Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

DOMÁCÍ VÝROBA ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ


Postup výroby za studena

Ochranné pomůcky

Při práci s hydroxidem sodným je dobré mít ochranné brýle nebo plexisklový štít, gumovou zástěru a gumové rukavice. Oblečte si pracovní oblečení pro případ, že se oděv při práci potřísní louhem, protože takové zasažené místo bude i při okamžitém použití většího množství vody jevit známky poškození. Pro vlastní ochranu je nutné použít oblečení s dlouhým rukávem a kalhoty s dlouhými nohavicemi. Boty by měly být pevné a nejlépe gumové.

Nádobí a náčiní

Protože je louh velmi žíravý, použijte nerezové hrnce, lžíce a míchače. Vhodné je i sklo, ale vyhněte se určitě dřevu (vařečky), teflonovým povrchům (louh je úplně zničí!) a nejlépe i plastu, gumě, případně jiným hmotám, které by mohly žíravému louhu podlehnout.

Výběr olejů a tuků

Vychází se ze základního trojúhelníku, který se používá v mydlářské praxi. Olivový olej má skvělé účinky pro naši pleť. Palmový tuk je svým způsobem náhradou živočišného tuku a přispívá k pevnosti mýdla. Kokosový tuk je základním kamenem každé receptury, protože vytváří bohatou pěnu a v přiměřeném množství má výborný vliv na pokožku.

Výběr vody

Voda, kterou se rozhodnete použít, by neměla být tvrdá. Její použití by zhoršilo kvalitu zmýdelňovací reakce a mýdlo by mohlo být i zakalené. Proto pokud si nejste jisti kvalitou vody, je lepší použít vodu destilovanou. Voda je důležitým nosičem hydroxidu sodného a zajišťuje transport molekul louhu k olejům. Proto jsou množství vody a její kvalita důležitou součástí výsledného výrobku.

Příprava roztoku hydroxidu sodného

Práci s hydroxidem sodným není radno podceňovat. Je nebezpečný a jeho neopatrnou manipulací můžete napáchat značné škody nejen materiální, ale hlavně si poškodit zdraví. Proto pro manipulaci s ním existují velmi přísná pravidla. Pro správné určení množství louhu k výrobě mýdla existují takzvané saponifikační tabulky, které přesně určí, jaké množství hydroxidu sodného je potřeba k zmýdelnění olejů. Hydroxid sodný lze koupit v několika formách, ať už jde o hotový roztok, nebo tuhý v peckách, či ještě v jemnější úpravě. Prodejem se zabývají specializované velkoobchody s chemickými materiály, ale lze koupit i v maloobchodě (například v drogerii). Hydroxid sodný je nutné skladovat v uzavřených nádobách, a to nejen z bezpečnostních důvodů, ale i jako prevence proti zvlhnutí.

Nejprve si tedy oblečte vhodný oděv, nasaďte si gumovou zástěru, brýle či plexisklový kryt a navlečte si gumové rukavice. Při práci se používá odsávač par a větrání v místnosti, protože při rozpouštění louhu ve vodě vznikají kromě výrazného tepla také nebezpečné výpary, které při vdechnutí mohou způsobit závažné zdravotní potíže. Přip

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Boraxové mýdlo

Příběh

Ve svém příspěvku HNĚDÉ FLEKY V OBLIČEJI A NA ZÁDECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jk krasojizda.

Dobrý den,

v poslední době jsme obdrželi několik dotazů, jak se zbavit hnědých fleků nejen v obličeji, ale i na zádech. Bohužel čtenáři neuvedli správně svoji mailovou adresu, tudíž jim nemohla být odpověď doručena.

Při aplikaci přírodních prostředků je potřeba mít na paměti, že mohou vyvolávat alergické reakce. Platí to nejen o česneku - viz zkušenost paní níže, která namísto doporučené lokální aplikace zkusila rovnou masku na celý obličej - ale týká se to všech bylin, esenciálních olejů a extraktů z rostlin. Proto než se pustíte do výroby vlastních domácích preparátů, důkladně čtěte návod či případná doporučení.

Na bázi přírodních látek je vyvinuta koupel Balneol. Obklady z této koupele připravené přesně podle návodu je potřeba aplikovat na pokožku zad zhruba 2 týdny. Zkušenosti čtenářů jsou pozitivní a ke zlepšení stavu dochází již po týdnu pravidelné aplikace. Nemáme však žádnou informaci, jestli tuto koupel aplikovali i na obličej, kde je pokožka citlivější.

Pro hojení zánětů na pokožce pomůže zinek a pupalka (olej z pupalky dvouleté).

Hezký den, zdravi-lecba.cz

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Hnědé fleky v obličeji a na zádech

Aromaterapie

Aromaterapie je přírodní léčebná metoda, která využívá sílu a působení koncentrovaných éterických (též esenciálních) olejů a jejich složek. Tato metoda je považována za „univerzálního léčitele“, neboť působí na duševní i fyzickou stránku organizmu. Aromaterapeuté nevybírají oleje podle toho, jak voní, ale podle účinných složek, které obsahují. Mezi nejčastější prostředky léčby a aplikace éterických olejů patří masáže, inhalace, koupele, aromalampy, obklady, zábaly apod. Cílem aromaterapie je posílení celkové přirozené imunity organismu. Mnohé z esenciálních olejů mají antivirové, antibakteriální, antimykotické a protiparazitické vlastnosti. Oleje s obsahem silic jsou velmi oblíbenou skupinou olejů – působí blahodárně na dýchací ústrojí, což oceníme při častějších výskytech chřipkových onemocnění. Pokud jsou oleje aplikovány správně, nemají žádné škodlivé vedlejší účinky. Vybrané esenciální oleje k inhalaci pro chladné dny:

  • Citron – pomáhá hlavně při infekcích dýchacích cest, angíně, bolesti v krku, rýmě, aktivuje imunitní systém, je antiseptický a antibakteriální. Podporuje tvorbu bílých krvinek, dezinfikuje ovzduší.
  • Eukalyptus – olej na bázi silic se doporučuje na veškeré plicní problémy, pro vykašlávání, při zánětu dutin atd. Má antivirální účinky, dezinfikuje ovzduší a rozpouští hleny. Je dokonce vhodný i pro malé děti.
  • Máta kadeřavá – často se používá při nachlazení, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a záněte dutin, podporuje pocení, osvěžuje a stimuluje. Je vhodná i pro malé děti (od 2 let).
  • Heřmánek – doporučuje se při nejrůznějších zánětlivých stavech, snižuje horečku, podporuje pocení a celkově působí jako výborný utišující prostředek. Zvyšuje imunitu podpořením tvorby bílých krvinek.
Vynikající je účinnost éterických olejů i při externím použití.

Zdroj: článek Jak podpořit imunitu

Poradna

V naší poradně s názvem ČERNÉ MÝDLO NA PIGMENTOVÉ SKVRNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milda.

Černé mýdlo s obsahem bambuckého másla pochází z Afriky a v originále se nazývá Dudu-Osun. Dudu-Osun je přírodní černé mýdlo vyrobené čistě z přírodních látek a bylin, vhodné i pro alergiky. Kromě toho, že černé mýdlo krásne voní, je i velmi příjemné na pokožce. Ose dudu znamená v jazyce Joruba doslova černé mýdlo. Černou barvu mu propůjčují pražené plantány (ovoce velice podobné zelenému banánu, ale s jinou chutí) a kakaové boby. Černé mýdlo voní jako červené africké dřevo, dále limetková šťáva a přírodní africký med, včechny tyto přísady jsou v černém mýdle obsaženy. Černé mýdlo Dudu-Osun je vhodné pro všechny typy pleti, nedráždí pokožku, naopak zmírňuje podráždění. Černé mýdlo hloubkově čistí pleť a nevysušuje nadměrně jako klasická mýdla. Černé mýdlo má antiseptické účinky. Černé mýdlo také účinně pomáhá při akné a zesvětluje pigmentové skvrny. Černé mýdlo výborně odstraňuje make-up! Černé mýdlo se k nám obvykle dováží z Nigérie. Černé mýdlo obsahuje: přírodní med, bambucké máslo (karité máslo), rudé africké dřevo (Baphia nitida), palmové pecky, popel ze slupek kakaových bobů, popel z palmových trsů, gel z Aloe vera, limetkovou šťávu, směs esenciálních olejů a vodu.
Černé mýdlo lze koupit v internetových obchodech. Zde je seznam všech obchodů, kde se dá koupit černé mýdlo a je zde i jeho cena. https://www.zbozi.cz/?q=dud…

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Černé mýdlo na pigmentové skvrny

Výroba mýdla

Experiment začíná – chceme si sami vyrobit své vlastní tekuté mýdlo. Dá se říct, že nejde o moc složitou a těžkou věc, jako spíše o dosti zdlouhavý proces. Při výrobě domácího tekutého mýdla se raději držte dál od přidávaných ingrediencí, které jsou i zdraví nebezpečné, není zapotřebí přidávat rozpouštědla, kyseliny nebo emulze. Ideální je naopak přidávání olejů, vody a louhu, díky čemuž vznikne lepší mýdlo. Také je možné přidat aroma, které zlepší vůni mýdla. Vybírejte vždy ingredience, s nimiž se pracuje bezpečně a jednoduše. Pokud si chcete vyrobit domácí mýdlo, potřebujete snadnější postup. Nakonec bude domácí výroba mýdla celkem jednoduchá, protože postačí pouze tekuté mýdlo míchat, vařit a poté už jen používat.

Potřebné ingredience

  • kokosový olej
  • olivový olej
  • destilovaná voda
  • hydroxid draselný

Přísady:

  • vůně nebo aroma
  • ředění (voda)

Postup

První várka výroby trvá asi hodinu. Většina tekutých mýdel nemá průhlednou barvu, takže není problém, když i domácí mýdlo bude zakalené, ale nesmí být mléčné.

Pro výrobu je zapotřebí dvou olejů, a to 20 % kokosového oleje a 80 % olivového oleje. Při výrobě mýdla z těchto olejů je možné dosáhnout výsledku za pouhých 20 minut. Tato mýdla nemusejí být neutralizovaná kyselinou, protože nemají žádný vysoký přebytek louhu. Při finální výrobě tohoto mýdla je důležité, aby došlo k odpařování přebytečných ingrediencí, což nám umožní dosáhnout vyšší koncentrace tekutého mýdla.

Při výrobě mýdla nezapomeňte nejprve zvážit hliněný hrnec. Tato hmotnost bude zapotřebí po vaření pro výpočet vody na ředění.

Velmi důležité je také měření teploty oleje. Optimální hodnota je 71 °C. Pokud se olej jen zahřívá, mělo by dojít k měření louhu v destilované vodě. Ideální hodnota by pak měla být 60 až 70 °C. Nejideálnější hodnotou je 60 °C. Jakmile jsou oleje ohřáté na 71 °C a louh na 60 °C, vše se opatrně přelije a za stálého míchání kontroluje. K efektivnějšímu promíchání obsahu použijte nejlépe tyčový mixér. Výroba mýdla pomocí tohoto receptu trvá pouhých 20 minut.

Jakmile je vše hotovo, nechejte mýdlo odstát po dobu 5 nebo 10 minut. Hrnec s mýdlem přiklopte. Po uplynutí této doby dejte vše vařit při teplotě téměř 90 °C. Každých 15 minut obsah dobře promíchejte, abyste odstranili z mýdla veškerý vzduch, který celý proces prodlužuje a zpomaluje zmýdelnění.

Mezitím co se mýdlo vaří, si ohřejte vodu, kterou poté přilijte k mýdlu a vařte dalších 45 minut, dokud nevznikne z mýdla takzvaná kaše.

Test neutrality se provádí pomocí vzorku mýdla, který se kápne na hadřík a pouhým okem se zjistí, zda

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Domácí tekuté mýdlo z draselného mýdla

Poradna

V naší poradně s názvem DOMÁCÍ VÝROBA RUMU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Majka.

Neznáte někdo recept na domácí výrobu Rumu?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Náš domácí Český rum tuzemák se vyráběl a dosud vyrábí z jemného konzumního lihu, vody a tresti z kyseliny mravenčí. Jde vlastně o dochucený jemný líh rumovou esencí - trestí z kyseliny mravenčí. Jemný konzumní líh pro domácí rum musí být vyroben z melasy nebo z obilí a je na to třeba při jeho nákupu dát pozor! Z brambor, jak je ve společnosti hojně rozšířeno, se rum ani líh nevyrábí. Jemný konzumní líh 80% jde koupit běžně v internetových obchodech, anebo ho lze pořídit vlastní výrobou domácí pálenky z melasy nebo obilí. Kyselina mravenčí, respektive její tresť se dá koupit běžně v supermarketu, jako rumová esence v malé hnědé lahvičce. Jedna taková malá lahvička stačí na ochucení asi 300 ml jemného lihu. Síla domácího rumu se pak dotvoří přidáním pitné vody. Při použití jemného 80% lihu se domácí rum zředí 1 díl ochuceného domácího rumu, ku dvěma dílům vody. Rychlé levné a chytré! :-)

Zdroj: příběh Domácí výroba rumu

Výroba a uchování olejů

Kvalitní oleje se získávají destilací vodní párou a lisováním za studena, pouze tak si olej zachová své vzácné vlastnosti. Naproti tomu se méně kvalitní oleje extrahují v chemických rozpouštědlech, které však nejdou zcela oddělit od oleje. Při použití tak dýcháme nebo používáme i zbytky těchto chemických, škodlivých látek. Běžný člověk není schopen posoudit kvalitu oleje, proto je dobré vsadit na značky, které obecně ctí zásady kvality a čistoty při výrobě.

Esenciální olej vždy pečlivě uzavřete po každém použití. Správně by měl být uchován v tmavé skleněné lahvičce. Olejům škodí světlo, teplo, vzduch i vlhkost.

Jak působí éterické oleje na lidský organizmus?

Člověk byl zrozen k pobytu v přírodě a postupem času a v důsledku moderních vlivů se z této cesty často odkloňuje. Jenže oleje a silice v nich obsažená je našemu organizmu dobře známá jako přirozená látka. Bývaly naší součástí, obklopovaly nás celá tisíciletí a tělo si pamatuje.

  • Především oleje vnímáme čichem. Čichové neurony stimulují mozkový systém a ten spouští reakce celého organizmu. Vhodně volený olejíček umí povzbudit, uvolnit, otevřít mysl i nastolit rovnováhu mezi tělesným a duševním světem. Proto se oleje často používají při chřipkách, rýmách a nachlazeních, uvolňují dýchací cesty, pročišťují vzduch. Jejich využití je ale mnohem širší a například v některých porodních je používají pro povzbuzení maminek při porodu a potlačení bolesti.
  • Působení na mysl a psychiku. Tělo i mysl jsou úzce spojené nádoby. Vzájemně komunikují na hluboké úrovni. Když jsme ve stresu, což je obzvláště v dnešní době aktuální, vede to k různým potížím a nemocím. Prostřednictvím čichu pak esence působí na psychiku, trávení, uvolnění od stresu, navození zdravého spánku.
  • Působení na tělo je dáno přes hojivé procesy olejů. Upravuje se tak jakési přirozené proudění energie, tlaku, dýchání, podpora trávení či nervové soustavy.

Zdroj: článek Mocná síla léčivých esenciálních olejů, použití a dávkování

Poradna

V naší poradně s názvem PRIPRAVA DOMÁCEHO DYNOVY OLEJE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mb121264.

Zná někdo recept na přípravu domáceho dýňového oleje ?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Ahoj, dýňový olej si děláme doma pravidleně každý rok na podzim. Většinou je to hned po tom, co dolisujeme víno, tak pak ve stejném lisu lisujeme i dýňový olej. Jsou k tomu potřeba vyloupaná dýňová semena. Ty po vyloupání a těsně před lisováním rozprostřeme na plech a zahřejeme je na 40 stupňů. Pak takto rozehřátá je nasypeme do lisu a vylisujeme z nich domácí dýňový olej. Jde o vysoce kvalitní a zdravý domácí olej, který je bohatý na vitamíny E, A, zinek, drahocenné omega kyseliny Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny (ale pozor, vysokým teplem se ničí!). Jeho barva je hnědo-zelená a řadí se do kategorie olejů nejvyšší kvality. Nedoporučuje se olej tepelně zpracovávat, například na smažení ani na pečení. Pro zachování jeho vyjimečných vlastností by měl být uchován v lednici.

Ideální užití dýňového oleje je za studena. Jako lék se dá konzumovat jen tak, po lžičce denně, či přidat do proteinových koktejlů. Při tomto vnitřním užití slouží bezvadně jako prevence proti zhoubnému bujení a nemocem prostaty a podpoří v růstu a pevnosti vaše nehty. Dýňový olej povzbuzuje krevní oběh a je doporučován na kazivost zubů, na lupénku, na herpes, proti akné, na potíže s trávicím traktem, na ekzémy.

Při použití dýňového oleje na pokožku využijeme jeho blahodárné hojivé a sklidňující účinky, jelikož je zdrojem organicky vázaného zinku. Při zevním použití je dále také výborný jako základ na vyživující vlasový zábal, při kterém podpruje obnovu buněk a pružnost kůže a učiní vaše vlasy krásně lesklé. Domácí dýňový olej mohu jen doporučit!

Zdroj: příběh Priprava domáceho dynovy oleje

Jak vyčistit ucpané ucho

Olivový olej pomáhá změkčit maz v uších, což usnadňuje jeho odtok. Před nalitím oleje do uší byste tekutinu měli ohřát zhruba na tělesnou teplotu, tedy cca na 37 °C. To je teplota vnitřního ucha a olej bude mnohem příjemnější, pokud bude srovnatelné teploty. Ohřejte dvě až tři polévkové lžíce čistého olivového oleje. Předejděte přehřátí oleje, abyste nezpůsobili poškození bubínku. Můžete také bezpečně použít peroxid vodíku, glycerin, dětský olej nebo minerální olej. Někteří lidé si přidávají esenciální oleje s antibakteriálními vlastnostmi na pomoc proti bakteriím, které mohou být přítomny v důsledku překážky. Nicméně olivový olej se ukázal být účinný při rozpouštění překážky sám o sobě. Vyzkoušejte jednu nebo dvě kapky oleje na kůži a zkontrolujte, zda nedojde k podráždění před nakapáním do uší. Pak přidejte do zahřátého olivového oleje 4 kapky některého z následujících esenciálních olejů:

  • česnekový olej
  • eukalyptový olej
  • levandulový olej – je bezpečný pro děti
  • oreganový olej
  • olej z třezalky tečkované

Pokud jste smíchali olivový olej s některým z esenciálních olejů, naberte kapátkem malé množství této směsi. To vám pomůže dostat potřebné množství oleje do ucha a bude to mnohem jednodušší než se pokoušet nalít olej přímo do ucha. Použijte jen pár kapek, které se vsáknou do ušního mazu. Držte hlavu nakloněnou na stranu pět až deset minut, abyste zabránili úniku oleje. Můžete si připravit kapesník vedle ucha a zachytit všechen zbývající olej, který vyteče ven, když narovnáte hlavu.

Je možné, že olivový olej bude fungovat v jediné aplikaci. Měli byste se pokusit tento postup opakovat dvakrát až třikrát denně přibližně tři až pět dnů. To by mělo stačit na rozpuštění a rozbití překážky.

Olivový olej může změkčit překážku, ale některé případy vyžadují více péče, než se ji skutečně podaří rozpustit. Můžete zkusit zavlažovat postižené ucho – použijte stříkačku s gumovým koncem, nakloňte hlavu a jemně vstříkněte ohřátou vodu do kanálku postiženého ucha. Buďte velmi jemní, protože si můžete poškodit bubínek, pokud budete vstřikovat vodu příliš prudce. Pro lepší výsledek můžete vytáhnout ucho nahoru a dozadu, abyste tak narovnali zvukovod.

Nehrajte si na hrdiny. Když proces změkčování překážky a zavlažování ucha nepomůže, pak navštivte lékaře. Ten má k dispozici několik metod pro bezpečné odstranění překážky.

Zdroj: článek Co na bolest ucha

Příběh

Ve svém příspěvku RECEPT NA NÁPOJ Z ALOE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Babička.

Dobrý den,mám prosbu,potřebovala bych recept na domácí výrobu nápoje z Aloe.Mám metabolický syndrom,to znamená vyský tlak,cukrovku a cholesterol.Slyšela jsem že nápoj z Aloe je úžasný.Děkuji za recept.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Redakce krasojizda.

Dobrý den, domácí výroba nápoju z aloe se obecně nedoporučuje, protože aloe obsahuje také látky, které ve vyšším množství způsobují průjmy, připadně dávení. Těchto látek je aloe prodávaná v obchodech již zbavena. Druhým a důležitějším důvodem je skutečnost, že aloe ztrácí účinné látky již několik hodin po sklizni. Nejdůležitější z nich jsou polysacharidy, které určují biologickou aktivitu aloe vera - jinými slovy její kvalitu. Zachování těchto látek při domácí výrobě je zcela nemožné. Zpracováním doma v hrnci by jste sice měla šťávu z aloe, ale zbavenou všech účinných látek, které jsou organismu prospěšné. Jedním z dalších důvodů je náročnost pěstování aloe, která potřebuje hodně slunce a tepla, jedině tak je schopna nabídnout požadovanou kvalitu. To bohužel v našich podmínkách není možné. Pokud tedy chcete pro sebe udělat něco dobrého, doporučuji zajít do lékárny a pořídit si některý z již hotových výrobků, např. Activ aloe od značky Barnys je nepochybně tím nejlepším, co trh nabízí. Jako jediný výrobek garantuje více než 10% účinných látek ve svém obsahu. Ve srovnání s jinými výrobci, kteří uvádějí max. 5% nebo dokonce neuvádějí nic. Active Aloe je garantovaná kvalita s nejvyšší biologickou aktivitou, více informací o této aloe najdete na https://www.activaloe.cz. To samé se týká i pro aloe mast výroba doma. Účinnou mast z aloe vera si sami svépomocí prostě doma nevyrobíte.
Hezký den, Jana

Zdroj: příběh Recept na nápoj z aloe

6 způsobů, jak zvládnout vymírání kvasinek

1. Změny stravy provádějte postupně

I když je přechod na čistý a zdravý stravovací plán nepochybně chytrý tah, možná bude lepší provádět změny postupně, než náhle začít s extrémní detoxikační dietou nebo očistou. Někteří praktici, kteří kandidu léčí, doporučují postupný přechod na dietu, která každý den obsahuje méně cukru a méně sacharidů, než náhle přejít na stravu bez cukru a obilovin.

Pokud užíváte vysoké dávky probiotik nebo antimykotik, možná budete chtít snížit dávku, abyste snížili množství toxinů uvolňovaných do vašeho těla.

Jak již bylo řečeno, někteří lidé udělají nejlépe, když se vrhnou přímo na očistu a dietu proti candidě; je to nakonec individuální volba a závisí na vaší reakci. Před provedením změn ve stravě se určitě poraďte s certifikovaným dietologem nebo odborníkem na výživu.

2. Pokračujte v dietě Candida

Můžete být v pokušení přestat a vrátit se ke svému starému způsobu stravování; z dlouhodobého hlediska to však pouze zhorší základní problém přemnožení plísní candida. Pokračujte ve stravě s vysokým obsahem bílkovin a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny a omezte obiloviny, mouku, ovoce, cukr a alkohol (nejčastější pachatelé, kteří způsobují kandidu).

Nejlepší potraviny pro udržení těla v čištění od přebytečné kandidy a endotoxinů, jsou:

  • jablečný ocet;
  • kysané zelí a další kvašená zelenina;
  • zelená zelenina a zelené nápoje;
  • kokosový olej;
  • manuka med;
  • česnek;
  • mletá chia a lněná semínka;
  • neslazená brusinková šťáva;
  • fermentované mléčné výrobky;
  • koření jako kurkuma a skořice.

Strava by měla obsahovat hodně čerstvé bio zeleniny (ideálně dušené), ale na určitou dobu omezte škrobovou zeleninu, jako je mrkev, ředkvičky, řepa, sladké brambory a normální brambory. Můžete také jíst saláty vyrobené z listové zeleniny nebo hořké zeleniny přelité jen trochou kokosového oleje a jablečného octa (nebo citronové šťávy). Pokračujte v konzumaci fermentované zeleniny a kefíru, abyste pomohli tělu zůstat v rovnováze a udržet candidu na uzdě.

Nezapomeňte také pít hodně vody, abyste pomohli tělu vyloučit endotoxiny z vašeho organismu.

3. Užívejte doplňky stravy, které podporují imunitní systém

Níže uvedené doplňky jsou užitečné pro zvládnutí příznaků diety Candida, protože doplňují užitečné bakterie ve vašem střevě, zmírňují zánět a pomáhají odstraňovat endotoxiny z vašeho organismu:

  • Glutathion, kyselina alfa lipoová (ALA) a n-acetyl cystein (NAC);
  • Kurkumin, který je protizánětlivou složkou kurkumy;
  • Quercetin, antioxidant, který pomáhá snižovat zánět;
  • Ecklonia Cava (extrakt z hnědé

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Vymírání kvasinek příznaky

Příběh

Ve svém příspěvku VÝROBA DOMÁCÍHO ŠAMPONU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ilona.

Zkusila jsem šampón z jedlé sody. Jelikož jsem si chtěla udělat jen malé množství, přísady jsem dávkovala od oka. Míchala jsem sodu s bylinkovým odvarem. Doplnila jsem to pro vůni éterickým olejem. Dopadlo to výborně. Mylo to fantasticky. Krásně to vonělo. Vlasy jsou maličko tvrdší, zejména na barvených vlasech (nechávám je odrůst). Přelila jsem je vodou s citrónem, což stav určitě zlepšilo. Mám velmi dobrý pocit na vlasové pokožce, která trpěla občas lupy, ale ne příliš. Z éterických olejů jsem přidávala levanduli, tee tree, cypřiš.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.

DOBRÝ DEN,
CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT V JAKÉM POMĚRU JSTE DÁVALA SUROVINY NA VÝROBU ŠAMPONU.
DĚKUJI

VÁVROVÁ

Zdroj: příběh Výroba domácího šamponu

Nejznámější éterické oleje a jejich použití

Levandulový olej - jeden z nejoblíbenějších olejů u nás, zmírňuje nervozitu a uklidňuje smysly, migrény, nespavost, závratě, revma, desinfikuje ústní dutinu, svědění pokožky, dermatitidy, ekzémy, odřeniny, spáleniny, záněty prsou při kojení, repelent proti hmyzu

Citronový olej - osvěžující, vhodný při duševní námaze, infekce dýchacích cest, trávení, tlak, bolesti hlavy

Pomerančový olej - uklidňuje, osvědčil se při nervozitě a depresích, harmonizuje psychiku, trávení

Tymiánový olej - jeden z nejsilnějších antibakteriálních a antiseptických olejů, kašel, chřipka, rýma, nachlazení, bronchitidy, infekce v ústech, infekce močového ústrojí, trávení, průjmy, poštípání hmyzem, povzbuzuje chuť k sexu

Tea Tree - velmi známý všestranný olej, podpora imunity a dýchacích cest při infekcích, chřipka, nachlazení, bronchitida, kašel, astma, podporuje pocení, bradavice, opary, akné, poštípání hmyzem, hojení jizev

Eukalyptus - posiluje imunitu, chřipka, nachlazení, repelent proti hmyzu

Rozmarýnový olej - uvolňuje napětí a povzbuzuje psychiku, podporuje paměť, zvyšuje koncentraci

Další esenciální oleje najdete zde: 100% čisté éterické oleje

Zdroj: článek Mocná síla léčivých esenciálních olejů, použití a dávkování

Příběh

Ve svém příspěvku DOMÁCÍ VÝROBA ŠAMPONU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kristepane.

Kdyby dotycny vedel, ze umele kortikoidy se vyrabej z solanum tuberosum nebo hlavne solanum aviculace.. a hormony pohlavni ze soji...tak by nepsal takovyhle blbosti. Ovsem vyroba po domacku je bohuzel z tech latek nemozna..

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Domácí výroba šamponu

Domácí kopřivový šampon na rychlý růst vlasů a proti vypadávání vlasů u mužů

K výrobě kopřivového šamponu budeme potřebovat jeden hrnek destilované nebo pramenité vody, tři polévkové lžíce sušených kořenů z kopřivy anebo 1/4 hrnku čerstvého kořene z kopřivy. Dále budeme potřebovat 1/3 hrnku tekutého mýdlo Castilie, na špičku lžičky mandlový olej, 25 kapek olej z levandule (levandulový olej), jedna polévková lžíce Aloe vera gel. Ve skleněném hrnci přivedeme vodu k varu. Pak to stáhneme z plotýnky, přidáme bylinky, přikryjte hrnec pokličkou a necháme směs louhovat 20 minut. Pak to scedíme a necháme kapalinu zcela vychladnout. Až bude odvar z kořene kopřivy chladný, tak ho smícháme s přírodním tekutým mýdlem Kastilie. K tomu přidáme mandlový olej, levandulový olej a gel z aloe vera. Po důkladném smíchání se šampon slije do skleněné nádoby, kterou dobře uzavřenou skladujeme v chladničce. Tento domácí šampon z kopřivy neobsahuje žádné konzervační látky, takže nemusí být stabilní, jako kupovaný šampon, proto ho skladujeme v temnu a chladu, bez přístupu vzduchu. Na mytí si vždy trochu odlijeme do malé skleněné lahvičky nejvýše a tři až čtyři dny. Domácí kopřivový šampon je třeba před každým použitím dobře protřepat. Kopřivový šampon účinkuje jemně, a nevytváří příliš pěny. Domácí šampon z kořene kopřivy podporuje silný a rychlý růst vlasů. Také oddaluje plešatění a vypadávání vlasů u mužů. Kořen z kopřivy totiž brání přeměně DHT na testosteron v okolí vlasových cibulek a tím přímo bojuje proti vypadávání vlasů u mužů.

Šampón z jedlé sody

Tyto úžasné způsoby, jak ušetřit peníze s jedlou sodou se týkají i šamponu. Jedlá soda je domácí zcela neškodný produkt, který se dá koupit i v gigantickém tříkilovém balení za stovku (nejlevnější jedlá soda cena). Jedlou sodu používám na všechno, včetně šamponu! Největší přínos po použití jedlé sody je, že to opravdu pomáhá zbavit se nahromaděných nečistot, které usadí na pokožce hlavy i kupříkladu od jiných výrobků pro péči o vlasy. U tohoto šampon nesmíte zapomenout své vlasy opláchnout od jedlé sody s vodou s octem. Jedině tak budou vaše vlasy lehké a načechrané jako vždycky. Sama jedlá soda má totiž tendenci vlasy narovnávat a hlavně vysušovat. Zde je návod, jak si z jedlé sody uděláte domácí šampon, který bude stačit na několik umytí. Smíchejte 1/2 šálku jedlé sody s 3 šálky vody. Šampon s jedlou sodou skladujte v plastových nebo skleněných nádobách. Můžete si také připravit pokaždé čerstvou směs na mytí vlasů. V takovém případě smíchejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a jeden šálek teplé vody. Až budete připraveni k použití, tak to

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Domácí šampon

Příběh

Ve svém příspěvku DOMÁCÍ VÝROBKY Z ALOE VERA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milča.

Jako jeden z receptů na domácí výrobek z aloe vera je domácí tinktura na záněty a bolesti pohybového aparátu. Domácí tinkturu z Aloe Vera připravíme z Francovky, Acylpyrinu a tří listů aloe vera. Budeme potřebovat dvě lahvičky Alpy, 20 Acylpyrinů, a tři větší listy aloe vera. Do sklenice nalijeme Alpu, ve které rozpustíme Acylpyrin a přidáme do ní na malé kostičky nakrájené listy čerstvé Aloe vera. Celé to uzavřeme a necháme týden ve stínu luhovat. Pak se vzniklou tekutinou promazáváme bolestivé klouby a svaly. Zabírá to skvěle.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Domácí výrobky z aloe vera

Recept na domácí výrobu

Výroba domácího peelingu není vůbec složitá, zde je několik tipů na kávový peeling:

Základní recept

Do misky nasypte trochu mleté zrnkové kávy a zalijte horkou vodou. Nechte vystydnout a použijte nejen na tělo, ale i na obličej. Aplikujte ve sprše jemnými krouživými pohyby na čistou pokožku. Jemná masáž pokožku prokrví. Následně opláchněte teplou vodou. Jedná se o domácí peeling vynikající na černé tečky.

Kávový peeling na obličej

Budete potřebovat 50 ml pleťového krému, 1 ml esenciálních olejů (například mandlový, meruňkový, olivový) a 1 lžíci nahrubo mleté kávy. Všechny ingredience smíchejte v misce a směsí lehce promasírujte dobře očištěnou a navlhčenou tvář. Vynechejte partie okolo očí a rtů, poté dobře omyjte.

Kávový peeling se skořicí

Na tento peeling budete potřebovat 5 lžiček mleté zrnkové kávy, 1 lžičku skořice, 1 lžičku medu, trochu horké vody a 7 lžiček sprchového gelu. Kávu zalijte horkou vodou a do vytvořené husté pasty postupně přidejte skořici, med a sprchový gel. Směs naneste na celé tělo a krouživými pohyby vmasírujte do pokožky, tento peeling je velmi účinný proti celulitidě.

Kávový peeling s olivovým olejem

Budete potřebovat 5 lžiček mleté zrnkové kávy, 5 lžiček cukru a 1 šálek olivového oleje. Všechny ingredience smíchejte v jedné misce a vetřete do pokožky. Nechte působit asi 10 minut a poté omyjte.

Zdroj: článek Domácí peeling z kávy

Příběh

Ve svém příspěvku DOMÁCÍ VÝROBA KOSMETIKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bára.

Začínající blog o vyzkoušených receptech na domácí výrobu kosmetiky! :-)
https://belnatura.blogspot.…

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Domácí výroba kosmetiky

Použití

Omega-3 mastné kyseliny se využívají u níže uvedených problémů.

Vysoká hladina cholesterolu a triacylglycerolů

Eskymáci a lidé, kteří jedí hodně mořských ryb, mají vysoký HDL cholesterol (dobrý) a nízkou hladinu triacylglycerolů (krevní tuky). Několik studií prokázalo, že suplementace rybím olejem snižuje hladinu triacylglycerolů a zlepšují poměr HDL/LDL cholesterolu.

Hypertenze – vysoký krevní tlak

Asi 17 studií potvrdilo, že příjem cca 3 g rybího oleje denně může snížit krevní tlak u neléčené hypertenze.

Srdeční choroby

Klinické zkušenosti ukazují, že příjem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA pomáhá snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Ukázalo se, že rybí olej u lidí, kteří prodělali infarkt myokardu, snižuje riziko úmrtí na další srdeční příhodu, snižuje riziko mozkových příhod a vznik srdečních arytmií. Rovněž zabraňuje rozvoji aterosklerózy a vzniku plaků na cévních stěnách. Osoby, které užívají léky proti srážení krve a prodělaly hemorhagickou mozkovou příhodu by se však měly před užíváním rybího oleje obsahujícího omega-3 mastné kyseliny poradit s lékařem.

Diabetes mellitus – cukrovka

Lidé trpící diabetem mají často sníženou hladinu triacylglycerolů a HDL cholesterolu. Rybí olej může pomoci snížit hladinu krevního tuku a zvýšit hladinu HDL cholesterolu a tím zlepšit klinický stav lidí trpících diabetem. Jiný typ omega-3 mastných kyselin jako ALA (například z lněného oleje) nemusí mít stejný účinek jako rybí olej.

Alergie

Pro svůj protizánětlivý účinek jsou omega-3 mastné kyseliny vhodné u všech forem alergií – sezonní rýma, astma bronchiale, ekzémy a podobně.

Revmatoidní artritida (RA)

Většina klinických studií se soustřeďuje na problematiku revmatoidní artritidy (autoimunní onemocnění postihující klouby). Několik studií ukázalo, že rybí olej redukuje symptomy RA, tedy bolesti kloubů a ranní ztuhlost kloubů. Nebylo však prokázáno zastavení progrese onemocnění, pouze zmírnění jeho příznaků. Některé studie ukazují pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin na artrózu (degenerativní onemocnění kloubů).

Makulární degenerace sítnice

Většina studií naznačuje, že konzumace rybího tuku (to je omega-3 mastných kyselin) má preventivní účinek na vznik makulární degenerace sítnice.

Osteoporóza

Některé studie ukazují, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají se zvýšením hladiny vápníku v organismu a zlepšují pevnost kostí. U lidí s nedostatkem některých esenciálních mastných kyselin je tedy větší pravděpodobnost úbytku kostní hmoty.

Deprese

Omega-3 mastné kyseliny jsou účinné proti depresím, zejména snižují jejich příznaky. Tyto kyseliny jsou mnohdy účinnější než antidepresiva. Deprese je závažn

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Zdravé omega-3 mastné kyseliny

Domácí výroba séra z vitamínu C

Dalo by se říci, že ideálním tipem je domácí výroba séra z vitamínu C, a to z jednoho prostého důvodu – je cenově dostupné. Celkové náklady na výrobu tohoto séra jsou nižší, než když si zakoupíte komerčně dostupné přípravky, které navíc ani nemusí obsahovat dostatečné množství vitamínu C, což má pak za následek dlouhodobé léčení. Takže pokud si toto sérum vyrobíte doma, máte jistotu, že bude obsahovat dostatečné množství vitamínu C a rychleji uvidíte hojivější účinek.

Výroba séra:

  • Kupte si vitamín C v prášku, který je k dostání téměř ve všech obchodech.
  • Smíchejte malé množství prášku s destilovanou vodou, nejlépe studenou.
  • Směs promíchejte v zavřené láhvi.
  • Sérum vitamínu C oxiduje velmi rychle, je tedy důležité, aby bylo uchováno uzavřené v chladu. Vždy je lepší vyrobit menší množství séra, protože jeho životnost je pouhých 5 dní. Poté si musíte vyrobit nové.
  • Zároveň je důležité vyzkoušet si na malém místě, jak sérum působí na vaši pleť, protože každá pokožka je jiná. Některé typy pokožky snesou větší množství vitamínu C a některé menší. Vždy je lepší začínat s menším množstvím a posléze zvyšovat dávkování vitamínu C. Předejdete tím podráždění pokožky.
  • Vždy když použijete sérum z vitamínu C, nevystavujte se ihned slunečnímu záření.

Zdroj: článek Domácí vitamínové sérum na pokožku

Příběh

Ve svém příspěvku DOMÁCÍ VÝROBA MASTÍ Z ALOE VERA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kristyna .

Prosím kdo poradí jakpřipravyt mast z aloe vera na popraskane dlane ani lekar si nevi rady hrozi ozařovani a to se mi moc nelíby. Předem dekuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Pavla.

Rozehřát domácí sádlo,přes odšťavňovač vymačkat šťávu z aloe vera a přidat k sádlu a pořádně promícháme,musí se to vše spojit,pak dát do lednice a používat dle potřeby.A já na praskliny používám Lipobase je to 100% účinné,je potřeba toho vyzkoušet víc

Zdroj: příběh Domácí výroba mastí z aloe vera

Výroba propolisu

Výroba propolisové masti

Ingredience: jeden z těchto tuků – lékařská vazelína, sádlo, nebo bambucké máslo, dále propolisová tinktura (1 pětina množství v poměru k množství tuku)

Postup: Do vodní lázně vložíme nádobu, v níž pozvolna rozpustíme tuk, nakapeme tinkturu a zhruba při 50, 60 °C jemně mícháme, dokud cítíme, že se ještě líh z tinktury neodpařil. Po odpaření odstavíme, nalijeme do nádobky, kterou po vychladnutí uložíme do lednice.

Výroba tinktury

Ingredience: alespoň 60% líh k vnitřnímu užití, najemno nakrájený propolis

Postup: Ingredience promícháme, vložíme do tmavé skleněné lahvičky, necháme louhovat při pokojové teplotě cca 20 dnů. Občas protřepeme. Po uplynutí této doby přecedíme přes plátno.

Výroba propolisového másla (vhodné i pro děti)

Ingredience: 250 g másla, 60 g propolisu

Postup: Máslo zvolna rozpustíme, do něj vložíme nakrájený propolis a mícháme, dokud se nerozpustí. Můžeme přecedit. Po mírném vychladnutí nalijeme do sklenice, kterou uchováváme v lednici. Toto máslo pomáhá při léčení zápalu plic, podporuje vykašlávání, tlumí suchý kašel. Užívá se 1 lžička třikrát denně a je velmi vhodné i pro děti. U dětí se dá toto máslo při mírném kašli použít například do teplého mléka, nebo jen tak lžičku na jazyk, nechat rozpustit – „pohladí“ jim sliznici krku a stimuluje jejich imunitu. Při těžších formách potíží s průduškami se užívá i 2 měsíce. Ale skutečně záleží na konkrétním problému. Někdo může mít na propolis alergii, je nutno brát v potaz i tuto možnost.

Surový, nijak nezpracovaný propolis se používá spíše při bolestech zubů, na bradavice a podobně.

Pro vnitřní užití je lepší propolisová tinktura. Neředěná tinktura se užívá pod jazyk, kde se lépe vstřebává. Ale pozor, obsahuje alkohol, který na sliznici pálí, je tedy vhodnější ředit vodou.

Zdroj: článek Propolis a jeho využití

Poradna

V naší poradně s názvem TABLETKY NA PŘIBÍRÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamča.

Někdo chce hubnout a někdo se zase naopak snaží přibrat. Pro případy, kdy chcete přibrat a chcete na to užívat nějaké tabletky na přibírání, tak doporučujeme zakoupit si Pangamin, který podporuje chuť k jídlu a zároveň zásobuje tělo důležitými vitamíny řady B.
Pod názvem Pangamin známe již řadu let zpracované tablety s obsahem pivovarských kvasnic, které vznikají jako vedlejší produkt při výrobě piva. Již od starověku se pivovarské kvasnice používaly při nedostatečné stravě. Nicméně je tehdy užívali pouze lidé z prostředí pivovarů, nebylo je možné déle uchovávat.
Pangamin je v prvé řadě znám jako bohatý zdroj vitamínů skupiny B. Vždyť i po něm je pojmenován jeden z vitamínů této skupiny - vitamin B15 neboli kyselina pangamová. Kromě těchto vitamínů obsahují celou řadu minerálních látek - vápník, fosfor, draslík, hořčíkči sodík a stopových prvků - železa, manganu, mědi, zinkuči jódu. Minerály jsou také významným zdrojem esenciálních aminokyselin či nenasycených mastných kyselin.
Pivovarské kvasnice jsou doporučovány při celé řadě nemocí jako doplněk - při zvýšené tělesné i duševní zátěži (obsahují vysoce cenné a biologicky dobře dostupné bílkoviny), při hojení zánětu jaterči při radioterapiích při onkologických onemocněních. Rovněž velmi důležitá je jeho role při podpoře trávení díky obsahu vitamínů skupiny B.
Tyto vitamíny podporují trávení. Jejich nedostatek v žaludečním traktu zhoršuje metabolický proces. Pangamin má pozitivní vliv na obnovu střevní mikroflóry a tím i podporuje zvýšení imunity. V některých případech, pokud je trávení oslabené a je spojené s nedostatkem bifidobaktérií v žaludečním traktu, může užívání Pangaminu ve velkých dávkách vyvolat nadýmání a zažívací potíže. V tomto případě je třeba upravit dávkování, ale v užívání Pangaminu pokračovat, neboť zde je právě potřeba užívání důležitá.
Vitamíny ze skupiny B rovněž pomáhají při tvorbě hormonů, demenci, alkoholismu, chronické artritidy či kardiovaskulárních chorob. Užívání pangaminu je užitečné jako prostředek pro zlepšení spánku, nervozityči pocitu únavy. Samotný pangamin (bez dalších přídavných složek) je vhodný i pro ženy v období těhotenství i děti.
Pivovarské kvasnice i přes nové a nové doplňky stravy zůstávají pro nás vhodným i cenově dobře dostupným doplňkem stravy plným vitamínů, minerálů a stopových prvků a také jako tabletky na přibírání.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Tabletky na přibírání

Vavřínový olej

Listy stromu vavřínu obsahují až 3 % esenciálních olejů, z nichž je polovina cineol. Tyto listy obsahují sliz a tříslovinu. Bobule vavřínu obsahují až 4 % esenciálního oleje s podobnými prvky jako listy a kromě toho ještě dalších 26 % mastných olejů. Léčba bobkovým listem uklidňuje žaludek a stimuluje tvorbu trávicích sekretů. Listy vavřínu se suší ve stínu. Sušené vavřínové listy se používají k ochucení těžko stravitelného masa, ryb, okurek, sleďů, také se používají do polévek, do želé a do octu kvůli aromatizaci jako bobkový list nebo nové koření. Antiseptický účinek vavřínového oleje a jeho schopnost podpořit krevní oběh je důvodem, proč se také přidává do mastí pro změkčení. Jedná se o masti na vředy a na kožní onemocnění. Vavřínový olej se také přidává do masážních krémů pro sportovní zranění, stejně tak v čisté formě pro veterinární medicínu, kde se tento olej používá na vemena u zvířat. Vavřínový olej se také používá v kosmetice pro aromatizaci výrobků. Odvar z vavřínových listů ve vaně uvolňuje od bolesti těla. Nejčastějšími oblastmi pro pěstování vavřínu je Sýrie, Itálie, Řecko a Turecko.

Zdroj: článek Léčivé oleje

Příběh

Ve svém příspěvku KONOPNÝ OLEJ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jsem Jennifer Onno.

Konopný olej je rostlinný olej získávaný lisováním semen rostlin rodu konopí (Cannabis). Olej lisovaný za studena je tmavě až světle zelený, s příjemnou oříškovou chutí a vůní. Čím tmavší barvu olej má, tím se chuť a vůně blíží k "travnatější".
Rafinovaný konopný olej je čirý a bezbarvý, se slabou vůní a chutí, a postrádá přírodní látky - vitaminy a antioxidanty. Rafinovaný olej se používá hlavně pro výrobky k péči o tělo. V menší míře však také nachází uplatnění také při výrobě mýdel, šamponů a čisticích prostředků.

Konopný olej má vysokou nutriční hodnotu díky poměru omega-6 a omega-3 esenciálních mastných kyselin 3:1, což odpovídá rovnováze vyžadované lidským tělem.
Konopný olej se vyrábí z "nedrogových" (technických) variet konopí setého (Cannabis sativa).
https://cs.wikipedia.org/wi…

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Konopný olej

Jak tedy olej správně používat?

Éterické oleje se ve vodě nerozpouští, ale potřebují tuk. Výborně se proto bude hodit například mléko, med nebo krém.

Koupel osvěžuje tělo i mysl, svou vůní působí na všechny smysly, povzbuzuje nervový systém, navozuje pocit pohody, odplavuje nečistoty, proto se po dobré koupeli cítíme jako znovuzrození.

Příprava koupele: Do mléka nebo medu nakapeme cca 5-7kapek oleje, směs pak vylijeme do vody. U malých dětí stačí 1-2 kapky.

Masáž může být buď lokální nebo celková. Použité éterické oleje pak pronikají pokožkou, stimulují její funkce a funkce spřízněných orgánů. Vůně pak aktivují centra v mozku a začne koloběh ozdravných či hojivých procesů.

Příprava oleje pro masáž: přidejte 3 – 5 kapek éterického oleje do masážního oleje nebo krému (nejlépe čistý bez dalších bylinných přísad).

Obklady bývají studené, teplé nebo horké, podle potřeby. Obklad si připravíme tak, že 2-3 kapky esenciálního oleje přidáme do vody, promícháme a namočíme kousek látky, kterou přikládáme na postiženou oblast. Opakujeme zhruba 2-4 hodiny. Při horečce necháme uschnout v dlaních nebo na nohou.

Inhalace se často využívají při nachlazeních k uvolnění dýchacích cest a hlenů. Do převařené, jednu minutu odstáté horké vody, nakapeme éterický olej 1-3 kapky. Poté necháme páru stoupat směrem k obličeji a vdechujeme asi 10-15 minut. Opakujeme 2-3 x denně. Důležité je po inhalaci setrvat v teple.

Aroma lampa působí díky uvolňujícím se olejům na náš čich a smysly. Do aromalampy použijte pouze teplou vodu a do ní nakapejte éterický olej (2-3 kapky). Hořící svíčka pod lampou směs vody a oleje rozehřeje. Hlídejte dobu pobytu v místnosti, která by neměla přesáhnout 15-20 minut. Poté místnost vyvětrejte.

Vnitřní použití éterických olejů se většinou nedoporučuje, a pokud se k tomu rozhodnete, pak jen za určitým účelem a na vlastní riziko. Olej rozpustíte v medu nebo nakapejte na kostku cukru. Aplikované množství je 1-2 kapky.

Zdroj: článek Mocná síla léčivých esenciálních olejů, použití a dávkování

Příběh

Ve svém příspěvku 46 ESENCIÁLNÍCH ŽIVIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marta.

Rada bych se zeptala maminka ma velkou neuropatii,poradte co ji mam davat ,aby ji bylo lepe..moc dekuji p.Vesela

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh 46 esenciálních živin

Domácí výroba tinktury

Domácí výroba tinktury není náročná, ale je třeba ji vždy připravovat jen z čerstvých pupenů. Tinktura je vlastně alkohol, ve kterém je po určitou dobu naložena rostlinná část. Tinktura z pupenů se vyrábí naložením jednotlivých pupenů jednoho druhu stromu do směsi alkoholu a vody. Tinktury se musí vždy vyrábět jednodruhové. Teprve až po jejich výrobě je možné je společně spojovat. Alkohol při výrobě tinktury působí jednak při vyluhování účinných složek z pupenů, ale má také úlohu konzervačního činidla, takže tinktury díky tomu vydrží až dva roky. K domácí výrobě tinktury z pupenů se používá nejlépe čistá kvalitní vodka nebo i domácí pálenka, rum se použije pro zakrytí případné nechutné tinktury při její další výrobě.

Zdroj: článek Domácí recept na tinktury z pupenů stromů

Vliv esenciálních mastných kyselin

Jsou nezbytné pro tvorbu ochranného hydrolipidového kožního pláště. Pokud organismus trpí jejich nedostatkem, například kvůli špatné dietě, má kůže sklon k dehydrataci, zánětům a tvorbě černých a bílých teček. Zdrojem esenciálních mastných kyselin jsou rybí tuky či lněný olej. Většinu těchto látek je možno získat ze zdravé a vyvážené stravy, popřípadě jejich vhodnou suplementací. Některé z těchto látek bývají i součástí krémů a sér. Minerály můžeme pleti dodávat i pravidelným omýváním minerální vodou. Velmi dobrým zdrojem živin pro pleť jsou sladkovodní řasy spirulina či chlorella nebo speciální formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy.

Zdroj: článek Domácí vitamínové sérum na pokožku

Autoři uvedeného obsahu

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Jana Fábryová

 Mgr. Marie Svobodová


domácí výroba elixíru listů a kořene smetánky lékařské
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
domácí výroba esenciálního oleje
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.