Informace od zdravotní sestry

MENU

  

PROSTATA

  

KREVNÍ TLAK

  

CUKROVKA

  

WARFARIN

  
Téma

JAK SE ZBAVIT PERIORÁLNÍ DERMATITIDY

OBSAH

Příčiny a příznaky periorální dermatitidy

I když je velmi obtížné určit prvotní příčinu, která zodpovídá za rozvoj periorální dermatitidy, existují určité faktory, které jsou spojeny právě s možnými příčinami.

Příčiny periorální dermatitidy

  • V 80 % případů je na vině lokální aplikace tropických steroidů.
  • Riziko vzniku periorální dermatitidy zvyšují také hydratační a noční krémy.
  • Stav periorální dermatitidy často zhoršuje působení ultrafialového záření, větru nebo tepla.
  • Za možnou příčinu periorální dermatitidy je považována i kvasinková infekce, ale existuje jen malé množství klinických důkazů na podporu tohoto tvrzení.
  • Mezi další příčiny patří hormonální faktory způsobené užíváním perorálních antikoncepcí a gastrointestinální poruchou.

Příznaky periorální dermatitidy

Toto onemocnění většinou postihuje mladé ženy. Mezi běžné příznaky patří například:

  • papulární vyrážka s malými puchýřky vyskytující se kolem očí, úst a nosu; okraj kůže kolem rtů zůstává často nedotčen;
  • periorální dermatitida se objeví jen na kůži, nerozšiřuje se na vlasy nebo na sliznici.

Zdroj: Periorální dermatitida

Poradna

V naší poradně s názvem PERIORÁLNÍ DERMATITIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Květa Mitysková.

Dobrý den, prosím o radu, mám periorální dermatitidu kolem úst a velmi suchou pokožku stále. Prosím o radu, co používat za krém na suchou pokožku obličeje a protože dermatitidu mám již od konce června (postupně se zhoršovala od dubna), co bych mohla používat za přírodní přípravek (nezabral mi lék od p. doktorky, 1. Elocom, 2. protopic). Nyní používám zinkovou mast 2x až 3x denně a černý čaj na umývání a sádlo vlastnoručně vyškvařené.
Děkuji moc za rady s pozdravem

Mitysková Květa

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Doporučuji vytrvat v pokusech se svou kožní lékařkou. Někdy je totiž velmi obtížné najít příčinu této dermatitidy kolem úst a nezbývá nic jiného, než metoda pokus / omyl. Vaše doktorka na vás evidentně zkouší léky, které ve většině případů velmi dobře účinkují na tyto problémy. To, že u vás nezabraly, svědčí o nějaké méně běžné příčině vaší dermatitidy a bude třeba jí vyzkoumat. K léčbě budou zřejmě potřeba přípravky, které jsou většinou na předpis a proto si myslím, že spolupráce s kožním lékařem bude to nejlepší, co můžete pro sebe udělat.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Periorální dermatitida

Léčba periorální dermatitidy

Léčba se zaměřuje na prevenci spouštěcích podnětů a také na řízení zánětu kůže, který se již objevil. Léčebné postupy zahrnují následující:

  • preventivně by měly být odstraněny všechny výrobky doposud na pleť používané, zejména výrobky obsahující umělé chemikálie, topické kortikosteroidy a podobně, doporučuje se přerušit užívání těchto výrobků, aby nedošlo ke zpětnému vzniku periorální dermatitidy;
  • k léčbě periorální dermatitidy jsou používána antibiotika, ale existuje celá řada alternativních prostředků, které mohou pomoci, například lokální aplikace kurkumy smíchané se stejným množstvím surového medu je považována za uklidňující lék, má velice dobrý účinek na kůži a snižuje zánětlivost;
  • za velmi účinný prostředek se považuje také lokální aplikace Tea Tree oleje, který napomáhá s omezením zánětu a zároveň chrání pokožku proti mikrobům a bakteriálním infekcím.

Periorální dermatitida je snadno léčitelná, ale je důležité přerušit používání dřívějších kosmetických přípravků.

Zdroj: Periorální dermatitida

Diskuze

V diskuzi PERIORÁLNÍ DERMATITIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.

Ja tedy pozivam prevarenou vodu a do ni dam par zrnicek hypermanganu, tim omyvam oblicej. Pouzivam i jarish, muze byt v nadobe s rozprasovacem a pres den jej lze aplikovat nekolikrat. Muzete zkusit cervenou indulonu (ta mi projev nezhorsila) jako hydratacni krem a postizena mista na noc natrit ichtoxylem. Cerny caj bych asi uplne vysadila. Tenhle postup Vam muze pomoci do nekolika dnu jako me.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Květa Mitysková.

Dobrý den, děkuji za rady, asi to bude na delší dobu, chci uvedenou léčbu zkusit alespoň 14 dní, to už se uvidí, jestli je to lepší a zabírá.
S pozdravem
Květa Mitysková

Zdroj: diskuze Periorální dermatitida

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida se dělí na alergickou a iritační, obvykle se projevuje růžovou nebo červenou svědivou vyrážkou. Určení přesné příčiny kontaktní dermatitidy může být obtížné.

  • Alergická kontaktní dermatitida je krátkodobá kožní alergie. Příkladem alergické kontaktní dermatitidy je působení jedu břečťanu, kdy jen slabý dotek na kůži vyvolá dermatitidu. I další rostliny mohou vyvolat alergickou kontaktní dermatitidu, květiny, byliny, ovoce i zelenina. Příčinou této dermatitidy mohou být rovněž, barvy na vlasy, kosmetické přípravky, kovy, guma, formaldehydy (používané jako konzervační přísady v mnoha produktech).
  • Iritační kontaktní dermatitida je způsobena látkou zhoršující stav kůže tím, že dochází k opakovanému kontaktu, typickým dráždidlem je voda, která vysušuje a poškozuje pokožku opakovanou expozicí (časté mytí). Symptomem dráždivé dermatitidy je suchá, poškozená kůže.

Zdroj: Dermatitida

Bylinky na seboroickou dermatitidu

Úlohou fytoterapie je poskytnout k léčbě seboroické dermatitidy rostlinné prostředky. Zde je pár rad, jak a které rostlinky používat.

Vždy používat rostliny:

  • které pomáhají předcházet vzniku alergií;
  • které zmírňují a hydratují pokožku;
  • které snižují svědění, zánět a podráždění;
  • které zabraňují vzniku puchýřů a následně jejich infekci.

Rostliny používající se externě:

  • heřmánek
  • aloe vera
  • okurka
  • jitrocel
  • malina
  • chmel
  • oves
  • cizrna

Rostliny používající se perorálně:

  • mango
  • sarsaparilla

Zdroj: Domácí léčba seboroické dermatitidy

Poradna

V naší poradně s názvem KAPYDERM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka.

muze se aplikovat kolem oci kapyderm specialni krem

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zdeňko, Speciální krém K od Kapydermu se na obličeji dá použít pro léčbu seboroické dermatitidy. Máte-li projevy seboroické dermatitidy u očí, tak můžete opatrně nanést Speciální krém K od Kapydermu i kolem očí. Důležité je si dát pozor při nanášení, ale i po něm, aby se léčivý krém nedostal do očí, respektive za řasy. Vniknutí krému do očí by mohlo vyvolat pálivou reakci v očích. To platí i při případném pozdějším spocení a zatečení potu s krémem do oka, ano? Pozor na to!

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Kapyderm

Seboroická dermatitida – foto

Zde je několik fotografií, na kterých je vidět seboroická dermatitida ve svých typických projevech.

Zdroj: Domácí léčba seboroické dermatitidy

Poradna

V naší poradně s názvem SVRAB? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ema.

Dobrý večer.Mám dotaz ohledně podezření na svrab.Před třemi týdny mi především na stehnech,dále pak na lýtkách vyskákala ,,kopřivka".Opravdu jako když člověk spadne do kopřiv.Hodně jsem si to rozškrábala až jsem měla z toho pupínky a modřiny.Kožní lékařka říkala,že je to buď potravinová alergie,ale že by to mohl být i svrab..
Po cca týdenní léčbě belodermem se vše uzdravilo a nic jsem necítila.
Bohužel po třech týdnech od propuknutí,zase začínají vyskakovat pupínky a svědění.
Vypadá to na ,,další fáze" svrabu?
Mockrát děkuji a přeji hezké dny.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Dobrý den Emo, u Vás se nejedná o svrab! Vaše kopřivka je nějaká forma dermatitidy. Vřele doporučuji vrátit se k léčbě Belodermem a pak začít zkoumat příčiny této dermatitidy. Jejím spouštěčem může být prací prášek, silonky, pleťové mléko, koupele, nebo také něco ve Vaší stravě, na co byste mohla být takto alergická. Pokud Vám nedokáže Váš dermatolog určit příčinu, tak doporučuji navštívit alergoologa. V každém případě mějte Beloderm v domácích zásobách a vždy, když se objeví nový výskyt, tak okamžitě zahajte léčbu, aby se to nezvětšovalo a tím i více nesvědilo. Zdržte se rozškrábání - urychlíte tím vymizení své dermatitidy.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Svrab?

Seboroická dermatitida – příčiny

Nejčastěji je ovlivněna těmito faktory: oslabený imunitní systém, klimatické podmínky, hormonální výkyvy, špatná životospráva a genetické dispozice. Nedostatek vitamínu H, vitamínu B6 a riboflavinu (vitamín B2) může být také jednou z příčin. Kromě toho se experti domnívají, že za propuknutí seboroické dermatitidy mohou být zodpovědné plísňové infekce. V nedávném výzkumu došli odborníci k názoru, že je seborea spojená i s překyselením pokožky. Pokud je pH v krvi a moči příliš nízké, tělo může chybně vyhodnotit bílkoviny jako škodlivé látky a začne se bránit tvorbou protilátek. Ty pak bojují s proteiny a spouští výrobu histaminu v tukových buňkách.

Zdroj: Domácí léčba seboroické dermatitidy

Diskuze

V diskuzi JAK SE ZBAVIT NEŠTOVIC se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Erik.

ahoj je mi 12 a předevčirem jsem dostal neštovice nevite ja nejrihlec se jih mužu zbavit.děkuju

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Jak se zbavit neštovic

Příčiny nákazy

Růst a šíření plísní umožňuje překyselení organismu, naopak zásadité prostředí (alkalóza) pohyb kvasinek zpomaluje a způsobuje jejich setrvávání a hromadění na jednom místě, což může vést ke vzniku cyst nebo i zhoubných nádorů. Kvasinky se mohou snadno rozmnožit a zbavit se jich může být pak velice obtížné. Zejména při častém a mnohdy i zbytečném užívaní antibiotik můžete očekávat invazi kvasinek do vašeho organismu.

Zdroj: Jak se zbavit kvasinek

Diskuze

V diskuzi DOMÁCÍ LÉČBA SEBOROICKÉ DERMATITIDY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Viera.

Mám aspoň dvanácť šamponov nenastalo zlepšenie mám svrbenie nánosy lupín
prosím poradte ako sa z tohoho dostáť bez chémie. Padajú mi vlasy.
ďakujem

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marika.

Viem vám skúsiť na padanie vyrobiť vlasovú vodu nárastu aj vlasy kde vypadli pokiaľ sú cibuľky

Zdroj: diskuze Domácí léčba seboroické dermatitidy

Recepty na seboroickou dermatitidu

Pravidelné šamponování vlasů

Pokud je to možné, šamponujte vlasy každý den, protože je to účinné při léčbě seboroické dermatitidy. Šampon by měl být vmasírován do pokožky tak, aby došlo k uvolnění lupů. Nedoporučuje se škrábání pokožky, protože může dojít k odření nebo k tvorbě vředů. Šampon by měl být po umytí důkladně opláchnut.

Tymián

Vařte asi dva šálky vody a přidejte čtyři lžíce suchého tymiánu. Tymián vařte po dobu deseti minut. Poté nechte tuto směs vychladnout a použijte polovinu směsi jako šampon na vlasy. Jemně vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy.

Semena pískavice

Vložte dvě polévkové lžíce semen pískavice do vody a nechte takto přes noc uležet. Druhý den by měla vzniknout pasta, kterou naneste na hlavu a nechte působit po dobu 30 minut, poté opláchněte.

Zdroj: Domácí léčba seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida – diagnostika

Někdy není snadné seboreu diagnostikovat, protože se příznaky kryjí s jiným kožním onemocněním, například způsobenými alergií, atopickým ekzémem nebo lupénkou. Seboreu však bezpečně pozná zkušený tricholog, který je vyškolený na anomálie vlasů a vlasové pokožky. Seboroická dermatitida často postihuje kojence v prvních měsících života, ale i mladé muže.

Zdroj: Domácí léčba seboroické dermatitidy

Diskuze

V diskuzi JAK SE ZBAVIT KYSELINY MOČOVÉ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zlatka.

Píše se tady že je dobré pít matonku,ale už tady není jestli perlivou nebo neperlivou. A ten řapíkatý celer se má jíst jen tak nebo se nějak upravuje.Pokud máte více rad jak se zbavit kyseliny močové tak sem s nimi, chtěla bych se tohoto problému zbavit pokud je to možné. Děkuji za odpověď a případné rady

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Michal.

Bohužel zbavit se ji nedá jen zmírnit .

Zdroj: diskuze Jak se zbavit kyseliny močové

Seboroická dermatitida – prevence

Seborei nejde obecně předejít. Pokud je pokožka náchylná k nadměrnému maštění, měla by jí být věnovaná zvláštní pozornost. Pravidelně čistit, ale nevysušovat a naopak ji hydratovat nemastnými krémy například s obsahem kolagenu. Vlasové pokožce také velmi pomáhá vysoušení umytých vlasů fénem, protože zabraňuje delšímu působení vody na kůži, které zvýší její pH a podráždí ji.

Zdroj: Domácí léčba seboroické dermatitidy

Diskuze

V diskuzi SKLIVCOVÉ ZÁKALKY, JAK SE JICH ZBAVIT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra Mercová.

Prosím o radu, jak se zbavit očního zákalku

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Sklivcové zákalky, jak se jich zbavit

Seboroická dermatitida – výskyt

Zatímco se seboroická dermatitida u kojenců obvykle hojí spontánně po několika týdnech, v dospělosti se často vrací. Další vrchol výskytu je mezi dvacátým a třicátým rokem života, častěji u mužů. Ženy jsou postiženy zejména po menopauze. Velmi často je nemoc pozorována u pacientů, jejichž imunitní systém je podstatně oslaben – 80 procent pacientů s AIDS trpí seboroickou dermatitidou.

Zdroj: Domácí léčba seboroické dermatitidy

Léčba octem

Na internetu naleznete informace o léčbě svrabu octem. Tato terapie ale bohužel nefunguje. Pár roztočů tím zabijete, ale larvy a hlouběji zavrtané roztoče neusmrtíte.

Zdroj: Jak se rychle zbavit svrabu

Roupi - foto

Tady jsou fotky, na kterých je vidět roup dětský.

Zdroj: Jak se zbavit roupů

Doporučení

Na trhu existuje několik tradičních výrobků na léčbu akné, je tedy potřeba při léčbě vyzkoušet, které léky budou vyhovovat právě vašemu typu pleti, zjistit, který přípravek bude pro vás nejúčinnější.

Zdroj: Jak se zbavit akné na zádech

Jak na svrab ve vlasech

Zákožky se mohou objevit i ve vlasech. Zde je vhodné použít dle tradiční léčby i tea tree olej, který přidáte do tekutého mýdla a šamponů. Proti svědění se doporučuje Analergin a také mýdlo s obsahem síry.

Zdroj: Jak se rychle zbavit svrabu

Léčba atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je důsledkem alergické reakce. Zvláštností atopické dermatitidy je, že se obvykle objevuje s ekzémem. Opět platí, že by se pacienti měli vyhnout kontaktu s alergeny. Atopická dermatitida má mnoho spouštěcích faktorů, které bývají individuální. Někdy způsobuje mnoho problémů i v jiných oblastech, jindy zůstává zcela bez příznaků. V závislosti na různých syndromech existuje několik druhů léčby, které mohou být použity i paralelně. Léčba atopické dermatitidy závisí na průběhu nemoci nebo na závažnosti symptomů.

Každý vážnější stupeň atopické dermatitidy musí být velmi pečlivě a správně ošetřován. Používají se různé krémy, mastičky a pleťové vody s protizánětlivým účinkem a podporující hojení.

Požívání mastí a pleťových vod může být spojeno s užíváním některých léků, které pomáhají s procesem hojení a rovněž omezují svědění. Masti by měly obsahovat například pupalkový olej, extrakt z třezalky tečkované a zinek. Při závažném onemocnění se nejčastěji používají imunosupresivní masti s glukokortikoidy. Tyto léky zabraňují svědění a zánětu na kůži. V závislosti na typu kůže mohou být použity různé druhy glukokortikoidů. Glukokortikoidy však mají značné nežádoucí účinky, které zahrnují ztenčení kůže, pigmentaci, strie, lokální potlačení imunitního systému nebo masivně zvýšený růst ochlupení.

Vzhledem k riziku nežádoucích účinků je důležité, aby léčba glukokortikoidy trvala jen krátkou dobu. Na citlivých oblastech těla, jako jsou tvář nebo genitálie, by neměly být použity glukokortikoidy vůbec. Svědivá vyrážka atopické dermatitidy může být často zlepšena použitím antihistaminik.

Světelná terapie je další metodou léčby, která u atopické dermatitidy již dosáhla významných úspěchů. UV světlo má protizánětlivý účinek, což je ideální pro úlevu od dočasných příznaků a může pomoci s léčbou. V dnešní době se spíše používá UVB záření. UVA záření je účinné na léčbu těžkých forem atopické dermatitidy. Všechna UV záření urychlují stárnutí kůže, proto platí pro světelnou terapii časové omezení. U dětí by měla být použita jen s opatrností a ve výjimečných případech.

Zdroj: Léčba svědivé vyrážky


Autoři obsahu

Bc. Jakub Vinš

Mgr. Světluše Vinšová


ČeskáOrdinace

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

 SiteMAP