Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

CVIČENÍ NA VYHŘEZLOU PLOTÉNKU

OBSAH

Cviky

Určitě nezkoušejte cvičit svépomocí podle videa na internetu, protože byste si mohli ještě více ublížit. Účinné bude jen takové cvičení, které vám fyzioterapeut sestaví přímo na míru. Cvičení berte opravdu vážně, jedině tak se vyhnete operaci. Cviky, které vás naučí fyzioterapeut, byste měli provádět doma 20 až 30 minut nejméně pětkrát týdně. Při léčbě vyhřezlé ploténky se váš fyzioterapeut jistě zaměří i na nácvik správného držení těla, správné provádění pohybů při všedních denních činnostech a v neposlední řadě s vámi probere rizikové faktory a prevenci. Na vyhřezlou ploténku je vhodné cvičení Pilates, které můžete cvičit přímo ve specializovaných centrech pod dohledem trenéra. V současnosti je velmi uznávaná McKenzie metoda. Důležitý je také nácvik zapojení hlubokých svalů, které napřimují páteř, čímž se odlehčí tlak na vyhřezlou ploténku. Existují i vhodné cviky na výhřez ploténky v bederní oblasti.

Zdroj: Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Diskuze

V diskuzi SOOLANTRA DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka.

Několik let se potýkám s růžovkou kůže, teď jsem se tady dozvěděla že mast Soolantra mi může pomoc na růžovku. Můžu ji normálně koupit? A jaká je její cena?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Iva.

dobry den dřive se s ichtiolovou masti mazali kravičkam vemena při zanětu. jemožno touto masti mazat po porodu vyhřezlou plotenku. prosim o odpověd. děkuji .iva

Zdroj: diskuze Soolantra diskuze

Jak se projevuje vyhřezlá ploténka

Že jde o vyhřezlou ploténku, poznáte podle charakteristického příznaku, kterým je tupá až pálivá bolest v dané oblasti. Bolest může vystřelovat do nohou, také rukou a šíje v případě výhřezu v oblasti krční či hrudní páteře. Kromě bolesti může být snížena citlivost v oblasti kůže, která je zásobována nervovými vlákny utlačenými vyhřezlou ploténkou. Mezi další projevy vyhřezlé ploténky se uvádí brnění v horních nebo dolních končetinách. Může se objevit také svalová slabost, při které nebudete schopni udržet předmět v ruce, nebo se vám při chůzi budou podlamovat kolena.

Zdroj: Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Poradna

V naší poradně s názvem VYHŘEZLÁ PLÉNKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, mám vyhřezlou ploténku posun-L5S1 přes 1cm,celkem bez bolesti. Rodina mě tlačí do lyžování(naposledy jako dítě),není to pro mě nebezpečné?
Mám strach, že spadnu a něco se stane.
Děkuji Hrbková (42let)

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Vaše obavy jsou skutečně opodstatněné, zvláště když jste dlouhou dobu nevykonávala žádnou sportovní aktivitu. V takovém případě nejsou Vaše svaly dostatečně zpevněné a tudíž nemohou poskytnout optimální oporu páteři při lyžování. Můžete to dohnat a pod vedením zkušeného fyzioterapeuta si ve fitness své tělo během tří až čtyřech měsíců zpevnit. Jinak volte raději sporty, které nezatěžují páteř, jako například jízdu na kole a plavání.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Vyhřezlá plénka

Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Na vyhřezlou ploténku se doporučují léky pro uvolnění svalů, protizánětlivý léky či léky proti bolesti. Do této skupiny se řadí také léky, které se vpichují injekcí do bolestivého místa, takzvané obstřiky. Doporučují se hloubkové obstřiky, které jsou často velmi efektivní. Tyto obstřiky provádějí pouze lékaři – odborníci.

Masáž zad je vhodná při menší bolesti zad a je vhodné ji spojit s cvičením.

Cvičení, fyzioterapie – fyzioterapeutická cvičení provádí s pacientem kvalifikovaný fyzioterapeut, který zvolí vhodné cviky (u každého člověka jsou zcela odlišné). Pacient potom tyto cviky provádí doma sám. Je důležité cvičit minimálně 5x týdně.

Cvičení je pro bolest zad, respektive výhřez ploténky, opravdu hodně důležité. Ale nečekejte, že se váš zdravotní stav radikálně zlepší po pár dnech cvičení, je potřeba vytrvat a cvičit dlouhodobě.

Zdroj: Laserová nukleotomie ploténky

Diskuze

V diskuzi BOLEST 6 MĚSÍCŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Dobrý den,
nejspíš se jedná o vyhřezlou ploténku v oblasti bederní páteře. Čekací doby na neurologické vyšetření jsou strašné. Pokud se váš stav zhoršil a máte problémy s chůzí (vnímáte slabost postižené končetiny oproti té zdravé), mohlo by se jednat o útlak nervu výhřezem ploténky. Ten by vás měl posunout mezi akutní případy, protože útlak je dobré řešit hned vhodnou rehabilitací v extrémních případech operací. Ve vašem případě doporučuji navštívit centrum profesora Pavla Koláře, kde by vás mohli dát trochu dohromady, popřípadě jiné centrum s kvalitní fyzioterapií. Nečekejte pět měsíců na ošetření proplacené pojišťovnou. Dobrá fyzioterapie vás může zachránit od komplikací a operace.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Soňa.

Hezký den, děkuji za reakci. Fyzioterapeuty jsem zkusila 4, z toho rehabilitace denně (celý srpen). Za poslední 2 týdny mě 2x odvezla záchranka, mám za sebou již 10 kapaček. Na neurologii mě neřeší, prý nohu zvednu, není ochrnutá, na jiné řešení nemám věk. Vydupala jsem si MR. Prý koncem února. Konečně mi odebrali krev, hned první věc byla zvýšené CRP a hraniční hodnoty boreliozy. Obvodní lékař mi řekl, ať to řeším na neurologii, ti s tím nic nechtěli mít a poslali mě na infekční, kde mi odebrali krev, aby se udělaly podrobné testy jestli je to borelioza a vzhledem k tomu, že bez berlí už nikam nedojdu, mi dali ATB Doxybene. Před 3dny mě odvážela záchranka, kde řekli, to co spousta známých, že by se mohlo jednat o následek autonehody 08/2016 a že to budou ploténky. Bohužel jediná kontrola po autonehodě proběhla lékařkou od stolu, řekla sundejte si triko, ohněte se, to je ok. Ze dvou metrů. Na bolest páteře si vezměte brufen. Na neurologii dokonce záznam o autonehodě vynechali. Není to tam vůbec zapsané. Minulý týden mi udělali rentgen kyčlí a beder a prý nechápou, co mě může bolet, prý je vše v pořádku. Záchranka řekla, že mě musí okamžitě hospitalizovat, aby se udělaly všechny testy, vyšetřili mě, řekli, že je to psychické, dali mi kapačku a pak mi řekli, jestli se postavím, postavila, tak prý můžu jít. Plazila jsem se před nemocnici skoro po čtyřech!!! Psychicky jsem ok, jen se obávám, jestli tento přístup bude i nadále pokračovat, tak na tom opravdu začnu být psychicky špatně. Za 2 dny končím kapačky. Beru analgetika, která mi nezabírají (Ketonal, Zaldiar). Ostatní léky mi nedělaly dobře. Beru spoustu přírodních preparátů, vitamínů, bylinkové tinktury, předpokládám, že mi to neuškodí. Chodím na akupunkturu, jsem k těmto věcem skeptická, ale už 2x jsem odtud odešla bez berlí. Bolest byla, ale snesitelná. Za 2 hodiny se bolest vrátila. Nyní mám takto fungovat (nefungovat) a na kontrolu přijít v lednu. A čekat na MR. Jiné řešení pro mě nemají. Kdo mi tedy zjistí, zda jsou plotýnky v pořádku? Když neurologie to neřeší? Nebo to se uvidí až na té MR. Jak zjistím, čeho MR mi budou dělat. Neřekli mi to, nedali mi ani žádanku, zařizují si to v HK sami přímo ve FN HK. Je tam MT Lsp. Doufám, že to nebude jako u rentgenu, kde mě bolí i za krkem od té autonehody a oni to nezrentgenovali. Že když už mě budou projíždět, tak se kouknou na celá záda i celou nohu. Nebo si to mám na neurologii ověřit? Nevím, co dál. Pracuji z domů, ale to nepůjde pořád. Nemůžu chodit, sedět, jen chůze mi pomáhá. Ale jsem tak strašně unavená, že daleko nedojdu. Jsem zoufalá. Co je tohle za zdravotnictví.... Sestřička mi u kapačky řekla, šeptem, že prostě mají nařízení, dokud se hýbu a nějak se doplazím, nejsem případ k řešení :( to je jako smutné. Až budu mít zase nějaké novinky, ozvu se. A budu se snažit dostat k nějakému dalšímu fyzioterapeutovi a zkusím nějak zjistit, co ty plotýnky. Děkuji moc za rady zatím

Zdroj: diskuze Sekvestrace meziobratlového disku

Jak poznat vyhřezlou ploténku

Vyhřeznutí meziobratlové ploténky je stav, kdy dojde k prasknutí tuhého vazivového obalu ploténky a měkká dřeň ze středu se skrz tuto prasklinu dostane vně. Vzhledem k tomu, že se směrem dozadu za meziobratlovými ploténkami nachází páteřní kanál, ve kterém probíhá mícha a z kterého vystupují či do něj vstupují nervové kořeny (svazky nervů), může se uvolněná část dostat do kanálu a utlačit tam uložené nervové svazky. Nejčastěji se objevuje vyhřezlá ploténka v oblasti bederní páteře, dále také v krční oblasti. Může se objevit i v hrudní části, nicméně tento jev není tak častý. To, co nemocného přivede k lékaři, je bolest.

Zdroj: Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Diskuze

V diskuzi VYŘEZLÁ PLOTÉNKA LÉČBA BEZ OPERACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Hodáňivá.

Dobrý den léčim se už 7 let se zády mám vyřezlou ploténku mám veškerá vyšetřeni infuze,léky,ct, rezonance byka jsem i v nemocnici na konzukaci kvůli iperci ale bylo mi řečeno,že je to tim že jsem silnějši postavy chápu to ale i štihli lidé maji taky problémy se zády prosim o radu děkuji

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Vyřezlá ploténka léčba bez operace

Domácí aerobní cvičení – video

Na tomto videu je možné vidět domácí aerobní cvičení.

Zdroj: Aerobní a anaerobní cvičení

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tomáš.

Dobrý den, mohl bych také požádat o radu? Linku na nehtu z přílohy pozoruji již několik měsíců. Neuvědomuji si žádný mechanický naráz či požkození.

Předem děkuji za reakci.

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Na prstech ruky jsou tyto linky běžné. Stačí v noci mít ruku pod hlavou, delší dobu tlačit na nehet váhou hlavy a je to. Příčin je celá řada a společný jmenovatel je vždy zvýsený tlak na nehtovou ploténku. Nyní to nechte volně zmizet, bez jakékoliv podpůrné léčby.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Melanom pod nehtem foto

Cvičení pro těhotné ve Slunečnici

Klub Slunečnice pro vás připravil 22 druhů cvičení a tanců, těhotenský program, a to vše pod vedením fyzioterapeutek, porodních asistentek a zkušených lektorů. Rovněž nabízí kosmetiku, masáže, pedikúru, manikúru či solárium. Příjemné posezení naleznete u kávy.

Zde naleznete odkaz na Klub Slunečnice.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Štěpán.

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda se mám obávat fleku na nehtu palce u nohy.
Děkuji

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Obávat se nemusíte. Jde o poranění vlásečnic pod nehtem, ze kterých vyteklo trochu krve, což způsobilo toto nahnědlé zbarvení. Časem zmizí. Poranění je následkem přílišného tlaku na nehtovou ploténku v těsné botě například pří dlouhé nebo namáhavé chůzi nebo po zakopnutí o nějakou překážku.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Melanom pod nehtem foto

Cvičení pro těhotné na DVD

Zde naleznete cvičení pro těhotné na DVD.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem NEMOCNÝ NEHET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.

Mám už skoro ulomený nehet na palci u nohy,zalepila jsem ho náplastí a nevím co dál,v létě jsem si nehet otlačila na tůře,zmodral a bolel,je ulomený až u lůžka.Poradte

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

V tomto případě je vhodné nehet zcela opilovat až k místu, kde pevně drží na ploténce. Obnažená ploténka je už zacelená a snese otěr bez nehtu. Také se vám bude okolí dorůstajícího nehtu lépe udržovat, než když tam je teď odfouklý nehet. Preventivně, než nehet znovu překryje celou ploténku, doporučuji občas zastříknout sprejem proti plísni s názvem Clotrimazol, který je volně prodejný v lékárně.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Nemocný nehet

Pohyb v těhotenství a šestinedělí

Cvičení by mělo být pravidelné, v ideálním případě 4–6x týdně v rozsahu 20–30 minut. Jste-li dlouholetá sportovkyně v dobré kondici, můžete cvičit více – ne však déle než dvě hodiny. Naopak, jestliže se vám nedaří najít si vícekrát týdně čas, cvičte aspoň tolik, kolik můžete – ale pravidelně. Nárazová fyzická aktivita je spíše nebezpečná než užitečná.

Velmi dobrým pomocníkem vám může být kniha Cvičení v těhotenství a šestinedělí (Miriam Wessels, Heike Oellerich).

Zde najdete odkaz na knihu Cvičení v těhotenství a šestinedělí.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem NEMOCI PODLE JAZYKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel David.

Zdravím já už mám problémi 2mesice a začínalo to taky pálením az brněním jazyka ,tlaky do zubů a strašná bolest hlavY a nohou měl sem veškerá vyšetření a vše v pohodě teď poslední rtg krční páteře a mám vyhrezlou krční ploténku mezi 4a5 obratlem dost mi pomáhá magnézium a 3x denně si mažu krk a celou páteř i z nohama olfen gelem a je to lepší teď mě čeká návštěva u Doktora který mě vyšetří a řekne co dál. Ze začátku si doktoři mysleli že mám panické ataky a vše jen z páteře.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Podle obou vašich fotek to nevypadá nebezpečně. Hledejte příčinu v přetížení těch oblastí, kde se to tvoří. Přetížení může být způsobeno nárazovou námahou, špatnou obuví atd. Může se jednat také o problém s krví, při kterém se vám mohou snadno dělat modřiny po těle i takto pod nehty. S tím by vám pomohl praktický lékař popřípadě kardiolog.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Paleni hlavy,jazyka a rtu

Cvičení pro těhotné online

Zde naleznete cvičení pro těhotné online.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem MELANOM POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Laura.

Dobrý den, dva dny zpátky jsem pod nehtem na palci u levé nohy objevila tento flek. Nejsem si vědoma, že bych se do palce nějak uhodila, palec mě na dotek ani nijak nebolí. Mohlo by se jednat o melanom, nebo jde spíše o nějakou banalitu?
děkuji

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Jde o neškodný výron krve pod nehtovou ploténku, tak zvaný subunguální hematom. S největší pravděpodobností došlo k namáhavé chůzi, při které nevdržely některé z vlásečnic a propustily trochu krve. Nekteré ji vypustily více, to je ten vetší flek, a některé méně, to je ten závoj směrem ke kořeni nehtu. Není třeba s tím nic dělat, hematom se časem vstřebá. Můžete ale zpevnit své cévy pomocí volně prodejného přípravku Ascorutin. Párkrát do roka si ho kupte.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Melanom pod nehtem

Cvičení pro těhotné – video

Zde naleznete cvičení pro těhotné video.

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Poradna

V naší poradně s názvem CVIČENÍ NA PÁTEŘ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Jörková.

Často poslouchám Vaše pořady i pořady otce Pleskače. V dnešním vysílání bylo řečeno, že máte k dispozici cvičení na páteř. Byla bych moc ráda, kdyby jste mně uvedené cvičení zaslali.
Děkuji Vám za ochota - zdraví Vás Marie Jörková

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Je dobře, že máte zájem o cvičení na páteř. Zde je průvodce několika cvičeními podle Mojžíšové. Když se je postupně všechny naučíte a budete je pravidelně každý den nebo každý druhý den budete dělat, tak určitě poznáte úlevu. Zde je přehledný seznam cvičení www.youtube.com/resu…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Cvičení na páteř

Anaerobní cvičení

Anaerobní cvičení je cvičení krátkého trvání s vysokou intenzitou nebo frekvencí pohybu. Obecně se jako anaerobní aktivita hodnotí zatížení od 75 % maximální tepové frekvence (MTF) výše, při níž je vynaložena velká síla. Pro anaerobní pohyb je charakteristický vznik kyslíkového dluhu, kdy tělo není schopno zajistit dostatek kyslíku pro intenzivní svalovou práci. Ve svalech se tvoří laktát (látka, která vzniká při energetickém metabolismu buněk s nedostatečným množstvím kyslíku), jenž zabraňuje využití mastných kyselin z tuků jako zdroje energie, což je důvod, proč se při anaerobním cvičení využívá převážně energie ze svalového glykogenu (složený cukr uložený ve svalech). Dalším zdrojem energie látky ATP (adenozintrifosfát) a CP (kreatinfosfát). Využití tuků jako zdroje energie je minimální. Tento druh cvičení je vhodný pro budování svalové hmoty, svalové a výbušné síly či krátkodobé vytrvalosti. Hubnutí vám však půjde snáze, zvolíte-li raději aerobní nebo aerobně-anaerobní cvičení.

Zdroj: Aerobní a anaerobní cvičení

Výhody cvičení

Cvičení zmírňuje příznaky deprese v mnoha různých podobách, uvolňuje endorfiny, díky kterým se budete cítit šťastní, a dojde tak ke zmírnění deprese a beznaděje. Cvičení snižuje chemické látky působící na imunitní systém. Zároveň dochází ke zvýšení tělesné teploty, což má za následek uklidnění. Také se vám zvýší sebevědomí, protože cvičení ovlivňuje vaši postavu a zlepšuje váš vzhled. Jedná se o vynikající rozptýlení, které odstraňuje pesimistické myšlenky. Taktéž zvyšuje náladu.

Bylo dokázáno, že díky cvičení mozek vykazuje menší stres na nový podnět. V laboratorních podmínkách jím bylo například vhození myší do studené vody nebo pověšení za ocas. S takovým typem stresu se člověk nesetká, ale v jeho případě mozek reagoval klidněji v nečekaných, i když v potenciálně neškodných situacích, jako je například zapomenutí schůzky nebo problém s parkováním.

Zdroj: Cvičením proti depresi

Nejlepší aerobní cvičení na hubnutí

Zkuste program „Účinné kardio“ třikrát týdně.

Program 1

Cyklický objem: Vyzkoušejte toto cvičení na stacionárním kole, třikrát týdně. Udržíte svalový objem a ztratíte tuk.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 70 % - 5 min.
  • 75 % - 15 min.
  • 70 % - 5 min.
  • 60 % - 2 min.
  • 50 % - 1 min.

Program 2

Ustálené spalování: Vhodné pro eliptical, stepper i stacionární kolo. Nastavte si požadovanou intenzitu a té se držte. V první fázi dochází k rozehřátí organismu, v závěru pak ke zchlazení.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 2 min.
  • 75 % - 24 min.
  • 60 % - 2 min.
  • 50 % - 1 min.

Program 3

Intenzivní pyramida: Trénink vhodný pro běžecký pás nebo stacionární kolo. Spalujete tak o 25 % tuku více.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 80 % - 15 min.
  • 60 % - 15 min.
  • 50 % - 1 min.

Program 4

Intervalový závod: Zkuste toto cvičení na běžeckém pásu nebo jiné kardiostanici. Budete spalovat tuk ještě dlouho po sestoupení z pásu.

Intenzita - čas

  • 50 % - 2 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 80 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 85 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 90 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 85 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.
  • 80 % - 1 min.
  • 50 % - 2 min.

Nemusíte měřit každou minutu. Zjistěte si rychlost, při které dosahujete požadované intenzity, a na té se pohybujte.

Cvičení 5

Dělené kardio. Chcete-li minimalizovat nudnost ve vašem tréninku a podpořit spalování tuku, zařaďte ho 3krát denně. Pro každou jednotku můžete použít jiný kardio přístroj.

Intenzita - čas

  • 50 % - 1 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 75 % - 6 min.
  • 60 % - 1 min.
  • 50 % - 1 min.

Zdroj: Aerobní a anaerobní cvičení

Cvičení pro těhotné v Plzni

Kam si zajít protáhnout v těhotenství tělo v Plzni? Cvičení pro těhotné Plzeň, nám. T. G. Masaryka 25, zadní trakt – 2. patro. Cílem cvičení je předcházet nežádoucím změnám, ke kterým během těhotenství může dojít. Pomáhá udržet dobrou fyzickou i psychickou kondici. Fitbally (velké míče) a overbally (malé míče) jsou k dispozici všem zájemkyním.

Mezi nabízené programy patří i gravidjóga. Její prvky jsou často lektorkami zařazovány do cvičení pro těhotné, je určena všem nastávajícím maminkám, jež chtějí během těhotenství připravit k porodu svoje tělo nejen myslí, ale i cvičením. Klade důraz zejména na správné dýchání – plný jógový dech, který je prospěšný pro matku i dítě. Gravidjóga udržuje pružné tělo během těhotenství a připravuje ho na porod i na další náročnou péči o miminko.

Instruktorky: Petra Štíchová, DiS., a Mgr. Lenka Sosnovcová

Jednotlivé vstupné: 80Kč

Permanentka na 10 vstupů – 700Kč (platnost 10 týdnů, platí na všechny aktivity).

Zdroj: Cvičení pro těhotné

Tři fáze cvičení

Warm-up

Tato fáze cvičení umožňuje přechod z klidu do činnosti. Tento druh cvičení zmírňuje stres, který je kladen na srdce a svaly. Zároveň pomáhá s optimalizací dýchání, srdeční frekvence a tělesné teploty. Přispívá ke zlepšení flexibility a snížení bolesti svalů.

Warm-up představuje:

  • protahovací cvičení;
  • rozsah pohybové aktivity;
  • nízkou intenzitu při výkonnosti (chůze v klidovém tempu).

Pro dosažení nejlepšího účinku na svaly a kardiovaskulární systém by měla být výdrž u těchto cvičení alespoň 5 minut.

Kondiční fáze

Tato fáze následuje po warm-upu a znamená v podstatě cvičení samo. Pro nejlepší výsledky si zapamatujte tři následující body kondiční fáze:

  • frekvence – jak často budeme cvičit, kolikrát v týdnu;
  • intenzita – jak silná by měla být, aby došlo ke zvýšení tepové frekvence a dýchání;
  • trvání – jak dlouho budeme cvičení vykonávat – doporučuje se 30 až 40 minut nepřetržitého cvičení.

Pro začátečníky se doporučuje kratší cvičení, které by mělo trvat 15 minut. Opakování by mělo být každý druhý den. U pokročilejších je vhodné cvičit 30 až 40 minut. Při cvičení by měly být zapojeny velké svalové skupiny. Pro zapojení velkých svalových skupin se doporučují tyto aktivity:

  • chůze;
  • plavání;
  • cyklistika.

Regenerace/kompenzace

Regenerace umožňuje tělu, aby se zotavilo z předešlých fází. Srdeční frekvence a krevní tlak se vrátí do klidových hodnot. Při regeneraci by se nemělo sedět a nic nedělat. Doporučuje se uvolnění a lehké protažení či strečink. Náhlé sednutí či lehnutí může způsobit závratě, točení hlavy nebo menší srdeční slabost.

Při regeneraci by mělo dojít:

  • k pomalému snížení intenzity cvičení;
  • k protažení.

Zdroj: Zdravý pohyb

Vyhřezlá ploténka – léčba

Léčbu vyhřezlé ploténky by měl stanovit lékař. Pokud na vás výše uvedené příznaky pasují, vyhledejte neurologa, který vám záda vyšetří (pomocí CT nebo magnetické rezonance). Záda byste rozhodně neměli takzvaně napravovat svépomocí, protože může dojít až k ochrnutí. Bolest související s vyhřezlou ploténkou je potlačována pomocí analgetik. Léčba je prováděna především rehabilitací. Moderní metodou je také laserová léčba, která následuje, pokud nebyla rehabilitace úspěšná. Ve vážných stavech, kdy nebyly předešlé možnosti léčby vyhřezlé ploténky zdárné, může lékař doporučit operativní zákrok, kdy je část vyhřezlé ploténky chirurgicky odstraněna.

Zdroj: Vyhřezlá ploténka


Autoři obsahu

Mgr. Světluše Vinšová

Bc. Jakub Vinš


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP