1 tableta obsahuje 100 mg nebo 300 mg allopurinolu.
Léková forma
Tablety k vnitřnímu užití.
Klinické údaje
Indikace: dna, léčba primární hyperurikémie, prevence a léčba primární uratické nefropatie se symptomy dny nebo bez nich, léčba sekundární hyperurikémie při hematologických onemocněních; k prevenci a léčbě hyperurikémie, která vzniká při destrukci buněk během radioterapie nebo chemoterapie malignit, prevence a léčba urolithiasy a tvorby kalcium-oxalátových konkrementů při hyperurikosurii.
Dávkování a způsob podání: U dospělých je počáteční dávka 100–300 mg jednou denně. Je-li to nutné, může se dávka postupně zvyšovat po 100 mg za monitorování sérové hladiny kyseliny močové v intervalech 1–3 týdny do dosažení žádoucího výsledku. Překračuje-li denní dávka 300 mg, měla by být podávána ve 2–4 stejných dílech. Před začátkem protinádorové terapie by měla být léčba allopurinolem zahájena 1–2 dny předem dávkou 600–800 mg denně a měla by pokračovat 2–3 dny. Trvání léčby řídíme dle hodnot sérové hladiny kyseliny močové. U dětí se sekundární hyperurikémií při hematologických nebo jiných malignitách nebo při abnormalitách enzymů by měla být denní dávka allopurinolu 10–20 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávkování a trvání léčby řídíme dle účinku léčby (zmenšení velikosti tumoru, stupeň infiltrace kostní dřeně, počet blastů v periferní krvi). Ve stáří by měla být dávka redukována pro možnou poruchu renálních a hepatálních funkcí a riziko zvýšené toxicity. Přípravek se užívá po jídle s dostatečným množstvím tekutiny.
Kontraindikace: Přecitlivělost na kteroukoliv látku v přípravku obsaženou, gravidita, laktace, vážné choroby jater, vážné choroby ledvin (azotémie), diopatická hemochromatóza (i v rodinné anamnéze). Léčba allopurinolem nemůže být zahájena během akutního záchvatu dny.
Speciální upozornění: Léčba allopurinolem není indikována při asymptomatické hyperurikémii. Přípravek může být podán k léčbě sekundární hyperurikémie pouze dětem s malignitami nebo enzymatickými poruchami. V těhotenství je možno přípravek použít pouze výjimečně, po pečlivém zvážení přínosu a rizika léčby, protože teratogenní efekt není zcela vyloučen. Během léčby je nutný dostatečný příjem tekutin. Množství moči by se mělo pohybovat nad 2 litry/den a moč by měla být neutrální nebo lehce alkalická. Pravidelné kontroly jaterních funkcí jsou nutné, zejména na počátku terapie (prvních 6–8 týdnů). Léčba allopurinolem se nesmí zahajovat při akutním záchvatu dny. Po odeznění akutní fáze se může léčba zahájit v kombinaci s 0,5 mg kolchicinu nebo s nesteroidním antirevmatikem. Dojde-li k akutní atace dny během léčby allopurinolem, dávku allopurinolu neměníme, ale přidáme ještě kolchicin nebo nesteroidní antirevmatikum. Při renální insuficienci je třeba denní dávku allopurinolu snížit – denní dávka by neměla přesáhnout 100 mg, pokud je clearance kreatininu pod 20 ml/min. Allopurinol i jeho metabolity jsou dialyzovatelné. Po každé dialýze je doporučeno podat 300–400 mg allopurinolu. Pokud je produkce kyseliny močové vysoká (terapie malignit, Lesch-Nyhanův syndrom), může terapie allopurinolem podpořit vývoj xantinových deposit v tkáních. Je však možné omezit tento jev zvýšením denního přívodu tekutin. U hematologických chorob pravidelně kontrolujeme krevní obraz.
Interakce: Podávání allopurinolu vyžaduje zvýšenou opatrnost: v kombinaci s 6-merkaptopurinem a azathioprinem (allopurinol inhibuje jejich metabolismus a tím zvyšuje jejich toxicitu, proto se musí snížit jejich dávka na 1/3–1/4), v kombinaci s protinádorovou terapií (zvyšuje se riziko poškození hematopoezy), v kombinaci s chlorpropamidem (při poškozených renálních funkcích se zvyšuje riziko trvalé hypoglykémie), v kombinaci se sulfinpyrazonem (snižuje se účinnost allopurinolu), s teofyllinem (vysoké hladiny allopurinolu inhibují metabolismus teofyllinu).
Těhotenství a laktace: Milurit je během těhotenství a laktace kontraindikován.
Možnost snížení pozornosti při řízení motorových vozidel a obsluze strojů: Studie prokazující negativní vliv allopurinolu na schopnost řízení motorových vozidel nejsou k dispozici. Je však třeba počítat s možným výskytem únavy, somnolence a zrakových poruch.
Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky se objevují zřídka, spíše u pacientů s porušenými renálními nebo hepatálními funkcemi. K zabránění akutní ataky dny, kterou může zahájení léčby allopurinolem vyprovokovat, podáváme nejméně 1 měsíc současně s allopurinolem i kolchicin nebo nesteroidní antirevmatikum. Nejčastějším nežádoucím účinkem jsou kožní příznaky jako svědění, zarudnutí, makulopapulózní léze nebo purpura, které se mohou objevit v kterémkoliv stadiu léčby. V každém případě musí být léčba ihned přerušena. Pokud byly kožní projevy velmi mírné, je možné po krátkém přerušení léčby znovu začít nižší dávkou (5 mg/kg) a dávku opatrně postupně zvyšovat. Pokud se kožní příznaky znovu objeví, musíme okamžitě a definitivně allopurinol vysadit. Velice zřídka se může objevit exfoliativní dermatitida s horečkou, lymfadenopatií, arthralgiemi a eosinofilií podobná Stevens-Johnsonovu syndromu, nebo i Lyellův syndrom. Tyto příznaky se objevují spíše u pacientů s poškozenými ledvinami nebo játry. V těchto případech musíme allopurinol okamžitě a definitivně vysadit a zahájit léčbu kortikoidy. Sporadicky se může objevit nauzea nebo zvracení, kterým můžeme předejít užitím allopurinolu po jídle. Mohou se též zvýšit hladiny alkalické fosfatázy a transamináz, objevit leukocytóza nebo i leukopenie. Mezi léčbou allopurinolem a výskytem některých příznaků nebyl prokázán přímý vztah. Jsou to: bolesti břicha, průjem, alopecie, bolesti hlavy, somnolence, celková únava, reversibilní granulomatosní hepatitis, katarakta a poruchy zraku.
Předávkování: Většinu příznaků předávkování, jako je nauzea, zvracení nebo průjem, je možno zmírnit zvýšením renální exkrece allopurinolu a jeho metabolitů (zvýšení příjmu tekutin a zvýšení diurézy). Jsou-li klinické příznaky závažnější, je třeba použít dialýzu.
Farmakologické vlastnosti
Farmakodynamické vlastnosti
Allopurinol je strukturální izomer hypoxantinu. Je to inhibitor xantinoxidázy, která katalyzuje konverzi hypoxantinu a xantinu na kyselinu močovou, endoprodukt purinového metabolismu u člověka. Dna je metabolická porucha charakterizovaná hyperurikémií a ukládáním urátu sodného do tkání. Příčinou je nadprodukce kyseliny močové. Tento proces je potlačen allopurinolem. Allopurinol a jeho metabolity jsou kompetitivními inhibitory xantinoxidázy. Afinita allopurinolu ke xantinoxidáze je asi 10–40krát vyšší než afinita xantinu. Enzymatickou oxidací allopurinolu vzniká oxipurinol. Afinita oxipurinolu ke xantinoxidáze je vysoká, ale jeho vazba není kovalentní. Komplex oxipurinol-xantinoxidáza může být reaktivován dialýzou za aerobních podmínek během 5 hodin. Allopurinol může zabránit oxidaci 6-merkaptopurinu na 6-thiomočovou kyselinu. Inhibicí katabolismu 6-merkaptopurinu u člověka může allopurinol podpořit protinádorový a imunosupresivní účinek 6-merkaptopurinu. Objevení tohoto mechanismu přineslo důkaz o inhibici xantinoxidázy allopurinolem. Allopurinol rovněž inhibuje oxidaci endogenních purinů a výsledkem tohoto procesu je snížení koncentrace kyseliny močové v séru i v moči a zvýšení renální exkrece xantinu a hypoxantinu. Tohoto účinku se využívá k léčbě primární i sekundární (spojené s malignitami) hyperurikémie. Snížení produkce kyseliny močové závisí na dávce allopurinolu. Při léčbě dochází k poklesu hladin urátu v plazmě a zmenšení velikosti urátového fondu se současným vzestupem rozpustnějšího xantinu a hypoxantinu. Dnavé tofy se zmenšují, akutní ataky dny jsou méně časté a mírnější a dnavá nefropatie se upravuje. Dlouhodobá terapie allopurinolem nesnižuje stupeň inhibice xantinoxidázy ani u zvířat, ani u člověka. Prekurzory kyseliny močové jsou xantin a hypoxantin (oxipuriny). Poměr xantinu a hypoxantinu v moči je obyčejně 2 : 1. Hypoxantin je rozpustnější ve vodě než xantin a kyselina močová a mají přibližně stejně nízkou rozpustnost v moči. Teoreticky by mohlo docházet k tvorbě xantinových konkrementů, avšak jejich výskyt je v praxi velmi vzácný, protože celkové množství vylučovaného xantinu je pod saturační úrovní (asi 0,5 mg/ml). Dokonce i v případě vrozeného defektu xantinoxidázy (xanturie), kde je téměř jediným endoproduktem v moči pouze xantin, je výskyt xantinových konkrementů velmi vzácný.
Farmakokinetické vlastnosti
Rozpustnost allopurinolu ve vodě je při 25 °C 0,44 mg/ml a při 37 °C 0,75 mg/ml. Oxipurinol, metabolit allopurinolu, je méně rozpustný ve vodě než allopurinol. Allopurinol je po orálním podání rychle a velmi dobře absorbován, maximálních koncentrací v plazmě dosahuje za 0,5–1 hodinu po podání. Poločas allopurinolu je velmi krátký (asi 2 hodiny), protože je velmi rychle vylučován glomerulární filtrací a je rychle konvertován na oxipurinol. Poločas oxipurinolu je 18–30 hodin. Metabolická konverze allopurinolu na oxipurinol pomocí xantinoxidázy je rychlá, poměr allopurinolu k oxipurinolu v plazmě se rychle mění. Po vysokých i.v. dávkách allopurinolu může dojít k inhibici jeho oxidace. Allopurinol ani oxipurinol se nevážou významně na plazmatické proteiny. Allopurinol je vylučován hlavně glomerulární filtrací, pouze 20 % je vyloučeno stolicí. Oxipurinol je reabsorbován v tubulech podobně jako kyselina močová. Clearance oxipurinolu při normálních renálních funkcích je přibližně 16 ml/min (3krát vyšší než kyseliny močové). Tubulární resorpci oxipurinolu inhibují urikosurika, například probenecid. Kombinovaná léčba allopurinolem s urikosuriky vede ke snížení plazmatické hladiny oxipurinolu a ke snížení stupně xantinoxidázové inhibice. Oxipurinol je aktivní metabolit allopurinolu. Je špatně rozpustný ve vodě a špatně se vstřebává po orálním podání, takže nemá žádnou výhodu před allopurinolem. Pacienti s poruchou renálních funkcí špatně vylučují jak allopurinol, tak oxipurinol. Dávka allopurinolu u dnavé nefropatie musí být redukována. Optimální dávku allopurinolu při porušené clearanci oxipurinolu zjistíme pomocí nomogramů. U pacientů s normální clearancí je po podání 300 mg allopurinolu/den hladina oxipurinolu 10 μ/ml.
METABOLISMUS ALLOPURINOLU:
Hlavním metabolitem allopurinolu je oxipurinol. Po 5–7 dnech perorální léčby je možno nalézt 60–70 % podaného allopurinolu ve formě oxipurinolu v moči, 6–12% je vyloučeno močí v nezměněné formě. Pouze velmi malé množství (asi 3 % podané dávky) se vyloučí jako allopurinol-1-ribonukleosid nebo oxipurinol-7-ribonukleosid.
Preklinická data ve vztahu k bezpečnosti přípravku
Toxicita allopurinolu je velmi nízká. Orální LD 50 je 700–200 mg/kg u myší a více než 6 000 mg/kg u krys. Tolerance u samic hlodavců je vyšší než u samců. Psi tolerují dávku 30 mg/kg po dobu 1 roku bez známek poškození, avšak dávka 90 mg/kg po 1 roce již vyvolá poškození ledvin. U opic, kterým byla podávána velmi vysoká dávka allopurinolu i.v. (1 300 mg/m²/den po dobu 14 dnů) se objevila anémie, útlum kostní dřeně a intersticiální nefritis způsobená deposity oxipurinolu v ledvinách.
V naší poradně s názvem ŽLUTÁ STOLICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna Košutová.
Většinou do 10-20minut po jídle -průjmová stolice (většinou voda) žluté barvy. Někdy tato stolice je i v klidu.(mimo stavu po jídle)
Žlučník mám od 40 let ex. Zůstal mi chronický zánět slinivky.
Je mi 79let.
užívám tyto léky: Betahistin, tezeo, Tenaxum, Digoxin, Betalog, Siofor 2tabl 500ml)Apo Allopurinol, Warfarin, Tootvacard, Verospiron
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Zkuste užívat jeden měsíc probiotika. Vyzkoušené jsou Biopron s trávicími enzymy. Do několika dnů by se to mělo zlepšit, ale léčbu po zlepšení neukončujte, ale pokračujte v ní, až do využívání celého balení. Tady můžete vidět jak probiotika vypadají a kolik stojí: https://www.zbozi.cz/vyrobe…
ketazon – patří mezi silná antirevmatika a ta v některých případech přinášejí dostatečnou úlevu;
kolchicin – typický lék na dnu, získává se z ocúnů, užívá se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo pokud se neobjeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše;
allopurinol (Milurit) – lék snižující hladinu kyseliny močové tím, že blokuje její tvorbu;
prebencid a benzbromaron – léky podporující vylučování kyseliny močové;
bolest často zmírní injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.
Je lepší Milurit nebo Purinol?
Je to jedno a to samé, Milurit i Purinol obsahují stejnou účinnou látku ALOPURINOL (ALLOPURINOLUM). Oba léky jsou vázány na lékařský předpis a u obou léků se doplácí asi 60 Kč za 50 tablet po 100mg. Dobré je vědět, že do této skupiny léků s obsahem stejné účinné látky patří i lék AllopurinolApotex, který je rovněž na lékařský předpis, ale nedoplácí se na něj vůbec nic. Pokud se rozhodujete, který lék zvolit, může být finanční částka doplatku rozhodující. Lék AllopurinolApotex je bez doplatku právě v den vydání tohoto článku, což nemusí platit nekonečně dlouho, proto přikládám odkaz na webové stránky SÚKL, kde můžete ověřit aktuální stav: AllopurinolApotex bez doplatku. Pokud by odkaz nefungoval, tak stačí navštívit stránky www.sukl.cz, klinout v levém menu na "databáze léků" do vyhledávacího formuláře zapsat ACT skupinu M04AA01 a zvolit "plně hrazené".
V naší poradně s názvem GROPRINOSIN PŘÍBALOVÝ LETÁK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela Motyková.
Prosím o radu jestli se dá přípravek použít v kombinaci s léky godasal....děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék Groprinosin obsahuje účinnou látku inosin pranobex, která posiluje imunitu při virových infekcích. Lék Godasal obsahuje kyselinu acetylsalicylovou na zmírnění horečky a tlumení bolesti. Oba tyto léky je možné společně užívat, protože nemají žádnou vzájemnou interakci.
Groprinosin by se neměl užívat společně s léky na dnu, jako jsou inhibitory xantinoxidázy (allopurinol), léky zvyšující vylučování kyseliny močové a diuretika, včetně thiazidů.
Podle klasické medicíny se dna nedá vyléčit, ale léky mohou průběh onemocnění zmírnit. Odsání tekutiny ze zánětu způsobuje okamžitou úlevu. Léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu, podávají se silná antirevmatika, například ketazon. V některých případech také přináší dostatečnou úlevu Kolchicin, což je typický lék na dnu. Získává se z ocúnů. Bere se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo do doby, než se objeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše
Mezi léky na snížení kyseliny močové je i allopurinol, který blokuje tvoření kyseliny močové, a další účinné látky, které podporují její vylučování, jako je prebencid a benzbromaron. Bolest také zmírňuje injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.
Informace o lécích, které lékař může předepsat při dně:
Kolchicin – účinný lék určený k léčbě akutní ataky, v nižších dávkách též k léčbě chronické dny. Zdrojem účinné látky je cibule ocúnu (Colchicum autumnale). Lék se dávkuje podle pokynů lékaře buď do ústupu potíží, nebo do nástupu nežádoucích účinků, které jsou poměrně časté – nevolnost, zvracení, průjem.
Allopurinol (Milurit, Apo-allopurinol, Purinol) – lék potlačuje tvorbu kyseliny močové. Užívá se v dávkách určených lékařem (100–600 mg/den). Z nežádoucích účinků lze zmínit kožní problémy a gastrointestinální intolerance, které lze mírnit podáváním léku s jídlem. Lék není vhodný pro pacienty s vážnějším postižením ledvin.
Febuxostad (Adenuric) – poměrně nový a nadějný lék. Působí podobně jako allopurinol, ale je vhodný i u ledvinné nedostatečnosti nebo při alergii na allopurinol. Dle klinických studií je to nový a účinnější než allopurinol.
Protizánětlivé látky – při akutních potížích může lékař podávat běžně užívané léky na bolest (ibuprofen, nimesulid, indometacin) ve vyšších dávkách, než je běžné. Léky vždy užívejte až po jídle. Dále může předepsat kortikoidy – k těm je vhodné při delším podávání používat léky na ochranu žaludku (nejlépe ze skupiny inhibitorů protonové pumpy – s výběrem pomůže lékárník) a minerálové přípravky obsahující vápník a vitamín D. Léky vždy užívejte po jídle.
Léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi
Léčba, kterou lékař může předepsat při dně:
Kolchicin: účinná látka určená k léčbě akutní ataky, v nižších dávkách též k léčbě chronické dny. Zdrojem této látky je cibule ocúnu (Colchicum autumnale). Lék se dávkuje podle pokynů lékaře buď do ústupu potíží, nebo do nástupu nežádoucích účinků, které jsou poměrně časté – nevolnost, zvracení, průjem.
Allopurinol (Milurit, Apo-allopurinol, Purinol): léčivo omezuje tvorbu kyseliny močové. Užívá se v dávkách určených lékařem (100–600 mg/den). Z nežádoucích účinků lze zmínit kožní problémy a gastrointestinální intolerance, které lze mírnit podáváním léku s jídlem. Allopurinol není vhodný pro pacienty s vážnějším postižením ledvin.
Febuxostad (Adenuric): poměrně nový a nadějný lék. Působí podobně jako allopurinol, ale je vhodný i u ledvinné nedostatečnosti nebo při alergii na allopurinol. Dle klinických studií jde o lék účinnější než allopurinol.
Protizánětlivé látky: při akutních potížích může lékař předepsat běžně užívané léky na bolest (ibuprofen, nimesulid, indometacin) v dávkách vyšších, než je běžné. Léky vždy užívejte až po jídle. Dále může předepsat kortikoidy – k těm je vhodné při delším podávání používat léky na ochranu žaludku (nejlépe ze skupiny inhibitorů protonové pumpy – s výběrem pomůže lékárník) a minerální přípravky obsahující vápník a vitamin D.
Dle zkušeností (zkušenosti) je vhodný Betaglukan Imu, Maxcell, Apotex, Biocell. Nejúčinnější betaglukan je extrakt z kvasinek Saccharomyces cerevisiae, podstatně méně účinný je betaglukan extrahovaný z hub. Nejhorší variantou jsou pouze sušiny – prášky z hub, například u nás prodávaná sušená hlíva. Prášky z hub jsou z hlediska účinků betaglukanu bezcenné.
Je to sloučenina potlačující funkci destiček. Jedná se o účinnou látku relativně drahých léků, jako je například Plavix či Trombex. Tyto léky se obvykle užívají buď trvale při alergii na kyselinu acetylsalicylovou, nebo po určitou dobu od zavedení nějakého umělého materiálu do krevní cévy (například zavedení stentu při koronarografii). Klopidogrel má velmi dobré účinky a brání uzavírání umělých materiálů v cévách krevními sraženinami. Nevýhodou je již zmíněná vyšší cena.
Plavix
Forma: Tablety. V případě akutního stavu, jako je infarkt myokardu, se podávají až čtyři 75miligramové tablety (tedy dávka 300 miligramů), při chronickém podávání se většinou předepisuje 1 tableta o síle 75 miligramů denně.
Princip účinku: Klopidogrel účinkuje na úrovni metabolismu krevních destiček. Narušuje receptory na jejich povrchu a tím snižuje jejich schopnost se shlukovat a vytvářet krevní sraženinu. Plavix se užívá samotný nebo v kombinaci s jinými léky na ředění krve. Spolu s léky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Godasal a jiné) se podává po určitou dobu od zavedení stentů do tepen (například stenty srdečních tepen při léčbě infarktu srdce nebo stenty tepen dolních končetin při ICHDK), neboť snižuje riziko jejich uzávěru. Kromě toho se Plavix podává v kombinaci s dalšími léky nárazově při léčbě akutního infarktu. Dlouhodobě lze podávat samotný Plavix jako alternativu za léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (již výše zmíněný Aspirin, Anopyrin, Godasal), a to v tom případě, kdy má pacient na tyto léky alergii nebo jinou nesnášenlivost. Mezi indikace podávání pak patří angina pectoris, ischemická choroba dolních končetin, prevence opakování infarktu a ischemické mozkové mrtvice.
Hlavní nežádoucí účinky: Plavix zvyšuje riziko krvácivých stavů včetně krvácení z nosu, krvácení do trávicího traktu a krvácivé mozkové mrtvice. Vzácně může jeho užívání doprovázet výrazný pokles bílých krvinek nebo destiček. Obecně je však riziko vzniku nežádoucích účinků nižší než u léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou.
Z generik se jedná o Clopidogrel Mylan, Clopidogrel Accord, Clopidogrel Actavis, Clopidogrel AL, Clopidogrel Apotex, Clopidogrel Teva. Plavix je originální přípravek.
Cena: Generika se pohybují dle síly v rozmezí od 93 Kč do 1 100 Kč, léky jsou jen na předpis.
Trombex
Forma: Tablety. V případě akutního stavu, jako je infarkt myokardu, se podávají až čtyři 75miligramové tablety (to je dávka 300 miligramů), při chronickém podávání se většinou předepisuje 1 tableta o síle 75 miligramů denně.
Princip účinku: Klopidogrel účinkuje na úrovni metabolismu krevních destiček. Narušuje receptory na jejich povrchu a tím snižuje jejich schopnost se shlukovat a vytvářet krevní sraženinu. Trombex se užívá samotný nebo v kombinaci s jinými léky na ředění krve. Spolu s léky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou (například Aspirin, Anopyrin, Godasal) se Trombex podává po určitou dobu od zavedení stentů do tepen (stenty srdečních tepen při léčbě infarktu srdce nebo stenty tepen dolních končetin při ICHDK), kdy snižuje riziko jejich uzávěru. Kromě toho lze Trombex v kombinaci s dalšími léky podat nárazově při léčbě akutního infarktu. Dlouhodobě je možné podávat samotný Trombex jako alternativu za léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Godasal), a to v tom případě, kdy má pacient na tyto léky alergii nebo jinou nesnášenlivost. Mezi indikace podávání patří angina pectoris, ischemická choroba dolních končetin, prevence opakování infarktu a ischemické mozkové mrtvice.
Hlavní nežádoucí účinky: Trombex zvyšuje riziko krvácivých stavů včetně krvácení z nosu, krvácení do trávicího traktu a krvácivé mozkové mrtvice. Vzácně může jeho užívání doprovázet výrazný pokles bílých krvinek nebo destiček. Obecně je však riziko vzniku nežádoucích účinků nižší než u léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou.
Cena: Pohybuje se dle síly daného přípravku v rozmezí od 100 Kč do 300 Kč. Trombex je na předpis.
Blokátory kalciových kanálů – Amlodipin – snižují tok kalcia přes membránu do buňky a způsobují tím dlouhodobé uvolnění hladkého svalstva
Patří sem tyto produkty: Amlozek, Amlodipin Actavis, Amlodipin HBF, Amlodipin Mylan, Amloratio, Apo Amlo, Cardilopin, Hipres, Normodipin, Orcal, Orcal Neo, Recotens, Tensigal, Torella, Zorem, Amlodipin, Bluefish, Amlodipin Orion, Afiten, Vitabala
ACE inhibitory – Ramipril – tyto přípravky rozšiřují cévy, čímž usnadňují srdci pumpovat krev cévami
Patří sem tyto produkty: Acesial, Tritace, Apo Ramipril, Hartil, Medoram, Miril, Piramil, Ramicard, Ramigamma, Ramil, Ramipril Pol
Beta-blokátory –Bisoprol – zabraňují negativním účinkům, které vytváří stresové hormony na srdce; dále snižují tepovou frekvenci, zpomalují srdeční rytmus, mohou však vyvolávat pocit únavy
Patří sem tyto produkty: Tyrez, Bisogamma, Bisoprolol Mylan, Bisoprolol Orion, Bisoprolol Rat, Vitabal, Concor, Concor Cor, Rivocor
Sartany – Telmisartan – jsou blokátory receptorů AT1 pro angiotenzin II; mají excelentní snášenlivost a bezpečnost podávání, významně se osvědčují v kombinační léčbě, zejména ve spojení s malými dávkami thiazidových diuretik
Patří sem tyto produkty: Telmizek, Micardis, Telmark, Telmisartan Apotex, Telmisartan Egis, Telmisartan Mylan, Telmisartan Rat, Telmisartan Sandoz, Tezeo, Tolura, Zanacodar
Nejčastěji se však volí kombinace léků z výše uvedených skupin s diuretiky. Tyto produkty jsou ve většině případů plně hrazeny. Je třeba si uvědomit, že farmakologická léčba bývá doživotní. V případě vysokého krevního tlaku způsobeného jiným onemocněním je základní metodou léčba právě tohoto onemocnění.
Pokud někdo trpí dnou, nelze u něj tuto nemoc již zcela vyléčit, ale pouze se dá léky průběh nemoci zmírnit. Vždy je nutné odstranit akutní záchvat a poté předcházet jeho opakování. Léky, které snižují hladinu kyseliny močové:
allopurinol (Milurit) – blokuje tvoření kyseliny močové;
prebencid a benzbromaron – podporují vylučování kyseliny močové;
kolchicin – typický lék na dnu; získává se z ocúnů; užívá se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí; někdy se objeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše;
silná antirevmatika (ketazon) – v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu;
injekce do postiženého kloubu – také často zmírní bolest;
odsání tekutiny ze zánětu – přináší okamžitou úlevu; léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu;
ibuprofen nebo jiné nesteroidní antirevmatikum – pomáhá spolu se studenými obklady při bolestech.
Lze vyzkoušet také přírodní léčbu, například:
obklady z vrbky úzkolisté – přikládáme na bolestivé klouby;
kombinace kořene lopuchu, celerových semínek, řebříčku a túje – můžete užívat ve formě kapslí nebo tinktury;
pijte třikrát denně sklenici vody se dvěma lžičkami semene miříku celeru nebo sadce nachového – zbavíte tak tělo přebytečné kyseliny močové; nepijte však bylinné čaje, jestliže vám lékař předepsal léky obsahující kolchicin.
Další možností je moderní, účinná a šetrná metoda léčby dny polarizovaným světlem (biolampa). Používá se pro potlačení bolesti při akutních záchvatech dny, ale také pro dlouhodobou prevenci. Světelná energie proniká v místě aplikace do tkání, kde působí na organismus. Urychluje látkovou výměnu a tím i tvorbu protizánětlivých a důležitých stavebních látek (kolagen), posiluje imunitní systém a napomáhá jeho správné funkci. Biolampu aplikujte 2–3krát denně po dobu 10 minut na postižené oblasti.
Důležité je také dodržovat pitný režim, nejlépe 3 litry denně. Dobrá je sportovní aktivita, která podporuje správné vylučování a tím snížení koncentrace kyseliny močové.
Při ledvinové kolice se ulevuje bolestem podáním léků proti bolesti (analgetik) a léků, které uvolňují stahy hladké svaloviny v močovodech (spasmolytika). Vyskytuje-li se u dehydratovaných pacientů nevolnost a zvracení, podává se dostatečné množství tekutin. U vážnějších stavů spojených s urputnými bolestmi, které nechtějí polevit, při těžkém zvracení či známkách infekce, je nevyhnutelná hospitalizace pacienta. Přibližně 80 % konkrementů z těla odejde. Též se používají thiazidy, které snižují vylučování oxalátů a vápníku asi o polovinu. Allopurinol se podává u pacientů s hyperurikosurií, což je zvýšené vylučování kyseliny močové. U nemocných se struvitovými konkrementy by se měla pokusně nasadit dlouhodobě antibiotika, alespoň 6 týdnů, s následným zvážením pokračování terapie litotrypsí nebo chirurgicky.
Léčba dny logicky spočívá především v přísném dietním režimu a zdravé životosprávě. Je třeba zcela vyloučit rizikové druhy potravin a alkoholické nápoje. Léčebný režim by měl doprovázet také dostatečný přísun tekutin, pravidelný pohyb nebo eliminace stresových faktorů. Léky, které předepisuje lékař, mají snižovat koncentraci kyseliny močové v krvi. Jde především o Allopurinol a Milurit. Pokud se prokáže kyselost moči, je podáván lék snižující pH moči, čímž dochází k zamezení tvorby kaménků v ledvinách. Velmi vhodné jsou také přírodní prostředky proti dně. Doporučuje se vysadit léky, které zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi (diuretika).
Při akutním dnavém záchvatu mohou být užívány léky proti bolesti (analgetika) a léky proti zánětu (antirevmatika). V akutním stadiu se podává i kolchicin, který zastavuje zánětlivý proces v kloubu. Má bohužel řadu vedlejších účinků, nicméně významný účinek má i jeho krátkodobé podání. Vhodné je bolavý kloub chladit (rozdrceným ledem, který přiložíte například přes kapesník na postižené místo a ledujete 4x denně).
allopurinol (milurit) – blokuje tvoření kyseliny močové;
prebencid a benzbromaron – podporují vylučování kyseliny močové;
kolchicin – typický lék na dnu; získává se z ocúnů; užívá se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí; někdy se objeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše;
silná antirevmatika (ketazon) – v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu;
injekce do postiženého kloubu –často zmírní bolest;
odsání tekutiny ze zánětu – přináší okamžitou úlevu; léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu;
ibuprofen nebo jiné nesteroidní antirevmatikum – pomáhají spolu se studenými obklady při bolestech.
Odsání tekutiny ze zánětu - přináší okamžitou úlevu. Léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu.
Silná antirevmatika - např. Ketazon - v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu.
Kolchicin - to je typický lék na dnu. Získává se z ocúnů. Bere se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo se neobjeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše.
Léky, které snižují hladinu kyseliny močové - mezi ně patří například allopurinol (Milurit), ten blokuje tvoření kyseliny močové, a další léky, které podporují její vylučování, jako je prebencid a benzbromaron.
Bolest také často zmírní injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.
Na zmírnění bolesti vyzkoušejte obklady z vrbky úzkolisté přikládané na bolestivé klouby. Kombinace kořene lopuchu, celerových semínek, řebříčku a túje můžete užívat ve formě kapslí nebo tinktury.
Pijte třikrát denně sklenici vody se dvěma lžičkami semene miříku celeru nebo sadce nachového. Zbavíte tak tělo přebytečné kyseliny močové. Nepijte však bylinné čaje, jestliže vám lékař předepsal léky obsahující kolchicin.
Na bolesti také pomáhá ledový obklad - zdvihněte nohu, a pokud snesete tlak, přiložte si na ni ledový obklad. Zůstaňte v klidu.
Léčba spočívá v striktní dietě. Je nutné vyloučit určité potravy a zvýšit pitný režim. Pacient by se měl vyhnout konzumaci červeného masa, mořských plodů, vnitřností, uzenin, tučných sýrů, cukru, rajčat, špenátu, okurek, česneku a také alkoholu. Pacient by se také měl vyhnout smaženým jídlům, kynutému těstu, kakau nebo ochucovadlům. Nevhodné jsou také masové vývary. Naopak lze konzumovat tmavé i bílé pečivo, které neobsahuje žádné puriny, citrusy, brambory, hnědou rýži, nízkotučné mléčné výrobky, v malé míře vejce a sladkovodní ryby. Je nutné jíst v malých dávkách, minimálně 4x denně. Zároveň je důležité dbát na pitný režim, vhodná je zejména neperlivá voda a to alespoň 2,5 litru denně. Naopak mezi potravy, které jsou vhodné, patří třešně, višně, jahody, celer, které prokazatelně zmírňují bolest a minimalizují otoky. Lékař předepisuje léky na snížení tvorby kyseliny močové, dále se využívají antirevmatika a analgetika proti bolesti.
Informujte svého lékaře o tom, že se chystáte užívat lék Groprinosin.
Rizikové jsou kombinace s těmito léky:
léky k léčbě dny (allopurinol nebo jiných léků k léčbě dny);
léky, které zvyšují vylučování kyseliny močové, včetně diuretik (zvýšení produkce moči), např. Furosemid, Torasemid, Ethakrynová kyselina, Hydrochlorothiazid, Chlorthalidon, Indapamid;
léky, které potlačují imunitní systém (imunosupresiva, užívaná u pacientů po transplantaci orgánů nebo atopické dermatitidy);
azidothymidin (lék k léčbě pacientů infikovaných HIV).
Zde jsou poznatky pacienta potýkajícího se s nemocí dna.
Na rozdíl od jiných forem artritidy není dna chronická, ale vzplane v epizodách trvajících jen několik dní. Můj první útok byl v polovině 80. let. Byl jsem vegetarián, ale jedl jsem příliš mnoho živočišných bílkovin - zejména sýr jako pohodlnou potravinu, studoval jsem doktorát, protože se mi rozpadlo manželství. Můj lékař mi během vzplanutí přikázal užívat Colchicin, odvozený z krokusů jako šafrán, ale se spoustou potenciálně závažných vedlejších účinků. Již nedoporučujeme! A Allopurinol(Milurit, pozn. redakce) musíte neustále užívat, ať už jste nemocní nebo ne, takže jen mnohem více peněz pro Big Pharma.
Rychlý posun vpřed na začátek roku 2000. Nová žena a rodina, mnohem méně stresu, vegan a žádná aktivní dna po celé desetiletí. Snědl jsem celý blok tofu (340 g) jako salát z tofu směs (extra pevné tofu, vymačkané nasucho, poté rozdrobené vidličkou, hroznové semínko Vegenaise, jemně nasekaný celer včetně listů, jemně nakrájená červená nebo Vidalia cibule, kurkuma, černý pepř, celozrnná hořčice, kelp prášek, miso) vše položeno na knäckebrotu nebo žitném chlebu, nebo jen tak. Tak lahodné! NEMŮŽU UVĚŘIT, že jsem to snědl celé, ale omezte prosím své denní bílkoviny na ne více než 1/2 bloku (170 g). Mé tříčlenné rodině vystačí 1 blok tofu (340 g) na celý den, každý den po celá léta. A od té doby, co jsem omezil bílkoviny jen na tohle tofu, žádná dna už nikdy víc mě netrápila.
Moje rada na záchvat při dně: Okamžitě ODSTRANĚTE VŠECHNY bílkoviny po dobu (nejvýše 2–3 dnů). Jezte hodně třešní a višní (ale ne těch tmavých/sladkých) a/nebo pijte šťávu z višní. Jezte celer nebo pijte čaj z celerových semínek nebo kořene pampelišky, abyste hodně čůrali a vypláchli krystalky kyseliny močové, které bodají do nervů v blízkosti vašich kloubů. Pro zmírnění bolesti udržujte nohu zvednutou, s ledem uvnitř tenkého ručníku na špičce nohy. Vždy mi pomohla kurkuma s černým pepřem nebo její koncentrát, kurkumin s Bioperinem. Četl jsem, že aspirin na mírnění bolesti zhoršuje dnu. Já osobně neberu tyto NSAID, YMMV, cokoliv. Nejdůležitější jsou: třešně na antokyany a diuretika celer nebo hodně vody na zředění a vyplavení kyseliny močové.
Vyrážka a ekzémy jsou častým nežádoucím účinkem léků na předpis při léčbě dny. Při akutních obtížích vám lékař nejspíše předepíše léky obsahující kolchicin. To je látka, která potlačuje rozvoj zánětu. V léčbě dny se používá již několik století. Tvorbu kyseliny močové dlouhodobě snižuje lék allopurinol (Milurit). Kromě něj můžete dostat také léky podporující vylučování kyseliny močové ledvinami.
Při prvních příznacích dnavého záchvatu si vezměte léky co nejdříve. Čím dříve začnete, tím bude záchvat kratší a méně bolestivý. Mějte u sebe vždy předem připravené nesteroidní antirevmatikum nebo kolchicin pro případ akutního záchvatu.
Pokud vám na dnu pomáhají nesteroidní antirevmatika a žádné okolnosti nebrání v jejich nasazení, vezměte si vysokou dávku. Použijte léky na dnu bez předpisu, například 3 tabletky Diclofenacu 75 mg na 2-3 dny s postupným snižováním do odeznění bolestí. Můžete však použít jakékoliv nesteroidní antirevmatikum, například Recoxa, Movalis, Aulin, Nimesil, Piroxicam, Flamexin, se stejným výsledkem. Dávka těchto léků v případě akutního dnavého záchvatu je často větší než doporučená na příbalovém letáku. Ibalgin 400 mg 3x1 je zcela nedostačující dávka. Vzhledem k tomu, že jsou tyto léky podávány 1-2 dny, nedochází k rozvoji komplikací, které by jinak u dlouhodobé terapie byly možné. Po 2 dnech již snižte dávku na doporučené množství. Léky se musí podat do 24 hodin, aby byla léčba záchvatu účinná.
Pokud se již dlouhodobě léčíte alopurinolem (Purinol, Milurit, APO-ALLOPURINOL), pokračujte v této terapii v průběhu dnavého záchvatu ve stejné dávce. Nepřerušujte, ale ani nezvyšujte dávku léku.