Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

DRUHY BAREVNÝCH KONTAKTNÍCH ČOČEK


DRUHY BAREVNÝCH KONTAKTNÍCH ČOČEK je přesně to, o čem vás chceme informovat v našem článku. Barevné kontaktní čočky umožňují změnu barvy očí. Barevné kontaktní čočky dokážou viditelně zvýraznit přirozenou barvu očí anebo změnit jejich barvu úplně, například z hnědé na modrou. Barevné kontaktní čočky můžou buď umocnit kreativně vytvořený módní vzhled, nebo můžou být použity i při zvláštních příležitostech, jako jsou například různé karnevaly a podobně. Barevnými čočkami se dají zakrýt i různé jizvy na oku a na duhovce. Jenže nošení barevných kontaktních čoček v sobě představuje i určité nebezpečí, kterém je třeba vědět.


Jsou barevné kontaktní čočky bezpečné?

Ano, barevné kontaktní čočky jsou bezpečné, ale jejich zdravotní nezávadnost záleží na tom, jak se o ně staráte a jak je používáte. Je dobré, abyste před nákupem barevných kontaktních čoček navštívili svého očního lékaře nebo optika, který vám ukáže správné nasazování kontaktních čoček. Tím také zajistíte, jaký typ odstínu budete potřebovat a zároveň zjistíte, jak vám čočky sedí a jak jsou pro vás pohodlné a jestli vypadají přirozeně ve vašem oku.
Jako u běžných kontaktních čoček, tak i u barevných kontaktních čoček, nejsou žádné špatné následky pro vaše oči, pokud se budete řídit pokyny očního lékaře. Zejména záleží na době nošení a výměně kontaktních čoček. Pokud nosíte barevné kontaktní čočky pouze na zvláštních příležitostech a ne trvale, tak je to skvělá volba.

Zdroj: článek Barevné kontaktní čočky

Poradna

V naší poradně s názvem NEMOC RŮŽE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.

Dobrý den
prosím o radu jak se řeší prostředí, ve kterém se vyskytne nemoc růže (hlavně postel a osobní věci
nemocného), jestli je nutná desinfekce a jakým způsobem.
Děkuji předem za odpověď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Erysipel alias růže je zánětlivé onemocnění, které způsobují bakterie. Bakterie je živý organizmus, který dokáže přežít i mimo člověka, na různých předmětech, tkaninách i v tělesných tekutinách. Zničit tyto bakterie lze desinfekcí. Desinfekci lze provést při praní, kdy se zvolí velmi vysoká teplota 100°C a nebo pak kontaktně přímo na předměty se použije desinfekce v podobě tekutého ethanolu, který lze koupit v lékárně, ale i v drogerii, jako desinfekční prostředek na ruce. Kontaktních desinfekcí je celá řada, v lékárně si vyberete přesně tu, která bude vyhovovat vašim potřebám - na vytírání, i na utírání.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Nemoc růže

Studie taurinu

Studie taurinu byly provedeny na zvířecích mimoočních tkáních při proteinové stabilizaci. Zjistilo se, že taurin chrání proti laktátové acidóze, vnímání bolesti a modulaci zánětlivých drah. In vitro studie ukázaly, že taurin má za následek stabilizaci proteinů při tepelné denaturaci. Odborníci se domnívají, že denaturace bílkovin zvyšuje vazby lysozymu na kontaktních čočkách. Také může dojít ke snížení bílkovin na kontaktních čočkách.

Taurin chrání buňky centrálního nervového systému před hypoxií a laktátovou acidózou. Vysoké hladiny cytosolického taurinu vyvolávají anoxii a hypoxii. Laktátová acidóza způsobuje nežádoucí účinky pro nositele kontaktních čoček.

Uvolňování histaminu způsobuje klasické klinické příznaky alergického typu, jako je zánět spojivek, svědění a slzení. Slzy symptomatických a asymptomatických nositelů kontaktních čoček mají významnou úroveň histaminu, i když chybí jasná korelace mezi úrovní histaminu a nežádoucími očními reakcemi při nošení kontaktních čoček.

Jako součást klinického hodnocení několika víceúčelových kontaktních čoček byly testovány dva vzorce, které byly zcela totožné, s výjimkou přidání taurinu. Roztok 1 neobsahoval taurin a roztok 2 obsahoval 0,05 procenta taurinu.

V průběhu 90denního testovacího období nebyly zjištěny žádné rozdíly mezi skupinami, pokud jde o změny v pohodlí pacienta nebo ostrosti vidění. Byly ale zjištěny problémy s nadměrným slzením a svěděním očí.

Zdroj: článek Taurin a jeho role v oční biochemii

Poradna

V naší poradně s názvem LÁZNĚ PODĚBRADY HRAZENÉ POJIŠŤOVNOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marianna Strmeňová.

Dobrý den, bylo mi napsáno číslo na telefon, že mohu zavolat. Dneska pořád volám a nikdo mi to na čísle 325606500 nebere.
S pozdravem
Marianna Strmeňová

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pokud se nemůžete dovolat na uvedené číslo, tak využijte kontakt na Kateřinu Zelenkovou - Vedoucí ubytovací kanceláře, telefon: 325 606 542, email: zelenkova@lazne-podebrady.cz.
Jestli ani tam nepochodíte, tak si můžete stěžovat na nedostupnost kontaktních služeb přímo generálnímu řediteli Ing. Petu Valentovi, telefon: 325 606 501, email: valenta@lazne-podebrady.cz.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Lázně Poděbrady hrazené pojišťovnou

Zásady líčení pro nositelky kontaktních čoček

  • Líčení provádějte vždy až po aplikaci čoček. Čočku nejprve vyjměte z roztoku, ideální jsou bio-inspirované roztoky (např. Biotrue), které jsou k očím šetrné a respektují jejich přirozené vlastnosti. Čočky díky nim zůstanou vlhké až 20 hodin a tudíž v oku neřežou ani nepálí a nenutí k mnutí, a tím pádem se předejde riziku zanesení částeček kosmetiky do očí.
  • Používejte šetrnější kosmetické prostředky určené pro uživatele kontaktních čoček či pro osoby s citlivějšíma očima. Většina kosmetických prostředků od řasenek až po oční linky se nyní dají sehnat i ve variantě „sensitive“ nebo-li pro citlivé oči. Vhodné jsou tak pro nositelky čoček i pro ženy, které trpí na častější oční záněty nebo alergie.
  • Nenanášejte kosmetické prostředky na vnitřní okraj víček, protože by mohly znečistit povrch čoček. V případě, že jste milovnice očních linek, nanášejte ji na vnější okraj víčka, nikdy ji nemalujte přímo „do oka“. Hrozí nejen znečištění povrchu čočky, ale i poranění o hrot tužky.
  • Nepoužívejte kosmetické prostředky a řasenky k prodloužení řas obsahující drobná vlákna. Ty totiž mohou snadno z řasy odpadnout a dostat se do oka, kde mohou jednak znečistit čočku, ale způsobit i podráždění oka a jeho zarudnutí.
  • Během aplikace kosmetických prostředků ve spreji zavřete oči, aby se částice prostředků neusadily na čočkách. To platí především pro parfémy a laky na vlasy. Nepříjemné pak není jen usazení spreje na čočkách, ale i pálení očí, ke kterému by při zasažení očí okamžitě došlo.
  • Odličování provádějte vždy až po odstranění čoček z očí. Pouze tak zabráníte, aby se zbytky kosmetických prostředků dostaly na čočky. Kontaktní čočky pak opět uložte do pouzdra s bio-inspirovaným roztokem, který je přes noc i vydesinfikuje. Oči následně odlíčíte pomocí odličovacích ubrousků nebo polštářků, na které nanesete odličovací vodu nebo krém. Odličujte vždy jemnými pohyby bez silnějšího tření očí.

Pokrok v kosmetickém i oftalmologickém průmyslu celkově přispěl k většímu komfortu nositelek čoček. Bio-inspirované výrobky jsou jen dalším krokem k rovnováze s přírodou a mohou tak pomoci lidem udržovat nebo dokonce rozšiřovat jejich vlastní tělesné funkce. Ostrý zrak, dokonale nalíčené oči a nulové zdravotní potíže, tak vypadá současnost ve spojení čoček a líčení.

Zdroj foto: ielement

Zdroj: článek Kontaktní čočky nebrání líčení, ale je dobré dodržovat jisté zásady

Poradna

V naší poradně s názvem SEDMIDENNÍ DETOXIKAČNÍ PLÁN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michaela.

Dobrý den, mohu poprosit o plán 7denni detoxikace. Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Plán na první den
První den detoxikačního plánu začíná očistou střev. Lze použít například projímadlo Glauberovu sůl (epsomská sůl). Přidejte dvě až čtyři čajové lžičky soli (10 až 20 gramů) do 250 mililitrů vody. Může chvíli trvat, než se všechny krystaly rozpustí. Ale nečekejte příliš dlouho.
Sůl chutná velmi hořce. Chcete-li to zmírnit, stačí přidat trochu citronové šťávy. Poté slanou vodu po malých doušcích všechnu vypijte. Je také dobré mít připravenou sklenici vody k následnému vypláchnutí úst. Účinky se obvykle dostaví za hodinu, někdy až za tři. Připravte se, že následující hodiny strávíte převážně na WC, a proto si na to zvolte vhodný den, kdy budete moct být doma.
Mimo této slané vody v prvním dni nic jiného nejezte ani nepijte. Nepropadejte pocitu trýznění, bavte se tím a dělejte lenošivé zábavné činnosti.

Druhý den
Nejdůležitější věcí pro druhý den, jsou tekutiny. Tekutiny je důležité doplňovat i mimo tento režim, ale po prvním detoxikačním dni je to zcela zásadní. Během celého druhého vypijte tři litry neperlivé vody a neslazených bylinkových čajů.
Druhý den je na jídelníčku i zelenina a žďabet ovoce. Zelenina se podává syrová, vařená nebo ve formě polévek a smoothies. Ovoce je v tento den povoleno jen v miniaturním množství, protože obsahuje fruktózu.

Třetí den
Třetí den našeho 7denního detoxikačního plánu patří vyvážené zásadité stravě. Polovinu talíře bude tvořit zásodotvorná zelenina. K tomu přidejte dostatek bílkovin (20 až 35 gramů čisté bílkoviny na hlavní jídlo) v podobě ryb a ořechů. Ryby připravujte v troubě nebo na kontaktním grilu.
Během dne vytvořte tři talíře, které postupně zkonzumujte. mezi hlavními jídly si dejte malý kousek vhodného ovoce. Dodržujte pitný režim z druhého dne.

4. až 7. den
Čtvrtý den se tělo již dostatečně zotavilo z očisty střev. Od čtvrtého dne v našem plánu přibyde dostatek pohybu. Věnujte v každém dalším dni 60 minut lehkému až středně těžkému cvičení. Ideální je zejména jóga, kdy cvičení nejen zpevní tělo, ale pomůže i vypnout a uvolnit se. Ve čtvrtém dni a ve všech dalších konzumujte jídlo podle předpisů z třetího dne a dodržujte pitný režim ze druhého dne.

Bližší informace včetně jídelníčku zjistíte v našem článku plán detoxikace na 7 dní: https://www.ceskaordinace.c…

Zdroj: příběh Detoxikační jídelníček

Výběr správné barvy

Barva kontaktních čoček, které vám budou vyhovovat, záleží na mnoha faktorech, jako je barva vlasů a pleti. Barva kontaktních čoček bude záviset také na tom, jakého vzhledu chcete dosáhnout. Efekt barevných kontaktních čoček může být buď jemný a přirozený nebo dramatický a odvážný.

Barevné kontaktní čočky pro světlé oči.

Jestli chcete změnit svůj vzhled jemnějším způsobem, tak si můžete vybrat barevné kontaktní čočky s vylepšeným odstínem, který definuje hrany duhovky a prohlubuje přirozenou barvu. Tyto čočky dokážou také smíchat vaši původní barvu s barvou čočky, takže pokud je vaše přirozená barva očí modrá a chcete experimentovat s úplně jinou barvou očí, tak můžete zvolit kontaktní čočky v šedé nebo zelené barvě. Ale jestli jste spíše pro dramatický vzhled, kterého si všichni hned všimnou, tak pak je dobré použít tak zvané teplé tónování.

Barevné kontaktní čočky pro tmavé oči.

Neprůhledné barevné odstíny jsou tou nejlepší volbou, jestli máte tmavé oči. Pro přirozené změny, byste měli zkusit lehčí medovou nebo oříškovou barvu čoček. Ale pokud chcete být opravdu výstřední, tak je dobré zvolit kontaktní čočky v živých barvách, jako je modrá, zelená nebo i fialová. Záleží také na vaší pokožce, pokud je tmavá, tak ji lze zkombinovat s jasnými barevnými čočkami a vytvořit tak nový vzhled, který vás bude fakt bavit.

Zdroj: článek Barevné kontaktní čočky

Příběh

Ve svém příspěvku OČNÍ OPERACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavlína K..

V březnu minulého roku, jsem podstoupila laserovou operaci obou očí na oční klinice v Horních Počernicích. Kdyby předemnou byla ještě jednou tato volba, tak bych neváhala. Je to super být bez brýlí a čoček.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Helena O..

Jsem na tom stejně, podstoupila jsem operaci na klinice Horní Počernice a výsledek je, že jsem naprosto bez dioptrií a konečně bez brýlí. Je bezva nebýt omezená při sportu čočkama, které mi v očích dost vadily.

Zdroj: příběh Oční operace

Doba použitelnosti a doba nošení kontaktních čoček

U kontaktních čoček panuje mnoho zmatku okolo intervalu jejich výměny a pak také okolo nutnosti jejich vyndávání z oka.
Doba použitelnosti čoček přesně řeší, za jak dlouho mají být čočky vyřazeny a nahrazeny novými. Doba použitelnosti se týká všech třech skupin čoček, jak jednorázových čoček, tak i čoček s častou výměnou a i čoček tradičních.
Doba nošení se zaměřuje na to, jak dlouho budou kontaktní čočky nošeny před jejich vyndáním. Denní nošení znamená, že by se kontaktní čočky měly nosit pouze přes den a na noc by měly být vyndány. Prodloužené nošení znamená, že čočky se mohou nosit po celou dobu dvou i více dnů a to i během spánku.
Jednorázové kontaktní čočky mohou být vyrobené buď pro denní, nebo i pro prodloužené nošení, v závislosti na oční fyziologii a potřebě uživatele.

Zdroj: článek Nejzdravější kontaktní čočky

Příběh

Ve svém příspěvku OČNÍ KLINIKA HORNÍ POČERNICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Miloš.

Ja jsem byl na této operaci minulý rok v dubnu, měl jsem -5 a -6, na klinice v Horních Počernicích, a jsem spokojený, i přes ty kritické tři dny po operaci by jsme neváhal na to jít znovu, kdybych se měl rozhodnout. Měl jsem na jednom oku poměrně vysoký astigmatismus a tak jsem měl ještě pár týdnů trochu problém se zaostřováním na to oko, hlavně při práci na PC, ale i to se upravilo.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie Dolanská.

Oční kliniku Horní počernice mi doporučila neteř, která tam byla na operaci minulé léto. Chvíli jsem váhala, ale nakonec jsem se objednala na vstupní vyšetření. Díky složitější vadě mi doporučili implantaci čoček. Operace proběhla bez komplikací, k mé náprosté spokojenosti. 

Zdroj: příběh Oční klinika horní počernice

Barevné kontaktní čočky cena

Náklady na výrobu barevných kontaktních čoček jsou výrazně vyšší než u běžných čoček. Vyšší cena se pak musí vykompenzovat skvělým pocitem z dokonalé změny image, kterou barevné kontaktní čočky bezesporu umožňují. Zde je seznam nejlevnějších barevných kontaktních čoček barevné kontaktní čočky cena.

Zdroj: článek Barevné kontaktní čočky

Příběh

Ve svém příspěvku OPERACE OČÍ - ZKUŠENOSTI S KLINIKOU HORNÍ POČERNICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Diana Humečková.

Zdravím, 17let mě trápí oči. Začínalo to pozvolna a se zhoršujícími se dioptriemi jsem se začala zajímat o možnosti jak se brýlí zbavit, jelikož to co na nose nosím jsou už pořádný popelníky a opravdu se mi to nelíbí. Proto bych se zde ráda optala, kde jste si nechali oči odoperovat? Zatím mám v hledáčku jen kliniku Horní Počernice, na kterou mě ségra lanaří,protože tam byla spokojená, ale ráda bych si poslechla i jiné názory. Předem dík.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Patrik.

To jsem netušil, že porod má takový vliv na zrak, já měl zrak špatný od střední, proto jsem se rozhodl, že bych se rád zbavil brýlí. Na stránkách kliniky Horní Počernice jsem se dočetl, že se to dá lejzrem operovat, když jsem přišel na konzultaci, tak mi doktor řekl, že mám příliš tenkou rohovku, tak u mě lejzrem není možné operovat, ale je u mne možná operace čoček. S doktorem jsem se na této variantě dohodl a nemůžu si vynachválit jak vidím, bylo to sice malinko dražší než jsem počítal, ale za ten výsledek to stojí.

Zdroj: příběh Operace očí - zkušenosti s klinikou Horní Počernice

Nechci se starat o čištění kontaktních čoček!

Ten, kdo se nechce zabývat čištěním kontaktních čoček má možnost vybrat si ze dvou možností. První z nich je koupit si kontaktní čočky s prodlouženým nošením na několik dní. Taková čočka se nasadí na oko a nechá se tam celý den i přes noc. Po uplynutí uvedené doby nošení, obvykle týden, se kontaktní čočky bez čištění rovnou vyhodí, když se vytahují z oka. Toto řešení má bohužel svou nevýhodu, protože noční nošení čoček není moc dobrý nápad. Ponechání čoček trvale na oku i během spánku znemožní oční rohovce dýchat a ta se začne bránit prorůstáním cévek, které ji pak nahradí potřebný kyslík. Při nočním nošení čoček rohovka začne být hůře průhledná a stává se také neoperabilní. Tyto změny na rohovce jsou nevratné. Nočním nošením čoček se rovněž může zvýšit riziko vzniku i jiných problémů s očima. Druhou možností a také nejzdravější jsou denní čočky, nazývané také jednodenní čočky, které se každou noc před spaním vyndají a ráno se nahradí novými.

Zdroj: článek Nejzdravější kontaktní čočky

Příběh

Ve svém příspěvku OČNÍ OPERACE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavlína K..

V březnu minulého roku, jsem podstoupila laserovou operaci obou očí na oční klinice v Horních Počernicích. Kdyby předemnou byla ještě jednou tato volba, tak bych neváhala. Je to super být bez brýlí a čoček.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Janina.

Podle mé zkušenosti operace očí nebyla bolestivá a to jak se mi zlepšil život po operaci bych přála každému kdo chce být bez brýlí nebo čoček.

Zdroj: příběh Oční operace

Nejúčinnější čištění kontaktních čoček

Pamatujte si, že nejúčinnější čištění kontaktních čoček je metoda tření a máchání v proudu víceúčelového desinfekčního prostředku a pak jejich uložení do čerstvého roztoku pro uchování kontaktních čoček.

Zdroj: článek Nejzdravější kontaktní čočky

Příběh

Ve svém příspěvku SEBOROICKÁ POKOŽKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.

Dobrý den,mám raké problém s pokožkou vlasů-už zhruba 8 měsíců.Začalo to přecitlivělou,bolavou,drsnou kůží hlavy plus drsné vlasy na dotek.Pak začaly vlasy více vypadávat a pokožka vlasů byla čím dál více sušší a vlasy také, a začaly se tvořit pevně držící tuhé větší lupy.Vypadávající vlasy měly u kjořínku jakousi vrstvu kůže či mazu.Byla jsem u tří kožních lékařů,gynekologa a svého lékaře na vyšetření krve a moči.První kožní nepoznal,co to je a dal mi kortikoidy,ty jsem brala jen 4 dny.Druhý kožní řekl seborrhoická dermatitida,ale dal m i jenobyčejnou mastičku se slunečnicovým olejem,recept od něj,bez léčiv,která mi alespoň ulevila od suchosti pkožky i vlasů.Třetí lékař řekl také SD a předepsal mi salycilovou mast a dehtový šampon.Dehtový š. již používám asi 2 měsíce jednou týdně(nejprve se umyji 2krát dětským šamponem a nakonec dám ten dehtový,nechám chviličku působit a smyju a už nic)Občas používám už asi 3 měsíce střídavě odvar z kořenwe kopřivy a odvar z řepíku,což mi pomohlo také,ale po delší době se mi zdá,že to pokožku opět více vysušuje,takže teď raději vysazuji..Pokožka se zlepšila,ale stále je velmi citlivá,suchá,vlasy také a v občasných intervalech více vypadávají.Nevím si s tím rady.krev mám v pořádku(měla jsem zvýšené eozynofyly,ale alergické vyšetření negativní,druhý odběr krve již ok),gynekolog mi dal HA Diane 35,ačkoli to má omezovat tvorbu mazu a jáí mám kůži spíše suchou..A výše zmínění kožní to považují za hotovou věc.Já však věřím,že problém mohu odstranit.Příčiny vidím i ve velkém stresu a horší výživě za uplynulý rok(přestěhovala jsem se do Prahy,stres s hledáním zaměstnání,v rodině..)a také příliš nejím maso,jen občas..Možná byly příčiny i v používání příliš vlasové kosmetiky a fénování vlasů(to jsem již obojí vypustila...)Budu velmi ráda,pokud byste mi v něčem mohl poradit.Děkuji moc předem:)

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Martina.

Dobrý večer, měla jsem podobný problém a stejné zkušenosti s léčbou. Já byla zoufalá, k tomu jsem měla neustále záněty spojivek. Téměř každý lékař mi řekl, že mám nejspíš alergii, ale na co nevěděl. Ale taky jsem měla růžovku, lupenku...Po dvou letech si troufám říci příčinu-Aderma, krém pro atopiky. Ten mi způsoboval záněty spojivek a nejspíš i šílenou rekci na okraji vlasové části hlavy. Jak prosté a hlavně by Vás to nenapadlo! Dáváte si pozor a proto používáte prostředky pro alergiky...omyl! Dále pozor na nový Taft, tužidlo na vlasy a barvy na hlavu Wella. Vše jsem pak opustila a jsem bez problémů. Jinak doporučuju nepřidávat masti, léky, zaručené recepty, naopak! Hledejte naprosto banální prostředky běžného používání, které jste změnila...Hodně štěstí!

Zdroj: příběh Seboroická pokožka

Nevýhody barevných kontaktních čoček

Nežli si vyberete barevné kontaktní čočky, tak byste měli mít na paměti tyto klíčové faktory:

  • I když jsou různé velikosti čoček, které se hodí většině nositelů, tak můžou občas nastat situace, kdy se může barevná část posunout mimo duhovku. Tím se vytvoří méně, než přirozený vzhled, zejména při nošení neprůhledných barevných čoček.
  • Také velikost zorničky se neustále mění a přizpůsobuje se různým světelným podmínkám, jako v noci, kdy může být zornička větší než průhledný střed barevné kontaktní čočky. V těchto případech může být průhled přes barevné kontaktní čočky mírně zhoršen.

Zdroj: článek Barevné kontaktní čočky

Poradna

V naší poradně s názvem OLEUM MENTHALE PIPER se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Antonín Hlaváč.

Dobrý den. Nevím, jestli mi budete moci poradit, ale sháním jeden přípravek, který mi v lékárnách nechtějí samostatně prodat, ale není vyloučeno že by to šlo vyrobit doma. Název je "OLEUM MENTHALE PIPER". V tom názvu mi pouze nesedí ten piper, jestli to je pepř nebo co? Můžete mi poradit. Přeji hezký den. AH.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Oleum menthae piperitae je pravá mátová silice vyrobená z kvetoucí rostliny máty peprné pomocí parní destilace. Takže žádný pepř v tomto přípravku není. Zakoupit jde například na slovensku, zde je odkaz: https://www.heureka.sk/?h%5…
V domácím prostředí účinnou silici pomocí destilace uděláte jen velmi těžko a výsledek nebude nikdy tak dokonalý, jako u komerčně vyráběné silice v destilátoru. Destilace probíhá podobně jako u alkoholu, akorát že se máta nenechává zkvasit, ale destiluje se rovnou působením tepla na rostlinné části máty. Pozor, na trhu jsou dva druhy mátové silice, jeden je určen do arolampy a druhý k léčebným účinkům a jen ten je vhodný k vnitřnímu užití.
Jako alternativu k pravé silici můžete použít mátový olej. Návod na výrobu je uveden na této stránce nahoře.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Oleum menthale piper

Jak barevné kontaktní čočky obarví oko?

Většina barevných kontaktních čoček je navržena tak, aby napodobila přirozený vzhled barevné části oka (duhovky). Protože duhovka je tvořena z různých barevných tvarů a linií, tak některé barevné kontaktní čočky mají na sobě buďto řady drobných barevných teček anebo radiálně uspořádané barevné čáry a tvary, které vytvářejí sytou barvu duhovky se zachováním přirozeného vzhledu oka. Centrum čočky je čistě průhledné a nachází se v centru čočky nad oční zornicí, díky čemu je možné vidět.

Zdroj: článek Barevné kontaktní čočky

Příběh

Ve svém příspěvku ZKUŠENOSTI S CGA800 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Veronika Růžičková.

Tak bohužel,přípravek mi nepomohl. Beru ho už 25 dní. Nejdříve jsem 1 kg schodila,ale pak zase nabrala. A to jsem zařadila do mého režimu i dostatek pohybu a pestrou stravu - po menších,ale za to častějších dávkách. Tudíš tento přípravek opravdu nefunguje a budu ho reklamovat.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marty.

Já jsem taky měla lepší výsledky až druhý měsíc. Po prvním měsíci jsem to reklamovala a bylo mi nabídnuto vrácení peněz nebo zaslání zdarma druhého balení. A protože jsem s tím zhubla po prvním měsíci alespoň 2 kg, tak jsem si nechala poslat náhradní balení místo peněz v rámci reklamace zdarma a druhý měsíc jsem zhubla dokonce 8.

Zdroj: příběh Zkušenosti s cga800

Mýtus šestý: Čočky mohou způsobit časté oční infekce

Problémy s infekcemi při používání kontaktních čoček mohou skutečně nastat. Vše je velice závislé na způsobu čištění kontaktních čoček a celkovém způsobu udržování jejich hygieny. Pokud se o kontaktní čočky pečlivě staráte a pravidelně je čistíte, výrazně tím snižujete možnost infekce. Nezapomínejte vždy používat kvalitní roztoky na kontaktní čočky, které snižují rizika vzniku infekcí.

Zdroj: článek Mýty o kontaktních čočkách

Příběh

Ve svém příspěvku DLOUHODOBA HORECKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucka .

Ahoj, zitra to bude 8 dni co me trapi horecky. Zaclo to vecer z neceho nic. Bolesti kloubu, fakt neprijemne. Na druhy den rano jsem se uz vzbudila s horeckou nad 38 a suchym kaslem. Od toho dne nastal kolobeh,ktere trvaji do ted. Rano po provident nejvyssi horecky (ted uz pod 39,driv 39,2-40,4).po tabletce a zabalu prislo poceni, postupne teplota klesa. Odpoledne opet to stejne a lepe se mi dela az kolem 10-11 hodiny vecer. V nemocnici poslech cisty, rtg bez nalezu, po vysetri dr angina nebo tak neco. (ziju v Irsku) zatim bez pps takze jsem platila 100e. Dostala jsem AMOCLAV ATB, ibu profen, a jeste neco na bolest. Nyni druhy den co beru atb a zmena pouze v tom, ze horecky nejdou nad 39...uz jsem vazne unaveny, vycerpana. Mate nekdo zkusenosti s dlouhodobou horeckou? Do nemocnice se zatim nachystam pokud to nebude vylozene nutne. Dekuji za rady, typy a zkusenosti

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Dlouhodoba horecka

Základní pravidla pro výběr barvy čoček 

  • Pokud máte teplé tóny pleti (žluté či zlatavé), blonďaté nebo hnědé vlasy, tak pro Vás jsou ideální kontaktní čočky v odstínech hnědé, medové, ořechové a zelené.
  • Jestli naopak máte chladný odstín pleti a barva vlasů je laděna do červena nebo do modro-černa nebo je tmavá, tak i takový typ čoček byste si měli vybrat. Chladné barvy kontaktních čoček, jako je ledově modrá, fialová nebo švestková, mohou být v této kompozici velmi přitažlivé.
     

Zdroj: článek Jakou barvu kontaktních čoček zvolit

Příběh

Ve svém příspěvku SLOVNÍ DRUHY URČOVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milka.

Náš mladej začal brát ve škole slovní druhy a dost s tím zápasí. Máte někdo radu na procvičování slovních druhů na internetu?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Honza.

Nejlepší cvičení na slovní druhy jsou tady https://tema.pravopiscesky.…

Zdroj: příběh Slovní druhy určování

Druhy odstínů barevných kontaktních čoček

  • Viditelný odstín, jedná se obvykle o světle modré nebo světle zelené odstíny, které jsou přidané do gelu kontaktní čočky. Barevné kontaktní čočky s viditelným odstínem jsou poměrně slabé a nemají vliv na původní barvu očí.
  • Vylepšený odstín je systém, při kterém je použita pevná, ale průsvitná látka, která je o něco tmavší než u čoček s viditelným odstínem. Už z názvu se dá usoudit, že se jedná o barevné kontaktní čočky na zvýraznění přirozené barvy očí. Barevné kontaktní čočky s vylepšeným odstínem jsou ideální pro lidi, kteří mají světlé oči a chtějí, aby jejich barva očí byla intenzivnější.
  • Neprůhledný odstín je netransparentní odstín, který může úplně změnit barvu očí. Barevné kontaktní čočky s neprůhledným odstínem jsou nezbytné pro změnu barvy hnědých a tmavých očí. Barevné kontaktní čočky s neprůhlednými odstíny se prodávají v široké škále barev, včetně oříškové, zelené, modré, fialové, hnědé a černé. Kostýmové nebo divadelní kontaktní čočky mohou také spadat do kategorie neprůhledných barevných odstínu. Kontaktní čočky s neprůhlednými odstíny byly použity v mnoha filmech a dnes jsou běžně dostupné i pro normální použití. Barevné kontaktní čočky s neprůhledným odstínem se dají pořídit i jako různé bizardní výjevy, jako například jako upíří oči, lví oči anebo úplně bílé oči.


Zdroj: článek Barevné kontaktní čočky

Rady pro barevné kontaktní čočky

Nesdílejte Vaše kontaktní čočky

Pro někoho je to legrace, že si někdy vymění kontaktní čočky s přáteli, ale pořád čočky patří mezi zdravotnické prostředky, které jsou určeny jen pro určitého jedince. Výměna čočky mezi kamarády také může přenášet škodlivé bakterie, které mohou vést k vážné infekci očí.

Pečujte správně o kontaktní čočky

Barevné kontaktní čočky, stejně jako čiré kontaktní čočky, musí být řádně očištěny, dezinfikovány a uloženy ve vhodném prostředku pro péči kontaktní čočky, aby se zabránilo kontaminaci. Barevné kontaktní čočky je třeba po době jejich použitelnosti vyměnit za nové.

Kontaktní čočky a bolest očí

Nenoste kontaktní čočky, pokud vás bolí oči anebo jsou podrážděné. To může být jeden z příznaků infekce nebo jiný závažný problém. V těchto případech se doporučuje návštěva očního lékaře hned, jak budete pociťovat nepříjemné pocity během nebo po nošení kontaktních čoček.

Bavte se s vaším novým vzhledem.

Ať už si chcete zlepšit obličejové rysy nebo vytvořit dramatické zjev, tak barevné kontaktní čočky vám umožní mít barvu očí, kterou jste vždycky chtěli.

Výběr správných barevných kontaktních čoček

Barevné kontaktní čočky neustále rostou na popularitě, což vede k rozšiřující se škále barev a efektů. S pomocí očního lékaře nebo optika, najdete barevné kontaktní čočky, které jsou pohodlné na nošení a nejlépe vyhovují vaší osobnosti s požadovaným vzhledem.

Autor: Jakub Vinš

Zdroj: článek Barevné kontaktní čočky

Poradna

V naší poradně s názvem VITE JAK POMOCI PACIENTOVI S CYSTICKOU FIBROZOU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Roman Křapka.

Dobry den pane doktore,

Rad bych Vam polozil strucnou otazku.

Vite jak pomoci pacientovi s Cystickou fibrozou?

Jedna se o rodinneho prislusnika. O nemoci z pohledu zapadni mediciny vime jako ucastnici lecebneho procesu hodne, ale rad bych znal Vas pohled na tuto nemoc a pripadnou cestu ven z kolotoce trapeni.

Predem dekuji za jakoukoliv odpoved,

S uctou,

Roman Krapka

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Nemohu vám poskytnout vyjádření pana Šuly, ale pokusím se odpovědět dle vlastního názoru. Cystická fibróza je dědičná genetická porucha, která narušuje normální funkce epiteliálních buněk nacházejících se v mnoha lidských orgánech - plíce, dýchací cesty, játra, ledviny, kůže a reprodukční systém. Cystickou fibrózu způsobuje jeden defektní gen, který narušuje funkce epiteliálních buněk a způsobuje, že se v těle objevují buňky s lepivým hlenem, což často vede k poškození plic a k chronickému kašli. Defektní gen u těchto lidí ovlivňuje jejich dýchání a schopnost filtrace vzduchu, trávení potravy a absorbci živin v zažívacím traktu. Podle Nadace pro cystickou fibrózu se v současnosti cystická fibróza považuje za nevyléčitelnou, nicméně určité diety, doplňky, trávicí enzymy a zvyky životního stylu mohou pomoci lépe zvládat příznaky. V první řadě je to výživná strava již od začátku zivota. Mnoho lékařů a odborníků na výživu pracujících s pacienty s cystickou fibrózou doporučuje stravu s vysokým obsahem tuku a vysokým obsahem kalorií, aby se snížilo riziko podvýživy. Ovšem pozor na nekvalitní potraviny a zpracované potraviny, ty mohou mít sice vysoký obsah kalorií a tuků, ale jsou to zejména trans-tuky nebo omega-6 mastné kyseliny, které obvykle nepomáhají ke snižování zánětu vedoucího k poškození plic, proto se nedoporučují pro osoby s cystickou fibrózou. Tyto nežádoucí látky se nacházejí zejména v rafinovaných rostlinných olejích: slunečnicový olej, olej z kukuřice a sezamový olej. Proto je důležité tyto potraviny zcela vyřadit a nahradit je podle následujících doporučení. Konzumace protizánětlivých tuků, včetně mononenasycených tuků, jako je extra panenský olivový olej, avokádový olej a panenský kokosový olej, je dobrý způsob, jak zvýšit příjem kalorií. Ořechy a semena, jako jsou mandle, chia semínka, lněné semínko, vlašské ořechy a konopná semena, jsou také dobrou volbou pro tento účel, stejně jako přirozeně hutnější maso, jako je červené hovězí maso a jehněčí. Nerafinované sacharidy mohou poskytnout výživné kalorie a energii, zejména v kombinaci s tuky. Nejlepší je jíst nezpracované, nízkoglykemické druhy, jako jsou původní druhy pšenice (špalda, samolina), ovoce a škrobovou zeleninu (řepa, mrkev, zelený hrášek, kukuřice a brambory). Obecně by v jídelníčku lidí s cystickou fibrózou měly být posíleny tyto komponenty:
1. vitamín K - všechna zelená zelenina;
2. vitamín D - slunce nebo sólarium;
3. vitamín A - nastrouhaná mrkev ohřátá v tuku;
4. vitamín E - ořechy;
5. někteří lidé s cystickou fibrózou by také měli přidat více soli do své stravy, aby se zabránilo dehydrataci;
6. omega-3 mastné kyseliny mohou být přínosem ke snižování zánětu (nacházejí se u volně žijících ryb, jako jsou lososy, sardinky a halibut);
7. pankreatické enzymy (k dostání volně v lékárně) jsou také běžně používány k tomu, aby pomohly lépe trávit jídlo a kalorie;
8. vysoce kvalitní multivitamíny a antioxidanty pomáhají předcházet zánětu, náchylnosti k infekcím a poškozen

Zdroj: příběh Vite jak pomoci pacientovi s Cystickou fibrozou?

Pestrý výběr barevných kontaktních čoček

Při výběru barevné kontaktní čočky, je velmi důležité posoudit, jak vypadají vaše oči a následně se rozhodnout pro nejpřirozenější vzhled. Barevné kontaktní čočky jsou vyráběny v různých velikostech, zabarveních a s různými vzory a hustotami průhlednosti. Barevné kontaktní čočky můžou být i dioptrické nebo můžou upravovat astigmatizmus.
 

Zdroj: článek Jakou barvu kontaktních čoček zvolit

Vynálezce

Nejstarší myšlenka modifikace refrakčních vlastností oka a jejich ovlivňování přímo na rohovce může být připsána Leonardu da Vinci, který to prokázal v pokusu z roku 1508, ponořením oka do vodou naplněné sklenice. René Descartes měl roku 1636 představu jakési skleněné zkumavky naplněné kapalinou, která je nastavena pro korekci oční vady přímo na oku. John Herschel v roce 1823 popisuje použití zvířecího želé naplněného ve sférické kapsli, které je aplikováno na povrch oka, a tak právě on byl ve své době nejblíže dnešním kontaktním čočkám.

Kolem roku 1880, minimálně dva vynálezci pracovali na prvním konceptu kontaktní čočky. Byli to Adolf Eugen Fick a August Müller, kteří vyvinuli skleněné mističky, které překrývaly většinu očního povrchu. August Müller byl sám velmi krátkozraký a tyto čočky tak sám nosil. Mohl je ale nosit pouze po dobu maximálně půl hodiny. Optik William Feinbloom poprvé v roce 1936 uvedl plastovou PMMA kontaktní čočku namísto skla. Již v roce 1930 experimentoval Heinrich Wöhlk v Kielu se sklerálními čočkami z plexiskla. Podařilo se mu jako prvnímu dosáhnout dnešní moderní formu dlouhodobé přenosné kontaktní čočky. Použil metodu přesně lité čočky podle rohovky oka, což umožňuje pouze produkci individuálních kontaktních čoček na míru. Wöhlk tak může být považován za vynálezce moderní tvrdé kontaktní čočky. Bohužel ale Wöhlk postrádal kapitál, takže nemohl přihlásit patent na svůj vynález.

V roce 1948 Kevin Tuohy představil první čočky vyrobené výhradně z PMMA a požádal o patent. Jeho čočka již nepokrývala celé bělmo, ale jen rohovku na kterou přilnula. Důležitý průlom přišel v roce 1959, kdy český vědec Otto Wichterle, vynalezl hydrogel HEMA a použil jej pro výrobu měkkých kontaktních čoček. Takzvané Wichterleho čočky byly ještě křehké a citlivé na použití. V následujících letech Jacqueline Urbach vytvořil mnohem tenčí, mnohem stabilnější materiál pro měkké čočky, který byl patentován v roce 1974 (hydrofilní kontaktní materiál čočky; patent číslo 3'985'697). V roce 1975 byly v Amsterdamu poprvé představeny první masově vyráběné měkké čočky v Evropě pod názvem „Urosoft“. FDA v USA je přijala v roce 1977 jako jedny z prvních měkkých čoček vůbec.

Zdroj: článek Kontaktní čočky

Autoři uvedeného obsahu

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Jana Fábryová


druhy bakterií v moči
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
druhy bazalky
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.