BILE FOLIKULY NA VICKACH je téma, které bylo inspirací k napsání tohoto článku. Opalování není zdravé. Lidská kůže sice potřebuje sluneční paprsky, a to především k zajištění produkce vitaminu D, ale mnohem větší obavy než nedostatek vitaminu D způsobuje každoroční nárůst výskytu zhoubných nádorů kůže. Za jednu z hlavních příčin tohoto trendu se považuje nezodpovědné a nadměrné vystavování se slunečnímu záření.
Krémy na opalování
Ladival sprej na ochranu proti slunci pro normální až citlivou kůži (SPF 25)
Ladival sprej na ochranu proti slunci pro normální až citlivou kůži (SPF 25) má výbornou konzistence i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, rychle se vstřebává, voní. Má zvýšenou lepivost, po aplikaci navozuje průměrný pocit. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (73 %).
Nivea Sun protect & bronze Sun Lotion (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi, který má výborný celkový dojem, dobrou konzistenci, výborně se roztírá, nezanechává bílé skvrny, nelepí, velmi rychle se vstřebává, krásně voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (71 %).
Vichy Capital Soleil Spray Skin cell sun protection (SPF 30)
Vichy Capital Soleil Spray Skin cell sun protection (SPF 30) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Působí dobrým celkovým dojmem, má výbornou konzistenci, dobře se roztírá, nezanechává bílé skvrny, velmi rychle se vstřebává, voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Lepí se jen mírně. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (71 %).
Daylong regular, Lipozomální sluneční ochrana (SPF 15)
Daylong regular, Lipozomální sluneční ochrana (SPF 15) je opalovací přípravek v tubě. Navozuje dobrý celkový dojem, má dobrou konzistenci, výborně se roztírá, nezanechává bílé skvrny, rychle se vstřebává, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Lepí se jen mírně, voní průměrně. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (70 %).
Dermacol Voděodolné zvláčňující mléko na opalování (SPF 20)
Dermacol Voděodolné zvláčňující mléko na opalování (SPF 20) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Působí dobrým celkovým dojmem. Má dobrou konzistenci, výborně se roztírá, nezanechává bílé skvrny, nelepí, velmi rychle se vstřebává, krásně voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (69 %).
Produkt dm Sundance / Schutz & Bräune Sonnenmilch (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi. Působí výborným celkovým dojmem. Má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, nelepí, rychle se vstřebává, voní. Navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (70 %).
Ve svém příspěvku VYPADÁVÁNÍ VLASŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.
Dobrý.den chtěla bych poradit.Pálí mě pokožka na hlavě jak kdybyhc měla. Nějaké vředy ale nic nemám mam jenom zarudlou kuží hodně mi vypadávají vlasy i z kořínky. přišla sem ho hodně vlasů. Moje sestra je na tom stejně. Prosím. O radu děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Alabud.
Dobrý den, určitě bych zvážila změnu šamponu, nějakou přírodnější variantu - kopřivový nebo konopný šampon. To by vám mohlo pomoci. Spousta šamponů obsahuje spoustu parabenů a silikonů - je možné, že na to můžete mít alergii. Takže určitě změna kosmetiky. A co se týče vypadávání - může to být v důsledku stresu, případně i špatnou pokožkou, jak píšete. Vyzkoušela bych doplňky stravy na podporu kvality vlasů - to se mi osvědčila vždycky dobře kyselina hyaluronová a k posílení vlasových folikul - asi bych zkusila vlasovou vodičku do vlasů, kterou vmasírujete vždy. Ta vlasová vodička posiluje folikuly, takže vlasy nevypadávají, vysvětleno zde: https://www.reparexshop.cz/… . Jinak pokud to máte v nějaké akutní fázi, určitě bych okamžitě navštívila odborníka, který vám pomůže.
5% minoxidil je účinná, vědecky ověřená látka proti vypadávání vlasů a k podpoře růstu nových, hustých, silných vlasů. Minoxidil je známý hlavně v USA pod názvy Rogaine, Regaine či Neocapil. Minoxidilum je v medicíně známá látka, a ačkoliv se tyto přípravky v USA (pod značkami Rogaine, Regaine či Kirkland Minoxidil) a západní Evropě prodávají přes 20 let, u nás je to pořád celkem novinka. Dříve bývaly přípravky obsahující minoxidil na lékařský předpis a nebyly zrovna levné.
Minoxidil funguje i jako prevence vypadávání vlasů (androgenní alopecie) a pomáhá jemným, tenkým vlasům. Ty, které rostou po minoxidilu jsou tlusté a silné. Je však potřeba trpělivost – aplikace přípravku se stane vaším denním rituálem.
Minoxidil způsobuje otevření draslíkových kanálků v buňkách folikul. Otevření intracelulárních kanálků pak stimuluje spící folikuly k růstu. Folikuly jsou prokrveny a zvyšují svůj objem. Do vlasového kořínku se tak dostává více živin a díky tomu rostou husté a silné vlasy. Rovněž jsou stimulovány inaktivní (spící) folikuly, čili začínají růst úplně nové vlasy. Přípravek zabírá nejlépe u počáteční fáze ztráty vlasů, takže je dobré s léčbou neotálet. Jestliže je androgenní alopecie v pokročilejší fázi, i tam může minoxidil výrazně pomoci, nečekejte však zázraky na počkání. Záleží na míře poškození vlasových buněk, na množství těch „spících“ a také na dodržování rutiny.
Na začátku používání přípravku je dobré pečlivě pozorovat změny, které se mohou projevit už za pár týdnů. Právě viditelné změny nás motivují k pravidelnému používání a přináší nám první radost z houstnutí naší kštice. Nejlépe se účinky pozorují nad čelem a v koutech, to znamená na linii, kde začínají růst vlasy. V začátcích uvidíte malé bílé vlásky, ty časem začnou sílit, a dokonce bývají po čase i silnější (tlustší a kvalitnější) než původní vlasy. Pochopitelně je nutné, abyste do těchto míst nebo v jejich bezprostřední blízkosti přípravek i aplikovali.
Nejčastěji se minoxidil užívá v podobě topikálního (lokálního, tedy aplikuje se tam, kde je potřeba) roztoku o síle 5% koncentrace účinné látky. Vyrábí se dokonce i o 15%síle, ten ale není moc rozšířený. Nejslabší varianta je 2%. Jedná se o kapalnou látku nažloutlé až oranžové barvy s jemným alkoholovým zápachem. Pokud používáte lahvičky Kirkland, měly by při otevření lehce prasknout (i když ne ve 100 % případech), jsou totiž z výroby hermeticky uzavřené. Na odměření se používá šroubovací kapátko s dětskou pojistkou (u menších balení se dodává nešroubovací 1ml pipeta). Odměří se 1 ml, aplikuje na pokožku hlavy a vma
V naší poradně s názvem BÍLÉ PROUŽKY NA NEHTECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andrea.
Dnes jsem objevila na svých nehtech vodorovné bílé proužky asi tak v polovině všech nehtů,co je příčina?(jsem 2měsíce po chemoterapii)
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Bílé skvrny na nehtech i různé bílé čárky nebo bílé měsíčky na nehtech způsobuje výživový šok. Výživový šok nastane například při různých hubnoucích dietách a nebo právě i jako reakce na chemoterapii, jak je tomu ve Vašem případě. Jestliže jsou tyto znaky výživového šoku, u Vás proužky, již v polovině nehtu, tak to značí, že nehty Vám rostou jak mají a tato barevná nedokonalost Vašich nehtů tedy zanedlouho odroste.
Pro mezoterapii vlasů se používají séra anebo již připravené a namíchané koktejly obsahující potřebné vitamíny, minerální a vzácné prvky, které se injekčně vpraví do střední vrstvy kůže, kde se nachází vlasové folikuly.
Tato metoda:
oživuje poškozené vlasy
zabraňuje a pomáhá léčit vypadávání vlasů způsobené nemocí (například onemocnění štítné žlázy, chudokrevnost) nebo stresem a podobně
zvyšuje cirkulaci krve, prokrvení vlasové pokožky
dodává vlasům lesk, pružnost, pevnost
zpevňuje a upevňuje vlasový kořínek
dodává živiny
prevence proti vypadávání vlasů
revitalizuje vlasové folikuly
výrazně oživuje stávající vlasové folikuly
zlepšuje vzhled a výživu vlasů
zlepšuje elasticitu a hydrataci pokožky hlavy
Výhody mezoterapie:
možnost lokální aplikace
bez použití anestetik
nízký výskyt vedlejších účinků a alergických reakcí
nízké náklady
použití jen přírodních látek
při použití přístrojové mezoterapie: časová úspora, přesnost dávky a hloubky vpichu, nízká bolestivost, ekonomická úspora díky přesnosti dávkování, celkový komfort klienta i obchodníka
Existuje celá řada používaných přípravků v mezoterpii. Tyto léky jsou schváleny FDA (US Food and Drug Administration). Tyto přípravky jsou nejčastěji extrakty z přírodních bylinných látek. Jejich účinek je dán kombinací látek v daném koktejlu.
Viditelnost výsledků:
četnost návštěvy 1x týdně po dobu 5–7 týdnů v závislosti na daném problému
výsledek není okamžitý po první návštěvě, ale viditelné výsledky může klient pozorovat během následujících návštěv (méně vypadaných vlasů, více mastná pokožka, rychlejší růst vlasů a tak dále)
konečný výsledek může klient pozorovat cca po 3 měsících, kdy vlasy odrostou
Ve svém příspěvku BILE NEHTY A SLUNECNI VITAMIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miroslav Svačina.
Celý život mne provází bílé skvrny na nehtech ,v letním období pouze odrůstají a nové nepřibívají,tak že napodzim jsou téměř čisté přes zimu opět intenzivně nastoupí míval jsem víc bílé než prirozené barvy po ročním užívání hořčíku intenzita značně klesla,trpím epilepsii ,neměl jsem úraz tak to lékaři přisuzují poruše látkové výměny,to mne vede zabývat se takovými detaily jako jsou bílé skvrny na nehtech.
Děkuji za případné zkušenosti
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Stehlíková Jaroslava.
Dobrý den,asi před týdnem se mi udělal tmavý, podélný proužek pod nehtem na palci u nohy.
Nemám tušení od čeho,neměla jsem úraz,nic takového.Prouzek je kousíček nad okrajem nehtu- jak je měsíček,tak kousíček nad ním.
Děkuji vám za odpověď.Stehliková
Kvasinková infekce na pokožce hlavy způsobuje svědivou vyrážku. Vyrážka může být červená nebo fialová a může se objevit ve skvrnách různých tvarů. Vyrážka může prasknout a mohou se tvořit krusty. Tato krusta může způsobit vypadávání vlasů. Můžou se také objevit:
šupiny, bílé šupiny;
vodnaté puchýřky;
silné bílé nebo žluté mastné skvrny;
měkké a bílé mokvající oblasti;
bílé a červené pupínky plné hnisu.
Zde si můžete prohlédnout fotografie, na kterých je vidět, jak vypadá kvasinková infekce na pokožce hlavy: kvasinky ve vlasech foto.
Pokud se Candida dlouhou dobu neléčí, může se rozšířit i mimo pokožku hlavy, kamkoliv do těla. V takovém případě se objevují příznaky jako je:
únava;
zažívací problémy;
podráždění močových cest nebo genitálií;
bílé, bolestivé léze v ústech, známé jako afty;
bolest dutin.
Tyto příznaky mohou mít i jiné nemoci. Jediným definitivním způsobem, jak zjistit, že podráždění pokožky hlavy je infekce způsobená Candidou, je navštívit lékaře, který provede vyšetření kožních lézí.
Kvasinková infekce pokožky hlavy a vypadávání vlasů
Pokud vaše kvasinková infekce pokožky hlavy trvá dlouhou dobu, může se vám nahromadit spousta šupinek a odumřelé kůže. Časté škrábání nebo nanášení sušících chemikálií na postiženou oblast může také poškodit vlasové folikuly.
Všechny tyto faktory mohou vést k určitému vypadávání vlasů. To je zvláště běžné u lidí, kteří mají hypotyreózu (nedostatečná funkce štítné žlázy).
Pokud si však všimnete náhodných kruhových skvrn, které jsou zcela plešaté, navštivte svého lékaře. Můžete mít infekci zvanou tinea capitis, která také patří mezi kožní onemocnění pokožky hlavy.
Ve svém příspěvku JAK NA BÍLÉ ZUBY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika.
mam dotaz jak u těch zubů máte z kůry pomeranče může to být i kůra od citronu??
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lenka.
Já to zkoušela s citronovou kůrou a šlo to stejně dobře jako s kůrou z pomeranče. Nevhodná k čištění zůbů se mi zdá kůra z mandarinek. Ale úplně nejlepší na bílé zuby je ten recept sůl a citron. Je to sice humáč, ale zuby jsou pak skvěle bílé.
Ekzém na očních víčkách je velmi nepříjemnou oční nemocí. Kůže je v oblasti okolo očí mnohem tenčí a křehčí, i proto je zde onemocnění mnohem choulostivější. Ekzém na očních víčkách se projevuje otokem, zarudnutím až rudostí, vyrážkou, slzením očí, suchou kůží a výrazným svěděním. Nemocný také může udávat potíže s viděním. Tento ekzém způsobují roztoči, prach, plísně, pyl nebo zvířecí alergeny. Viníkem může být i alergie na barvu na vlasy, nikl, řasenku, natáčky a různou kosmetiku.
Chronický ekzém na očních víčkách se projevuje vleklou povahou. Nejprve se změní stav kůže, postupně rudne, ztloustne, stává se suchou, je vrásčitá a ekzém se začíná vysévat v různé podobě. Objevuje se svědění, štípání a pálení. Ekzém na víčkách nemusí být vždy symetrický. Někdy se ekzém objeví po aplikaci některých léků, které se užívají k léčbě infekce (jde například o antibiotické masti a podobně). Ekzém se pak nachází pouze tam, kde byl lék. Další možností je seborrhoický ekzém. Jde o časté kožní nemocnění, které se týká především pokožky hlavy. Nemoc se projevuje šupinatými skvrnami, zarudlou kůží a lupy. Nejde o nic nakažlivého a není to ani následek špatné hygieny. Bohužel se nemoc špatně léčí a často se vrací. Proč tento ekzém vzniká, bohužel odborníci doposud nevědí, ví se však, že může souviset s lupénkou, kvasinkou Malassezia a sezónou (stav je horší vždy v zimě a na začátku jara). Ekzém negativně ovlivňuje stres, špatný psychický stav, oslabená imunita, zánět slinivky, rakovina, srdeční selhávání, endokrinní onemocnění, některé léky a poškození kůže. Pomoci mohou léky na podporu imunity, světelná terapie a také různé masti a krémy.
Léčba souvisí se stanovením diagnózy a odhalením příčiny. Důležitá je konzultace s dermatologem, důležité je odstranit to, co alergii způsobilo. Na oko je možné aplikovat zinek anebo kortikoidní krém. Stav se může podpořit očistnými čaji na játra a střeva. Vhodné je provádět detoxikaci těla a hydratovat víčka.
V naší poradně s názvem OPALOVÁNÍ A BÍLÉ MAPY NA ZÁDECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pája.
Dobrý den,
na zádech se mi zač.července objevily bílé fleky, které vypadají jako velká mapa. Vypadají jako pigmentové fleky, ale jsou bílé... při pobytu na koupališti a po koupání doma v bazénu mi záda svědí a musím se až chvílema drbat, netuším co to je a jsem z toho nervozni. Nevypadá to moc hezky. Rozšiřuje se to docela rychle. Nejhorší to je když vylezu z bazénu a ležím zády na ručníku, začne to červenat a mapička se podráždí a na dotek je hrubá a lehounce vystouplá. I za horkého dne, kdy se potím záda zrůžoví. Marně scháním dobrého dermatologa, ale bohužel jsem žádného v okolí neobjevila.
Ještě dodám že bilá mapa se nikdy neopálí, spíš zrůžový a pak se po namazání zklid.mléka zklidní.
Děkuji za vaši radu.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Takto na dálku bych to tipnul na pityriázu (pityriasis versicolor). Pityriáza je specifický typ onemocnění kůže, které způsobuje kvasinka rodu pityrosporum. Pityriáza se projevuje právě tvorbou mapek s kontrastní změnou odstínu kůže do světla, proto má i ten dodatek v latinském názvu (versicolor - změna barvy). Nejlepší lék na pytiriázu je krém Pevaryl, který pityriázu vyléčí do dvou týdnů. Krém Pevaryl je jen na lékařský předpis, ostatně jako všechny účinné léky na kvasinková onemocnění kůže. Z volně prodejných léků by pak mohl pomoci Clotrimazol gel nebo sprej popřípadě i krém. Pokud se toho chcete opravdu rychle zbavit, tak se nevyhnete návštěvě kožního, který podle vizuálního vyšetření zvolí nejlepší léčbu.
Jedním z nejlepších známých domácích léků na bílé skvrny jsou semena ředkvičky. Semena se musejí rozemlít, aby z nich vznikl bílý prášek. K těmto rozemletým semenům se přidají 2 čajové lžičky octa a důkladně se vše promíchá. Posléze se směs aplikuje na bílé fleky a následně opláchne vlažnou vodou.
Kurkuma
Kurkuma je další položka, která může být použita při léčbě bílých skvrn. Nejideálnější je směs kurkumy a hořčičného oleje. Tato směs se nanáší na postiženou oblast. Výroba je jednoduchá, postačí pouze pět lžiček prášku kurkumy a 250 ml hořčičného oleje. Tato směs se aplikuje 2x denně na pokožku (bílé fleky).
Zelí
Šťáva ze zelí je dalším účinným lékem na léčbu bílých skvrn.
Jablečný ocet
Kyselost jablečného octa inhibuje plísně a bakterie způsobující bílé skvrny na kůži. Směs se vyrábí z jablečného octa a vody. Tato směs se aplikuje na kůži, protože dokáže kůži udržet čistou a bez bakterií a plísní.
Zázvor
Zázvor je dalším přírodním prostředkem na bílé fleky. Z čerstvého zázvoru vymačkejte šťávu. Zázvorovou šťávu smíchejte s citronovou šťávou a vodou. Tato tekutina by se měla konzumovat dvakrát denně. Zároveň se dá použít zázvor jako lék, kterým potíráte bílé skvrny.
Med
Med je používán na různé typy kožních onemocnění. Má protiplísňové vlastnosti, proto je velmi účinný i na léčbu bílých skvrn.
V naší poradně s názvem NEJLEPŠÍ KRÉM NA ROZŠÍŘENÉ ŽILKY OBLIČEJ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel IRČA.
Děkuji. Jsem typ 4 a používám krém bioderma +50, ale dělají se mi po něm na tváři bílé pupínky, takže nevím, kde je chyba.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Tak zkuste jinou bázi opalováku. Některé nosiče ochranného faktoru můžou ucpávat póry a pak se dělají bílé pupínky. Zkuste místo krému třeba olejovou formu nebo jiný druh krému. Také je třeba rozlišit, jestli bílé pupínky nejsou třeba mílie. Mílie jsou takové bílé kuličky pod kůží a krémy nezpůsobují jejich tvorbu.
4 mg/5 mg: Bílé až téměř bílé, kulaté, bikonvexní tablety o průměru 7 mm se zkosenými hranami.
4 mg/10 mg: Bílé až téměř bílé, podlouhlé bikonvexní tablety s půlicí rýhou na jedné straně. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, není určena k dělení dávky.
8 mg/5 mg: Bílé až téměř bílé, kulaté, bikonvexní tablety o průměru 9 mm se zkosenými hranami.
8 mg/10 mg: Bílé až téměř bílé, kulaté, bikonvexní tablety se zkosenými hranami a půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.
V naší poradně s názvem RAKOVINA JAZYKA PŘÍZNAKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michaela Fléglová.
Prosím o radu.Bojím se jestli nemám rakovinu jazyku.Na jazyce se mi udělaly bílé skvrny.Nejdřív jsem tam měla menší skvrnu teď jich mám hodně.Může te mě k tomu něco napsat.Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Bílé flíčky na jazyku mohou ale také nemusí být nutně příznakem rakoviny. Bílé skvrny se na jazyku vytváří mimo jiné při onemocnění leukoplakie nebo lichen planus. U rakoviny jazyka se bílé skvrny vyskytují nejen na jazyku, ale i na dásních nebo v krku. Nejlépe uděláte, když si jazyk necháte prohlédnout zubařem při zubní prohlídce. Tak se nejrychleji dozvíte, co to je a jak to případně léčit.
O kofeinu je prokázáno, že se umí ukládat ve vlasech. Pro absorpci kofeinu ve vlasech jsou důležité folikuly.
Avšak při studiu vlivu kofeinu na vláskové buňky vnitřního ucha se zjistilo, že folikuly degenerují a vlásky se zkracují. Podobná zjištění vedla některé badatele k tomu, že označili kofein za jeden ze čtyř hlavních zabijáků vlasů a pro omezení padání vlasů nebo při snahách o stimulaci růstu vlasů radili vynechat pití kávy.
Na druhé straně však vyvolala velkou pozornost studie týmu z univerzity v Jeně, která ukázala, že kofein stimuluje růst vlasových folikulů. Němečtí badatelé izolovali 600 vlasových folikulů z temena asi 20–30 mužů a pěstovali je v laboratoři. Zjistili, že přidání kofeinu stimulovalo u 46 % folikulů jejich růst. Podle závěru této studie se tedy kofein jeví jako potenciální stimulátor růstu vlasových folikulů a je možné ho doporučit pro jeho dlouhodobý terapeutický a profylaktický účinek. Zjištěný účinek je přičítán tomu, že kofein brání působení testosteronu. O tyto výsledky se opírají i některé kosmetické firmy, které velmi pohotově začaly nabízet vlasové šampony s kofeinem. Podle nich by se v jedné dávce při umytí vlasů mělo aplikovat na kůži takové množství kofeinu, jaké odpovídá asi 60–80 šálkům kávy. Kofeinové šampony se doporučují zvláště pro mladé muže. Šampony s kofeinem získaly poměrně rychle velkou oblibu. Ale není ověřeno, kolik kofeinu skutečně šampony obsahují, a také nebylo zjištěno, zda kofein nemůže mít při tak dlouhodobém používání vliv na plodnost těchto mladých mužů.
Z toho můžeme usuzovat, že kofeinu ve vlasech by mělo být právě tolik, kolik je ještě užitečné. Nedodržení terapeutické dávky může mít účinky opačné nebo nežádoucí. To si však musí každý vyzkoušet na vlastní hlavě, pokud chce experimentovat. U kosmetických přípravků totiž nemají výrobci povinnost provádět studie a dokumentovat dlouhodobé působení svých výrobků.
V naší poradně s názvem BÍLÉ SKVRNY NA OBLIČEJINA CELE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Liana Gernertova.
Byla jsem nakoznim dr.mi rekla,ze se asi jedna o Vitaligo,ze se mam pozorovat.Uzivat vitamin E. Nevim,jestli mam chodit na slunce.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Vitiligo - bílé skvrny na kůži. Příčina je neznámá, ale nejspíše půjde o autoimunitní příčinu. Lidé s vitiligem mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že budou trpět také jinými autoimunitními chorobami. U vitiliga se očekává trvalá nebo dočasná autoimunitní blokáda nebo destrukce melanocytů, čímž vznikají bílé skvrny na kůži. Příklady vážných autoimunitních onemocnění jsou Hashimotova tyreoiditida, diabetes mellitus 1. typu nebo perniciózní anémie.
Pacienti často připisují nástup vitiliga různým spouštěcím událostem, jako jsou úrazy, spálení sluncem, stres, těhotenství nebo jiná onemocnění. Neexistuje však žádná vědecká studie, která by dokázala, že některý z těchto spouštěčů může za vznik vitiliga.
Ze zdravotní praxe se zdá, že příjemci, kterým byly transplantovány krvetvorné buňky, mají zvýšené riziko rozvoje vitiliga.
Vitiligo se může objevit v jakémkoli věku a také ve zjevně geneticky nepostižených rodinách. Dědičnost se pohybuje kolem 33 %. Statisticky jsou nejčastěji postiženými oblastmi předloktí, zápěstí, ruce, prsty, lokty, chodidla a genitálie. Zpravidla jsou postiženy natažené oblasti kůže, například vnější lokty. Nepigmentované oblasti se mohou dále zvětšit nebo zůstat s konstantní velikostí, ale dochází také ke spontánní repigmentaci - návratu původní barvy.
Pacienti trpící vitiligem jsou často stigmatizováni z nevědomosti, protože si obyvatelstvo neuvědomuje, že vitiligo není nakažlivé ani není příznakem nějakého ošklivého onemocnění nebo rakoviny. Je to nemoc, která je částečně psychologická, a tudíž přístupná charismatickému léčení a ohleduplnosti okolí.
Jednoduchá léčba není možná. Přestože fyzická výkonnost a délka života nejsou přímo tímto onemocněním ovlivněny, tak zde existuje riziko zkrácení délky života a to díky tomu, že kůže postižená vitiligem je zvláště citlivá na sluneční záření kvůli chybějící pigmentové ochraně. Často dochází ke změnám kůže vyvolaným slunečním svitem až po rakovinu kůže. Jako významný krok se doporučuje ochrana před sluncem s vysokým ochranným faktorem. Je však třeba vzít v úvahu, že v důsledku toho je omezena přirozená tvorba vitaminu D a že je třeba užívat léky, které to budou kompenzovat, aby se předešlo následkům nedostatku vitaminu D.
Pokud se chcete dozvědět jaké jsou nové metody léčby vitiliga, přečtěte si tento náš článek, který se tím podrobně zabývá: https://www.ceskaordinace.c…
Štítná žláza (lékaři ji znají i pod latinským názvem glandula thyroidea) je orgán, který se nachází před hrtanem na konci průdušnice (tedy v krku) a jedná se o endokrinní žlázu.
Štítná žláza je na povrchu hladká a má tmavě červenou barvu. Samozřejmě je také krytá pouzdrem. Štítná žláza se rozděluje na laloky a lalůčky. Lalůčky se skládají ze zavřených váčků (zvaných folikulů). Tyto váčky jsou plněné koloidem. Právě folikuly odebírají z krve potřebný jód a uskladňují ho v dutině. Zároveň také folikuly tvoří tyreoglobulin, na který se pak vážně jód a společně pak tvoří hormony trijodtyhronin a tyroxin.
Štítnou žlázu řídí z mozkového podvěsku speciální hormon. Význam této štítné žlázy spočívá v tom, že reguluje metabolismus prostřednictvím hormonů. Jedná se o hormony Thyroxin a trijodthyroxin, oba hormony se ve štítné žláze vytvářejí. Vznikají tak, že štítná žláza z krve vezme potřebný jód a z něj oba hormony vytvoří. Oba hormony ovlivňují lidský metabolismus a podílí se na spotřebě kyslíku v těle, na rychlosti látkové výměny, ale i na správném vývoji a růstu.
Pokud vám začínají vypadávat vlasy, nákup a nošení tupé je jedním ze způsobů, jak je zakrýt a vytvořit iluzi hlavy plné vlasů.
Rozhodně to však není jediná možnost léčby, která je vám k dispozici. Od léků po chirurgické zákroky, jako je transplantace vlasů, existuje mnoho způsobů, jak zpomalit nebo zvrátit vypadávání vlasů a udržet si vlasy, když stárnete.
K léčbě mužské plešatosti je k dispozici několik léků. Ty fungují tak, že buď blokují hormon, který spouští mužskou plešatost, nebo stimulují vaše vlasové folikuly, aby rostly rychlejším a konzistentnějším tempem.
Finasterid
Prvním z těchto léků je Finasterid. Funguje tak, že blokuje dihydrotestosteron neboli DHT – androgenní hormon, který může poškodit vaše vlasové folikuly a zabránit jim ve vytváření nových vlasů.
Četné studie zjistily, že Finasterid je účinný při zastavení vypadávání vlasů z důvodu mužské plešatosti a stimuluje opětovný růst vlasů.
Například v jedné studii publikované v Journal of the American Academy of Dermatology [1] zaznamenala skupina více než 1200 mužů, kterým byl podáván Finasterid, více než 15procentní nárůst počtu vlasů na temeni hlavy v průběhu dvou let léčby.
V 10leté studii Finasteridu [2] provedené v Japonsku více než 99 procent mužů nezaznamenalo žádné další vypadávání vlasů, přičemž 91,5 procenta vykazovalo znatelné zlepšení vlasů.
Finasterid je lék na předpis, což znamená, že před jeho zakoupením a použitím budete muset mluvit s lékařem.
Minoxidil
Druhým lékem na vypadávání vlasů je Minoxidil. Na rozdíl od Finasteridu, který blokuje mužskou plešatost na hormonální úrovni, se Minoxidil aplikuje lokálně a stimuluje růst vlasů tím, že urychluje vstup vašich vlasových folikul do jejich anagenní (růstové) fáze.
Několik studií zjistilo, že Minoxidil stimuluje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. V jedné studii [3] 84,3 procenta mužů, kteří užívali Minoxidil v průběhu 12 měsíců, jej ohodnotilo jako velmi účinný, účinný nebo středně účinný při stimulaci opětovného růstu vlasů.
Minoxidil je k dostání online bez nutnosti lékařského předpisu. Jeho ceny a nabídky internetových obchodů můžete vidět tady: Minoxidil cena.
Transplantace vlasů
Pokud máte nápadnou pleš na temeni nebo zjevně ustupující vlasovou linii, kterou byste chtěli vyplnit vlasy, možná budete chtít zvážit chirurgickou operaci transplantace vlasů.
Tento typ procedury zahrnuje chirurgickou transplantaci vlasových folikulů ze zadní a boční části pokožky hlavy (oblasti, které nejsou nikdy ovlivněny mužskou plešatostí) do oblastí s patrným vypadáváním vlasů.
K provedení tohoto postupu se používá několik metod, z nichž každá má jiné náklady, výhody a nevýhody.
Vitamín B posiluje vlasové folikuly, čímž se vlas stává méně náchylný na poškození a vypadávání. Konzumace potravin s obsahem vitamínů skupiny B zvýší růst vlasů, sníží jejich vypadávání i šedivění. Zdrojem tohoto vitamínu jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, ořechy a luštěniny. Vitamín B je rozpustný ve vodě, takže se vám nebude hromadit v těle.
Dávkování: Nejčastěji se užívá vitamín B-komplex, který obsahuje většinu zmiňovaných vitamínů B.
Předávkování a nežádoucí účinky: Vitamínem B se nedá předávkovat, protože je rozpustný ve vodě a jednoduše se z organismu při nadměrném množství vyplaví.
Druhy vitamínů B, které jsou užitečné pro vaše vlasy
Vitamín B5 (kyselina pantotenová) brání šedivění a vypadávání vlasů. Pokud máte nedostatek tohoto vitamínu, vlasové folikuly začnou vypadávat. Některé z dobrých zdrojů vitamínu B5 jsou celozrnné obilniny, kvasnice, vnitřnosti, vaječné žloutky, mléko, arašídy nebo luštěniny.
Doporučená denní dávka: 8 mg.
Vitamín B6 (pyridoxin) pomáhá při prevenci proti vypadávání vlasů. Napomáhá také při tvorbě melaninu, který dodává vlasům barvu. Některé z potravinových zdrojů vitamínu B6 jsou kvasnice, játra, celozrnné obiloviny, zelenina, vnitřnosti a žloutky. Vysoká dávka tohoto vitamínu může způsobit ztrátu citlivosti v rukou a nohou, při jeho užívání je dobré se poradit s lékařem ohledně přesného množství užívání.
Doporučená denní dávka: 1,6–1,8 mg.
Vitamín B9 (kyselina listová) je potřebný pro růst vlasových buněk. Dobrými zdroji vitamínu B9 jsou zelená listová zelenina, luštěniny, játra, drůbež, vejce, obiloviny a citrusové plody.
V naší poradně s názvem MÁM HRUBÝ POVRCH NEHTU CO JE PŘÍČINOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Blanka B..
Mám problémy s nehty už dlouho.Pořád se lámou,fleky taky mám,hrbolaté jsou stále,ale rady jak se stravovat já nemohu prostě využít,mám nemoce u kterých nemohu určité věci jíst,takže už si nevím rady
Poraďte díky Blanka B..
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Blanko, bílé skvrny pod nehty svědčí o špatné vitamínové výživě, která ovlivňuje i lámání nehtů. Tvarové anomálie nehtů zase vypovídají o nemocech vnitřních orgánů. Doporučuji Vám užívat multivitamínový doplněk podle návodu, nejlépe ráno při snídani. Tím odstraníte bílé skvrny pod nehty a také tím své nehty zpevníte. Zhruba do 6 měsíců by se to mělo spravit. Hrbolky na nehtech můžete zjemnit opatrným opilováním nehtu a následným nalakováním bioaktivním lakem na nehty.
Růstová séra jsou kosmetické přípravky zajišťující růst a hustotu řas. Navíc napomáhají jejich zpevnění. Lze je používat kdekoli. Jejich aplikace je jednoduchá a netrvá déle než 30 vteřin. Séra můžete obvykle používat buď jako výživu vlastních řas, nebo jako regeneraci a obnovu po aplikaci řas umělých.
Co obsahují:
arginin – posiluje řasy
biomimetické peptidy – posilují strukturu řas
biotin – podporuje růst řas
heřmánek pravý – zklidňuje citlivou pokožku
olej z trsovníku lékařského – aktivuje růst řas
panthenol – oživuje folikuly a zvyšuje pružnost řas
vitamíny A, C, E – vyživují a chrání před škodlivými vlivy prostředí
ženšenový výtažek – prokrvuje folikuly řas a pokožky
Ve svém příspěvku BÍLÉ SKVRNY NA OBLIČEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana.
Dobrý den, prosím Vás o radu. Velice ráda se opaluji a to i v soláriu. Měla jsem krásně hnědou souměrnou plet a z ničeho nic se mi na obličeji objevily bílé fleky - kolem pravého oka, kolem rtů na pravé straně a malý flíček na levé tváři. Fleky jsou různě velké a řekla bych že někdy jsou méně vidět a jsou celkově menší a někdy je to horší. Ke kožní se mi prozatím nechce. A v lékárně nic moc také neví. Netuším čím je to způsobené. Má někdo stejné problémy? Užívám také různé léky,ale dlouhodobě, proto si nemyslím že zrovna tak náhle by mohly být příčinou. Děkuji za odpovědi a rady. Iv...
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Dodávejte svému tělu více bílkovin z masa, ryb, vajec, ořechů a fazolí. Protože proteiny poskytují stavební kameny pro růst nových vlasů a nedostatek bílkovin vede k ochabnutí růstu.
Vtírejte do svých vlasů přírodní oleje, které pomáhají stimulovat růst vlasů a zlepšují zdraví vlasů v mnoha ohledech. Dále pomáhají odstranit špínu a nečistoty a odblokovávají vlasové folikuly, dodávají vlhkost a posilují vlasy. Oleje pomáhají dodávat živiny a vitamíny přímo do vlasů a vlasové pokožky. Patří mezi ně: olivový olej, kokosový olej, levandulový olej, ricinový olej, jojobový olej, mandlový olej, rozmarýnový olej, rybí tuk, olej Emu, Tea tree olej, Arganový olej, olej z hroznových jader, hořčičný olej a avokádový olej.
Jedním z důvodů pro nedostatečný růst vlasů může být poškození vlasů z nadměrného používání drsných stylingových přípravků, chemicky laděných šamponů a tepelných stylingových zařízení. Masky pro vlasy pomáhají opravovat škody, které mohou znemožnit vlasům růst rychleji a zdravěji. Doporučuje se například tato vlasová maska: Smíchejte lžíci medu, majonézy, rostlinného oleje a brandy s jedním žloutkem a pak tuto směs naneste na nemyté vlasy. Nechte půl hodiny, poté umyjte přírodním šamponem.
Smíchejte jednu lžičku vodky, 5 kapek levandulového oleje a 3 kapky oleje rozmarýnu a přidejte jednu polévkovou lžíci destilované vody. Ponořte prsty do směsi a jemně ji vmasírujte do pokožky hlavy. Směs zabijí bakterie, odstraňuje nečistoty a otevírá vlasové folikuly, aby mohly nové vlasy rychleji růst.
Provádějte si často masáž vlasové pokožky, protože tím zvýšíte krevní oběh. To pomáhá dodávat kyslík a základní živiny do vlasových folikulů, aby byl podpořen zdravý růst vlasů. S pomocí jednoho z výše uvedených olejů bude masáž ještě účinnější.
Ve svém příspěvku BÍLÉ SKRVNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana.
Dobrý den Martino, no přemýšlela jsem také jestli ty bílé fleky není jen nedostatek nějakého vitamínu. Ale jak zjistit kterého? Já je mám na obličeji a to si fakt dobře také nepřipadám.
Mne se to oběvilo prvně, tak se mi nezdá že by to bylo po opalování. protože se opaluji ráda již ix let.
Poradte nám někdo, prosím...
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Petra.
Me se objevily prvne po porodu a ted je mam po vcelem te rozsiruji se dal, mam jiz 10tym rokem, oblicej mam jiz bily celyna, jmenuje se to vitiligo, lze se s tim jen smirit, leky neexistuji, vse je podvod jak z vas vytriskat penize. Je to autoimunitni porucha, vice na internetu. Petra
Mám bílé skvrny na nehtech, čeho je to nedostatek?
Bílé skvrny na nehtech, odborně nazývané leukonychie, se tvoří v každém věku, v každém ročním období a u obou pohlaví. Leukonychie se hovorově někdy označuje jako bílé hřebíky nebo mléčné skvrny pod nehtem. Ty se nejčastěji nachází ve střední části nehtové ploténky. Bílé skvrny důsledkem leukonychie pomalu samy zmizí v průběhu času. Je několik příčin a názorů na jejich výskyt, které nejsou jednotné. Babičky nám často říkaly o chybějících živinách, s čímž by mohla souviset teorie o nedostatku vápníku. Známé jsou i názory o stresu a nepřiměřeném vypětí, kdy bledne růžové zbarvení a sráží se do bílé skvrny. Odborníci však tento názor odmítají a shodují se na reakci lůžka na možné zranění z minulosti. Skvrna se tedy podle nich vytváří jako následek bouchnutí či nárazu, po tom, co nehty odrostou, by měl být povrch zase krásný a zdravý.
Pokud se tyto skvrny objevují opakovaně, zvyšte pozornost. Můžete trpět onemocněním ledvin nebo jater. Stává se to zřídka, ale možnost tu je. Proto je nutné se opakovaně se objevujícími skvrnami zabývat. Většinou za bílými skvrnami na nehtech stojí nutriční problém. Ne všechny skvrny jsou škodlivé, například bílé skvrny ve tvaru měsíce jsou zcela běžné a mohou se vyskytovat od narození.
Nehet odroste zhruba za 1 až 2 měsíce, záleží na tom, jak nehty nosíte dlouhé. Navíc pokud se skvrna dostane ke konci nehtu, splyne s jeho bílým okrajem a už je téměř neviditelná.
V naší poradně s názvem ŠAMPONY NA PLÍSEŇ VE VLASECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Daniela Vojtěchová.
dobrý den chci se zeptat a hlaně poradit. Mám tak trochu problémy se žaludkem a už mně trápí tak tři měsíce ve vlasech bílé fleky vypadá to jako lupy ale nejsou, jsou to bílé mapy na hlavě, které svědí Můžete mi doporučit něo na tento problém,nehi zkoušet drahé věi, hlaně aby něo zabralo Děkuju Vojtěchová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Danielo, to vypadá jako nějaká dermatitida. Vyzkoušej na to Kapyderm speciální krém, který se nanáší zevně, takže nezhorší vaši situaci se žaludkem.
Tento zákrok pojišťovna nehradí a plně si ho hradí pacient, Cena bílé výplně je závislá na velikosti, respektive rozsahu té výplně a druhu použitého materiálu a činí v rozmezí od 1 612 Kč do 2 308 Kč.
Co za tuto cenu od zubaře dostaneme?
Odbornou preparaci s pomocí caries-detectoru, což je barevný indikátor kazu umožňující dokonalé odstranění infikovaných zubních tkání – zubních kazů.
Zhotovení výplně za použití Kofferdamu. Kofferdam je specielní gumová fólie / blána, která zaručí dokonale suché pracovní prostředí, nutné pro dlouhou trvanlivost bílé plomby a její větší odolnost vůči vzniku nového kazu.
Při zhotovení bílé výplně budou použity přesně definované techniky vrstvení bílé hmoty a vytvrzení bílé výplně bude pomocí speciální LED lampy s takzvaným "pomalým startem", která minimalizuje smrštění výplňové hmoty při tuhnutí. Tímto postupem se zajišťuje lepší utěsnění bílé plomby v zubu a minimalizuje se tím také spára mezi výplní a zubem, ve které nejčastěji dochází k opakování zubního kazu.
Po zhotovení bílé plomby bude provedeno její vyleštění pomocí speciálních leštících nástrojů a past do vysokého lesku, které prodlouží trvanlivost výplně a výrazně vylepší estetický efekt.
Bílé skvrny jsou způsobeny ztrátou pigmentu – melaninu v daném místě. Mohou se na kůži objevovat z mnoha příčin. Mohou být vrozené jako u albinismu (ten ale postihuje celou kůži), nebo získané, například po poškození kůže některými chemikáliemi (peroxidem). Také po dlouhodobém chemickém dráždění může kůže nabýt jiné barvy. Proto je třeba kůži, která je takto vystavována agresivním látkám, chránit. A to nejlépe gumovými rukavicemi (i třeba při mytí podlahy, používání mycích písků a podobně). Po takovéto zátěži by měla být postižená místa namazána ochranným krémem.
Skvrny vznikají také často na místech po poraněních kůže. Pokud nebylo poranění hluboké, pigment se začne po určité době zase tvořit. Větší poranění jsou ale depigmentována trvale. O jizvy je třeba se starat, měly by být v průběhu své tvorby promazávány, masírovány, kůže v okolí by měla být v klidu, aby nedošlo ke vzniku keloidu, což je vyklenutá jizva, která může být i různě pigmentovaná.
Existuje rovněž onemocnění zvané vitiligo, při němž se z neznámé příčiny objevují na pacientově kůži různě rozsáhlá a četná ostře ohraničená ložiska depigmentací. Tato místa by měla být zvýšeně chráněna před slunečním zářením, dlouhé slunění se nedoporučuje ani po aplikaci opalovacích krémů. Je několik důvodů, proč vznikají nápadné bílé skvrny na těle během opalování. Skvrny na kůži, které se neopálí, mohou být výsledkem genetické dispozice. Melanocyty (typ kožních buněk) v těchto místech nemají schopnost produkovat melanin (pigment).
Bílé skvrny se mohou objevit i díky přítomnosti hub, které žijí na povrchu kůže. Samotné houby jsou neškodné, ale absorbují UV záření, které by jinak běžně procházelo pokožkou. Tyto houby se pak stávají viditelnými v podobě bílých skvrn vznikajících, jakmile se objeví opálení. To lze napravit užitím léků nebo topických lotionů (pouze na lékařský předpis).
Často se objevují bílé skvrny na lopatkách a nad hýžděmi, které jsou způsobeny tlakem samotného těla při ležení na tvrdém povrchu. Tlak těla ovlivňuje průtok krve přes tato místa na kůži. Krev je nositel kyslíku, který je nezbytný v procesu pigmentace, proto se tyto oblasti hůře opalují. Nepravidelné opálení mohou způsobit i některé léky, například perorální antikoncepce.