KAZUISTIK, nejen o tom se dočtete v tomto článku. Infectoscab je insekticid s účinnou látkou permethrin, která náleží do rodiny pyretroidů. Jde o syntetickou chemikálii působící stejně jako přírodní výtažky z květů chryzantémy. Užívá se k hubení hmyzu. Přípravky obsahující tuto látku se užívají nejen na ochranu člověka, ale i zvířat. Setkat se s nimi můžete i při ochraně potravin, krmných plodin, oblečení a budov. Látka byla registrována v roce 2006 v Agentuře pro ochranu životního prostředí v USA.
Farmakologické vlastnosti
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antiparazitika, pyrethriny včetně syntetických složek
ATC kód P03AC04
Permethrin (3-fenoxy-benzyl(+)-cis-trans-3-(2,2-dichlovinyl)-2,2-dimetylcyklopropankarboxylát) je syntetický pyretroid s perorálními a lokálními účinky proti roztočům.
Pediatrická populace
Novorozenci a kojenci: Bezpečnost a účinnost permethrinu u novorozenců a kojenců mladších 2 měsíců dosud nebyla stanovena, jelikož nejsou dostupné žádné údaje z prospektivních studií nebo větší série kazuistik. Omezený počet kazuistik týkajících se léčby dětí mladších 2 měsíců neukazuje na zvláštní bezpečnostní rizika při topickém podání permethrinu v této věkové skupině, ale konečný závěr nelze učinit.
Farmakokinetické vlastnosti
Zkoušení 5% krému u lidí ukázalo průměrnou perkutánní absorpci 0,47 ± 0,3 % u zdravých subjektů a 0,52 ± 0,3 % u pacientů.
Farmakokinetické vlastnosti byly studovány pouze u dospělých (6 zdravých dobrovolníků a 6 pacientů se svrabem). Absorbovaný permethrin je rychle metabolizován esterázami a hydrolázami. Po perorálním podání se maximální plazmatické hladiny dosáhne za přibližně 4 hodiny. Isomerická směs se pak vylučuje močí formou glukuronidů, sulfátů atd. jako cis-trans CI2CA [(3-(2,2-dichlorovinyl)-2,2-dimetylcyklopropan-1-karboxylová kyselina)] a po oxidaci na 3 PBA (3-fenoxybenzoovou kyselinu). Po perorální aplikaci je až 6 % vyloučeno v nezměněné formě stolicí, zatímco při kožní aplikaci je nezměněný permethrin prakticky nedetekovatelný.
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Ze studií akutní a chronické toxicity nic nenasvědčuje výskytu nových, dosud neznámých nežádoucích účinků u člověka. Kromě toho neexistuje žádný důkaz o relevantním genotoxickém nebo karcinogenním potenciálu. Ve studiích reprodukční toxicity u myší, potkanů a králíků po opakovaném perorálním podání permethrinu byly účinky pozorovány pouze po dávkách, jež výrazně převyšovaly očekávanou expozici při topickém podání 5% krému. Po zamýšleném použití této léčivé látky lze očekávat závažné škodlivé účinky na vodní organismy (dafnie a ryby) a suchozemské organismy (rostliny) i po průchodu čističkou odpadních vod.
Zdroj: článek Infectoscab - SPC
Je to kopřivka nebo něco jiného?
Vlastní diagnostika kožních onemocnění není nikdy snadným úkolem. Je to obtížnější, protože různá onemocnění mívají podobné příznaky. Kopřivka sama o sobě je rozdělena na dva typy, na akutní a chronickou. Kopřivka je způsobena uvolněním histaminu v reakci na alergeny. Histamin je organická sloučenina, která v těle způsobuje zánětlivý proces. Prvními příznaky kopřivky jsou malé pupínky na povrchu kůže, které však mohou být zaměněny za jiné onemocnění. Dalším problémem je diagnostika pupínků, protože příznaky jsou příliš obecné. Mezi symptomy kopřivky patří zarudnutí, svědění, tvorba podlitin. Ale tyto příznaky jsou známy i u jiných kožních onemocnění. Kopřivka může být způsobena alergeny, stresem, teplem, slunečním světlem nebo vodou. Neléčené příznaky mohou trvat od několika hodin až po několik týdnů. Pro diagnostiku jsou důležité krevní testy a pro léčbu antihistaminika.
Potničky
Potničky (latinsky hydroa) jsou drobné červené puchýřky na kůži, které vznikají retencí potu ve vývodech potních žláz při přehřátí těla. Nejde o vážné, spíše o nepříjemné onemocnění. Náchylní k potničkám jsou hlavně novorozenci a kojenci, u nichž je termoregulace a funkce potních žláz snížena, naopak funkce mazových žláz je zvýšena. Vyskytnout se však mohou i u starších dětí, ojediněle i u dospělých a jedinců s nadváhou. Tím, že je kůže novorozenců a kojenců velmi jemná a citlivá, je i snadno náchylná ke kožním infekcím (snadná tvorba puchýřů, vyrážky). Povrchní drobné čiré puchýřky připomínají kapky vody. Snadno praskají, místo se vysuší a začne se olupovat. Drobné začervenalé pupínky o velikosti 1–3 mm se objevují nejčastěji tam, kde je teplé a vlhké prostředí (v záhybech kůže na krku, v tříslech, na zadečku, trupu, v obličeji, ale i ve vlasaté části hlavy). Citlivá místa je proto nutné nechávat co možná nejvíce na vzduchu, aby kůže dobře dýchala.
Rosacea
Rosacea (růžovka) je velmi častá dermatóza, která je příbuzná akné. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Rosacea postihuje obě pohlaví, přičemž u žen se vyskytuje častěji. Nemoc začíná většinou po 30. roce života. Nejvíce nemocných detekujeme ve věkové skupině 40–60 let.
Onemocnění se projevuje velmi typickými příznaky, které specializovaného lékaře-dermatologa, snadno dovedou k diagnóze. Lokalizace projevů je téměř výhradně na hlavě, a to v obličeji. Nemoc postihuje typicky kůži nosu, tváře, střed čela a bradu. Méně často se vyskytuje za ušima, na krku a ve výstřihu. Kůže okolo úst a očí bývá nepostižená. Rosacea je na začátku svého průběhu velmi nenápadná, projevuje se především vznikem přechod
(...více se dočtete ve zdroji)
Zdroj: článek Bylinná léčba kopřivky
Léčí černá mast rakovinu?
Ve 160leté historii klinického použití černé masti nikdy nebyla provedena kontrolovaná klinická studie. Aktuální data byla odvozena z kazuistik, které jsou ze své podstaty náchylné k výběrovému zkreslení.
Při použití jako samoléčba pacienty jsou prognostické výsledky smíšené. Některé zprávy popisují histologickou clearance biopsií potvrzeného spinocelulárního karcinomu (SCC) a bazaliomu (BCC) [10]. Doba sledování se lišila, ale obecně trvala pouze do 12 měsíců, a proto nedostačovala ke stanovení, zda bylo dosaženo dlouhodobého vyléčení. U dalších pacientů se v místě léčby rozvinula recidivující rakovina [11]. Jeden pacient zemřel na následky metastáz z nazálního BCC, které se zdály makroskopicky vyřešeny pomocí černé masti [12]. Další měl plísňovou SCC pokožky hlavy, která narostla i přes devět měsíců léčby černou mastí. [13] V literatuře byly popsány pouze dva případy primárního melanomu léčeného černou mastí; oba vyvinuly metastatické onemocnění [14][15].
Naproti tomu vyříznutí rakoviny kůže bylo hodnoceno v mnoha studiích s vysoce spolehlivými výsledky. Pětileté doby bez recidivy po standardní excizi jsou 95,2 % pro primární BCC a 94,6 % pro SCC [16][17]. Prognóza u melanomu závisí na tloušťce tumoru, přičemž excize primárních melanomů o tloušťce < 1 mm vede k 96% 20letému přežití [18]. Existuje nedostatek údajů o dlouhodobé účinnosti černé masti a žádné důkazy, které by podporovaly tvrzení, že je lepší než konvenční léčba rakoviny kůže.
Zdroj: článek Černá mast na lipomy
Je použití černé masti bezpečné?
Černá mast byla spojována s řadou nepříznivých účinků, jak je uvedeno níže. Otevřená rána, kterou vytváří, se hojí sekundárním zánětem, přičemž omezené dostupné údaje naznačují nepříznivé kosmetické výsledky. Mezi 25 lézemi z publikovaných kazuistik 13 případů (52 %) zaznamenalo zjizvení [19]. Komplikace zahrnovaly hypertrofické a keloidní jizvy vyžadující revizní operaci jizvy, tvorbu granulomatózního plaku vyžadující topickou léčbu steroidy a abnormální změny pigmentace, které vyžadovaly biopsii. Na nose se vyskytlo pět případů (20 %) závažné deformity, sekundární k rozsáhlé destrukci tkáně. Ve dvou případech to vedlo k úplné ztrátě nosní ala. Pouze dvě léze byly hlášeny s kosmeticky uspokojivými výsledky.
Hlášené nepříznivé výsledky používání černé masti:
- Bolest – pálivá bolest, může být intenzivní;
- Abnormální pigmentace kůže;
- Ulcerace se zpožděným uzávěrem rány;
- Zjizvení – od atrofické, hypertrofické až po tvorbu keloidů;
- Sekundární infekce;
- Deformita – včetně ztráty tkáně nosní chrupavky;
- Progrese onemocnění do metastázy.
Černá mast může také zhoršit následnou klinickou a histologickou diagnostiku kožních lézí. Není známo, zda zárodky rakoviny kůže přetrvávající ve tkáni po účincích černé masti vykazují dermatoskopické rysy potřebné v diagnostických algoritmech, čímž může být ztíženo následné histologické vyšetření.
Existují obavy, zda sanguinarin, hlavní alkaloidní složka v černých mastech, nemůže být také karcinogen. Byly totiž hlášeny konfliktní výsledky in vitro a in vivo naznačující, že sanguinarin působí jako genotoxin, působí jako promotor rakoviny ve studiích na myších a vyvolává leukoplakii, když se používá jako složka ústní vody [20].
Zdroj: článek Černá mast na lipomy