JAK BRÁT FORTRANS bylo téma, které nás inspirovalo k vytvoření tohoto článku. Přípravek Eliquis obsahuje léčivou látku apixaban a patří do skupiny léků, které se nazývají antikoagulancia. Eliquis pomáhá zabraňovat tvorbě krevních sraženin tím, že blokuje faktor X, který je důležitou složkou krevní srážlivosti.
Příbalový leták
Co je přípravek Eliquis a k čemu se používá
Přípravek Eliquis obsahuje léčivou látku apixaban a patří do skupiny léků, které se nazývají antikoagulancia. Tento lék pomáhá zabraňovat tvorbě krevních sraženin tím, že blokuje faktor X, který je důležitou složkou krevní srážlivosti.
Indikace léku Eliquis u dospělých
Eliquis se u dospělých využívá:
k zabránění tvorby krevních sraženin v srdci u pacientů/pacientek s nepravidelným srdečním rytmem (fibrilací síní) a nejméně jedním dalším rizikovým faktorem. Krevní sraženina se může uvolnit, cestovat do mozku a způsobit cévní mozkovou příhodu, nebo se dostat do jiných orgánů a tam zablokovat normální průtok krve (známé též jako systémová embolie). Cévní mozková příhoda může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
k léčbě krevních sraženin v žilách dolních končetin (hluboká žilní trombóza) a v cévách v plicích (plicní embolie) a k zabránění opakovanému tvoření krevních sraženin v cévách dolních končetin a/nebo plic.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Eliquis užívat
Neužívejte přípravek Eliquis:
jestliže jste alergický(á) na apixaban nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku;
jestliže příliš krvácíte;
jestliže máte onemocnění některého orgánu, které zvyšuje riziko závažného krvácení (jako aktivní nebo nedávný vřed žaludku nebo střeva, nedávné mozkové krvácení);
jestliže máte onemocnění jater, které vede ke zvýšenému riziku krvácení (jaterní koagulopatie);
jestliže užíváte léky k zabránění srážení krve (například warfarin, rivaroxaban, dabigatran nebo heparin), kromě případů, kdy měníte antikoagulační léčbu, nebo jestliže máte do žíly nebo tepny zavedenou hadičku, kterou dostáváte heparin, aby zůstala otevřená.
Upozornění a opatření
Informujte svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru před zahájením užívání tohoto léku, pokud se u vás vyskytuje některý z následujících stavů:
zvýšené riziko krvácení jako krvácivá porucha, včetně stavů vedoucích ke snížené aktivitě krevních destiček;
velmi vysoký krevní tlak, nekontrolovaný farmakologickou léčbou;
věk nad75 let;
váha 60 kg nebo méně;
závažné onemocnění ledvin, dialýza;
jaterní potíže v současné době nebo v anamnéze (v minulosti);
příznaky změněné jaterní funkce;
umělá srdeční chlopeň;
plánovaná další léčba nebo chirurgický zákrok k odstranění krevní sraženiny z plic.
Jestliže potřebujete podstoupit operaci nebo výkon, který by mohl způsobit krvácení, může vás lékař požádat, abyste dočasně na krátkou dobu přestali brát tento lék. Jestliže si nejste jistí, zda může výkon způsobit krvácení, zeptejte se svého lékaře.
V naší poradně s názvem BOLEST V KRKU PO PŘÍPRAVKU FORTRANS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vladislava Bílá.
Ve čtvrtek jsem byla na kolonoskopií a pak jsem měla bolest v krku a hučení v uších. Bolest v krku se stále zhoršuje a nemohu spát, polykat. Už jsem použila zatím verde, kloktala šalvějí, ale je to čím dál horší. Děkuji za odpověď. Bílá
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Bolest v krku asi nebude přímo souviset s kolonoskopií ani s přípravou na ni pomocí přípravku Fortrans. Nejspíše jste se nakazila infekcí, která se projevila zánětem v krku. Tantum Verde je skvělý pomocník, ale je slabý. Mnohem účinnější je kloktadlo nebo sprej Jox. Ten obsahuje koncentrovaný jód, který bezvadně dezinfikuje krk i dutinu ústní. Jestli chcete opravdu účinný lék, tak pak jedině po vizuální kontrole v ordinaci ORL.
Fortrans je osmotické laxativum. Podání přípravku vyvolá úplné vyprázdnění střevního obsahu. Přípravek má takové složení, že připravený roztok nezpůsobí po požití žádnou střevní ani plazmatickou nerovnováhu elektrolytů.
Účinnou látkou je macrogolum 4000: 64,00 g v 1 sáčku.
Tento léčivý přípravek obsahuje polyetylenglykol. Reakce alergického typu (vyrážka, kopřivka, otok) byly hlášeny u přípravků, které obsahovaly na polyetylenglykol. Elektrolytové poruchy se u tohoto přípravku neočekávají z důvodu jeho složení; výjimečně však byly u rizikových pacientů hlášeny poruchy vodního a iontového hospodářství. Tento přípravek by se měl tedy užívat s opatrností u pacientů s rizikem rozvoje poruch vodního a iontového hospodářství, jako jsou pacienti se změněnou funkcí ledvin, se srdečním selháním nebo s doprovodnou diuretickou (odvodňovací) léčbou. Přípravek by měl být z důvodu rizika aspirační pneumonie (= zápal plic z vdechnutí) podáván s opatrností a pouze pod lékařskou kontrolou pacientům s tendencí k aspiraci, pacientům upoutaným na lůžko nebo pacientům s poruchou neurologických funkcí či s motorickými poruchami. Přípravek by měl být podán těmto pacientům vsedě a eventuálně nasogastrickou sondou. Fortrans by měl být podáván starším pacientům v chatrném celkovém stavu pouze pod lékařským dohledem. U pacientů se srdeční nebo ledvinnou nedostatečností hrozí riziko akutního plicního otoku v důsledku přetížení vodou.
Ve svém příspěvku JAK BRÁT FUROLIN? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka.
Manžel dostal k užívání lék Furolin bez bližšího určení, v lékárně mi řekli, že ho má užívat 1 tabletu po 8 hodinách a hlavně po jídle! To nám dělá velké potíže - jednak jíme od 8 hodin ráno do 17 snídani, oběd i večeři a to se moc do intervalů léků nehodí. Sice by možná šlo v 8 snídat, možná i večeři v 16 (i když je to všechno jídlo během 8 hodin!), ale jak do toho zasunout 24,00 hodinu ??
Hledala jsem v návodu něco bližšího, ale tam NENÍ nic uvedeno a na internetu jsou jen problémy jiných!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Renata Nápravníková.
Dobrý den,
spoustu let mám v močovém měchýři ecoli vzhledem k tomu,že se jich nelze zbavit a vzhledem k tomu, že mi nečiní velké potíže urolog rozhodl mne neléčit. Občas mám, ale zánět močového měchýře, tak jednou za 1 -2 roky. Tentokrát se mi vrátil zánět po 3 týdnech. Při prvních příznacích jsem v obou případech brala kapky ROWATINEX, nemoc se zklidní, ale nevyléčí, nakonec stejně musím brát Furolin. Přemýšlím jak zabránit tomu aby se ecoli usazovaly v močovém měchýři. Na trhu je spousta doplňků stravy, pomůže vůbec něco? Koupila jsem si Kanadské brusinky, které chci brát dlouhodobě, provádím cviky na posílení pánevního dna, mám naději na úspěch? Mám dotaz, jestli není něco odzkoušeného, také jak zlepšit kvalitu stěny močového měchýře?
Aby se vám Fortrans lépe konzumoval, můžete jej zředit džusem. Ředění musí být přesně podle návodu. Přípravek se podává orálně, je určen pouze pro dospělé a starší osoby. Každý sáček musí být rozpuštěn v 1 litru vody. Míchejte do úplného rozpuštění prášku. Potřebné množství k vyprázdnění střevního obsahu je 1 litr roztoku na 15 až 20 kg tělesné hmotnosti, což odpovídá průměrné dávce 3-4 litry roztoku. Roztok může být podán v buď jedné dávce (3-4 litry večer před výkonem), nebo ve dvou dávkách (2 litry večer před výkonem a 1-2 litry v den výkonu, nebo 3 litry večer před výkonem a 1 litr ráno v den výkonu). Doporučuje se, aby podání přípravku bylo dokončeno 3 až 4 hodiny před výkonem. Roztok se pije rychlostí 1 litr za hodinu.
Ve svém příspěvku NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY WARFARINU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.
Co mam dělat aby nemusela užívat warfarin, abych nemusela každy měsíc dojiždět k lekaři. Dík. Mariell
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jitka.
dobrý den měla jsem malou trombozu V LDK po zakroku na noze (uzavirani krec.zil), k tomu jsme brala antiko a kuracka (antiko vymenena za ciste gestagenni, koureni opravdu zridkakdy, spis vubec ne a kdyz uz tak sem tam potah z el.cig.), 7 dni jsem si píchala clexan, k tomu sem pridala warfarin jednou denne 5 mg, od te doby denne mam prujmy, zaludek jako na vode, dávám to do souvislosti s warfarinem.....navic mi naprosto nevyhovuje strava, citim se strasne, az tak ze premyslím o vysazení, protože takhel zit nechci........muj problem je ten ze jsme byla zvykla na 50% stravy ze zeleniny, jsem celozivotni prakticky vegetarian a jedine co dokazu pozrit je kureci, ze vseho ostatniho se mi zveda zaludek (jine maso), po sacharidech jsem nafouklá, navíc mam alergii na lepek a nevyhovuji mi ve velkem ani mlécne produkty (tvarohy atd.), take jsem aktivni sportovec, a momentálně s ekvuli nove strave citim opravdu tak, ze premyslim, ze warfarin uz brát nechci.....na takoveto strave s minimem zeleniny, nemoznost masa protoze kureci vadi a ostatni nepozru, s tim ze sacharidy zpet v takovem mnozstvi abyhc vubec dokazala naplnit denni bazalni prijem akorát tak hubnu rychlosti blesku, což také není dobre .....poprosím tedy o radu za co vymenit warfarin a klidne si zaplatim cokoliv protože tohle je zivot na.... chapu ze pro nekoho kdo predtim jedl jako typický čech a cpal se denne klasickymi knedliky, brambory, ryzi, k tomu sladke kolace, zakusecky a tunu veproveho, bez jakehokoliv kousku zeleniny a sportovní aktivity (tedy nepotreba proteinu apod.) je to bez zmeny ziv.stylu a warfarin mu vyhovuje.....jenze pro me jakozto velice se zdrave stravujiciho sportovce je to pohroma a neslučitelne dohromady, procetla jsem toho tunu a proste je to bez sance pro me je warfarinová strava nezdrava a stravovat se takto nechci, jim nizkosacharidove dlouhodobe a diky tomu jsem se zbavila mnoha leku a srovnali se mi krevni testy (cholesterol vse), citila jsem s eplna enegrie, mela skvele BMI, svalovou zakladnu, ted jsem kazdy den akorát tak natekla ze sacharidu, je mi zle, tezko, jsem naprosto bez energie, ztracim svaly, nedokazu udrzet sv oji sportovní aktivitu a jsem presvedcena ze se odmitam takto dal stravovat...proto prosím je mi jedno co si zaplatim, stejne to u me vypada ze warfarin nebudu brat dlouhodobe, pokud prijdu za svym lekarem a reknu ze chci eliquis, mám pravo na nej ? jak rikam zaplatim cokoliv, protoze pro me je dulezitejsi se citit opet dobre a ne takhle jak se citim ted, ze neudelam skoro par kroku abych si nemusela odpocinout :-(
Ve svém příspěvku PŘECHOD U ŽEN PŘÍZNAKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel DAGMAR MRAZKOVA.
DOBRY DEN JE MI 54LET A DELŠI DOBU UŽ MAM NAVALY HORKA NERVOZITA DEPRESE JE TO PŘECHOD ALE MENZES POŘAD MAM A DOKONCE CYSTU 4X4 MAM ANTIKO NELYA A BERU JI BEZ PAUZY MUŽU JI TAK BRAT?NEVADI TO UŽ ASI PUL ROKU POMUŽE TO I NA CYSTU?MA TO NĚJAKY VLIV? JAK NEJDELE MUŽU BRAT NELYU BEZ PŘESTAVKY? DĚKUJI MRAZKOVA
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana.
Dobrý den, Ve vašem případě bych navštívila gynekologa. Příznaky, které popisujete s největší pravděpodobností souvisí s přechodem. A to, že máte menstruaci je vlivem antikoncepce, kterou užíváte.
Ve svém příspěvku ALAVIS MSM NA KLOUBY DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena.
dekuji za info super
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana Nováčková.
Byla jsem u lékaře a prosila ho,aby mi pomohl mám bolesti kolen a jestli mohu užívat alavis msm beru warfarin .Byla jsem tak zoufalá,že se na mě vykašlal ,řekl,že to nezná a v počítači to nemá.Pak jsem sehnala injekce do kloubů ,kamarádce to v Brně pichli a měla 3 roky pokoj .Doplácela 3000kč jinak to stojí asi 5000kč.Synvisc one taky to neznal prý to nemá v počítači.Já ho prosila a poslal mě k ortopedovi dal mi aclexu a to nemohu brat prý beru warfarin.Byla jsem s kocourkem u veterináře tam jsem se ptala jestli nemají něco pro zvířata na klouby byl tam syn ten mi poradil Alavis sms ,ale nevěděl jestli to mohu brat s warfarinem.Lékař mi neporadil tak jsem volala tatinkovi veterinářovi a zrovna tam byl pán ,který to bere z warfarinem.Ten Lát z Jevišovic je bezcitný doktor neporadil..Nevím mám 2 psy o které se starám a kocourka a kocourek má nemocnou nožičku tak pro něj a beru to taky .Ten veterinář je ohromný člověk znám ho už přes 30 let je to pan doktor.Všem zvířátkum pomáhá .Ještě ten doktor mi dělal dřepy jak je šikovný tak co můžete chtít po b.
Balení přípravku Fortrans obsahuje 4 sáčky s práškem. Obsah každého sáčku se rozpustí v 1 litru tekutiny (voda, čaj, džus) a popíjí se rychlostí 1 litr během 1 hodiny. Účinky roztoku se dostaví během 1 hodiny. U citlivých pacientů může roztok vyvolat pocit na zvracení. Chuť roztoku si můžete zpříjemnit vychlazením, ochucením cukrem, šťávou, citronem. Příprava by měla být dokončena nejméně 4 hodiny před vyšetřením. Pokud se vám i přesto nepodaří dosáhnout dostatečné přípravy (vylučování čiré tekutiny), oznamte to sestře a lékaři před vyšetřením.
Jste-li drobné postavy, netrpíte na zácpy, nejste diabetik a po 3. litru roztoku z vás odchází jen čirá tekutina bez příměsi stolice, nemusíte již 4. litr roztoku pít. V jiném případě vypijte vždy 4 litry roztoku, nerozhodl-li váš ošetřující lékař jinak.
Termín vyšetření v ranních hodinách: Vypijte 4 litry roztoku v odpoledních a večerních hodinách den před vyšetřením. Pokud jste diabetik, začněte přípravu dříve - od 14. hodiny.
Termín vyšetření v poledne: 3 litry vypijte ve večerních hodinách, 1 litr roztoku brzy ráno (od 6 hodin).
Termín vyšetření odpoledne: 4 litry roztoku vypijte v ranních hodinách v den vyšetření.
Den vyšetření: Až do vyšetření nejezte, 3 hodiny před vyšetřením byste neměli pít tekutiny. Pokud máte termín vyšetření v ranních hodinách, je lepší si léky, které užíváte pravidelně, vzít až po kolonoskopickém vyšetření.
Ve svém příspěvku HOMEOPATIKUM MONILIA ALBICANS 30 CH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ilona.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda tyto homeopatika mohu použít i pro naší fenku, právě jí zjistili z testu kvasinky v uších. Máme kapky, ale obávám se že se to může vracet.
A ještě bych se ráda zeptala, u sebe jak dlouho brát potenci 30ch, nemám představu, např až zmizí příznaky, tak přestat, nebo brát např 2 týdny i po odeznění příznaků ?
Děkuji Ilona
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
V naší poradně s názvem LZE BRÁT MODIN A ANTIDEPRESIVA SOUČASNĚ? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel JANA KOLAŘÍKOVÁ.
Dobrý den,měla bych prosím dotaz zda mohu k lékům Apocital a Xanax brát ještě doplněk stravy Modin? Děkuji za odpověd Jana Kolaříková.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Modin je doplněk stravy založený především na účincích třezalky tečkované. Ta uvolňuje psychické napětí. Vy užíváte Apo-cital a Xanax, což jsou rovněž léky uvolňující napětí, ale jsou mnohem silnější, než Modin, takže při společném užívání nepocítíte žádnou změnu. Pokud máte pochybnosti o své léčbě, tak jediným rádcem vám může být jen váš psychiatr, který nejlépe ví, jaké změny v lécích jsou ve vašem případě možné. Obraťte se proto na svého lékaře psychiatra a nechte si vysvětlit účinky Modinu a svěřte se mu čeho tím chcete dosáhnout.
Kolonoskopie je velmi přesná metoda vyšetření konečníku, tlustého a tenkého střeva. Do konečníku pacienta je zaváděn endoskop – optický přístroj určený k vyšetření dutých orgánů a tělních dutin. Prohlídka je prováděna za účelem zjištění zánětů, hemoroidů, polypů a nádorových onemocnění. Kolonoskopie je šetrné vyšetření, které není doprovázeno bolestmi, pouze nepříjemnými pocity, které se dají přirovnat k plynatosti. Při pronikání hlouběji do střeva totiž endoskop před sebou tlačí vzduch. Vyšetření však ve většině případů probíhá v částečné anestezii, čímž se práh bolestivosti snižuje (u citlivějších pacientů je možná i celková anestezie). Z tohoto důvodu by s sebou měl mít pacient doprovod a po zbytek dne se již nevěnovat činnostem vyžadujícím soustředění. Doba vyšetření se může pohybovat od patnácti minut až po jednu hodinu, celkové trvání kolonoskopie se liší. Během prohlídky lékař může provést biopsii, a to za předpokladu, že se ve střevě vyskytne nepatřičný objekt (například polyp), který je nutné poslat na histologii. Ani v tomto případě není třeba se zbytečně obávat, biopsie je také bezbolestná. Jestliže byly odebrány vzorky pro histologii, je možné, že lékař navrhne, aby pacient jeden den strávil v nemocnici pod odborným dohledem – pro případ, že by po zásahu začalo krvácení.
Aby mohla být střeva důkladně vyšetřena, je pochopitelně nutné jejich celkové vyprázdnění. Obecně však platí, že alespoň tři dny před výkonem byste měli držet přísnou dietu. Vyhněte se celozrnnému pečivu (nahraďte jej bílým), luštěninám, masu a všemu, co obsahuje vlákninu, tedy ovoci a zelenině. Z nápojů se nedoporučuje káva a mléko. Pokud je to možné, přejděte na kašovitou stravu (zejména dva dny před vyšetřením). Takzvaná laxativa (běžná projímadla) se začínají užívat odpoledne, nebo v předvečer vyšetření. Obyčejně se jedná o míchané nápoje, které v určitém časovém rozmezí musí pacient vypít. Jedním z nejužívanějších je Fortrans, který je zřejmě nejšetrnější a chuťově nejpřijatelnější. Jeho nevýhodou je, že se ho musí vypít větší množství – cca 3 litry za 5 hodin. Yal gel se používá k vyprázdnění pouze koncové části střeva (esovitý tračník a konečník). Pokud ale máte podstoupit kolposkopii, tedy vyšetření celého tlustého střeva, adekvátní příprava je možná pouze pitím roztoku. Pokud nejste schopni vypít celou dávku 4 litrů, prodlužte dobu lačnění před vyšetřením, i tak se ale snažte vypít co nejvíce vyprazdňovacího roztoku. Zkuste ho zapíjet tekutinami, které mají pro vás příjemnější chuť, a k tomu se snažte vypít co nejvíc dalších tekutin (minerálky, čaje). Jako novinka by měl být od letošního roku k dostání i preparát Picoprep, ale pojišťovna ho zatím nehradí. Je to 2 x 150 ml přípravného roztoku, také k tomu je ovšem potřeba vypít dostateční množství dalších tekutin. Tento preparát má samozřejmě i své kontraindikace a je na lékařský předpis, tak se o jeho eventuálním použití prosím poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
V naší poradně s názvem LZE BRÁT MODIN A ANTIDEPRESIVA SOUČASNĚ? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Cempírek.
Modin je doplněk stravy založený především na účincích třezalky tečkované. Ta uvolňuje psychické napětí. Vy užíváte Apo-cital a Xanax, což jsou rovněž léky uvolňující napětí, ale jsou mnohem silnější, než Modin, takže při společném užívání nepocítíte žádnou změnu. Pokud máte pochybnosti o své léčbě, tak jediným rádcem vám může být jen váš psychiatr, který nejlépe ví, jaké změny v lécích jsou ve vašem případě možné. Obraťte se proto na svého lékaře psychiatra a nechte si vysvětlit účinky Modinu a svěřte se mu čeho tím chcete dosáhnout.
Zdraví Cempírek!
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Světlana.
Lze brát citalon a Modin současné mě přijde,že se cítím lépe.Dekuji
Osmotické projímadlo je látka, která působí fyzikální cestou. Zvětšuje objem vody ve střevech a tím dochází k podpoře peristaltiky a k vyprázdnění vodnaté stolice během 1–3 hodin. Tato laxativa mohou používat těhotné i kojící ženy. Používají se k přípravě na lékařská vyšetření (kolonoskopie). Některé přípravky obsahují látky, které představují jak osmotické, tak kontaktní laxativum.
Zástupci na našem trhu: soli hořčíku (například epsomská sůl, Šaratica), laktulóza (Laktulosa, Duphalac), glycerol (glycerolové čípky), rostlinné polysacharidy (Fructolax), makrogol (Fortrans)
Vzorec laktulózy
Laktulóza je dalším významným disacharidem v mléce. Získává se z laktózy izomerací v alkalickém prostředí. Laktulóza je pro člověka nestravitelným disacharidem. Je poněkud sladší a má slabě laxativní účinky, v medicíně se používá jako projímadlo. Kromě toho stimuluje růst bifidogenní mikroflóry.
Ve svém příspěvku SLANO V ÚSTECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka Sochorová.
Dobrý den,mám velký problém a to slano v ústech.Začalo to po přípravcích Energy,které jsem začala brát.Bylo to z důvodu suchého dráždivého kašle.Sice kašel se zlepšil,ale nastala stálá, slaná chuť.Ihned jsem přípravky přestala brát,ale v ústech mám slano pořád 24 hod.denně už 4 roky. Je to strašné,žádné jídlo není dobré a nic mi nechutná.Hledám informace,kde se dá,ale zatím nic.I u lékařů.
Je mi 62let a léčím se už mnoho let se štítnou žlázou a beru Letrox 100 5x v týdnu.
Prosím poraďte mi.
S pozdravem Sochorová Lenka
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Při vnitřní léčbě hemoroidů je dobré pravidelně a často používat vlákninu a laxativa na zácpu, které zvětší objem stolice a změkčí ji. Mezi domácí léky na hemoroidy lze tedy zařadit psyllium, lněné semínko, pšeničné otruby a odvar z lejnice pálivé, které by se měly stát součástí každodenní stravy proti hemoroidům.
Prášky na hemoridy
Z prášků jsou to všechny, ve kterých je obsažena léčivá látka makrogol 3350 a laktulóza. Nejlevnější lék, který obsahuje Makrogol 3350 je lék Fortrans, u kterého je doplatek asi 50 Kč. Volně prodejný lék s látkou Makrogol 3350 je pak Forlax 10 G a Molaxole. Laktulóza je například v léku Duphalac a Lactulosa sandoz, oboje volně prodejné v lékárně.
Na hemoroidy také účinkují některé flavonoidy, které se používají na léčbu žil, například je to látka Oxerutin, Troxerutin a Diosmin. Oxerutin se dá v lékárně volně koupit jako Venoruton. Troxerutin se dá v lékárně volně koupit jako Cilkanol. A Diosmin se dá v lékárně koupit jako Mobivenal a nebo si ho nechat předepsat jako Detralex, ve kterém je také obsažen diosmin na hemoroidy.
Také flavonoid z borůvky s názvem anthocyanosides pomáhá nejen na žíly ale i na hemoroidy. I sušený oddenek z celé nebo drcené podzemní části listnatce kopinatého pomáhá na hemoroidy i na žíly. Oba dva tyto přírodní léky posilují kapiláry a snížili jejich propustnost a zánětlivost.
V naší poradně s názvem ANTIBIOTIKA FUROLIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel DanaTefrova.
Mám brát Furolin po 8 hod.,coz vychází i v noci a nevím, jestli noční nemám vynechat, protoze se nemůžu předem najíst a bojím se vzít na lačno. Ještě jsem nezačala brát, tak nevím, jestli nemám raději atb vyměnit. Tefrova
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pokud máte užívat antibiotika po osmi hodinách, tak tabletu užijte vždy před spaním s malým množstvím jídla a další dávku po probuzení se snídaní a pak po dalších osmi hodinách během dne zase s jídlem. Další dny zase před spaním a tak dále, abyste se nemusela budit. Vždy po ranní dávce užijte i jednu dávku probiotik a to s odstupem 3 hodiny.
5 dnů před vyšetřením: Vysaďte ze stravy potraviny s hrubými zbytky, hlavně se zrnky a slupkami (rybíz, angrešt, jahody, hrozinky, kiwi, melouny, rajčata a pečivo s hrubými zrny a mákem). Vynechejte léky (tablety nebo kapky) obsahující železo (například Ferronat, Sorbifer Durules, Aktiferin a další, pozor též na doplňky stravy). Poraďte se s lékařem o možnosti vysazení či omezení léků, které mohou zpomalit vyprazdňování trávicího ústrojí (například Imodium, Reasec, Codein, Diolan, některé psychiatrické léky).
Den před vyšetřením: Celý den nic nejezte, nesnídejte, neobědvejte, nevečeřte. Pijte hodně tekutin (minerálky, čaje, čistou vodu a podobně), můžete popíjet čistý vývar. Nepijte kávu! Od 14:00 hodin začněte po dobu 4 hodin pít vyprazdňovací roztok. Pokud se jedná o běžný postup (například přípravek s názvem Fortrans), postupujte takto: Jeden sáček rozpusťte v jednom litru vody a postupně vypijte během jedné hodiny. Příjem rozložte skutečně do 60 minut, rychlé vypití může vyvolat nevolnost a zvracení. Optimální je vypití 4 litrů v průběhu 4 po sobě jdoucích hodin. Pokud však budete po 2. nebo 3. dávce pociťovat nevolnost, udělejte pauzu 30–60 minut a pokračujte po ní až do celkové dávky 4 litrů. Vznik pachuti, případně odporu k předepsanému množství, lze korigovat vypitím malého množství jiné tekutiny s příznivěji vnímavou chutí (jablečná šťáva, pivo, ne však mléko). Vyprazdňování probíhá v následujících 1–2 hodinách po použití přípravku, proto není vhodné přistupovat k němu v pozdní večerní době. Po vyprázdnění byste měli přijímat čisté nebo ochucené minerálky (bez kysličníku uhličitého) k zahnání žízně a mírné rehydrataci do celkového množství 1–1,5 litru.
Den vyšetření: 8 hodin před vyšetřením nekuřte, tekutiny pijte jen v malém množství. Pokud si vyžádáte léky s tlumivým účinkem, je třeba mít s sebou doprovod a neřídit auto, ani nevykonávat činnosti vyžadující plnou pozornost. V tento den zachovejte plný klidový režim.
Ve svém příspěvku PARODONTÁLNÍ ABSCES se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marta Kalábková.
Dobrý den, včera jsem navštívila zubní lékařku pro velkou bolest zubů. Rentgenem mi byl zjištěn chobot, který propláchla. Dnes mi začala z nosu vytékat žlutá tekutina a také trochu při smrkání.
Je to v pořádku, nebo se mám něčeho obávat. Bylo mi sděleno, že pokud bolesti ustoupí, nemám brát předepsaná ATB / Dalacin C CPS DUR 300MG 16/.
Bolesti ustoupily a ATB jsem brát nezačala.
děkuji za odpověď
M. Kalábková, Brno
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Je nezbytné, abyste dodržel/a následující pokyny v uvedeném pořadí:
7 dní před plánovanou procedurou přestaňte užívat léky obsahující železo (Ferronat, Sorbifer, Aktiferin)
7 dní před plánovanou procedurou přestaňte užívat léky na ředění krve (Warfarin, Plavix, Trombex, Anopyrin, Acylpyrin a další...) O užívání těchto léků informujte při objednávání sestru nebo lékaře. Je možné, že bude zvolen jiný postup nebo dostanete místo tabletek na několik dní injekce (poslední injekci aplikujte večer před zákrokem).
Před vyšetřením je nutné zkontrolovat krevní srážlivost (INR, QUICK) Pokud vysazujete Warfarin, poslední kontrola je nutná den před vyšetřením. Hodnota INR musí být pod 1,3.
5-4 dní před plánovanou procedurou přestaňte užívat protiprůjmové přípravky, pokud lékař nerozhodne jinak.
4 dny před plánovanou procedurou přestaňte jíst následující potraviny:
tuhé, vláknité maso, klobásy
tukové koláče a cukroví, koláče s obsahem sušeného ovoce, ořechů, kokosu a máku
brambory se šlupkou, zeleninu kromě rozvařené zeleniny bez šlupek
fazole a čočku, hnědou rýži a celozrnné těstoviny
husté zapražené polévky
ovoce se šlupkou nebo s vyšším obsahem vlákniny (kiwi, jahody, meloun s jadérky), veškeré ořechy a sušené ovoce
pečivo s mákem, celozrnné pečivo, tmavý celozrnný chléb, křupavý chléb s vyšším obsahem vláknin, celozrnné suchary, celozrnnou mouku
džem se slupkami a jadérky
snídaňové cereálie s vysokým obsahem vlákniny, ovesnou kaši, otruby
jogurty s kousky ovoce a musli jogurty
Nadále můžete přijímat měkké libové maso, jogurty, brambory, do měkka uvařenou zeleninu, měkké ovoce, vývary, piškotové pečivo, čajové koláčky, želírovanou marmeládu, čaj a kávu, cukr, šťávy, ovocné a perlivé nápoje, pivo, vodu.
1 den před plánovanou procedurou začnete s ještě přísnější dietou (u pacienta trpících zácpou začíná tato fáze už 3 dny před procedurou):
Můžete sníst ke snídani jogurt a tekutiny bez pečiva.
Pokud trpíte zácpou v posledních 3 dnech k obědu a večeři řídký masový nebo zeleninový vývar a dále můžete přijímat už jen všechny tekutiny s výjimkou hustých džusů
Ve 12 hodin si připravte první roztok FORTRANS. Každý sáček musí být rozpuštěn v 1 litru vody. Je třeba do půlnoci vypít 4 litry tohoto roztoku. K tomu můžete pít průzračné tekutiny (voda, jablkový džus, kola, pivo atd.). Nepijte tekutiny, přes které není vidět.
Od půlnoci nic nejíte a nepijete
Pokud jdete na výkon v odpoledních hodinách, vypijte 2 litry FORTRANSU den před vyšetřením od 15. hodiny a další 2 litry (= 2 rozpuštěné sáčky) ráno před výkonem nejpozději 4 hodiny před vyšetřením.
Ve svém příspěvku TRITTICO AC 75 se k tomuto tématu vyjádřil uživatel BOHUMIL HÁJEK.
DOBRÝ DEN, VZHLEDEM K TOMU, ŽE UŽÍVÁM ASI 12 TYPŮ LÉKŮ, TAK VELMI ŠPATNĚ SPÍM ( PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE TOLIK LÉKŮ S TÍM SOUVISÍ- LAICKY), PROTO TÉŽ UŽÍVÁM NA NOC TRITTICO AC 75. BOHUŽEL, TO MOC NEFUNGUJE, PROTO MÁM NAVÍC NA NOC LÉK RIVOTRIL 0,5 MG. PAK JE TO O NĚCO LEPŠÍ. MYSLÍTE, ŽE JE TEDY NUTNÉ DÁL UŽÍVAT LÉK TRITTICO ? DĚKUJI. P.S JE NA NĚJ VĚTŠÍ DOPLATEK. EXISTUJE OBDOBNÝ LÁK BEZ DOPLATKU? JSEM DŮCHODCE 74 LET.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Janďa.
Dobrý den pane!
A žijete ještě? Zajdite k normálnímu lékaři, ovšem, jestli je takový k nalezení...Tolik léku brát je nesmysl! Se spánkem, to je probl=m, to je jasný. ale 11, či 12 léku, to mělo plno lidí co znám. Jo, kdyby tu ještě byli, ale to by museli brát tak třetinu. Mýmu muži po nairdinování 8ti léku, sem žádala o snížení. A světe div se, šlo to. Lidi neblbnite a vzpamatujte se!!!! I vy ostatní. Nerozvíjejte byznys lékárnám a neničte si tím zdraví. Teď 11 léku me pomalu zabíjelo tetu a ješte jí přidali 5 prášku, a teta odešla do nebe, už tech jedů bylo moc.
Pápá
Výrobci produktu Piperine Forte/Extreme slibují klientům vzrušující výsledky, které jsou však se zkušenostmi reálných odběratelů v rozporu. Mnoho lidí si stěžuje, že jde o podfuk. Tvrdí, že se pokoušeli napsat komentář na oficiální stránku prodejce, ale nebylo to možné. Na další stránce, která tento produkt nabízí, jsou pak všechny komentáře psány v ten samý den. Zda opravdu jde jen o shodu náhod, nebo lež, s jistotou říci nelze. Na stránce Mozolani se můžete dočíst, že extrakt ze zeleného čaje, který Piperine Extreme obsahuje v množství 30 mg, na hubnutí ani zdaleka nestačí, podobně je to možná i s jinými látkami, které Piperine Forte či Extreme obsahují.
Nejsou uvedeny žádné negativní a vedlejší účinky při užívání produktu Piperine Forte, což však neznamená, že neexistují. Minimálně by tento produkt neměl být užíván jako náhrada pestré stravy a také by se měly mít na pozoru těhotné a kojící ženy. Ostatní rizika musí brát každý na vlastní odpovědnost.
Větší denní přísun piperinu může přivodit zdravotní komplikace. Maximální uváděná a doporučená denní dávka piperinu je 15 mg. Kdežto hubnoucí tablety obsahují neidentifikovatelné dávky piperinu. Nadto pak i látky, o kterých se ví, že se jejich biologická dostupnost zvyšuje s užitím piperinu. Jsou to: vitamín C, vitamíny skupiny B, koenzym Q10, ale i velké množství léků jako: Rifampicin, Sulfadiazine, Nimesulide, Propranolol, Theophylline, Beta Lactams, Tetracycline, Oxytetracycline, Ciprofloxacine, Vasicine a další.
Negativní zkušenosti s tímto přípravkem se pak objevují i co se týče oblasti financí. Pokud byl produkt pro nefunkčnost odeslán zpět, nedošlo k avizovanému vrácení zaplacené částky. Je tedy jen na vás, jak s těmito informacemi naložíte.
Jak již bylo řečeno, účinky piperinu jsou prokazatelné. Je schopen svými účinky zvyšovat biologickou dostupnost (někdy i jinak relativně neúčinných) látek. To dělá tak, že zablokuje aktivitu enzymu, který jinak danou látku v zažívacím traktu velice rychle štěpí na látky neúčinné (metabolity). Tím se těchto látek dostane do krevního oběhu a k samotným buňkám nepoměrně více. Rozdíly v účinnosti se vyčíslují až v řádech tisíců procent. Nejmarkantnější je to u kurkuminu, který se tak změní z jinak poměrně neúčinné látky na vysoce účinný a širokospektrální prostředek. Zrovna tak piperin funguje i s některými chemickými léčivy, kde tak lze brát nepoměrně menší dávku léčiva při zachování stejného účinku. Pozor, maximální uváděná a doporučená denní dávka piperinu je 15 mg.
Než si produkt objednáte, nejdříve zjistěte, jestli odpovědná firma sídlí, nebo aspoň provozuje pobočku na území Evropské unie. Obchodní podmín
V první řadě nechte uklidnit svůj žaludek. Pomoci mohou následující postupy:
Zůstaňte hydratovaní
Příjem tekutin je zásadní pro pomoc vašemu tělu vyrovnat se s účinky otravy jídlem. Zvracení a průjem mohou způsobit dehydrataci, takže cucání ledových ovocných tříští nebo pití malých doušků vody je dobrým výchozím bodem.
Sportovní nápoje, které obsahují elektrolyty, jsou nejlepším způsobem, jak zabránit dehydrataci během této doby. Mezi další doporučené kapaliny patří:
limonády bez kofeinu, jako je Sprite, 7UP nebo zázvorové pivo,
čaj bez kofeinu,
kuřecí nebo zeleninový vývar.
Recept na rehydratační nápoj:
Do 1 litru (nejlépe převařené) vody přidejte 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičku soli, 1 šálek neslazeného ovocného džusu nebo šťávu ze dvou čerstvých pomerančů. Pijte po doušcích, jak jen můžete.
Jezte nevýrazné jídlo
Když máte pocit, že byste mohli v sobě udržet trochu jídla, tak jezte jídla, která jsou šetrná k vašemu žaludku a zažívacímu traktu. Držte se nevýrazných základních potravin s nízkým obsahem tuku a vlákniny. Tuk je pro váš žaludek hůře stravitelný, zvláště v době, když je podrážděný. Vyhněte se tučným jídlům, abyste předešli dalšímu zvracení.
Mezi potraviny, které jsou šetrné k žaludku, patří:
banány,
cereálie,
vaječné bílky,
med,
želatinové pochoutky,
ovesné vločky,
obyčejné brambory, včetně bramborové kaše,
rýže,
slané tyčinky,
tousty,
jablečné pyré.
Možná jste slyšeli o dietě BRAT, která znamená banány, rýži, jablka a toasty. Dieta BRAT je často používána při nevolnosti, zvracení a průjmu z důvodu otravy jídlem.
Vyzkoušejte přírodní prostředky
Během otravy jídlem je důležité, aby vaše tělo dobře zvládlo svou přirozenou reakci na vyčištění a pročištění trávicího traktu, aby se zbavilo škodlivých bakterií. Nepomáhejte mu žádnými volně prodejnými projímadly ani léky proti průjmu, jako Smecta nebo Imodium.
Když jsou vaše příznaky nejhorší, zkuste pít zázvorový čaj, protože o zázvoru je známo, že uklidňuje žaludek.
Jakmile se budete cítit lépe, začněte posilovat svou normální střevní mikroflórupřírodními jogurty nebo probiotickými kapslemi po dobu alespoň 2 týdnů. To pomůže vašemu tělu regenerovat prospěšné bakterie ztracené při očistě od otravy jídlem a vrátit váš trávicí systém a imunitní systém zpět do správných kolejí.
Další tipy
Pokud zvracíte, nečistěte si hned po tom zuby! Čištění zubů odložte alespoň o hodinu. Žaludeční kyselina vylučovaná během zvracení může poškodit sklovinu na zubech a čištění zubů hned po zvracení může sklovinu dále narušovat. Místo toho si vypláchněte ústa směsí vo
Ve svém příspěvku ROSUMOP 20MG RECENZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal.
Dobrý den, prosím o recenze na lék rosumop a jestli ho můžu brát společně s lékem Lokrén.. je lepší ho brát ráno nebo na noc? děkují.. zdravím
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hana Venglová.
Dobrý den, je možné, aby mi po tomto léku otékaly dole nohy a docela hodně, četla jsem o reakcích, ale týkají se obličeje-otékání-v únoru mi bude 79 let. Anebo to může být od bolestí páteře a okolí, děkuje Venglová.
Hladinu cukru lze zvýšit potravinami, které mají vysoký GI, tedy glykemický index. Ovšem pokud tyto potraviny konzumujete pravidelně, mohou být příčinou zvýšeného množství cukrů v krvi:
bílá mouka
bílý cukr
sladkosti
banány
hroznové víno
Výše uvedené potraviny rychle zaberou na zvýšení cukru v krvi, ale vhodnější je sníst rychlé druhy cukrů, které se nacházejí v sušeném ovoci, například datle, fíky, rozinky. Jedná se o vynikající zdroj glukózy, která se vstřebává nejsnáze, a to již v ústech. Z čerstvého ovoce je vhodný banán a hroznové víno, podat lze také hrušku, první dvě zmíněné jsou však účinnější. Výborným zdrojem rychlých cukrů bývá také džus, dále také med. Rafinovaný cukr a cukr hroznový se příliš nedoporučují, neboť tyto poživatiny jsou kyselinotvorné a zbytečně obírají tělo o důležitý vápník a hořčík. V případě nouze je však samozřejmě jedno, který druh cukru zvolíme. Čím dříve jej podáme, tím rychleji nám mozek a následně i každá z buněk poděkují. U dětí pozor, dospělý člověk odhadne správné množství, které hypoglykemii zaručeně zažene, nicméně dětem je třeba sacharidy rozumně rozdělit a zbytek uschovat. Opačným případem je například plná miska cukrovinek na stole, které si mohou děti brát a brát, dokud se jim neudělá lépe. K tomuto jevu může klidně dojít až v průběhu několika minut po požití prvního cukrátka. Mozek je v tomto opravdu důsledný, žádá si cukr ještě po nějakou dobu, i když je v krvi již dostatečné množství glukózy, která se vstřebala ústy. A může se pak stát, že z 2,2 mmol/l vyroste glykemie třeba na hodnotu 15 mmol/l.
Syndrom karpálního tunelu je jako nemoc z povolání evidován u 35 tisíc obyvatel, ale objevuje se také jako projev stárnutí či hormonálních změn, přičemž čtyřikrát častěji jím trpí ženy než muži.
Karpální tunel se nachází zhruba uprostřed zápěstí. Je to průchod, kterým se nervy, cévy a šlachy dostávají z předloktí do dlaně. Jsou tam například ohýbače prstů a palce a také velmi důležitý středový nerv, který má na starosti funkci většiny svalů z přední skupiny předloktí a některé ze svalů ruky, zprostředkovává cit, jemnou a hrubou motoriku. Pokud je tato část ruky dlouhodobě přetěžována nebo byla zraněná či prodělala zánět šlach a vazů, dochází k útlaku středového nervu a k bolesti. Karpály na noze nenaleznete.
Problém s karpálními tunely mívají především ženy (plnoštíhlé a vykonávající pro ruku namáhavé jednostranné práce), a to nejvíce v období přechodu, tedy v období hormonální rozkolísanosti. Bohužel hormonální rozkolísaností trpí dnes mnohem mladší ženy, a proto tato nemoc postihuje i je. Souvisí totiž se špatně tekoucí lymfou (umělé hormony, antikoncepce lymfu staví), kdy se tvoří otoky karpálního tunelu.
Duchovní příčina: Brnění v rukou nemocnému ukazuje, že na jisté příležitosti neměl vůbec reagovat, že lepší bylo je odmítnout. Práce se sbíječkou rozhodně není činnost, kterou by člověk iniciativně vyhledával, avšak uvědomme si, že i zaměstnání, k němuž jsme „jako slepí k houslím“ přivedeni, odpovídá našemu duševnímu vývoji. A tak jestliže jsme kdysi slovy, činy, nebo dokonce rukama bili a zraňovali ostatní, bije nás nyní přes prsty vibrující sbíječka, s níž v zaměstnání často pracujeme. Zlobící nerv na ruce v oblasti karpálního tunelu nemocnému ukazuje, že nemá být jako druzí a stejně jako oni se chovat a život chápat. Také touha mít všechno perfektní, pod kontrolou a podle svého je scestná. V jemných detailech (jelikož postižena je horní končetina) se chybuje. Rukou, svými plány a představami křečovitě svíráte a hodláte získat pro život nedůležité. Snad s vámi brnění otřese obdobně, jako když dostanete ránu elektrickým proudem. Ruce mají spíše hladit, ne světské uchopovat a jiným klid i pohodu brát. Držte se toho, co umíte, ale zároveň nezapomeňte, že život není jenom práce, nebo stálé dělání toho, co milujete. Všechno čiňte s mírou. Uvolněte se, odpočiňte si, zajděte i do přírody a také na lidi se dívejte jinak než doposud a uvidíte, že se potíže s karpálními tunely brzy zmírní. Pravidelně cvičte rukama, krkem a lopatkami, ale zároveň se pohybujte svým duchem k radosti a vzhůru. Pokorně neste svůj kříž a samovolně vzlétnete výš. Ne vždy je tř