Pokud chcete mít zuby nejen rovné, ale i zdravé, je třeba klást maximální důraz na hygienu. Zbytky jídel, které se na rovnátkách uchytí, mohou dlouhodobě lokálně škodit a způsobit tak poškození zubní skloviny, demineralizovat ji a následně vést k jejímu trvalému narušení. Na zubech pak vznikají skvrny, jež postupně tmavnou. Jazyk bývá považován za přirozený kartáček na zuby, ale lidé, kteří mají rovnátka, jej k čištění postupně přestávají používat, protože kontakt jazyka s kovem není úplně příjemný. A to vede kromě jiného k hromadění zubního plaku.
Skvrny na zubech po rovnátkách odstraní dentální hygienistka. S rovnátky by se mělo obecně chodit na pravidelnou dentální hygienu, neboť se tím může předejít tvorbě zubních kazů i zmíněných skvrn. Hluboké a rozsáhlé léze lze pak obrousit pomocí vysokorychlostních násadců. Následuje chemická mikroabraze 5% kyselinou chlorovodíkovou a pemzou.
Ve svém příspěvku AKNÉ A ČERNÉ TEČKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana.
Mám velký problém s pletí, trápí mne na čele, nose a bradě černé tečky a pupínky (nejvíce jich mám na čele). Chtěla bych poradit co mám udělat, aby akné a černé tečky zmizely. Nejlépe, pokud by to nebylo moc drahé. A jak akné a černé tečky správně zamaskovat? Vyzkoušela jsem mnoho přípravku od vichy, garnier, loreal a La-roche. Ale žádné pozitivní výsledky nevidím. Děkuji předem, I.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Red..
Dobrý den, Ivano,
Je vidět, že své pleti se snažíte dopřát kvalitní péči, avšak ani výrobky z lékárny nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Je důležité vyzkoušet víc typů kosmetiky a najit tu, která vám bude opravdu vyhovovat. Bohužel otázka ceny je vždy až ta poslední, protože pleti zkrátka nevysvětlíte, aby jí stačila i levnější péče z běžných drogerií.
Ve vašem případě se jedná o klasickou T-zonu, kterou je potřeba pravidelně čistit. Čištění pleti je základ a pokud je tento úkon proveden špatně, pleť se během dne uzavře včetně nečistot, které jsou na ní usazené. Proto vznikají černé tečky a pupínky. Zaměřte se tedy na pravidelné čištění – nejlépe pleťovým mlékem smývatelným vodou, poté aplikujte tonikum na uzavření pórů a čistící krém. Osobně máme velmi dobré zkušenosti s přírodní kosmetikou Dr. Hauschka anebo Nouri Fusion. Jak správně pleť čistit, kdy a jak často Vám poradí kosmetická poradkyně Zuzana Hájková, zhajkova@seznam.cz , obraťte se prosím přímo na ní...
Mezi příčiny tmavého povlaku a hnědých skvrn na zubech patří především: cigarety, červené víno, perlivé limonády, káva, černý čaj, čokoláda, borůvky, kyselé džusy. Další příčinou může být i užívání nadměrného množství antibiotik (užíváte-li v dětství nebo v období dospívání tyto léky ve větších dávkách, je velice pravděpodobné, že budete mít v dospělosti na zubech tmavé skvrny).
Veškeré oranžové, žluté nebo hnědé léze (zejména pak u horních frontálních řezáků) se odstraní z povrchu skloviny bělením. Poté se zesvětlí celková barva zubu, takže se začnou vytrácet i bílé léze. Bělení zubů by mělo patřit vždy do rukou odborníků.
V naší poradně s názvem ZUBY PRASKLA SKLOVINA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ewa.
co mam delat když my praskaji na zubech sklovina
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Prasklou sklovinu na zubech je třeba vidět, aby bylo možné určit příčiny praskání skloviny a pak i následnou prevenci před dalším praskáním skloviny na zubech. Zajděte tedy ke svému stomatologovi a nechte si svůj chrup vyšetřit s důrazem na prasklou sklovinu.
Pro zuby a zubní sklovinu je velmi důležitý fluor, avšak pro zuby dětí do zhruba 8 let je nadměrné množství této látky poměrně nebezpečné. Zuby takto malých dětí se totiž vyvíjejí ještě pod dásní a nadbytek fluoru může způsobit stav zvaný fluoróza. Jedná se předávkování organismu solemi fluoru, jež se projevuje skvrnitou (až jamkovitou) sklovinou. Vznikají tedy bílé až hnědé skvrny, které nelze zaleštit či odstranit, proto je třeba (zvlášť u dětí) přísun fluoru hlídat. Problém nastává především tehdy, když děti zubní pastu polykají: tím zvyšují přísun fluoru. Zubní pasty jsou určeny pouze k lokálnímu působení, jejich konzumace může člověku poměrně významně uškodit. Zkuste tudíž hlídat, jaké množství pasty si vaše děti dávají na kartáček (úplně stačí množství o velikosti hrášku) a zda všechnu zubní pastu poté vyplivnou.
Výše zmíněná mikroabraze je technika, která využívá chemickou složku k současné erozi a abrazi povrchu skloviny zubu za účelem odstranění bílých a hnědých sklovinných lézí na stálých zubech. Obvykle se provádí po skončení bělení. Mikroabraze sama o sobě se používá také u velmi malých dětí (přibližně ve věku 8 let) s jednotlivými izolovanými lézemi z důvodu mikroskopické redukce bílých skvrn. Později (to jest v době, kdy je dítěti přibližně 12 let) se toto ošetření doplňuje plnohodnotným domácím bělením pod dohledem stomatologa.
Ve svém příspěvku ZUBNI KRCKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Monika gujdova.
Dobry den potrebovala bych poradit, v posledni dobe mam divny pocit na hornich prednich zubech, odhaluji se mi dasne ale jen mirne neni to jeste tolik videt ale kdyz po nich jedu prstem narazim tam asi na zubni kamen nebo na neco hrubeho. Pak me trapi zvlastni pocit neco jako kdyz mam sucho pod hornim rtem a zaroven jako bych mela plak na prednich hornich zubech plak i kdyz jsou zuby ciste...Tento pocit mam jiz asi druhy mesic co me zubar nalepil zubni mustek od dvojky do zadu.. Myslim ze muj problem s timhle nesouvisi. Predem dekuji za odpoved..S pozdravem Monika Gujdova
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Skvrny na zubech způsobené antibiotiky či metabolickými poruchami
Skvrny se mohou na zubech vytvořit rovněž v důsledku užívání antibiotik (tetracyklinových) nebo metabolických poruch organismu. Při diagnostice, jež bývá někdy obtížná, rozhoduje především tvar křídové skvrny a její umístění na zubu.
U demineralizace se většinou jedná o půlměsícovité skvrny v oblasti krčků zubů, kde ulpívá delší dobu povlak. Působením kyselin plaku se sklovina oslabuje a dochází ke vzniku prvního stadia zubního kazu – křídové skvrny.
U „tetracyklinových zubů‟ se jedná o proužky různě zbarvené zubní tkáně (od bílých skvrn až po hnědé). Bílé skvrny mohou vzniknout i při chronickém zvracení (ranní nevolnosti v těhotenství, bulimie a jiné), kdy povrch zubu naleptávají kyseliny žaludečních šťáv a ze skloviny se vyplavují minerály.
Ve svém příspěvku ČERNÉ TEČKY VE STOLICI U MIMINEK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dagmar.
Dobry den,
Nase mala ma 4 mesice, je exkluzivne kojena a take se nam objevily male cernetecky v jinak normalne vypadajici a pachnouci stolici. Vypadaji jako zrnicka mleteho pepre a na dotyk jsou tvrda. Nemam prasklinu v bradavce, mala nema rymu, banan jsem nemela ani ja, ani ona, vitaminove doplnky stravy neberu. Tak nevim, jestli nemam zajit hned k doktorovi. Holcicka je jinak v pohode, spi a saje normalne, snad jen poslednich par dni vice riha.
S pozdravem,
Dagmar
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Tyto skvrny, respektive zabarvený zubní kámen vlastními silami neodstraníte, proto je potřeba navštívit dentální hygienistku či zubního lékaře, kteří vám skvrny odstraní.
V naší poradně s názvem NEMOCI KUZE NA CHODIDLECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nat.
na chodidflech se mi objevili bile dirky, jsou to takove tecky odlupujici kuze s dirkou uprostred,nohy si pravidelne oskrabuji ale tecky zustavaji.-
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Malé bílé dírky s odlupující se kůží kolem na ploskách nohou - to jsou bradavice. A jak na bradavice? Je třeba co nejdříve koupit v lekárně lak na bradavice a měsíc ho denně používat. V praxi máme vzykoušené dva, DUOFILM LIQ 1X15ML a Phyteneo Kolodium forte 10 ml. Oba fungují bezvadně a po měsíci pravidelného užívání je po bradavicích. Jejich funkce je založena na destrukci svrchní vrstvy kůže, podobně, jako to dělá tekutý dusík. Aplikace laku nebolí, ale je třeba ho nanést výlučně jen na místo s bradavicí. Oba přípravky jsou volně prodejné a stojí kolem 100 Kč.
Nepodceňujte léčení bradavic, protože čím dříve začnete, tím rychleji se jich zbavíte. Navíc jde o virové onemocnění kůže, které se velmi dobře dále šíří a to jak na samotném nositeli, tak i po kontaktu na druhé osoby. Takže co nejrychleji zahajte léčbu!
Černé tečky, označované též jako komedony, vznikají, když se maz ze žláz hromadí v pórech pod povrchem pleti a ucpává je. K tomu může dojít, pokud vaše pleť produkuje velké množství nadbytečného mazu. Nadprodukce mazu může být podpořena některými hormony (androgeny), které se vytvářejí a vylučují především během puberty. Pokud je mazu příliš, dochází k ucpání žlázového kanálku a na jeho konci se vytvoří zátka, která brání přirozenému odtékání mazu. Zůstane-li maz pod povrchem pleti, bývá tento komedon díky své světlé barvě označován jako bílý komedon. Pokud se maz i nadále hromadí, vytváří pod povrchem stále vyšší tlak. Jeho působením je zátka vytlačena z vlasového kanálku a proniká na povrch. V tomto případě se používají termíny otevřený černý komedon nebo černá tečka.
Příčinou vzniku černých teček je lidově řečeno ucpaná pokožka. Mytím obličeje ráno i večer zajistíte, že pokožka bude čistá. Před mytím pokožky vždy odstraňte veškerý make-up (pokud ho používáte). Po umytí obličeje pokračujte nanesením jemného hydratačního krému, abyste zabránili pokožce v produkci nadbytečného mazu, který způsobuje černé tečky.
Devět kroků proti černým tečkám:
1. Čištění obličeje by mělo být součástí každodenní péče. Nikdy se nezapomeňte odlíčit a použít čisticí výrobek, který je vhodný pro váš typ pleti.
2. Pleťové masky pomohou zbavit se černých teček. S jejich pomocí zbavíte pleť přebytečných olejů, ale také mastnoty a zrohovatělých odumřelých kožních buněk.
3. Používejte čisticí pleťové náplasti. Tyto lepicí pásky se používají na příslušné oblasti pleti, kde uvolňují mazové zátky a odstraňují černé tečky. Můžete je snadno nalepit v takzvané T-zóně (čelo, nos, brada) a tímto způsobem odstranit nepříjemné černé tečky.
4. Objednejte se na kosmetiku. Po několika dnech budete překvapeni, jak se vzhled pleti zlepšuje.
5. Používejte masti s vysokým obsahem oxidu zinečnatého. Oxid zinečnatý aktivuje vlastní obranné mechanismy a hojivé procesy pleti. Můžete jej sehnat v lékárně.
6. Využívejte přípravky s účinnou látkou benzoylperoxid (BPO). Masti a gely, které obsahují BPO působí proti poruchám keratinizace mazových žláz. Vzhledem k tomu, že tyto přípravky bývají pouze na předpis, doporučuje se poradit se s dermatologem nebo praktickým lékařem.
7. Nedotýkejte se obličeje. Ruce jsou zdrojem bacilů a bakterií. Pokud se neustále dotýkáte obličeje, zvyšujete riziko infekce.
8. Používejte antibakteriální korekční tyčinky.
9. Změňte životní styl a stravu. Vzhled pleti může ovlivnit také nezdravá strava s nedostatečným množstvím vitamínů a stopových prvků, stejně jako škodlivé návyky – kouření a stres. Dbejte na to, abyste se stravovali zdravě a pili dostatek tekutin. Vyhýbejte se konzumaci toxických látek, především alkoholu.
Nikdy si nevymačkávejte černé tečky. Používání prstů k odstranění černých teček ve skutečnosti přidává pórům více nečistot a bakterií, a zhoršuje to stav kůže plné černých teček. Jakkoliv těžké to může být, vždy se vyvarujte dotýkání kůže a odstraňování černých teček silou.
Nepoužívejte přístroje na odstraňování černých teček. Obchody dnes nabízejí přístroje na odstraňování černých teček, abyste si mohli pleť ošetřovat sami doma. Nicméně tyto pomůcky mohou být po špatné dezinfekci plné bakterií a mohou kůži zjizvit. Nechte tedy používání ocelových nástrojů profesionálům a držte se používání čističů a peelingů.
Pokud máte citlivou pokožku, nepoužívejte hrubý peeling, který ji může podráždit a zhoršit černé tečky. Pokud vás pokožka při použití peelingu bolí, přestaňte ho používat a nahraďte jej jemnějším čističem. Pokud máte s hrubšími peelingy problém, zkuste používat ovesné vločky, ty jsou nejlepším peelingem.
I když si černé tečky nevymačkáváte, běžné dotýkání se obličeje přenáší bakterie z rukou na pleť. Ruce jsou nejšpinavější část těla a častá příčina mnoha černých teček. Vyvarujte se tedy pokládání obličeje na ruce nebo zbytečného dotýkání se pleti. Také pravidelně měňte ložní prádlo, které je zdrojem odumřelých buněk. Perte jej nejméně jednou týdně, abyste z látky odstranili nánosy nečistot a pomohli tak udržet tvář bez černých teček.
Žádná z metod pro odstranění černých teček a peeling nepřináší výsledky okamžitě. Ošetřujte pleť vhodnou metodou každý den po dobu několika měsíců, abyste ji úplně zbavili černých teček. Pokud po několika měsících černé tečky nezmizí, měla by následovat návštěva dermatologa. Dermatolog vám může předepsat určité léky a krémy na odstranění tohoto problému. Pokud navštívíte drogerii, můžete si koupit výrobky určené pro čištění pleti obličeje. Kosmetické přípravky na odstranění černých teček používejte dvakrát denně. Pomáhá to udržet pleť čistou. I když je to lákavé, nesahejte si na obličej. Vlasy noste stažené z tváře. Zkuste třeba i tento tip: Nahřejte žínku namočenou v teplé vodě v mikrovlnné troubě. Až trochu zchladne, přiložte ji na obličej. Otevřou se vám póry a ošetření pleti bude účinnější. Poté, co jste pleť ošetřili, opláchněte obličej studenou vodou, aby se póry znovu uzavřely.
Ve svém příspěvku ČERNÉ TEČKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarka.
dobrý den,mám 7 měsíčního syna a všimla sem si že se mu dělají černé tečky hlavně na líčkách a taky rozšířené póry to přece není normální ne?prosím o radu z čeho by to mohlo být a co s tím nechci aby měl ve starším věku pleť s kterou nepůjde už nic udělat děkuju moc za rady.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel PH15.
Jestliže se rozhodnete pro bělení zubů, je vhodné tento proces konzultovat se stomatologem. Ten jednak stanoví diagnózu a zhodnotí riziko vedlejších reakcí, jednak určí, který způsob bělení je pro vás nejvhodnější (ordinační bělení chemické či za pomoci laseru, domácí bělení pomocí nosiče vyrobeného na míru a podobně). Tím se minimalizuje pravděpodobnost vzniku barevné disharmonie chrupu po ukončení bělení, což u volně prodejných bělicích prostředků není možné.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.
Dobry den, pred par dny jsem si vsimla nacervenale skvrny na nehtovem luzku a male cernetecky - prikladam fotografii. Je potreba s tim jit na kozni? Dekuji. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Načervenalá skvrna pod nehtem není onemocnění nehtu, ale následek jiného onemocnění. Často se tyto skvrny objevují u pacientů, kteří prodělali onemocnění COVID-19. Není třeba s tím nic dělat, stačí počkat až to to zmizí.
Černá barva stolice kojenců může být ovlivněna železem ze stravy matky. Když si jako kojička vezmete doplňky stravy, které obsahují železo, tak se přes vaše mléko dostane toto želzo do vašeho mimča a to pak má tmavou stolici, ale úplně celou, ne jen nějaké černé tečky ve stolici. Ve vašem případě by tyto černé tečky ve stolici mohla spíše způsobit ztrávená krev. Pokud své mimčo plně kojíte, tak se krev do jeho zažívacího traktu musela dostat jedině s vaším mateřským mlékem, tedy od vás.Taková příčina může být v poraněné bradavce, která při sání mléka uvolňuje navíc ještě i krev. Zkontrolujte stav svých bradavek tím, že je silněji zmáčknete a uvidíte, zdali se na nich tvoří krůpěje krve. Kdyby tento stav s takto zabarvenou stolicí pokračoval bez zjevných příčin dále, tak je třeba hovínko zabalit do igelitu a přinést ho k doktorovi, aby se na něj podíval zkušený pediatr.
V naší poradně s názvem PRASKANIE ZUBNEJ SKLOVINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Wolf.
Mne praská sklovina na predných zuboch.
Je na to niečo učinné?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ano, na prasklou sklovinu existuje pryskyřice, kterou zubní lékař dokáže sklovinu zacelit. Jako prevence před dalším praskáním skloviny na předních zubech doporučuji vyvarovat se náhlým změnám teploty zubů, například pití ledových nápojů, dýchání pusou v mrazivém počasí, po saunování neochlazovat zuby ledovou vodou, a tak podobně.
Bílé tečky na jazyku mohou být známkou plísňové infekce. Kvasinková infekce je známá jako afty nebo kandidóza a je způsobena plísní Candida albicans. Předtím než se objeví bílé léze na jazyku, dochází k jeho otoku a bolesti.
Bílé tečky na jazyku se vyskytují v rozmezí jednoho týdne a pak samy od sebe zmizí. Z tohoto důvodu není zapotřebí žádná léčba. Ale v některých případech je dobré navštívit lékaře, zejména pokud se puchýřky objevují příliš často nebo dochází k jejich extrémnímu zvětšení. Lékař zjistí příčinu a léčí ji odpovídajícím způsobem.
Černé tečky na jazyku mohou být způsobeny konzumací tekutin nebo potravinami, které zbarví chuťové pohárky. Také tento projev, pokud je dlouhodobý, může signalizovat závažnější onemocnění.
Ingredience: 1 vejce, obličejové tampony nebo kapesníky, malá miska, čistý ručník, kosmetický štětec
Postup: V první řadě si připravte ingredience a oddělte žloutky od bílků. Na odlíčený a vyčištěný obličej naneste tenkou vrstvu vaječných bílků pomocí kosmetického štětce. Jakmile nanesete na část obličeje vajíčko, vezměte do ruky čistý kapesník a ten přilepte pomocí vajíčka na pleť. Postupně tímto způsobem zakryjte celý obličej. Počkejte pár minut, dokud maska úplně nezaschne. Poté pomalými a jemnými tahy masku odspoda slupujte. Odstraňte všechny zbytky masky a obličej omyjte pouze čistou vodou. Po usušení naneste krém, který běžně používáte.
Bílek a žloutek v sobě skrývají mnoho vitamínů, minerálů, stopových prvků a bílkovin. Proto je vajíčko doslova elixírem pro pleť. Konkrétně ale bílek nepůsobí tak výživně, protože se skoro všechny účinné látky schovávají ve žloutku. Dokáže však doslova zázrak v boji proti černým tečkám. Vaječné bílky totiž dočasně stahují póry a snižují tak pravděpodobnost vzniku nových černých teček. Současně také odstraňují tečky nynější a částečně vyživují vaši pleť. Oproti jiným domácím prostředkům, které se používají proti černým tečkám, mají tu výhodu, že pokožku nevysušují v tak velké míře. I v tomto případě se doporučuje masku používat maximálně 2–3krát týdně.
Máte i vy typ na slupovací domácí masku proti černým tečkám?
Nejčastěji je bolest zubů zapříčiněná zánětem centrální části zubu (dužiny). Dužina obsahuje nervová zakončení, která jsou velmi citlivá na bolest. Zánět buničiny nebo pulpitu způsobují díry v zubech, zlomeniny a infekce.
Malé bílé tečky o velikosti 1 až 2 mm, které se vytvářejí na pleti nejčastěji v oblasti okolo očí a na nejtenčích místech pokožky, jsou takzvaná milia. Jedná se o tvrdé bílé cysty vyplněné keratinem (zrohovatělou kůží). Jsou to odumřelé kožní buňky zachycené v kůži, které se od ní nemohou volně odloučit. Starým lékařům připomínaly zrníčka obilí, a proto jim začali říkat podle latinského výrazu pro proso. V češtině nemáme žádný odborný ekvivalent, ačkoliv milia nalezneme u mužů i žen, od miminek po babičky a dědečky, jsou tedy poměrně rozšířená.
Pokud na milia trpíte, tak víte, že to není akné – pokožka není nijak zanícená a bílá čepička není tvořená hnisem, ale nahromaděným keratinem, tedy rohovinou. Keratin tvoří svrchní vrstvu epidermis, která zajišťuje mechanickou ochranu kůže a plní mnoho dalších funkcí. Někdy ovšem může dojít k tomu, že se keratin nerozvrství pravidelně, ale těsně pod epidermis vytvoří maličkou hrudku, kterou právě vidíme jako malou bílou čepičku – milium.
Některým lidem se vytvoří jen občas jedna čepička okolo očí, ale někteří mají smůlu, že se jim rozesejí po celých tvářích a pak už mohou být značně nepříjemné. Nebolí, ale mohou být esteticky nežádoucí a určitě si je nebudete chtít nechat. První, co přijde na mysl, je odstranit je. Vzít jehlu a vypíchnout je ale není úplně nejlepší nápad. Zanesením infekce si totiž zakládáte na daleko horší následky.
Milia jsou ve většině případů důsledkem suché pleti nebo špatně zvolených kosmetických přípravků. Vznikají ale také vlivem nedokonalého odličování pleti. A nezřídka se stane, že příčinu jejich vzniku ani neodhalíme.
Milia však vždy poukazují na to, že se pleť něčemu brání – něco se jí prostě nelíbí. Na základě zkušeností z praxe se mnozí odborníci přiklánějí k tomu, že milia vznikají v důsledku suché pleti. V mnoha případech si totiž mylně diagnostikujeme mastný typ pleti, pleť zbytečně vysušujeme kosmetickými přípravky určenými pro mastnou pleť a snažíme se tímto způsobem milia odstranit. Jde však o začarovaný kruh – pleť je stále sušší a milií spíše přibývá. Milia mohou být způsobena rovněž špatnou životosprávou, fungicidy či potravinovými alergiemi. Svou roli zde sehrává i genetika.
Pokud nemáte milií mnoho, tak je nejlepším řešením navštívit kosmetičku, která je hygienicky odstraní. V tomto případě je velice důležité najít opravdu profesionální kosmetičku, ke které máte důvěru. Nechcete, aby vám někdo nešikovný píchal jehlou okolo očí. I v salónech se milia odstraňují pomocí jehly, ale dají se použít i neinvazivní metody (chemický peeling a podobně), které fungují spíše na prevenci a samotnou bílou čepičku neodstraní.
Máte-li milií mnoho a silně vás obtěžují, tak neváhejte navštívit dermatologa, který vám může dát odbornou radu. Jestliže se však u vás vyskytlo pouze jedno malé milium a vy se rozhodnete navzdory všemu vypíchnout si ho sami, tak musíte dodržet několik zásadních bodů. Tím prvním je, že byste měli začít s dobře vyčištěnou pletí. Nechcete si zanést nečistoty a zbytky líčení do ranky. Také je nutné mít dobře vydezinfikovanou jehlu a postupovat co nejjemněji a sterilně. A buďte opravdu opatrní – v zrcadle se člověk nevidí nejlépe a většina milií se vyskytuje v blízkosti očí.
Pokud se snažíte miliím vyhýbat dlouhodobě, je zásadní důkladně čistit obličej a pravidelně používat peeling. Lepší je v tomto případě peeling chemický (AHA kyseliny) a ne mechanický (s obrušujícími částečkami) a také je dobré vyhýbat se minerálním olejům, které se špatně vsakují do pokožky a tvoří na povrchu vrstvu, která může způsobovat ucpání a akumulaci keratinu. Další na seznamu ingrediencí, které nedělají citlivé kůži dobře, jsou silikony. Zkuste přejít na přírodnější péči, která se lépe vstřebává a pokožka může pak lépe dýchat.
Milia nejsou nebezpečná, nebolí, nejsou nakažlivá ani nesignalizují nějaké vnitřní onemocnění. Neléčí se farmakologicky a nekoupíte na ně krém v lékárně. Jsou jenom nepříjemná a špatně se jich zbavuje. Nepropadejte ovšem panice, zajděte za kosmetičkou, která vám je bezpečně odstraní.
Je to kvasinková infekce, kterou způsobuje houba Candida. Téměř každý má Candidu přítomnou v trávicím traktu nebo na kůži, ale za určitých podmínek se houby množí a způsobují infekci.
Některé specifické faktory zvyšují riziko moučnivky v ústech:
zubní protézy;
pravidelné kouření;
neléčené HIV nebo AIDS;
cukrovka;
rakovina;
některé léky na sucho v ústech nebo na astma.
Mezi běžné příznaky moučnivky patří:
bílé nebo červené skvrny na vnitřních tvářích, jazyku, horním patře úst a hrdla;
červené skvrny, které bolí;
ztráta chuti;
vatový pocit v ústech;
bolest při jídle a polykání.
Pokud máte podezření, že máte moučnivku, můžete se o svých příznacích poradit se svým praktickým lékařem nebo zubařem. Lékař může moučnivku obvykle diagnostikovat vyšetřením úst. V některých případech může požádat o ústní výtěr z úst nebo hrdla, aby se na to podíval pod mikroskopem.