Upozorňujeme čtenáře na to, že všechny léčivé přípravky s obsahem antibiotik jsou v České republice k dostání pouze na lékařský předpis. Děkujeme za pochopení.
Dávkování
Obvyklá dávka je 1 tableta přípravku Klacid500 dvakrát denně každých 12 hodin. Tablety se polykají celé. Vztah mezi jídlem a užíváním přípravku nemá významný vliv na vstřebávání podaného přípravku.
Dávkování u pacientů s tuberkulózní infekcí vyvolanou Mycobacterium avium komplexem (MAC): Doporučená počáteční dávka u dospělých je 1 tableta přípravku Klacid500 (500 mg) dvakrát denně každých 12 hodin. S léčbou diseminovaných infekcí vyvolaných MAC u pacientů s AIDS je nutno pokračovat tak dlouho, dokud se neprojeví klinický a mikrobiologický účinek léčby. Klarithromycin je nutno podávat v kombinaci s dalšími přípravky působícími proti mykobakteriím. Profylaktická dávka pro MAC infekce je 500 mg dvakrát denně.
Dávkování u léčby pro potlačení Helicobacter pylori: Pro potlačení přítomnosti H. pylori ve dvanáctníku určí dávkovací schéma a případnou kombinaci s dalšími léky odborný lékař – gastroenterolog. Doporučené dávkovací režimy jsou trojkombinace Klacid500 tablety: 500 mg (1 tableta) 2x denně každých 12 hodin spolu s lansoprazolem 30 mg 2x denně a amoxicilinem 1 000 mg 2x denně po dobu 10 dní. KLACID500 tablety: 500 mg (1 tableta) 2x denně každých 12 hodin spolu s amoxicilinem 1 000 mg 2x denně a omeprazolem 20 mg 2x denně po dobu 7 až 10 dní.
Dvojkombinace: Klacid500 tablety: 500 mg (1 tableta) 3x denně každých 8 hodin spolu s omeprazolem 40 mg 1x denně po dobu 14 dní s následným podáváním omeprazolu 20 mg nebo 40 mg 1x denně dalších 14 dní. Klacid500 tablety: 500 mg (1 tableta) 3x denně každých 8 hodin spolu s lansoprazolem 60 mg 1x denně po dobu 14 dní. Pro úplné vyléčení vředů je obvykle nutná léčba léky tlumícími žaludeční sekreci.
Jestliže jste užili více přípravku Klacid500, než jste měli, nebo při náhodném požití většího množství tablet, a to zejména dítětem, vyhledejte ihned lékaře!
Přípravek je nutné užívat v pravidelných časových intervalech podle doporučení lékaře. I při rychlém ústupu obtíží je nezbytné, aby byla dodržena celková předepsaná doba užívání! Při vynechání jedné nebo více dávek se o dalším postupu poraďte s lékařem.
Při užívání antibiotiky Klacid500 se můžete stravovat zcela normálně, vstřebávání účinné látky tohoto antibiotika není ovlivněno potravou, kávou a podobně. Antibiotikum užívejte v pravidelnou denní dobu po jídle, řádně zapijte.
Léčivá látka přípravku Klacid500 patří do skupiny makrolidových antibiotik se středně širokým spektrem účinku na různé bakteriální druhy. Účinek je dán schopností blokovat tvorbu bakteriálních bílkovin, což vede k zastavení množení bakterií. Klacid500 je určený k léčbě infekcí, které jsou způsobeny původci citlivými na tento přípravek.
Mezi hlavní indikace patří:
infekce dolních cest dýchacích (například zánět průdušek a zápal plic);
infekce horních cest dýchacích (například zánět nosohltanu a zánět vedlejších nosních dutin);
infekce kůže a měkkých tkání (například folikulitida, celulitida, erysipel);
zubní infekce;
léčba rozesetých nebo ohraničených infekcí způsobených Mycobacterium avium nebo Mycobacterium intracellulare a ohraničených infekcí vyvolaných Mycobacterium chelonae, Mycobacterium fortuitum nebo Mycobacterium kansasii ;
prevence rozseté infekce vyvolané Mycobacterium avium komplexem u pacientů s HIV infekcí;
v kombinaci s látkami tlumícími tvorbu žaludeční kyseliny (omeprazol, lansoprazol) je indikován k potlačení až vymizení výskytu Helicobacter pylori v dvanáctníku osob s vředovou chorobou, což vede ke snížení opakovaného výskytu dvanáctníkového vředu.
Antibiotika Klacid lze podávat nezávisle na jídle. Tedy je jedno jestli s, po či spolu s jídlem. Nevadí mu minerály, kyselé, mléčné výrobky, teoreticky ani alkohol. Při užívání léku Klacid se po celou dobu léčby nesmí konzumovat citrusy.
V naší poradně s názvem KLACID 500 MG A STATINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Helena Thinová.
Dobrý den,
mám předepsaný Klacid500 mg a užívám Euvascor 20mg/10mg - kombinovaný lék na krevní tlak a cholesterol. Mohu tyto léky zároveň užívat, když u toho Euvascoru je napsáno, že je to atorvastatinum? Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Euvascor obsahuje Atorvastatin a Perindopril. S Perindoprilem se Klacid nijak neovlivňuje, ale u Atorvastatinu je to horší. Kombinace Euvascoru a Klacidu může významně zvýšit hladinu Atorvastatinu v krvi. To může zvýšit riziko nežádoucích účinků, jako je poškození jater a vzácný, ale závažný stav zvaný rabdomyolýza, při kterém dochází k rozpadu tkáně kosterního svalstva. V některých případech může rabdomyolýza způsobit poškození ledvin nebo dokonce smrt. Pravděpodobně budete potřebovat úpravu dávky nebo častější sledování lékařem, abyste mohla bezpečně používat oba léky, nebo vám lékař může předepsat alternativní léky, které vzájemně neinteragují. Pokud máte nevysvětlitelnou bolest svalů, citlivost nebo slabost během léčby atorvastatinem nebo podobnými léky, zejména pokud jsou tyto příznaky doprovázeny horečkou nebo tmavě zbarvenou močí, tak o tom informujte ihned svého lékaře. Pokud se u Vás objeví horečka, zimnice, bolest kloubů nebo otoky, neobvyklé krvácení nebo modřiny, kožní vyrážka, svědění, ztráta chuti k jídlu, únava, nevolnost, zvracení, tmavě zbarvená moč a / nebo zažloutnutí kůže, měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože to mohou být známky a příznaky poškození jater. Je důležité informovat lékaře o všech dalších lécích, které užíváte, včetně vitaminů a bylin. Nepřestávejte užívat žádné léky bez předchozího rozhovoru s lékařem.
Při léčbě antibiotiky Klacid500 se můžete stravovat zcela normálně. Pokud se při léčbě Klacidem 500 u vás vyskytl průjem, omezte příjem mléčných výroků a nahraďte je probiotiky.
V naší poradně s názvem ANTIBIOTIKA KLACID 500 A HELICID se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Libor.
Dobrý den, mohu užívat současně antibiotika klacid500 a Helicid? Oba druhy léků mám brát po 12 hodinách. A ještě jedna otázka. Co tyto antibiotika a komplexní multivitamín? Konkrétně užívám vitamíny reflex nexgen. Má být mezi užíváním nějaký časový interval? Předem Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Určitě jste řekl svému lékaři, že užíváte Helicid, takže mohl zvážit rizika společného užívání. Tato kombinace léků klaritromycin a omeprazol může znamenat mírné riziko vzniku nežádoucích účinků, ale zatím nejsou k dispozici bližší informace o této interakci, protože je ze zdravotního hlediska bezvýznamná. Takže oba léky užívejte podle předepsaného dávkování. Co se týče multivitamínu, tak není třeba žádný odstup.
V naší poradně s názvem ANTIBIOTIKA KLACID 500 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Františka.
Dobrý den chtěla bych se zeptat dcera dostala klacid500 mg má brát jednu tabletu po 12 hodin. Dcera je dostala ale bude ji dvanáct až na podzim paní doktorka ji vážila má 55,7 kg , je to možné že by to paní doktorka brala podle kil. Tak se chci zeptat jestli to může užívat, protože jsem v letáku četla že to můžou jen dospělé a děti od 12 let děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Bez obav postupujte podle pokynů lékaře. Lékař vždy zváží klady a zápory dané léčby. Dbejte na časový harmonogram a využívejte všechny tablety, které jste dostaly.
Klacid by neměl být podáván osobám se známou přecitlivělostí k těmto přípravkům a k jiným makrolidovým antibiotikům nebo k některé z pomocných látek tohoto přípravku. Kontraindikováno je současné podávání klarithromycinu a jakéhokoliv z následujících léků: astemizol, cisaprid, pimozid, terfenadin, ergotamin, dihydroergotamin, kolchicinem, tikagrelorem nebo ranolazinem. Klarithromycin nemá být podáván pacientům, u kterých se vyskytlo prodloužení QT intervalu (změna na EKG) a komorová arytmie (nepravidelnost srdeční akce postihující funkci srdečních komor). Klarithromycin nemá být podáván pacientům se sníženou hladinou draslíku v krvi (hypokalémie). Klarithromycin nemá být podáván spolu se statiny (léky určené na snížení hladiny cholesterolu v krvi). Klarithromycin nemá být podáván pacientům, kteří trpí závažným selháním jater a současně poruchou funkce ledvin.
V průběhu léčby lze doporučit podávání probiotik (nejlépe alespoň se čtyřhodinovým odstupem od antibiotika). Jsou vhodnou prevencí zažívacích obtíží (průjmy, bolesti břicha), které se mohou při léčbě antibiotiky objevit. Hořkost v ústech je častým nežádoucím účinkem Klacidu, cca do týdne po dobrání by měly obtíže ustoupit. Pokud hořkost neustoupí, je dobré navštívit lékaře, aby vyloučil mykózu dutiny ústní.
V naší poradně s názvem KDYŽ PLÍCE BOLÍ - ZÁPAL PLIC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana Trnková.
Dnes mi ošetřující lékař na základě rentgenu plic diagnostikoval zápal plic.
Špatně se cítím od pátku v noci (zimnice, bolesti všech vnitřností). domnívala jsem se, že to bude viróza nebo chřipka. Bohužel tak tomu není. Pan doktor mi předepsal antibiotika Klacid500. Dnes po 2 tabletách. Prní jsem vrazla v 10,45 po návratu z nemocnice. Protože mi teplota neklesala vzla jsem si v 13,30 Paralen 500. Teplota se stále drží kolem 39, a to i přesto, že jsem si udělala zábal nohou v octové vodě. Nyní mám teplotu 39,4. Co mám dělat? Můžou se vzít 2 Paraleny 500? děkuji za odpověď- Dana Trnková.
Prosím rychle, je mi opravdu zle.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Antibiotika budou plně účinná až po třetí dávce. To teprve bude docházet k ústupu zánětu a odeznívání bolestí. Paralen můžete vzít i dvě tablety 500 mg najednou, přičemž za 24 hodin nesmíte vzít více než 8 tablet. Z horečky nemějte strach, je to váš pomocník v boji proti zápalu. Vyšší tělesná teplota zabíjí cizorodé bakterie, které způsobují zápal plic. Do 40 °C se nemusíte o horečku starat. Nad 40°C volejte rychlou záchrannou pomoc na čísle 155. Existence této rychlé záchrany by vás měla uklidnit, protože nyní byste měla být v klidu, bez stresu ze zhoršení zdravotního stavu. Nejlépe byste měla usnout a hned jak se probudíte, tak vždy vypijte hrnek ovocného čaje oslazeného medem. Tešte se, že za pár dní bude líp.
Všeobecně platí, že by se antibiotika neměla kombinovat s alkoholem. Řada lidí se domnívá, že je to proto, že alkohol snižuje účinek antibiotik, nebo že alkohol může u antibiotik vyvolat vedlejší účinky. Tak to ale ve skutečnosti vždy není. U některých antibiotik opravdu může alkohol oslabit jejich účinek, ale jsou i další důvody, které hovoří proto, aby byl alkohol při braní antibiotik vynechán. Vždy platí, že je nutné číst příbalový leták léků a ujistit se, jestli je třeba se alkoholu na daný lék vyvarovat. Proč se tedy nesmí na antibiotika pít alkohol ve skutečnosti? Hlavním důvodem je, že antibiotika oslabují lidský organismus a všechny orgány tak dostávají řádně zabrat, antibiotické látky zatěžují hlavně játra a stejně tak i alkohol. V okamžiku kdy tedy pacient bere antibiotika a zároveň i pije alkoholický nápoj, tak jeho játra dostávají velmi zabrat a může u nich hrozit selhání. Následkem tohoto nezodpovědného chování pak mohou být zničená játra.
Penicilin a alkohol – Na Penicilin není vhodné požívat alkoholické nápoje.
Klacid a alkohol – U léku Klacid se neuvádí, že by alkohol patřil mezi kontraindikace tohoto antibiotika. I přesto je jistě rozumnější vyvarovat se konzumaci alkoholu ve větším množství.
Amoksiklav a alkohol - U léku Amoksiklav se neuvádí, že by alkohol patřil mezi kontraindikace tohoto antibiotika. I přesto je jistě rozumnější vyvarovat se konzumaci alkoholu ve větším množství.
Augmentin a alkohol – U Augmentinu doporučují lékaři omezit konzumaci alkoholu na minimum kvůli zvýšené zátěži jater.
Zinnat a alkohol – U Zinnatu doporučují lékaři v průběhu braní léků alkohol omezit (ideálně zcela vynechat).
Penbene a alkohol – Na lék Penbene se konzumace alkoholu nedoporučuje.
Doxybene a alkohol – Během léčby antibiotikem Doxybene se nesmí pít alkoholické nápoje
Ospen a alkohol – Lékaři nedoporučují konzumaci alkoholu na lék Ospen.
Formilid a alkohol - Na lék Formilid je možné požít velmi malé množství alkoholu.
Alkohol obvykle neovlivňuje, jak dobře antibiotikum funguje v boji proti infekci, ale tato kombinace může vést k nepříjemným vedlejším účinkům. Za určitých okolností se však hladiny léku ve vašem krevním řečišti mohou změnit, což by mohlo změnit účinnost.
Alkohol je extenzivně metabolizován (rozkládán) v játrech pomocí enzymů. Některé léky jsou také metabolizovány stejnými nebo podobnými enzymy. V závislosti na tom, jak často a kolik alkoholu konzumujete, mohou změny těchto enzymů změnit způsob odbourávání léků ve vašem těle. Například, při požití velkého množství alkoholu během krátké doby, některé enzymy nefungují tak dobře, aby rozložily antibiotikum pro metabolismus. Hladiny antibiotika v těle se tím mohou zvýšit, protože není plně metabolizováno a vylučováno, což by mohlo vést k větší toxicitě léku a zesílení jeho vedlejších účinků.
Alternativně, když je alkohol užíván na denní bázi (chronicky), mohou být hladiny enzymů indukovány. To znamená, že lék se v těle rychleji rozkládá a hladiny antibiotik v krvi mohou být nízké. Díky nízké koncentraci antibiotik nemusí být infekce zcela vyléčena a může se objevit i rezistence na antibiotika.
Minocyclin je antibiotikum, které má speciální vlastnosti, mimo jiné působí optimálně vnitrobuněčně, je lipofilní (rozpustný v tucích), má dobrý průnik do tkání, ničí velký počet bakteriálních patogenů (speciálně například ty, které přenášejí klíšťata) a překonává hematolikvorovou bariéru tak dobře jako snad žádné jiné antibiotikum, a to již při nízkém dávkování. To ho dělá velice potentním, ale bohužel má kvůli tomu také některé nepříjemné účinky. Některé problémy, označované jako „vedlejší účinky“, jimi v podstatě nejsou, nýbrž jsou znakem mocného účinku, poněvadž toto antibiotikum na rozdíl od mnoha jiných „uklízí“ nejprve uvnitř buněk, v tukové tkáni a v mozku. Aby se nepřehnal masivní rozpad bakterií v citlivých oblastech, který může způsobovat silné potíže, doporučují někteří lékaři pozvolnou „náběhovou křivku“ dávek minocyklinu, to platí i pro jiná ATB. S minocyklinem se tedy musí zacházet opatrně a neustále upravovat dávky, což je v rukou lékaře.
Vždy užívejte přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Užívejte potahované tablety jednou denně s dostatečným množstvím tekutiny. Potahované tablety se mohou užívat s jídlem i bez jídla. Pokud lékař nepředepsal jinak, obvyklé dávkování je:
Děti a mladiství s tělesnou hmotností vyšší než 45 kg, dospělí a starší pacient – celková dávka je 1 500 mg azitromycinu, užívá se 3 dny jako 1 tableta jednou denně (odpovídá 500 mg azitromycinu), nebo se celková dávka (1 500 mg) může užívat 5 dnů, pak se užívá 1 tableta první den (odpovídá 500 mg azitromycinu) a dále ½ tablety (odpovídá 250 mg azitromycinu) další 4 dny.
Pro léčbu pohlavně přenášených chorob vyvolaných mikroorganismy zvanými chlamydie je dávkování 2 tablety (odpovídá 1 000 mg azitromycinu) v jedné dávce.
Dospělí a děti s tělesnou hmotností nižší než 45 kg – pro tyto pacienty jsou dostupné jiné formulace Azitromycinu, například suspenze.
Upozornění:
Neužívejte současně Azitromycin a léky obsahující ergotamin, ani perorální antikoagulancia kumarinového typu (léky na ředění krve). Zvýšený sklon ke krvácení byl zaznamenán, když byl Azitromycin užíván současně s Warfarinem nebo Fenprokumonem. Pravidelně by pak měla být kontrolována srážlivost krve. Dále neužívejte současně s Digoxinem, což je lék užívaný k posílení srdeční činnosti a k léčbě srdečního selhávání. Nedoporučuje se ani s léky Zidovudin, Nelfinavir nebo Didanosin, tedy s léky používanými k léčbě HIV infekce. Neužívat také s lékem Rifabutin (antibiotikum), současné užívání Azitromycinu aRrifabutinu může totiž ovlivnit hladiny obou látek v krvi. U pacientů, kteří byli léčeni současně Azitromycinem a Rifabutinem byly rovněž pozorovány případy neutropenie, což je snížený počet určitých druhů bílých krvinek. Nesmí se užívat ani s lékem Teofylin, který se používá k léčbě dýchacích problémů, jako je průduškové astma a chronická obstrukční plicní choroba, CHOPN. Dále s Amiodaronem, Chinidinem nebo Disopyramidem, to jsou léky užívané k léčbě nepravidelné srdeční činnosti. Nesmí se užívat s Cyklosporinem, to je lék tlumící činnost imunitního systému, ani s Terfenadinem či Astemizolem, což jsou léky užívané k léčbě alergií. Nevhodné je rovněž jeho užívání s Cisapridem (lék užívaný ke zrychlení pohyblivosti zažívacího traktu). Taktéž ne s léky Triazolam, Midazolam – léky užívané k léčbě úzkosti/napětí a poruch spánku. Nesmí být podáván ani s Alfentanilem, který se používá k léčbě bolesti, ani s Pimozidem, což je lék užívaný k léčbě schizofrenie.
Smíchání mírného množství alkoholu s antibiotikem obvykle nesníží účinnost tohoto antibiotika, ale může způsobit vedlejší účinky a bránit přirozené schopnosti vašeho těla léčit se. Pití alkoholu, když bojujete s infekcí, může vést k dehydrataci, žaludeční nevolnosti, přerušení normálního spánku a snížení vaší imunitní reakce. Některá antibiotika mohou být také nebezpečná pro vaše játra, proto je důležité, abyste se před pitím alkoholu s antibiotikem poradili se svým lékařem nebo lékárníkem.
Žaludeční problémy, jako je nevolnost, zvracení, průjem a bolesti žaludku, mohou být u antibiotik běžné. Konzumace alkoholu může tyto nežádoucí účinky na žaludek zhoršit.
Poškození jater
Je dobře známo, že nadměrné pití alkoholu způsobuje poškození jater, jako je cirhóza. Užívání antibiotik, mohou také poškodit játra a spojení s alkoholem může tyto typy problémů zhoršit.
Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte příznaky poškození jater, jako je horečka, zimnice, bolest nebo otok kloubů, neobvyklé krvácení nebo modřiny, kožní vyrážka, svědění, ztráta chuti k jídlu, únava, nevolnost nebo zvracení, bolest žaludku, tmavě zbarvená moč bledě zbarvená stolice nebo zežloutnutí kůže nebo očí. Mohou to být příznaky poškození jater.
Grapefruitová tinktura je na rozdíl od grapefruitového oleje určena nejen k vnějšímu, ale i k vnitřnímu použití. Jedná se o speciální bylinný výtažek z jader grapefruitu se širokým spektrem účinků. Ničí 800 kmenů škodlivých bakterií a virů, 100 kmenů plísní, parazitů a cizopasníků, ale nepoškozuje prospěšnou bakteriální střevní flóru. Posiluje imunitní systém – je to velmi účinné antibiotikum a přírodní fungicidum.
Vnější použití:
Afty – vyplachovat ústa směsí 10 kapek v 1 dcl vody, nebo potírat 50% extraktem
Opar – 2x až 3x denně potírat extraktem na chomáčcích vaty
Zubní kazy – 3x denně čistit kartáčkem (s 2–3 kapkami extraktu), vyplachovat směsí 5–10 kapek v 1 dcl vody
Záněty dásní, paradontóza, krvácivost – stejné použití jak u zubních kazů
Rýma – roztok 1/2 dcl vody se 3 kapkami extraktu vtírat do nosní dutiny
Zánět vedlejších nosních dutin – výplach dutin stejnou směsí jako u rýmy
Bolesti uší – zánět středního ucha – několik kapek extraktu v oleji nebo vodě kapat do uší (užívat i vnitřně)
Dávkování: podle věku, druhu onemocnění a účinku kúry užívat denně 3–15 kapek extraktu v 1 dcl vody po dobu dvou měsíců
Účinné při: virové infekci žaludku, střev, při infekčních průjmech, při dalších onemocněních, jako jsou tyfus, paratyfus, kolitida, Crohnova nemoc, gastritida, zánět žaludku, žaludeční vředy, potravinové i ostatní alergie, při nemocech vyvolaných plísněmi, kvasinkami a Candidou albicans, při poruchách krevního systému, při poruchách prokrvení, při revma, dně, astma, při léčbě artritidy, různých alergiích a ekzémech, vhodné k užívání při chřipce, nachlazení (i při rýmě), při parazitálním onemocnění způsobujícím obrnu, únavu, deprese, snížení paměti, granulony v orgánech, potlačuje spolupříčiny některých druhů rakovin, Alzheimerovy nemoci, cukrovky, Hodginovy nemoci a tak dále