Cicvárovésemínko jsou usušené úbory pelyňku cicvárového (Artemisia cina), který obsahuje velké množství saponinů. V lékařské praxi se dříve i dnes využívá okvětí cicvárového pelyňku, který je silně protihlístový a vyhání roupy i škrkavky. Květy rostliny se usuší, roztlučou v hmoždíři a užívají se ve směsi s cukrem, zavařeninou, medem a sirupem. Dávkování pro dospělé: během dvou dnů se užívá pět gramů pelyňku třikrát denně půl druhé hodiny až hodinu před jídlem. Po příjmu poslední dávky se pacientovi na noc dává projímadlo. Rolníci v dávných dobách přidávali cicvárový pelyněk do košťat na zametání chalupy nebo jej kladli pod rohožku, aby odháněl štěnice a blechy.
V naší poradně s názvem WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sylva.
Můžu jíst na warfarin arašídy a Smetanově semínko. Je obsazeno v sušené.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Arašídy i sezamové semínko můžete jíst bez omezení, i když užíváte Warfarin. Arašídy a ani sezamové semínko neobsahují žádný vitamín K a proto nijak neovlivňují účinky Warfarinu.
Pro léčbu lidí se dnes již cicvárovésemínko nepoužívá, protože hlavní účinná látka santonin, kterou obsahuje, patří k nejtoxičtějším z bylinných antihelmintik a odčervení pomocí santoninu je ve srovnání s modernějšími anthelmintiky komplikované. Typicky musí být santonin užíván zcela nalačno (před i po užití léku).Po léčbě santoninem musí být podáno projímadlo k očištění těla od mrtvých červů.
Kvůli závažným vedlejším účinkům, potřebě projímadla a vývoji mnoha bezpečnějších odčervovacích léků se santonin z velké části již přestal používat. Typicky ho nahradil mebendazol a pyrantel pamoát. Dokonce i odborníci na celostní medicínou důrazně doporučují vyhnout se užívání santoninu kvůli jeho závažným a občas fatálním vedlejším účinkům a dát přednost dostupným a daleko bezpečnějším anthelmintik. Směrnice Rady 65/65 Evropské hospodářské společenství (EHS) oficiálně stanovila, že santoninové přípravky mají nepřijatelný poměr rizika a přínosu a přípravky obsahující santonin již nejsou způsobilé pro registraci v zemích EU.
V naší poradně s názvem LNĚNÉ SEMÍNKO A KEFÍR - LÉK NA ČIŠTĚNÍ STŘEV se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Tím, že lněné semínko bobtná, tak započne proces klíčení, při kterém se začnou spotřebovávat prospěšné látky v něm obsažené k vytvoření klíčku. Nabobtnáním dojde ke změně v jeho obsahu. Proto je žádoucí předejít nabobtnání lněného semínka.
Třítýdení kůru můžete praktikovat tak často, jak vám to bude vyhovovat. Nehrozí zde žádné předávkování ani výživový nedostatek.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Mária Vašíčková.
Některé ženy konzumují lněné semínko po celé těhotenství, jiné jej jedí raději až od 30. týdne. Každý den stačí 2 polévkové lžíce. Semínko uvolňuje porodní cesty, zjemňuje hladké svalstvo a tím se také lépe otvírá děložní hrdlo. Hlen ze lnu obalí dítě, proto se tak snadno porodí. Ve 40–50 gramech denně, to je dávka odpovídající zhruba 2 polévkovým lžícím, není lněné semínko nebezpečné ani v těhotenství ani při kojení.
V naší poradně s názvem LNĚNÉ SEMÍNKO A KEFÍR - LÉK NA ČIŠTĚNÍ STŘEV se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mária Vašíčková.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala k detoxikační kůře lněným semínkem. Píšete, že semínko nemá nabobtnat. Dokážete objasnit, z jakého důvodu by to měl být problém? Také jsem nikde nenašla odpověď na otázku, jak často lze tuto třítýdenní kůru praktikovat.
Děkuji předem za reakci
Majka Vašíčková z Čejkovic
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Tím, že lněné semínko bobtná, tak započne proces klíčení, při kterém se začnou spotřebovávat prospěšné látky v něm obsažené k vytvoření klíčku. Nabobtnáním dojde ke změně v jeho obsahu. Proto je žádoucí předejít nabobtnání lněného semínka.
Třítýdení kůru můžete praktikovat tak často, jak vám to bude vyhovovat. Nehrozí zde žádné předávkování ani výživový nedostatek.
Pouštní keř až 70 cm vysoký. Rostlina má zvláštní zápach a je jedovatá.
Kořen má dřevitý, tmavě hnědý. Lodyhy jsou vzpřímené, dřevnaté, načervenalé, nahoře rozvětvené.
Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené do malých úzkých lineárních laloků. Spodní lodyžní listy jsou řapíkaté, 3-6 cm dlouhé, pýřité, šedivé; svrchní jsou přisedlé, celokrajné, drobné. V době květu listy, s výjimkou vrcholových, opadávají.
Květy jsou drobné, 2-3 mm dlouhé, oboupohlavné. Kalich není, koruna je trubkovitá, pětizubá se žlázkami silice. Tyčinek pět, s prašníky srostlými do trubice. Pestík se spodním jednobuněčným vaječníkem a dvěma nažloutlými třásnitými bliznami. Květenství tvoří podlouhle vejčité přisedlé koše shromážděné v úzké stlačené lati. Kvete začátkem září.
Plod je šedá, rýhovaná vejčitá nažka, 1 až 1,6 mm dlouhá, na jedné straně mírně konvexní. Dozrává v druhé polovině října.
Cicvárovésemínko obsahuje santonin - prostředek, jehož použití (ve srovnání s modernějšími antihelmintickými léky) bylo velmi komplikované a představovalo vážné riziko. Téměř každá receptura s obsahem santoninu uvádí riziko žlutého vidění a smrtelných reakcí. Dokonce i malé dávky santoninu způsobují poruchy vidění, obvykle žluté vidění nebo možná zelené (xantopsie nebo chromatopsie).
Encyklopedie Britannica uvádí, že tyto účinky obvykle odezní za několik dní. Velké dávky však způsobují toxické účinky, afázie, svalové třesy a epileptiformní křeče a poruchy vidění mohou pokračovat k celkové slepotě.
Varování týkající se vedlejších účinků santoninu v King's American Dispensatory uvádí, že Santonin je aktivní látka a v nevhodných dávkách může vyvolat vážné příznaky až smrt. Tak malá dávka jako 2 zrna údajně zabila slabě dítě ve věku 5 let a 5 zrn způsobilo smrt u dítěte stejného věku přibližně za 1/2 hodiny. Z toxických účinků lze zmínit bolest žaludku, bledost a chlad na povrchu těla, následované horkostí plynoucí do hlavy, třes, závratě, rozšíření zornic, záškuby očí, chrápání, velké pocení, hematurie (přítomnost erytrocytů v moči), křečové pohyby, tetanické křeče stupor a necitlivost. Občas se vyskytly příznaky připomínající choleru, při které má moč charakteristický nažloutlý nebo zelenožlutý odstín. Úmrtí na santonin je způsobeno paralýzou dýchacích cest. Santonin často ovlivňuje vidění jedinečným způsobem, což způsobuje, že okolní objekty vypadají zbarvené, jako by byly žluté nebo zelené a občas modré nebo červené.
Semínko je v této souvislosti chybný název, protože ve skutečnosti jde o květy pelyňku (latinsky Flores Cinae), které jsou nevykvetlé a sbírané ve fázi rašení.
Květy pelyňku mají anthelmintický (antiparazitický) účinek díky obsahu látky s názvem santonin. Vzhledem ke své vysoké toxicitě se však santonin používá pouze ve veterinární medicíně.
Santonin byl vyvinut ve 30. letech 20. století německými chemiky extrakcí chemikálie z rostliny Artemisia cina, rostliny z Turkmenistánu. V té době byla Artemisia často používána jako lék proti parazitům a jako trvalka byla široce dostupná. Běžný lék v té době používal infuzi 5-10 g byliny v 500 ml vody. Pomocníkem při procesu odčervování byl ricinový olej. Do roku 1843 byly v Německu běžně k dispozici pastilky a cukrovinky, které obsahovaly santonin.
Santonin se používal od poloviny 19. století do padesátých let jako anthelminthikum, obvykle doplněný s projímadlem. Santonin byl s úspěchem používán při léčbě napadení parazitózami červi Ascaris lumbricoides a ascaridmi (včetně parazitóz nití). Santonin je neúčinný při léčbě napadení pásemnicí.
Santonin se často používal jako hlavní složka patentových prostředků proti střevním červům. Byl prodáván v mnoha formách s různým stupněm účinnosti, jako jsou pastilky, prášky, sirupy a tonika.
Například Japonci brali účinky santoninu velice vážně a ve snaze vymýtit střevní parazity u veškerého obyvatelstva byl od roku 1926 na základě příkazu japonské vlády santonin přidán do téměř každého pečiva, cukrovinek a tonik. V té době Japonsko dováželo z Ruska pět tun santoninu ročně.
Encyklopedie Britannica (1911) uvádí, že typická dávka byla 2 až 5 gramů. Jednalo se ale o celkovou dávku, přičemž mnoho léčebných režimů vyžadovalo 3 dávky denně po dobu 3 dnů a režim „3 čajové lžičky třikrát denně po dobu 3 dnů“ byl typický kolem 50. let, kdy užívání santoninu začalo ubývat. Skutečné dávky v tomto období se blížily 20–30 miligramům santoninu na dospělou osobu.
V naší poradně s názvem LNĚNÉ SEMÍNKO JAKO LÉK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sylva..
Chtěla jsem se zeptat a slunecnicova semínka v čokoládě na Warfarin
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Slunečnicová semínka obsahují málo vitamínu K. 100 gramů slunečnice obsahuje 4 mikrogramy vitamínu K. Čokoláda obsahuje více vitamínu K. 100 gramů čokolády obsahuje 10 mikrogramů vitamínu K. 200 gramový balíček slunčnicových semínek v čokoládě by mohl obsahovat 16 mikrogramů vitamínu K. Pro dosažení denního limitu vitamínu K byste musela sníst více než kilo těchto čokoládových semínek.
Lněné semínko je obecně bezpečné, ale je zdrojem vlákniny, která může způsobovat nadýmání a plynatost, také zácpu nebo i bolesti břicha. Dostatek pitné vody během dne pomáhá minimalizovat tyto nežádoucí účinky. Lněné semínko také může ovlivňovat – zpomalovat vstřebávání některých léků a doplňků stravy, takže je třeba lněné semínko brát v jiný čas, než tyto léky. Před užíváním lněného semínka se vždy poraďte se svým lékařem, pokud máte rakovinu prsu, diabetes, potíže s prostatou nebo schizofrenii.
V naší poradně s názvem CHIA SEMÍNKA A JEJICH VEDLEJŠÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva Vejrostová.
zajímalo by mě jestli chia semínko škodí štítné žláze u žen,beru eutyrox
děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Chia semínka jsou prospěšná při snížené funkci štítné žlázy. Určitě by měla být konzumována několikrát do týdne. Další podobné potraviny prospěšné při snížené funkci štítné žlázy jsou rýže, pohanka, quinoa a lněná semena.
Lněná semínka jsou poměrně tvrdá, proto musíme každé sousto velmi důkladně rozkousat, tak abychom nejlépe každé lněné semínko rozkousli. Jinak z nich nedostaneme potřebné výživné látky. Náhradní možností je lněná semínka před konzumací namlít mlýnkem, či je rozdrtit v hmoždíři.
Vzhledem k tomu, že lněná semínka jsou velmi drobná a jejich pevná slupka zabraňuje jejich trávení, je vhodné semínko před podáváním upravit. Lněné semínko je velmi tvrdé, a pokud ho zkonzumujete jen tak vcelku, projde tělem a nezískáte z něj cenné látky. Nejlepší je umlít lněné semínko v mlýnku na kávu a přidávat ho do různých pokrmů, do pomazánek, do těsta na chleba, do salátů, do rizota a podobně. Zatímco neporušené lněné semínko vydrží velmi dlouho, po namletí rychle žlukne. Proto je dobré umlít ho vždy čerstvé. Jestliže si ho chcete připravit do zásoby, skladujte jej vždy v lednici a do 3–4 dnů spotřebujte. Zvlášť dobrá jsou opražená semínka jen tak nasucho na teflonové pánvi.
V naší poradně s názvem WARFARIN A LNĚNÝ SEMÍNKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Studený.
dobrý den, mám dotaz jestli mohu užívat lněná semínka když beru warfarin a v jakém množství, děkuji Studený Josef
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lněné semínko může zpomalit srážení krve, takže užívání spolu s Warfarinem může způsobit nežádoucí účinky ve formě zvýšeného rizika krvácení nebo podlitin. Tento účinek je způsoben omega-3 mastnými kyselinami obsaženými ve lněném semínku. Než začnete užívat lněné semínko, tak se spojte se svým lékařem, který vám předepisuje Warfarin a dohodněte si s ním začátek této doplňkové léčby, aby vám mohl přeměřit srážlivost krve a upravit dávkování Warfarinu.
Lněné semínko obsahuje velké množství vysoce kvalitních tuků, hlavně pak omega-3 esenciální mastné kyseliny, 30 gramů lněného semínka denně stačí pro pokrytí jejich denní potřeby. Lněné semínko podporuje imunitní systém, je zdrojem energie pro svaly, prospívá pleti a vlasům, snižuje hladinu cholesterolu, je silně protizánětlivé. Má i množství cenné vlákniny, rozpustné i nerozpustné. Lněné semínko má schopnost tlumit hlad tím, že snižuje glykemický index potravin, čímž také pomáhá při prevenci obezity. Lněné semínko můžete přidávat téměř do čehokoli – do polévek, salátů, masových karbanátků, pečených moučníků či palačinek. Používá se i k posypu pečiva, čerstvě rozemleté do různých pomazánek, kaší a podobně.
Dospělí užívají 1 lžíci umletého lněného semínka dvakrát až třikrát denně nebo 2 až 4 lžíce jednou denně. Při užívání lněného semínka je nezbytné každou dávku dobře zapít alespoň 250 ml vody. Lněné semínko si melte VŽDY sami doma, protože po pomletí si udrží své léčivé účinky jen 24 hodin. Úplně nejlepší je ulít si lněné semínko vždy těsně před užitím a jen tolik, kolik hned spotřebujete.
Rovněž lněné semínko je výborný pomocník při léčbě vysokého krevního tlaku a aterosklerózy. Lněné semínko obsahuje velké množství vlákniny, dále omega 3 mastné kyseliny, bílkoviny a široké spektrum vitamínů a minerálních látek (vitamíny B, C, E, železo, draslík, vápník a hořčík). Lněné semínko dokáže pomoci i při dalších obtížích, jako jsou žaludeční problémy, zácpa, je dobrou prevencí proti virovým onemocněním, vysokému krevnímu tlaku, vysokému cholesterolu a proti rakovině.
Len a hřebíček jsou účinné téměř na všechny druhy parazitů. Očistu od parazitů byste měli postoupit dvakrát ročně, tedy jednou za šest měsíců. Nejúčinnějším způsobem čištění je právě lidová metoda spočívající v očistě těla od parazitů pomocí lnu a hřebíčku.
Požadované množství lněného semínka rozmixujte těsně před konzumací, i když některé zdroje tvrdí, že lze „lněnou mouku“ připravit do zásoby a nechat v uzavřené nádobě v lednici.
Nikdy nepoužívejte celé lněné semínko, takto nemá léčebné účinky!
Lněná semínka sypte do kefíru bezprostředně před konzumací, aby nedošlo k nabobtnání.
Očistnou kúru je vhodné doplnit konzumací pitné vody – cca 8 sklenic vody.
Pro vysoký podíl vlákniny lněné semínko působí preventivně proti střevním obtížím a hemoroidům. V průběhu těhotenství je tedy jeho konzumace zvláště vhodná, neboť jsou v tomto období ženy k uvedeným problémům náchylnější. Doporučuje se ho také užívat před porodem pro usnadnění porodu. Vzhledem k zaručené zdravotní prospěšnosti není chybou vyzkoušet ho. Používají se 2–3 lžičky podrcených semen na šálek vody, vaříme 10–20 minut. Čaj necedíme, pijeme jej i s kousky semínek.
Semínka lnu jsou osvědčeným přírodním prostředkem při léčbě chronické zácpy. Na rozdíl od ostatních laxativ ho lze používat dlouhodobě. Další výhodou semínka je, že nemá nepříznivé vedlejší účinky, pouze zpočátku užívání může vést u některých pacientů k nadýmání a plynatosti.
Semínko se proti zácpě užívá následovně: ráno a večer pacient sní 2 polévkové lžíce semen, která nechal minimálně 8 hodin (lépe však 12 až 24 hodin, protože se vytvoří více slizu) namočená ve vodě. Namočením semínka nabobtnají a obalí se množstvím slizu, který zlepšuje střevní peristaltiku a usnadňuje vyprazdňování. Semínko rovněž změkčuje stolici.
Arašídy i sezamové semínko můžete jíst bez omezení, i když užíváte Warfarin. Arašídy a ani sezamové semínko neobsahují žádný vitamín K a proto nijak neovlivňují účinky Warfarinu.
ráda bych se zeptala k detoxikační kůře lněným semínkem. Píšete, že semínko nemá nabobtnat. Dokážete objasnit, z jakého důvodu by to měl být problém? Také jsem nikde nenašla odpověď na otázku, jak často lze tuto třítýdenní kůru praktikovat.
Tím, že lněné semínko bobtná, tak započne proces klíčení, při kterém se začnou spotřebovávat prospěšné látky v něm obsažené k vytvoření klíčku. Nabobtnáním dojde ke změně v jeho obsahu. Proto je žádoucí předejít nabobtnání lněného semínka.
Třítýdení kůru můžete praktikovat tak často, jak vám to bude vyhovovat. Nehrozí zde žádné předávkování ani výživový nedostatek.
Lněné semínko může zpomalit srážení krve, takže užívání spolu s Warfarinem může způsobit nežádoucí účinky ve formě zvýšeného rizika krvácení nebo podlitin. Tento účinek je způsoben omega-3 mastnými kyselinami obsaženými ve lněném semínku. Než začnete užívat lněné semínko, tak se spojte se svým lékařem, který vám předepisuje Warfarin a dohodněte si s ním začátek této doplňkové léčby, aby vám mohl přeměřit srážlivost krve a upravit dávkování Warfarinu.
Je toto doporučení vhodné i pro pacienta, který má problémy se zažíváním a je mu zavedena trvalá kolostomie? Stále nemohu vyladit vyprazdňování, musím i 3 x denně používat laktulozu.
DĚKUJI.