Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

KOUSNUTI DO RTU


Několik důležitých informací o pavoucích

Vědci identifikovali více než 38 000 druhů pavouků a předpokládá se, že ještě mnoho druhů čeká na své objevení.

Pavouci se vyskytují na všech kontinentech, kromě Antarktidy. Odhaduje se, že v jednom akru půdy žije až 1 milion pavouků. V tropech se toto číslo může přiblížit ke 3 milionům. Vědci předpokládají, že člověk není od pavouka nikdy vzdálen více než 3 metry.

Většina pavouků žije v průměru rok.

Většina pavouků, která se nachází v domovech, se přizpůsobila k životu v interiéru a mají jen malou šanci přežít ve venkovním prostředí.

Brazilský pavouk palovčík brazilský může u mužů způsobit dlouhou a bolestivou erekci.

Pavouci jsou životně důležití pro zdravý ekosystém. Jedí škodlivý hmyz, opylují rostliny a recyklují mrtvá zvířata a rostliny. Jsou také cenným zdrojem potravy pro mnoho malých savců, ptáků a ryb.

Pavouci jedí více hmyzu než ptáci a netopýři dohromady.

Pavouci se rozmnožují pohlavně a oplodnění probíhá vnitřně, ale nepřímo, což znamená, že samec nevnáší sperma do samičího těla svým pohlavním ústrojím. Vytvářejí malé pavučiny, do kterých ejakulují, a poté sperma přenesou do objektů podobných injekční stříkačce na konci makadel.

Pavouci, kteří vytvářejí pavučiny, mají dva nebo tři drápky na špičce každé nohy, které používají k přehoupnutí z jednoho vlákna na druhé, aby neuvízli v lepkavých částech své sítě. Kromě toho tělo pavouka obsahuje speciální olejovitou látku, která rovněž brání uvíznutí ve vlastní síti.

Když pavouk chodí, tak se v daný okamžik čtyři z jeho noh vždy dotýkají země, zatímco zbylé čtyři jsou ve vzduchu.

Baghíra Kiplingův je jediný druh pavouka na světě, který je vegetarián.

Ve vzácných případech mohou kousnutí některých pavouků způsobit krevní poruchy. Například jed koutníka jedovatého může způsobit prasknutí červených krvinek. To může vyvolat další symptomy, jako například akutní poškození ledvin nebo žloutenku.

Pavouci mají modrou krev. U lidí je kyslík vázán na hemoglobin, molekulu, která obsahuje železo a dává krvi její červenou barvu. U pavouků je ale kyslík vázán na hemocyanin, molekulu, která obsahuje spíše měď než železo.

Svaly pavouka dokážou stáhnout jeho nohy do klubíčka, ale neumí je opět roztáhnout. Namísto toho musí pavouk do nohou načerpat vodnatou tekutinu, která je vytlačí ven. Nohy mrtvého pavouka se vždy stáhnou do klubíčka, protože pavouk už nemá žádnou tekutinu, která by nohy opět roztáhla.

Jed pavouka zvaného černá vdova útočí na nervy tím, že blokuje jejich signály do svalů, což způsobuje jejich bolestivé a opakované smrštění. Kousnutí černé vdovy může způsobit také probl

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Pavoučí kousnutí

Poradna

V naší poradně s názvem JAK VYPADÁ KOUSNUTÍ OD INFIKOVANÉHO KLÍŠTĚTE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Irena Ullmannová.

Nenašla jsem ani jednu fotografiii kousnutí infikovaného klíštěte - pouze popis. Ráda bych VIDĚLA jak takové kousnutí vypadá.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Tady jsou obrázky, na kterých je vidět, jak vypadá kousnutí od infikovaného klíštěte: https://www.google.cz/image…

Zdroj: příběh Jak vypadá kousnutí od infikovaného klíštěte

Který hmyz způsobuje puchýře

Typickými příznaky bodnutí hmyzem jsou svědění a izolované pupínky. Kousavý hmyz, jako jsou blechy, štěnice, klíšťata, komáři, černé mouchy, pakomáry, nebo koňské mouchy, zanechávají kožní poranění, kolem kterých se pak tvoří svědivé puchýře.

Například kousnutí od černé mouchy. Někteří lidé jsou alergičtí na kousnutí černé mouchy. U lidí bez alergií bude kousnutí mouchou vypadat jako velké kousnutí komárem s malými pupínky a pustuly - puchýře podlité vodou, respektive hnisem. Charakteristickým znakem pro kousnutí mouchou je, že místo ještě chvíli krvácí. Moucha totiž vstříkne do rány protisrážecí činidlo, což má za následek, že se krev nesrazí v muším sosáku a neucpe ho. Ráně po kousnutí mouchou pak ještě chvíli trvá, než ta její blitinka přestane působit a krev tedy ještě chvilku z rány vytéká.

Dalším příkladem může být zanícené kousnutí komárem. Příznaky zahrnují svědění a otok. V Česku jsou nejčastější pouze mírné lokální reakce na kousnutí komárem (Culicidae). Tato komáří štípnutí vyvolají asi u tří čtvrtin populace okamžitou alergickou reakci, která se v místě štípnutí projeví kopřivkou. Příčiny reakcí v místě kousnutí nepocházejí ze speciálních jedovatých žláz, ale kůže reaguje na komáří sliny, které se kousnutím dostanou do tkáně, a to silným svěděním, zarudnutím a  otokem. Přibližně polovina všech lidí také reaguje na kousnutí komárem takzvanou alergií pozdního typu v podobě malých puchýřků, které mohou být podlité vodou. Jiné reakce na kousnutí hmyzem jsou velmi vzácné. Kousnutí od komárů nebo jiného hmyzu sajícího krev vede k dalším potížím nebo onemocněním na našem území jen výjimečně.

Zdroj: článek Vodové puchýře po štípnutí hmyzem

Příběh

Ve svém příspěvku NEMOC RTU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Dobrý den,chtěla bych vám poradit,protože jsem měla podobné potíže co vy,mně to začalo afty v celé puse,které se mi pořád opakovaly,až mi i po veškerých vyšetření vzaly vzorek ze rtu.Opět se moc neprokázalo i když nějaký docent z Plzně to chce s odstupem opakovat.potom mi začaly rty otékat.jazyk.v krku-no prostě alergické reakce,které byli i několikrát do měsíce,než mi p.doktorka na kožním udělala testy na zádech a zjistila,silnou reakci na propolis a med.Propolisem jsem potírala ty afty a tím si způsobovala ty otoky rtů.Zatím jsem skoro měsíc a půl neotekla a ani afty.Třeba vám tím pomohu-já už byla neštastná a lítala jen po doktorech,kde si nikdo nevěděl rady.S pozdravem a brzké uzdravení.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Rozarka.

Dobrý den,předem děkují za odpověd.Také mi před 3 měsíci odebírali vzorek ze sliznice a posílali to na histologii tam objevily eden což je otok přes docenta s té histologie jsem se dostala do ostravy po 8 m ěsících tím propolisem jsem se mazala ted měsíc co se týče pasty na zuby musela jsem koupit dětskou pastu perličku,protože veškeré zubní pasty mě dráždi sliznici.V Ostravě mi řekli,že se to vyléčit nedá a já doufám,že Vaše rady a rady druhých mi pomohou Děkují a jsem s pozdravem

Zdroj: příběh Nemoc rtu

Jak probíhá kousnutí od mravence

Jedná se o ostré bodnutí, které velmi rychle odezní. Rudí mravenci ovšem útočí ve velkém počtu. Obalí nohu a začnou se zakusovat jeden po druhém. To už bolest od kousanců tak rychle neodeznívá. Mravenec zaútočí a nechá v krvi určité množství jedu. Důsledky takového kousnutí do velké míry závisí na tom, jak dobře tělo toleruje kousnutí hmyzem. Pokud stisknete mravence, okamžitě pocítíte kousnutí doprovázené bolestí a pálením. V tomto místě se objeví malá červená skvrna, která může nabobtnat. Po určité době pocítíte bolest a nepohodlí.

Pokud je lidská kůže citlivá, příznaky se zdají být výrazné. To lze očekávat v případě, kdy má člověk tendenci k alergiím.

Lze pozorovat:

  • otoky;
  • skvrny;
  • svědění;
  • těžký pocit pálení;
  • zvýšenou teplotu.

O několik dní později mohou mít různí lidé různé projevy. Vše záleží na reakci organismu a jeho individuálních vlastnostech. Často kousnutí začne svědit. Po několika dnech však svědění ustupuje a postupně mizí. Závažné komplikace může způsobit rozškrábání postižené oblasti a následné infikování otevřené rány.

Jen pro zajímavost, tropický mravenec Paraponera (Bullet Ant) má jméno podle toho, že jeho kousnutí je, jako kdyby vás střelili. Kousnutí tímto mravencem nesnesitelně pálí čtyřiadvacet hodin. Bez výraznějších přestávek. Momenty otupující, neustálé bolesti se střídají s nesnesitelnými návaly pocitu pálení a prudkou bolestí vystřelující do okolí rány. Mravenec do vás totiž napustí neurotoxin, který blokuje značnou část procesů v těle. Brazilský indiánský kmen Mawé tuto bolest dokonce podstupuje dobrovolně. Kousnutí od desítek těchto mravenců je součástí zkoušky dospělosti. Adepti se několik dnů nekontrolovaně zmítají v obrovské agónii a někteří z nich zkoušku opakují až dvacetkrát, aby ukázali míru své zocelenosti. Naštěstí žije tento druh pouze v tropech.

Na kousnutí mravence pomáhá dle babských rad řebříček vyluhovaný v alpě. Do sklenice od okurek dejte až po okraj květy, hodně je namačkejte a zalijte po okraj nádoby alpou. Květy po nějaké době zvadnou, zhnědnou a alpa také zhnědne. Květy nevyndávejte. Tato tinktura vám vydrží roky. Postupně s můžete přidávat další květy a dolévat alpu. Roztok je vhodný na každé štípnutí, bodnutí prý po něm za chvíli nesvědí, a pokud ano, tak jej potřete znovu – a neškrábejte!

Zdroj: článek Kousnutí od mravence

Příběh

Ve svém příspěvku OTOK V OBLIČEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Roman.

Dobrý den ,

při sportu jsem silně narazil lícní kosti do soupeře :) , v bezvědomí jsem naštěstí nebyl ale bolest byla poměrně intenzivní , hned jsem pohmoždění ledoval sprejem , otok se mi posunul ke kořeni nosu a do horní půlky rtu . Postižené místo leduji a mažu nějakým Octo gelem , otok však ani po týdnu neustupuje . Je tento průběh v pořádku ? Děkuji za jakoukoliv radu .

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jaroslav.

Dobry den
Dnes jsem se kousl do rtu a natekla mi polovina spodniho rtu.
Když se ho dotknu neboli ale kdyz zatlacim zacne bolet.
Co s tim mam delat

Zdroj: příběh Otok v obličeji

Recenze na Pretox Pout od firmy Medik8

Pretox Pout od firmy Medik8 je přípravek zvětšující objem rtů a zlepšující jejich hydrataci. Dle zkušeností žen jsou rty správně hydratované, pevnější a viditelně plnější. Ret je sliznice tvořená z glukosaminglykanů a kolagenu a právě na jejich obnově Pretox Pout funguje. Zlepšuje konturu rtů, čímž zvýrazňuje jejich linii. Pretox Pout obsahuje komplex účinných peptidů a kyselinu hyaluronovou. Účinné látky jsou dopravovány dovnitř rtů pomocí liposomů, což je jeden z možných způsobů nanotechnologie.

Účinky: vyvážená hydratace, viditelné zvětšení objemu rtů, redukce povrchových vrásek v okolí rtů.

Výhody: jde o neinvazivní – neinjekční alternativu zvětšení objemu rtů bez vedlejších účinků, bez parfemace, parabenů a petrochemikálií, rychle se vstřebává (speciální krémová struktura), nevysušuje, neirituje, nezanechává lepkavý pocit, má dlouhotrvající liftingový efekt (po dobu 24 hodin), využívá nanotechnologie (účinné látky jsou dopraveny pomocí liposomů), vhodná jako ideální báze pod rtěnku.

Složení: palmitoyl – GHK (14%) – speciální peptid, který stimuluje zvětšení vláken syntézou kolagenu a glukosaminglykanů, čímž zvětšuje objem rtů; kyselina hyaluronová (8%) – hydratuje rty a vyhlazuje jemné vrásky okolo úst; matrixyl (5%) – speciální peptid, který podporuje tvorbu kolagenu; lipomoist 2036 (5%) – podporuje tvorbu kolagenu typu IV.

Obsah balení: 15 ml – vydrží cca 100 aplikací. Po otevření je nutné spotřebovat do 36 měsíců.

Návod k použití: Pretox Pout se nanáší jen na oblast rtů a do okolí rtů, doporučuje se používat 2x denně na čistou odlíčenou oblast. Po vstřebání je možné nanést rtěnku. Maximálně je možné jej aplikovat 6x v rozmezí 24 hodin. Denní aplikace vede k dlouhodobému účinku. Je vhodné použít i po zvětšení rtů injekčním způsobem – po injekčních výplních založených na obsahu kolagenu, kyseliny hyaluronové, botulinu a syntetických materiálů. Působí jako prodlužovač efektu a podporuje regeneraci. Zkušenosti žen, které použily tento produkt, jsou mimořádně kladné.

Zdroj: článek Medik8 Pretox Pout

Poradna

V naší poradně s názvem ZANET NA RTU OTOK RTU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Leona Gluchova.

Dobry den,syn minuly tyden byl nemocny,vysoke teploty,mel streptokoka,dostal antibiotika Azitromicin Sandoz 500mg,je to antibiotika na 3dny,snedl dva prasky po 24hodinach jak urcil lekar a na treti den citil ze ho boli horni ret,byl to patek a pres vikend se to zhorsovalo az mu natekl horni ret a boli ho.Byl u lekare ale nic moc mu neporadili ani nedali,ze ma jeste zkusit zubare,muzete mi prosim poradit jsem uz zneho zoufala,nemuze spat jak ho to boli.dekuji za odpoved Leona

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Otok rtu může být reakce na Azitromicin. Zkuste přikládat ledové obklady. Zůstaňte v péči lékaře a konzultujte s ním další postup.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Zanet na rtu otok rtu

Příčina popraskaných rtů

Popraskané ústní koutky nebo prasklý ret je v mnoha případech plíseň rtů. Plíseň rtů postihuje člověka bez rozdílu věku a pohlaví. Jako každá plíseň, tak i prasklý koutek, je přenosná - nakažlivá. Nejčastější příčinou plísně rtů je kvasinka candida. Léčbou plísně rtů rpzhodně není jelení lůj nebo olizování rtů. Jelení lůj je vhodný na léčení popraskaných rtů ze zimy, například po lyžování v mrazu. Proti kvasinkám se bojuje nejlépe s pomocí probiotik a sacharidovou dietou.

Zdroj: článek Popraskané rty, to může být plíseň rtů!

Příběh

Ve svém příspěvku OTOK HORNÍHO RTU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hanka.

Dobrý den,již dlouhou dobu bojuji s problémem který začne brněním horního rtu a následně přijde otok tváře pod oky.Nemám jiné příznaky předtím a alergolog mi testy nezjistil žádnou alergii.Už 4 roky si hlídám stravu,zapisuji a stejně se to zničeho nic objeví.A tak s otokem chodím k lékaři,sedím v čekárně až na mě příjde řada,lékař mi předepíše dithiaden po kterém to do týdne odezní a samozřejmě nemohu chodit do práce.První dva roky se to objevilo na jaře,teď třeba i 5x do roka.Nikdo mi nedokázal zdělit příčinu.Máte taky někdo takový problém a jak léčíte?Díky Hanka

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Martina.

Dobrý den Hanko,

mám stejný problém, začíná to brněním rtu a poté mi oteče horní i dolní ret a přes celé horní patro aft. U alergologa mi udělali testy a alergie žádná, imunita v pořádku, ale mám v sobě vir herpes. Opar jako takový nikdy nemám. Lékařka mi předepíše Herpesin, ale i když Herpesin nemám tak léčba trvá stejně dlouho, týden. Začínám to přisuzovat spíše stresu.

Zdroj: příběh Otok horního rtu

Léčba kousnutí od pavouka

Mnozí lidé mají strach z pavouků a jejich kousnutí. Většina pavouků je však netoxických anebo je jejich toxicita minimální.

Po kousnutí pavoukem v některých případech mohou nastat komplikace, například alergické reakce. Zavolejte záchrannou službu v případě, že se u vás vyskytují následující příznaky:

  • potíže s dýcháním;
  • nevolnost;
  • svalové křeče;
  • léze;
  • stažené hrdlo, potíže s polykáním;
  • zvýšené pocení;
  • pocit na omdlení.
První pomoc:
  • Umyjte místo kousnutí studenou vodou s mýdlem. Vyčistíte tím ránu a předejdete infekci.
  • Přiložte na postižené místo studený obklad, můžete použít mraženou zeleninu. Zmírní to bolest a pomůže zbavit se otoku.
  • Pokud vás pavouk kousl do končetiny, mějte ji zvednutou. Zmírníte tím otok a případný zánět.
  • Sledujte kousnutí následujících 24 hodin a pozorujte, zda se nezhoršuje. Během několika dnů by měl otok opadnout a kousnutí by mělo přestat bolet. Pokud se příznaky nezlepší, jeďte raději k lékaři.

Zdroj: článek Pavoučí kousnutí

Poradna

V naší poradně s názvem KOUSNUTI OD FILCKY (MUŇKY) se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mirka.

jak vypadá kousnutí od filcků

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Tady jsou fotky, na kterých je vidět jak vypadá kousnutí, které způsobila veš muňka - filcka: https://www.google.cz/searc…

Zdroj: příběh Kousnuti od filcky (muňky)

Alergie po bodnutí hmyzem

Bodnutí včelou nebo vosou může vést k alergickému šoku (anafylaxe). Takovou reakci na včelí nebo vosí bodnutí někdy v životě zažije asi 1,2 až 3,5 procenta lidí. V Česku ročně zemřou asi 4 lidé na bodnutí hmyzem. Podezřelý je však vyšší počet, protože kousnutí hmyzem s následkem alergické reakce jako příčina často není rozpoznáno. Každý, u koho se projeví alergická reakce na bodnutí hmyzem (závratě, dušnost, tachykardie), musí okamžitě volat záchrannou službu.

Mezi typické příznaky alergické reakce patří:

  • svědění a zarudnutí po celém těle;
  • kopřivka;
  • otok kůže a sliznic (angioedém);
  • nevolnost nebo zvracení;
  • žaludeční křeče;
  • vylučování stolice (defekace).

Kromě toho, v závislosti na závažnosti alergické reakce a množství jedu, který se dostal do lidského těla, rýma, chrapot, dušnost, otok hrtanu, křeče dýchacích svalů, namodralé zbarvení kůže a může dojít k srdeční arytmii. Typickými příznaky anafylaktického šoku jsou bledá kůže, neklid, dušnost, nehmatný a zrychlený tep, nízký krevní tlak, závratě a točení hlavy až mdloby.

V nejhorším případě může alergická reakce vést k zástavě dechu a oběhu a tím i ke smrti. To je však vzácné a většina lidí se z alergické reakce na bodnutí hmyzem zotaví bez trvalých následků.

Život ohrožující alergie na kousnutí komárem

Kousnutí komárem může být nebezpečné – pokud způsobí alergickou reakci. U lidí s alergií na kousnutí komárem otok automaticky neustoupí, ale spíše se zvětší a zanítí. Pokud je kousnutí příliš mnoho, mohou alergici v důsledku alergie na kousnutí komárem utrpět dokonce oběhový šok. Alergie na kousnutí komárem často začíná brněním na ploskách rukou a nohou. Může se objevit i svědění nebo kopřivka s kožními pupínky po celém těle, závratě, tachykardie nebo dušnost.

Zdroj: článek Vodové puchýře po štípnutí hmyzem

Příběh

Ve svém příspěvku JE TO SVRAB? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anonym.

Dobry den, moje maminku zacala svedit hlava na temeni (asi pred 40dny). Svedeni se ji postupne rozsirilo po celem tele, z hlavy pres oblicej az k noham. Nikde na tele nema zadne fleky ani zadne dalsi prukazne projevy svrabu. V noci se drbe a nemuze spat a ma pocit, ze po ni neco leze, a chvilema jakoby kousne. Maminka jiz navstivila nekolik koznich lekaru. Alergie na barvu na vlasy byla vylouzena, dale ji poslali na alergologii a na krev. Nikde se nic nenaslo. Mezitim se u ni svedeni vystupnovalo a projevuje se hlavne na hlave a v obliceji...Cela vec se vsak dostala i na me-jeji dceru (maminka u nas jednou byla, hlidala me pred 14dny syna). Mam stejne projevy, jako maminka, pouze v mensi intenzite. Po delsim premlouvani jiz pate kozni lekarky se nam podarilo sehnat sirnou mast pro mamku a Infectoscab pro mne a manzela. Provedli jsme preleceni, syn dostal zatim pouze sirnou koupel, manzel preventivne ten Infectoscab. A vse pokracuje u mne dale-trochu uleva, ale nasledujici den opet pocit lezouciho neviditelneho tvora a kousnuti. Nikde zadne pupinky, fleky nic. Doma jiz nekolik dni dezinfikuji, peru a dodrzuji vsechny zasady onemocneni srabem. Sirove mydlo, ocet, tea tree, neustale prani na 60, vysavani, atd. Manzel zadne pupinky, ale stale ho nekde neco svedi. Syn zatim nastesti nic. Maminka po sirne masti (3den aplikace)-mirne zlepseni. Chtela jsem se zeptat-zda pocit neceho lezouciho na ruznych mistech tela a nasledne kousnuti, bez dalsich projevu na kuzi, muze byt svrab. Zadneho jineho roztoce jsem nikde na internetu nenasla. Zvirata nemame ani se s nima nestykame, drevene podlahy, dlazdice, naprosta cistota, novostavba...Dekuji Vam za Vas nazor predem!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jožo.

taky mame ten problem. pořad perem a vysavame.

Zdroj: příběh Je to svrab?

Léčba

Když se objeví první příznaky vedoucí k popraskání rtů, tedy jejich pálení, bolest, suchost, šupinatění, je potřeba v prvé řadě provést inventuru životosprávy. Při pobytu ve vytopených místnostech se sliznice rtů rychleji vysušuje, stejně jako v klimatizovaných budovách, což jde často ruku v ruce. To znamená, že pitný režim by měl být vyšší než normálně, klidně vypijte až tři litry tekutiny, v tomto období nejlépe slabého čaje, za den. Popraskané rty jsou také prvním příznakem chybějícího vitamínu B v těle. To znamená zařadit do stravy například více vajíček a jako první pomoc i nějaké potravinové doplňky s komplexem vitamínu B (doplnit jen jeden druh vitamínu B nepomůže). Dávejte si pozor na alkohol. Alkohol B vitamín spotřebovává ve velkém. Proto na to myslete už předem, víte-li, že vás čeká čas oslav a večírků, a doplňte jej do těla.

Neolizujte si rty, a to nikdy, ani jako první pomoc, protože to uleví jen na pár vteřin a vzápětí se rty ještě více vysuší a bolí. Nekupujte si balzámy s přídavky minerálních olejů. Ty totiž vytvářejí na rtu jen jakýsi film, ale neléčí příčinu, rty se pod pokrývkou naopak mohou snáz zanítit a vzniknou bolestivé koutky. Stejně tak jsou nevhodné balzámy s mnoha chemickými přídavky, které jednak zafungují jen na pár vteřin, jednak se „chemie“ skrze sliznici rtů rychle dostane do těla. Ideální ke zvláčnění rtů jsou naopak tyčinky se včelími vosky nebo s bambuckým máslem.

Nezapomínejte, příčiny popraskaných rtů je třeba hledat uvnitř těla.

Zdroj: článek Pálení rtů

Poradna

V naší poradně s názvem KOŽNÍ PROBLÉM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milan Onderka.

Na těle se mi objevují tyto boláky. Za 24hod následuje otok. Dost to svědí a bolí.Objevují se vždy ve dvojici !! postupně různě po tělě, na bérci, nakrku, na paži, na předloktí. Nejedná se o bodnutí hmyzem!Byl jsem na spoustě vyšetření, kožním , infekčním atp. ,nikdo z lékařů to nikdy neviděl. Nemáte s tím někdo zkušenost?
Dík za odpověď
Milan

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Takhle může vypadat kousnutí od roztoče, který se mohl přemnožit ve vaší posteli. Obvykle bývá nalezlý mezi vrstvami matrace a s pomocí lupy ho můžete případně najít. Může být i v křesle na polstrované židli a podobně. Pro odstranění je nejlepší využít pomoci deratizační firmy. Podobně může vypadat i kousnutí od pavouka nebo od škvora či od štěnice. Určitě doporučuji zkonzultovat tyto projevy s kožním lékařem ve větším městě, který bude mít více zkušeností.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Kožní problém

Co způsobuje pálení rtů

Nejčastější příčinou pálení rtů je potravinová alergie. Alergie na určitou potravinu se může projevit v kterémkoliv věku.

Potravinová alergie je známa na tyto potraviny: mléko, lepek – ten je obsažen v obilovinách, dále na vejce, sóju, ořechy – především na buráky, ryby, mořské plody (alergie na ústřice), kakao, určité druhy zeleniny a určité druhy ovoce.

Alergie na potraviny se projevuje pálením, zduřením a bolestí rtů. Potravinová alergie je nebezpečná v tom, že může dojít k otoku sliznice v dutině ústní, a tento stav může být fatální.

V případě podezření zajděte na alergologii, kde vám pomocí testů vaše podezření na alergii vyvrátí, nebo v horším případě potvrdí a nasadí odpovídající léčbu.

V situaci, kdy vás pálí pouze rty, a jiné příznaky na sobě nepociťujete, se může jednat o alergii na přípravek na rty. Nemusí jít o alergii na celý přípravek, ale jen na jednu z jeho složek. V dnešní době jsou chemické látky přidávány prakticky do všech výrobků a tělo na ně ne vždy ideálně reaguje. Někteří lidé mají dokonce alergii na propolis, který se hojně využívá do přírodních balzámů na rty.

Alergie na přípravek na rty se projevuje pálením, mravenčením, zduřením a bolestí rtů.

V nastalé situaci je nejlepším řešením nepoužívat nic. Pokud potíže odezní, tak vyřaďte přípravek, který jste používali, a nahraďte jej novým. Pro jedince takto citlivých rtů se doporučuje používání bio produktů z kontrolovaného ekologického zemědělství. Nebo můžete na rty používat obyčejnou lékařskou vazelínu. Ta je velice levná, rty dostatečně zvlhčí a je jen mizivé riziko, že by vám vyvolala alergickou reakci.

Dalším možným projevem pálení rtů je infekce virem herpes. Herpes je virus, který způsobuje opary. Jedná se o bolestivé puchýře na rtech. Opary se často objevují, když je naše imunita oslabena například nemocí, stresem či přepracováním. Lékaři tvrdí, že je tímto virem nakažena většina populace, ale jen určitému procentu se projeví také jako opar.

Nezapomínejte, že je opar nakažlivý. Preventivně se vyhýbejte fyzickému kontaktu s lidmi, kteří ho právě mají. Raději je nelíbejte ani na tvář. To platí i naopak. Jestliže na opary trpíte a máte pocit, že se vám brzy objeví, tak nikomu nepůjčujte balzám na rty či rtěnku a omezte vítání na pouhé potřesení rukou. Vaši blízcí to jistě ocení.

Zdroj: článek Jaká příčina může způsobit pálení rtu

Poradna

V naší poradně s názvem BLEŠÍ KOUSNUTÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Emil.

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli po bleším kousnutí můžeme mít později na ( asi za cca dva dny někdy i za pár hodin ) pupínku hnisavy váček ? , který se musí vymáčknout. Nejsme si se ženou jisti jestli máme doma třeba komára nebo nějakou blechu, přitom doma zadne zvíře nemáme. Děkuji za odpověď.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Kousnutí od blechy nevytváří pupínky vyplněné tekutinou. U blešího kousnutí hrozí rozškrábání a zanesení druhotné infekce, podobně jako při svrabu. To co popisujete spíše vypadá na kousnutí od mravence. Kousance od mravenců se podlijí tekutinou a vypadají pak takto: https://www.google.cz/image…
Na kousnutí od mravence pomáhá ledování na zmírnění bolesti a proti svědění volně prodejný krém Hydrokortizon a následné obvázání gázovým obvazem. Když šťípance od mravence nerozškrábete, tak se do týdne ztratí. Komplikace mohou nastat při alergii a nebo při zanesení druhotné infekce. To pak hojení trvá déle.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bleší kousnutí

Příčina

Jako opar na rtech nazýváme stav, kdy je ret a jeho okolí postiženo herpetickým virem. Jde o bolestivý výsev puchýřků s průsvitným, později často hnisavým obsahem, které praskají za vzniku malých vřídků. Ty se zpravidla v rozmezí 10 až 14 dnů hojí, přičemž zde velmi záleží na včasném zahájení terapie. Opar rtu vzniká nejčastěji na rtu, ale může se objevit i v oblasti nosu nebo oka.

Za vznik oparu je zodpovědný Herpes simplex virus 1. typu (HSV I). Opar na rtu je infekční onemocnění postihující lidi všech věkových kategorií bez rozdílu pohlaví nebo rasy. Infekce proniká do lidského organismu porušenou kůží nebo sliznicí nejčastěji v dětství. Pro vlastní přenos je důležitý přímý kontakt s infikovaným vřídkem nebo přenos prostřednictvím tělní tekutiny.

Po uplynutí inkubační doby, která se pohybuje v rozmezí 2–6 dnů, dochází na postiženém místě k pocitu pnutí, svědění, pálení či bolesti. Při dotyku jazykem zjistíme mírné zatvrdnutí, které může být na povrchu doprovázeno drobnými tečkami. Poté vzniká otok a zarudnutí místa, které předchází puchýřnatému stadiu. Ložisko oparu bývá často tvořeno vícero napnutými puchýřky velikosti špendlíkové hlavičky. Ty posléze praskají a zarůstají strupem, který časem odpadne. Po 10–14 dnech dochází k vyhojení oparu. Postižené místo může být ještě dlouho po infekci zarudlé.

Opar na rtu, který probíhá u zdravých lidí, nemá téměř nikdy žádné trvalé následky a není provázen komplikacemi. Někdy může na rtu několik týdnů přetrvávat světlejší jizvička, která však také sama zmizí. U novorozenců a nejmladších dětí, které nemají plně vyvinutou obranyschopnost, však může onemocnění probíhat závažně. Je proto třeba dbát, aby takto malé dítě nepřišlo do intenzivního kontaktu s člověkem trpícím oparem. Stejně tak by se oparu na rtu měli vyhýbat dospělí lidé s oslabenou imunitou. Rizikovým faktorem je tedy především blízký kontakt s nemocným. Dále mezi rizikové faktory vzniku oparu rtu patří stres, vysoké teploty, menstruace, slunění či jiná infekční onemocnění.

Takto vypadají opary na rtech.

Zdroj: článek Opar na rtech

Příběh

Ve svém příspěvku KOUSNUTI OD FILCKY (MUŇKY) se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mirka.

jak vypadá kousnutí od filcků

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milan.

Kousnutí od filcky je charakteristické tím, že pupínek je často kolem vyrůstajícího chloupku. Veš se totiž při sání drží na chlupu a saje z místa, kde chlup vyrůstá.

Zdroj: příběh Kousnuti od filcky (muňky)

Co je opar na rtu?

Opar je virová infekce, odborně nazývaná Herpes simplex typu I. Začíná pocitem brnění, svědění nebo pálení na rtu. Pak se tvoří načervenalé vezikuly a krusty známé jako vřídky na rtu. Opar na rtu se obvykle samovolně zahojí do osmi až deseti dnů. Nakažlivost tohoto virového onemocnění a tedy i riziko přenosu je nejvyšší v první fázi vzniku oparu, když už ho cítíme, ale ještě není plně vidět. K přenosu dochází přímým kontaktem a po infikování zůstává virus v těle nadosmrti. Právě díky trvalé přítomnosti viru v těle se pak opary mohou u citlivých jedinců objevovat i opakovaně, aniž by muselo dojít ke kontaktu s jiným nakaženým. Obvyklým takovým spouštěčem bývá nárazový vysoký stres, podráždění sluncem, období menstruace a při vysoké horečce. Virová nákaza oparem u novorozenců může mít závažný průběh, stejně tak i u osob se sníženou imunitní funkčností, například u nemocných AIDS.

Zajímavé je, že opar na rtu není jediným místem výskytu. Stejné boláky se mohou objevit kolem očí, na prstech a kolem genitálií.

Často se také mluví o pásovém oparu. Ten je velmi podobný oparu na rtu, ale způsobuje ho odlišný virus (herpes zoster), který je pozůstatkem po prodělání neštovic.

Zdroj: článek Opar na rtu aneb virus Herpes simplex I

Kousnutí od blechy

Na kůži poštípaného člověka se objeví svědivý či pálivý zarudlý pupenec se středovou krvavou skvrnou, který za několik hodin samovolně zmizí. Citlivější lidé mohou na bleší poštípání zareagovat bouřlivější alergickou reakcí kůže. Nedisciplinovaní pacienti si další problém přivodí nadměrným škrábáním a následným infekčním zánětem kůže svědivého místa.

Zde můžete vidět, jak vypadá bleší kousnutí.

Bleší kousnutí samovolně vymizí, zasažené místo je možné natřít Fenistilem a proti svědění použít volně prodejná antihistaminika.

Od ostatního hmyzu se bleší kousnutí pozná tak, že blecha si dělá většinou takové cestičky, kde vás pokouše. To znamená, že se ráno vzbudíte a máte třeba 5 štípanců skoro v řadě nebo vedle sebe. Špatné je, že kousnutí není cítit. Kdyby ano, tak blechu prostě chytnete a utopíte.

Zdroj: článek Jak se pozná kousnutí od blechy

Příběh

Ve svém příspěvku RAKOVINA RTU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Blanka Tamme.

Dobrý den, bude to dva roky po operaci karcinomu na dolním rtu. Ráda bych ale jela do Španělska, Mar Menor, do bahenní zátoky od které si slibuji zlepšení mých bolavých pohybových možností. Zdravím B.T.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Rakovina rtu

Příčiny

Kůže na rtech je tenká a citlivá. Proto je třeba o ni dostatečně pečovat a neodkládat řešení potíží na neurčito. Pálení rtů mohou způsobovat různá onemocnění.

Potravinová alergie: Je asi nejčastější příčinou pálení rtů. Alergie na určitou potravinu se může projevit v kterémkoliv věku. V případě podezření zajděte na alergologii, kde vám pomocí testů vaši teorii vyvrátí nebo v horším případě potvrdí.

Plíseň rtů: Jde o onemocnění způsobené kvasinkou z rodu Candida, která se při vhodných podmínkách přemnoží a začne způsobovat zdravotní potíže. Projít může z úst přes trávicí trakt až ke konečníku. Okolí a podloží výsevu mykózy bývá ostře červeně ohraničené, obvykle napadá ústní koutky (anguli infectiosi). Pokud není moučnivka včas podchycena a zaléčena, může se kvasinka rozšířit z úst do hltanu a přes trávicí soustavu může projít až ke konečníku. Nákaza se neprojevuje zvýšenou teplotou, ale může ji doprovázet nechutenství.

Alergie na přípravek na rty: V situaci, kdy vás pálí pouze rty, a jiné příznaky na sobě nepociťujete, je tato varianta více než pravděpodobná. Nejedná se o alergii na celý přípravek, ale na jednu z jeho složek. Někteří lidé mají dokonce alergii na propolis, který se hojně využívá do přírodních balzámů na rty. Nejlepší řešení je chvíli nepoužívat nic. Když potíže odezní, tak prostě vyřaďte přípravek, který jste používali, a nahraďte ho novým. Pro jedince s citlivými rty se doporučují bioprodukty z kontrolovaného ekologického zemědělství. Nebo si můžete mazat rty obyčejnou lékařskou vazelínou. Ta je levná, rty dostatečně zvlhčí a je zde mizivá šance, že by u vás vyvolala alergickou reakci.

Crohnova choroba: Je známo, že Crohnova nemoc postihuje střeva, její symptomy se však mohou odrazit i na ústech a rtech. Nemoc může u 10 % případů způsobit otoky a pálení v různých částech těla, včetně rtů.

Herpes: Herpes je virové onemocnění, které způsobuje všemi nenáviděné opary. Jedná se o bolestivé puchýře na rtech. Ten, kdo již opar měl, ví, že už se viru nikdy nezbaví. Opary se často objevují, když je imunita oslabena například nemocí, stresem či přepracováním. Lékaři tvrdí, že je tímto virem nakažena většina populace, ale jen u určitého procenta se pak projeví také jako opar. Nezapomínejte, že je opar nakažlivý. Vyhýbejte se tedy fyzickému kontaktu s lidmi, kteří ho právě mají. Raději je nelíbejte ani na tvář. To platí i naopak. Jestliže na opary trpíte a máte pocit, že se vám brzy objeví, tak nikomu nepůjčujte balzám na rty či rtěnku a omezte přivítání na pouhé potřesení rukou. Vaši blízcí to jistě ocení.

Acidóza: Acidóza je porucha acid

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Pálení rtů

Poradna

V naší poradně s názvem OTOK RTU PO ÚRAZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Leona Peřinová.

Vážená redakce, hledám RADU - před dvěma dny jsem nešťastnou náhodou upadla a narazila si horní ret Ten mi způsobil velký bolestivý otok..Použila jsem konopnou mast,před spaním jeden ledový obklad.Zatím není poznat zmenšení rtu..je neděle a ráda bych se dozvěděla jinou-účinnou radu-pomoc.Děkuji LP

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Pokud po nárazu netekla ze rtu krev a v otoku nemáte tepavou bolest, tak jediným receptem je nechat to být. Občas ledovat a počítat s tím, že otok postupně ustoupí do deseti dnů.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Otok horního rtu

Baelzova nemoc

Baelzova choroba je hnisavé zánětlivé onemocnění spodního rtu. Jde o ojedinělé, špatně identifikovatelné infekční onemocnění, charakteristické zvětšením a natažením sliznice spodního rtu, což vede k vyhlazení sliznice a zabarvení vnějšího spodního rtu do nachova. Na základě tohoto stavu vzniká eroze, ulcerace, tvorba krust a infekce na sliznici spodního rtu. Spodní ret je oteklý a bolestivý. Toto onemocnění může vést k rozvoji aktinického zánětu rtu a spinocelulárního karcinomu. Charakteristickými příznaky jsou bolest, tvorba puchýřků, tvorba aft, otoků, zarudnutí, tvorba vředů. Nikdy nevymačkávejte vzniklé defekty. Neodborné vymačkávání je velmi nebezpečné, jelikož hnisavý zánět spodního rtu se může rozšířit až do mozku a infekce má pak fatální následky. Onemocnění vždy vyžaduje lékařkou péči. Ošetřující lékař stanoví přesnou diagnózu a rozhodne o příslušné léčbě.

Zdroj: článek Oteklý spodní ret

Příběh

Ve svém příspěvku MILIE NA RTU LÉČBA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenek.

Dobry den jiz vycekrate se mi děla boulicka na spodnim rtu ze vnitr na levé straně nekdy do cista zmizí a za nekolik dní se boulicka vrací nebolí jen je to nepříjemné v ústech prosím o řadu jak se toho zbavit pokud možno bez chirurgického řezání děkuji zdeneki můj věk 54 let

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Milie na rtu léčba

Příklady kousnutí hmyzem

Kousnutí od štěnice vypadá jako červené kolečko s tmavší tečkou uprostřed. Štípnutí může být jen jedno, častější jsou ale kousnutí v řadě nebo skupině. Kousnutí štěnice se nejčastěji nachází na pažích, zádech nebo krku. U některých lidí se objeví zarudlé a svědící otoky. Kousnutím od štěnice se nepřenášejí žádné nemoci. Štípnutí však může vyvolat nepříjemnou alergickou reakci.

U štípance od komárů se objeví červený pupínek, který začne svědit a někdy opuchne. Když je štípanců víc, nejsou pravidelně rozmístěny jako od blechy.

Roztoči jsou drobný hmyz z čeledi pavoukovců, jsou tedy „bratranci“ pavouků a klíšťat. Roztoči bývají velmi nepříjemným a agresivním alergenem. Doslova se přilepují na lidi, kteří projdou skrz zamořenou vegetaci, a prozkoumávají své lidské hostitele 3 až 6 hodin před tím, než je štípnou. Většina štípanců od roztočů se objevuje na místech těla, kde je tenká kůže, jako jsou kotníky, pas, třísla, podpaží a zadní strana kolen. Štípance většinou vypadají jako červené, silně svědící skvrny, ale je možné, že na ně každý jedinec reaguje jinak.

Roztoče najdeme všude – ve vlhkých prostorách, koupelnách, sklepech, v matracích, chlupatých kobercích, peřinách; rybenky a pisivky ničí tapety a umělecké sbírky (například známky); na rybenky narazíme i v bytě.

Jak na štípance od roztočů:

  • Místo škrabání štípance jen jemně poklepávejte, abyste pomohli zastavit svědění.
  • Když zjistíte, že máte štípance od roztočů, vyperte si oblečení v horké vodě, abyste zabili zbývající roztoče ve vašem oblečení.
  • Nastříkejte si netoxický, pleť nepoškozující sprej proti hmyzu kolem kotníků, pasu nebo na jakékoliv těsné místo, abyste je udrželi daleko.
  • Když se pohybujete na místě, které by mohlo být obýváno roztoči, noste volně padnoucí trika s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Mějte těsné manžety a zvažte zastrčit si lem kalhot do ponožek.
  • Roztoči se ve skutečnosti nezavrtají do vaší kůže. Přípravky, jako je líh nebo bělidlo, které cílí na udušení roztočů, nefungují, protože roztoči ve skutečnosti ve vaší kůži nejsou.
  • Pokapejte štípanec čisticím přípravkem na ruce. Nechte kůži odhalenou potom, co se po ní přípravek rozteče, potom nakapejte znovu a nechte pleť odhalenou – roztoč zmizí.

Zdroj: článek Jak se pozná kousnutí od blechy

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Štěnice postelová je aktivní hlavně v noci a obvykle kouše lidi, když spí. Krmí se proražením kůže a odběrem krve podlouhlým sosákem. Krmení štěnic trvá od tří do deseti minut, po tuto dobu se nasytí a poté nepozorovaně mizí do svých úkrytů.

Většina kousnutí od štěnice je zpočátku bezbolestná, ale později začnou výrazně svědit. Na rozdíl od kousnutí blechami, které jsou hlavně kolem kotníků, kousnutí štěnice domácí je na jakékoli oblasti kůže vystavené během spánku. Kousance také nemají ve středu červenou skvrnu jako kousance od blech.

Lidé, kteří si neuvědomují, že mají štěnice domácí, mohou svědění a rány po kousnutích přisuzovat jiným příčinám, jako jsou komáři. Chcete-li potvrdit kousnutí štěnice domácí, musíte najít a identifikovat samotné brouky. Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí štěnice.

Zdroj: článek Vajíčka a larvy od štěnice

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová


kousnutí do jazyku
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
kousnutí do tváře
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.