KAPKY DO NOSU NA ZADNI RÝMU, nejen o tom se dočtete v tomto článku. Zaražená rýma je lidové označení pro případ rýmy, při níž se hlen evidentně vytváří, ale lze jej jen obtížně vysmrkat. U takzvané zadní rýmy se může rozvinout zánět vedlejších nosních dutin, kdy je klasické smrkání nemožné anebo neefektivní. Ucpaný nos může velmi často doprovázet i urputná bolest hlavy, která se zhoršuje při předklonu.
Zadní rýma a zvracení
Zvracení je běžným projevem u dětí se zadní rýmou. Léčba spočívá v naředění hlenu tak, aby mohl volně odtékat. Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu. Někdy se mohou přidat i bolesti hlavy a také zalehnutí uší. Zadní rýmu může způsobit klasická infekce, alergická reakce nebo reakce na mechanickou překážku či problém s nosní mandlí.
Základem léčby je naředění hlenu, aby bylo možné ho vysmrkat. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos, používat éterické oleje do aromalampy (například eukalyptus, citrusy). Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace Vincentky.
Ideální metodou je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Existují i spreje do nosu na bázi mořské vody (Quixx extra, Humer ucpaný nos), které zvlhčují nosní sliznici a usnadňují vysmrkání hlenu z dutin. V případě akutního zánětu dutin proveďte proplach nosu hypertonickým roztokem. Po něm by mělo dojít ke splasknutí sliznic a úlevě od ucpaného nosu.
K samoléčbě zadní rýmy (nikoliv alergické) je možné použít i bylinné silice v podobě perorálních přípravků, jako je Sinupret nebo Nasivin Sinus sirup.
Pokud máte horečku nebo vás bolí hlava, můžete sáhnout po lécích na zadní rýmu se sympatomimetikem (Paralen Grip nebo Coldrex). Když se váš stav nezlepší do 14 dnů, navštivte svého lékaře.
Ve svém příspěvku ZADNÍ RÝMA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena Fialová.
Trpím na "Zadní rýmu" snad odjakživa od podzimu do jara. Pravidelně chodím na prohlídky na ORL, beru Zulbex, Desloratadine Actavis a sprej Mometason furoát Cipla.
Přečetla jsem si o "Zadní rýmě" už toho dost, ale nedočetla jsem se nikde, že by v důsledku toho bylo i to, že postižený rýmu, kterou nevysmrká, tak ji rovnou polyká. Přes den to ještě jde, ale když večer ulehnu, tak je to jeden nekonečný proud, který přeruším akorát sprejem. Sice se potom vyspím, ale ráno mám v puse všechno suché jako na Sahaře (jazyk, patro, uvnitř krku), že nemohu ani polknout. Beru ho jen v nouzi (nevyspaná - unavená). Z napolikaného hlenu mne potom bolí žaludek a někdy ráno se musím vyzvracet (sám hlen). Hlava nebo v krku mne nebolí a ani jinak se necítím nemocná. Akorát mám nutkání pořád něco jist alespoň trochu, že mne méně bolí žaludek. Vcelku dobře a rychle zabírá uvařené teplé brambory jen tak bez ničeho.
Rýma se mi sama spustí akorát když brečím, krájím cibuli nebo v zimě když se slunce odráží v čerstvě napadaném sněhu.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jarmila.
Pani Aleno,
vyzkoušejte na zadní rýmu, výplach nosu konvičkou, kterou naplníte slanou vodou, vyplachovat se může každý den. Zakoupíte v lékárně a jistě Vám tam i poradí jak s konvičkou pracovat. Synovi velmi se zadní rýmou výplach nosu pomáhá.
Rýma je zánět nosní sliznice vyznačující se svěděním, dále se objevuje šimrání v nose a kýchání. Tyto projevy se nevyhýbají ani ženám v těhotenství. O to je to horší, protože těhotné ženy prakticky nemohou užívat žádné prostředky na tišení těchto projevů. Pokud za svěděním v nose stojí rýma, tak ta se dělí na tyto druhy: rýma infekční, rýma alergická, rýma vasomotorická, rýma chronická.
Léčba
Rýma způsobená mechanickými podněty, například zbytněním nosní přepážky či nosní sliznice, se léčí především chirurgicky.
Alergická rýma se léčí na základě odborného vyšetření na alergologii, jehož podstatou je zjištění alergenu způsobujícího výše zmíněné potíže. Dále se většinou používají léky z řady antihistaminik, jako je Zyrtec, Analergin, Zodac, Claritine, Xyzal, které jsou v menších baleních volně prodejné. K místní aplikaci se používají nosní spreje s obsahem antialergik, například Livostin nosní sprej, který je volně prodejný a lze ho používat dlouhodobě. Dobře se také osvědčují přípravky kombinované, jako je Vibrocil nosní sprej nebo kapky, které obsahují kromě antialergické složky též složku odstraňující otok nosní sliznice a ucpání nosu. Dále se používají léky s obsahem kortikosteroidů působících místně protizánětlivě, čímž se opět dosáhne splasknutí otoku a odstranění ucpaného nosu. Jedná se například o přípravek Beclomet nasal aqua 50.
U infekční virové rýmy, kde bohužel zatím nelze odstranit příčinu tohoto onemocnění (tedy původce infekce, virus sám), se používají nejčastěji léky k potlačení průvodních příznaků. Jedná se o nosní kapky nebo spreje s obsahem látek, které zmírňují projevy. Tyto léky můžeme rozdělit do níže uvedených skupin.
Léky obsahující pouze dekongestant
Do této skupiny patří dobře známé přípravky Sanorin nebo Nasivin v kapkách nebo ve spreji. Ve formě spreje lze použít Olynth či Oxamet. Všechny jmenované přípravky se vyrábějí v různých silách s ohledem na věk pacienta. Nejslabší verze jsou pro kojence a malé děti.
Léky obsahující kromě dekongestantu i zvlhčující složku
Do této skupiny patří přípravky, které navíc obsahují buď dexpanthenol podporující hojení sliznice, nebo kyselinu hyaluronovou, která svým zvlhčujícím účinkem chrání sliznici nosu. Z této skupiny lze jmenovat například Olynth HA sprej, Otrivin sprej a kapky obsahující jako zvlhčující složku kyselinu hyaluronovou, dále pak Nasic sprej obsahující jako zvlhčující složku dexpanthenol. U těchto léků je třeba upozornit na takzvaný „rebound“ fenomén – pokud se nosní sprej nebo kapky používají příliš často a příliš dlouho, dojde k únavě systému kontrolujícího prokrvení sliznice. Pacient se pak už nemůže bez těch
Nemusíte utrácet za drahé nosní kapky v lékárně, když vám nejde se vysmrkat. Stačí si kleknout do vany na všechny čtyři a lokty položit na dno do hodně teplé vody s přísadou soli (asi 1/2 kg na 20 litrů vody). Stále si připouštějte horkou vodu a odpouštějte vlažnou tak, aby byly kotníky a lokty ponořené. Takto vydržte alespoň půl hodiny v co nejteplejší vodě, potom se utřete a rychle si lehněte pod peřinu. Jestliže se vám nespustí rýma do jedné hodiny, postup opakujte.
Nebo si při zadní rýmě připravte dva větší kbelíky – do jednoho dejte studenou a do druhého hodně horkou vodu. Střídavě ponořujte do vody ruce až po lokty (stačí dvě minuty do studené a dvě minuty do teplé vody). Opakujte pětkrát až desetkrát. Poté se ihned zabalte do teplé deky nebo zalehněte do postele. Po dvou dnech se vám krásně spustí rýma a nemusíte na nepříjemné punkce.
Na zadní rýmu platí prý také jako podpůrný lék křen. Nastrouhaný křen smíchejte s medem v poměru 1 : 1 a užívejte třikrát denně.
Bylinky
Poměrně novou bylinkou v ČR na boj s rýmou je takzvaný rýmovník. Lístky rýmovníku se rozemnou a vloží do nosu, kde působí léčebné látky této rostliny. Menším dětem stačí čichat k rozmělněnému lístku rýmovníku. Dá se z něj uvařit i vynikající čaj. Jen pozor, má uspávací účinky.
Homeopatika
Mnoha lidem se při rýmě osvědčila homeopatika. Při prvních příznacích rýmy (pálení nosohltanu a čípku) se doporučuje začít každou hodinu cucat tabletku Coryzalia – maximálně osm tabletek denně. Během léčby postupně prodlužujte intervaly podávání a snižujte denní dávku až do úplného vyléčení. Toto homeopatikum již bývá běžně dostupné ve většině lékáren.
Sirup na zadní rýmu
Na zadní rýmu je možné použít Nasivin Sinus sirup. Tento sirup obsahuje výtažky ze šesti bylin, které pomáhají uvolnit nosní dutinu a rozpouštět hleny. Používá se při rýmě a nachlazení.
Ve 100 g sirupu je obsažena bylinná směs 9,38 g (zahuštěný extrakt, sušina 15 %): bez černý – květ 17,74 %, hořec žlutý – kořen 1,26 %, jitrocel kopinatý – list 35,57 %, prvosenka jarní – květ 17,74 %, tymián obecný – nať 17,74 % a lékořice lysá – kořen 9,95 %.
1 lžička sirupu obsahuje 3,25 g cukru.
Děti od 3 do 6 let mohou užívat 1/2 lžičky 2x denně. Dospělí a děti od 6 let 1 lžičku 2x denně. Sirup není určen pro děti do 3 let.
V naší poradně s názvem BOLENÍ ZADNÍ PRAVÉ ČÁSTI JAZYKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lena.
Dobrý den, čas od času mě pobolívá pravá zadní část jazyku. Jazyk však vypadá úplně normálně a není na něm nic nezvyklého. Opravdu se bojím o moje zdraví, protože si nemyslím že někoho začne z ničeho nic bolet pravá zadní část jazyku. Děkuji předem za odpověď a Vaší ochotu ohledně mojí zadní pravé strany mého normálně vypadajícího bolestivého jazyka❤️
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Jazyk může postihnout několik onemocnění z nichž některá mohou být i vážná. Proto bude dobré nepodcenit tyto příznaky a požádat svého zubního lékaře, aby vám jazyk vyšetřil. Nemoci jazyka patří do působnosti stomatologie, proto návštěva u zubního bude tím nejlepším řešením pro nalezení této příčiny.
Solný roztok na uvolnění nosu: Smíchejte dva decilitry vody se lžičkou mořské soli a tímto roztokem naplňte buď lahvičku nosních kapek, nebo si vodu aplikujte do nosu pomocí vatových tyčinek. Tato babská rada je velmi populární a nahrazuje i klasické kapky proti rýmě.
Kapkydo nosu s antibiotiky: z volně prodejných přípravků bylo možno u infekční rhinitidy použít lokálně působící kapkydo nosu s antibiotiky fusafungin, které byly dostupné bez předpisu ve formě inhalačního spreje, který se aplikoval současně do úst i do nosu. Přípravek se jmenoval Bioparox, ale jeho distribuce byla v ČR ukončena bez náhrady. Ostatní kapkydo nosu s antibiotiky jsou k dostání pouze na lékařský předpis.
Ve svém příspěvku ČASTÉ SVĚDĚNÍ NOSU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaboko.
Pokud bych osobně nezažila, neuvěřila bych. Roky mám problémy se svěděním nosu, s kýcháním atd. a vše jsem připočítávala - tu změně počasí, tu klimatizaci v autě... až jednoho dne jsem svůj problém objevila. Léta si kvůli syndromu suchého oka kapu oční kapky a jednoho dopoledne po nakapání do očí se strhla asi 4 hodinová alergická reakce...Syndrom suchého oka mám stále, do očí si nekapu (značku kapek do očí jsem měnila, přesto reakce vždy stejné...) a od té doby zmizelo svědění nosu, kýchání atd...
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Pro aplikaci do nosu bylo testováno několik antibiotik. Mezi ně patří mimo jiné mupirocin, gentamicin, vankomycin, ciprofloxacin, polymyxin B, thiamfenikol, rifamycin, azithromycin a doxycyklin. Ze zkušeností vyplívá, že roztok s gentamicinem, podávaný jako nosní kapky v glykolátu sodném, byl u lidí dobře snášen a účinný. V ČR je gentamicin dostupný pouze jako kapky do očí a často bývá předepisován v této formě i pro použití do nosu.
Intranazální výplach mupirocinem v normálním fyziologickém roztoku účinně snížil počet Staphylococcus aureus v maxilárním sinu. Podobně se u sinonazálních polypóz používá nosní výplach vankomycinem. Kromě toho byla vytvořena zařízení pro intranazální podávání pro zlepšení klinických výsledků.
K dispozici jsou také kapkydo nosu s antibiotiky připravované přímo v lékárně. Poměry účinných látek jsou následující:
Neomycini sulf. 0,05 g,
Dexamethasoni natrii phophas 0,0013 g,
Roztok septonexu pufrovaný 4,0 g,
Natrii chloridum 0,05,
Aqua purificata ad 10,0 g.
Všechny kapkydo nosu s antibiotiky jsou k dostání pouze na lékařský předpis.
V naší poradně s názvem SVĚDĚNÍ NOSU A KOLEM NOSU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Machucova.
dobry den uz delší dobu mě svědi kolem nosu uz nevim co stim mam dělat občas i telo pusa a hlave můžete mi prosim poradit co mam dělat děkuji machucova
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Mezi stavy, které mohou způsobit svědění na vnějším povrchu nosu, patří kožní onemocnění, jako je ekzém a dermatitida. Oba stavy patří do kompetence kožního lékaře. Protože onemocnění spojená se svěděním nosu jsou různorodá, je důležité nalézt správné léky, které mohou tento stav vyřešit nebo zmírnit. Toho lze dosáhnout identifikací příčiny, která tento stav způsobuje, a jednat podle toho. Bez pomoci kožního lékaře se neobejdete.
Každé zhoršení průchodnosti nosu okamžitě způsobí zvýšené dechové úsilí. Ke komplikacím u zadní rýmy dochází v důsledku otoku sliznice a následného ucpání vývodů vedlejších dutin nosních. Při nemožnosti ventilace nosních dutin zde vzniká podtlak, který vede k akutnímu zánětu vedlejších dutin nosních. Zkomplikovat zadní rýmu může i otok a zduření sliznice v Eustachově trubici, což může být příčinou přechodné nedoslýchavosti a zánětu středního ucha, občas s chronickými následky. Často dochází i k sestupné infekci, tedy k postupnému zánětu hrtanu, průdušnice až zánětu dolních cest dýchacích. Nadbytečný sekret stéká do průdušek a dochází ke kašli.
Mějte na paměti, že zelenožlutá rýma je většinou způsobena bakteriální infekcí, pokud je virového původu, je spíše „vodová“. Bílá rýma je většinou alergická. Zadní rýma je pak označení pro hustou rýmu nacházející se v zadní části nosohltanu, případně jde o zánět vedlejších nosních dutin. Inhalace pomůže uvolnit hlen. Kašel při zadní rýmě je projevem infekce horních cest dýchacích, ke které může snadno dojít právě po infekci nosohltanu.
Domácí léčba pomocí přírodních prostředků vám může pomoci s ucpaným nosem a zároveň je šetrná.
Jablečný ocet: Jedním z nejlepších prostředků na ucpaný nos je jablečný ocet, který díky vysokému obsahu draslíku napomáhá vylučovat hlen. Navíc kyselina octová zabraňuje množení bakterií a urychluje proces hojení.
Postup: Smíchejte 2 lžíce nefiltrovaného jablečného octa s 1 lžící medu v šálku horké vody. Tento nápoj pijte dvakrát denně. Jinou variantou je smíchat 1/2 šálku jablečného octa s 1/2 šálku vody. Směs přiveďte k varu a poté ji ústy inhalujte 3–5 minut. Opakujte několikrát denně.
Napařování: Ať už inhalujete čistou vodou nebo směs bylin a éterických olejů, jde o vysoce účinný prostředek, který vám přinese okamžitou úlevu od ucpaného nosu. Napařování podporuje přirozené smrkání a vykašlávání. Rovněž přinese úlevu zaníceným cévám v dutinách a pomůže udržet jejich vlhkost.
Postup: V hrnci uvařte vodu, do které můžete přidat bylinky, pár kapek máty peprné nebo eukalyptového éterického oleje. Dejte si přes hlavu ručník a pomalu dýchejte dovnitř a ven. Páru inhalujte několik minut. Provádějte 2–4krát denně. Tato procedura není vhodná pro děti mladší 12 let, těhotné ženy, osoby s vysokým krevním tlakem, srdečními problémy nebo s poruchami centrální nervové soustavy.
Vyplachování nosu: Ačkoliv není nejvýhodnějším způsobem, je vyplachování nosu při léčbě rýmy a překrvení nosní sliznice velmi účinným prostředkem. Vyplachování nosu pomáhá odstranit z nosních dutin přebytečný hlen. Zároveň zvyšuje vlhkost v nosních dutinách, což pomáhá snižovat zánět krevních cév. Vyplachování nosu může pomoci zmírnit příznaky pacientů s chronicky ucpaným nosem.
Postup: Smíchejte 3 lžičky soli a 1 lžičku sody. Směs uskladněte ve vzduchotěsné nádobě. Lžičku této směsi dejte do šálku převařené nebo destilované vody. Naplňte touto směsí stříkačku, opřete si hlavu nad umyvadlem a jemně vstřikujte roztok do jedné nosní dírky a druhou přitom lehce uzavřete prsty. Tento postup opakujte i s druhou nosní dírkou. Proceduru opakujte 1–2krát denně.
Teplý obklad: Dalším účinným způsobem, jak si pomoci od ucpaného nosu, je použít teplý obklad. Teplý obklad vám poskytne úlevu od bolesti a pomůže zmírnit zánět nosních dírek.
Postup: Namočte ručník do mísy s horkou vodou. Přebytečnou vodu z ručníku vymačkejte a ručník si dejte přes nos a čelo. Dle potřeby opakujte několikrát denně.
Kajenský pepř: Kajenský pepř pomáhá uvolnit hleny z nosních dutin i z plic. Přírodní látka kapsaicin obsažená v kajenském pepři totiž může pomoci zmírnit otok a zánět, který zmenšuje nosní dírky.
Postup: 1/4 šálku citronové šťávy a 1/4 šálku nefiltrovaného jableč
V naší poradně s názvem SVĚDĚNÍ NOSU A KOLEM NOSU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gizela.
dobry den mam svedeni kolem nosu obliceje brada celo ale nejvice me svedi kolem nosu mam stim jit k doktorovi dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Mezi běžné příčiny svědění kolem nosu patří alergie, infekce, respirační dráždivé látky, a vzácně i nádory. Prodiskutujte své příznaky se svým lékařem, pokud přetrvávají. Možná budete muset navštívit specialistu na kožní onemocnění, abyste zjistila základní příčinu vašeho svědění.
Výskyt zaražené rýmy se obvykle vztahuje na zánět v zadní části nosohltanu nebo na zánět vedlejších nosních dutin, kdy se vytváří hustý hlen, který je sice vazký, ale lze jej jen obtížně vysmrkat. Postižený má pocit „plného nosu“ a někdy ho bolí hlava. Přes všechny medicínské prostředky a osvědčené babské rady i zadní rýma trvá léčená sedm dní a neléčená týden. Během sedmi dnů je však možno pacientovi se zadní rýmou mírně ulevit. Pokud mu léčba ani po týdnu nepomáhá, měl by navštívit lékaře, aby u něj nevznikla chronická zadní rýma.
Rýma je zánět sliznic horních cest dýchacích projevující se hlavně sekrecí z nosu anebo ucpaným nosem a může být provázena celkovými obtížemi. Zadní rýma má své ložisko v zadní části nosu, tedy až na stěně nosohltanu poblíž otvorů vedlejších nosních dutin. Snaha vysmrkat se je proto v tomto případě zbytečná, protože rýma stéká po stěnách hrdla směrem dolů. Smrkání naopak může u tohoto typu rýmy dokonce uškodit. Pokud je hlenu příliš, je hustý anebo jde o virový nebo bakteriální zánět, může být odchod z nosních dutin nemožný – kvůli hustému hlenu anebo otoku sliznice – a tím pádem se zadní rýma promění v zánět vedlejších dutin, což vyžaduje odborné řešení. Jestliže máte ucpaný nos, doporučuje se používat nosní kapky nebo sprej na potlačení otoku sliznic.
V naší poradně s názvem GENTAMICIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Rozálie.
Dobrý den, mám otázku ohledně gentamicinu.
Dnes jsem byla u doktorky, která mi řekla, že mám zlatého stafilokoka a že mám užíat gentamicin do nosu.
V lékárně jsem podala recept a lékárník mi prodal GENTAMICIN WZF POLFA 0,3% do očí.
Můžu ho tedy užívat i do nosu?
Bohužel jsem tuto informaci v příbalovém letáku nenašla.
Děkuji za odpovědi :)
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Lék gentamicin jste dostala správně. Oční kapky jsou jediná forma gentamicinu, která je v Čechách k dostání. Gentamicin se používá i na záněty v uchu. Až budete kapky aplikovat do nosu, tak si lehněte na bok, mírně zakloňte hlavu a kápněte předepsaný počet kapek do nosní dírky blíže k zemi a promasírujte. Pak se otočte na druhý bok a opakujte to. Určitě si nechte po skončení léčby udělat kontrolní stěr z nosu, pro jistotu, že se léčba povedla.
Během těhotenství se nedoporučuje dlouhodobě používat nosní spreje, které sníží otok nosní sliznice a lépe se dýchá. V ojedinělých případech je možné krátkodobé použití, a to pouze dle rozhodnutí ošetřujícího lékaře, i když tyto přípravky brání vniku a usazování virů a bakterií, a tedy nákaze jako takové. Při léčbě zadní rýmy v těhotenství je možné používat spreje s mořskou či minerální vodou. Tyto přípravky pomohou nos uvolnit a pročistí ho.
U zadní rýmy v těhotenství se doporučuje každodenní proplachování nosu solným roztokem, který si snadno připravíte i doma rozpuštěním čajové lžičky soli v půl litru vody. Důležité je též vlhčení místnosti během spánku buď zvlhčovačem, či mokrou plenou položenou na topení, vhodné je každodenní dobré vyvětrání místnosti (nesmí být venku smog). V těhotenství je také možné užívat homeopatické léky.
Homeopatika na zadní rýmu v těhotenství:
Allium cepa 5 CH a Aconitum 9 CH: na kýchání, výtok z nosu a pocit nachlazení
Allium cepa 5 CH a Aconitum 9 CH a Kalium carbonicum 5 CH: na kýchání, výtok z nosu, pocit nachlazení a ucpaný nos
Sticta pulmonaria 9 CH: na suchý kašel
Kalium bichromicum 9 CH: na nazelenalý výtok z nosu, při němž se tvoří krusty a dochází k mírnému krvácení
Pulsatilla 9 CH: v případě, že je výtok hustší, žlutavý, ale netvoří se krusty
Ve svém příspěvku CHRONICKÁ ZADNÍ RÝMA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stanislava.
Dobrý den, chtěla bych poradit co použít na pálení v nose a horního patra. Sucho v nose již trvá delší dobu. Často trpím na zahlenění v krku, hustý hlen mi stéká do krku a nejde vykašlat. Rýmu, horečku ani kašel nemám. Tento stav již trvá delší dobu, někdy je to lepší a někdy horší. Používám bylinné čaje, diviznovou směs, tymiánovou směs. Antigenní testy na Covid negativní. Do nosu si stříkám mořskou vodu. Zkoušela jsem i cibulový sirup.
Dýchám nosem.
Nevím zda to nemůže být i důvodem psychického stavu. V dnešní době se bojím Covidu a již několik let se starám o svoji 86 letou maminku. Nejdříve jsem k ní jen dojížděla a nyní již 2 roky bydlí s námi. Ohledně její péče jsem musela odejít do předčasného starobního důchodu.
Děkuji za radu.
Tvrdíková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Elena.
Dobrý deň,
mala som takmer rovnaký problém. Nakoniec mi zistili alergiu na roztoče. Možno by ste sa mohli vyskúšat dat vypísať na alergológiu, aspoň vylúčite možnú príčinu.
Zadní rýma je v podstatě těžko vysmrkatelný zánět nosohltanu nebo zánět vedlejších dutin nosních. Nosohltan je horní část hltanu, ve které jsou přítomny krční mandle. Vede odsud Eustachova trubice ústící do středního ucha. V hltanu se potkávají zažívací a dýchací systém. Zánět nosohltanu je časté onemocnění způsobené nachlazením, viry, bakteriemi, popřípadě může nemoc začít virovým zánětem a bakterie využijí oslabené sliznice. Přenos infekce probíhá kapénkově (mikroorganismy jsou přenášeny námi vydechovanými kapénkami), infekce se může šířit především kýcháním, kašlem a rýmou.
Typickým příznakem zadní rýmy je, že pacient pociťuje v zadní části nosohltanu či v některých vedlejších dutinách rýmu. Nemůže se jí ale kvůli neschopnosti hleny vysmrknout zbavit. Dalším příznakem je bolest hlavy spojená s tím, že jsou u pacienta zacpány příslušné dutiny a kašel. Může se objevit malátnost, která ale není až tak častým průvodním jevem.
Základem léčby je naředění rýmy, aby bylo možné hlen vysmrkat. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos, používat éterické oleje do aromalampy (například eukalypt, tymián, smrk, borovici, citrusy).
Lék na rýmu neexistuje i přes veškeré snahy medicíny.
K samoléčbě zadní rýmy (nikoliv alergické) je možné použít bylinné silice v podobě perorálních přípravků, jako je Sinupret, Nasivin Sinus sirup, Sinupo Forte. Obecně lze vyzdvihnout zvlhčení vzduchu a inhalace (Vincentka, Mucosolvan), které mohou být pomocnými metodami k uvolnění vazkého obsahu z dutin. Lokálně je možné použít antiseptický Stérimar s mědí (Cu) či lokální dekongescenční preparáty (Muconasal Plus, Olynth, Nasivin, Otrivin, Sanorin a další), ať již ve formě kapek, nebo spreje. Nástup účinku daných přípravků se začne projevovat okamžitě a zpravidla během 5–10 minut dojde ke splasknutí nosní sliznice a tím k uvolnění vedlejších dutin do prostoru nosního, čímž snáze sekreci vysmrkáte. Pokud je přítomna horečka nebo bolest supraorbitálních či paranazálních splavů, lze k uvolnění dutin nasadit též preparáty se sympatomimetikem (Paralen Grip, Modafen, Panadol Plus Grip). Jestliže se váš stav nezlepší nejpozději do 14 dnů, bude pravděpodobně nutná lékařská intervence s přispěním antibiotik makrolidového či linkosamidového typu (klaritromycin, azitromycin, klindamycin), nosního kortikoidu (Nasonex, Avamys), lokálního Pamyconu a omnipotentní Clarinase repetabs.
V naší poradně s názvem ŠVÉDSKÉ KAPKY WARFARIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iva.
Dobrý den, můžete mi prosím poradit zdali se můžou švédské kapky k warfarinu? Alespoň 1 lžička denně?.
Děkuji,
Iva
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Švédské kapky obsahují mnoho složek z nichž mnohé nebyly doposud zkoumány v souvislosti s antikoagulační léčbou. Pokud jste rozhodnuta tyto kapky trvale a pravidelně užívat alespoň jeden měsíc, tak navštivte svého praktického lékaře a řekněte mu o tom. On by vám měl změřit srážlivost krve po prvních dnech užívání švédských kapek a podle výsledků upravit dávkování Warfarinu. Pak budete muset stále užívat obojí - kapky i Warfarin. Až se švédskými kapkami skončíte, tak znovu musíte jít na změření srážlivosti ke svému lékaři.
Nachlazení, horečnaté onemocnění: Jde pravděpodobně o nejčastější příčinu. K ucpání nosu dochází vlivem otoku nosní sliznice, což je zapříčiněno místně probíhajícím zánětem. Žádný člověk nemá přesně stejné poloviny obličeje, a tudíž ani obě nosní dírky, jedna je vždy menší, ta se ucpe jako první. V případě ucpaného nosu během rýmy je možno používat různé kapky a spreje do nosu, díky nimž oteklá sliznice „splaskne“. Tyto kapky jsou vhodné především na noc, nebo pokud od ucpaného nosu vznikají bolesti hlavy. Neměly by se však používat delší dobu, jelikož při delším používání a následném vysazení způsobují právě ucpání nosu.
Alergická rýma (senná rýma): Jde také o velmi časté onemocnění projevující se dlouhodobě ucpaným nosem především od jara do podzimu, kdy kvetou různé rostliny. Příznaky lze zmírnit antihistaminiky – látkami k léčbě alergie.
Nosní mandle (odborně adenoidní vegetace): Jedná se o lymfatický výrůstek či výchlipku, která je uložena v klenbě nosohltanu. Nosní mandle hraje svou největší roli v dětském věku, kdy nabývá největší velikosti. Plní zde funkci jakéhosi obranáře, který má chránit dýchací systém před vniknutím virů a jiných infekcí. V některých případech, kdy je útok infekčních chorob příliš častý, může nosní mandle trvale zbytnět a ojediněle se stát sama zdrojem infekce. Pak je nutno nastalou situaci nějakým způsobem řešit, většinou se provede chirurgické odstranění zvětšené nosní mandle.
Cizí těleso: Korálek nebo drobná hračka mohou skončit v nosíku malého dítěte. Ne vždy je nutné utíkat hned k lékaři. Existují různé metody, jak dostat předmět z nosu ven...
Smrkat a smrkat: Pokud dítě není nachlazené, nemá rýmu nebo chřipku, pak můžete zkusit hračku nejprve vysmrkat. Dítěti předkloňte hlavu, ucpěte mu nosní dírku, v níž není hračka, jemně prstem a pak nechejte dítě smrkat. Obvykle vyletí sama. Pokud ale vaše dítě ještě neumí smrkat, můžete zkusit odsávačku na hleny. Nejlepší volbou je ta, která se připevní k vysavači. Když ani to nezabírá, pak můžete zkusit ještě jednu metodu...
Foukání do pusy – mateřský polibek: V podstatě jde o to, že rodič ucpe dítěti volnou nosní dírku, přiloží své rty na jeho a prudce mu vdechne do úst. Předmět by měl okamžitě vyletět ven. Výhodou této metody je, že nehrozí žádné krvácení ani jiné komplikace. Takže proč nezkusit nejprve obě metody a teprve potom vyrazit k lékaři? Možná vám to ušetří spoustu času i nervů.
Ve svém příspěvku STAFYLOKOK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iva.
Dobrý den, mohla byste mi prosím napsat jaký přírodní produkt vám pomohl? Mám syna, který má stejný problém. Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lenka Tréšková.
Dobrý večer.
Stafylokoka jsem se zbavila díky českým přírodním produktům OKG. Dlouho jsem tomu nemohla uvěřit ale opravdu mám klid. Dokonce jsem dříve mívala i častý zánět dutin a dneska nemívám ani rýmu. Použila jsem OK Alfu, kterou jsem se vysloveně prolévala (vypila jsem ji asi za 10dní) a také jsem si udělala kapky z OK Gelu, které jsem si kapala do nosu i uší. Už třetí den jsem cítila velkou úlevu. Hlavně díky této zkušenosti jsem se registrovala a produkty si kupuji občas preventivně, nejen tyto :)). Když by jste chtěla ještě cokoliv vědět a nebo si něco objednat, napište mi: Treskova.L@seznam.cz . Na těchto stránkách se můžete dozvědět něco víc o produktech: http://www.okg-fit.cz/lenka Přeji krásný večer. Lenka
Na zadní rýmu pro dospělé jsou vhodné tyto homeopatické léky:
Ferrum phosphoricum 9 CH
Kalium muriaticum 15 CH
Od každého léku nařeďte po deseti granulích do 1 dl vody, nechte rozpustit, promíchejte nekovovou lžičkou a podávejte 4x denně 1 lžičku. V noci při probuzení a při potížích dávku zopakujte. Každý den ráno takto nařeďte nový roztok a podávejte stejně po dobu potíží.
Na zadní rýmu pro děti jsou vhodná tato homeopatika:
Kalium iodati 9 CH
Corrarium rubrum 9 CH
Oba léky po deseti granulích zředit ve sto mililitrech převařené kojenecké vody a podávat po lžičkách často – třeba co hodinu – první čtyři dny. Pokud nastane zlepšení, tak intervaly postupně prodlužujte, až do úplného vysazení cca po týdnu. Je také dobré nosánek proplachovat přípravkem s hypertonickým roztokem mořské soli nebo homeopatickým Euphorbiem sprayem.
Ve svém příspěvku SPECIALISTA NA POLYNEUROPATII se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.
Dobrý den.Mám velké bolesti a brnění nohou a diagnostikovanou polyneuropathii .Zatím jsem neměl štěstí na lékaře specialistu.Může mi někdo poradit,kde nebo kdo by mi mohl s touto nemocí bojovat?Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Ing. Milan Chloupek.
Polyneuropatie
Tímto příspěvkem odpovídám i na všechny následující příspěvky.
I polyneuropatie nevzniká z ničeho nic a je výsledkem marné snahy imunitního systému na chemické a parazitální napadení našeho těla a vede k tomu řetězec dalších střetů imunitního systému. Souvislosti se proto pokusím vysvětlit trochu obšírněji. Imunitní systém je hrozně dokonalý systém, nedovede však některé parazity porazit. Je koncipován tak, že nejprve řeší ta napadení, které by mohly tělu nejvíce uškodit a po vyřešení až ta další, pokud se mu to podaří. Když se mu to nepodaří, snaží se tato napadení alespoň dislokovat do oblastí, kde mohou dále škodit co nejméně, je tím však velmi vytěžován a z neustálého boje se pak nedostatečné výsledky projevují jako trvalý zánět a z toho plynoucími poruchami zdraví, kterému doktoři z neznalosti říkají autoimunitní onemocnění či dědičná porucha. Nasazení kortikoidů či jiných léků potlačujících imunitní systém vede sice zpočátku k fyzické úlevě a lidé jsou rádi, že to „funguje“. Výsledek je však kontraproduktivní. Paraziti se mohou totiž pohodlně dále množit a napadat případně další orgány a zase vyvolávat bolesti. Léky pak doktor aplikuje čím dál častěji, ale nikam to nevede, protože to neřeší příčinu, ale ošálí to jen projevy důležitého boje, včetně nervových vstupů do mozku a nemoc se jen neustále prohlubuje. Tady musíme imunitnímu systému pomoci s tím co potřebuje vyřešit a ne ho blokovat, či ho nahrazovat.
Dalším vážným problémem klasické léčby je to, že u nás se nějací chytráci rozhodli, že v dnešní době nemůže být člověk v ČR napaden prvoky a helminty, přestože naše zvířata jsou jimi běžně napadána a lidé v zemích okolních také, a proto se u nás neschvalují a nenakupují léčiva na tato napadení (lidem proto v mnoha případech pomůže jen veterinář, protože ten ty léky má). Naši lékaři však se o tom proto moc neučí (bakterie zvládají dobře, na to je spousta léků, na viry už je léků pramálo a na prvoky a helminty už skoro nic) a když už podezření na prvoky a helminty mají, chemické testy to nejsou schopny odhalit a lékaři s tím žádné praktické zkušenosti nemají. Jsou tedy vlastně slepí, nazvou vás simulantem a v lepším případě ještě pošlou k psychiatrovi a dostanete léky na „uklidnění“, abyste pořád nezlobili.
Únava je zapříčiněna buď nedostatečným fungováním systému zpracování cukru jako jako paliva, nebo rozvozem kyslíku pro okysličování tkání. Obé je způsobováno specifickými chemickými nečistotami a parazity. Zásobování kyslíkem je pro tělo velmi důležité, a proto paraziti, kteří krev napadají, jsou velmi nebezpeční. Z prvoků to jsou zejména plasmodie, což jsou malaričtí prvoci (u nás se poměrně často vyskytují 4 druhy a napadení je způsobeno bodavým hmyzem - komáři), kteří červené krvinky vyžírají zevnitř, stejně jako jiný prvok Babesie (ovádi, klíšťata, muchničky,...). Při masívním napadení plasmodiemi, které se mohou dostat až do morku kostí, vznikne nemoc zvaná leukemie. Místo zneškodnění těchto prvoků však doktoři č
Mezi příčiny zčervenání nosu patří různá kožní onemocnění, ale i jiné faktory, viz níže.
Kožní onemocnění rosacea je charakterizováno zarudnutím obličeje a nosu. Tato příčina je idiopatická, zarudnutí je způsobeno zánětem papul (kožních pupínků) a poruchou krevních cév.
Mnoho alkoholiků má červený nos, protože konzumace alkoholu vede k ucpávání cév. Jakmile dojde k blokování kapilár, dochází ke snížení průtoku krve v této oblasti a ke zvýšení tlaku, což vede k buněčné smrti a lámání (praskání) kapilár.
Jednou z hlavních příčin zbarvení nosu dočervena jsou změny teploty. Krevní cévy v nose se stahují zejména v chladném počasí, což vede k omezenému průtoku krve. Naopak pokud je nos vystaven náhlým vysokým teplotám, krevní cévy se rozšíří a dochází ke zvýšenému průtoku krve, což způsobí opětovné zarudnutí nosu.
Zarudnutí nosu a svědění či šupinatění kůže může být charakteristickým projevem onemocnění známého jako seboroická dermatitida.
Alergie je dalším faktorem způsobujícím zarudnutí nosu, přičemž je toto zarudnutí doprovázeno dušností a zrychlením srdeční činnosti, zejména v případech těžké alergie.
Zčervenání nosu může být vyvoláno také stresem. Stres způsobuje zvýšenou produkci adrenalinu, který zapříčiní zvýšený průtok krevních cév a následné zarudnutí nosu.
V naší poradně s názvem PŘIROZENÉ ČIŠTĚNÍ UCPANÉHO NOSU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel MARIE JONÁŠOVÁ.
dobry den chtěla bych zeptat nam ucpani nos a po ranu vysmrkám takove strupi nos je dost bolestivy poradte co mam delat jak setoho zbavit jelikož je nos ucpani tak nem ani čich prosím poradte dekuji marie
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Při takto ucpaném nose je dobré několikrát denně inhalovat páru z vroucí Vincentky. Vincentka obsahuje soli, které pomůžou obnovit přirozenou vrstvu na sliznici nosu. Na okamžitou úlevu od zacpaného nosu doporučuji Mukonasal Plus, který běžně koupíte v lékárně. Kdyby to nepomohlo, tak zajděte do ambulance ORL, tam vám nos vyšetří a rychle zjistí co vám je.
Ucpaný nos je způsoben různými příčinami, viz následující řádky.
Nachlazení, horečnaté onemocnění – je pravděpodobně nejčastější příčinou. K ucpání nosu dochází vlivem otoku nosní sliznice, což je zapříčiněno místně probíhajícím zánětem. Žádný člověk nemá přesně stejné poloviny obličeje, a tudíž ani obě nosní dírky. Jedna je vždy menší a ta se ucpe jako první. V případě ucpaného nosu během rýmy je možno používat různé kapky a spreje do nosu, díky nimž oteklá sliznice „splaskne“. Tyto kapky jsou vhodné především na noc, nebo pokud od ucpaného nosu vznikají bolesti hlavy. Neměly by se však používat delší dobu, jelikož při delším používání a následném vysazení způsobují opětovné otékání sliznic v nose.
Rhinitis medicamentosa – při dlouhodobém používání různých sprejů nebo kapek do nosu (po 5–7 dnech používání) musí nemocný užívat stále větší dávky, aby dosáhl daného výsledku. Proto by se neměly tyto spreje a kapky používat déle než 3 dny.
Alergická rýma (senná rýma) – jde také o velmi časté onemocnění, které se projevuje dlouhodobě ucpaným nosem především od jara do podzimu, kdy kvetou různé rostliny. Příznaky lze zmírnit antihistaminiky (látkami k léčbě alergie).
Nosní polypy – jsou to výrůstky nosní sliznice vytvářející se většinou na stropě nosních dírek a rostoucí dovnitř, čímž ucpávají nos. Nejvíce se vyskytují u nemocných s alergickou rýmou, s astmatem, cystickou fibrózou a alergií na aspirin, projevující se obtížemi s dýcháním vlivem zužujících se průdušek. Nosní polypy lze léčit spreji s kortikoidy anebo odstraněním operačně, bohužel se však mohou po určité době od operace objevit znovu.
Těhotenství – v těhotenství mívají ženy ucpaný nos bez rýmy vlivem většího množství krve kolujícího v cévách, tudíž i v nosních cévách. Obecně se v těhotenství projevují otoky a otékat může i nosní sliznice, takže dochází k pocitu ucpaného nosu.
Astmatický záchvat může být vyvolán i po podráždění jícnu žaludeční kyselinou, tedy takzvaným gastroezofageálním refluxem. Aby mohla být stanovena správná diagnóza, mělo by být provedeno endoskopické vyšetření jícnu a žaludku (gastroskopie). Léčba následně spočívá v režimových opatřeních: snížení tělesné hmotnosti, zákaz kouření, nedráždivá strava bez alkoholu, doporučuje se spát s podložením horní části těla. Doporučené léky omezují tvorbu žaludeční kyseliny a podporují postup potravy ze žaludku do nižších částí zažívacího traktu. Po léčbě gastroezofageálního refluxu dochází většinou i k ústupu astmatických obtíží.
Astma mohou vyvolat některé léky jako kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Anopyrin – aspirinové astma), některé léky s protizánětlivým účinkem nebo přípravky na snižování krevního tlaku (ACE-inhibitory, betablokátory). Proto buďte při samoléčbě opatrní.
Také můžete použít homeopatika, a to:
Allium cepa – přípravek vhodný pro alergickou rýmu s hojným, vodnatým a pálivým výtokem z nosu a s doprovodným kýcháním. Příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu a horší se v místnostech. Přidruženými projevy mohou být tlaková bolest v čele a bolestivý pocit živé sliznice v krku.
Arsenicum album – lék na vodnatou rýmu, která je velmi dráždivá a brzy vede k začervenání kůže nosu. Obtíže mírní hlavně teplo. Je to vhodná volba pro osoby velmi citlivé na faktory zevního prostředí, které často trpí mnohočetnými alergiemi.
Arsenicum iodatum – doporučuje se tehdy, když alergie začíná několikadenním kýcháním a pak se teprve objeví výtok z nosu. Ten je opět dráždivý, doprovází jej i pocity pálení v hrdle. Stav se zlepšuje na čerstvém vzduchu a klidem. Teplo naopak vše zhoršuje.
Euphrasia officinalis – pomáhá při alergickém zánětu spojivek, kdy oči intenzivně slzí a víčka jsou silně podrážděná, oteklá a zarudlá. Výtok z nosu je malý, potíže se spíše přesouvají do krku. Nemocnému uleví poloha vleže. Světlo a teplo jsou na obtíž.
Natrum muriaticum – lék potřebný při takzvané alergii na slunce. Jedinci, kteří tento preparát uvítají, trpí na sluníčku kýcháním, výsevem oparů či vznikem zarudlé vyrážky.
Nux vomica – přípravek, který bývá indikován velmi často v prvních fázích alergické reakce. Nasazuje se též v situacích, kdy se potíže projevují převážně salvami kýchání a pocitem ucpaného nosu. Hodí se pro osoby s mnohočetnými alergickými potížemi a pro lidi zatížené léky či stimulujícími látkami.
Sabadilla – lék pro jedince trpící opět neustálým kýcháním, které ale navíc doprovází intenzivní rýma. Zvláštním příznakem pro volbu preparátu je pocit sv
Všichni známe nosní spreje nebo kapky, které uvolní nos a usnadní dýchání. Jejich výhodou je, že působí rychle a lokálně, to znamená, že neovlivňují celý organismus. Pokud se však používají déle než tři dny, může nastat opětovná infekce a ucpání nosu. Trvá déle než samo onemocnění a může vést až k lékové závislosti. Takové efekty nemají některé přírodní kapkydo nosu, například ty, které jsou vyrobeny na bázi Aloe vera.
Pokud hledáte skutečně rychlou pomoc na ucpaný nos, tak bezvadně zabírá Muconasal Plus. Rýmu sice nevyléčí, ale bleskově uvolní nos, který vydrží volný po dobu tří hodin od aplikace. TO, kde lze Muconasal Plus koupit a jaká je jeho nejlevnější cena, je uvedeno zde: Muconasal Plus cena.