Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

FOLIKULITIDA NA BRADĚ


FOLIKULITIDA NA BRADĚ je přesně to, o čem vás chceme informovat v našem článku. Vyrážka z vířivky znamená infekci vlasových folikulů, vyvolanou bakteriemi, jde o takzvanou Pseudomonas folikulitidu. Tato infekce se nejčastěji objevuje u jedinců, kteří se koupali ve vířivce, v horké vaně, bazénu nebo ve znečištěných lázních. Vířivková vyrážka je slangový název, lékařský termín pro tento problém je folikulitida.


Příčiny vyrážky z vířivky

Povrchové formy folikulitidy jsou způsobeny bakterií Pseudomonas folliculitis. Pseudomonas je mikrob, který způsobuje tento typ folikulitidy a vyskytuje se zejména v horké vodě s nestabilní úrovní pH a hladiny chloru. První příznaky pociťuje jedinec v rozmezí 8 hodin až 5 dnů od kontaktu s touto bakterií. Na povrchu kůže se nejprve objeví červená svědivá hrbolatá vyrážka, která se vyvíjí v malé puchýřky, které mohou být naplněny hnisem. Tato vyrážka je obvykle horší v oblastech, kde jedinec není chráněn plavkami a kde dojde k přímé kontaminaci vody s kůží.

Pityrosporum folikulitida je problém běžný zejména u dospělých mužů a u dospívajících. Pityrosporum folliculitis způsobuje červené svědivé chronické erupce na hrudi, zádech a často na krku, pažích, ramenou a na obličeji. To je způsobeno tím, že tento mikroorganismus je podobný kvasinkám.

Folikulitida

Folikulitida je způsobena gramnegativní bakterií. Toto onemocnění se často vyvíjí u jedinců, kteří jsou dlouhodobě léčeni antibiotiky proti akné. Antibiotika na léčbu akné totiž mění rovnováhu bakterií, které se běžně vyskytují v oblasti nosu. Způsobí tak přemnožení organismů – zejména gramnegativních mikrobů, které jsou zdraví škodlivé. U většiny jedinců se naštěstí vše vrátí do normálního stavu, jakmile jsou antibiotika doužívána. Ale u některých jedinců se gramnegativní mikroorganismy mohou šířit a vytvářet nové infekční léze, které je poměrně těžké léčit.

Carbuncles

Carbuncles – tento druh infekce vzniká na základě stafylokokové nákazy folikulů a způsobuje vředy, které se obvykle vyvinou nečekaně, a to jako červené nebo růžové bolestivé boule. Oblast kolem zánětlivého útvaru může být oteklá a červená. Tyto zánětlivé útvary se plní hnisem, jsou poměrně velké a velmi bolestivé, nakonec dochází k protržení a vypouštění hnisavého obsahu. Vředy, které jsou malé, se obvykle hojí bez jizev, ale velké vředy mohou způsobit jizvy. Infekce se nejčastěji vyskytuje na ramenou, stehnech, zádech a krku. Carbuncles způsobují hlubší a vážnější infekci než ojedinělé vřídky. Z tohoto důvodu je léčba mnohem pomalejší, zdlouhavější a po zaléčení je zde větší pravděpodobnost výskytu jizev.

Eozinofilní folikulitida

Eozinofilní folikulitida je nejčastěji pozorována u jedinců infikovaných virem HIV, přesná příčina tohoto druhu folikulitidy však není známá. Existuje domněnka, že by tento druh infekce mohl obsahovat podobné kvasinky houbovitého typu, které způsobují Pityrosporum folikulitidu. Eozinofilní folikulitida způsobuje opakovaný výskyt zanícených a hnisem naplněných vřídků, a to většinou na obličeji, dále pak v oblasti horní nebo zadní části ramen. Tyto vředy se mohou rychle šířit, extrémně svědit, přičemž dochází ke změně barvy pokožky, která je tmavší než dříve, jde o takzvanou hyperpigmentaci.

Zdroj: článek Vyrážka z vířivky

Poradna

V naší poradně s názvem PODKOŽNÍ AKNÉ NA BRADĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak se zbavit podkožního akné, které se mi objevuje pouze na bradě, je bolestivé a neustále se opakuje. Tento problém nastal v 45letech . Děkuji předem za odpověď

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Akné na bradě je fenomén dospělých. Často ho způsobují bakterie, ale někdy také malí roztoči - trudovník neboli demodex. Na akné na bradě pomůže přestat se koupat v horké vodě a jen se sprchovat. Tato přestávka musí trvat déle, klidně i dva tři měsíce a týká se vynechání veškerých činností, které způsobují pocení (sauna, těžký sport, atd). Dále je zapotřebí na stejně dlouhou dobu omezit kontakt obličeje s ostatními lidmi, zejména při orálním sexu nebo při mazlení a líbání. Účinné léky jsou Dalacin T a Rosalox na zevní potírání. Proti demodexu je účinný krém Soolantra. Vše uvedené je vázáno na lékařský předpis. Z domácích pomůcek pak účinkuje mýdlo se sýrou a šampon na vlasy se zinkem (Head & Shoulders), se kterým si myjte postižené oblasti obličeje. Kdyby nic z toho nevedlo k vyléčení, tak je možné užívat antibiotika vnitřně. Tabletky se jmenují Deoxymykoin a užívá se 1 tableta po 12 hodinách po dobu dvou až tří týdnů a pak další tři týdny půl tablety po 12 hodinách.


Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Podkožní akné na bradě

Vyrážka nebo folikulitida

Vyrážka je výsev kožních projevů, jenž může být příznakem kožních, infekčních nebo i jiných chorob. Vyrážka vzniká také často jako alergická reakce, a to buďto po požití potraviny obsahující alergen, na nějž je dotyčná osoba citlivá (potravinové alergie), nebo po požití léku (lékové alergie), nebo po kontaktu pokožky s alergenem (zvířecí srst, některé rostliny apod.). Vyrážka na sliznicích (nejčastěji v dutině ústní), která exantém často doprovází, se označuje jako enantém (enanthema) neboli vyrážka vnitřní, vyrážka puchýřnatá jako hydroa.

Folikulitida nastane, když se vlasové folikuly nakazí, původcem je často Staphylococcus aureus nebo jiné bakterie. Některé variace folikulitidy jsou také známé jako vyrážky z vířivky nebo svědění po holení. Závažné infekce mohou způsobit trvalou ztrátu vlasů a jizvy, a dokonce i mírné folliculitis mohou být velmi nepříjemné a dosti potrápit. Infekce se obvykle objeví jako malé pupínky kolem jednoho nebo více vlasových folikulů – drobných kapes, z nichž vyrůstá každý vlas. Většina případů folikulitidy je povrchních, ale mohou svědit, a občas jsou bolestivé. Povrchní folliculitis často mizí po několika dnech sama, ale hluboká nebo opakující se folliculitis bude potřebovat lékařské ošetření. Příznaky a symptomy folikulitidy se liší v závislosti na typu infekce.

Zde se můžete podívat, jak vypadá vyrážka na bradě.

Zde se můžete podívat, jak vypadá folikulitida na bradě.

Zdroj: článek Co způsobuje vyrážky na bradě a krku

Poradna

V naší poradně s názvem KDY PRASKNE HNIS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Renata.

Dobrý večer udělal se mi na prsu hnis skoro u bradavky na kůži kdy praskne

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zřejmě je to folikulitida, u které dochází k samovolné perforaci do několika dnů. Typický je červený flek o průměru do dvou centimetrů se středovou šošolkou, kterou vyplňuje výpotek - hnis. Někdy může být folikulitida hluboká a vytvoří se jasně ohraničená červená boule, která nemusí vždy dozrát k prasknutí. Nepropichujte to! Pokud jste z toho nervózní, tak se stavte na kožním, kde vám to vyšetří a dají účiné masti.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Kdy praskne hnis

Folikulitida léčba

Na začátku výskytu onemocnění je vždy dobré odborné vyšetření u lékaře. K léčbě se často využívají lokální antibiotika či antibiotický líh, zejména Eryfluid či Skinoren. Pomáhá také promazávání. Mimo vlasatou část se využívá Sudocrem - višněvského balzám.

Stafylokoková folikulitida – lékař vám může předepsat antibiotikum, které lze použít na kůži (aktuální), nebo v perorální formě, případně kombinaci lokální a perorální formy. Může rovněž doporučit, abyste se vyhnuli holení postižené oblasti, dokud není infekce vyléčená. Pokud se musíte holit, použijte buď elektrický holicí strojek, nebo žiletky, ovšem vždy čisté.

Pseudomonas folliculitis – tento druh folikulitidy zřídka vyžaduje specifickou léčbu. Lékař může předepsat ústní nebo jiné léky, jimiž se zmírní svědění. Ve vážnějších případech jsou nasazována perorální antibiotika.

Pityrosporum folikulitida – lokální nebo perorální antimykotika jsou nejúčinnější léčbou, z důvodu častějšího výskytu onemocnění se mnohdy vrací.

Sykóza barbae – při tomto onemocnění vám může lékař doporučit teplé solné obklady a lokální antibiotikum, nebo pokud je infekce závažnější, perorální antibiotika.

Gram-negativní folikulitida – tento typ folikulitidy je obvykle léčen pomocí některých lokálních nebo ústních antibiotik.

Eozinofilní folikulitida – lékem volby jsou lokální kortikosteroidy v kombinaci s perorálními antihistaminiky.

Zdroj: článek Co je to folikulitida

Poradna

V naší poradně s názvem AKNÉ NA BRADĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lena.

Ahoj, potřebuji vazne pomoct uz nevim co mam delat vyskousel asem snad vsechno. mam akne na cele a brade muzete mi pomoct co stim mam delat??

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Jak na akné na bradě v pubertě? Jednou denně důkladně omýt pomocí OXY, změnit jídelníček - žádné hranolky, řízky, mastná masa, více vlákniny, zeleniny, B-komplex a antioxidanty a začít sportovat. Pak počkat až to přejde.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Akné na bradě

Folikulitida

Folikulitida je běžné kožní onemocnění, ke kterému dochází při zánětu vlasových folikulů. Často je způsobena infekcí bakterií. Zpočátku to může vypadat jako malé pupínky kolem malých pórů, odkud vyrůstá každý vlas, chlup nebo vous (vlasové folikuly).

Stav může být svědivý, bolestivý a trapný. Infekce se může rozšířit a přeměnit se ve vředy.

Mírná folikulitida se pravděpodobně zahojí bez jizev během několika dní se základní sebepéčí. Závažnější nebo opakované infekce mohou vyžadovat léky na předpis. Neléčené závažné infekce mohou způsobit trvalou ztrátu vlasů, vousů nebo chlupů a zjizvení.

Některé typy folikulitidy jsou známé jako vyrážka ve vířivce a holičské svědění.

Příznaky

Známky a příznaky folikulitidy zahrnují:

  • Shluky malých hrbolků nebo pupínků kolem vlasových folikulů;
  • Puchýře naplněné hnisem, které se otevírají a tvoří kůru;
  • Svědění, pálení kůže;
  • Bolestivá, jemná kůže;
  • Zanícená boule

Léčba

Mírná folikulitida by se měla vyřešit sama bez lékařské pomoci. Teplý obklad si člověk může přikládat na postižená místa třikrát až čtyřikrát denně. Rozšířená folikulitida bude často vyžadovat léčbu lokálním nebo perorálním antibiotikem.

Zdroj: článek Vyrážka podobná svrabu

Druhy folikulitidy

  • Plísňová folikulitida
  • Bakteriální folikulitida
  • Virová folikulitida
  • Neinfekční folikulitida

Zdroj: článek Folikulitida

Příběh

Ve svém příspěvku AKNÉ NA BRADĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lena.

Ahoj, potřebuji vazne pomoct uz nevim co mam delat vyskousel asem snad vsechno. mam akne na cele a brade muzete mi pomoct co stim mam delat??

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Markéta.

Ahoj, já když měla akné na bradě tak jsme si v lékárně koupila Vischy Normaderm krém stojí asi něco kolem 500kc.ale je fakt výbornej pomahá i na pory pritom uplne ti sjednoti celej obličej ..Ale je to potreba ho pouzivat ráno a vecir tak po dobu dvou mesicu a od ty doby mám klid...:)

Zdroj: příběh Akné na bradě

Pupínky na hýždích příčiny

Někdy se nazývají jako akné na zadku, protože se objevují na hýždích a bývají způsobeny jedním ze dvou poměrně běžných problémů.

  1. Folikulitida – je zánět vlasového (i chlupového) folikulu (zánět vlasových kořínků), který se může objevit kdekoliv na těle. Bílý pupínek na stehnu je také folikulitida z důvodu těsných kalhot. Nemusí to být jen ze zarostlých vlasů nebo chloupků. Může to být způsobeno třením oblečení, které je příliš těsné nebo se objeví jako bakteriální infekce. Folikulitida má tendenci být na povrchu kůže, tento stav je popsán jako „velmi mělké malé hnisavé rány“. U folikulitidy je více pravděpodobné, že bude svědit nebo dráždit, ale nebude bolestivá.
  2. Vředy na kůži – známý jako vřed, který je cítit jako bolestivý podnět hnisu pod kůží, může být podobný a být podobný právě akné nebo cystě. Vředy se objevují, když se folikulitida vymkne kontrole a začne se z ní stávat hlubší infekce.
    Kožní onemocnění na hýždích většinou nesouvisí s vaší zkušeností s akné. Těžké akné na obličeji a trupu neznamená vyšší pravděpodobnost vzniku folikulitidy nebo vředů na hýždích. Dávejte si pozor, abyste při vředech na kůži a folikulitidě neměli zbytečné zjizvení, které vzniká neopatrným zacházením, například vymačkáváním nebo rozdrápáním.


Zdroj: článek Akné na zadku

Příběh

Ve svém příspěvku ČERVENÉ FLEKY A PNUTÍ NA BRADĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka.

Dobrý den
manžel měl také fleky na bradě.Pomohl DRCENÝ ostropestřec je to od jater.Ráno a večer jednu polévkovou lžíci a zapít vodou.Můžete pít i čaj.Mají ho málo kde.Rozdrtit ho doma je nemožné :-) půl toho vylítá ven.Fleky mažte oregano oil mají ve zdr.výživě.Nepít alkohol+perlivou vodu+zkuste nejíst maso.Přeji ať se brzo uzdravíte!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hanataj.

Ostropestřec pro snadné používání v kapkách najedete na https://www.domacikapky.cz/. Z vlastní zkušenosti tyto kapky doporučuji. l hanataj

Zdroj: příběh Červené fleky a pnutí na bradě

Co znamená akné na bradě

Akné na bradě se velmi často objevuje při praktikování orálního sexu a rimmingu (lízání konečníku). Při těchto praktikách dochází ke kontaktu pokožky na bradě s genitáliemi a konečníkem a díky tomu vzniká zánětlivé onemocnění zvané folikulitida. Vhodná léčba folikulitidy je mast, ve které jsou antibiotika.

Zdroj: článek Akné, jak na něj?

Folikulitida příznaky

Příznaky a symptomy se liší v závislosti na typu infekce.

Povrchní folikulitida, která má vliv na horní části vlasového folikulu, může způsobit: klastry malých červených nebo hnisem plněné hrboly, vyvíjející se v okolí vlasových folikulů. Puchýřky naplněné hnisem lze otevřít. Dalším projevem je červená a zanícená pokožka, svědění nebo citlivost.

Hluboká folikulitida začíná hlouběji v kůži okolí vlasového folikulu a celý ho ovlivňuje. Mezi příznaky patří velké oteklé boule nebo puchýřky naplněné hnisem, bolest.

Zdroj: článek Co je to folikulitida

Příběh

Ve svém příspěvku PRASKANI ZILEK NA BRADE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vladan pivoda.

Prosim o zaslani nejake rady na praskani zilek na brade Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Olda.

Užívat doplněk stravy Ascorutin, který zpevňuje žilní stěny a bradu nechat zarůst vousy. Udržovaný plnovous je dnes v módě a plně zakryje případné již vzniklé fialové metličky.

Zdroj: příběh Praskani zilek na brade

Co je to folikulitida?

Folikulitida je infekční zánět vlasového váčku (folikulu). Jedná se o poměrně nezávažnou hnisavou kožní infekci. Vlasový váček je místo, ze kterého vyrůstají vlasy a chlupy. Kromě plosek nohou a rukou se tak folikulitida objevuje na jakémkoliv místě těla.

Zdroj: článek Folikulitida

Příběh

Ve svém příspěvku PODKOŽNÍ AKNÉ NA BRADĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stop.akne.

Díky moc za rady, p. Cempírku, jsme vděčni za vaši podrobnou zprávu.

Re: Re: Podkožní akné na bradě
🔍 ZVĚTŠIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Martina.

Dobry den,
mam stejny problem jako pani viz výše. Je mi 26 let a nikdy jsem akne netrpela. Posledni 2 roky se mi objevilo akne, opakujici se stale jen na brade. Projevuje se hnisavyma pustulama, kt. se vyleci a sup za par dni je to cele dokola. Poradna lecba od kozni (zynerit, akneroxid, skinoren) vubec nepomahaji. Napadlo mne, zda opravdu nemuzu mit trudnika? Kozni mi tvrdi, ze mam akne. Ale muze se projevit v takovem veku akne? Chtela bych se zeptat, zda by jste podle fotky mohl poradit? Uz jsem z toho celkem zoufala.

Moc dekuju za odpoveď Martina

Zdroj: příběh Podkožní akné na bradě

Co je to folikulitida

Folikulitida nastane, když se vlasové folikuly nakazí, často Staphylococcus aureus nebo jinými bakteriemi. Některé variace jsou známé jako vířivky folikulitidy a holičství svědění. Závažná infekce může způsobit trvalou ztrátu vlasů a jizvy, a dokonce i mírná forma může být nepříjemná a trapná. Infekce se obvykle objeví jako malé bělovlasé pupínky kolem jednoho nebo více vlasových folikulů – drobné kapsy, z nichž vlasy rostou. Většina případů je povrchní a mohou svědit, ale občas jsou bolestivé. Povrchní folikulitida často odezní sama po několika dnech, ale hluboká nebo opakující se může potřebovat lékařské ošetření.

Zdroj: článek Co je to folikulitida

Příběh

Ve svém příspěvku CO ZPŮSOBUJE VYRÁŽKY NA BRADĚ A KRKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel LIBUŠE.

DOBRÝ DEN MÁM VYRÁŽKU NA BRADĚ PŘÍMO POD RTY A TED I NA OBLIČEJI TROCHU SVĚDÍ TO.Z ČEHO TO MŮŽE BÝT .DÍKY ČERNOHORSKÁ

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Co způsobuje vyrážky na bradě a krku

Co není vlk

Folikulitida

Folikulitida je infekční zánět vlasového váčku. V místě postiženého folikulu dochází k zarudnutí. Vytvoří se malý hrbolek, který se může změnit ve vřídek naplněný hnisem. Většinou se toto ložisko šíří a vřídky se množí. Postižené místo je bolestivé. Folikulitida se většinou hojí bez jizvy, může však dojít ke vzniku takzvaného furunklu.

Podobnosti s opruzeninou jsou pouze v zarudnutí a bolesti. Léčba folikulitidy je založena na antibiotických mastech, které se aplikují přímo na postiženou oblast. Velmi důležité je dbát na hygienu zasaženého místa. Pouze při velmi rozsáhlých ložiscích folikulitidy a jejím těžkém průběhu jsou podávána antibiotika ve formě tablet.

Ekzém

Ekzém je chronický svědivý kožní zánět. V akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvající puchýřky (papulky a pustulky). Pro chronickou formu je typické zhrubnutí kůže (lichenifikace) a barevné změny kůže.

Podobnost s intertrigem spočívá v zarudnutí a lokalizaci v podobných partiích těla. Základem léčby ekzémů jsou antihistaminika k potlačení alergických reakcí, v těžších případech pak lokálně podávané kortikoidy.

Plíseň

Plíseň je nemoc vyvolaná kvasinkami. Vzniká v místech vlhké zapářky a jako profesionální onemocnění u osob, které pracují ve vlhku nebo máčejí dlouhodobě kůži bez patřičné ochrany. U nich se může vyvinout i zánět nehtových lůžek. Kožní kandidóza se projevuje jako ohraničená léze s erythemem a papulkami. Za okolností, jež jsou doprovázeny poklesem buněčné imunity, je infekce torpidní, vyskytuje se i na sliznicích. Většinou odolává terapii. U kojenců vzniká celkem neškodný povlak v dutině ústní (soor) a kožní kandidóza jako následek vlhčení kůže pod plenkou. Pro povrchové postižení sliznic je charakteristický bělavý povlak lpící k povrchu, nebolestivý. Vyskytuje se na sliznici dutiny ústní, na jazyku, na patře, v hrdle.

Projevy s intertrigem jsou téměř totožné, jelikož opruzeniny vznikají také v důsledku plísní. Tudíž i léčba je identická.

Nežit

Nežit je z lékařského hlediska hnisavé kožní onemocnění, které vyvolávají různé bakterie. Vzniká na zádech, šíji či hýždích, kde se infekce zanesená třením do chlupového váčku (ale nejenom) začne zvětšovat. Tím postupně vzniká nehezký vřídek na kůži, který roste, mírně mění barvu a na vršku je nejčastěji zakončen malým žlutým stroupkem. Na omak bývá teplý a postupem času se začíná vyplňovat hnisem. Nežit je dosti bolestivý. Po čase převážně praskne a vyteče a průběžně se zahojí, někdy se vstřebá sám od sebe i bez prasknutí. Není neobvyklé,

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Co je to vlk

Poradna

V naší poradně s názvem BEĎARY NA ZADKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Noname.

Dobrý den mám problem na levé pulce pozadí se my udělala tvrdý načervenalý pupínek je asi +- 3cm velky atraštně bolí a sem tam i svědí je citliví na dotek prosím poraďte jak jse toho mam zbavit nebo co by to mohlo byt?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

To je folikulitida - zánět vlasové / chlupové cibulky. Doporučuji umýt mýdlem, vysušit a přelepit náplastí, na kterou před nalepením naneste višněvského balzám. Do 3 dnů se to zatáhne a přestane to bolet. Příčinou většinou bývá zpocení, zapaření a nebo také mechanické dráždění chloupku.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Beďary na zadku

Příčiny tvorby pustul

Akné

Akné je jedním z nejčastějších příčin tvorby puchýřků. Pustuly akné se obvykle nacházejí na obličeji nebo krku. Také se mohou objevit na ramenou, hrudníku a zádech. Léze způsobené akné jsou zarudlé vystouplé hrbolky s viditelným bělavým hnisem na povrchu. Obrovskou roli při jejich vzniku hrají hormony. Takže by se dalo říci, že jsou běžné u dospívajících. Akné se však může projevit v každém věku. Jeho léčba není nějak složitá, postačí volně prodejné přípravky, v horším případě krémy, které jsou pouze na lékařský předpis. Nejúčinnější jsou krémy s obsahem benzoyl peroxidu, síry nebo kyseliny salicylové. Na závažné případy akné je možné předepsat perorální léky.

Rosacea

Rosacea je zánětlivé kožní onemocnění vyskytující se u dospělých. Často může být zaměněna za akné nebo ekzém, kvůli podobnému vzhledu. Za akné je kupříkladu zaměnitelná kvůli podobným zarudlým puchýřkům, které jsou stejně jako u akné naplněny hnisem. Rosacea má tendenci zhoršovat se v průběhu času. Příznaky se objevují v cyklech a trvají od jednoho týdne až po několik měsíců. Zatím není žádný účinný lék na rosaceu, ale mohou být použity lokální léky nebo perorální antibiotika.

Folikulitida

Folikulitida připomíná malé pupínky s bělavou šošolkou. Toto onemocnění může být způsobeno podrážděním z holení nebo nošením těsného oblečení, nadměrným pocením, kožním onemocněním, jako je akné nebo dermatitida. Puchýře se objevují kolem vlasových folikul na jakékoli části těla a často jsou svědivé. Někdy může být toto onemocnění bolestivé, ale obvykle se uklidní samo od sebe. Opakující se folikulitida je obvykle léčena antibiotiky nebo antimykotiky. Aktuální léky ke snížení svědění u akné jsou často používány i při léčbě folikulitidy.

Plísňové infekce

Také různé plísňové infekce mohou být odpovědné za výskyt puchýřků téměř kdekoliv na vašem těle. Candida je běžné plísňové onemocnění (infekce), která často infikuje ústa. Nejčastějším typem jsou afty, které jsou způsobeny bakteriemi, ty jsou většinou neškodné, ale když je imunitní systém oslaben léky nebo nemocí, může dojít k infekci. K léčbě aft se obvykle předepisují protiplísňové léky.

Infekce

Infekce obvykle způsobují drobné kožní onemocnění, ale mohou se přesunout do krevního řečiště, srdce či plic. Jsou časté u hospitalizovaných pacientů a u pacientů s chronickým onemocněním a oslabeným imunitním systémem. Nejúčinnější léčbou této infekce je nasazení penicilínu. Puchýřky takovýchto infekcí se často vyskytují v podpaží, tříslech a hýždích, ale je jasné, že se mohou objevit kdekoli na těle.

Zdroj: článek Pustuly

Poradna

V naší poradně s názvem FOLIKULITIDA NA GENITÁLIÍCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nikol.

Chtěla bych se zeptat,
je možné mít folikulitidu a cítit bolest okolo močové trubice a svědění v oblasti genitálií?
Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Folikulitidu způsobují bakterie, které můžou zároveň infikovat i močovou trubici. Takže příznaky folikulitidy a zánětu močových cest se mohou objevit společně. Doporučuji užívat extrakt z brusinek a kdyby se to zhoršovalo a řezalo vás to při čůrání, tak bych doporučil zajít s tím na gynekologii nebo urologii.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Folikulitida na genitáliích

Druhy vyrážky

Povrchová forma folikulitidy je způsobena mikrobem, který se vyskytuje ve vlhkém a teplém prostředí s nízkou hladinou pH. Infekce propuká v období od 8 hodin až do 5 dnů od kontaktu s touto bakterií. Infekce se projevuje hrbolatou červenou vyrážkou, která se postupně vyvíjí v malé puchýřky naplněné hnisem.

Pityrosporum folikulitida je běžná u dospělých mužů a u mladistvých. Projevuje se červenými, svědivými pupínky na hrudi, zádech, na krku, pažích, ramenou a obličeji. Infekce je způsobena houbou, která je podobná kvasinkám.

Folikulitida gramnegativní se často vyvíjí na základě dlouhodobé antibiotické léčby akné. Antibiotika totiž mohou změnit rovnováhu bakterií, které jsou v oblasti nosu běžné. Při porušení rovnováhy dojde k přemnožení organismů, zejména gramnegativních mikrobů, které jsou zdraví škodlivé.

Karbunkly se vytvářejí po infikování stafylokokem. Tato infekce se projevuje vředy, které se objeví nečekaně a jsou bolestivé. Většinou po zhojení zanechávají jizvy. Tato infekce se vyskytuje na zádech, ramenou a krku. Léčba tohoto druhu infekce je pomalejší.

Eozinofilní folikulitida se nejčastěji projevuje u jedinců infikovaných virem HIV, přesná příčina tohoto druhu folikulitidy je neznámá. Infekce způsobuje opakovaný výskyt vřídků, které jsou zanícené a naplněné hnisem. Vřídky se vyskytují na horní nebo zadní části ramen. Tyto vředy se mohou rychle šířit a mohou extrémně svědit.

Zdroj: článek Vyrážka z vířivky

Příčiny

Vyrážka může být způsobena některou infekcí, či doprovázet některá onemocnění. Řadíme sem např. spálu, spalničky, neštovice, plísně nebo lupénku.

Folikulitida je způsobena infekcí vlasových folikulů bakteriemi, viry nebo plísněmi. Nejčastější příčinou je folikulitida bakteriemi Staphylococcus aureus. Výsev folikulů je nejhustější na hlavě, ale vyskytuje se všude na těle, kromě dlaní, chodidel a sliznic, výjimkou nejsou ani rty. U folikulitidy hrozí zanesení infekce do porušených folikulů, a ty se stávají náchylnými k invazi.

Zdroj: článek Co způsobuje vyrážky na bradě a krku

Poradna

V naší poradně s názvem FOLIKULITIDA NA GENITÁLIÍCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nikol.

Děkuji mnohokrát,
a je možné to mazat něčím, co není antibiotikum?
Nechci je užívat, ale když nebude zbytí...
Něco přírodního, nebo třeba višněvského balzám?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Višněvského balzám bude účinkovat jen na folikulitidu. Na močové cesty zaberou ty brusinky.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Folikulitida na genitáliích

Folikulitida foto

Tady jsou fotografie, na kterých je vidět folikulitida.

Zdroj: článek Folikulitida

Folikulitida a stafylokok

Folikulitida je zánět vlasového váčku a mazové žlázky, jehož vyvolavatelem bývá právě stafylokok. Zánět vypadá jako hnisavý pupínek, který se hojí po vypadnutí vlasu, vousu nebo chlupu. Nevyžaduje samostatné léčení, pokud nepostihne rozsáhlejší okrsek. Bakterie – stafylokoky jsou součástí normální bakteriální flóry kůže a nosohltanu. Vyvolávají hnisání v ráně, v kůži, mohou vést i k celkovým těžkým infekcím. Nejdůležitějším stafylokokem je S. epidermidis a S. aureus. Stafylokokové infekce se léčí protistafylokokovými antibiotiky. Někdy je třeba i léčba chirurgická.

Zdroj: článek Co je to folikulitida

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Marie Svobodová


folikulitida je nevylečitelná
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
folikulitida na hýždích
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.