Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

JIRSINIE


Polyneuropatie představuje pouze anatomickou diagnózu. U polyneuropatie jde o poruchu periferních nervů v důsledku zánětlivých, metabolických, imunopatogenních, toxických a jiných vlivů. Pro rozpoznání příčiny je často nezbytné podrobné laboratorní vyšetření.

Zdroj: článek Polyneuropatie dolní končetiny

Hormonální antikoncepce (zkráceně HAK) byla vyvinuta v USA a na trhu je od 60. let. Mechanismus jejího účinku je založený na podání syntetických ženských hormonů do těla ženy. V dnešní době patří mezi nejspolehlivější způsoby ochrany před nechtěným otěhotněním. Účinnost všech forem je podobná, chrání ženy před nechtěným těhotenstvím na více než 99 %. Mezi tyto formy antikoncepce patří i Mirena.

Zdroj: článek Mirena

V některých případech rakoviny prostaty je nevyhnutelná operace. Je velice důležité, aby se pacient dozvěděl o operaci rakoviny prostaty tolik, že bude vědět, co od operace může očekávat a jak se má na operaci prostaty připravit. V našem článku se dozvíte, co se stane, když podstoupíte operaci rakoviny prostaty. Dále jak se připravit na operaci prostaty, jaké potraviny můžete jíst před operací k posílení svého těla a na co byste měli myslet, než půjdete do nemocnice na operaci prostaty. Je důležité přemýšlet o tom, jak se na operaci prostaty připravit, když se rozhodnete společně se svým lékařem, že operace bude tou nejlepší léčbou vás.

Zdroj: článek Jak se připravit na operaci prostaty

Artróza kolenního kloubu se také nazývá gonartróza. Jedná se o degenerativní onemocnění, při kterém dochází k narušení kloubní chrupavky. Nejohroženější skupinou jsou osoby nad 50 let věku, ovšem výjimkou nejsou ani pacienti, kterým je okolo 30 let. Je to dáno tím, že artróza kolene může mít různou příčinu vzniku. Velkou roli v první řadě hraje věk. Klouby jsou opotřebovány a dochází k jejich poškození a vzniku této nemoci. Na vině je však také nadměrná zátěž, například při sportu, proto mohou artrózou trpět i mladší lidé. Svou roli hraje rovněž dědičnost a nezdravý způsob života. Artrózou trpí často i obézní lidé.

Zdroj: článek Artróza kolenního kloubu

Yersinie je patogenní gramnegativní bakterie. Jedná se o anaerobní bakterii, která je přenositelná na zvíře i na člověka. Yersinióza je onemocnění, které způsobují bakterie Yersinia enterocolitica, patří mezi onemocnění způsobená nedostatečnou hygienou po styku se zvířaty nebo z potravin živočišného původu. Přítomnost a zmnožení Yersinií se projevuje prudkými bolestmi břicha a průjmem. Onemocnění je léčitelné.

Zdroj: článek Yersinie

Dotaz: Absolvoval jsem operaci prostaty klasickým způsobem-řezem v podbřížku. Na nic si nemohu stěžovat jen nato,že mi úplně odešla erekce. Před operaci jsem neměl žádne problémy i když mi je 75 let. Je to zcela normální pro pacienty mého věku_?. Lékař mne před operaci na nic podobného neupozorňoval! Nemohla se stat chyba při operaci. Prosím o Váš názor respektíve,zda je nejaká cesta řešení součastného mého stavu. Moc mne to deprimuje.

Zdroj: článek Ztráta erekce po operaci prostaty

Lázně jsou zařízení sloužící k léčbě nebo rehabilitaci lidí zejména formou koupání ve vodě. Přeneseně se lázněmi rozumí také sídelní útvar, v němž jsou provozovány lázně. Mezi nejnavštěvovanější česká lázeňská města patří Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Luhačovice a Poděbrady. V roce 2011 navštívilo české lázně kolem 700 000 hostů, z nichž přibližně polovina byli cizinci, a to především z Německa, Ruska a Rakouska.

Zdroj: článek Lázně po operaci

Polyneuropatie je onemocnění, které postihuje periferní nervový systém a které se projevuje nejvíce v senzibilitě. K prvním příznakům patří bolesti, nepříjemné pocity jako mravenčení, pálení nebo nepříjemné pocity chladu, dále poruchy senzibility, to znamená nerozeznání, respektive snížené vnímání dotyku a bolesti. Co se týče četnosti výskytu polyneuropatií, neexistují žádné spolehlivé údaje, odhadem jde asi o jeden případ na 2 000 obyvatel na celém světě. Nejčastější příčinou bývá pokročilá cukrovka (diabetes), alkoholismus a těžká porucha funkce ledvin (urémie); vzácněji je neuropatie vrozená nebo podmíněná infekcemi, nedostatkem vitamínů nebo přítomností jedů v prostředí. Všechny tyto příčiny vedou k poškození periferních nervů, a tím k výše uvedeným symptomům polyneuropatie. K poškození nervů přitom dochází různými způsoby. Při diabetu se nervy poškozují makro- a mikroangiopatií, to znamená, že se poškozují krevní cévy a nerv není dostatečně zásobován krví a zaniká. Při polyneuropatii jako důsledku alkoholismu je poškozena mícha, a tím vedení vzruchu nervů. Polyneuropatie se diagnostikuje udávanými obtížemi, předcházejícími onemocněními a možnými škodlivými látkami (alkohol, drogy, léky, eventuální kontakt s jedy na pracovišti), laboratorními kontrolami a neurologickými vyšetřeními. Terapie se v první řadě zaměřuje na léčbu základního onemocnění a na vyhýbání se škodlivým látkám. Symptomy mohou být dále léčeny nebo zmírněny léky.

Zdroj: článek Polyneuropatie – bolest nohou a rukou

Máte oteklé a bolestivé klouby na rukou. Činí vám potíže cokoliv uchopit, jelikož máte „neohrabané“ prsty? Možná je na vině artróza. Artróza je nezánětlivé kloubní onemocnění postihující kloubní chrupavku. Při onemocnění dochází k úbytku chrupavky a ke vzniku kostních výrůstků, které vyvolávají bolest.

Zdroj: článek Artróza prstů na ruce

Artróza kyčle je kloubní onemocnění, při němž dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a v návaznosti na ni také ke změnám kosti a přilehlých měkkých tkání, které se projevuje nepříjemnou bolestí. Celkově je tímto onemocněním postiženo přibližně 12 % populace a četnost výskytu stoupá s věkem. Postihuje zejména věkovou skupinu nad sedmdesát let a stává se tak nejčastějším kloubním onemocněním.

Zdroj: článek Kde bolí artróza kyčle

Žlučníková dieta se dodržuje při onemocněních žlučníku, jako jsou žlučové kameny, žlučníkové koliky, onemocnění střev. Tato dieta se zaměřuje především na omezení příjmu tuků a ulehčení organismu. Člověk by se při této dietě měl stravovat sice méně, zato častěji. Jídelníček by měl být pestrý a přitom vyvážený.

Zdroj: článek Jídelníček po operaci žlučníku

Artróza kyčle je vážné onemocnění pohybového aparátu. Klouby se stávají bolestivými, což postiženým značně znepříjemňuje život. Pokud se rozvine artróza v kyčelním kloubu, jde o takzvanou koxartrózu. První příznaky tohoto onemocnění přicházejí přibližně po 50. roku života, a proto koxartrózu najdeme spíše u starších osob.

Zdroj: článek Artróza kyčle

Artritida je obecný termín pro zánětlivé onemocnění kloubů. Artróza, která je běžně známá jako opotřebení kloubů, je nejčastějším typem artritidy. Projevuje se rozpadem chrupavky v kloubech a může se objevit téměř v každém kloubu našeho těla. Běžně se vyskytuje v nosných kloubech, jako jsou kyčle, kolena a klouby páteře. Rovněž má vliv na prsty, krk a palce u nohou. Artróza, přesněji osteoartróza, nemá obvykle vliv na jiné klouby, pokud však nejsou nadměrně namáhány nebo nedojde k jejich poranění. Chrupavka je pevná, ale poměrně pružná pojivová tkáň, která pokrývá konce kostí v kloubech. Hlavní funkcí chrupavky je snížit tření v kloubech, slouží jako „tlumič“. Tlumící kvalita chrupavky se projeví schopností změnit tvar při stlačení, zploštění nebo slisování. Artróza způsobuje tuhost a ztrátu elasticity chrupavek, což způsobí, že jsou náchylnější k poškození. Postupem času se snižuje schopnost působit jako tlumič nárazů a v některých oblastech může dojít až k rozpadu chrupavky. Zhoršení stavu chrupavky vyvolává bolest projevující se následně ve šlachách a vazech. Pokud se chrupavka zcela rozpadne, dojde ke tření kostí.

Zdroj: článek Artróza

Sedací nerv, odborně nervus ischiadicus, je největší nerv lidského těla, který vystupuje z míchy v místech, kde bederní páteř přechází v křížovou. Jedná se o nesmírně důležitý nerv, který inervuje převážnou část dolní končetiny. Jako každý orgán lidského těla i sedací nerv je ohrožen zánětlivým onemocněním, ke kterému dochází vlivem změn anatomických struktur, například při výhřezu meziobratlové ploténky nebo u rozložení meziobratlového skloubení.

Zdroj: článek Zánět sedacího nervu

Polyfunkční neuropatie tvoří různorodou skupinu poruch periferních nervů. Jde většinou o vícečetné systémové postižení, které vzniká působením různých vnitřních i zevních vlivů (zánětlivé, metabolické, imunopatogenní, toxické, vitamínové a nutriční nedostatečnosti, degenerativní a jiné).

Zdroj: článek Polyfunkční neuropatie

Invalidní důchod je finanční pomocí českého státu pro jeho občany, kteří mají sníženou pracovní schopnost. V závislosti na zjištěném stupni invalidity se invalidní důchod rozlišuje na invalidní důchod pro invaliditu prvního, druhého a třetího stupně. Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity spočívá právě v míře poklesu pracovní schopnosti občana. Jaké jsou podmínky pro získání a jak se invalidní důchod vypočítává se dozvíte, když budete dále pokračovat ve čtení tohoto článku.

Zdroj: článek Invalidní důchod

Prostata se nachází mezi močovým měchýřem a rektem. Její funkcí je produkce ochranného sekretu - preejakulátu, který tvoří 15 až 30 % objemu ejakulátu. Existují tři základní typy onemocnění prostaty: benigní hyperplazie (zvětšení), zánět a karcinom. Zdravá prostata je pro muže zásadní. Nejzrádnější na nemocech prostaty je fakt, že problémy začínají plíživě, čímž se také zvyšuje riziko toho, že si na tyto komplikace zvyknete a přestanete je vnímat jako problém.

Zdroj: článek Ozařování prostaty

Dotaz: Dobrý den, jsem osmý den po operaci prostaty (radikální prostatektomie). Na cestu domů jsem dostal Fraziparine 0,4 ml a atb-Cotrimoxazol al forte, Bolí mne na hrázi při nepatrném naplnění m. měchýře i ten. Došel jsem k závěru, že mám asi zánět močových cest po cévkování, protože mám i teplotu. Chtěl bych se zeptat, co byste mi doporučili jako podpůrnou bylinkovou léčbu. Zkoušel jsem Přesličku a Heřmánek. Předem děkuje za odpověď.

Zdroj: článek Bolest břicha po operaci prostaty

Onemocnění žlučníku v současnosti patří mezi časté civilizační choroby, a tak se odstranění žlučníku neboli cholecystektomie řadí v podstatě k nejběžněji prováděným chirurgickým výkonům. V dnešní době je operace žlučníku prováděna prakticky vždy laparoskopicky, tedy se snahou minimalizovat zátěž pro pacienta. Přestože je žlučník pro trávení tuků důležitý, není pro život nezbytný. Měli bychom však dbát na své zdraví. Nevhodný způsob stravování a nesprávná skladba stravy spojená s přemírou mastných a smažených jídel vede k přetěžování žlučníku. Následkem jsou bolesti (především v pravém podžebří), tvorba žlučových kamenů a poškození funkce žlučníku. Nejčastěji těmito zdravotními komplikacemi trpí lidé středního a staršího věku. Po odstranění žlučníku budete pravděpodobně muset na chvíli změnit svůj jídelníček. Budete se chtít co nejvíce vyhnout problémům, jako je plynatost, nadýmání a průjem. Pokud po odstranění žlučníku nemáte tyto problémy, tak pro vás není nutná žádná dieta a můžete jíst, co chcete. Neexistuje žádná stanovená dieta, kterou byste měli dodržovat po odstranění žlučníku, ale existují určité pokyny, které vám mohou pomoci vyhnout se problémům. Čtěte dále a dozvíte se, které to jsou.

Zdroj: článek Dieta po operaci žlučníku

Bolest kyčle je bolestí kyčelního kloubu anebo okolních vazů, svalů a jiných měkkých tkání. Kyčelní kloub je největším kloubem lidského těla, skládá se z jamky v pánevní kosti a do ní zapadající hlavice na krčku stehenní kosti. Jedná se tedy o kloub poměrně jednoduchý, ale zranitelný.

Zdroj: článek Bolavé kyčle

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová

 Bc. Jakub Vinš


demyelinizační polyneuropatie
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
nervy dolní končetiny
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.