Ladival sprej na ochranu proti slunci pro normální až citlivou kůži (SPF 25)
Ladival sprej na ochranu proti slunci pro normální až citlivou kůži (SPF 25) má výbornou konzistence i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, rychle se vstřebává, voní. Má zvýšenou lepivost, po aplikaci navozuje průměrný pocit. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (73 %).
Nivea Sun protect & bronze Sun Lotion (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi, který má výborný celkový dojem, dobrou konzistenci, výborně se roztírá, nezanechává bílé skvrny, nelepí, velmi rychle se vstřebává, krásně voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (71 %).
Vichy Capital Soleil Spray Skin cell sun protection (SPF 30)
Vichy Capital Soleil Spray Skin cell sun protection (SPF 30) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Působí dobrým celkovým dojmem, má výbornou konzistenci, dobře se roztírá, nezanechává bílé skvrny, velmi rychle se vstřebává, voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Lepí se jen mírně. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (71 %).
Daylong regular, Lipozomální sluneční ochrana (SPF 15)
Daylong regular, Lipozomální sluneční ochrana (SPF 15) je opalovací přípravek v tubě. Navozuje dobrý celkový dojem, má dobrou konzistenci, výborně se roztírá, nezanechává bílé skvrny, rychle se vstřebává, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Lepí se jen mírně, voní průměrně. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (70 %).
Dermacol Voděodolné zvláčňující mléko na opalování (SPF 20)
Dermacol Voděodolné zvláčňující mléko na opalování (SPF 20) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Působí dobrým celkovým dojmem. Má dobrou konzistenci, výborně se roztírá, nezanechává bílé skvrny, nelepí, velmi rychle se vstřebává, krásně voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (69 %).
Produkt dm Sundance / Schutz & Bräune Sonnenmilch (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi. Působí výborným celkovým dojmem. Má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, nelepí, rychle se vstřebává, voní. Navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (70 %).
Přípravek dm Sundance / Schutz & Bräune Sonnenmilch je k dostání cca za 100 Kč.
La Roche-Posay Anthelios Easy application spray (SPF 30)
La Roche-Posay Anthelios Easy application spray (SPF 30) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Působí dobrým celkovým dojmem. Má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, velmi rychle se vstřebává, voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci, lepí se jen mírně. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (70 %).
Lavera Sun Sensitiv Family Sun Spray (SPF 15) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Působí dobrým celkovým dojmem. Má výbornou konzistenci, dobře se roztírá, nezanechává bílé skvrny, nelepí, rychle se vstřebává, voní. Navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (67 %).
Biotherm Lait Solaire melting milk with citrus fragrance (SPF 15)
Biotherm Lait Solaire melting milk with citrus fragrance (SPF 15) je opalovací přípravek v lahvi. Navozuje dobrý celkový dojem. Má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, rychle se vstřebává, voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci, lepí se jen mírně. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (66 %).
Piz Buin In Sun moisturising sun lotion (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi. Působí dobrým celkovým dojmem. Má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, lepí se jen mírně, velmi rychle se vstřebává, voní. Navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (66 %).
Avène Eau Thermale Spray For sensitive skin (SPF 30)
Avène Eau Thermale Spray For sensitive skin (SPF 30) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Má dobrou konzistenci; výborně se roztírá, bílé skvrny zanechává minimálně, lepí se jen mírně, rychle se vstřebává, voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Působí průměrným celkovým dojmem. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (65 %).
Lidl Cien Sun / Transparentní sprej na opalování (SPF 20)
Lidl Cien Sun / Transparentní sprej na opalování (SPF 20) je opalovací přípravek ve formě oleje, aplikovaný ve spreji. Celkový dojem je dobrý, olej má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, lepí se jen mírně, velmi rychle se vstřebává, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Voní průměrně. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (64 %).
Přípravek Lidl Cien Sun / Transparentní sprej na opalování (SPF 20) je k dostání cca za 130 Kč.
Garnier Ambre Solaire Golden Protect (SPF 20)
Garnier Ambre Solaire Golden Protect (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi. Působí výborným celkovým dojmem, má dobrou konzistenci, výborně se roztírá, nezanechává bílé skvrny, nelepí, rychle se vstřebává, voní. Navozuje velmi příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: dobře (62 %).
Rossmann Sun ozon / Sonnenmilch classic (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi. Působí dobrým celkovým dojmem. Má dobrou konzistenci, dobře se roztírá, bílé skvrny zanechává minimálně, nelepí, rychle se vstřebává, voní, po aplikaci navozuje příjemný pocit. Hodnocení kvality dle dTestu: uspokojivě (59 %).
Přípravek Rossmann Sun ozon / Sonnenmilch classic (SPF 20) je k dostání cca za 100 Kč.
Clarins Spray Solaire Lait-Fluide Douceur (SPF 20) je opalovací přípravek aplikovaný ve spreji. Celkový dojem je dobrý, přípravek má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, lepí se jen mírně, velmi rychle se vstřebává, voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Hodnocení kvality dle dTestu: uspokojivě (54 %).
Eucerin Sonnen Allergie Schutz Creme-Gel (SPF 25) je opalovací přípravek v lahvi. Navozuje dobrý celkový dojem, má výbornou konzistenci i roztíratelnost, nezanechává bílé skvrny, nelepí, velmi rychle se vstřebává, pocit po aplikaci je velmi příjemný. Voní průměrně. Hodnocení kvality dle dTestu: uspokojivě (53 %).
Astrid mléko na opalování (SPF 20) je opalovací přípravek v lahvi. Působí dobrým celkovým dojmem, má dobrou konzistenci, bílé skvrny zanechává minimálně, lepí se jen mírně, rychle se vstřebává, voní, navozuje příjemný pocit po aplikaci. Má průměrnou roztíratelnost. Hodnocení kvality dle dTestu: dostatečně (29 %).
Sephora SPF 15-30-50 Adjustable sunscreen je opalovací přípravek v lahvi s pumpičkou. Výrobek obsahuje dvě lahvičky s opalovacím přípravkem s ochranným faktorem 15 a 50, které lze vzájemně míchat a vytvořit si tak patřičnou ochranu. Jednotlivé vlastnosti se proto netestovaly. Hodnocení kvality dle dTestu: dostatečně (29 %).
Ve svém příspěvku LUPÉNKA (PSORIÁZA) A LÉČBA POMOCÍ PŘÍRODNÍCH LÁTEK. NOVÉ VĚDECKÉ ZJIŠTĚNÍ. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel So.
Doktorka mi léčí počáteční lupénku, ale nemám červený flíčky ve vlasech, jen se mi hrpzně loupe hlava a nic moc na to nezabírá, už jsem vyzkoušela snad vše, šampony mi nejprve pomůžou a pak to začne všechno od znova, už jsem zoufalá, navíc ty léky stojí šélený prachy. Pro mě i 150,- za blbý šampoin je docela dost, když ostatní si můžou používat levneý za 50,-. Doktorka mi jen píše samý mazání. Já už snad ničemu nevěřím, znamená to, že s tím budu žít do konce života?A je to vůbec lupénka?Mám silně vysušenou kůži na hlavě, která se mi loupe a svědí mě. Děkuji za odpověď. Už si nevím rady, celé noci probrečím.......... :´o( Taky nemám moc důvěru ve svou doktorku. Můj praktický lékař mi doporučil analýzu prvků ve vlasech ,ale ta stojí 2 000,-, takže pro mě je to opět cesta bez konce.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel VM..
Analyza vlasu je nesmysl, protoze sice dokaze co - to odhalit, nicmene vysledky jsou vetsinou zkreslene. Navic mate problem v pokozce hlavy a ne v samotnych vlasech, opravdu nenachazim slov. Aby jste se vesla do nejakych normalnich penez, kupte si lecitin (6 tablet denne na zacatek), dale zinek, selen, vitaminy skupiny B (hlavne B6), vitamin A a E, rybi olej. Pokud lecba pomoci doplnku stravy zabere, jedna se o lupenku. Pokud ne, jedna se o seboroickou dermatitidu. Pak se poohlednete po morskych rasach typu Laminaria. Rovnez uzivejte Zinek + B6. Hezky den
Olivový olej má svůj přirozený ochranný faktor SPF 2,5. Olivový olej propůjčuje pokožce hebký vzhled a vyživuje ji přírodním antioxidantem – vitamínem E. Olivový olej při opalování je lepší až jako regenerační kůra po opalování, protože pokožku chrání jen minimálně proti spálení! Výbornou směs na regeneraci pokožky lze získat, když olivový olej obohatíme ještě o šťávu z citronu. Na dvě deci oleje stačí jedna lžička čerstvé citronové šťávy, pak se to společně dobře promíchá před každým použitím. Jako zpestření můžete do směsi nastříkat několik kapek svého oblíbeného parfému.
Ve svém příspěvku PŘED OPÁLENÍM A PO OPÁLENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gábina.
Na opalování mi perfektně zabírá, když od března beru beta karoten a párkrát zajdu do solárka, aby se kůže připravila. Před pobytem na sluníčku se mažu aspoň 20 minut dopředu krémem s vysokým faktorem. Na sluníčku na sebe mažu olejíček nubian a po opalování používám SWISS Panthenol - sprej nebo gel. Tento panthenol používám i po solárku. Mám světlou kůži se sklony ke spálení a tato kombinace mi vyhovuje. Navíc Swiss Panthenol vyživí kůži tak, že opálení vydrží dýl.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
I - velmi citlivá, která vždy zrudne a nikdy nezhnědne
II - citlivá vždy zrudne, hnědne málo
III - normální někdy zrudne, poměrně rychle zhnědne
IV – odolná, která nezrudne téměř nikdy, snadno hnědne
Proč kůže hnědne?
Zhnědnutí kůže způsobuje kožní barvivo melanin, které se aktivuje po pobytu na sluníčku. Je přirozeným ochranným filtrem. Čím menší je schopnost organismu tvořit melanin, tím větší je riziko poškození kůže. Nejnebezpečnější složkou slunečního záření je UV záření – A, B a C. UVA paprsky nehřejí, ale pronikající hluboko do kůže, kde mohou způsobit změny vedoucí až ke kožním nádorům. Jsou přímou příčinou předčasného stárnutí, pigmentových skvrn, působí na vypadávání vlasů a oslabují imunitní systém. UVB paprsky jsou velmi silné a způsobují spálení kůže, kožní reakce a alergie (fotodermatózy) a další. Rozhodně není pravda, že pouze lidé se světlejší pokožkou trpí alergiemi na sluníčko. Taková přecitlivělost se může objevit i u lidí s tmavším typem pleti. Jinými slovy, každá pokožka reaguje individuálně a je tedy nevyhnuté věnovat ji tolik pozornosti, jakou potřebuje.
Možnosti ochrany pokožky
1. Oblečení, nejlépe s dlouhým rukávem a pokrývka hlavy
V létě je vhodné nosit lehké bavlněné oblečení a pokožku dostatečně chránit. Pokrývka hlavy by měla být automatickou součástí, chrání před úpalem, úžehem, solárními alergiemi atd.
2. Opalovací krémy s vysokým UV faktorem
Podle výše SPF faktoru poznáte, jak dlouho můžete bezpečně pobývat na sluníčku a současně i za jakou dobu kůže bez ochrany zrudne. Prostředek s ochranným faktorem například SPF 15 umožňuje trávit na sluníčku bezpečně 15 minut a současně označuje, že po zhruba 2,5 hodině fototyp I určitě zrudne.
Faktor 50+ představuje maximální ochranu a nic vyššího už na trhu nenajdete. Přípravky s vysokými filtry by měli používat hlavně děti, lidé s fototypem I a II, dále lidé s kožními alergiemi, zraněním či jinými kožními problémy. Kvalitní ochranný přípravek by měl obsahovat UV A a UV B filtr. Osvědčené neparfémované přípravky vhodné i pro citlivou pokožku nabízejí značky jako např. Bioderma, Daylong, Altermed.
Mnoho lidí zapomíná na citlivé části obličeje – rty, nos a uši. Proto je důležité používat přípravky speciálně pro tyto oblasti: pomády, krémy. Velmi nebezpečné je slunění u kojenců a batolat, kteří ještě nemají vyvinutý ochranný systém proti UV záření. Odhadovaná bezpečná doba pobytu na sluníčku je max. 45 – 60 minut, nejlépe však s ochranným krémem s vysokým UV faktorem a kloboučkem. Přehled přípravků vhodné pro citlivou pokožku dětí najdete zde: solární dětská kosmetika.
Móda bronzové pleti si vybírá daň v podobě zhoubných i méně nebezpečných nádorů. Nejvíce škodlivé je „spálení“ kůže v dětském věku anebo při vystavení bílé pokožky náporu slunečních paprsků. Pro pokožku to představuje takový šok, že není divu, když reaguje spálením anebo vznikem kožních nádorů. Kůže má obrovskou paměť, a když kožní buňky nasbírají dostatek škodlivých impulsů, dochází v jádru buněk k poškození vedoucí k nekontrolovatelnému dělení buněk – tj. k nádoru. Existují však studie, které prokázaly, že pravidelné, ale hlavně pomalé opalování nevedlo k zvýšenému výskytu zhoubných kožních nádorů (např. u dělníků vystavených sluníčku).
3. Přípravky po opalování pro zklidnění pokožky
Po slunění ztrácí pokožka pružnost, hydrataci, je napnutá, obvykle červená a podrážděná. Na konci dne je potřeba pokožku osprchovat a očistit od písku a chlorované nebo slané vody. Přípravky po slunění snižují podráždění a pečují o pokožku a navíc prodlužují kýžené opálení. Najdete je ve formě hydratačního mléka, oleje či sprejů. Při mírných spáleninách jsou vhodné především výrobky s vysokým obsahem aloe vera, panthenolem (např. panthenolovou pěnu Dr.Muller, Altermed). Vhodné jsou také obklady z uvařeného, vychlazeného černého anebo zeleného čaje, pomáhá také smetana, bílý jogurt.
4. Doplňky stravy s obsahem antioxidantů
Pomáhají pokožce tím, že vážou volné radikály, dodávají pokožce látky pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melanimu a urychlují opálení. Mezi významné antioxidanty nejčastěji obsažené v doplňcích stravy patří betakarotén, lykopen, C vitamin, E vitamin, selen, koenzym Q10 a další. Doplňky stravy je nutné užívat zhruba 3 – 4 týdny před létem anebo plánovanou dovolenou u moře a doporučuje se nepřestat s užíváním ani po dovolené. Patří sem například Inneov Sensibilite anebo novinka na trhu Neobotanics SUN Complex, který je v současné době asi tím nejlepším, co trh nabízí.
Máte příliš mastnou pokožku obličeje, a proto se vyhýbáte používání ochranných krémů na obličej? Vhodný nemastící přípravek nabízí Eucerin – zmatňující emulzi na obličej s SPF 30.
V naší poradně s názvem NEJLEPŠÍ KRÉM NA ROZŠÍŘENÉ ŽILKY OBLIČEJ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel IRČA.
Můžete mi doporučit nějaký dobrý krém na opalování při rozšířených žilkách na obličej? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Krém na opalování závisí na tvém fototypu a intenzitě slunce. Když jsi světlý fototyp a snadno se spálíš, tak je při jasném počasí vhodný krém 50 a výše. Když reaguješ na slunce zhnědnutím, tak stačí 16 a více. Žilky při výběru krému na opalování nehrají důležitou roli. Spíše se lépe zamaskují při opálené pleti.
Mírná expozice UVB záření pomáhá vytvářet přirozenou bariéru pokožky (obranný mechanismus kůže), která chrání tělo před nadměrným UV zářením. UVB záření stimuluje tvorbu melaninu, který jako „čepička“ obklopí jádro buňky a tím chrání její DNA (pigmentace) a zároveň působí na vytváření takzvané sluneční mozolnatosti – zesílení pokožky. Jestliže se vytvoří optimálně obě vlastní kožní ochranná opatření (pigmentace a zesílení), lze dosáhnout dvojnásobného až čtyřnásobného zvýšení ochranné kapacity pokožky. Při umělém ozařování v soláriu probíhají tytéž procesy jako u přírodního slunění. Pokud není tato přirozená ochrana vytvořená a nepoužívají se vhodné ochranné opalovací krémy, může dojít ke spálení kůže a zničení DNA v buňkách pokožky.
Příčiny
Pokud není tato přirozená ochrana vytvořená a nepoužíváme vhodný ochranný opalovací krém, může dojí k poškození kůže a zničení DNA v buňkách pokožky, která může následně reagovat výskytem bílých fleků na kůži po opalování.
Ve svém příspěvku OPALOVÁNÍ OLIVOVÝ OLEJ S CITRONEM DISKUZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarmila.
Chtěla bych vyzkoušet domácí krém nebo olej na opalování. Máte někdo zkušenosti se smíchaným olivovým olejem a citronovou šťávou? Má to nějaký ochranný faktor?
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Zesvětlovače kůže mají v posledních několika letech za sebou dlouhou vývojovou cestu. Spotřebitelé se totiž dnes díky snadno dostupným informacím na internetu mohou mnohem lépe vzdělávat a zjišťovat od ostatních nežádoucí účinky pleť bělících produktů, které chtějí koupit. Tato článek je proto navržen tak, aby se spotřebitel s jeho pomocí mohl seznámit s mnoha různými složkami zesvětlovačů kůže dostupných na dnešním trhu. A nakonec si pak mohl vybrat nejlepší produkt pro svou kůži.
Proces zesvětlení kůže probíhá v několika etapách. Jednotlivé složky přípravků na zesvětlení kůže působí v různých fázích procesu a obvykle poskytují nejlepší výsledky, když se spojí dohromady do jednoho ověřeného produktu. Zde jsou uvedeny některé z nejoblíbenějších surovin používaných při výrobě produktů na bělení kůže.
Alfa Arbutin:
Alfa-Arbutin je biosyntetická aktivní složka, která je čistá a dobře rozpustná ve vodě. Alfa-Arbutin je vyráběn ve formě prášku. Alfa-Arbutin je jeden z nejpokročilejších účinných látek v moderním zesvětlování kůže. U Alfa-Arbutinu bylo prokázáno, že při bělení účinně fungoval na všechny typy pleti. Ukázalo se, že i velmi nízké koncentrace Alfa-Arbutinu blokují činnost tyrozinázy, čímž vzniká tak zvaný albinismus. Výzkumy prokázaly, že epimer z arbutinu má asi 10 krát silnější inhibiční účinek, než je u beta-arbutinu. Alfa-Arbutin je velmi drahá ingredience, štěstí, že funguje i při velmi nízkých koncentracích. Alfa arbutin je nejrychlejší a nejefektivnější bělící prostředek při bělení kůže.
Beta-Arbutin (extrakt z medvědice lékařské):
Beta-Arbutin je často zmiňován jen jako arbutin. Beta-Arbutin je přírodní extrakt nalezený v rostlinách medvědice lékařské. Arbutin také poskytuje kůži zesvětlující účinek na kůži tím, že zabrání tyrozináze v její činnosti. Ačkoli je arbutin přírodní derivát hydrochinonu, tak nemá stejná rizika nebo vedlejší účinky. Arbutin, jak bylo prokázáno, je velmi bezpečná látka. Beta-arbutin je levnější na výrobu než alfa-arbutin, ale také i jeho bělící efekt je desetkrát slabší. Z těchto důvodu je v mnoha nových kůži bělících přípravcích nyní použitý Alfa Arbutin na rozdíl od dříve používaného beta-arbutinu.
Kyselina kojic:
Kyselina kojová (Kojic Acid; C6H6O4; 5-hydroxy-2-(hydroxymethyl)-4-pyrone) je produktem plísně, především druhem Aspergillus oryzae, vyskytující se v Japonsku, odkud má také kyselina název – Kojic. Kyselina kojová se často používá jako přísada do asijské stravy a podle posledních poznatků se začala také používat v kosmetice, jako přírodní prostředek k bělení kůže a při léčbě pigmentových problémů a stařeckých skvrn. Kyselina kojová byla poprvé objevena v roce 1989 a nyní je používána jako přírodní alternativa k hydrochinonu. Kojic kyselina pochází z houby a studie ukázaly, že je účinná jako zesvětlující činidlo, protože brzdí produkci melaninu (hnědé barvivo). Kojic kyselina je vedlejším produktem fermentačního procesu sladování rýže, jenž se užívá při výrobě japonského rýžového vína. Existují přesvědčivé výzkumy, a to jak in vitro (ve zkumavce), tak i in vivo (na živých subjektech), prokazující přímé účinky kojic kyseliny na inhibici produkce melaninu.
Výtažek z lékořice:
Lékořice slouží mnoha účelům při péči o pleť. Složka, která je u tohoto výtažku odpovědná za bělení kůže je známá jako glabridin. Glabridin bělí tím, že brání pigmentaci utlumením aktivity tyrosinázy. Studie ukázaly, že výtažek z lékořice může kůži poskytnout značný rozjasňující účinek. Glabridin se nachází v rostlině ve velmi malém množství a proto je důležité zajistit, aby se použila správná část rostliny lékořice. Lékořice má protizánětlivé účinky a navíc je velmi populární příměsí v produktech pro péči o pleť.
Niacinamid:
Niacinamid je spíše známý jako vitamín B3 a je to účinná látka při bělení kůže. Vitamín B3 bělí kůži tím, že zabrání přechodu melanosomu z melanocytů do keratinocytů. Bělení kůže pomocí vitamínu B3 funguje nejlépe v kombinaci s nějakou další látkou na zesvětlení kůže. O niacinamidu (vitamínu B3) je také známo, že je účinný proti akné.
Vitamín C:
Vitamin C je přírodní antioxidant, který se vyskytuje v mnoha různých formách (některé stálé a jiné nestabilní), ovšem každá s odlišnými vlastnostmi. U některých z těchto forem bylo prokázáno, že snižují tvorbu melaninu a poskytují pokožce bělící účinky při zevní aplikaci. Mezi ně patří kyselina-askorbová, hořčík askorbyl fosfát a askorbyl fosforečnan sodný. Tyto formy používají-li se samostatně, nebo společně, mohou pomoci zpomalit hyperaktivní tvorbu melanocytů a tím mohou dosáhnout zesvětlení kůže.
Citronová šťáva:
Citronová šťáva je jednou z nejsilnějších přírodních látek na bělení kůže. Citrónová šťáva bohužel také velmi dráždí kůži a měla by být v zesvětlovačích kůže používána pouze v malých koncentracích. O citronové šťávě je také známo, že velmi vysušuje kůži, pokud se použije přímo neředěná.
Emblica:
Emblica je patentované složení získané z rostlin Phyllanthus Emblica. Extrakt emblica využívá víceúrovňovou kaskádu antioxidačních látek, které zajistí dlouhodobou a stabilní antioxidační aktivitu. Nedávné studie prokázaly, že tento přírodní antioxidant také poskytuje významné zesvětlení kůže při použití v mírných koncentracích.
Extrakt z moruše
Extrakt se získává z kořene moruše Broussonetia kazinoki a Siebold. nebo Broussonetia papyrifera, nebo kříženci obou těchto rodů Moraceae. Výtažky z jejich kořenů se chovají jako inhibitory enzymu tyrosinázy. Účinné látky přítomné v extraktu z moruše jsou prenylované, polyhydroxylované mono-a bis-fenylderiváty. Pouhá koncentrace 0,4% extraktu z moruše inhibuje tyrosinázu o 50% ve srovnání s 5,5% hydrochinonu a s 10,0% kojic kyseliny. U koncentrace 1% extraktu z kořene moruše nejsou známé žádné významné dráždivé projevy.
Kořen libečku
Libeček lékařský je statná rostlina vysoká až 2 metry, která u nás roste jen v soukromých zahradách, ve volné přírodě nikoliv. V Čechách se libeček lékařský nazývá také jako americký celer a hojně se používá jako koření na místo celerové a petrželové nati. Na bělení kůže je nejúčinější z libečku jeho kořen, který když se usuší, jemně rozemele a pak smíchá s trochou oleje, tak pak trochu zesvětluje pigmentové skvrny na pokožce.
Lnice obecná (květel)
Lnice roste ve volné přírodě v ČR nejčastěji kolem cest, kde vytváří pěkné, husté a sytě žluté hrozny květů. Při vnějším použití je lnice velmi dobrým lékem na pihy a jiné nečistoty v obličeji, kupříkladu na ucpané póry. Po často opakovaném potírání pih silným čajem z lnice pihy blednou a někdy i úplně zmizí. Silný čaj z lnice se připraví ze dvou lžic lnice na čtvrtlitr vody. Na zesvětlení pih se aplikace lnice musí provádět dlouhodobě a pravidelně, dvakrát i třikrát denně po dobu alespoň tří měsíců.
Kyselina glykolová:
Kyselina glykolová neboli AHA (alfa hydroxykyselina) podporuje exfoliaci pleti a dodává ji přírodní zjasnění. Kyselina glykolová svou schopností odebrat svrchní buňky, nejen vyrovnává pleťové zbarvení, ale také pomáhá minimalizovat jemné linky a vrásky. AHA neboli kyselina glykolová obvykle při bělení pomáhá ostatním osvětlovačům tím, že jim umožňuje proniknout hlouběji do kůže.
Kyselina mléčná:
Podobně jako AHA (alfa hydroxykyselina), tak i kyselina mléčná napodobuje vlastnosti kyseliny glykolové, ale je spíše vhodnější pro osoby s citlivou pokožkou. Kyselina mléčná, stejně jako AHA, může při bělení spíše pomoci jiné přísadě v zesvětlovačích kůže tím, že jim pomůže proniknout hlouběji do kůže. Jinak se běžně kyselina mléčná používá jako účinný lék na bradavice a lze ji normálně koupit v lékárně pod názvem Duofilm.
Kaki je velmi chutné samo o sobě, slupka se může konzumovat, ale většinou se loupe. Další možností je například plod naříznout, jakmile je dužina měkká (dozraje i při pokojové teplotě), pokapat citronovou nebo limetkovou šťávou a vybírat malou lžičkou. Zcela zralá dužina je mazlavá, má až marmeládovou konzistenci. Kaki lze také přidávat do ovocných salátů, dezertů, zmrzlin, omáček a sladkých rýžových jídel. Vyrábí se z něj šťávy, marmelády a želé. Oblíbené je i kaki sušené. Plody kaki se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport. Plody by při nákupu neměly být otlačené. Kaki se konzumuje, když je na omak měkké. Proto se musí kupované plody nechat dozrát.
U konzumace musí být ovoce zralé, to znamená, že na něm nevidíte ani kousek zeleného a barva je sytě oranžová či v ideálním případě načervenalá. Dobrý plod, který se hodí k okamžité konzumaci, by měl být měkký. Bohužel to je největší problém v našich obchodech (z technických důvodů se téměř vždy dováží podtržené, nepříliš zralé ovoce, které "dochází" cestou) a také příčina, proč kaki mnoha lidem nechutná. Pokud budeme jíst nezralé ovoce, bude se nám zdát, že plod tomelu je nedobrý a trpký. Ale existuje na to jeden malý trik: Po příchodu domů ho odložte na nějaké teplejší místo a nechte ho dozrát. Dá se říci, že čím měkčí kaki, tím sladší, existují i milovníci skoro tekoucích plodů. Pokud se podaří koupit ovoce zralé, tak ho raději uchovávejte v lednici, docela rychle se kazí.
Jak kaki jíst? To záleží na vás. Nejklasičtějším způsobem, a z určitého hlediska i nejbezpečnějším, je, že si plod rozkrojíte anebo odloupnete část slupky a lžičkou vyjíte dužinu (v tomto případě se často doporučuje ji ještě jemně pokapat citronovou šťávou). Ale mnoho lidí jí kaki i se slupkou a normálně do něj koušou jako do jablíčka. V tomto případě je dobré zachovat jistou opatrnost a rozhodně ho musíte pořádně umýt (což u hodně měkkého kaki může být docela problém). Nikdy nevíte, čím bylo postřikováno. Čerstvé plody se hodí i do různých ovocných salátů.
Pojídání tomelu se doporučuje lidem s nemocnými játry a ledvinami, při výzkumu na potkanech totiž bylo zjištěno, že pomáhá trávit tuky. Dužina obsahuje velké množství vitamínu C a až 20 % cukrů. Energetická hodnota 100 g kaki je cca 293 kJ (70 kcal). Tomel se konzumuje čerstvý, sušený i proslazovaný.
Nadměrná konzumace málo zralých trpkých plodů může vést ke vzniku specifických útvarů z nestrávených zbytků v žaludku, takzvaných diospyrobezoárů, které způsobují zdravotní obtíže. Taniny obsažené v plodech spolu se žaludečními šťávami koagulují v lepkavou hmotu stmelující nestrávené zbytky v žaludku.
V naší poradně s názvem V KONCÍCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Rayleen.
Dobrý den! Tak jsem se po více jak měsíce šťastně vrátila z dovolené na Kostarice, plná zážitků a nových sil, ale očekávané zlepšení stavupokožky mé hlavy se bohužel nedostavilo i přes každodenní koupání v mořské vodě, konzumaci čerstvých tučných ryb, zábalech z kokosového a olivového oleje, a radikální změně střihu na několik centrimetrů délky vlasů. Slaná voda sice vyčistila zarudlá místa v oblasti čela a koutů, extrémní lupovitost po celé ploše hlavy ale zůstala. Kůžese loupe, absolutně vůbec nemastí a po celé hlavě se mi vytváří vrstva odumřelé kůže, která se při mytí, jak nasaje vodu, podmáčí a změní se v ošklivou bílou kaši, kterou se vší silou snažím nedrbat ručníkem ani prsty, jelikož se odděluje i s vlasy. Domněnka, že mé potíže pramení z nepříznivých účinků dlouhodobého používání kortikoidů a nevhodných léčebných šamponů se nepotvrdila a jsem tudíž opět na začátku. Absolutně nevím, co si počít. Myslíte, že obrátit se na Mudr. Divišovou, kterou jste mi před několika týdny doporučoval jako odborníka, je dobrý nápad ?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Dobrý den Veroniko, vzpomínal jsem na Vás, jak se Vám asi líbí v Kostarice. To, tak krásně svěží a zelené všude přítomné rostlinstvo a bezva klima, no musela to být paráda. Jestliže se po takovém výletu Vaše situace nezlepšila, tak je zřejmé, že to samo jen tak neodejde a Vás nejspíše čeká delší cesta, při které budete patrně muset navštívit několik kožních odborníků, než se podaří nalézt a odstranit příčinu Vašich problémů s vlasy a olupující se pokožkou. Ptáte-li se mě, zda-li navštívit MUDr. Divišovou ve fakultní poliklinice na Karlově náměstí, tak odpovídám ano. A to minimálně proto, že se svým problémem chcete něco dělat a toto je jedna z možností. Když už nic jiného, tak po této návštěvě budete mít alespoň jistotu, zda-li to byl či nebyl dobrý nápad. Držím Vám palce a přeji ať se to podaří zlepšit.
UVB záření je odpovědné za spálení, tvorbu puchýřů a také i za pigmentaci. UVA záření je mnohem nebezpečnější, proniká hlouběji do kůže a způsobuje trvalé změny (stárnutí, rakovina kůže, chronické kožní onemocnění). Faktor SPF udává ochranu před UVB zářením, jenže dobrý prostředek musí obsahovat také ochranu před UVA zářením – tuto hodnotu označuje číslo PPD. Údaj PPD by měl naplňovat nejméně 1/3 ochrany proti UVB.
UV záření je nesilnější v poledne zhruba do 16hodin. Počátek silnějšího záření nastává na jaře od dubna a trvá až do září.
Vyhledávejte stíny jak je to možné.
Noste sluneční brýle.
Oblečení je výborným pomocníkem. Kanadský časopis Alive uvádí, že některé tkaniny mají výborný ochranný faktor. Například košile z denimu má ochranný faktor SPF až 1700 ve srovnání s bílou, plátěnou košili s SPF 7.
UV filtry v opalovacích přípravcích
Vybrat si správný přípravek není zrovna snadné. Aktivní ingredience (UV filtry) v opalovacích přípravcích rozdělujeme do dvou skupin:
Chemické UV filtry, které absorbují UV záření. Aby působily, musí se vstřebat do kůže. Starší generace obsahuje oxybenzone, novější obsahují Mexoryl SX, Tinosorb S a M.
Minerální UV filtry a nanočástice, které UV světlo odrážejí a rozptylují (jsou vhodné pro alergiky a děti), patří sem oxidy titanu, zinku, železa.
Skupina vědců a dermatologů v USA, Environmental Working Group (EWG), provedla řadu testování a studií na ochranných prostředcích vůči UV záření. Dospěli k názoru, že opalovací prostředky na bázi minerálních a nanočástic mohou být zdravější, protože jsou stabilnější vůči UV záření, delšímu pobytu na slunci a vyšší teplotě a méně pronikají kožní bariérou (snižují riziko alergií). Rovněž obsahují dobrou UVA ochranu, která v mnoha jiných přípravcích naprosto chybí nebo je nedostatečná. Další předností je, že neobsahují chemikálie jako například oxybenzone – známý alergen - nalezený u 65% přípravků na bázi chemické ochrany, který se třeba vůbec nedoporučuje v dětských přípravcích. Novější chemické filtry proti UVA však nabízejí výbornou ochranu bez obav alergických reakcí či jiného negativního vlivu na zdraví.
Existuje 7 povolených látek (z celkem 27 známých) absorbujících UVA radiaci, které je možné použít v opalovacích přípravcích. Mezi nimi je například v Evropě schválený: Tinosorb S, Tinosorb M a Mexoryl SX. Tyto nové látky jsou zhruba 3,8 až 5,1 krát účinnější než běžně používaný avobenzone.
TIP:Mexoryl SX využívá v některých přípravcích například značka LaRoche-Posay, dále Tinosorb S a Tinosorb M naleznete v přípravcích Eucerin, Daylong, Isis Pharma.
Ve svém příspěvku POTÍŽE PO NARKOZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Maru.
Dobrý den, v pondělí 23.5. jsem prodělala plastickou operaci samozrejmně pod celkovou anestezií , po probuzení jsem měla silné pálení až bolest v krku, což je podle lékaře a sestřiček následek po intubaci a prý tak do dvou dnu přejde, k tomu jsem občas vykašlávala trochu krvavé hleny...to pan doktor spojil s tím, že kouřím..i když velice málo, někdy nekouřím i pár dní, nekdy třeba jen jednu denně. Bohužel dnes je čtvrtrek, krk je sice lepší, ale stále bolí, hlavně při polknutí a hleny vykašlávám také..sice jen občas,ale i tak. Chtěla jsem poradit, zda i to je po anestezii možné..jinak si dělám obklady na krk, piji řepík, kloktám Švédské kapky. Děkuji za odpověd Maru
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel FRantiska.
Dobrý den . Mám dotaz .Po narkóze se mi loupe kuže na chodidlech i dlaních . Kolem nehtu. Děkuji. F.U.
Kůže je největším orgánem našeho organismu, který pokrývá zhruba 2 m čtvereční plochy. Je důležitým vylučovacím orgánem a také se díky ní vyrovnává teplota mezi vnějším a vnitřním prostředním. Jsou v ní uložena tělíska pro rozeznávání teplého, studeného, tlaku, bolesti atd.
Sluneční záření je pro organismus prospěšné v omezené míře. Podle některých odborníků nám stačí pouze 20 minut pobytu na slunci, abychom získali potřebnou dávku endorfinů, ale také i vitaminu D, který je důležitý pro růst kostí a metabolismus. Přílišné slunění však pokožku poškozuje. Vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě elasticity a tvorbě vrásek. Příčinou toho je fakt, že samotná kůže má malou schopnost regenerace. Kožní potíže se mohou objevit i několik let poté, co jste se spálili. Doporučená a bezpečná doba pobytu na sluníčku se pohybuje v minutách, nikoli v hodinách jak se mnozí domnívají.
V naší poradně s názvem OPALOVÁNÍ A BÍLÉ MAPY NA ZÁDECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pája.
Dobrý den,
na zádech se mi zač.července objevily bílé fleky, které vypadají jako velká mapa. Vypadají jako pigmentové fleky, ale jsou bílé... při pobytu na koupališti a po koupání doma v bazénu mi záda svědí a musím se až chvílema drbat, netuším co to je a jsem z toho nervozni. Nevypadá to moc hezky. Rozšiřuje se to docela rychle. Nejhorší to je když vylezu z bazénu a ležím zády na ručníku, začne to červenat a mapička se podráždí a na dotek je hrubá a lehounce vystouplá. I za horkého dne, kdy se potím záda zrůžoví. Marně scháním dobrého dermatologa, ale bohužel jsem žádného v okolí neobjevila.
Ještě dodám že bilá mapa se nikdy neopálí, spíš zrůžový a pak se po namazání zklid.mléka zklidní.
Děkuji za vaši radu.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Takto na dálku bych to tipnul na pityriázu (pityriasis versicolor). Pityriáza je specifický typ onemocnění kůže, které způsobuje kvasinka rodu pityrosporum. Pityriáza se projevuje právě tvorbou mapek s kontrastní změnou odstínu kůže do světla, proto má i ten dodatek v latinském názvu (versicolor - změna barvy). Nejlepší lék na pytiriázu je krém Pevaryl, který pityriázu vyléčí do dvou týdnů. Krém Pevaryl je jen na lékařský předpis, ostatně jako všechny účinné léky na kvasinková onemocnění kůže. Z volně prodejných léků by pak mohl pomoci Clotrimazol gel nebo sprej popřípadě i krém. Pokud se toho chcete opravdu rychle zbavit, tak se nevyhnete návštěvě kožního, který podle vizuálního vyšetření zvolí nejlepší léčbu.
Značkové přípravky nejsou jen marketingovým tahem, ale představují záruku kvality. Jsou testované pod přísným dohledem a jejich tvrzení podporují dermatologické studie.
U moře používejte přípravky s vyšším UV filtrem – minimálně 25 SPF, než v našich zeměpisných šířkách, kde postačí 15 až 20 SPF.
Přípravek by se měl natírat v hrubší souvislé vrstvě a nechat krém či mléko vsáknout.
Sluníčko opaluje i přes mraky, takže se snadno můžete spálit. Intenzita UV záření se díky oblakům snižuje jen zhruba o 30 – 40%.
UVA záření proniká i sklem. Pokud tedy máte prosluněnou kancelář, kde na Vás sluníčko „praží“ celý den, je vhodné používat ochranné prostředky (dnes se UV filtry přidávají i do běžných krémů). Typickými projevy jsou např. neúměrné stárnutí poloviny tváře, jedné ruky atd.
Pro léto jsou vhodné rovněž lehké parfémy a speciální kosmetika na tělo i vlasy (solární vlasovou kosmetiku nabízí Redken, Kérastase anebo Kléral).
Nevhodné přípravky mohou způsobit fleky na kůži, které se velmi těžko odstraňují.
Pobyt na sluníčku se vůbec nedoporučuje během užívání některých léků, všech typů antibiotik, ale i některých druhů antikoncepce. Pokožka se může snadněji spálit, způsobit alergii anebo pigmentové skvrny. O pobytu na sluníčku se proto vždy poraďte s lékařem.
Ve svém příspěvku LOUPAJÍCI SE VÍČKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Adéla.
Zdravím,
chtěla jsem se zeptat, co to může být, když mě z ničeho nic pálí oční víčka, a u koutků očí se mi loupe kůže, nikdy předtím se mi to nestalo. Děkuji za odpověď.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Betakaroten působí jako ochrana před fotooxidací, protože potlačuje negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které vznikají v kůži důsledkem UV záření a které mohou indukovat prekancerogenní změny v buňkách. V neposlední řadě má betakaroten stimulační efekt na imunitní systém a spolu s vitaminem E a selenem potlačuje vývoj zánětů oka.
Lidská kůže má mnoho funkcí, některé z nich jsou zjevné, jiné ne. Základní funkce je ochranná, chrání tělo před škodlivými látkami, mikroorganismy i před UV zářením. Kůže má zároveň i smyslovou funkci, neboť v kůži jsou milióny nervových zakončení, která člověku pomáhají vnímat a reagovat na různé podněty, jako je třeba teplo, chlad, tlak i různá poranění. Současně úkolem kůže je pomáhat regulovat teplotu těla pomocí kožních cév a potních žláz. Pokud se člověk nachází v teplém prostředí, tak se kožní cévy rozšiřují, a tak se jimi zvyšuje průtok krve, a tím se zrychluje výdej tepla. To je dáno tím, že mnoho tepla se spotřebuje k odpaření potu. Zároveň ale kůže zabraňuje nechtěnému odpařování tekutin z těla. Další neméně podstatnou funkcí je skladovací, neboť se v podkožním vazivu ukládá tuk, který má zároveň funkci mechanickou a izolační. Prostřednictvím kůže jsou z těla vylučovány chemické látky, což způsobuje vylučovací funkce kůže. K vylučování dochází mazovými a potními žlázami, jejich sekrety zároveň přispívají k ochraně kůže. Pot také omezuje růst mikroorganismů, má slabé dezinfekční účinky a podílí se na regulaci tělesné teploty. Kůže nejen látky vylučuje, ale může je i přijímat, díky své resorpční funkci, které umožňuje dostat do těla látky rozpuštěné v tukových rozpouštědlech/tucích tak, že se do těla vetřou (masti). Zároveň se přes kůži mohou dostat do těla i dýchací plyny. Je třeba si uvědomit, že zdravá kůže absorbuje jen malé množství látek na rozdíl od kůže poškozené, která má svoji absorbační schopnost vyšší, a tím může vést k rozvoji infekcí.
Poslední funkcí je funkce estetická a komunikační, u mnoha jedinců může změna barvy kůže (například červenání) prozradit jejich psychické rozpoložení.
Ve většině případů není husí kůže ničím jiným než dočasnou nepříjemností. Husí kůže však může být příznakem dlouhotrvajícího nebo vážného zdravotního stavu. Příklady, kdy je husí kůže příznakem těchto onemocnění:
Keratóza pilaris. Neškodné kožní onemocnění, které způsobuje suché, drsné skvrny a drobné hrbolky podobné husí kůži, často na horní části paží, na stehnech, tvářích nebo hýždích. Může se objevit jen na jedné noze nebo na jedné ruce a podobně. Pupínky většinou nebolí ani nesvědí. Keratosis pilaris je často považována za běžnou variantu kůže. Nedá se vyléčit ani jí nelze nijak zabránit. Ale můžete ji ošetřit hydratačními krémy a krémy na předpis, které pomohou zlepšit vzhled pokožky. Tento stav obvykle vymizí ve věku 30 let. Zde se můžete podívat na fotografie: jak vypadá husí kůže při keratóza pilaris.
Autonomní dysreflexie. Přehnaná reakce nervového systému způsobená poraněním míchy v oblasti krku a hrudníku. Příznaky autonomní dysreflexie se mohou lišit, charakteristické je, že se objevují náhle. Prvním příznakem autonomní dysreflexie je typicky silná bolest hlavy, kterou mnozí popisují jako pulzující. To je způsobeno náhlým a závažným zvýšením krevního tlaku. Mezi další příznaky, které se mohou objevit a nemusejí jsou:
Nadměrné pocení nad úrovní poranění páteře.
Bradykardie (pomalejší než normální srdeční frekvence).
Zčervenání kůže nad úrovní poranění páteře a suchá, bledá kůže pod úrovní poranění.
Nejčastější chorobou kůže je akné, jedná se o ucpání mazových žláz mazem z infikovaných mazových žláz, což způsobuje zánětlivé vřídky na povrchu kůže. Další choroba člověka viditelně odlišuje od ostatních, jedná se o albinismus, což je dědičná vada, kdy člověk nemá dostatek melaninu, takže jeho kůže a vlasy jsou velmi světlé. I s další chorobou se setkala většina lidí, jedná se o bradavice, což jsou nezhoubné výrůstky na kůži. Člověka může omezovat i dermatitida, neboli zánět kůže často způsobený alergií. Kůže může trpět i na ekzémy, tedy záněty kůže provázené svěděním a puchýři. Alergie na potraviny může způsobit kopřivku, tedy svědící zanícené skvrny. Mezi kožní onemocnění patří i lupénka, jedná se o nemoc, při které se zanítí kůže a potáhne se stříbrnými šupinkami. Některé lidi může trápit i mateřské znaménko, což je pigmentová skvrna na kůži různých velikostí. Kůži může zasáhnout i přehřátí, které se projeví červenými skvrnami a pocením. Kůže je velmi citlivá na spálení sluncem, navíc při častém slunění se zvyšuje riziko rakoviny kůže (melanom). V neposlední řadě lidi s tmavší kůží může zasáhnout vitiligo, což je ztráta barvy kůže.
Jak jste si možná všimli, husí kůže má tendenci se tvořit, když je vám zima. Tvoří se také, když zažíváte silné emocionální pocity, jako je extrémní strach, smutek, radost a sexuální vzrušení.
Husí kůže se může objevit také během fyzické námahy, a to i při malých činnostech, jako když právě kakáte na záchodě. Je to proto, že fyzická námaha aktivuje váš sympatický nebo instinktivní nervový systém. Někdy se může stát, že naskočí husí kůže bez důvodu například jen na jedné noze.
Mnoho zvířat také zažívá to, co by se dalo kategorizovat jako husí kůže, včetně dikobrazů a psů. V těchto případech je husí kůže tělesnou reakcí na situace, kdy je výhodné vypadat větší a silnější, například během konfrontace nebo námluv.
U lidí se odborníci domnívají, že husí kůže je produktem evoluce fungující podobným způsobem, jako je tomu u jiných savců.
Kůže je nejrozsáhlejším orgánem na lidském těle. Latinský název tohoto orgánu je cutis, derma. Kůže má u některých zvířat podobu kožichu. Úkolem kůže je oddělovat vnitřní prostředí těla od vnějšího prostředí. Většina savců (včetně lidí) je pokryta ochlupením (zvířata srstí). U dospělého člověka plocha kůže dosahuje 1,6 až 1,8 m2, její hmotnost se pohybuje kolem 7 % z celkové hmotnosti jedince. Nejvíce kůže na lidském těle je na dolních končetinách (36 %), na trupu (30 %), horních končetinách (23 %) a nejméně kůže je na hlavě a krku (11 %). Přestože kůže některých lidí působí, že je silná zhruba jako papír, tak její tloušťka se pohybuje od 0,4 mm do 4 mm. Kůže je nejsilnější na zádech, naopak nejslabší je na očních víčkách, na části hlavy, kde rostou vlasy a u mužů na penisu.