Téma: 

aspirin před letem


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

ASPIRIN V DNEŠNÍ MEDICÍNĚ

Co je aspirin?

Aspirin je lék určený k úlevě od bolesti a ke snížení horečky. Je součástí skupiny léků zvaných nesteroidní protizánětlivé. Aspirin se používá při léčbě řady obtíží, včetně horečky, bolesti, revmatické horečky a zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, perikarditida a Kawasakiho nemoc. Nižší dávky aspirinu jsou vhodnou prevencí proti srdečnímu infarktu nebo riziku cévní mozkové příhody. Také jsou možnou prevencí proti rakovině tlustého střeva. Aspirin je znám i pod názvem kyselina acetylsalicylová. Tato kyselina je nedílnou součástí lidského metabolismu. Aspirin má dále antiagregační účinek, inhibuje produkci tromboxanu, který se za normálních okolností váže na krevní molekuly.

Detail odstavce: Co je aspirin?
Zdroj: Aspirin v dnešní medicíně
Zveřejněno: 1.12.2013


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: Re: prasklé eneurysma

Dobrý den, být Vámi určitě, bych zdravotní stav a let konzultovala s lékařem. Obecně u pacientů se zvýšeným rizikem se aplikuje těsně před letem subkutánně nízkomolekulární heparin. Vše také záleží na tom, jaké léky pravidelně berete. Světlana

Zdroj: diskuze Prasklé eneurysma
Odesláno: 30.5.2015 uživatelem Světlana
Počet odpovědí: 1 Zobrazit odpovědi

ŘEDĚNÍ KRVE

Ředění krve před letem

Ke zvyšování hustoty krve dochází i v nadmořských výškách. Dbejte na přísun tekutin, opět je nejvhodnější pitná voda nebo neperlivé minerálky s obsahem vápníku a hořčíku. Podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřou ročně na hlubokou žilní trombózu tucty pasažérů dálkových leteckých spojů. Lékaři doporučují vzít si před letem tabletu aspirinu. Ten ředí krev, takže vás může účinně chránit proti nebezpečí vzniku krevních sraženin.

Kdo je ohrožen syndromem turistické třídy:

  • starší nebo těhotné ženy;
  • lidé, kteří byli ošetřování chemoterapií nebo trpí nadváhou.

Jak tomu předejít:

  • rezervovat si místo k sezení do uličky nebo do řady, kde jsou pouze dvě sedadla;
  • během letu se občas projít;
  • nenosit těsné oblečení;
  • nekouřit;
  • vyhýbat se alkoholu a kofeinu;
  • lidé s oběhovými potížemi by měli užít aspirin.

Co způsobuje trombózu:

  • těsné prostředí, minimální pohyb kombinovaný s dehydratací přeruší zásobování určitých částí těla okysličenou krví;
  • trvale recyklovaný vzduch a tlak v kabině letadla toto přerušení ještě posiluje.
Příznaky se mohou objevit tři hodiny až několik týdnů po přistání.

Detail odstavce: Ředění krve před letem
Zdroj: Ředění krve
Zveřejněno: 1.11.2016


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: mykoza

Já jsem letošní léto zvládla bez mykózy jedině díky laktobacilům imunit, které jsem si před létem koupila na doporučení doktorky. Opravdu jsem byla mile překvapená, protože pro mě každé léto bylo znamením mykoz a návštěv doktora.

Zdroj: diskuze Mykoza
Odesláno: 12.9.2012 uživatelem Marcelka
Počet odpovědí: 0

CO JE TO NEMOC PEPTICKÉHO VŘEDU?

Jak zabránit vředům?

Chcete-li snížit riziko vzniku vředů:

  • nekuřte;
  • vyhněte se alkoholu;
  • neužívejte Aspirin a nesteroidní léky;
  • pokud již máte příznaky onemocnění, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Detail odstavce: Jak zabránit vředům?
Zdroj: Co je to nemoc peptického vředu?
Zveřejněno: 4.1.2013


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: Aspirin proti lupům

Já používám v boji proti lupům Aspirin. Dělám to tak, že rozpustím 3 Aspiriny ve svém oblíbeném šamponu a umyji si s ním své vlasy s lupy. Pomocí Acylpirinu se tak dá lupů zázračně zbavit, aniž bych si musel kupovat speciální drahé kúry proti lupům.

Zdroj: diskuze Aspirin proti lupům
Odesláno: 20.12.2011 uživatelem Láďa
Počet odpovědí: 0

NÁMOŘNICKÝ STYL VLÁDNE LÉTEM ...

Bez doplňků ani na krok

K celkovému dojmu jeden unikátní kousek nestačí. Celý outfit je potřeba doladit doplňky, nezapomeňte proto na šátky, kšiltovky, plátěné bílé tenisky. Výborně se k tomu hodí džínová sukně anebo široké kalhoty v bílé barvě.

Autor: JK, komerční informace

Foto: Roman Doleček

Detail odstavce: Bez doplňků ani na krok
Zdroj: Námořnický styl vládne létem ...
Zveřejněno: 22.6.2010


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: lexaurin a let letadlem

Mohu použít Lexaurin na zklidnění před letem? Při nástupu do letadla se u mě projeví bušení srdce,třesot,pocení,dýchavičnost. Po chvíly vše odezní ale vyvolává to ve mě paniku a bojím se aby tento stav netrval dlouho.

Zdroj: diskuze Lexaurin
Odesláno: 9.5.2017 uživatelem Marcela Richterová
Počet odpovědí: 2 Zobrazit odpovědi

JAK SE NEOPÍT

Aspirin proti kocovině

Proti bolesti hlavy, která je hlavním příznakem kocoviny, pomáhá tabletka acylpyrinu nebo ibuprofenu.

Detail odstavce: Aspirin proti kocovině
Zdroj: Jak se neopít
Zveřejněno: 15.11.2014


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: plíseň nehtů na nohou

Tak ten nadpis článku hovoří přesně...takhle jsem to měla každé léto. Teď jsem si před létem koupila donnu nails na výživu, aby byly nehty odolnější, raději jsem je občas namazala ještě mastičkou a hurá, za celou dobu nic.
A upřímně Josefe, FUJ!!!

Zdroj: diskuze Plíseň nehtů na nohou
Odesláno: 14.12.2012 uživatelem Milada
Počet odpovědí: 1 Zobrazit odpovědi

NOVÉ LÉKY NA ŘEDĚNÍ KRVE

Anopyrin a Aspirin na ředění krve

Léky na ředění krve bez předpisu jsou protidestičkové (antiagregační) léky. Do této skupiny patří sloučeniny, které tlumí schopnost krevních destiček se shlukovat (takzvaná agregace destiček). Patří sem zejména kyselina acetylsalicylová (ASA), která náleží do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. ASA užívaná v malé dávce 100 miligramů denně má uspokojivý efekt ve snížení krevní srážlivosti, aniž by se ve velké míře vyskytovaly nežádoucí účinky. Efekt léku přetrvává několik dnů, a proto se musí vysadit s předstihem před plánovanou operací. Nejpoužívanějšími léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jsou Anopyrin, Aspirin a Godasal. Najdeme je v medikaci většiny pacientů léčících se se srdcem. K dispozici je ovšem i varianta injekční (Kardegic, Aspegic), která se obvykle jednorázově aplikuje v rámci odborné první pomoci při infarktu.

Detail odstavce: Anopyrin a Aspirin na ředění krve
Zdroj: Nové léky na ředění krve
Zveřejněno: 4.4.2018


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: google kerastase vzorky

To jsem ještě nezažila nikde ve světe,tak prosperující firma,a zkušební vzorečky dávají až když utratíte víc než 1500kč.??? to si nenechám pro sebe,a budu šířit dál,letem světem internetem!!! Trejbalova007@seznam.cz

Zdroj: diskuze Google kerastase vzorky
Odesláno: 22.8.2012 uživatelem Monika Trejbalová
Počet odpovědí: 0

ASPIRIN V DNEŠNÍ MEDICÍNĚ

Aspirin na léčbu srdce

Před zahájením léčby aspirinem je důležitá konzultace s lékařem. Riziko a přínos léčby se liší u každého člověka. Aspirin je vhodný na ředění krve, ale může způsobit řadu komplikací. Většina srdečních a mozkových příhod se vyskytuje, když dojde k zablokování dodávky krve do části srdečního svalu nebo mozku. To obvykle nastává s aterosklerózou, což je proces, při kterém dochází k ukládání tukových látek, cholesterolu, buněčného odpadu, vápníku a dalších látek na vnitřní stranu tepny. Tyto usazeniny se nazývají plak. Plak obvykle postihuje velké a střední tepny. A může být tak velký, že výrazně snižuje krevní průtok v tepnách. Ale největší rizika se objevují, až když dojde k prasknutí.

Aspirin napomáhá zabránit infarktu tím, že ředí krev, což znamená, že předchází tvorbě krevních sraženin. Zároveň napomáhá s předcházením infarktu a mrtvice. U pacientů, kteří prodělali infarkt, je obvykle podáván právě aspirin, jde tedy o takzvanou sekundární prevenci.

Využití aspirinu pro srdce

  • Snižuje bolest. Aspirin snižuje bolest a zánět spojený s onemocněním srdce tím, že blokuje působení enzymu cyklooxygenázy. Pokud je tento enzym blokován, tělo je méně schopné produkovat látku zvanou prostaglandin, což je chemická látka, která signalizuje zranění a aktivuje bolest.
  • Zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Některé z prostaglandinů v krvi spouští sérii událostí, které způsobují shlukování krevních destiček a tvorbu krevní sraženiny. Krevní sraženiny jsou nebezpečné, protože mohou ucpat tepny zásobující srdeční sval a mozek, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Aspirin snižuje toto riziko.
  • Snižuje riziko úmrtí. Výzkum ukázal, že pravidelné užívání aspirinu je spojeno se snížením úmrtnosti.

Detail odstavce: Aspirin na léčbu srdce
Zdroj: Aspirin v dnešní medicíně
Zveřejněno: 1.12.2013


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: Re: Re: Re: co nejíst při užívání tabletek xarelto

Lék Xarelto nevyžaduje žádnou speciální dietu během užívání. S lékem Xarelto se nesmí užívat aspirin ani přípravky, kde je obsažena kyselina acetylsalycilová.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Co nejíst při užívání tabletek xarelto
Odesláno: 12.7.2017 uživatelem Cempírek
Počet odpovědí: 1 Zobrazit odpovědi

CO JE TO NEMOC PEPTICKÉHO VŘEDU?

Kdo trpí vředy?

Můžete být náchylnější k rozvoji vředů, pokud:

  • jste infikován bakterií Helicobacter pylori;
  • užíváte léky (Aspirin, Ibuprofen atd.);
  • je toto onemocnění ve vaší rodinné anamnéze;
  • trpíte onemocněním jater, ledvin nebo plicním onemocněním;
  • pravidelně konzumujete alkohol;
  • jste starší padesáti let.

Detail odstavce: Kdo trpí vředy?
Zdroj: Co je to nemoc peptického vředu?
Zveřejněno: 4.1.2013


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: kombinace léků

Jsou vhodné tyto kombinace léků?
1/ Zodac, Godasal, Betaloc, Cinarizin, Emanera, Rosucard

2/ Euthyrox, Amprilan, Stacyl, Atorvastatin, Omeprazol

Lze případně užít Aspirin a Paralen?
Děkuji za odpověď.

Zdroj: diskuze Warfarin a brusinky
Odesláno: 20.3.2018 uživatelem Jaroslav Vojčík
Počet odpovědí: 4 Zobrazit odpovědi

CO JE TO NEMOC PEPTICKÉHO VŘEDU?

Co způsobuje vředy?

Není známá konkrétní příčina vzniku vředů. Vřed je konečným výsledkem nerovnováhy mezi trávicí tekutinou v žaludku a dvanáctníkem. Vředy může způsobit:

  • infekce (Helicobacter pylori);
  • používání léků proti bolesti, takzvaných nesteroidních protizánětlivých léků (Aspirin, Ibuprofen); dokonce i ochranná vrstva aspirinu může způsobit vředy;
  • přebytek kyselin produkujících nádorové buňky v žaludku a zvyšujících tvorbu kyseliny.

Detail odstavce: Co způsobuje vředy?
Zdroj: Co je to nemoc peptického vředu?
Zveřejněno: 4.1.2013


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: google kerastase vzorky

To je tedy luxusní značka,a dělá si i jmeno,tím že neposkytuje ani vzorečky zdarma pouze při nákupu nad tisíce???!!! Že se nestydíte, tuto info,si nenechám pro sebe a budu šířit světem letem,internetem.Trejbalova007@seznam.cz

Zdroj: diskuze Google kerastase vzorky
Odesláno: 22.8.2012 uživatelem Monika Trejbalová
Počet odpovědí: 0

ŘEDĚNÍ KRVE

Léky na ředění krve bez předpisu

Aspirin: Kyselina acetylsalicylová v nižších dávkách brání tvorbě krevních sraženin, chrání před ucpáním tepen, které může být příčinou mnoha závažných onemocnění, například srdce, mozku a jiných orgánů.

Anopyrin: Tablety Anopyrin patří mezi antitrombotika ze skupiny inhibitorů agregace trombocytů, to znamená mezi léčiva, která tlumí shlukování krevních destiček (trombocytů) a tím předcházejí vzniku krevních sraženin v cévách (vzniku trombů).

Ve vyšších dávkách má ASA (Anopyrin, Aspirin) i účinky proti bolesti a zánětu. Antitrombotický efekt je způsoben inhibicí (útlumem) enzymu, který v krevních destičkách umožňuje tvorbu působku se schopností kontrahovat (stahovat) cévy a shlukovat trombocyty. Pro dlouhodobé užívání v prevenci srdečně-cévních chorob se podávají nízké dávky, 75–150 mg (nejčastěji 100 mg) Anopyrinu. Vyšší dávky jsou používány k tlumení bolesti, ale vzniku krevních sraženin už více nezabrání.

Mnoho lidí užívá Aspirin každodenně v malých dávkách (1 tableta neboli asi 100 miligramů kyseliny acetylsalicylové denně) v domnění, že je protisrážlivý účinek léku ochrání před chorobami spojenými se vznikem krevních sraženin (například ischemická choroba srdeční včetně infarktu, ischemická choroba dolních končetin, ischemická cévní mozková příhoda). A nedělají vůbec špatně, jistý efekt stomiligramová dávka má, a přitom nevede tak snadno ke vzniku nežádoucích účinků, které by u vysokých dávek Aspirinu nastaly. Zvážení takovéto samoléčby ve vyšším věku je nutné nechat na každém z nás, od 50 let věku se pravidelnému užívání malé dávky Aspirinu nevyhýbejte, pokud nemáte jiné zdravotní potíže.

Detail odstavce: Léky na ředění krve bez předpisu
Zdroj: Ředění krve
Zveřejněno: 26.11.2016


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Diskuze: Re: Léčba warfarinem

Léky proti bolesti, které můžete užívat společně s Warfarinem jsou Tramal, Panadol, Paralen, Novalgin a Tralgit.

Při Warfarinu nesmíte užívat Ibalgin, Ibuprofen, Brufen a další nesteroidní antirevmatika. Stejně tak ani Anopirin, Acilpirin, Dextrometorfan, Acylcoffin, Superpyrin, Aspirin, Nurofen, Voltaren, Veral, Dicloreum a Diclofenac.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Léčba warfarinem
Odesláno: 26.10.2016 uživatelem Cempírek
Počet odpovědí: 7 Zobrazit odpovědi

ASPIRIN V DNEŠNÍ MEDICÍNĚ

Acylpyrin proti bolesti

Jedná se o přípravek s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Tento lék tlumí bolest a snižuje horečku, ve vyšších dávkách má protizánětlivé účinky. Acylpyrin lze bez porady s lékařem užívat ke snížení horečky a k úlevě od bolesti při chřipce a nachlazení, k potlačení mírné až střední bolesti (hlavy, zubů, bolesti v zádech a při menstruaci). Přípravek mohou užívat bez doporučení lékaře dospělí a mladiství od 16 let.

Acylpyrin má tlumicí účinky. Zároveň jsou dnes k dostání účinnější léky, například paracetamol nebo brufen.

Detail odstavce: Acylpyrin proti bolesti
Zdroj: Aspirin v dnešní medicíně
Zveřejněno: 1.12.2013

STRAVA PŘED KOKONOSKOPIÍ

Strava před výkonem

Strava před výkonem se skládá z pití velkého množství speciálních vyprazdňovacích přípravků, několikadenní čisticí diety skládající se pouze z tekutin a laxativ, v některých případech může být před vyšetřením nutný klystýr.

Před vyšetřením musíte přesně dodržet lékařovy pokyny, jinak může být příprava střev nedostatečná a vizualizace sliznice tlustého střeva může být zkreslena reziduální stolicí. V některých případech je pak nutné vyšetření opakovat nebo musí být provedeno méně přesné alternativní vyšetření místo kolonoskopie. Většina léků, které užíváte, by neměla být vysazena.

Existují však určité typy léčiv, které by svými účinky mohly zasáhnout do průběhu vyšetření. Je tedy důležité sdělit lékaři, který kolonoskopii bude provádět, jaké léky užíváte a lékař posléze rozhodne, zda je nezbytné některá léčiva před vyšetřením vysadit. Aspirin, léky na ředění krve (například Warfarin), léky na léčbu artritidy nebo inzulín jsou příklady léčiv, u nichž je velmi žádoucí se o jejich užívání před kolonoskopií poradit s lékařem. Dále bude lékař vyžadovat informace o vašich alergiích a závažných onemocněních, i těch, která zdánlivě s vyšetřením střev nemusí nijak souviset.

Lékař by měl být informován, pokud vám byla v minulosti nasazena antibiotika před chirurgickým nebo zubařským zákrokem k prevenci infekčního onemocnění. Několik dní před kolonoskopickým vyšetřením se doporučuje vyhýbat se určitým druhům jídla, například potravinám s velkým obsahem vlákniny.

Detail odstavce: Strava před výkonem
Zdroj: Strava před kokonoskopií
Zveřejněno: 5.1.2018

ALERGIE NA BRUSINKY

Léčba příznaků

Zde je několik jednoduchých tipů pro léčbu příznaků alergie na brusinky.

  • Mírná alergická vyrážka může být léčena lokální aplikací surového medu nebo gelu Aloe vera. Při alternativní léčbě jsou podávána antihistaminika.
  • Homeopatické léky jsou považovány za velmi prospěšné, a to v případech závažných alergických reakcí spojených s nadměrným svěděním a pálením kůže.
  • Doporučuje se zvýšení příjmu tekutin. Tekutiny pomáhají ledvinám s odplavováním přebytku toxinů z těla. Tato terapie (léčba) se používá pouze v případech mírné alergické reakce.
  • V případě závažných alergických reakcí, neztrácejte čas domácí léčbou, ale spěchejte do nejbližší nemocnice.

Existují určitá preventivní opatření, která je třeba dodržet před použitím brusinkového džusu užívaného k léčbě infekce močových cest nebo jiných příznaků.

  • Vždy se poraďte s lékařem, který zná klady a zápory konzumace brusinek s ohledem k vašemu zdravotnímu stavu. Co může být přínosem pro ostatní, nemusí být přínosem pro vás.
  • Brusinky obsahují značné množství kyseliny salicylové, která je stejná jako aspirin. Osoby s alergií na aspirin by měly omezit příjem brusinek. Nadměrný příjem brusinek může mít za následek alergickou reakci.
  • Většina brusinkových šťáv je smíchána s velkým množstvím cukru, aby bylo dosaženo příjemné chuti. Diabetičtí jedinci by měli vždy raději volit neslazenou brusinkovou šťávu, nebo tu, která obsahuje umělá sladidla.
  • Brusinky obsahují šťavelan. Šťavelan vápenatý tvoří ledvinové kameny. Pacienti s anamnézou ledvinových kamenů nebo s jiným onemocněním ledvin by se měli vyhnout brusinkám nebo produktům s obsahem brusinek.

Detail odstavce: Léčba příznaků
Zdroj: Alergie na brusinky
Zveřejněno: 6.5.2013

KOLONOSKOPIE

Příprava na kolonoskopii

Před provedením kolonoskopického vyšetření je třeba úplné vyprázdnění střeva. Pacient by měl být důkladně obeznámen s postupem přípravy střeva před kolonoskopií. Je nutná úprava stravy před kolonoskopií. Ta by se měla skládat z pití velkého množství speciálních vyprazdňovacích přípravků, například Moviprep – několikadenní čisticí dieta se skládá pouze z tekutin a laxativ, v některých případech může být před vyšetřením nutný klystýr pro důkladné čištění střev před kolonoskopií. Alkohol před kolonoskopií je zakázaný.

Před zákrokem musí pacient přesně dodržet pokyny lékaře, jinak může být příprava střev nedostatečná a vizualizace sliznice tlustého střeva může být zkreslena reziduální stolicí. V některých případech je proto nutné vyšetření opakovat nebo musí být provedeno méně přesné alternativní vyšetření namísto kolonoskopie. Většina léků, které pacient užívá, by neměla být vysazena.

Existují však určité typy léčiv, které by svými účinky mohly zasáhnout do průběhu vyšetření. Je tedy důležité sdělit lékaři, který kolonoskopii bude provádět, jaké léky pacient užívá a lékař posléze rozhodne, zda je nezbytné některá léčiva před vyšetřením vysadit. Aspirin, léky na ředění krve (například Warfarin), léky na léčbu artritidy nebo inzulín jsou příklady léčiv, u nichž je velmi žádoucí se o jejich užívání před kolonoskopií poradit s lékařem. Dále bude lékař vyžadovat informace o pacientových alergiích a závažných onemocněních, i těch, které zdánlivě s vyšetřením střev nemusí nijak souviset.

Lékař by měl být informován, pokud byla pacientovi v minulosti nasazena antibiotika před chirurgickým nebo zubařským zákrokem k prevenci infekčního onemocnění. Několik dní před kolonoskopickým vyšetřením se doporučuje vyhýbat se určitým druhům jídla, například jídlům s velkým obsahem vlákniny.

Detail odstavce: Příprava na kolonoskopii
Zdroj: Kolonoskopie
Zveřejněno: 16.10.2017

POSTŘIK ČESNEKU

Houbomilka česneková

Houbomilka česneková (Suillia univittata) je přibližně 8 mm velký dvoukřídlý hmyz podobný mouše masařce. Nápadná je svým pomalým letem. Přezimuje jako dospělec v různých úkrytech. Na území bývalého Československa byla jako škůdce poprvé pozorována v roce 1962 na východním Slovensku. Do roku 1989 byly škodlivé výskyty hlášeny pouze z Moravy. Od 90. let minulého století se spolu s rozšířením pěstebních ploch česneku rozšířil tento škůdce i do dalších oblastí republiky.

Listy rostlin napadených houbomilkou se kroutí, žloutnou a odumírají. Žloutnutí začíná od nejmladších listů. Rostliny, u nichž larvy houbomilky poškodí vegetační vrchol, hynou. U oslabených rostlin může následně dojít k napadení bakteriózami a houbovými chorobami. V důsledku oslabení pak odumírají celé rostliny. Méně poškozené rostliny poskytují menší a méně kvalitní cibule. V některých oblastech dokáže houbomilka zlikvidovat až 10 % výsadby česneku, napadá také pórek a cibuli.

Odrůdy česneku vysazované na jaře nejsou většinou tímto škůdcem napadány, protože v době kladení vajíček nejsou rostliny ještě vzešlé. Houbomilka česneková není dobrým letcem, a proto se doporučuje nový česnek vysazovat v co největší vzdálenosti od loňské výsadby česneku nebo cibule, případně pórku. Nejúčinnější mechanickou ochranou na zahrádce je zakrytí celého záhonu česneku koncem února (dle počasí) bílou netkanou textilií, která se ze záhonu odstraní až v dubnu.

Detail odstavce: Houbomilka česneková
Zdroj: Postřik česneku
Zveřejněno: 10.4.2018

OSVĚDČENÝ RECEPT NA CHŘIPKU

Recept na chřipku

Osvědčených receptů je mnoho, postačí najít ten správný pro vás. Osobně doporučuji při zvýšené teplotě hned neužívat aspirin, paralen ani nic podobného, ale lehnout si do postele s teplým čajem a několik hodin vydržet bez nějakých přípravků. Organismus si tvoří látky proti chřipce, aby pak mohl s nemocí lépe bojovat. Druhým osvědčeným receptem je vypotit se a ještě zpocený vběhnout do mírně teplé sprchy na velmi krátkou dobu. Smyjete tak látky, které váš organismus vyloučil. Pokud by jste tak udělal až uschnete, část látek zůstává na pokožce nebo se opět vstřebá. A do třetice - zvyšte příjem Koenzymu Q10 a doporučuji Echinaceové kapky nebo tablety na cucání.

Detail odstavce: Recept na chřipku
Zdroj: Osvědčený recept na chřipku
Zveřejněno: 14.8.2009

LÍPA PRO CHUŤ I PRO ZDRAVÍ

Lipový květ účinky

Nálev z lipového květu chutná i voní a pomáhá k uzdravení. Využívaly toho už naše babičky, ale potvrzují to i současné výzkumy. Dva lékaři z Chicaga srovnávali: Část nachlazených dětí léčili jako za starých časů pouze klidem na lůžku a „čajem“ z lipového květu. Přidali jim maximálně aspirin. Druhá část dostávala kromě toho sulfonamidy a třetí skupina měla navíc antibiotika. A jak to dopadlo? Lékaře překvapilo, že nejrychleji se zotavily a nejméně komplikací (jako je třeba zánět středního ucha) měly ty děti, které se léčily „postaru“, tedy hlavně klidem a lipovým květem! A tak dřív, než sáhneme po chemii, dejme si vonné thé z květu lípy, nejlépe s medem ze stejného stromu.

Detail odstavce: Lipový květ účinky
Zdroj: Lípa pro chuť i pro zdraví
Zveřejněno: 21.6.2017

JAK SE PŘIPRAVIT NA OPERACI PROSTATY

Co musíte udělat před nástupem do nemocnice

Váš lékař s vámi promluví o krocích, které je třeba udělat před nástupem do nemocnice.
Pro představu se zde zmíníme o některých z nich.
Informujte svého lékaře o všech lécích i potravinových doplňcích, které užíváte. Lékař vám pak sdělí, které léky byste měli přestat užívat, které naopak dále užívat i před operací. Například: pokud užíváte ibuprofen (léky jako Motrin, Advil) nebo aspirin, můžete být lékařem vyzvání k ukončení jejich užívání přibližně 10 dní před operací. Raději si udělejte seznam vašich léků, kolik jich berete a jak často. Do seznamu uveďte i ty, které jste si sami koupili, jako například vitamíny a bylinky anebo i ty, které jste dostali od jiných lékařů nebo léčitelů. Pokud je to pro vás jednodušší, tak si místo seznamu přineste všechny léky sebou na poradu se svým lékařem, aby mohl vidět, co užíváte. Dále informujte svého lékaře o všech alergiích, které máte. Váš lékař vám sdělí čas, kdy se máte dostavit do nemocnice k hospitalizaci. Plánovaný pobyt v nemocnici při operaci rakoviny prostaty je 2 nebo 3 dny. Váš lékař vás před propuštěním do domácího ošetření ještě prohlídne, aby se ujistil, že jste připraven na mimonemocniční doléčení. Po propuštění nebudete schopni řídit auto, ani zvedat těžké předměty po dobu 2 až 3 týdny. Po propuštění budete potřebovat někoho, kdo vám pomůže anebo dojde na nákup. Promluvte si o tom s členy své rodiny nebo s přítelem, či přítelkyní a ujistěte se, že vám může někdo z nich pomoci.
Nejezte ani nepijte nic po půlnoci v noci před operací. Pokud máte léky, které musíte v této době vzít, tak je zapijte jen s malým douškem vody.

Detail odstavce: Co musíte udělat před nástupem do nemocnice
Zdroj: Jak se připravit na operaci prostaty
Zveřejněno: 28.2.2015

DOMÁCÍ SALICYLOVÁ MAST RECEPT

Acylpyrín jako levná maska na akné a na vrásky

Kyselina salicylová je k dispozici v celé řadě profesionálních výrobků určených k péči o pleť. Patří sem speciálně upravené exfoliační krémy a pleťové peelingy na profesionální úrovni, po kterých se kůže sloupne. Kyselina salicylová je také dostupná v mnohem jednodušší, a pravděpodobně i levnější formě. Aspirin nebo Acylpyrin je volně prodejný levný lék proti bolesti a na horečku a co je pro nás na tomto léku významné, je fakt, že z velké části tvořen právě kyselinou salicylovou, která se dá podle našeho receptu použít na pleť jako levná domácí exfoliační maska.
Ačkoli je Acylpyrín primárně určen pro vnitřní použití, tak jeho lokální aplikace dokáže přinést omlazující účinky podobné těm, které dosahujeme při profesionální péči v kosmetickém studiu. Jak na to? Jednoduše, zde je recept na výrobu domácí exfoliační masky z acylpyrinu.

Detail odstavce: Acylpyrín jako levná maska na akné a na vrásky
Zdroj: Domácí salicylová mast recept
Zveřejněno: 10.8.2012

ŘEDĚNÍ KRVE

Nový lék na ředění krve

Podáváním antiagregancií se brání shlukování krevních destiček v místě cévního – tepenného poškození. Mezi tyto léky patří přípravky s obsahem kyseliny acetylsalicylové ASA (Anopyrin, Godasal, Aspirin), dále přípravky s obsahem ticlopidinu, clopidogrelu, prasugrelu, ticagrelolu a další. U těchto léků jde většinou o celoživotní užívání, tedy po zbytek života od stanovení diagnózy.

Antikoagulancia jsou léky blokující tvorbu takzvaných koagulačních faktorů – dělí se do několika skupin podle toho, jaký koagulační faktor blokují. Do této skupiny patří antagonista vitaminu K – AVK – Warfarin, dále do této skupiny patří léky, které nesou název nová antikoagulancia /NOAK/ – sem patří preparát Pradaxa – dabigatran, Xerelto – rivaroxaban, Eliquis – apixaban a další. Antikoagulancia užívají někdy pacienti celoživotně, někdy pouze několik měsíců.

Nejen u antiagregancií hrozí riziko krvácení, ale zejména u antikoagulancií je toto riziko zvýšené. Některé léky, především hojně užívané léky na bolest ze skupiny nesteroidních antirevmatik /NSA/, jako je například Brufen, Ibalgin, Voltaren, mohou snižovat účinek některých léků na ředění krve nebo naopak účinek zvyšovat, a proto mohou ještě navýšit riziko krvácení. Kombinace nesteroidních antirevmatik s antiagregancii a antikoagulancii, jak s Warfarinem, tak s novými antikoagulancii, je tedy zakázána. Na bolesti je možné užívat jen léky s obsahem paracetamolu, tramadolu, opiáty, přípravky s obsahem metamizolu (Novalgin).

Detail odstavce: Nový lék na ředění krve
Zdroj: Ředění krve
Zveřejněno: 26.11.2016

PRŮJEM

Léčba průjmu

Absorbenty jsou sloučeniny, které absorbují vodu. Sorbenty, které se užívají perorálně, na sebe vážou vodu v tenkém a tlustém střevu, aby byla průjmová stolice méně vodnatá. Také na sebe mohou vázat toxické chemikálie produkované bakteriemi, které způsobují vylučování tekutiny z tenkého střeva. Vliv toxinové vazby na snižování průjmu není zjevný.

Dva hlavní sorbenty – attapulgit a polycarbophil – jsou k dispozici bez lékařského předpisu. Attapulgit obsahuje Fullerova hlinka a také volně prodejný lék Smecta. Všechny léky s účinnou látkou polycarbophil jsou k dispozici jen v zahraničí.

Příklady výrobků obsahujících attapulgit jsou:

  • Donnagel;
  • Rheaban;
  • Kaopectate Advanced Formula;
  • Parepectolin;
  • Diasorb.

Tyto léky jsou k dispozici jen v zahraničí, dostupné přes internetový obchod www.amazon.com.

Příklady výrobků obsahujících polycarbophil jsou:

  • Equalactin;
  • Konsyl Fiber;
  • Mitrolan;
  • Polycarb.

Tyto léky jsou k dispozici jen v zahraničí.

Equalactin je výrobek proti průjmu obsahující attapulgit, zajímavostí je, že také projímadlo Konsyl obsahuje attapulgit. Attapulgit a polycarbophil zůstávají ve střevě a nemají žádné vedlejší účinky. Mohou občas způsobit zácpu a nadýmání. Jedním z problémů je, že sorbenty mohou na sebe vázat léky a zasahovat tak do jejich vstřebávání organismem. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby se léky s absorpčními činidly braly s několikahodinovým odstupem.

Antipropulziva jsou léky, které uvolňují svaly v tenkém nebo tlustém střevě. Zpomalují tok střevního obsahu. Pomalejší tok pak poskytuje více času pro vstřebávání vody v tenkém a tlustém střevě, čímž se snižuje konečný obsah vody ve stolici. Tyto léky uvolňují i křeče střevních svalů.

Dvě hlavní antipropulziva jsou loperamid (Imodium), který je k dispozici bez lékařského předpisu, a diphenoxylát (Lomotil je k dispozici v zahraničí, v ČR je místo toho podobný lék Reasec). Oba léky jsou spojeny s opiáty (kodein), ale opiáty zde nejsou určeny na ztišení bolesti.

Loperamid (Imodium), i když obsahuje opiáty, nezpůsobuje závislost.

Diphenoxylát je syntetický lék, který ve vysokých dávkách může být návykový, protože jeho opiáty mají rozveselující účinky. Aby se zabránilo zneužívání diphenoxylátu a závislosti na něm, přidává se do Lomotilu nebo Reasecu jiný lék – atropin. Dojde-li k velkému příjmu Reasecu, mohou se objevit nepříjemné vedlejší účinky.

Loperamid a diphenoxylát jsou bezpečné a dobře tolerované léky. V příbalovém letáku jsou některé pokyny, které je třeba dodržovat.

  • Antipropulziva by neměla být používána bez lékařského dohledu k léčbě průjmu, který je způsoben středně těžkou nebo těžkou ulcerózní kolitidou a bakteriální infekcí, která napadá střeva. Jejich použití může vést k vážnému zánětu a prodloužení infekce.
  • Diphenoxylát může způsobit ospalost nebo závratě, pozornost je snížena při řízení automobilu nebo při plnění jiných úkolů, které vyžadují bdělost a koordinaci.
  • Antipropulziva by nemělya být použita u dětí mladších dvou let.
  • Tyto léky by měly zlepšit akutní průjem do 72 hodin. Pokud se příznaky nezlepší, nebo se dokonce zhoršují, měli byste to sdělit svému lékaři před tím, než budete pokračovat v léčbě antipropulzivy.

Sloučeniny bismutu. Po celém světě je k dispozici mnoho přípravků obsahujících bismut. Lék, který obsahuje sloučeninu bismutu (bismuthi subnitras), je v ČR k dostání pod názvem Bismuthum a je na lékařský předpis. Volně prodejnými léky s bismutem jsou Spofax a Carbocit. Kombinovaný lék Pepto-Bismol s účinnou látkou bismut subsalicylát je k dispozici v USA a prostřednictvím internetového obchodu www.amazon.com i v ČR. Obsahuje dvě potenciálně účinné látky – bismut a salicylát (aspirin). Není jasné, jak efektivní jsou sloučeniny bismutu, ale byly potvrzeny jejich výsledky při léčbě takzvaného cestovního průjmu a infekce žaludku. Také není zcela objasněno, jak přesně subsalicylát bismutu funguje. Pravděpodobně stejně jako antibiotika ovlivňuje bakterie způsobující průjem. Salicylát je protizánětlivý a může snížit sekreci vody a zánětu. Bismut může snížit vylučování vody ve střevech.

Pepto-Bismol je dobře snášen. Mezi drobné nežádoucí účinky patří ztmavnutí stolice a jazyka. Existuje několik opatření, která je třeba dodržovat při používání Pepto-Bismolu.

  • Vzhledem k tomu, že obsahuje aspirin, by jej neměli užívat pacienti, kteří jsou alergičtí na kyselinu acetylsalicylovou.
  • Pepto-Bismol by neměl být užíván s jinými léky obsahujícími aspirin, protože příliš mnoho aspirinu může být způsobit toxicitu. Nejčastějším projevem je zvonění v uších.
  • Aspirin v Pepto-Bismolu může zvýraznit účinek antikoagulancií, zejména warfarinu (Coumadin), a vést k nadměrnému krvácení. To může způsobit abnormální krvácení u lidí, kteří mají sklon ke krvácení – genetické poruchy nebo určité onemocnění (cirhóza).
  • Aspirin v Pepto-Bismolu může zhoršit stav žaludku a duodenální vředové choroby.
  • Pepto-Bismol a výrobky obsahující aspirin by neměly být podávány dětem a dospívajícím s planými neštovicemi, chřipkou a jinými virovými infekcemi, protože mohou způsobit Reyeův syndrom. Reyeův syndrom je závažné onemocnění postihující především játra a mozek, což může následně vést až k selhání jater a kómatu s nejméně 20% úmrtností.
  • Pepto-Bismol by neměl být podáván kojencům a dětem mladším dvou let.

Detail odstavce: Léčba průjmu
Zdroj: Průjem
Zveřejněno: 31.3.2013