PARKINSONOVA CHOROBA
Jaký je rozdíl mezi třesem a Parkinsonovou chorobou?
Nejčastější příčinou mimovolního třesu je stav nazývající se základní třes. Základní třes a Parkinsonova choroba patří mezi poruchy hybnosti. Porucha hybnosti je definována jako nemoc či zranění, které zasahuje do pohybu jedince. Základní třes a Parkinsonova choroba mají různé příčiny, ale někdy může dojít k jejich záměně, jelikož mají mnoho společných projevů.
Základní třes je onemocnění systému nervů v těle, charakteristickým rysem je třes. Mezi nejčastěji zasažené oblasti patří ruce, paže, hlava a někdy i hlas. Neovlivňuje délku života, ale může mít vliv na mnoho aktivit, například psaní a stravování.
Příznaky základního třesu:
- mimovolní třes objevující se na krátkou dobu;
- roztřesený hlas;
- kývání hlavou;
- záškuby (samovolné pohyby), které jsou zhoršeny v období emocionálního stresu;
- záškuby zhoršující pohyb;
- třes;
- problémy s rovnováhou.
Parkinsonova choroba je chronické progresivní mozkové a nervové onemocnění postihující oblast nervových buněk (neuronů) v oblasti mozku (substantia nigra). Tyto buňky podporují výrobu dopaminu, což je chemický přenašeč signálu mezi oblastmi mozku. Tyto signály při normální funkci koordinují hladký a vyrovnaný pohyb svalů. Parkinsonova choroba způsobuje odumírání neuronů, což vede k nedostatku dopaminu v mozku. Ztráta dopaminu pak vede ke ztrátě schopností ovládání těla.
Příznaky Parkinsonovy choroby:
- svalová ztuhlost;
- záškuby (samovolné pohyby);
- zpomalení pohybu a postupná ztráta spontánní aktivity (Bradykineze);
- změny v držení těla;
- změny v řeči (artikulaci) a rukopisu;
- ztráta rovnováhy a častější pády.
Detail odstavce: Jaký je rozdíl mezi třesem a Parkinsonovou chorobou?
Zdroj: Parkinsonova choroba
Zveřejněno: 28.12.2012