Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

DEZINFEKCE NA ROTAVIRY


DEZINFEKCE NA ROTAVIRY je téma, které bylo inspirací k napsání tohoto článku. Rotaviry jsou vysoce nakažlivé. K jejich přenosu dochází především orální cestou (ústy), a to nejčastěji kontaktem s kontaminovanými předměty (hračky, přebalovací pult) či s nakaženými osobami. Pod mikroskopem vypadají rotaviry jako kolečka s malými výběžky. Jsou velmi odolné a v ideálních podmínkách se dokážou velmi rychle rozmnožovat. Rotaviry infikují povrch střevní výstelky, brání střevu absorbovat vodu a základní minerály, což vede k dehydrataci dítěte.


Rotavirus

Rotaviry jsou nejčastější příčinou akutních průjmů a zvracení (onemocnění známého jako gastroenteritida) u malých dětí ve světě. Rotavirům se nedá vyhnout, jsou součástí našeho života. Můžete se ale vyhnout situacím, kdy vaše dítě skončí na infekčním oddělení s těžkým stavem způsobeným rotaviry. Každý, kdo viděl dítě, které trpí průjmovým onemocněním, zvrací, má křeče, nemůže se ani napít a skončí napojené na infuzi, ví, jak je důležité mít zažívací trakt v pořádku. Rotaviry jsou vysoce nakažlivé viry, které jsou odolné vůči většině běžných čisticích a dezinfekčních prostředků. K přenosu dochází především orální cestou z kontaminovaných předmětů, včetně hraček. Zvýšená hygienická opatření (mytí rukou, pravidelná dezinfekce hraček a povrchů, kde si dítě hraje) mají pouze omezený efekt na šíření rotavirových infekcí.

Shrnutí:

  • Téměř 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami, nejvíce případů je u dětí do dvou let věku.
  • Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří převážně orální cestou – dítě prostě virus „spolkne“.
  • Rotavirová infekce se může projevit středně až velmi těžkými průjmy, opakovaným zvracením, bolestí břicha a horečkou.
  • V akutních případech dochází k život ohrožující dehydrataci dítěte a je nutná hospitalizace.
  • Prevence onemocnění prostřednictvím zvýšených hygienických opatření není dostatečná. Pokud rodiče nechtějí riskovat nákazu rotaviry, je vhodné nechat dítě včas očkovat.
  • Vakcína, která poskytuje ochranu proti rotavirové gastroenteritidě, je určena pro kojence od 6. týdne života a podává se dětem ne injekčně, ale jako kapičky do úst ve dvou dávkách.

Zdroj: článek Rotaviry u dětí

Příběh

Ve svém příspěvku ROTAVIRY U DOSPĚLÝCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Šeinerova katerina.

dobry den,my mame rotaviry uz po druhe,v kratke dobe,male je 16 měs.a tentokrat jsme měli daleko horší průběh,zvracení,průjem,neklid.to vše asi týden.myslim si,že je to i reakcet na očkovani,priorixem.mame i oslabenou imunitu.teď jsem ulehla ja a protoze stale kojim,je to opravdu náročne.nevim jak ji pomoci.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Rotaviry u dospělých

Jak dlouho jsou infekční

Největší výskyt je u dětí od 6 do 24 měsíců. U malých dětí dochází k nákaze především požitím viru z kontaminovaných předmětů, jako jsou hračky a jiné předměty, které malé děti s oblibou „ochutnávají“ a na kterých rotaviry dlouho přežívají, nebo infekci získají přímo od nakažených osob. Riziko nákazy rotaviry je tedy vysoké. Rotaviry představují značný problém na lůžkových odděleních nemocnic. Odhaduje se, že každá pátá rotavirová gastroenteritida vznikne během hospitalizace dítěte z úplně jiné příčiny.

Vzhledem k extrémně snadnému a rychlému šíření rotavirů, kdy stačí i velmi malá dávka virových částic k vyvolání onemocnění, se infekci téměř nelze vyhnout. Rodičům se doporučuje důsledně dodržovat hygienické zásady (například často si mýt ruce, pravidelně dezinfikovat hračky a povrchy). Tato opatření mají však pouze omezený vliv. Jedinou možností, jak dítě před touto nemocí účinně chránit, je včasné očkování. Rotaviry přežívají v suchém prostředí až několik dní. Navíc mohou přečkávat také na lidské kůži, a to i několik hodin.

Inkubační doba je krátká, v řádu desítek hodin až 2 dnů. Infekční je člověk, dokud je nemocný, a ještě asi 10 dní po odeznění příznaků (po tuto dobu se stále vylučuje virus do stolice). Onemocnění se může opakovat, imunita se objeví jen někdy a až po opakovaných infekcích. Virus v prostředí přežívá dlouhodobě.

Zdroj: článek Rotaviry u dětí

Příběh

Ve svém příspěvku ROTAVIRY U DĚTÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Dobrý den,prosím o radu...má 12 letá dcerka už 14.den zvrací.Ale jen tak 1 až 2 krát denně..zároveň jí trochu bolí břicho a hlava.Dětská lékařka říkala,že to jsou rotaviry,všechny krevní testy dopadly dobře - krevní obraz, jaterní testy i CRP .Mám o ní strach a zároveň nechci,aby zameškávala ve škole.Když jí pustím do školy,vrátí mi jí domů,že jí není dobře..stres nemá,vše je v pořádku, I ve škole.Nyní 2 dny nezvracela,a dnes znovu.Bere probiotika,I kapky iberogast,ale je to stále stejné.Dr.to neřeší. Mně se to nezdá normální, co máme dělat?Předem moc děkuji za odpověď

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Rotaviry u dětí

Rotaviry projevy

Aby dítě onemocnělo rotavirovou infekcí, postačí k tomu poměrně nízká infekční dávka, rotaviry jsou dost odolné, na tuhém povrchu vydrží i několik týdnů, na rukou i čtyři hodiny. Přenos rotavirů je fekálně-orální cestou, není ale vyloučen ani přenos cestou vzduchu (u některých lidí byl identifikován virus v sekretu dýchacích cest). Nákaza je většinou sezonní, u nás se vyskytuje hlavně na začátku jara, v březnu a dubnu, tj. ve svém maximu, setkat se s ní ale v ČR můžeme v podstatě kdykoliv během zimního času, od listopadu až do konce dubna.

Inkubační doba je velmi krátká, maximálně dva dny. Nemoc se vyskytuje hlavně u dětí od šesti měsíců, a to především v rozvojových částech světa, ve vyspělých zemích se s infekcí setkáme hlavně u dětí okolo druhého roku života. Děti se nakazí nejčastěji tak, že se dotýkají toho, co bylo znečištěno a následně si pak strkají prsty do úst. Virus po průchodu zažívacím traktem odchází z těla ve stolici. Dítě trpí zvracením, průjmem a horečkou. Nejprve se objeví náhle vzniklá horečka, i přes 40 °C, a zvracení, poté se přidává i průjem s vodnatou a často zelenou stolicí. Děti nemají chuť k jídlu, mají nafouklá a bolestivá bříška. Vzhledem k tomu, že mají rychlejší metabolismus, jsou také více ohroženy dehydratací. Přibližně jeden případ z pěti vyžaduje hospitalizaci. Infekce rotaviry je typická tím, že stejně náhle, jak začne, stejně tak rychle i skončí.

Zdroj: článek Rotaviry

Poradna

V naší poradně s názvem BOLAKY A LUPY NA POKOZCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lukas.

dobry den jemi 19 let mam kratke vlasy a porad se mi delaji lupi a jeste ktomu aji bolaky na pokozce a aby toho nebylo malo tk se mi loupe kuze na tvari u nosu a u kotlet nekdy i za usima trva to uz dlouho a je to neprijemne hlavne na tvari delaji se mi ani na tvari vyrazky a to se mazu denne niveou kremem nevim co mam uz delat poradte prosim dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lukáši zřejmě máš na pokožce přemnožené nějaké kvasinky, které způsobují olupování kůže na hlavě. Nejrychlejší cesta jak se toho zbavit bude, když se zastavíš na kožním. Tam to totiž můžou pořádně prohlédnout a rozpoznat o co jde. Pomalejší cesta je samo léčba, která bude spočívat v omývání pokožky dehtovým mýdlem 1 krát týdně a k tomu omývání šamponem Nizoral podle návodu. Oboje k dostání v lékárnách bez předpisu. K tomu je dále zapotřebí učinit opatření, která zabrání opakované nákaze. To znamená dezinfekce veškerých pokrývek hlavy - čepice, šály, čelenky, kapuce. Také je nutná desinfekce lůžka, zejména polštáře. Prostě všechno co se dotýká hlavy nebo je v její blízkosti je třeba buď vyhodit nebo vyvařit. Tato opatření je třeba opakovat, protože i během léčby jsou lupy infikované a schopné znovu rozvinout nákazu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bolaky a lupy na pokozce

Rotaviry u dospělých

Rotaviry jsou velice infekční, stačí si sáhnout na ústa a onemocní další člověk. Dospělý pacient má hlavně průjmy, nechuť k jídlu a je slabý, záleží však na organismu každého, někdo se trápí průjmem jeden den a jiný čtyři dny, nejdéle se trápí děti, které okamžitě propadají do stavu dehydratace a zvrací. Ústy nebo nosem jde rotavir do těla přes dýchací cesty, vzniká rýma, kašel, bolest břicha a pak odchází nemoc z těla průjmem. Pro starší osoby je tento vir rovněž nebezpečný.

Prevence: Náš imunitní systém si vytváří obranné látky, takže po první prodělané infekci je pak další onemocnění mírnější, po více rotavirových příhodách je u dospělých velká pravděpodobnost, že už jen tak snadno neonemocní, jelikož si tělo vypěstuje skoro 100% odolnost. Šíření nemoci probíhá přes špinavé ruce, kontaktem s infikovanou osobou nebo infikovaných předmětem, z infikované vody a nejvíce mezi dětmi, které strkají pořád prsty do pusy. Návštěva lékaře je nutná v případě vysokých teplot, jež i přes užívání léků neklesnou, a také pokud je pacient hodně zesláblý, pořád zvrací a má průjmy. Po více dnech může dojít ke zdravotnímu kolapsu, dehydrataci a nemocný zůstává v nemocnici na pozorování.

Zdroj: článek Rotaviry

Příběh

Ve svém příspěvku DIABETIK SPÁLENÉ NOHY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta čechovská.

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz/prosbu. Můj otec je diabetik a po těžké autonehodě (2007)- komplikace má dodnes, během posledních let mu amputovali postupně už asi tři prsty, vždy to začalo otlakem z boty. Teď odjel do zahraničí na dovolenou a hned první den si spálil chodidla o písek-skončil v nemocnici-nějaká injekce, dezinfekce, zavázali.Vzhledem k jeho stavu mám velké obavy o hojení, snažíme se jej dostat co nejdřív zpět do ČR a ráda bych věděla, jestli má někdo zkušenosti co s tím, mazat,větrat? Nějaká klinika? Uděláme cokoliv, cokoliv zařídíme, hlavně aby se nohy zahojily. Za případné rady moc díky

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Diabetik spálené nohy

Co jsou to rotaviry

Rotavir je aktivní patogen, který se nalézá v prvních dvou třetinách tenkého střeva, napadá buňky potřebné pro jejich normální fungování. Jedná se o virus, jenž způsobuje průjmy, a patří k velice nebezpečným infekcím u dětí. U dospělých není tak nebezpečný, pro starší lidi však znamená podobné riziko jako pro děti. Tento typ viru se stal velice odolným, na pevném povrchu se drží i několik týdnů, na umytých rukou čtyři dny. Přenáší se fekální a orální cestou, podle nových zjištění i vzduchem. Rotaviry vypadají pod mikroskopem jako kolečka (proto má slovo předponu „rota“, latinsky kolo) s malinkými výběžky. Viry jsou velmi stabilní a v ideálních podmínkách mají schopnost se rychle množit. Jedná se o sezonní viry, v Evropě se nejčastěji vyskytují v zimním a jarním období.

Zdroj: článek Rotaviry

Příběh

Ve svém příspěvku DÁ SE SNÍST KRÁLÍK KDE JE KRÁLIČÍ MOR? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka.

Začali nám vybírat králíci na mor,rada bych věděla jestli se dá jíst nebo ne! Děkuji za odpověď Zdenka

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel MVDr. Hrachová.

Dobrý den,
pro lidskou konzumaci je maso nemocných králíků zcela nevhodné.
Mrtvá zvířata je nutné zakopat či spálit, aby se virus nešířil dále. Důležitá je také dezinfekce králíkárny (např. 1% NaOH a formalín, ...).
Pokud jste tak neučinili, v příštím chovu doporučuji králíky navakcinovat, výrazně se tím sníží riziko nákazy. Ani to ale není u této nemoci stoprocentní zárukou.

Hodně štěstí,
MVDr. Hrachová

Zdroj: příběh Dá se sníst králík kde je králičí mor?

Rotaviry v těhotenství

Rotaviry v těhotenství nejsou nijak zvlášť nebezpečné, pouze nepříjemné. Většinou vyžadují hospitalizaci a zavodnění pacientky. Specifická léčba rotavirové infekce v těhotenství neexistuje. Nejdůležitější je vyhnout se dehydrataci organismu, proto je nutné podávat dostatečné množství tekutin. V lékárně je možné zakoupit i rehydratační roztoky. V případě dehydratace organismu je nutná hospitalizace, její délka závisí na vážnosti stavu.

Zdroj: článek Rotaviry

Poradna

V naší poradně s názvem NEŽIT ALIAS KARBUNKL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Patrik.

To samé se mi udělalo taky nevím sib už rady, nic mi na to nepomáhá žádná mast ani dezinfekce, můžete mi prosím někdo poradit. Předem vám děkuji

Nežit alias karbunkl
🔍 ZVĚTŠIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zkuste zavolat svému praktickému lékaři a požádejte ho o recept na mast Framykoin. Recept vám přijde na mobilní telefon, který pak ukážete v lékárně. Mastí pak natírejte postižená místa 3 krát denně. Za týden by mělo být vše zahojené. Pokud to nepomůže, bude třeba jít na kožní a udělat stěr z výpotku některého z pupínků (výpotek je ten hnis uvnitř pupínku). Podle výsledku laboratorního vyšetření se určí vhodná léčba. Rovněž si nechte udělat testy na HIV.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Nežit alias karbunkl

Rotaviry léčba

Aby mohla být léčba účinná, musí se lékař nejprve přesvědčit o tom, že se opravdu jedná o rotavirovou infekci. K tomu poslouží laboratorní rozbor stolice, v níž lze prokázat přímo rotaviry nebo jejich antigeny. Diagnózu doplní anamnestické údaje o příznacích, případně epidemiologická situace.

Léčba spočívá především v časné rehydrataci – podávání dostatku tekutin a minerálních látek nejlépe v podobě rehydratačních roztoků z lékárny. Kojení se nemusí přerušovat. Je nutné včas začít podávat dítěti vhodnou stravu – banány, strouhaná jablka, kuřecí maso, rýži, bramborovou kaši, kuřecí či rýžový vývar. Ke snižování vysoké horečky se podávají antipyretika, avšak pozor – ne všechna jsou vhodná pro děti, poraďte se proto se svým lékařem (například aspirin nesmí děti užívat). Pokud již není onemocnění v největší síle, je dobré pořídit v lékárně jakákoli probiotika, což jsou přípravky k obnově střevní mikroflóry. Důležité – zhruba dva týdny po prodělaném onemocnění by dítě nemělo dostávat jakékoli potraviny vyrobené z mléka. Důvodem je dočasné narušení tvorby laktázy, která v tenkém střevě za normálních okolností pomáhá trávení mléčného cukru. Ten by zůstal ve střevě nestráven a došlo by opět k průjmům, tentokrát však neinfekčního původu.

Zdroj: článek Rotaviry

Příběh

Ve svém příspěvku ZALÉVAT  HYPERMANGANEM KDYŽ JE PLÍSEN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stanislav.

Dobrý den
Mám prosbu bylo mi doporučeno když zalévám okurky , papriky , jahody , petržel , atd. ve skleníku a jsou problémy s plísní , abych do nádoby 3000l na zalévání kapénkovou metodou a čerpání čerpadlem přidal Manganistan draselný neboli hypermangan .
Co vy na to a jak se to ředí a zdali to doporučujete taky , lidé se v tom koupají , dezinfekce vody v akvári , namáčený kořínků zeleniny atd. . Těch nádob na 3000l za rok spotřebuji tak 20 , ale do všech by to nedal tak do dvou až třech to je tak do 9000 l za rok .
Děkuji Viktora
https://www.ceskenapady.cz/…

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Zalévat  hypermanganem když je plísen

Rotaviry očkování

Očkování, které je v současnosti dostupné, je nepovinné a představuje účinnou prevenci proti dětským gastroenteritidám způsobených rotaviry. Očkují se kojenci od šesti týdnů do šestého měsíce, avšak čím dříve, tím lépe. Podávají se dvě perorální dávky (tj. ústy, ne injekčně) s odstupem čtyř týdnů. V ČR jsou nyní dostupné dvě vakcíny – Rotarix a RotaTeq, nejsou však hrazeny ze zdravotního pojištění. Jejich ceny se pohybují okolo 1 500 Kč, přesnější informace žádejte od svého pediatra. V prevenci rotavirové infekce hraje zásadní roli důkladné dodržování hygieny.

Zdroj: článek Rotaviry

Příznaky u dětí

První rotavirová infekce bývá obvykle nejvíce závažná. Onemocnění má výrazné příznaky – středně těžký až těžký vodnatý průjem, který může trvat 5 až 8 dní, opakované zvracení, bolest bříška nebo křeče, občas horečka. Přibližně do týdne by měla mírnější rotavirová infekce odeznít. Jestliže má vaše dítě těžký průběh rotavirové gastroenteritidy, může zvracet a mít průjem až 20x za den, což v kombinaci s horečkou může vést k rychlému odvodnění (dehydrataci) organismu. Rotaviry, respektive rotavirová gastroenteritida, bývají právě kvůli dehydrataci jednou z nejčastějších příčin hospitalizace malých dětí.

Rotaviry po požití napadnou střevní buňky, množí se v nich a poškozují je. Virem poškozené buňky nejsou schopny vstřebávat živiny a vodu, dochází k rozvratu vnitřního prostředí a ke ztrátám vody. Rotavirus navíc produkuje toxin, který procesu odvodnění napomáhá a tím rychle způsobuje dehydrataci organismu.

Zdroj: článek Rotaviry u dětí

Rotaviry očkování cena

Vakcína Rotarix se podává ve dvou dávkách přímo do úst, tedy bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné. Očkování lze provést od šestého týdne věku dítěte a je důležité, aby druhá dávka byla podána před ukončeným 24. týdnem. Vakcínu Rotarix plně hradí rodiče a jedno očkovací schéma stojí asi 3 700 Kč. Některé pojišťovny na očkování přispívají.

Zdroj: článek Rotaviry

Rotaviry u kojenců

Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé, opakující se onemocnění, které nejčastěji postihuje děti mezi 6.–24. měsícem věku. Může být provázena těžkými průjmy, opakovaným zvracením, bolestí břicha a dalšími příznaky, jež se mohou projevovat po dobu 2–7 dní. V akutních případech může docházet až ke 20 epizodám průjmů a zvracení denně, což může vést k velmi těžké ztrátě tekutin a následné hospitalizaci dítěte. U dětí do dvou let je rotavirová gastroenteritida jednou z nejčastějších příčin hospitalizace. Pokud je to nutné, v nemocnici stráví průměrně 3–6 dnů. Z průzkumů v roce 2009 vyplynulo, že v České republice je proti rotavirům naočkováno pouze 1–2 % dětí.

Zdroj: článek Rotaviry

Mytí a dezinfekce rukou ve zdravotnictví

Ruce jsou nejdůležitějším pracovním nástrojem zdravotníků a současně jsou často zdrojem infekcí. Toto riziko je možné snížit důslednou hygienou.

Hygiena rukou a péče o ruce je téma, kterému je v některých zdravotnických zařízeních věnována stále malá pozornost. Zdravotníci většinou správné postupy a pravidla znají, ale jejich dodržování nevěnují odpovídající pozornost. Podílí se na tom velká řada faktorů a jedním z nich je také ten, že zdravotníkům připadá divné, že by se měli učit tak „banální věc“, jako je správně si umýt ruce.

Na našich rukou jsou dva typy mikroorganismů, které osidlují oblast rukou trvale (rezistentní flóra) nebo přechodně (tranzientní flóra). Trvale jsou osídleny hlubší oblasti kůže, okolí mazových žláz nebo nehtů, a přípravky pro hygienu rukou je neovlivňují. Na rukou je tato flóra většinou v konstantních poměrech. Přechodná flóra je v povrchových zónách kůže a její množství a poměr jsou ovlivněny prostředím a charakterem vykonávané práce. Složení mikrobiální flóry je u zdravotníků jiné než u běžné populace. Může být odstraněna mytím, přenáší se pomocí kontaktu. Tato tranzientní flóra je často zodpovědná za vznik nozokomiálních infekcí.

Hygienické zabezpečení rukou ve zdravotnickém zařízení by mělo mít vždy jednotný postup a měly by být přesně definovány jednotlivé dílčí postupy. Mytí obyčejným mýdlem je nedostačující, protože samotné mýdlo může být zdrojem kontaminace.

Mechanické mytí rukou jako součást osobní hygieny – odstraňuje nečistoty a částečně přechodnou mikroflóru z pokožky rukou. Provádí se jako součást osobní hygieny po sejmutí rukavic nebo běžném kontaktu s pacientem.

Hygienické mytí rukou – odstraňuje nečistoty a snižuje množství přechodné mikroflóry na pokožce rukou. Je účinnější než mechanické mytí rukou. Používají se mycí přípravky s dezinfekční přísadou. Provádí se při přípravě a výdeji pokrmů a jako součást osobní hygieny ve zvláštním režimu.

Mechanické mytí rukou před chirurgickou dezinfekcí – odstraňuje mechanické nečistoty a částečně přechodnou mikroflóru z pokožky rukou a předloktí před chirurgickou dezinfekcí. Provádí se před zahájením operačního programu.

Hygienická dezinfekce rukou – redukuje přechodnou mikroflóru na pokožce rukou, hlavním cílem je přerušení přenosu mikroorganismů. Provádí se jako součást ošetřovatelského filtru a bariérové ošetřovatelské techniky, při protržení rukavic během ošetřovatelského výkonu nebo při kontaminaci pokožky biologickým materiálem. Při ošetřovatelském kontaktu je vhodnější než mechanické mytí rukou. Používají se antiseptické prostředky na bázi alkoholu v koncentraci 60–95 %. Důležité je vždy i efektivní sušení rukou. Prostředk

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Mytí rukou

Očkování

Stoprocentní ochranou je pouze očkování. Oproti jiným vakcínám ale její aplikace dítě nebolí. Podává se totiž ve formě kapek ústy. Vakcína je určená pro kojence od 6. týdne života a podává se ve dvou dávkách. Druhá dávka by měla být aplikována před dovršením 24. týdne věku dítěte, minimálně však 4 týdny po první dávce. Je možné ji bezpečně podat současně s takzvanou hexavakcínou i s vakcínou proti invazivním pneumokokovým onemocněním. Jediný problém jsou peníze.

Očkování proti rotavirům není součástí povinného očkovacího kalendáře. Vakcína proto není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Rodiče ji mohou pro své dítě zakoupit v lékárně na předpis od lékaře v rámci takzvaného nadstandardního očkování. Vhod tedy přichází akce, kdy na očkování proti rotavirům mohou rodiče až do konce roku znatelně ušetřit.

Více než 95 % případů rotavirové gastroenteritidy je v Evropě způsobeno pěti typy rotavirů. Jejich spektrum se liší nejen v jednotlivých evropských zemích, ale také v různých ročních obdobích. Prevence gastroenteritidy v podobě důsledného dodržování hygienických zásad, jako například časté mytí rukou, pravidelná dezinfekce hraček a povrchů, má pouze částečný efekt na šíření infekce. Jedinou účinnou ochranou proti rotavirové gastroenteritidě je tedy opravdu jen včasné očkování.

Zdroj: článek Rotaviry u dětí

Zkušenosti

Mirena je plastová trubička ve tvaru písmene T, která se zavádí do dělohy. Jedná se tedy o takzvané nitroděložní tělísko. Tento nitroděložní hormonální systém obsahuje účinnou látku levonorgestrel. Mirena má vysokou antikoncepční spolehlivost a je vhodná také pro kojící ženy. Maximální doba použití je pět let, může se ale odstranit i dříve. Mirenu vkládá do dělohy lékař. Před vložením je nutné absolvovat interní vyšetření ke zjištění polohy a velikosti dělohy. Je potřeba vyloučit těhotenství, pohlavní choroby či infekci. Pokud žena trpí akutní nemocí jater, nádorem jater nebo je přecitlivělá na levonorgestrel nebo jinou složku Mireny, má rakovinu děložního krčku nebo dělohy, není možné Mirenu zavést. Mirena může být zavedena v průběhu 7 dní od začátku menstruace. Po porodu se může zavést, až když se děloha zmenší do své původní velikosti.

Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Na rozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny spíše ke zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo. Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.

Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Jde však o relativně krátký výkon, v řádu několika minut. Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Samotné zavedení může žena pociťovat spíš jako krátké štípnutí, jako velmi nepříjemná bývá spíš popisována předcházející dezinfekce. O něco bolestivější může být zavádění u žen starších, které jsou navíc už mnoho let po porodu posledního dítěte. Ve výjimečných případech je nutno zavádění či vyjmutí provádět v celkové anestézii. Mírná bolest v podbřišku se může objevit v prvních dnech po zavedení a také ve dnech, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Při nečekaně krutých bolestech však okamžitě vyhledejte lékaře!

Cena Mireny se liší podle toho, zda si ji necháte předepsat a vyzvednete v lékárně, anebo chcete zůstat bez starosti a využijete nabídku gynekologa.

Bolestivá menstruace, kterou žena trpěla před porodem, se může touto formou antikoncepce zcela odstranit. Díky hormonu obsaženému v Mireně dojde u většiny žen ke zmírnění či úplnému vymizení menstruačního krvácení. Přesto v prvním a posledním roce v době obvyklé pro menstruaci může žena pociťovat mírné pobolívání v podbřišku, zdaleka se to ale nedá srovnávat s jejími původními menstruačními bolestmi.

Finanční stránka je při volbě antikoncepce pro mnohé ženy otázkou číslo jedna. Záleží na každé ženě, jaké formě antikoncepce dává přednost a jaká cena je pro ni akcepto

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Mirena

Jak se dá nežit léčit

Jestliže se furunkl po týdenní léčbě svépomocí neztrácí, je bolestivější, popřípadě se zvětšuje a obtěžuje vás v každodenní činnosti, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Malé furunkly lze vyléčit pomocí lokální dezinfekce a aplikace antibiotických mastí. Větší furunkly je nutné ošetřit drobným chirurgickým zákrokem. Po dezinfekci a lokální anestezii vám lékař vřídek za sterilních podmínek nařízne a vypustí tak hnis ven. Následuje důkladná dezinfekce, a to i do hloubky furunklu, protože je potřeba odstranit všechnu hnisavou tkáň, aby se rána dokonale zhojila. Poté do rány přiloží drén a sterilně ji kryje. Dostanete doporučení obvaz sami neodstraňovat a vyvarovat se omývání rány na vlastní pěst. Lékař vám předepíše antibiotika, která důsledně užívejte! Bakterie se totiž po takovém zákroku mohou dostat do krevního oběhu a způsobit celkovou infekci. V následujících několika dnech budete chodit na převazy rány, která se bude nadále důsledně vymývat a dezinfikovat. Poté, co vám to lékař dovolí, dbejte na důslednou hygienu rány, omývejte, dezinfikujte a sterilně ji kryjte, dokud se zcela nezahojí. Při samoléčbě mějte na paměti, že žádný nežit se nesmí násilně vymačkávat. Rozrušil by se tím ochranný val, který se okolo ložiska hnisu a mrtvé tkáně vytvořil.

Zdroj: článek Nežit alias karbunkl

Dezinfekce bytu

Součástí léčby je zavedení hygienických opatření:

  • denně měnit spodní a ložní prádlo
  • prát při teplotě 60 °C
  • žehlit a 3 dny nepoužívat
  • větrat

Mylnou domněnkou je, že stačí vše řádně vydezinfikovat. Zákožky jsou roztoči a na ně dezinfekce neúčinkuje!!!

Možností, jak zákožky zničit, je několik:

  • Oblečení a ložní prádlo vyvařit a přežehlit (zákožka hyne při teplotě nad 50 °C).
  • Prádlo, které nejde vyvařit a přežehlit, dále matrace, čalouněný nábytek, domácí obuv, zimní čepice, kabáty a podobně, ošetřit vhodným insekticidem nebo ponechat týden v uzavřeném igelitovém pytli mimo pobyt osob (v zimním období při mrazivých teplotách stačí 3 dny).
  • Provést důkladný úklid.
  • Krémy, masti, tělová mléka a podobně, které používal nemocný, je nutné zničit, protože roztoči v nich mohou přežívat.
  • U nákazy většího počtu lidí, například v ubytovacích zařízeních, využít služeb dezinsekčních firem.
  • Věci, které nelze vystavovat vysoké teplotě, uložit do igelitového pytle, vystříkat vhodným insekticidním prostředkem dle pokynů výrobce a pevně na několik hodin uzavřít (PIF PAF, BIOLIT P 2000, FAST PL, PERIPEL 55).
  • Postele důkladně vyluxovat, matrace rozložit, vystříkat insekticidním prostředkem, nechat vyschnout na slunci.
  • Uvědomit si, že nákaza může vzniknout i z jediné zákožky.

Tip: Osobní prádlo, ručníky a ložní prádlo vyprat a vyvařit nebo alespoň důkladně přežehlit žehličkou nastavenou na nejvyšší teplotu.

Zdroj: článek Svrab a jeho léčba

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Nina Vinšová


dezinfekce matrací od svrabu
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
dezinfekce octem
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.