Chiasemínka mají blahodárný vliv na náš kardiovaskulární systém, nervovou soustavu a imunitu. Jsou zkrátka pro všechny bez rozdílů věku a pohlaví. Ale i tak v sobě skrývají určitá nebezpečí, která je třeba respektovat:
Chiasemínka můžou zvýšit účinky léků na snížení krevního tlaku. Pokud v současné době užíváte anti-hypertenzní léky, nebo máte jiná rizika pro onemocnění srdce, poraďte se se svým kardiologem před použitím Chia semínek.
Chiasemínka můžou zvyšovat aktivitu léků určených pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Pokud trpíte cukrovkou, promluvte si se svým diabetologem o používání Chia semen ve vaší stravě.
Pokud užíváte lék Warfarin na ředění krve, pak Chiasemínka raději vynechte.
Chiasemínka můžou způsobovat alergické reakce. Nejvíce u lidí, kteří jsou alergičtí na hořtici a na hořčičné semeno.
U některých lidí se může projevit nadýmání po snědení většího množství Chia semínek.
V naší poradně s názvem CHIA SEMÍNKA VEDLEJŠÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iva.
Dobry den. Chtela jsem se zeptat , jestli mohu pridavat do jidla nebo piti take ghia seminka memu malemu synovi ,ma 11 mes. Jen jestli to nevadi u deti
Dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Chiasemínka jsou prospěšná i pro 11 měsíčního syna. Nechte je 15 minut před konzumací namočená v mléce, jogurtu, kefíru nebo ve vodě.
Chiasemínka zakoupíte ve všech prodejnách zdravé výživy nebo na webu. Ceny se liší podle gramáže a jednotlivých značek. Aktuální nejnižší cenu vybraných druhů můžete zjistit klikem na následující odkazy:
V naší poradně s názvem CHIA SEMÍNKA A JEJICH VEDLEJŠÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Vejrostová.
zajímalo by mě jestli chia semínko škodí štítné žláze u žen,beru eutyrox
děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Chiasemínka jsou prospěšná při snížené funkci štítné žlázy. Určitě by měla být konzumována několikrát do týdne. Další podobné potraviny prospěšné při snížené funkci štítné žlázy jsou rýže, pohanka, quinoa a lněná semena.
Chia semena jsou vhodná do smoothies, jogurtů, pudingů, polévek, salátů, do ovesné kaše a přírodních šťáv, salátů nebo je lze konzumovat přímo a zapít vodou.
Chiasemínka, řadící se mezi superpotraviny, nám mohou pomoci na naší cestě k trvalému a snadnému zhubnutí, a navíc nám přinášejí mnoho benefitů prospěšných pro vitalitu celého těla. Proč zrovna semínkachia a hubnutí? Právě proto, že nás zbavují pocitu hladu a dokážou naše tělo zasytit na dostatečně dlouhou dobu natolik, abychom nesáhli po něčem nezdravém, co nám vůbec neprospěje. Zároveň napomáhají ke snižování hladiny cukru, což je zásadní u lidí trpící diabetem.
Denní dávka: 15–25 g (2 polévkové lžíce) denně. Doporučuje se konzumace též před sportovním výkonem nebo po fyzické zátěži, a to cca 1 polévková lžíce. Kilové balení chia semínek vydrží na 40 až 120 dní – dle intenzity konzumace.
V naší poradně s názvem CHIA SEMÍNKA HUBNOUCÍ ZÁZRAK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslava.
Dobrý den chci se zeptat opravdu se jí 3 lžičky semínek denně?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Polévková lžíce k snídani a lžička k obědu a k večeři. Jde o dietní plán na hubnutí a chiasemínka jsou kalorická. Proto se jich nejí kvanta. Chiasemínka obsahují hodně tuku, který při nadměrné konzumaci vede k tloustnutí. Chiasemínka jsou při hubnutí důležitá hlavně díky gelu, který vytvářejí při spojení s vodou.
Již jedna až dvě polévkové lžíce denně budou blahodárným přínosem pro vaše tělo. Ale i jednou nebo dvěma malými lžičkami uděláte svému organismu dobře. Chiasemínka můžete přidávat do jakéhokoli pokrmu. Ten tak nabyde na objemu, bude hustší a více zasytí. Můžete je přidat i do jakéhokoli těsta, pudinků, tvarohu, jogurtů, polévek nebo omelet. Gel pak získáte smícháním 1 dílu semínek na 10 dílů vody (ovocné šťávy nebo mléka), nechte 5 až 10 minut odstát. Pokud to bude déle, bude gel hustší a semínka měkčí. Poté můžete gel přidat do jakéhokoli nápoje nebo pokrmu. Když smícháte 1 polévkovou lžíci chia semínek pouze se 3 lžícemi vody a necháte cca 15 minut odstát, vznikne vám hustá gelová hmota, která vám poslouží jako náhrada jednoho vajíčka v jakémkoli receptu. Toto jistě oceníte, pokud potřebujete snížit hladinu cholesterolu, navíc v takto připraveném jídle podstatně zvýšíte obsah živin.
Šalvěj hispánská – Chia (Salvia hispanica) – je exotická rostlina, která je nejen dekorativní, ale především velice zdravá. Tato bylina patří do čeledi hluchavkovitých a pochází z horských oblastí Střední Ameriky. Je pěstována pro jedlá semínka zvaná chia. Šalvěj hispánská je jednoletá rostlina vysoká přes jeden metr, rozkvétající bílými nebo fialovými květy. Semínka jsou šedá až černá, dlouhá okolo jednoho milimetru, obsahují vápník, antioxidanty a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zahánějí pocit únavy, žízně a hladu. Konzumují se vcelku, a to s jogurtem nebo jako součást zeleninových salátů, nebo se přidávají do pečiva. Když se zalijí vodou, vytvoří výživný rosol, který může sloužit jako náhražka oleje a vajec. Díky rychlému růstu se šalvěj hispánská používá také jako dekorativní rostlina: semínka se sadí do květináčů ve tvaru zvířat a vytvářejí takzvané „chia pets“.
V naší poradně s názvem CHIA SEMÍNKA ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra 123.
Může udělat 2 lžíce Chia semínek v jogurtu zácpu?Mám dojem,že co jsem začala chiasemínka užívat trpím úpornou zácpou.Prosím o odpověď.Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
U každého působí chiasemínka trochu jinak, a jestli právě vám způsobují zácpu zjistíte tak, že je na pár dní nebudete používat a uvidíte, jestli se vše vrátí do původního stavu. Kdyby ne, tak do jogurtu přidejte kromě chia semínek i trochu psyllia. Psyllium je vláknina, která omezuje vznik zácpy.
Vedlejšíúčinky těchto semen nejsou ještě plně známy. Doposud byly pozorovány tyto vedlejšíúčinky:
Gastrointestinální problémy, jako je tvorba plynu a nadýmání po požití chia semen.
Chia semena a jejich složky se chovají jako alergeny v případě některých jednotlivců, zejména tam, kde již je alergie na hořčici a hořčičné semínko.
Chia semena obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mohou mít vliv na ředění krve. Pokud užíváte léky na ředění krve a plánujete chirurgický zákrok, nebo užíváte pravidelně aspirin, doporučuje se, abyste se poradili o konzumaci chia semen s lékařem. Zejména hemofilici by se měli držet dál od těchto semínek.
Chia semena obsahují velké množství kyseliny alfa-linolenové. Některé výzkumy naznačují, že velké množství kyseliny alfa-linolenové ve stravě může zvýšit šance na získání karcinomu prostaty. Pokud již tímto onemocněním trpíte anebo máte předpoklady k jeho výskytu, tak byste v žádném případě neměli chia semena konzumovat.
Chia semena jsou potenciálně schopná snížit diastolický krevní tlak na alarmující úroveň, proto by se pacienti s nízkým krevním tlakem měli jejich konzumaci vyhýbat.
Chia semena by měla být konzumována v krátkých fázích s následnou přestávkou, neboť jednotlivé případy ukázaly, že se někteří jedinci stávají závislými na této superpotravině.
Těhotné a kojící matky by se měly držet stranou konzumace chia semen, jelikož nebyly provedeny dostatečné výzkumy této problematiky.
Superhodnoty vitamínu B17 při větší spotřebě chia semen mohou vést k předávkování tímto vitamínem.
V naší poradně s názvem CHIA SEMÍNKA ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
U každého působí chiasemínka trochu jinak, a jestli právě vám způsobují zácpu zjistíte tak, že je na pár dní nebudete používat a uvidíte, jestli se vše vrátí do původního stavu. Kdyby ne, tak do jogurtu přidejte kromě chia semínek i trochu psyllia. Psyllium je vláknina, která omezuje vznik zácpy.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Věra 123.
Ingredience: 250 ml mléka, 3 lžíce chia semínek, 1 lžíce medu nebo cukru, či agávového sirupu k oslazení, 1/2 lžičky skořice nebo vanilkového extraktu, nebo 2 lžíce strouhaného kokosu, nebo 1 lžíce kakaa k ochucení, ovoce – pokrájené nebo rozmixované: banán, ananas, mango, granátové jablko, kaki, kiwi, broskev, dále lze přidat: ovesné vločky nebo domácí müsli, slunečnicová semínka
Postup: V uzavíratelné sklenici smícháme mléko s chia semínky, můžeme osladit, případně ochutit. Promícháme, přikryjeme a dáme přes noc do lednice. Druhý den poklademe navrch ovoce a můžeme podávat.
Sušenky z chia semínek
Ingredience: 70 g špaldové mouky, 30 g hladké mouky, 70 g jemných ovesných vloček, 3 polévkové lžíce chia semínek, 30 g rozinek, 20 g kustovnice čínské, 120 ml vlažné vody, 20 g medu, 2 g vanilky v prášku
Postup: Chiasemínka namočíme na 5 minut do vlažné vody. Stejně tak rozinky a kustovnici. Jakmile semínka vytvoří gel a rozinky s kustovnicí mírně změknou, přendáme vše do mísy, přidáme mouku, ovesné vločky, vanilku, med a vodu. Vypracujeme vláčné těsto, ze kterého po rozválení vykrajujeme různé tvary. Přendáme na pečicí papír a pečeme do zezlátnutí sušenek. Po vychladnutí můžeme slepit dobrou marmeládou, melasou nebo medem.
Pozoruhodnou vlastností chia semínek je, že jsou vysoce hydrofilní. Dokáží totiž na sebe navázat tolik vody, že svůj objem zvětší až 12x! Mají tak příznivý vliv na vnitřní hydrataci našeho organismu, který je díky tomu schopen vydržet i velkou fyzickou zátěž. Gel, který vytvářejí při styku s vodou, je jemný a lehce stravitelný. Pokud chiasemínka konzumujete bez předchozího namočení, gel se z nich stane následně v žaludku působením žaludečních šťáv. Vytváří tak jakousi fyzickou bariéru, která zpomaluje trávení polysacharidů na glukózu a tím ovlivňuje resp. snižuje hladinu cukru v krvi. Proto jsou chiasemínka velmi oblíbená mezi diabetiky.
Díky vysokému obsahu Omega-3 mastných kyselin (zdravých tuků) jsou chiasemínka vhodná před a během zvýšeného fyzického výkonu. Tyto tuky se tráví pomaleji než cukry a jsou tak vydatným a stálým zdrojem energie. Zároveň tím vykazují značné sytící vlastnosti (spolu s vlákninou, které mají 2x více než vločky) a jsou tedy velmi dobrým pomocníkem při hubnutí.
Další vlastností chia semínek je, že mají protizánětlivý účinek. Ten je dán velkým množstvím antioxidantů a skořicových kyselin. Jsou doporučována všem, kteří trpí nedostatkem vápníku, neboť jsou jeho vydatným zdrojem – obsahují ho 5x více než mléko. U kojících matek předcházejí padání vlasů a lámání nehtů, dětem pomáhají při růstu, starším lidem, vegetariánům a veganům dodávají nezbytné živiny. Ať už jsou to bílkoviny, železo, mangan, zinek, draslík, selen, hořčík nebo fosfor.
Do misky nasypte ovesné vločky, přidejte rozinky a strouhaný kokos dle chuti. Nasypte 2-3 lžičky chia semínek. Zalijte horkou vodou do výše vloček. Zamíchejte. Misku přiklopte a nechte cca 3 minuty odstát. Oslaďte medem.
Ovocný salát
Nakrájejte a smíchejte jakékoliv ovoce. Do bílého jogurtu vymačkejte ½ citrónu a přidejte 3 lžičky chia semínek. Dresink nalijte na ovoce a promíchejte.
Citrónové muffiny s chia semínky
Připravte si dvě těsta. Na první si připravte: 2 vejce, 1 kelímek bílého jogurtu, šťávu ze dvou citrónů, 2 lžičky vanilkového cukru, 4 lžíce medu. Na druhé připravte: 2 a ¼ kelímku pšeničné mouky, 1 prášek do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, ¼ kelímku chia semínek a špetku soli. Obě těsta spojte dohromady a přisypte kelímek borůvek. Těsto nalijte do forem na muffiny do třetiny objemu. V předehřáté troubě na 180 stupňů pečte cca 20 minut.
Jablečná šťáva s chia semínky
Do 200 ml sklenice nalijte přírodní jablečnou šťávu (nebo kvalitní džus), přidejte 2 lžičky chia semínek a špetku mleté skořice. Nechte 10 až 15 minut odstát. Poté jednoduše vypijte.
Povzbuzující citrus nápoj
Do 200 ml sklenice s vodou vymačkejte šťávu z jednoho grapefruitu a dvou citrónů. Přidejte lžíci chia semínek a asi 2 cm oloupaného zázvoru. Vše důkladně rozmixujte v mixéru.
A na závěr zdravé mlsání nejen pro děti: ostružinovo – kokosová lízátka
Do mixéru nalijte ½ šálku kokosového mléka, ½ šálku mandlového mléka, jeden šálek ostružin, dvě lžičky chia semínek a lžičku medu. Vše smíchejte v celistvou hmotu a nechte asi čtvrt hodiny odstát, aby semínka nasála vodu. Poté vložte do formy na lízátka nebo nanuky, doprostřed zapíchněte špejli a nechte přes noc zmrazit.
Semínkachia obsahují hodně proteinů, které jsou potřebné pro udržení svalové hmoty. Mnoho lidí hubne naprosto nesprávným způsobem, a to tak, že tělu nedopřává dostatečný přísun bílkovin. Tělo si pak v případě hladovění vyrábí energii z vlastní svalové hmoty. Právě proto mnoho lidí během hubnutí ztrácí svalovou hmotu a ne tuky. Ztracená svalová hmota má za následek zpomalení metabolismu a zpomalení celého procesu hubnutí. Mnoha lidem, kteří drží dietu, se nedostávají důležité minerály, vitamíny a sacharidy. Chiasemínka všechny tyto důležité živiny obsahují. K hubnutí velmi významně přispívá gel z chia semínek. Konzumací gelu se v žaludku vytvoří fyzická bariéra, která zpomaluje proces trávicích enzymů. Díky tomu je mnohem delší přeměna sacharidů na jednoduché cukry. Výkyvy hladiny cukru v krvi jsou tak mnohem menší a snižuje se tím i chuť na sladké. Lidé, kteří budou při dietě konzumovat chiasemínka zažehnají lépe stavy, kdy budou mít chuť na sladké potraviny, které do jejich dietního jídelníčku rozhodně nepatří. Chiasemínka můžete přidat do jakéhokoliv pokrmu. Jídlo tím nabude na objemu a tím pádem bude sytější. Chiasemínka můžete míchat i do nápojů. Ty jsou pak mnohem hustší a zasytí vás. Stačí přidat jednu či dvě lžičky do pokrmu a váš žaludek se bude cítit mnohem sytější a nebudete mít potřebu tak často jíst. Gel z chia semínek si můžeme připravit i předem. Stačí smíchat 1 díl chia semínek s 9–10 díly vody. Semínka díky svým hydrofilním vlastnostem rychle nasají vodu a stane se z nich gel. Ten můžeme uložit do lednice, kde vydrží až 10 dní. Hustota gelu lze libovolně měnit. Chcete-li hustší gel, přidejte chiasemínka, v opačném případě pak vodu.
Chiasemínka jsou velkou zásobárnou vápníku potřebného jednak pro normální vývoj a fungování pohybového aparátu u dětí, sportovců, jednak jako prevence osteoporózy, a to zejména u žen po menopauze. Studie ukázaly, že semena obsahují 5krát více vápníku než mléko. Vápník se plně vstřebává v těle v důsledku přítomnosti boru v semenech, působí jako katalyzátor pro vstřebávání a asimilaci vápníku. Chia semena jsou však i zdrojem dalších minerálů, jako hořčík, fosfor, zinek, draslík a železo, které jsou důležitými prvky pro tvorbu mnohých enzymů, hormonů a pro správnou funkci endokrinního systému. Studie ukázaly, že chiasemínka obsahují 3krát více železa než špenát a 15krát více hořčíku než brokolice. Jsou rovněž vynikajícím zdrojem fosforu, důležitého pro normální fungování nervového systému a paměti. Draslík zabraňuje vzniku svalových křečí, normalizuje a stabilizuje krevní tlak. Zinek aktivuje imunitní systém, zlepšuje svalovou výkonnost, má zásadní význam pro reprodukci. Hořčík zvyšuje vstřebávání vápníku a draslíku, zvyšuje energii, je velmi důležitý pro aktivní lidi. Měď, mangan, molybden a některé další prvky jsou důležité složky pro tvorbu mnoha enzymů a hormonů. Chiasemínka v neposlední řadě obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, B9, B12, které hrají významnou roli ve vývoji těla, při fungování metabolismu, kardiovaskulární a nervové činnosti. Chiasemínka můžete použít i pro malé děti, roční dítě je klidně může dostat při krmení.
První týden je za vámi. Váhový úbytek by měl být 2 kg, pro zlepšení účinku je dobré pokračovat v hubnoucím plánu ještě dva týdny. Jednotlivá jídla můžete libovolně kombinovat a sestavit si tak jídelníček na den podle aktuální chuti. Každý den přemýšlejte o tom, kdy se můžete o trochu více hýbat. Vyjděte v práci schody a nejezděte výtahem. Vystupte o zastávku dříve nebo jděte domů pěšky. Jíst byste měli pravidelně a pauza mezi jídly by neměla být větší než 3 hodiny.
Chia semínka jsou prospěšná při snížené funkci štítné žlázy. Určitě by měla být konzumována několikrát do týdne. Další podobné potraviny prospěšné při snížené funkci štítné žlázy jsou rýže, pohanka, quinoa a lněná semena.
Polévková lžíce k snídani a lžička k obědu a k večeři. Jde o dietní plán na hubnutí a chia semínka jsou kalorická. Proto se jich nejí kvanta. Chia semínka obsahují hodně tuku, který při nadměrné konzumaci vede k tloustnutí. Chia semínka jsou při hubnutí důležitá hlavně díky gelu, který vytvářejí při spojení s vodou.
U každého působí chia semínka trochu jinak, a jestli právě vám způsobují zácpu zjistíte tak, že je na pár dní nebudete používat a uvidíte, jestli se vše vrátí do původního stavu. Kdyby ne, tak do jogurtu přidejte kromě chia semínek i trochu psyllia. Psyllium je vláknina, která omezuje vznik zácpy.
Dobry den. Chtela jsem se zeptat , jestli mohu pridavat do jidla nebo piti take ghia seminka memu malemu synovi ,ma 11 mes. Jen jestli to nevadi u deti
Dekuji