Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

BAZÉN


BAZÉN a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku. Kostrč je součástí pánve a pánevního dna. Tato malá kost vznikla u člověka srůstem posledních obratlů – pozůstatek zakrnělého ocasu. Kostrč má trojúhelníkový tvar a tvoří ji tři až pět srostlých obratlů. Kostrč se nachází v zadní části pánve a napomáhá člověku při sezení.


Cviky na naraženou kostrč

Cviky na naraženou kostrč jsou uvolňovací.

Cvik 1

Lehněte si na záda, obejměte levé koleno oběma rukama a přitáhněte k hrudníku. Hlavu a nataženou pravou nohu zvedněte do výšky asi 15 centimetrů. Dýchejte klidně – sedmkrát nádech a výdech do kostrče. Poté nohy vyměňte.

Cvik 2

Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla mějte na podložce. Lehce zatlačte bedra do podložky, čímž dojde k podsazení pánve, nezadržujte dech, dýchejte klidně ve svém tempu. Levou půlku zadečku velice pomalu protáhněte k pravé patě, a pomalu zpět. Celý pohyb je v rozmezí několika málo centimetrů, pravou půlku zadečku velice pomalu protáhněte k levé patě a pomalu zpět. Všechny pohyby jsou malé, v rozsahu 2–3 cm, a velmi pomalé, jedná se o protahovací cviky. Při pohybu nezvedejte zadeček z podložky, snažte se mít bedra celou dobu na podložce. Cvičení opakujte střídavě 5x na každou stranu.

Jestliže máte možnost navštívit plavecký bazén, optimálně i s vířivkou, určitě to udělejte. Plaváním svaly nenásilně postupně uvolníte a masáž křížové a bederní oblasti tryskami (aspoň hodinu) vaše tělo rovněž velmi ocení. Viditelné výsledky se dostaví už po jedné návštěvě. Vhodné je ale dopřát si bazén i vířivku opakovaně.

Výborný je také bederní polštář, jedná se o multifunkční doplněk, který dokáže výrazně snížit zdravotní potíže s bederní páteří a špatné prokrvení nohou. Plně jej využijete jak při sezení, ležení, spánku, tak i při relaxaci. Bederní polštář je vyroben z líné pěny. Tato speciální pěna reagující na tělesnou teplotu zajistí rovnoměrné rozložení tlaku a svým efektem pomalého vracení se do původní polohy napomáhá uvolnění svalstva. Rozměry polštáře jsou cca 50 x 20 x 10 cm.

Zdroj: článek Naražená kostrč

Poradna

V naší poradně s názvem DODATEK K DOTAZU BAZÉN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal.

No, stala se nám v rodině podobná situace s bazénem obarveným hypermanganem. Radu jak jej odstranit zde čtu a děkuji. Ale ještě pro představu, jaké přibližné ředění může být tak potřeba?
Již se nám to stalo jednou (budu muset dát lahvičky od sebe, aby nedocházelo k zaměňování) a prve šlo o pár zrnek a stačilo přidat 1 kg louhu na celý bazén cca 30m3 a barva byla normální. Nyní jde o vypadlou kuličku v průměru cca 3cm a louh nezabral - přidal jsem 3kg louhu a 5l chlornanu, přesto to jen zhnědlo.

Našel jsem tedy Váš komentář, ale kolik peroxidu může být asi třeba? Abych si udělal představu, jestli je efektnější koupit peroxid, nebo měnit všechnu vodu, při těchto suchách. Děkuji.
M.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča .

Množství peroxidu je potřeba vyzkoušet, protože to záleží na velikosti bazénu a na množství rozpuštěného hypermanganu. Zkuste si koupit jeden litr 30% peroxidu vodíku a lijte ho za stálého míchání do lázně až ztratí fialovou barvu. Litr peroxidu stojí asi 250 Kč. Tady jsou ceny: https://www.zbozi.cz/hledan…

Zdroj: příběh Dodatek k dotazu Bazén

Prevence

Prevence Bechtěrevovy choroby je nic nepřehánět, ani práci ani sport. Nadměrná námaha a vyčerpání mají jistě hodně společného se vznikem nemoci a dědičné dispozice, nebo spíše nerespektování svých přirozených energií, neposlouchání toho, co nám říká naše tělo a samo sebou i strava, celý životní styl, což je nebýt dlouhodobě překyseleni. Stres – pokuste se ho usměrnit, omezit.

Dopřejte si například zelené potraviny, které obsahují chlorofyl. Ten podporuje hojení vnitřních zánětů a dodává tělu organické látky k jeho regeneraci jako je mladý ječmen, chlorella pyrenoidosa, vojtěška. Zjistěte pH těla a udržte rovnováhu mezi zásadami a kyselinami. Detoxikujte svůj organismus pomocí bylinných čajů, tinktur. Zamezte tuhnutí pomocí mazání, cvičení, výtečný je kostival, jalovec, koňská, měsíčková či konopná mast nebo olej. Dodržujte správné stravování (dostatečné množství zeleniny i ovoce) a pitný režim. Omezte bílý cukr, bílou mouku, kvasnice, nepoužívejte nesprávné tuky typu Rama, Flora a další, dodejte tělu správné tuky typu avokádo, oleje lisované za studena (olivový, lněný, konopný, pupalkový ad.). Doplňte vitamín C, E, koenzym Q10 a zinek. Změňte nevhodné zaměstnání, kde člověk prostydne nebo je ve vlhkém prostředí. Pravidelně se hýbejte (denně), uvolněte páteř, choďte na rehabilitaci (je nezbytná) – ovšem kvalitní, tam, kde se vám věnují a neodbydou vás jen jako kus. Každý rok navštěvujte lázně (vhodná je právě voda v termálních lázních). Pomůže i pobyt u Mrtvého moře. Provádějte dechové cviky, jde o prevence dýchacích funkcí a srdečních potíží. Příznačná je léčba rázovou vlnou, vápenaté usazeniny se rozpouští a rozruší, léčba v mrazící komoře, kryoterapie, po šokové terapii mrazem se potlačí zánět a zlepší pohyblivost, navštěvovat bazén, cvičit ve vodě, dobře sedět, vhodná židle či střídat s balónem, dobře spát, kvalitní postel – spíše tvrdší, nespat na boku, mít pod hlavou jen malý polštářek.

Zdroj: článek Bechtěrevova choroba

Poradna

V naší poradně s názvem PUCHÝŘE NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.

Dobrý den, je mi 63 let (mám jen mírně zvýšený cukr), puchýře se mi začaly dělat přibližně před rokem POTÉ, CO JSEM ZAČAL CHODIT PLAVAT NA BAZÉN v zimě. Začalo to jako svědivá začervenalá skvrna nahoře nad třemi prsty na jedné noze. Lékař mi na to dal mast Triamcinolon , která pomohla a svědivá skvrna za pár dní zmizela, avšak problém se přesunul pod prsty na chodidlo kde se začaly tvořit puchýře, stále na stejných místech a stále dokola, nelze se jich zbavit i když jsem používal řadu mastí ( Clotrimazol, Imazol, Cotylena ). Nic nezabírá, puchýře se tvoří opakovaně jakoby "z hlouby nohy " nakonec prasknou a musím je dezinfikovat a hlídat proti zánětu. Do té doby než jsem začal navštěvovat bazén jsem nic podobného nikdy neměl, prý podobně se lze tímto "nakazit" kdekoliv ve veř. prostoru, např ubytovnách, nemocnicích apod. Ale co s tím a co to je ?? Stále nevím. S pozdravem Petr

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zkuste koupele nohou v hypermanganu a přestaňte chodit do bazénu. Píšete o tom, že víte, že je to infekční (nakazil jste se), takže vydezinfikujte vše, co přichází do kontaktu s nohou, aby se infekce zastavila. Také berte v potaz možnost, že puchýře mají jiný původ, než infekci a konzultujte svůj stav s dalšími lékaři. Více hlav více ví.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Vodnaté puchýře na nohou

Chlamydie v krku

Pokud se domníváte, že se s chlamydiovými infekcemi setkáte pouze u gynekologa, tak se pletete. Máte bolesti v krku, pokašláváte a potíte se? Pak můžete trpět chlamydiemi, přesněji chlamydophilou pneumoniae, což je malá bakterie, která byla zpočátku považována za vir a byla objevena teprve roku 1989, název dostala o celých deset let později. Nakazíte se kapénkovou infekcí nebo při přímém kontaktu s nemocnou osobou. Je to velmi zákeřná bakterie, kterou není radno podceňovat.

S tímto typem bakterie se za svůj život setká až osmdesát procent populace, vážné potíže má pak asi dvacet procent lidí. Dosud není objasněno, proč u někoho onemocnění propukne a u někoho ne. Záleží na odolnosti imunitního systému daného jedince a určitou roli hrají i dědičné dispozice. Velmi často se objevuje u lidí, kteří trpí nějakým onemocněním imunitního systému. Přestože je nyní lékařská veřejnost s chlamydiovými infekcemi seznámena, stále se vyšetření na jejich přítomnost neprovádí standardně. Mnoho pacientů je tak označeno za hypochondry, popřípadě odesláno do ordinace psychiatra s diagnózou deprese. Pokud se léčíte neúspěšně už několik týdnů třeba pro bolesti krku, požádejte lékaře o provedení testu na chlamydie.

Příznaky

Bohužel nejsou příliš specifické, podobné příznaky se projevují i u jiných onemocnění. Mezi ty nejtypičtější patří zejména:

  • úporné bolesti v krku
  • opakované infekty horních a dolních cest dýchacích
  • chronická únava: několik týdnů a déle nejste schopni ani vstát z postele, nezvládáte pracovní tempo ani domácnost, usínáte častěji i během dne, kdykoli se posadíte
  • bolesti kloubů
  • dlouhodobě zvýšená teplota
  • chronický kašel a zadýchávání se
  • deprese – jako důsledek snížené životní výkonnosti
  • neurologické problémy (bolesti hlavy, mlhavé vidění, závratě, stavy opilosti, výpadky zorného pole)

Přenos a nakažlivost

Chlamydiová infekce se v těle hostitele šíří tak, že mikroorganismy vniknou do buňky a přetvoří ji ke svému přežití a množení. To trvá tak dlouho, až buňka praskne, a tak se bakterie šíří dále do těla. Bakterie často v buňce přebývají a projeví se teprve, když je oslaben imunitní systém člověka. Zákeřnost infekce spočívá v zaměnitelnosti příznaků s méně závažnými onemocněními.

Chlamydiová infekce napadá ve většině případů pohlavní orgány a většinou se řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Primárně se skutečně přenáší pohlavním stykem při nechráněném sexu. Ohroženi jsou tedy především promiskuitní lidé. U chlamydií trachomatis (CTR) může dojít k nákaze i sekundárním způsobem, tedy používáním společného prádla (ručníků, povlečení) nebo v místech společně užívaných prostor (sauna, bazén, sprchy, posilovna, toalety).

Zdroj: článek Chlamydie příznaky a projevy

Poradna

V naší poradně s názvem LÁZNĚ PODĚBRADY HRAZENÉ POJIŠŤOVNOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Naďa Kliková.

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, zda v nějakém hotelu jsou všechny procedury v jednom místě a kde je bazén.Děkuji moc za odpověď Kliková

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nejlepší v tomto ohledu je Hotel Chariclea. Disponuje luxusní wellness zónou, která obsahuje 20metrový plavecký bazén, vířivky, finskou saunu, parní saunu a Kneippův chodník. Ubytovaní hosté mají vstup do wellness neomezený.
Naleznete zde většinu lázeňských procedur, jako je například perličková koupel, vířivá koupel, podvodní masáž, suchá uhličitá koupel, klasická masáž a nebo parafínový zábal na ruce. Dále můžete také využít hydrojet, plynové injekce, elektroléčbu, inhalaci, magnetoterapii a čtyřkomorovou koupel.
Obdobně je vybaven SPA Hotel Felicitas, který má také bazén a nabízí léčebné procedury. Oba hotely jsou to nejlepší z Poděbrad, ale také nejdražší. Pokud hledáte levné řešení s bazeném, tak volte Hotel Libuše, který je o polovinu levnější, ale všechny léčebné procedury jsou poskytovány ve 300 metrů vzdálené budově Letních lázní.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Lázně Poděbrady hrazené pojišťovnou

Chlamydia trachomatis

Je to infekce napadající pohlavní orgány a většinou se řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Primárně se skutečně přenáší pohlavním stykem při nechráněném sexu. Ohroženi jsou především promiskuitní lidé. U chlamydie trachomatis (CTR) však může dojít k nákaze i sekundárním způsobem, to je používáním společného prádla (ručníků, povlečení a podobně) nebo v místech společně užívaných prostor (sauna, bazén, sprchy, fitness, toalety).

Příznaky

Malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýřek, uzlinka). Svědění, výtok a nestandardní zápach (může znamenat i kvasinky či jinou infekci). Bolestivost u pohlavního styku, je možné i slabé krvácení. Podrážděný močovod. Bolesti v podbřišku.

Pokud je CTR neléčená, může dojít k vážnějším projevům, které indikují napadení a infekci děložního čípku, dělohy či vaječníků. U mužů prostaty a urogenitálních cest. Komplikace často vedou k neplodnosti, a to u obou pohlaví.

Léčba

Pokud má člověk nějaké příznaky, musí se obrátit na odborného lékaře – ženy na gynekologa, muži na urologa. Gynekolog provede stěry z poševního čípku, urolog stěry z ústí močové trubice. Po stanovení diagnózy lékař předepíše účinná antibiotika, která se musí užívat 2 až 3 týdny. Jako podpůrný prostředek lze používat doplňky stravy k posílení imunity. Je nutné vyšetření i léčba obou partnerů, může totiž dojít k novému přenosu infekce. Po dobu léčby je lépe se zdržet pohlavního styku.

Zdroj: článek Chlamydie příznaky a projevy

Poradna

V naší poradně s názvem BAZÉN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Irena.

Dobrý den, mám dotaz. manžel inteligentně vysypal větší množství hypermanganu do bazénu a nyní máme tmavě fialovou vodu. Máme 5 letou dceru, která do bazénu pochopitelně chce. Dá se nějak neutralizovat? nebo je třeba bazén celý vyčerpat??? dkuji za odpověď

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Vodný roztok hypermanganu, nebo-li manganistanu draselného, se dá neutralizovat koncentrovaným peroxidem vodíku nebo kyselinou šťavelovou a také kyselinou sírovou. Koncentrovaný peroxid vodíku (H2O2) se dá koupit v drogérii a je to asi nejbezpečnější způsob. Přidávejte ho dokud nebude roztok bezbarvý. Bezpečné je také použití kyseliny šťavelové (C2H2O4), ale její pořízení není běžné. Kyselina sírová (H2SO4) se dá běžně koupit, ale její použití vyžaduje zkušenosti, protože je to silná žíravina - rozkládá biologické tkáně. Ve všech uvedených případech je nutné výsledný roztok zkontrolovat lakmusovým papírkem - musí mít neutrální pH (7). U všech uvedených způsobů neutralizace se z roztoku uvolňuje čistý kyslík, který může vybuchovat. Na dně se pak vysráží černý prášek, což je oxid manganičitý, který je potřeba vysát.
Z výše uvedeného je vidět, že neutralizace hypermanganu je možná, ale přináší mnoho rizik. Zvažte tedy jestli nebude jednodušší vodu kompletně vyměnit.

Zdroj: příběh Bazén

Hotel Libenský****

Hotel Libenský je hlavním lázeňským domem. Svou polohou a kompletností nabízených služeb patří k nejvyhledávanějším hotelům v Poděbradech. Všechny pokoje jsou standardně vybaveny sprchovým koutem, WC, ledničkou, telefonem s přímou volbou a barevným televizorem se satelitním příjmem.

Parkování: Hotel má vlastní parkoviště, vjezd z ulice Lázeňská, parkovací karta k dispozici na recepci za vratnou zálohu ve výši 200 Kč.

Ceny parkování:

  • 1–4 noci 70 Kč/noc;
  • 5–13 nocí 50 Kč/noc;
  • 14 a více nocí 35 Kč/noc;
  • držitelé průkazu ZTP a ZTP/P mají parkování zdarma.

WIFI: Zdarma v celém objektu.

Název sítě: libensky

Bezbariérový přístup: Z ulice Lázeňská přes balneoprovoz.

Děti: Jsou v našem hotelu vítány v doprovodu alespoň jednoho rodiče. Dětem do 18 let žádné léčebné nebo relaxační procedury neprovádíme. Výjimkou je solná jeskyně.

Domácí zvířata: Menší plemena psů jsou akceptována za poplatek 150 Kč/noc. Pobyt s domácím zvířetem je nutné avizovat předem. Lázně Poděbrady, a.s., si vyhrazují právo pobyt domácích zvířat odmítnout.

Balneoprovoz: Pro komerční klienty má hotel vlastní balneoprovoz, některé procedury probíhají v Centrálních nebo Letních lázních. Pro pacienty přes zdravotní pojišťovny probíhají procedury i mimo hotel v Centrálních lázních a Letních lázních.

Denní tisk: Zdarma k dispozici v kavárně hotelu.

Praní a čištění osobního prádla: Na objednávku u pokojských; host předá požadovaný textil či prádlo do připraveného pytle a pokojská zajistí do 24 hodin předání čistého textilu.

Transfer: Mezi hotely a léčebnami v rámci společnosti je zdarma, na autobusové a vlakové nádraží je za poplatek.

Minerální voda: Přímo ve foyer hotelu ústí pramen minerální uhličité vody, která má blahodárné účinky při léčbě nemocí srdce a oběhového ústrojí. Jedná se o přírodní, studenou, hypotonickou, slabě mineralizovanou kyselku hydrogenuhličitano-chlorido-sodnovápenatého typu. Poděbradka má velký obsah volného oxidu uhličitého, hydrogenuhličitanu a zvýšený obsah železa.

Sport: Cyklistické a in-line stezky, tenis, golf (recepce zajistí rezervace časů a místa), relaxační bazén, jezdectví, bowling, squash, nohejbal – pronájem kurtů, fitness a wellness.

Výlety: Parník po Labi, ZOO Chleby, Polabské muzeum Přerov nad Labem, Botanicus Ostrá, Kutná Hora, Karlštejn, Praha. Fakultativní výlety je možné objednat a zaplatit na recepci.

Kulturní a společenské akce: Akce pravidelně pořádány. O konkrétních termínech budete informováni při příjezdu, popřípadě na webových stránkách v aktualitách nebo na Facebooku.

Kouření: Hotel je nekuřácký.

Pokoj

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Lázně Poděbrady - lázeňské domy

Příběh

Ve svém příspěvku RYCHLÁ POMOC OD LUPENKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Honza.

zdravím lidičky..chci se tady pochlubit i já že mám tedy měl jsem lupénku...Měl jsem jí po celém těle..6 let jsem chodil ke kožeřce ..pořád mi dávala nějaké mastičky a nic :-( ale dnes? jsem úplně jak miminko..prostě ani jedno ložisko..konečně bazén a tak...a hlavně po šesti letech kraťase..nechci tajit jak jsem se uzdravil..jen vám řeknu že za 3 týdny jsem byl bez jediného ložiska..a jsem za to vděčný jedné starší paní která mi udělala mastičky a řekla že se nemusím bát že bych se neuzdravil..doufám že mi paní nebude mít za zlé že vám dám její email ale nejde se tím nepochlubit..takže její email je Herbalova1956@seznam.cz ....prosím neříkejte že jsem ho sem napsal já..ale klidně jí napiště a domluvte se sní !!! uvidíte že se uzdravíte!! když jsem se jí ptal tak řekla že uzdravila každého... :-) a hlavně si nemyslete že tu dělám nějakou reklamu!! to vůbec..je mi jedno zda jí napíšete ..pro mě je důležité že já jsem absolutně zdráv.. měj te se :-) a pokud chcete se zeptat mě tak mi klído zavolejte :-) tel na mě je 737 317 034 ahoj te Honza :-)

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Rychlá pomoc od lupenky

Hotel Zámeček****

Unikátní architektonický skvost z 20. let minulého století je zasazen do krásného prostředí lužního lesoparku v blízkosti řeky Labe i centra Poděbrad. Hotel prošel citlivou rekonstrukcí a nabízí svým hostům moderní komfort ve stylovém prostředí.

Parkování: Hotel má vlastní parkoviště, parkování je zpoplatněno, 1–4 noci 70 Kč/noc, 5–13 nocí 50 Kč/noc, 14 a více nocí 35 Kč/noc.

Platby: Recepce přijímá hotovost a platební karty (Visa, Mastercard, Maestro, American Express, JCB, V PAY, Discover, Dinners Club International). Pokud nemáte svůj pobyt uhrazen předem, plaťte hotelový učet nejpozději v den odjezdu v recepci.

WIFI: Zdarma.

Bezbariérový přístup: Ano.

Děti: Jsou v hotelu vítány v doprovodu alespoň jednoho rodiče. Dětem do 18 let žádné léčebné nebo relaxační procedury neprovádíme. Výjimkou je solná jeskyně.

Domácí zvířata: Menší plemena psů jsou akceptována za poplatek 150 Kč/noc. Pobyt s domácím zvířetem je nutné avizovat předem. Lázně Poděbrady, a.s., si vyhrazují právo pobyt domácích zvířat odmítnout.

Balneoprovoz: Hotel má vlastní balneoprovoz, některé procedury probíhají v Centrálních nebo Letních lázních.

Praní a čištění osobního prádla: Na objednávku u pokojských; host předá požadovaný textil či prádlo do připraveného pytle a pokojská zajistí do 24 hodin předání čistého textilu.

Transfer: Mezi hotely a léčebnami v rámci společnosti je zdarma, na autobusové a vlakové nádraží je za poplatek.

Služby hotelu: V suterénu hotelu se nachází wellness centrum a posilovna, které jsou otevřeny každý den.

Sport: Půjčovna jízdních kol a nordických holí, cyklistické a in-line stezky, tenis, golf (recepce zajistí rezervace časů a místa), relaxační bazén, jezdectví, bowling, squash, nohejbal – pronájem kurtů, fitness a wellness.

Výlety: Parník po Labi, ZOO Chleby, Polabské muzeum Přerov nad Labem, Botanicus Ostrá, Kutná Hora, Karlštejn, Praha. Fakultativní výlety je možné objednat a zaplatit na recepci.

Kulturní a společenské akce: Pořádány pravidelně. O konkrétních termínech budete informováni při příjezdu, popřípadě informace naleznete na našich webových stránkách v aktualitách nebo Facebooku.

Kouření: Hotel je nekuřácký.

Pokoj

Přistýlka: Ano.

Trezor: Doporučujeme vám využít možnost uložit zdarma cenné věci v trezoru v recepci.

Minibar: Každý pokoj je vybaven ledničkou, zboží ze seznamu z nabídkového lístku nápojů je k dispozici k zakoupení na hotelové recepci.

Úklid: Běžný úklid probíhá každý den (koupelna, WC). Výměna ručníků se provádí vždy po třech dnech pobytu. Výměna ložního prádla se provádí vždy po sedmi dnech pobytu.

Televize: Progr

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Lázně Poděbrady - lázeňské domy

Příběh

Ve svém příspěvku WELLNESS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Elča.

Wellness a wellness pobyty jsou skvělé. Vždycky si na nich perfektně odpočinu. V posledních letech jsem si oblíbila jezdit na wellness víkedny s kamarádkou - většinou si k tomu ještě vezmeme volno v pátek nebo v pondělí, ať si to víc užijeme. Skvělý je na tohle hotel Alexandria v Luhačovicíh, už jsme tam byli několikrát a určitě ne naposledy. Hotel je zrekonstruovaný a moc hezký, moc se mi líbí jejich nová část v egyptském stylu a ty starší v prvorepublikovém. Většinou s kamarádkou pomalu ani nevyjdem z hotelu. Užíváme si bazén, sauny, masáže a jiné procedury.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Wellness

Svrab a bazén

Když svrab dostane člověk, nepochybujeme o tom, že je „čuně nemyté“. Jenže ono není všechno černobílé. Svrab nesouvisí jen se špatnými hygienickými návyky, je například přímo vázán na sdílení kontaminovaných ručníků, prostěradel nebo jiných textilií. Zapomenutá osuška, když vyrážíte na plovárnu, se tak může šeredně vymstít. Zákožka svrabová se velmi rychle množí. Takže chytit svrab můžete i u bazénu. A co proces likvidace? Tak ten je opravdu zdlouhavý – postižený člověk se musí každý den mazat od hlavy až k patě speciální mastí, v prvních dnech léčby je třeba denně vyvářet povlečení a oblečení, aby zákožku vystěhoval i z jejich úkrytů, ne jen z kůže.

Zdroj: článek Svrab u lidí

Babské rady jak vyhubit blechy

Mnoho babských rad na boj proti blechám neexistuje. Jednou z nich je, že má-li pes blechy, rozložíme mu do boudy listy ořešáku. Účinný je údajně i jablečný ocet nebo „botanický prášek“. Botanické prášky jsou nejspíš nejstarší přirozené insekticidy, které lze používat spolu s boráty, což jsou minerály široce používané jako konzervační prostředky na dřevo, čisticí prostředky a insekticidy, které se vůči blechám chovají jako žaludeční jedy. Směs botanického prášku a borátu je velmi bezpečná. Nicméně byste měli dávat pozor, abyste ji nevdechli. Při používání této práškové směsi v domě tedy raději použijte roušku. Poprašte koberec, nábytek, postel, pelíšek psa nebo kočky. Je nejlepší to udělat, když domov na delší chvíli opouštíte, minimálně pak na 24 hodin. Nechte směs působit, když se vrátíte, vysajte koberec a nábytek a vyperte povlečení na postelích a pelíšky zvířat.

Roztok vody a saponátu je prý pro blechy jako jedovatý bazén. Když do něj skočí, zemřou. Postavte tedy hodně mělkou misku s vodou a saponátem na zem, aby do ní blechy omylem skočily. Celkem dobrou práci odvede i staré frisbee. Doporučuje se nádobu se saponátem umístit i poblíž zdroje světla, nejlépe noční lampičky. Blechy budou přitahovány světlem, a když se přiblíží, mnoho z nich spadne do roztoku a zemře.

Nebo zkuste cedrové piliny, ty se prodávají v chovatelských potřebách nebo hobby marketech. Blechy nenávidí vůni cedru a udělají téměř cokoli, aby se jí vyhnuly. Ujistěte se ale, že váš domácí mazlíček není na cedr alergický. Mnoho psů může trpět takovouto alergií, takže zatímco vyhnání blech je dobrá věc, skutečnost, že se vašemu psovi udělá špatně, určitě ne. Umístěte poté cedrové piliny do rohů místností, do psí ohrady nebo pelíšku a pod nábytek. Mějte cedrové piliny i poblíž dveří a oken, abyste zabránili blechám vstupovat dovnitř. Dejte piliny také pod polštář do bavlněného hadříku, a pokud možno i do ostatních lůžkovin. To zajistí, že vaše postel zůstane bez škůdců. Navíc bude hezky a svěže vonět.

Některé rady doporučují i sůl. Sůl je vysoušeč, což znamená, že vytahuje z věcí vlhkost a vysouší je. Když se krystal soli přilepí na blechu, blecha při chůzi v podstatě vykrvácí k smrti. Používejte na to sůl s velmi jemnými zrny. Čím jemnější, tím lepší. Po 7–10 dnech velmi pečlivě vyluxujte posolené místo a ujistěte se, že z koberce vysajete všechnu sůl a mrtvé blechy. Opakujte postup ještě jednou nebo dvakrát. Když skončíte s vysáváním, vyhoďte starý pytlík z vysavače a nahraďte ho novým.

Zdroj: článek Babské rady proti blechám

Poradna

V naší poradně s názvem BAZÉN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamča.

Vodný roztok hypermanganu, nebo-li manganistanu draselného, se dá neutralizovat koncentrovaným peroxidem vodíku nebo kyselinou šťavelovou a také kyselinou sírovou. Koncentrovaný peroxid vodíku (H2O2) se dá koupit v drogérii a je to asi nejbezpečnější způsob. Přidávejte ho dokud nebude roztok bezbarvý. Bezpečné je také použití kyseliny šťavelové (C2H2O4), ale její pořízení není běžné. Kyselina sírová (H2SO4) se dá běžně koupit, ale její použití vyžaduje zkušenosti, protože je to silná žíravina - rozkládá biologické tkáně. Ve všech uvedených případech je nutné výsledný roztok zkontrolovat lakmusovým papírkem - musí mít neutrální pH (7). U všech uvedených způsobů neutralizace se z roztoku uvolňuje čistý kyslík, který může vybuchovat. Na dně se pak vysráží černý prášek, což je oxid manganičitý, který je potřeba vysát.
Z výše uvedeného je vidět, že neutralizace hypermanganu je možná, ale přináší mnoho rizik. Zvažte tedy jestli nebude jednodušší vodu kompletně vyměnit.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Irena.

Moc děkuj :)

Zdroj: příběh Bazén

Likvidace blech

Hubení blech není jen tak, protože není domácí mazlíček jako domácí mazlíček. Jiné přípravky se používají na psí blechy a jiné na ty kočičí. Pro psy i kočky ale platí, že základem odblešení je koupel se speciálními přípravky (třeba šampony proti blechám). Nikdy se nesmí také stříkat postřiky na hubení blech (určené třeba na pelíšky, domácnost) přímo na zvířata. Přípravky totiž obvykle obsahují látky pyretroidy, která je toxická pro kočky. Často využívaným přípravkem je třeba Bio kill, ten se dá aplikovat znovu zhruba po čtyřech týdnech.

Nejlépe se blechy hubí, když jsou ještě v podobě vajíček nebo larev. Zlikvidovat je potřeba vajíčka co nejdříve, protože larva může žít bez krve hostitele i několik měsíců.

  • K vyhubení larev může sloužit směs botanického prášku (přirozený insekticid) a borátů (minerály vhodné ke konzervování dřeva i jako insekticid). Při aplikaci této směsi je potřeba mít roušku, abychom směs nevdechli. Směsí je potřeba poprášit nejen koberce, pelíšek, ale i nábytek. Směs se musí nechat působit, a tak by majitel měl byt alespoň na 24 hodin byt opustit. Po návratu se musí vysát koberce, vyčistit nábytek a vyprat povlečení i pelíšek.
  • K zbavení blech se může použít i citrónový roztok, citron se nakrájí na plátky a dají do půl litru vody. Citron s vodou se přivede k varu, a pak se nechá přes noc odležet. Ráno se roztok nalije do rozprašovače a postříkají se jím postižená místa.
  • Další možností je využití cedrových pilin, jejich vůně totiž odpuzuje blechy (pozor ale některá zvířata mohou mít alergii na cedr). Cedrové piliny se umístí do rohu místnosti, nebo třeba do pelíšku (ideálně blízko dveří a oken, aby se blechy nedostaly do místnosti).
  • Použít se i dá sůl (sůl vytahuje vlhkost a vysouší je). Solí se posype koberec, ta se pak přilepí na blechu. Po 10 dnech se posolený koberec musí pořádně vyluxovat a pak se pytlík z vysavače musí pro jistotu nahradit novým. Tento způsob může být pro řadu lidí „nehumánní“, protože blecha v podstatě vykrvácí k smrti.
  • K hubení blech se využívá také past na blechy = jedovatý bazén, je to jednoduchá past, ke které stačí miska, voda, saponát a lampička. Misku naplníme směsí vody a saponátu a umístíme ji blízko lampičky, blechy totiž milují světlo a teplo, takže se na takové místo jistě vydají a spadnou do pasti. Voda v „bazénku“ je otráví.
  • Dýmovnice na blechy: Dýmovnice na hubení blech je pro lidi i domácí zvířata stoprocentně bezpečná. Takováto dýmovnice se aktivuje vodou, pak postupně generuje mikroskopické částečky suchého kouře s&nbs

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Past na blechy

Wellness

V areálu lázní je moderně zařízené wellness centrum – Oáza krásy a zdraví, které nabízí kompletní péči o tělo a vzhled, celotělové peelingy, relaxační masáže, solné, bylinné a aroma koupele, kosmetiku nebo manikúru a pedikúru. Novinkou je unikátní bezbolestné ošetření celulitidy pomocí přístroje Starvac. Pro sportovně založené hosty jsou k dispozici tenisové kurty v kouzelném prostředí přírodního parku Bažantnice, nejmodernější minigolfové hřiště, hřiště na pétanque, prostorný, 30 °C teplý bazén s podvodními tryskami a perličkovou lavicí, sauna s příjemnou odpočívárnou, parní lázeň Rasulbad, půjčovna horských kol a v neposlední řadě kondiční chůze Nordic walking.

Městské kulturní středisko pořádá koncerty, pohostinská divadelní vystoupení i výstavy. Bohatou tradici mají především letní koncerty. Od června do září navozují pravou lázeňskou atmosféru pravidelné nedělní koncerty v Bažantnici. Vzpomínkou na legendární lázeňskou restauraci je týdenní cyklus koncertů s názvem „Bažantnice ještě žije“, který probíhá vždy v srpnu. Tak jako kdysi tady hrají nejlepší skupiny a orchestry.

Světoznámý je mezinárodní festival písní a tanců „Pod Zvičinou“, který se koná pravidelně v druhé polovině června. Milovníci country a folkové hudby se těší na svůj letní festival na konci července v amfiteátru zámeckého parku. A kdo má rád tvrdší hudbu, zajde si sem v srpnu na Bigbítový minifestival. Bohatý program se nabízí rovněž v kulturním sále lázní a v sále Lázeňského hotelu ČSAD na náměstí. Hudbu pěstovali na Bělohradsku již v 18. století. Hudební vzdělání žáků tehdy podporovali majitelé panství Schaffgotschové, kteří později založili při kostele Cecilskou muzikální kongregaci. Roku 1863 byl v Bělohradě založen občanský pěvecký sbor Vlastivoj. Tento vlastenecký sbor vystupoval při položení základního kamene Národního divadla v Praze a samozřejmě také při četných protihabsburských táborech lidu v Podkrkonoší. V roce 1901, ještě za skladatelova života, byl založen pěvecký sbor Malát. Po druhé světové válce vznikla dechová kapela Jindřicha Hrnčíře, na jejíž tradici navázala dechová kapela Javorka. V roce 1949 se v Horní Nové Vsi ustavil folklorní lidový soubor Hořeňák a v roce 1975 jeho dětský souputník Hořeňáček. Od roku 1986 vystupuje v Bělohradě i na jiných místech Ženský bělohradský sbor založený Zdeňkem Prchalem. V 90. letech vznikl flétnový sbor Pifferaios, který sklízí uznání i v zahraničí. Tato hudební tělesa, podobně jako spolek Frič, usilují o kulturní povznesení Lázní Bělohradu a zvou všechny obyvatele ke společnému prožívání krásných chvil s hudbou, literaturou a výtvarným uměním. K místům setkávání s kulturou v Lázních Bělohradě patří ještě Městská knihovna, Fričovo muzeum a Památník K. V. Raise. Kromě stálých expozic, které lze navštívit v letní sezoně, připravuje Městské kulturní středisko v těchto prostorách příležitostné výstavy výtvarného umění, lidových řemesel a lidových tradic.

Zdroj: článek Lázně Bělohrad

Poradna

V naší poradně s názvem RE: DODATEK K DOTAZU BAZÉN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal.

Dobrý den Kamčo,

Děkuji za rady. Díky též za odkaz na ceny, pomohlo mi to a vybral jsem.

Dnes jsem vážil, kolik tam odhadem bylo prve nasypáno a asi něco okolo 15g manganistanu na 30m3 vody. Dnes už voda není růžová, ale hnědá. To manganistam asi postupem času dělá, barví mi stěny, je to později odstranitelné?

Peroxid jsem koupil a nalil tam 2 litry. Barva vody se vůbec nezměnila, stav je stále stejný. Zítra koupím další 2 litry, ale má to ještě cenu tam lít? Pokud by mi to přestalo barvit stěny, voda je v podstatě desinfikovaná a koupal bych se klidně v ní.
Děkuji.
m

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča .

Tahle reakce vypovídá o tom, že barva bazénové vody není změněna hypermanganem. Její hnědá barva bude spíše organického původu a jistota o 100% nezávadnosti této vody bude vyžadovat laboratorní rozbor. Můžete provést vlastní test pomocí lakmusového papírku, podle kterého by pH nemělo přesáhnout meze nad 7 a pod 6. Také dejte do vody kus nemastné rezivějící oceli a po hodině zkontrolujte, zda se z ní neuvolňují bublinky. Bublinky by znamenaly přemíru peroxidu. Zkuste příště použít tablety určené přímo k čištění bazénové vody. Tyto výrobky mají atest nezávadnosti a určené dávkování. Budete bez starostí a bez obav z ekzémů a poleptání.

Zdroj: příběh RE: dodatek k dotazu Bazén

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Jitka Konášová


bazar
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
bazén vyrážka
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.