CLARINASE REPETABS je lék, který může být předepsán u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou jsou sloučeniny pseudoefedrin a loratadin. Loratadin se řadí mezi antihistaminika, což jsou léky tlumící alergické procesy. Pseudoefedrin snižuje prokrvení sliznic, čímž pomáhá uvolnit nosní průduchy.
Hlavní indikací preparátu CLARINASE REPETABS je alergická rýma, u které dochází k ucpání nosu, případně k poruchám čichu. CLARINASE REPETABS se vyrábí v podobě tablet a dospělí běžně užívají 1 tabletu 2x denně. Léčba by neměla být dlouhodobá (maximálně 10 dnů). Preparát se nesmí užívat bez přesného doporučení předepisujícího lékaře, který by měl znát celkový zdravotní stav nemocného a ostatní užívané léky.
Jedna tableta CLARINASE REPETABS se užívá dvakrát denně a zapíjí se sklenicí vody. Tablety s prodlouženým uvolňováním musí být spolknuty celé (bez drcení, rozlamování nebo žvýkání). Tablety se mohou užívat bez ohledu na dobu jídla. CLARINASE REPETABS se nesmí podávat dětem mladším 12 let, neboť bezpečnost a účinnost u této populace nebyla dosud ověřena. Léčba by měla trvat co nejkratší dobu a po odeznění příznaků by se v ní nemělo pokračovat. Doporučuje se omezit dobu léčby na zhruba 10 dnů, neboť pseudoefedrin ztrácí při chronickém podávání postupně svou účinnost. Po ústupu příznaků kongesce sliznic horních cest dýchacích lze v případě potřeby v léčbě pokračovat podáváním samotného loratadinu.
Tento kombinovaný přípravek by neměl být podáván pacientům starším 60 let nebo pacientům s poruchou funkce ledvin či jater.
CLARINASE REPETABS může způsobit celou řadu vedlejších účinků, za většinu z nich je zodpovědný pseudoefedrin. Preparát může způsobit nervozitu, nespavost, třes rukou, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, pocit sucha v ústech a trávicí obtíže.
Nástup účinku je do 30 minut. Léčebný efekt přetrvává 24 hodin a představuje bezpečný lék pro řidiče, piloty, studenty i intenzivně duševně pracující. Pozor, proniká do mateřského mléka.
Ve svém příspěvku CLARINASE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nick nejm.
Zdravím . Mám recept na Clarinase, ale v okolí žádná lékárna nemá. Jak ho sehnat?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eva.
Nájdi si zásielkovú lekáreň v Nemecku, ktorá ho má a objednaj si ho a pošli recept. Ak máš recept elektronický , tak si na stránke dotyčnej lekárne nájdi stať o tom ako taký recept poslať, urob objednávku, zaplať a prilep súbor s receptom. Ak máš recept papierový , tak ho odfoť pri platbe za liek im pošli foto a následne im pošli papierový recept na adresu lekárne a zaplať Potom pár dní počkaj a keď pred kúpou lieku zadáš pri registrácii v tej lekárni svoje meno, priezvisko a adresu doručenia, tak sa nemusíš báť, že ti nepríde zásielka s liekom. Úplne na začiatku si musíš vyhľadať zásielkovú lekáreň s dopravou zásielky do Čiech. . na Slovensko sa ti neoplatí vycestovať, pretože u nás ho v tejto dobe nekúpiš lebo nemá schválenú registráciu. To isté čo ti radím s Nemeckom a Holandskom či Svajčiarskom je možné aj v Čechách . Vyhľadaj zásielkovú lekáreň v Čechách a ............... Len si najprv zisti či náhodou aj v Čechách nie je pozastavená registrácia lieku. S pozdravom, EVA.
V naší poradně s názvem GASTROENSOPHAGEÁLNÍ REFLUX se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tereza .
Dobrý den,prosím Vás mohu užívat antibiotika Doxyhexal tabs na léčbu chlamidie pneumo,když mám reflux a astma.Užívám Cezeru 1-0-1,Combair inh,Clarinase jsem užívala týden společně s antibio.Augmentin.Pátý měsíc mám záchvaty kašle a jsem konečně odeslána na CT plic a gastroskopii.Pravidelně užívám Asentru 50 1x denně 1tbl,Euthyrox75,Carzap.Omlouvám se,pokud jsem toho napsala víc než stačilo a moc děkuji za odpověď,která je pro mne velmi důležitá.
S pozdravem Junková T.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Doxyhexal užívat můžete, ale je zde riziko zhoršení refluxu. Zároveň během léčby nesmíte používat antacida (léky na reflux) obsahující hliník, vápník nebo hořčík, protože to narušuje vstřebávání doxyhexalu. Tablety Doxyhexalu užívejte během dne, nikoliv před spaním. Zapijte je alespoň 100 ml vody a zůstaňte ve vzpřímené poloze alespoň hodinu. Když se i přesto objeví pálení v jícnu, tak se hned obraťte na lékaře.
Zadní rýma je v podstatě těžko vysmrkatelný zánět nosohltanu nebo zánět vedlejších dutin nosních. Nosohltan je horní část hltanu, ve které jsou přítomny krční mandle. Vede odsud Eustachova trubice ústící do středního ucha. V hltanu se potkávají zažívací a dýchací systém. Zánět nosohltanu je časté onemocnění způsobené nachlazením, viry, bakteriemi, popřípadě může nemoc začít virovým zánětem a bakterie využijí oslabené sliznice. Přenos infekce probíhá kapénkově (mikroorganismy jsou přenášeny námi vydechovanými kapénkami), infekce se může šířit především kýcháním, kašlem a rýmou.
Typickým příznakem zadní rýmy je, že pacient pociťuje v zadní části nosohltanu či v některých vedlejších dutinách rýmu. Nemůže se jí ale kvůli neschopnosti hleny vysmrknout zbavit. Dalším příznakem je bolest hlavy spojená s tím, že jsou u pacienta zacpány příslušné dutiny a kašel. Může se objevit malátnost, která ale není až tak častým průvodním jevem.
Základem léčby je naředění rýmy, aby bylo možné hlen vysmrkat. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos, používat éterické oleje do aromalampy (například eukalypt, tymián, smrk, borovici, citrusy).
Lék na rýmu neexistuje i přes veškeré snahy medicíny.
K samoléčbě zadní rýmy (nikoliv alergické) je možné použít bylinné silice v podobě perorálních přípravků, jako je Sinupret, Nasivin Sinus sirup, Sinupo Forte. Obecně lze vyzdvihnout zvlhčení vzduchu a inhalace (Vincentka, Mucosolvan), které mohou být pomocnými metodami k uvolnění vazkého obsahu z dutin. Lokálně je možné použít antiseptický Stérimar s mědí (Cu) či lokální dekongescenční preparáty (Muconasal Plus, Olynth, Nasivin, Otrivin, Sanorin a další), ať již ve formě kapek, nebo spreje. Nástup účinku daných přípravků se začne projevovat okamžitě a zpravidla během 5–10 minut dojde ke splasknutí nosní sliznice a tím k uvolnění vedlejších dutin do prostoru nosního, čímž snáze sekreci vysmrkáte. Pokud je přítomna horečka nebo bolest supraorbitálních či paranazálních splavů, lze k uvolnění dutin nasadit též preparáty se sympatomimetikem (Paralen Grip, Modafen, Panadol Plus Grip). Jestliže se váš stav nezlepší nejpozději do 14 dnů, bude pravděpodobně nutná lékařská intervence s přispěním antibiotik makrolidového či linkosamidového typu (klaritromycin, azitromycin, klindamycin), nosního kortikoidu (Nasonex, Avamys), lokálního Pamyconu a omnipotentní Clarinase repetabs.
Pseudoefedrin, často označovaný jako PSE, je sympatomimetický amin běžně používaný jako dekongescencium. Soli pseudoefedrin-hydrochlorid a pseudoefedrin-sulfát jsou obsaženy v mnoha volně prodejných léčivých přípravcích buď samostatně, nebo v kombinaci s antihistaminiky, paracetamolem nebo ibuprofenem. V České republice jsou nyní preparáty s pseudoefedrinem řazeny do skupiny léků „volně prodejných s omezením“, tedy je omezen počet vydávaných balení a kupující musí prokázat svou totožnost.
Na rozdíl od antihistaminik, která tlumí různé alergické symptomy tím, že působí jako antagonisté na histaminových receptorech, pseudoefedrin primárně tlumí překrvení nosní sliznice obvykle spjaté s rýmou nebo alergiemi.
Výhodou orálně podávaného pseudoefedrinu oproti povrchovým nosním přípravkům, například oxymetazolinu, je to, že nevzniká opětovné překrvení (rhinitis medicamentosa, medikamentózní rýma). Má však častější nežádoucí účinky včetně hypertenze.
Tak jako u jiných stimulancií centrálního nervového systému (CNS), i u pseudoefedrin-sulfátu existuje riziko zneužívání. Zvyšování dávek může vést k toxicitě. Dlouhodobé užívání může vést ke vzniku tolerance a následně ke zvýšenému riziku předávkování. Po rychlém vysazení léčby může dojít k depresi. Sportovci musí být poučeni, že léčba pseudoefedrinem může vést k pozitivním dopingovým testům.
Rýma je zánět nosní sliznice vyznačující se svěděním, dále se objevuje šimrání v nose a kýchání. Tyto projevy se nevyhýbají ani ženám v těhotenství. O to je to horší, protože těhotné ženy prakticky nemohou užívat žádné prostředky na tišení těchto projevů. Pokud za svěděním v nose stojí rýma, tak ta se dělí na tyto druhy: rýma infekční, rýma alergická, rýma vasomotorická, rýma chronická.
Léčba
Rýma způsobená mechanickými podněty, například zbytněním nosní přepážky či nosní sliznice, se léčí především chirurgicky.
Alergická rýma se léčí na základě odborného vyšetření na alergologii, jehož podstatou je zjištění alergenu způsobujícího výše zmíněné potíže. Dále se většinou používají léky z řady antihistaminik, jako je Zyrtec, Analergin, Zodac, Claritine, Xyzal, které jsou v menších baleních volně prodejné. K místní aplikaci se používají nosní spreje s obsahem antialergik, například Livostin nosní sprej, který je volně prodejný a lze ho používat dlouhodobě. Dobře se také osvědčují přípravky kombinované, jako je Vibrocil nosní sprej nebo kapky, které obsahují kromě antialergické složky též složku odstraňující otok nosní sliznice a ucpání nosu. Dále se používají léky s obsahem kortikosteroidů působících místně protizánětlivě, čímž se opět dosáhne splasknutí otoku a odstranění ucpaného nosu. Jedná se například o přípravek Beclomet nasal aqua 50.
U infekční virové rýmy, kde bohužel zatím nelze odstranit příčinu tohoto onemocnění (tedy původce infekce, virus sám), se používají nejčastěji léky k potlačení průvodních příznaků. Jedná se o nosní kapky nebo spreje s obsahem látek, které zmírňují projevy. Tyto léky můžeme rozdělit do níže uvedených skupin.
Léky obsahující pouze dekongestant
Do této skupiny patří dobře známé přípravky Sanorin nebo Nasivin v kapkách nebo ve spreji. Ve formě spreje lze použít Olynth či Oxamet. Všechny jmenované přípravky se vyrábějí v různých silách s ohledem na věk pacienta. Nejslabší verze jsou pro kojence a malé děti.
Léky obsahující kromě dekongestantu i zvlhčující složku
Do této skupiny patří přípravky, které navíc obsahují buď dexpanthenol podporující hojení sliznice, nebo kyselinu hyaluronovou, která svým zvlhčujícím účinkem chrání sliznici nosu. Z této skupiny lze jmenovat například Olynth HA sprej, Otrivin sprej a kapky obsahující jako zvlhčující složku kyselinu hyaluronovou, dále pak Nasic sprej obsahující jako zvlhčující složku dexpanthenol. U těchto léků je třeba upozornit na takzvaný „rebound“ fenomén – pokud se nosní sprej nebo kapky používají příliš často a příliš dlouho, dojde k únavě systému kontrolujícího prokrvení sliznice. Pacient se pak už nemůže bez těchto léků obejít. Při dlouhodobém používání nosních sprejů nebo kapek s dekongestantem tak může dojít k trvalému poškození nosní sliznice její nedokrevností, proto se tyto léky nesmí používat déle než týden! Pokud je nutné léčbu prodloužit, musí po sedmi dnech požívání následovat 5–10denní přestávka.
Léky na zadní rýmu
Tyto léky mají také dekongestivní účinek. Jelikož se však používají celkově ústy, působí i v místech, která jsou pro nosní kapky a spreje nedostupná. Jde především o nosohltan a vedlejší dutiny, kde díky odstranění otoku dochází k zabránění nežádoucích komplikací (zánět dutin, zánět středního ucha). Lékem první volby je Sinupret v tabletách nebo kapkách. Z dalších přípravků se jedná o Clarinase repetabs nebo Disophrol tablety, obsahující k dekongestantu ještě antialergikum. Tyto léky jsou však vázány na lékařský předpis, jelikož obsahují pseudoefedrin.
V těhotenství je při těchto projevech možné vyzkoušet konvičku na průplach nosu, která pomůže nos vyčistit. Nebo po konzultaci s lékařem použít alternativní možnosti léčby. Tou mohou být spreje s obsahem mořské vody, které obsahem minerálů působí proti zvýšené svědivosti, ucpávání nosu a mají také funkci ochrannou a hojivou. Patří sem Mar Plus, Stérimar, Quixx nebo Physiomer. Některé přípravky obsahují ve zvýšeném množství měď (například Stérimar Cu), která se hodí především pro léčbu infekční rýmy a je na zvážení lékaře při použití v těhotenství. Měď zde působí jako antivirový a antibakteriální prostředek.
V léčbě infekční rýmy lze použít léky homeopatické, kdy se používají především vícesložkové přípravky, například Coryzalia.