JIZVY PO PASOVEM PÁSOVÉHO OPARU je jedno z témat, o kterém bychom vás rádi informovali v tomto článku. Dotaz: Dobrý den, chtel bych se zeptat na jizvy po pásovém oparu na boku a na zádech. Zajímá mě, jestli se jizvy po vyléčeném pásovém oparu dají nějak odstranit.
Pásový opar - jizva
Jizvy všeobecně nejde zcela odstranit. Ale jizva po pásovém oparu normálně časem sama zmizí. U jizvy po vyléčeném pásovém oparu může její chirurgické ošetření vyprovokovat nové propuknutí oparu a to by vedlo k dalšímu zjizvování. V případě jizvy po pásovém oparu Herpes Zoster doporučujeme jizvy nechat v klidu a ošetřit je jen biostimulačním laserem, který jak známo kvalitu jizev, stejně jako léčbu oparů, pozitivně ovlivňuje.
Léčba pásovéhooparu by měla být zahájena co nejdříve po nástupu příznaků (nejlépe do 3 dnů). Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba 5−7 dní. Léčba je symptomatická (léčí se projevy nemoci, nikoli její příčina). Kombinují se obvykle protizánětlivé, analgetické (proti bolesti) a virostatické prostředky. Virostatika se podávají buď v tabletkách, nebo v infuzích (nitrožilně). Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir nebo valaciclovir. Antibiotika se při léčbě pásovéhooparu podávají jen starším lidem nebo lidem s oslabenou imunitou jako prevence sekundární bakteriální infekce, která by u takových pacientů mohla nepříjemně zkomplikovat léčbu. Někdy bývá doporučováno zvýšit příjem vitaminu B (ačkoliv vliv vitaminů na léčbu pásovéhooparu nebyl zatím s jistotou prokázán).
Při léčbě pásovéhooparu je vhodné urychlit zasychání puchýřků aplikací např. tekutého pudru, naopak po jejich zaschnutí a při odlučování krust je dobré zvláčňovat postižené místo změkčující mastí s antiseptiky či antibiotiky. Pro nekomplikovaný průběh léčby se doporučuje sucho a teplo. Dále existuje mnoho potravinových doplňků, které mohou při léčbě pásovéhooparu také více či méně pomoci. Mezi ně patří např.: L-lysin (podporuje hojení), Vironal (má protivirové účinky), Echinacea (zvyšuje obranyschopnost), pupalkový olej a vitamin E (mají příznivý vliv na hojení kůže). Rovněž může pomoci konzumování česneku, jelikož česnek má přírodní antiseptické účinky.
V naší poradně s názvem PÁSOVÝ OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslava.
Jaké bylinky --tinktůry--obklady se dají používat na p.opar??????
Nic chemického
Předem děkuji za informace
Hezký den IKO
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Základním pomocníkem v přírodní léčbě pásovéhooparu je led. Ledové obklady sníží zduření a omezí bolest a mravenčení místa s oparem. Dále se pak používá na potírání gel Dermochlorophyl, který je vyroben ze zeleného barviva listů - chlorofylu. Rozvoj a množení viru herpes zoster omezuje základní aminokyselina Lysin. Jde buď koupit samostatně v prodejně pro kulturisty a nebo je možné jíst potraviny, které ji obsahují (kuřecí maso, ryby,vepřové maso, brambory, luštěniny, hovězí maso). Naopak je nutné vyloučit ze stravy mandle, rozinky, čokoládu, ořechy, pistácie a pivo, protože ty rozvoj oparu podporují. Někdy pomáhá potírání oparu zinkovou mastí a také užívání zinku jako potravního doplňku může být prospěšné.
Existují postupy, které můžete provozovat doma a uzdravování tím podpořit. Tyto úkony jsou zaměřeny na projevy onemocnění a pomáhají zejména od bolesti, pálení a svědění kůže.
Ochlazování vlažnou vodou: Tato metoda může pomoci od bolesti a pálení pokožky. Namočte postiženou část těla na pár minut do vody a pak kůži vysušte. Všechny ručníky, které s oparem přijdou do styku, důkladně vyperte! Otevřené puchýře a poškrábaná kůže totiž mohou být zdrojem virů a ty se pak vinou ručníků rozšiřují. Nikdy tedy nepoužívejte jednu osušku dvakrát.
Přikládání studených obkladů: Ulevit od bolesti a svědění vám může také studený obklad. Namočte ručník nebo žínku do vlažné vody a přitiskněte na postižené místo. Pokud bolest přetrvává i po zhojení puchýřů, lze použít i obklady s ledem. Při pásovém oparu se vyhýbejte teplu.
Poležení v ovesné lázni: Voda s přísadou ovesné moučky a kukuřičného škrobu umí zklidnit svědící a pálící kůži. Obojí můžete zakoupit v lékárně jako předpřipravené směsi do koupele. Dále postupujte podle návodu na obalu.
Použití zklidňujících mastí: Aromatické a parfémované masti nejsou na léčbu pásovéhooparu to pravé, protože mohou podráždit kůži. Vhodná a účinná je například kalamínová mast, kterou si můžete nechat namíchat v lékárně.
Experimentování s papričkami: Kapsaicin je látka obsažená v červených pálivých papričkách. Vědci se domnívají, že blokuje vedení bolestivých impulzů v nervech. Masti s kapsaicinem tedy zmírňují i bolesti doprovázející pásový opar. Můžete je zakoupit v lékárně.
Tyto postupy mohou pomoci od nepříjemných projevů pásovéhooparu a jsou vhodným doplňkem léčby antivirotiky.
V naší poradně s názvem DIAGNOSTIKA VNITRNIHO PASOVEHO OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta Blahová.
Jak poznam,ze mam vnitrni pasovy opar.Jsem na neschopence z duvodu neurologickych.Mam pochroumanou krcni i bederni pater,tak rehabilituji a tak.Pred par dny se mi udelal pasovy opar na cele,dostala jsem antivirotika.Mam ale strach protoze me stale boli krk,v krku,hlava,brni ruce ,abych jeste nemela vnitrni opar.Proto bych chtela vedet,jak ho diagnostikovat.Dekuji Iveta
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Antivirotika vyléčí i vnitřní pásový opar. Pokračujte v lékařem stanovené léčbě a při příští kontrole se zmiňte o vnitřním pásovém oparu.
Přes 20 let je k dispozici očkovací látka proti viru VZV, která chrání před infekcí planými neštovicemi a pravděpodobně také před pozdějším vznikem pásovéhooparu. U dětí, které prodělaly plané neštovice, si imunitní systém vybuduje ochranu proti původci choroby. Tato ochrana po dlouhá léta zabraňuje nové infekci. Pásový opar pravidelně nerecidivuje, u většiny pacientů se objeví 1x za život a poté už ne, ale vlivem dnešní doby, stresu, velké psychické i fyzické zátěže, obvykle i nedostatečné rekonvalescence po výsevu se stává stále častěji, že se objeví ve stejném místě i opakovaně. Chronické nemoci typu diabetu či onkologické nemoci riziko recidiv zvyšují. Je ale možné očkovat proti recidivám pásovéhooparu vakcínou Zostavax.
Inkubační doba je sedm až čtrnáct dní. Nakažlivost je ještě před výsevem puchýřků a maximálně asi pět dní po jejich objevení. Infekčnost pásovéhooparu je minimální, na rozdíl od neštovic, jimiž jedno dítě spolehlivě nakazí celou školku. Zatímco neštovice jsou nakažlivé extrémně a v nemocnicích jsou důvodem umístění do karantény, u pásovéhooparu je k nakažení třeba styk kůže na kůži a ještě by potenciální nakažený musel mít nějakou oděrku, aby byla cesta k nemoci otevřená. Při dodržování běžných hygienických pravidel se tedy infekce bát nemusíte.
Ve svém příspěvku TRVALÉ POŠKOZENÍ NERVŮ PO PÁSOVÉM OPARU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana Brentnerová.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Přítel prodělal neléčený vnitřní pásový opar, po léčbě má trvale poškozeny nervy v těle a prodělává šílené bolesti. Už mu nepomáhají ani ty nejsilnější driáky na bolest. Už nevím co dál, proto to zkouším touto cestou. Děkuji za rady a pomoc. Dana.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Léčba obecně probíhá buď orálně (tabletkami), nebo nitrožilně, podáváním virostatik – nejčastěji s účinnou látkou acyclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan) nebo valacyclovir (Valtrex). Léčba pásovéhooparu by měla být zahájena co nejdříve po nástupu příznaků (nejlépe do 3 dnů). Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba 5–7 dní. Někdy se doporučuje zvýšit příjem vitamínu B (ačkoliv účinnost vitamínů na léčbu pásovéhooparu nebyla s jistotou prokázána).
Při léčbě pásovéhooparu je vhodné urychlit zasychání puchýřků například aplikací tekutého pudru, a naopak po zaschnutí a při odlučování krust zvláčňovat postižené místo změkčující mastí s antiseptiky či antibiotiky. Pro nekomplikovaný průběh léčby se doporučuje sucho a teplo a dále existuje mnoho potravinových doplňků, které mohou při léčbě více či méně pomoci. Jsou to například:
lysin – podporuje hojení
vironal – má protivirové účinky
echinacea – zvyšuje obranyschopnost
pupalkový olej a vitamín E – příznivý vliv na hojení kůže
pivovarské kvasnice – vitamín B
česnek – přírodní antiseptické účinky
Proti recidivám pásovéhooparu je možné očkovat vakcínou Zostavax.
V naší poradně s názvem VNITŘNÍ PÁSOVÝ OPAR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana Gold.
Dobrý den, už několik týdnů mě bolí záda v místech pod lopatkami a bolest přechází kolem těla do žeber. Měla jsem na podzim zánět průdušek a nyní chřipku, při nemoci se bolest ozývá intenzívněji. Lékařka mi sdělila, že by to mohl být vnitřní pásový opar, ale nemám žádné vyšetření, tak ani nevím....jestli je to, nebo ne. Kdyby ano, nemohu někoho zdravotně ohrozit? Máme v rodině malé děti, včetně novorozence. Mohu s nimi přijít do styku? Děkuji za radu.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Spíše než v pásovém oparu hledejte příčinu ve svém pohybovém aparátu. S jejím odhalením vám pomůže lékař ortoped. Cilený léčebný tělocvik vám pak uleví od těchto bolestí. Navíc si při něm zformujete tělo a budete pak vypadat mladší a krásnější.
Herpesin krém je bílý hladký krém. 1 tuba obsahuje 2 g nebo 5 g krému. Obalem přípravku je hliníková tuba opatřená vnitřním ochranným lakem, s bílým šroubovacím PE uzávěrem s propichovacím hrotem; tuba je uschována v papírové krabičce.
Aby byl účinek léčby co nejlepší, je důležité ji zahájit ihned, jakmile se objeví první příznaky, to je pocit napětí, pálení nebo píchání v místech, kde později dojde k výsevu oparu. Již tehdy naneste malé množství přípravku Herpesin krém na postižené místo 5krát denně ve 4 hodinových intervalech s vynecháním noční dávky. Léčba trvá 5 (výjimečně až 10) dní. Hojení probíhá zpravidla velmi rychle, pokračujte však v nanášení krému alespoň 3 dny po vyhojení oparu.
Krém se nanáší v tenké vrstvě, optimálně již při prodromálních příznacích, na lézi a půlcentimetrový lem okolní zdravé kůže. Obvaz není potřebný. Při nanesení krému na postižené místo i potom je nutné si umýt ruce. Vyloučí se tak zhoršení nebo přenos infekce na jiné místo. Pokud nenastane zhojení ani po 10 dnech, vyhledejte lékaře.
HERPESIN 200, HERPESIN 400 užívejte přesně, jak určí lékař. Při předepsané dávce 200 mg přípravku se užívá 1 tableta HERPESIN 200, při dávkování 400 mg se užívá 1 tableta HERPESIN 400 nebo 2 tablety HERPESIN 200, při dávkování 800 mg se užívají 2 tablety HERPESIN 400 nebo 4 tablety HERPESIN 200.
Léčba infekcí Herpes simplex u dospělých: U infekcí virem Herpes simplex se podává 200 mg přípravku HERPESIN pětkrát denně ve čtyřhodinových intervalech s vynecháním jedné noční dávky. Přípravek se užívá po dobu pěti dnů, u těžce probíhající infekce může být léčba prodloužena. U pacientů s výraznou změnou imunitní reakce (například po transplantaci kostní dřeně) nebo u pacientů s poruchou střevního vstřebávání může být dávka zdvojnásobena na 400 mg pětkrát denně anebo může být nahrazena nitrožilním podáním.
Prevence infekcí Herpes simplex u dospělých: Recidivám infekce virem Herpes simplex lze u pacientů s normální imunitní odpovědí zabránit podáním 200 mg přípravku HERPESIN čtyřikrát denně v šestihodinových intervalech, případně postačí dávka 400 mg dvakrát denně ve dvanáctihodinových intervalech. Dávku je možné postupně snížit na 200 mg třikrát denně v osmihodinových intervalech. Toto preventivní podávání se přerušuje po 6 až 12 měsících, pozorují se změny průběhu onemocnění a zhodnotí se potřeba další léčby. K prevenci infekce virem Herpes simplex u pacientů se změnami imunitní reakce se podává 200 mg přípravku čtyřikrát denně v šestihodinových intervalech. U osob s
Ve svém příspěvku SVĚDĚNÍ KŮŽE PO PÁSOVÉM OPARU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vlasta.
Poradte prosím co použít na kůži,která stále svědí po prodělaném pásovém oparu před pěti měsíci.Potírám ricinovým olejem a je mi doporučen Aneurox.Děkuji za radu.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Alča.
Puchýřky, které při pásovém oparu na kůži vznikají, obsahují virové částice, a proto mohou být infekční. Infekčnost lézí pásovéhooparu je však mnohem menší než u planých neštovic. Z tohoto důvodu se žádná protiepidemická opatření nepřijímají.
Od osoby s planými neštovicemi může jiná vnímavá osoba dostat plané neštovice. Od osoby s pásovým oparem může vzácně jiná vnímavá osoba rovněž dostat plané neštovice. Pásový opar je projevem opětovné reaktivace viru, který už máte v těle jako pozůstatek dřívějších planých neštovic. K reaktivaci dochází v důsledku různých vnějších i vnitřních vlivů (zátěž, stres, jiné onemocnění a podobně).
Ve svém příspěvku JAKÝ ŠAMPÓN POUŽÍT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Magdaléna Monika.
Dobrý den, jaký prosím používat šampón po pásovém oparu, ještě ho léčím ale již potřebuji umít hlavu. Kdy tedy mohu umít hlavu a jaký nejlépe použít šampón děkuji Přesličková.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Virus (herpesvirus), který vznik oparů způsobuje, přetrvává po prvotní nákaze v lidském těle a čeká na svoji příležitost. Existují spouštěcí mechanismy, které pak snadno vyvolají opětovný vznik oparu. Předcházení těmto vyvolávacím faktorům a včasná léčba jsou prvním krokem, jak potlačit vznik bolestivého oparu nebo jeho proces hojení co nejvíce urychlit.
Oparům můžeme předcházet správnou stravou...
Ukázalo se, jak důležitý je například poměr dvou aminokyselin – arginimu a lyzinu – v naší stravě.
Arginim napomáhá vzniku oparů. Lidé trpící na toto onemocnění by tedy měli omezit konzumaci:
ořechů
čokolády
želatiny
těstovin
pšenice, ovsa, ječmene, kukuřice
růžičkové kapusty
Lyzin má naopak schopnost vznik oparu potlačit. Jako prevenci proti oparům bychom tedy měli konzumovat:
mléko a mléčné výrobky
sójové boby
maso
Doporučovanými doplňky stravy, které zabraňují vzniku oparů, jsou:
hlíva ústřičná
mořské řasy
ryby
pivovarské kvasnice
česnek
cibule
čerstvé ovoce a zelenina
zelený čaj
třezalka
ženšen
Léčení oparů:
Jako prevenci je vhodné užívat vitamin B 12. Při samotném výskytu oparu je dobré přísun tohoto vitaminu ještě zvýšit. Tělo bychom měli také dostatečně zásobovat vitaminem C a zinkem. Posilují imunitní systém a působí antivirově. Vhodné je také užívat vitamin E, který urychluje léčbu.
Olej z tobolek vitaminu E je možné aplikovat i přímo na puchýřky. Většina volně dostupných léků, mastí na opary, má největší účinek pouze v počátečním stadiu nemoci. Mezi oblíbené přípravky patří zejména Herpesin, který obsahuje antivirotikum (virostatikum) – acyklovir.
Pokud se již vytvořily puchýřky, snažte se je vysušovat pomocí antiseptického roztoku nebo pastou s antiseptikem. Oblíbené je používání přírodního oleje z čajovníku – tea tree. Dbejte zejména na to, aby se do postiženého místa nedostala bakteriální infekce. Infikuje-li se ložisko bakteriemi, puchýřky se zkalí a pokryjí se žlutavou mokvající vrstvou a okolí zarudne.
V naší poradně s názvem PÁSOVÝ OPAR A POUŽITÍ HŘEBÍČKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr Sukup.
Jak použitelný je Hřebíček při Pásovém oparu?
Žena jej chce použít na první Pásový opar v životě starý 72 hod.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pásový opar je projevem manifestace viru Varicella zoster, který způsobuje plané neštovice. Po primární nákaze se virus uloží do nervových ganglií, kde přežívá bez jakýchkoliv projevů. Probudí se při stresových situacích. Stresovou situací může být onemocnění, reakce na vakcínu, psychické trauma a podobně. Virus se po takovém probuzení přemnoží a vypukne na povrch pokožky ve formě vyrážky. Tato vyrážka jde korigovat pouze včas podaným antivirotickým lékem. Tento lék je k dostání pouze na lékařský předpis. Nic jiného na pásový opar neúčinkuje. Lze pouze zmírnit projevy mazáním postiženého místa krémem. Opar trvá deset dní, a během prvních sedmi dnů může být doprovázen bolestí. Bolest lze tlumit volně prodejnými prostředky na bolest, jako je Paralen, Brufen, Voltaren. Po desátém dni se vše zklidní a na kůži zůstane stopa, která do měsíce zmizí.
Mezi nejčastější příčinu pásovéhooparu patří virus způsobující plané neštovice. Tento virus „spí“ v lidském těle a k jeho probuzení stačí nějaká stresová situace, onemocnění nebo pouhá vyrážka. Po opětovném aktivování viru dochází právě k tvorbě pásovéhooparu. Je téměř jisté, že se pásovým oparem nemůžete nakazit od někoho jiného, existuje jen velmi malá pravděpodobnost, že by pacient s vyrážkou šířil virus na jiné osoby, možná jen na ty jedince, kteří neprodělali neštovice nebo nedostali dávku vakcíny proti planým neštovicím.
Ve svém příspěvku KOSTIVAL VYROBA MASTI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karel Pánek.
Dnes jsem poslouchal vysílání v rozhlase kde se zmíňovali o kostivalu, že se dá připravovat jako špenát kvůli obsahu vápníku. Navíc, že obsahuje vitamín B12, který je označován jako jen živočišného původu. Na konec poznamenali, že kostival obsahuje sirné sloučeniny, které jsou vhodné na léčení pásovéhooparu. Neřekli však zda užívat jako čaj nebo mast.
Mohu Vás požádat o nějaké doporučení léčby ?
Děkuji za laskavost, Karel Pánek.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
V případě pásovéhooparu je inkubační doba sedm až čtrnáct dní. Nakažlivý je jedinec ještě před výsevem puchýřků a maximálně asi pět dní po jejich objevení. Infekčnost pásovéhooparu vzbuzuje obvykle nepřiměřený strach, ve skutečnosti je ale minimální, na rozdíl od neštovic, jimiž jedno dítě spolehlivě nakazí celou školku. Zatímco neštovice jsou nakažlivé extrémně a v nemocnicích jsou důvodem umístění do karantény, u pásovéhooparu je k nakažení třeba styk kůže na kůži a ještě by potenciální nakažený musel mít nějakou oděrku, aby byla cesta k nemoci otevřená. Při dodržování běžných hygienických pravidel se tedy bát nemusíte.
Průměrná inkubační doba pro počáteční herpetickou infekci je 4 dny (rozmezí 2 až 12) po expozici. Vezikuly se zlomí a zanechají bolestivé vředy, které se mohou hojit dva až čtyři týdny po počáteční herpetické infekci. Pociťování těchto příznaků se označuje jako první „vypuknutí“ herpesu nebo epizoda.
Virus zůstává nadále v těle a čeká na další vzplanutí. Budoucí opary (léze) pak obvykle trvají týden až 10 dní. Nejčastěji se vyskytují na rtech, jazyku, patře úst nebo dásních. Prvními příznaky bývá bolestivost místa s budoucím oparem. Vředy se nejprve objevují jako puchýře naplněné tekutinou, které prasknou po dni nebo 2.
Doba nakažlivosti: od erupce oparu až po vznik krusty.
Herpes zoster (pásový opar)
Herpes zoster je infekce, která vzniká, když se virus planých neštovic varicella-zoster reaktivuje ze svého latentního stavu v zadním dorzálním kořenovém ganglionu. Symptomy obvykle začínají bolestí podél postiženého dermatomu, po které během 2 až 3 dnů následuje vezikulární erupce, která je obvykle vizuálním důkazem pásovéhooparu. Někde mezi jedním až pěti dny po brnění nebo pálení na kůži se objeví červená vyrážka. O několik dní později se vyrážka změní na puchýře naplněné tekutinou. Přibližně jeden týden až 10 dní poté puchýře zaschnou a vytvoří se na nich krusta. O pár týdnů později se strupy uvolní.
Doba nakažlivosti: od erupce pásovéhooparu až po vznik krusty.
V naší poradně s názvem PÁSOVÝ OPAR A JEHO LÉČENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka Dolénková.
Zdravím :-) Před dvěmi měsíci jsem prodělala pásový opar asi 5 cm v průměru. Léčení probíhalo vitaminy skupiny B vnitřně a mazáním postiženého místa na zádech tekutým
pudrem. Vše proběhlo, ale na zádech mi zůstaly nehezké vystupující červenofialové pupínky.
Lékařka mi k tomu nic neřekne, i v začátku nemoci mi bylo sdělěno, že je to malé a abych znovu přišla pouze kdyby se to rozlézalo dále. Flek nebolí, ale občas hodně svědí. Může mi prosím někdo poradit, čím třeba mazat nebo jak postupovat k odstranění pupínků ? Četla jsem, že následky pásovéhooparu mohou ztrpčovat život ještě měsíce i roky po prodělání nemoci. Děkuji všem za sdílení zkušeností.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
U pásovéhooparu je skutečně nutné počkat, než se pokožka vrátí do původního stavu a to může trvat i měsíce. Zevní péče pomocí mazání je dobrá pro celé tělo, takže ji určitě provádějte s použitím oblíbeného tělového mléka, ale váš problém to moc nevyřeší, protože oparem zdevastovaná pokožka je postižena již při svém vzniku. Problém s její strukturou bude třeba vyřešit výživou - vhodnými bílkovinami, především kolagenem. Dále vitamíny řady B, E a C a minerálem vápník s koenzymem Q10. Aby se všechny tyto živiny dostaly rychle na místo svého určení, tak je potřeba rozproudit krevní oběh, takže ještě zařaďte několikrát do týdne saunu s důkladným vyhřátím celého těla a následným schlazením studenou vodou.
Je to podobné jako při oparu na rtu. Pocítíte svědění, trnutí nebo bolest v místě, kde se pak objeví lehké zarudnutí a vytvoří se skupinka puchýřků. Ty obvykle brzy prasknou, místo mokvá. Tkáňový mok zaschne do stroupku, do kterého se může přimísit i trocha krve. Časem se stroupek odloupne a kůže pod ním je zhojená. Opar na rtu je malinký a rovněž obtíže, které způsobí, jsou malé. Pásový opar ale obvykle postihne nesrovnatelně větší plochu, je doprovázen bolestí, která může i po zhojení přetrvávat, a celkově se cítíte jako při těžké chřipce, mohou být i teploty. Pásový opar je vždy jen na jedné polovině těla. Nejčastějším místem pásovéhooparu jsou oblasti kůže na hrudníku o šířce odpovídající vzdálenosti mezi žebry a v délce od páteře po střed hrudní kosti. Dalším místem, které bývá často postiženo, je polovina čela a okolí.
Onemocnění tradičně začíná jen malou skupinkou puchýřků na několika místech pásu, který bude postižen, když se nezačne včas s léčbou. V rozvinuté fázi nemoci její rozpoznání nečiní obtíže, protože puchýřky se zánětlivým lemem, které se slévají do větších puchýřů, přibývají asi týden, pak poschnou a utvoří se strupy, které se během dalších dvou až tří týdnů odloučí. Pro nemocného je ale nejdůležitější, aby k lékaři přišel už na začátku výsevu. Čím dříve se podají účinné léky proti této nemoci, tím je efekt léčby výraznější. U pacientů bez snížené obranyschopnosti totiž nasazení účinné léčby po 72 hodinách od prvních kožních známek pásovéhooparu už nepřináší zásadní zlepšení. U pacientů s oslabenou obranyschopností má i pozdní nasazení těchto léků určitý význam, ale léčebný účinek je mnohem menší. Proto, aby pacienti lépe rozpoznali vznikající pásový opar a věděli, jak vypadá pokročilejší onemocnění, jsou zde fotografie.
Kolagen je hlavní organickou složkou podpůrného systému organismu, kostí, chrupavek, šlach, vaziva a kůže. Je významnou složkou cévních stěn, bazálních membrán, rohovek a některých tělesných orgánů. Naše tělo bohužel již kolem 25. roku života přestává kolagen doplňovat a vyrábět, a tak následkem tohoto deficitu nastává stárnutí, což se projevuje například tvorbou vrásek. Úbytek kolagenu však odhalíme nejen podle viditelných příznaků stárnutí, ale především z funkce pohybového aparátu, projeví se na kvalitě kloubní chrupavky, která ztrácí svou pevnost a pružnost a dochází k její destrukci.
Jak kolagen pomáhá:
vyhlazuje a mírní vrásky, zabraňuje tvorbě nových vrásek, zpomaluje stárnutí pleti;
zlepšuje napětí pokožky, povzbuzuje tvorbu vlastního kolagenu;
hydratuje pokožku a zabraňuje jejímu vysoušení;
má kosmetické a reparační účinky a velmi účinně stahuje široké póry;
upravuje promaštění pokožky – mastnou nebo suchou pleť vrátí do normálu;
pomáhá při parodontóze a krvácení dásní;
natíráním víček vniká gel do sítnice oka, odstraňuje otoky víček, regeneruje unavené oči (vhodné pro řidiče, po práci u počítače a podobně);
při dlouhodobém používání působí blahodárně na šedý oční zákal;
pomáhá při gynekologických problémech (například mykózy, vřídky);
odstraňuje těhotenské strie a celulitidu;
Je výborným pomocníkem po slunečním a solárním spálení (zničený kolagen se v pokožce po natření zregeneruje), kůže se neloupe, rychleji zhnědne a lépe se opaluje, sluneční opálení vydrží déle;
regeneruje spálení po ozařování;
na ochablé svalstvo a kůži (například po zlomeninách končetin);
posiluje vlasové cibulky a zabraňuje vypadávání vlasů, omezuje tvorbu lupů;
vynikající jako styling na vlasy (tvarování a zpevnění účesu + vyživuje);
pomáhá na jemné lámavé nehty (natírat nehtová lůžka i nehty), po sundání umělých nehtů nehet zcela regeneruje;
velmi pomáhá při bolestech kloubů;
pomáhá na křečové žíly, na bolest a zpevnění stěny cév, při dlouhodobém používání dochází k zatahování žil;
odstraňuje popraskané žilky na nose (cca po měsíci);
odstraňuje bolesti zad (po několika dnech);
zcela odstraňuje jizvy po akne vulgaris a velmi příznivě působí na růžovku (červené fleky na kůži), a to během několika týdnů až měsíců, je tedy vhodný i pro mládež v pubertálním věku;
zmírňuje ekzémy a některé druhy lupénky, zmírňuje zánětlivé stavy a alergické reakce, zmírňuje vitiligo na rukou;
velmi příznivě působí na popáleniny a na popáleninové jizvy, dochází k regeneraci a nárůstu nové kůže;
Ve svém příspěvku HOJENÍ PÁSOVÉHO OPARU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Bereneiter.
Po oslabení imunity po nemoci akutního zánětu slinivky se mi vytvořil šíleně bolestivý pásový opar . Postižený levý bok až do půlky zad. Puchýře odezněly po 2 měsících a v současné době mám fialové skvrny na postiženém místě a stále to moc bolí . Zřejmě mám stále vnitřní zánět. Kdo poradí co s tím a jak dlouho ještě budu trpět ? Děkuje penzista 1938 .
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hanča.
Dobrý den, vnitřní pásový opar je opravdu velmi bolestivý. Mě pomohly injekce Milgama, vitamin C long efekt, Hlíva forte s rakytníkem a echinaceou na zvýšení imunity a hlavně proti bolesti Panadol extra tbl.Téměř po měsíci trvání jsou bolesti únosné, ale jak potrvají ještě dlouho, než odezní - to nikdo s jistotou neřekne.
důchodkyně Hanča
Příznaky pásovéhooparu mají několik fází. Pro pásový opar je typické, že se nejdříve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu. Po několika dnech se na části těla objeví puchýřky naplněné tekutinou. Napadená místa na pokožce červenají, bobtnají a stanou se citlivými na dotek. Po jednom až dvou týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy. Puchýřky by se neměly rozškrabávat, protože by po nich zůstaly jizvy. Bolesti většinou zmizí spolu s vyrážkou nebo krátce poté. Ve výjimečných případech a především u starších lidí mohou ale bolesti trvat další měsíce a roky a mohou být velice trýznivé. U nakažených pacientů probíhá nemoc nepříjemně, ale většinou neškodně. Někdy se však vytvoří pásový opar na obličeji, což je označováno za takzvanou „obličejovou růži“, která může vést k ochrnutí obličejových nervů. V případě, že jsou zasaženy také oči, vzniká riziko, že budou poškozeny spojivky a rohovky očí a že dojde k úplnému oslepnutí.
Můžeme tedy konstatovat, že se občas u tohoto onemocnění objevují závratě, slabost, dlouhodobé bolesti nebo vyrážka na obličeji. Vyrážka na obličeji způsobuje možné změny vidění, myšlení a jiné komplikace.
Každý, kdo měl plané neštovice, může mít pásový opar. Pokud jste starší 50 let nebo pokud máte slabý imunitní systém, je u vás šance na vznik pásovéhooparu větší. Lidem nad 50 let je nabízena vakcína proti pásovému oparu. Pokud se u vás objeví pásový opar i přesto, že jste byli očkováni, je velmi pravděpodobné, že budete mít menší bolesti a vyrážka se rychleji uklidní.
Fotografie pásovéhooparu
Zde jsou pěkné fotografie, na kterých je vidět pásový opar: pásový opar foto.
Smíchejte po 10 g meduňky lékařské, kořene lopuchu plstnatého, kořene pýru plazivého, listu kopřivy dvoudomé a 5 g listu ořešáku královského: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml studené vody. Nechte odstát 2 hodiny, potom ohřejte k bodu varu, 1 minutu vařte, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2–3 šálky denně. Směs má uklidňující účinek.
Nebo se připravte směs 30 g kořene proskurníku lékařského a 30 g kořene kostivalu lékařského: 2 čajové lžičky směsi večer přelijte 3 šálky studené vody. Nechte přes noc macerovat. Ráno přiveďte k varu, ale nevařte. Půl hodiny luhujte, poté sceďte. Pijte před každým jídlem půl šálku.
Obklady na opar:
Postižené místo ochlazujte ledem. Lze také zmrazit použitý sáček zeleného čaje v mrazáku a pak ho přikládat na opar. Na zmírnění bolesti u pásovéhooparu můžete opar polévat silným nálevem ze zeleného čaje. Nechte zaschnout a pak přetřete tekutým pudrem nebo mastí.
Na postižené místo přiložte plátky ze stroužků česneku. Česnek působí proti virům. Užívejte jej i vnitřně.
Lékořice lysá hubí virus způsobující opar. Posypání práškem z kořene lékořice by mělo hojení oparů urychlit.
Yzop lékařský zabraňuje růstu viru oparu na rtech nebo pohlavních orgánech. Na obklad použijte 30 g sušeného yzopu, přelijte 0,5 l vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a nechte vychladnout. Do nálevu namočte čistou látku a přiložte na opar.
Smíchejte 50 g kořene proskurníku lékařského a 25 g semene lnu setého. Směs dejte do 0,5 l vroucí vody a povařte 2 minuty. Nechte vychladnout a sceďte. Svědivá místa jemně potírejte vatou namočenou v odvaru.
Listy podbělu lékařského působí příjemně chladivě. Naklepejte list střenkou nože, aby se uvolnila šťáva, a přiložte ho na opar. Po hodině vyměňte.
Mazání a masti na opar:
Opary potírejte mastí z měsíčku lékařského. Ve vodní lázni rozpusťte 100 g čerstvého vepřového sádla a přidejte 5 g měsíčkového květu. Vyjměte z vodní lázně a nechte pět dnů přikryté vyluhovat, dokud se sádlo nezbarví oranžově. Směs znovu zahřejte na vodní lázni, až sádlo zkapalní a květy měsíčku klesnou ke dnu. Přefiltrujte přes jemný filtr a přelijte do kelímku s víčkem. Skladujete v chladničce.
Stejně můžete připravit i mast z meduňky lékařské, která obsahuje rostlinnou antivirovou látku a působí příznivě na opary.
Opar potírejte zubní pastou.
Pokud se chcete zbavit oparu rychle, postižená místa na ústech potřete ušním mazem (cerumenem). Opar vyschne v průběhu jednoho dne. Začněte hned při prvních příznacích.