Novým lékem na ředění krve je Ticagrelor
Jedná se o lék Brilique, který podobně jako klopidogrel ovlivňuje krevní destičky. Využití má tedy podobné jako léky s obsahem klopidogrelu, podle studií má zřejmě dokonce vyšší účinnost a nižší výskyt nežádoucích účinků. Limitujícím faktorem je prozatím vyšší cena.
Brilique
Forma: Tablety. Brilique se vyrábí ve formě tablet o síle 90 miligramů a běžná dávka jsou 2 tablety denně (obvykle jedna ráno a jedna večer, v akutních stavech se ovšem podávají obě tablety najednou). Celková doba podávání může být až 1 rok. Brilique se v určitých indikacích hodí do kombinace s jinými protisrážlivými léky, například s léky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou nebo warfarin.
Princip účinku: Jde o protisrážlivý lék ovlivňující krevní destičky. Jeho účinnou složkou je sloučenina ticagrelor. Ticagrelor účinkuje na některé receptory krevních destiček (trombocytů) a narušuje jejich srážení. Je zde jistá podobnost se sloučeninou klopidogrel (například léky Plavix, Trombex, Zyllt a jiné), ale oproti ní účinkuje ticagrelor přímo bez dalších metabolitů a jeho účinek je vratný. Celkově je dle studií považován za účinnějšího a bezpečnějšího kolegu klopidogrelu.
Hlavní nežádoucí účinky: Nežádoucím účinkem je nadměrnější krvácení. Množství případů závažného krvácení po Brilique není ovšem vyšší než u preparátů obsahujících sloučeninu klopidogrel. Dále byly popisovány neurčité a nevýznamné trávicí obtíže a zvýšení koncentrace kyseliny močové v krvi.
Cena: Lék stojí 1 939,43 Kč, doplatek činí 1 846 Kč. Brilique je na lékařský předpis.
Zdroj: článek Léky na ředění krve - seznam
Nový lék na ředění krve
Moderní sloučeninou je takzvaný tikagrelor (lék Brilique), který podobně jako klopidogrel ovlivňuje krevní destičky. Využití má podobné jako klopidogrel, podle studií má zřejmě dokonce vyšší účinnost a nižší výskyt nežádoucích účinků. Limitujícím faktorem je jeho prozatím vyšší cena. Jedná se o sloučeninou potlačující funkce destiček.
Dalším lékem je Pradaxa, což je relativně nový lék, který patří mezi léky na ředění krve. Donedávna byl používán zejména v ortopedii, nyní se však stále více využívá v interní medicíně. Účinnou látkou Pradaxy je takzvaný dabigatran. Tato sloučenina je inhibitorem trombinu, který má nezastupitelnou roli v krevním srážení, neboť snižuje riziko vzniku krevních sraženin. V ortopedii je Predaxa pacientům podávána po operačních zákrocích (zejména po totální endoprotéze) jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy. Pro internisty je důležité, že je nyní Pradaxa indikována i jako lék ředící krev u pacientů s fibrilací síní a u pacientů s již vzniklou hlubokou žilní trombózou a plicní embolií. Neléčená fibrilace síní ohrožuje pacienta vznikem krevních sraženin v srdci, které mohou způsobit ischemickou mozkovou mrtvici. Klasickým lékem ve zmíněných indikacích byl dříve zejména Warfarin, ten má však celou řadu nevýhod.
Použití léků na ředění krve je vždy individuální a nelze je paušalizovat. Využívá se kombinace jednotlivých látek, jako například Anopyrin a Plavix, nízkomolekulární Heparin a Warfarin, Anopyrin + Plavix + Warfarin. Vždy se zvažuje pro a proti. Tyto léky patří pouze do rukou odborníků!
Zdroj: článek Ředění krve
SPC k léku Brilique
Zdroj: článek Lék Brilique
Náhrada za lék Brilique
Alternativy k léku Brilique:
- clopidogrel;
- prasugrel;
- dipyridamole;
- dipyridamole/aspirin;
- ticlopidine;
- eptifibatide;
- warfarin;
- heparin.
Zdroj: článek Lék Brilique
Brilique a alkohol
Neměli byste pít alkohol s přípravkem Brilique (tikagrelor), protože budete nejspíš také užívat aspirin. Kombinace aspirinu s alkoholem může vést ke krvácení do žaludku a vředům. Léčba přípravkem Brilique by neměla být zahájena, pokud máte jakékoli aktivní krvácení, jako je peptický vřed.
V příbalovém letáku k tomuto produktu výrobce mezi alkoholem (etanolem) a Brilique nehlásí žádnou interakci lék-lék. Během užívání přípravku Brilique a aspirinu byste se však měli preventivně vyvarovat konzumace alkoholu. Pití alkoholu během užívání aspirinu může zvýšit riziko žaludečních vředů nebo krvácení.
Zdroj: článek Lék Brilique
Jak lék Brilique funguje
Brilique působí na buňky zvané „trombocyty“. Tyto velmi malé krvinky pomáhají zastavit krvácení tím, že se seskupují a ucpávají malé otvory v cévách, které jsou rozříznuté nebo jinak poškozené.
Krevní destičky však mohou také vytvářet sraženiny v poškozených cévách v srdci a mozku. To může být velmi nebezpečné, protože:
- sraženina může zcela přerušit průtok krve; To může způsobit srdeční infarkt (infarkt myokardu) nebo mozkovou mrtvici, popř
- sraženina může částečně blokovat krevní cévy vedoucí k srdci; To snižuje průtok krve do srdce a může způsobit občasnou bolest na hrudi (nazývanou „nestabilní angina pectoris“).
Brilique pomáhá předcházet agregaci krevních destiček. Tím se snižuje pravděpodobnost tvorby krevní sraženiny, která může snížit průtok krve.
Zdroj: článek Lék Brilique
Lék Brilique
Brilique (tikagrelor) je perorální antiagregační tableta na předpis, která se obvykle užívá dvakrát denně, ráno a večer. Používá se s denní udržovací dávkou aspirinu. Je schválen pro tato použití:
- ke snížení rizika kardiovaskulární smrti, srdečního infarktu nebo mrtvice u pacientů s akutním koronárním syndromem (AKS) nebo s anamnézou srdečního infarktu. Minimálně prvních 12 měsíců po AKS je lepší než klopidogrel.
- ke snížení rizika tvorby sraženiny ve stentech pacientů, kteří byli stentováni pro léčbu AKS.
- ke snížení rizika prvního srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody u pacientů s onemocněním koronárních tepen s vysokým rizikem takových příhod.
- ke snížení rizika cévní mozkové příhody u pacientů s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou (NIH Stroke Scale skóre ≤5) nebo vysoce rizikovou tranzitorní ischemickou atakou (TIA).
Brilique (ticagrelor) vyrábí společnost AstraZeneca a používá se od roku 2011.
Zdroj: článek Lék Brilique
Cena a doplatek
Spolupráce zdravotní pojišťovny je při vydávání léku Brilique trochu složitá.
Přípravek je oprávněn předepsat k úhradě zdravotní pojišťovnou pouze lékař s touto specializovanou způsobilostí (vnitřní lékařství, kardiologie, dětská kardiologie, angiologie), který má pro tuto specializovanou způsobilost uzavřenu se zdravotní pojišťovnou smlouvu o poskytování předmětné zdravotní služby, nebo jím písemně pověřený jiný lékař.
Pojišťovna přispívá na takzvanou základní úhradu a na druhou úhradu. Navíc jsou stanoveny následující podmínky pro získání příspěvku:
Základní úhrada
Přípravek Brilique, podávaný současně s kyselinou acetylsalicylovou je hrazen v prevenci aterotrombotických příhod u pacientů s akutním koronárním syndromem (tj. nestabilní anginou pectoris, infarktem myokardu bez elevace ST segmentu nebo infarktem myokardu s elevací ST segmentu), včetně pacientů léčených medikamentózně, a pacientů, kteří byli ošetřeni perkutánní koronární intervencí nebo po koronárním arteriálním bypassu.
Ticagrelor je hrazen až po dobu 12 měsíců, pokud není dřívější ukončení léčby klinicky indikováno.
Druhá úhrada
Přípravek Brilique v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou je hrazen u pacientů s anamnézou infarktu myokardu a s vysokým rizikem aterotrombotických příhod, kteří tolerovali předchozí duální protidestičkovou léčbu bez krvácivých komplikací. Léčbu lze zahájit minimálně jeden rok (např. jako pokračování po úvodní jednoroční léčbě inhibitory receptoru pro adenosin difosfát (ADP)) a maximálně dva roky od akutní příhody. Léčba trvá nejvýše 3 roky od jejího zahájení.
Pacient s vysokým rizikem aterotrombotických příhod je definován věkem 50 let a více a musí splňovat alespoň jedno z následujících dodatečných vysoce rizikových faktorů:
- Věk nad 65 let;
- Diabetes mellitus vyžadující medikaci;
- Další infarkt myokardu v anamnéze;
- Vícečetné onemocnění koronárních tepen;
- Chronická renální dysfunkce definovaná clearance kreatininu pod 60 ml/min.
Doplatek
Brilique je drahý lék. Brilique se na našem trhu vyskytuje ve variantách potahovaná tableta o síle 60 a 90 mg a jako tableta dispergovatelná v ústech o síle 90 mg.
Cena Brilique blistr 56 tablet 60 mg
Cena za blistr 56 tablet o síle 60 mg se může vyšplhat až na 1860 Kč, ale v průměru stojí okolo 1350 Kč. Pojišťovna v rámci základní úhrady po dobu prvního roku léčby přispívá jen velmi málo, pouhých 50 až 60 Kč. Zbytek drahé ceny doplácí pacient. V dalších letech v rámci druhé úhrady je pojišťovna naopak štědrá a pacient tak doplácí pouze částku maximálně 260 Kč.
Cena Brilique blistr 56 tablet 90 mg
Cena za blistr 56 tablet o síle 90 mg se může vyšplhat až na 1930 Kč, ale v průměru stojí okolo 1400 Kč. Pojišťovna v rámci základní úhrady po dobu prvního roku léčby přispívá jen velmi málo, pouhých 80 až 95 Kč. Zbytek této drahé ceny doplácí pacient. V dalších letech v rámci druhé úhrady je pojišťovna naopak štědrá a přispívá na celou cenu tohoto léku, takže pacient při jeho výdeji nehradí vůbec nic.
Cena Brilique blistr 56 tablet dispergovatelných v ústech 90 mg
Cena za blistr 56 tablet dispergovatelných v ústech o síle 90 mg se může vyšplhat až na 2090 Kč, ale v průměru stojí okolo 1520 Kč. Pojišťovna v rámci základní úhrady po dobu prvního roku léčby přispívá jen velmi málo, pouhých 80 až 95 Kč. Zbytek této drahé ceny doplácí pacient. V dalších letech v rámci druhé úhrady je pojišťovna naopak štědrá a přispívá tak, že pacient doplácí pouze symbolickou částku okolo 111 Kč.
Ceny jsou relativní, protože si je určuje každá lékárna jinak a vždy se vyplatí obvolat si lékárny ve svém širším okolí a zjistit, kde je tento lék nejlevnější.
Zdroj: článek Lék Brilique