.
Dobrý den, čím si tlak prosím měříte? Objevil jsem totiž nějakou novinku chytré hodinky. Prý měří puls a tlak taky přes celou noc a zaznamenávají údaje o tom do paměti. Jenže by se mi nechtělo spát třeba s kovovým nebo plastovým opaskem, takže jsem našel i kožené pro typ AppleWatch: https://revocase.cz/600-pri… Přesně tyhle to umí. Co na to říkáte?
Váš postup je správný. Vysadila jste podezřelé potravní doplňky a nyní očekáváte, zda-li se projeví zlepšení. Zároveň máte připraven plán B - návštěvu gastroenterologa.
Při předávkování cholinem se může objevit tělesný zápach po rybyně a nebo také zvracení, silné pocení a slinění, nízký krevní tlak a může dojít k poškození jater. Některé výzkumy také naznačují, že vysoké množství cholinu může zvýšit riziko srdečních onemocnění.
Dobrý den, ráno před užitím léků mi vycházi průměrný tlak (dlouhodobě měřeno ) 146/86 .Po prážkách za 3 až 4 hod mám tlak přes den v průměru 130/76. Není ranní tlak před práškama pro mě moc vysoký a nebezpečný ? Díky za odpověď. Jaromír
Dočetl jsem se že starši lide maji vyšši tlak je mi 73 let a mam tlak 145/80 jak kdy někdy meně beru prašek prenesa 4 v članku jsem se dočetl že pruměrny tlak je u mě 150/85 a max 160/90 tak jak to tedy vlastně je? pokud si ješte vezmu pulku prašku mam tlak 109/65 Děkuji za odpověd Petr
Dobrý den.
Občas mám takové stavy ,že mi je blbě.
Mimo jiné beru léky na snížení krevního tlaku.
Dlouhodobě mám tlak tedy v pořádku.
Schválně jsem si měřil tlak krve ve chvílích,
kdy mi je zle.
Zajímavé je,že v tu chvíli mám tlak výrazně vyšší.
Tak po hodině se mi udělá dobře a i tlak se vrátí
na původní hodnotu.
Nemůžu Vám doporučit, abyste sama měnila nebo experimentovala se svou medikací na tlak. Je to nebezpečné a život ohrožující. Každé změně v užívání léků na tlak musi předcházet konzultace s ošetřujícím lékařem. Proto i Vám doporučuji obrátit se na svého kardiologa a s ním řešit svůj vysoký krevní tlak.
Dobrý den,měl jsem tlak 190/140,byl mi nasazen lék Tritace 5mg tlak klesl na 150/100,nyní po půl roce užívání tlak 135/96,nyní beru Tritace combi 5/5 mg ráno a to samé večer,vůbec se necítím dobře a zlaté stále 135/95 doktor říká že je to v pohodě ale mě to nepřijde
Ačkoli je za optimální považována hladina krevního tlaku 120/80 mmHg, za normální se ještě považuje systolický tlak mezi 91 a 119 mmHg a diastolický krevní tlak mezi 61 a 79 mmHg. Až hladina krevního tlaku, která klesne pod 90/60 mmHg, se obvykle označuje jako nízký krevní tlak (hypotenze). Váš naměřený tlak 112/68 při tepu 72 lze i v sedmdesáti letech považovat za uspokojivý nízký krevní tlak.
U krevního tlaku je důležité, jak se jeho hodnoty pohybují během dne za podmínek, které vás ovlivňují po největší část dne. Pokud jste největší část dne doma, tak byste si měla dál měřit tlak doma. Je totiž klidně možné, že trpíte syndromem bílého pláště a tlak se vám zvyšuje u lékaře samovolně díky stresu, o kterém ani nemusíte vědět.
Pokud máte pochybnosti o tom, jestli váš tlak je v normě, tak existuje speciální vyšetření s názvem Holter. Holter funguje na podobném principu jako EKG, jenom je menší a pacient ho nosí na těle dlouhodobě. Většinou jeden den, někdy i dva až tři dny. Přístroj se skládá z malé krabičky, kterou budete mít připevněnou na hrudi, a z několika (5 až 7) sond, které budou pevně přilepeny na vašem hrudníku. Výhodou tohoto monitorovacího zařízení je, že pravidelně snímá hodnoty vaší srdeční akce a měří tlak v průběhu delší doby a lékař tak může přesně posoudit, zda-li je vývoj hodnot vašeho krevního tlaku správný, či nikoliv a případně vám doporučit vhodnou léčbu a opatření k nápravě.
Holtra můžete získat od svého praktického lékaře a pokud ho nemá, tak vás může poslat s doporučením ke specialistovi na kardiologii. Vyšetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.