Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

KRVACENI Z POCHVY


Obecné rozdělení komerční antikoncepce

Tablety

Tableta obsahuje hormony. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu. V naší republice jde o nejrozšířenější typ antikoncepce. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstruační bolesti. Má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.

Po celou dobu užívání dodává tělu estrogen i gestagen. Podle množství hormonů se dělí na:

  • jednofázové – obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dní menstruace)
  • dvoufázové – tabletky dvojího druhu s různými dávkami hormonů (11 dní estrogen, 10 dní gestagen, 7 dní menstruace)
  • třífázové – v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů; snaží se co nejvíce zachovat pravidelnost menstruace

Dávkování: Jednou denně. Měla by se užívat každý den ve stejnou dobu.

Spolehlivost: 90 žen z 1 000 otěhotní při doporučeném používání.

Hormonální působení: Hormony z tablety se uvolňují do celého těla. Mohou obsahovat estrogen.

Ovlivnění cyklu: Pravidelné krvácení každý měsíc, může snížit krvácení a bolest.

Váha: Přírůstek na váze je malý, jestli vůbec nějaký.

Riziko trombózy: Mírně zvýšené riziko.

Otěhotnění po vysazení: Ano, brzy po přerušení.

Cena: Metoda není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Použití: Lékař vám ji předepíše, zakoupíte ji v lékárně a každý den ve stejnou dobu spolknete jednu pilulku. Hormony se pak neustále uvolňují do krve a chrání vás před nechtěným otěhotněním.

Nežádoucí účinky

Časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 100 uživatelek): změny nálady, bolest hlavy, nevolnost, bolest prsou, problémy s menstruací, například nepravidelná menstruace, vynechání menstruace.

Málo časté nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 1 000 uživatelek): deprese, nervozita, ospalost, závratě, mravenčení, migréna, křečové žíly, zvýšený krevní tlak, bolest žaludku, zvracení, trávicí potíže, plynatost, zánět žaludku, průjem, akné, svědění, vyrážka, bolesti, například bolest zad, končetin, svalové křeče, kvasinkové poševní infekce, pánevní bolesti, zvětšení prsou, nezhoubné bulky v prsou, děložní/poševní krvácení (které obvykle ustoupí při dalším užívání přípravku), výtok, návaly horka, zánět pochvy (vaginitida), problémy s menstruací, bolestivá menstruace, snížená menstruace, velmi silná menstruace, poševní suchost, neobvyklé výsledky výtěru z děložního hrdla, snížený zájem o sex, nedostatek energie, zvýšené pocení, zadržování tekutin, zvýšení hmotnosti.

Vzácné nežádoucí účinky (mohou se vyskytnout u 1 až 10 z každých 10 000 uživatelek): kvasinkové infekce, anémie, z

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Druhy antikoncepce

Příběh

Ve svém příspěvku DOMÁCÍ VÝPLACH POCHVY S TEA TREE OIL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Adam.

Zhruba před rokem se manželka doslechla o přípravku s Tea Tree olejem na výplach pochvy. Jelikož už zná účinky Tea Tree oleje velice dobře, vyzkoušela vaginální roztok Tea Tree oleje na léčbu své vygynální mykózy. Zjistila, že Tea Tree olej přírodní cestou velice účinně pomáhá při odstranění vaginální mykózy. Vaginální roztok s Tea Tree oil slouží rovněž k obnovení a udržení přirozené poševní mikroflóry a vlhkosti poševní sliznice. Je opravdu účinný, máme to vyzkoušeno, takže během několika aplikací dochází k úplnému odstranění nepříjemných příznaků.

Vaginální roztok se používá zředěný převařenou vodou, obvykle jedna lahvička vystačí na 10 použití. Do pochvy se Tea Tree olej zavádí pomocí speciálního vaginálního aplikátoru nebo postačí i kapátko s balónkem či injekční stříkačka. Roztok je nutné rovnoměrně rozprostřít po celém vnitřním povrchu pochvy. Vaginální roztok s Tea Tree Oil se doporučuje aplikovat obden, alespoň 3x dokud nezmizí příznaky vaginální mykózy.

Zároveň jde Tea Tree Oil doporučit k ošetření vnějších rodidel a k potření partnerova žaludu. K tomu slouží vaginální krém nebo mast s Tea Tree Oil, které je možno používat i preventivně před pohlavním stykem. Partner by měl potírat žalud slabou vrstvičkou krému každý den, alespoň po dobu jednoho týdne, i když nemá žádné vnější příznaky.

Co je to Tea Tree Oil?
Tea Tree oil ( Melaleuca Alternifolia) je nejsilnější přírodní antiseptikum (protimikrobiální látka) působící proti choroboplodným zárodkům jako jsou viry, bakterie, houby a plísně a zabraňuje vzniku a šíření infekcí na kůži a sliznicích těla. Jeho využítí je opravdu široké a hlavně účinné.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Domácí výplach pochvy s tea tree oil

Příbalový leták

Co je přípravek Eliquis a k čemu se používá

Přípravek Eliquis obsahuje léčivou látku apixaban a patří do skupiny léků, které se nazývají antikoagulancia. Tento lék pomáhá zabraňovat tvorbě krevních sraženin tím, že blokuje faktor X, který je důležitou složkou krevní srážlivosti.

Indikace léku Eliquis u dospělých

Eliquis se u dospělých využívá:

  • k zabránění tvorby krevních sraženin v srdci u pacientů/pacientek s nepravidelným srdečním rytmem (fibrilací síní) a nejméně jedním dalším rizikovým faktorem. Krevní sraženina se může uvolnit, cestovat do mozku a způsobit cévní mozkovou příhodu, nebo se dostat do jiných orgánů a tam zablokovat normální průtok krve (známé též jako systémová embolie). Cévní mozková příhoda může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
  • k léčbě krevních sraženin v žilách dolních končetin (hluboká žilní trombóza) a v cévách v plicích (plicní embolie) a k zabránění opakovanému tvoření krevních sraženin v cévách dolních končetin a/nebo plic.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Eliquis užívat

Neužívejte přípravek Eliquis:

  • jestliže jste alergický(á) na apixaban nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku;
  • jestliže příliš krvácíte;
  • jestliže máte onemocnění některého orgánu, které zvyšuje riziko závažného krvácení (jako aktivní nebo nedávný vřed žaludku nebo střeva, nedávné mozkové krvácení);
  • jestliže máte onemocnění jater, které vede ke zvýšenému riziku krvácení (jaterní koagulopatie);
  • jestliže užíváte léky k zabránění srážení krve (například warfarin, rivaroxaban, dabigatran nebo heparin), kromě případů, kdy měníte antikoagulační léčbu, nebo jestliže máte do žíly nebo tepny zavedenou hadičku, kterou dostáváte heparin, aby zůstala otevřená.

Upozornění a opatření

Informujte svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru před zahájením užívání tohoto léku, pokud se u vás vyskytuje některý z následujících stavů:

  • zvýšené riziko krvácení jako krvácivá porucha, včetně stavů vedoucích ke snížené aktivitě krevních destiček;
  • velmi vysoký krevní tlak, nekontrolovaný farmakologickou léčbou;
  • věk nad75 let;
  • váha 60 kg nebo méně;
  • závažné onemocnění ledvin, dialýza;
  • jaterní potíže v současné době nebo v anamnéze (v minulosti);
  • příznaky změněné jaterní funkce;
  • umělá srdeční chlopeň;
  • plánovaná další léčba nebo chirurgický zákrok k odstranění krevní sraženiny z plic.

Jestliže potřebujete podstoupit operaci nebo výkon, který by mohl způsobit krvácení, může vás lékař požádat, abyste dočasně na krátkou dobu přestali brát tento lék. Jestliže si nejste jistí, zda může výkon způsobit krvácení, zeptejte se svého lékaře.

Děti a&

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Eliquis

Poradna

V naší poradně s názvem BOLESTI V POCHVE ANTIKONCEPCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva 27 let.

Dobry den,

jiz dva roky citim bolest v pochve pro pohlavnim styku. Byla jsem nekolikrat u sveho gynekologa a ten mi rekl ze jsem po fyzicke strance v poradku naposledy mi delal i serii steru a vse bylo negativni. V minulem roce jsem zacala chodit k fyzioterapeutce nicmene bez velkeho efektu. Pani doktorka mi proto nasadila na zkousku antikoncepci { rikala ze by se mozna mohlo jednat o endimetriozu], uprimne receno zacinam si spis myslet ze je problem v me hlave tim ze me styk tak dlouho bolel i pri zlepsini po rehabilitaci jsem do toho vzdy sla s tim ze nic prijemneho to nebude.
Nicmene k memu dotazu: po tom co jsem zacala uzivat antikoncepci (prave jsem zacala 3 mesic) jsem zacala mit svirave bolesti v pochve az krece smerem nahoru . Je to normalni nebo by to mohlo byt neco zavazneho?
Moc dekuji za odpoved
Eva

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Toto bývá častý problém žen, u kterých nefunguje správně zvlhčování pochvy při pohlavním styku. Toto zvlhčování ovládá výlučně mozek na základě vzrušení a chuti k sexu s dotyčným partnerem, takže skutečně jde o problém v hlavě. Ve Vašem případě doporučuji použít před pohlavním stykem do pochvy lubrikační gel, který by měl tuto nepřijemnost odstranit. Přirozené zvlhčování pochvy se obvykle u žen s tímto problémem napraví výměnou partnera. Za zkoušku by tedy stálo zkusit sex s mužem - idolem svých snů, třeba jen jednou, abyste mohla pozorovat, jestli to u vás zafunguje.
K té antikoncepci, pokud Vás bolí pochva po užívání antikoncepce, tak požádejte svého gynekologa o její změnu za jiný druh. V nabídce máme mnoho různých antikoncepčních pilulek s různými odlišnými vedlejšími účinky.
Hlavně nezůstávejte na místě, zkoušejte a experimentujte a především jděte do sexu pro své pobavení nikoliv kvůli utrpení. Nechte se unést vlastním nadržením - sexuální touhou, ať už vzplane ke komukoliv.
Pokud by problémy s bolestí v pochvě při sexu neodešly ani po několika jinak vzrušujících expiremntech, tak zkuste upřednostnit jiný typ sexuálního ukojení, například pomocí orálního sexu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Bolesti v pochve antikoncepce

Vaginální čípky

Gyntima vaginální čípky DEO

Tento produkt nabízí hned několik účinků – přírodní složka Saccharomyces ferment obsahuje enzymy, které neutralizují nežádoucí pachy v pochvě. Výrobek rovněž obsahuje kombinaci přírodních vůní, které zabezpečí dlouhotrvající pocit svěžesti.

Vaginální čípky Gyntima zabezpečí díky obsahu silikonu dostatečnou vlhkost pochvy, čímž napomáhají při pocitu suchosti pochvy. Mohou se používat společně s prezervativem. Přítomnost kyseliny mléčné v těchto čípcích zabezpečí ochranu pochvy, neboť je podkladem pro kyseliny, které se nacházejí v poševní flóře, a tím podporuje jejich optimální reprodukci. Tyto buněčné kultury produkující kyselinu mléčnou chrání před škodlivými bakteriemi a infekcemi. Zároveň zabezpečují přirozenou rovnováhu pochvy.

Použití:

Výrobek Gyntima vaginální čípky DEO se doporučuje použít k odstranění nepříjemných pachů a zmírnění suchosti pochvy, případně i před pohlavním stykem.

Vaginální čípky se doporučují především v následujících případech:

  • Po menstruaci nebo mezi 9. a 15. dnem menstruačního cyklu s cílem odstranit nepříjemné pachy.
  • Pro ulehčení sexuálního zážitku po delší absenci styku.
  • V případě nedostatečné vlhkosti v pochvě, například v období menopauzy.
  • Po návštěvě koupališť nebo plaveckých bazénů.
  • Při silných bakteriálních nebo mykotických infekcích samotné použití čípků nemůže zajistit vyléčení, je nutné odborné vyšetření a cílená lékařská léčba!

Dávkování: Jednou denně, ideálně večer po koupání. Vaginální čípky používejte s přihlédnutím k příznakům!

Postup aplikace:

  • Otevřete fólii u špičky čípku.
  • Čípek vložte hluboko do pochvy.
  • Protože čípek může mírně znečistit spodní prádlo, doporučuje se použít intimní vložky.
  • Starší lidé a osoby se zdravotním postižením při aplikaci potřebují pomoc druhé osoby.

Vedlejší účinky:

Na jakoukoli složku výrobku se může objevit případná přecitlivělost s mírným pocitem pálení.

Upozornění:

Pokud i při několikadenním používaní vaginálních čípků Gyntima problémy stále přetrvávají, obraťte se na gynekologa! Po gynekologických zákrocích a v těhotenství používejte výrobek jen s lékařským doporučením! Případné zbarvení vaginálních čípků mohou zapříčinit rostlinné složky, neznamená to poškození nebo nepoužitelnost výrobku. Při používaní poševní antikoncepce konzultujte používání vaginálních čípků se svým gynekologem nebo lékárníkem!

Balení: 10 vaginálních čípků

Země původu: Švýcarsko.

Fytofontana GYNTIMA Vaginální čípky Probiotica FORTE

Charakteristika:

V posledních 10 až 15 letech se pozornost soustředí na probiotika. Probiotika jsou živé organismy, které v dostatečn

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Gyntima

Poradna

V naší poradně s názvem XARELTO A UŽÍVÁNÍ OMEGA 3 + VITAMIN K se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Al-Haidaryová.

Dobrý den,
užívám 1x denně Xarelto 10 mg a zároveň Omega 3 + vitamin K.(2 kapsle denně)
Prosím o sdělení, zda můžu dál užívat bez zdravotních potíží?
Děkuji za názor.AlH.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Xarelto s účinnou látkou Rivaroxaban patří mezi moderní antikoagulační činidla, která nemají žádnou interakci s vitamínem K. Takže vitamín K nevadí. Ale použití omega-3 polynenasycených mastných kyselin spolu s Xarelto je vždy nutné konzultovat s lékařem. Rybí tuk a další produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny mohou totiž zvýšit riziko krvácení v kombinaci s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je právě Xarelto. Tato anomálie se vyskytuje sice jen vzácně, ale je vhodné ji mít pod kontrolou pomocí laboratorních testů. Pokud zaznamenáte jakékoli z níže uvedených příznaků krvácení, měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Příznaky krvácení jsou:
- neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo závratě;
- červená nebo černá, dehtovitá stolice;
- vykašlávání nebo zvracení čerstvé nebo zaschlé krve, která vypadá jako kávová sedlina;
- silná bolest hlavy;
- slabost.
Je důležité informovat svého lékaře o všech ostatních lécích, které užíváte, včetně vitamínů a bylinek.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Xarelto a užívání Omega 3 + Vitamin K

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Účinnost a bezpečnost přípravku Xarelto byla hodnocena v kombinaci s protidestičkovými látkami aspirinem a klopidogrelem/tiklopidinem. Léčba v kombinaci s jinými protidestičkovými látkami, například prasugrelem nebo tikagrelorem, nebyla studována a nedoporučuje se.

V průběhu léčby se doporučuje pacienta klinicky sledovat v souladu s praxí běžnou při podávání antikoagulační léčby.

Riziko krvácení

Jako v případě jiných antikoagulancií, u pacientů užívajících přípravek Xarelto mají být pečlivě sledovány známky krvácení. Doporučuje se opatrnost při použití přípravku v případě zvýšeného rizika krvácení. Pokud se objeví závažné krvácení, podávání přípravku Xarelto je třeba přerušit.

V klinických studiích bylo během dlouhodobé léčby rivaroxabanem podávaným spolu s monoterapií nebo duální protidestičkovou léčbou častěji pozorováno slizniční krvácení (to je epistaxe, gingivální, gastrointestinální, genitourinární krvácení) a anémie. Proto kromě adekvátního klinického sledování, pokud je to vhodné, může být laboratorní vyšetření hemoglobinu/hematokritu přínosem pro detekci okultního krvácení.

U několika podskupin pacientů (podrobně uvedených dále) hrozí zvýšené riziko krvácení. Proto při použití přípravku Xarelto spolu s dvojkombinační léčbou antiagregancii u pacientů se známým zvýšeným rizikem krvácení je třeba zvažovat zvýšené riziko krvácení oproti přínosům léčby v prevenci aterotrombotických příhod. Tyto pacienty je navíc třeba pečlivě sledovat, zda se po zahájení léčby neobjeví známky a příznaky krvácivých komplikací a anémie.

Při jakémkoli nevysvětlitelném poklesu hladin hemoglobinu nebo krevního tlaku je třeba hledat místo krvácení.

Přestože léčba rivaroxabanem nevyžaduje rutinní monitorování expozice, hladiny rivaroxabanu měřené kalibrovanou kvantitativní analýzou anti-faktoru Xa mohou být užitečné ve výjimečných situacích, kdy znalost expozice rivaroxabanu může pomoci při klinickém rozhodování, například při předávkování nebo při urgentních chirurgických zákrocích.

Ledvinová nedostatečnost

U pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min) mohou být plazmatické hladiny rivaroxabanu významně zvýšeny (v průměru 1,6násobně), což může vést ke zvýšenému riziku krvácení. Přípravek Xarelto musí být u pacientů s clearancí kreatininu 15–29 ml/min užíván s opatrností. Použití se nedoporučuje u pacientů s clearancí kreatininu < 15 ml/. U pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu 30–49 ml/min), kteří současně užívají jiné léčivé přípravky zvyšující koncentraci rivaroxabanu v plazmě, musí být přípravek Xarelto používán s opatrností.

Interakce s jinými léčivými přípravk

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Xarelto

Poradna

V naší poradně s názvem GODASAL A TUČNÉ MOŘSKÉ RYBY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ludmila.

Dobrý den, manžel užívá Godasal 100 a chtěl by užívat rybí olej, který představuje asi 250g tučné mořské ryby denně. Může olej užívat nebo se raději vyhnout užívání. Děkuji za odpověď,L.V.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Kyselina acetylsalicylová onsažená v léku Godasal a rybí tuk, což jsou zejména omega-3 polynenasycené mastné kyseliny mohou dohromady zvyšovat riziko krvácení. Před použitím omega-3 polynenasycených mastných kyselin spolu s Godasalem se musí váš manžel poradit se svým lékařem. Rybí tuk a další produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny mohou ojediněle zvýšit riziko krvácení, pokud jsou kombinovány s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je Godasal. Pokud se u manžela vyskytne neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud má jiné příznaky krvácení, například závratě, silnou bolest hlavy a slabost, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zrovna tak pokud je jeho stolice červená nebo černá, jakoby dehtová a nebo pokud vykašlává nebo zvrací čerstvou nebo natrávenou krev, která vypadá jako mletá káva.
Je důležité informovat jeho lékaře o všech dalších lécích, které manžel užívá, včetně vitamínů a bylin. Ať manžel nepřestává užívat žádné léky bez předchozího rozhovoru s lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Warfarin a mořské ryby

Příbalový leták léku Xarelto

Složení a léková forma:

Jedna potahovaná tableta obsahuje rivaroxabanum 20 mg nebo 15 mg.

Indikace:

Prevence cévní mozkové příhody (CMP) a systémové embolizace u dospělých pacientů s nevalvulární fibrilací síní s jedním nebo více rizikovými faktory, jako jsou městnavé srdeční selhání, hypertenze, věk ≥ 75 let, diabetes mellitus, anamnéza CMP nebo tranzitorní ischemická ataka. Léčba hluboké žilní trombózy (HŽT) a plicní embolie (PE) a prevence recidivující hluboké žilní trombózy a plicní embolie u dospělých.

Dávkování a způsob podání:

Tablety se mají užívat s jídlem. Pacientům, kteří nejsou schopni polykat celé tablety, může být tableta přípravku Xarelto těsně před užitím rozdrcena a smíchána s vodou nebo s jablečným pyré a poté podána perorálně. Po podání rozdrcené potahované tablety Xarelto 15 mg nebo 20 mg musí být dávka okamžitě následována jídlem. Rozdrcená tableta přípravku Xarelto může být také podána gastrickou sondou poté, co je potvrzeno správné umístění sondy v žaludku. Rozdrcená tableta by měla být podána žaludeční sondou v malém množství vody a sonda by poté měla být propláchnuta vodou. Po podání rozdrcené potahované tablety Xarelto 15 mg nebo 20 mg musí být dávka okamžitě následována enterální výživou.

Prevence cévní mozkové příhody a systémové embolizace (SPAF):

Doporučuje se 20 mg jednou denně.

Léčba hluboké žilní trombózy a plicní embolie:

První tři týdny se podává 15 mg dvakrát denně a dále 20 mg jednou denně. Krátkodobá léčba (nejméně 3 měsíce) je indikována při přechodných rizikových faktorech a dlouhodobá léčba při trvalých rizikových faktorech nebo idiopatické HŽT nebo PE. Délka léčby je individuální po zvážení přínosu léčby a rizika krvácení. S podáváním nad 12 měsíců jsou zkušenosti omezené. Podávání přípravku Xarelto dětem do 18 let se nedoporučuje.

Vynechání dávky:

Při vynechání dávky při podávání 15 mg dvakrát denně by měl pacient užít dávku co nejdříve, aby byla zajištěna denní dávka 30 mg denně. Při vynechání dávky při podávání jednou denně by dávka neměla být tentýž den zdvojnásobena, vynechaná dávka by měla být užita co nejdříve a dále se pokračuje jednou denně.

Převod z VKA na přípravek Xarelto:

Léčba VKA má být ukončena. Xarelto má být podáno, pokud je INR ≤ 3,0 (SPAF), nebo INR ≤ 2,5 (léčba HŽT, PE a pro prevenci recidivy HŽT a PE). INR nelze použít na monitoraci léčby přípravkem Xarelto.

Převod z přípravku Xarelto na VKA:

Xarelto zvyšuje INR. Existuje možnost neadekvátní antikoagulace. Xarelto i VKA se podávají současně až do hladiny INR ≥ 2,0, odběr INR se ale musí provádě

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Lék Xarelto

Poradna

V naší poradně s názvem VÝPLACHY POCHVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivet.

a jak ten česnek mám potom vyndat?a jak často se to zavádí?a výplach s tea tree se dělá jak často?děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Já to viděla tak, že se stroužkem česneku provlékne silnější nit, která se na konci blíže k česneku zauzluje. Delší volný konec se pak normálně nechá koukat z pochvy a pomocé něj se čenek pohodlně vytáhne ven. Obě dvě procedůry, jak česneková léčba, tak i léčba teatree olejem se dělají po dobu jednoho týdne. Když to nezabere, tak je nutné nalézt jiný způsob léčby. Nezapomeňte, že léčení pomocí přírodních surovin není nikdy tak účinné, jako průmyslově vyráběnými léky z lékárny.
Já osobně bych volila na rychlou léčbu vaginální mykózy nejdříve stěr ze sliznice a jeho mikroskopické vyšetření, podle kterého by se pak určily přesné léky. Pak se lze do týdne této mykózy hravě zbavit.

Zdroj: příběh Výplachy pochvy

Aulin příbalový leták

AULIN100 mg tablety granule pro přípravu perorálního roztoku

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje nimesulidum 100 mg. Jeden sáček obsahuje nimesulidum 100 mg. Tablety obsahují laktosu. Granule pro přípravu perorálního roztoku obsahují sacharosu, glukosu. Úplný seznam pomocných látek viz bod níže.

LÉKOVÁ FORMA

Tablety: světle žluté, kulaté, bikonvexní tablety. Granule pro přípravu perorálního roztoku: světle žlutý granulát s pomerančovou vůní.

KLINICKÉ ÚDAJE

Terapeutické indikace – Léčba akutní bolesti – Primární dysmenorea – Nimesulid by se měl předepisovat pouze jako lék druhé volby. Rozhodnutí předepsat nimesulid by mělo být založeno na zhodnocení celkových rizik jednotlivého pacienta.

Dávkování a způsob podání

Minimální účinná dávka má být použita po co nejkratší dobu, aby se snížil výskyt nežádoucích účinků. Maximální délka léčebného cyklu nimesulidem je 15 dní. AULIN by se měl užívat podle klinického stavu co nejkratší možnou dobu. Dospělí: 100 mg 2x denně po jídle. Starší pacienti: u starších pacientů není třeba redukovat denní dávku. Děti (< 12 let): AULIN je u těchto pacientů kontraindikován (viz kontraindikace). Mladiství (12–18 let): vzhledem k farmakokinetice u dospělých a farmakodynamickým vlastnostem nimesulidu nejsou u těchto pacientů nutné žádné úpravy dávkování.

Porucha renálních funkcí: u pacientů s mírným až středně těžkým postižením renálních funkcí (clearance kreatininu 30–80 ml/min) nejsou, vzhledem k farmakokinetice, nutné žádné úpravy dávkování, avšak v případě těžké poruchy renálních funkcí (clearance kreatininu < 30ml/min) je AULIN kontraindikován. Porucha jaterních funkcí: u pacientů s poruchou jaterních funkcí je AULIN kontraindikován.

Kontraindikace

Známá hypersensitivita na nimesulid nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.

Projevy hypersensitivity (například bronchospasmus, rinitida, kopřivka) v anamnéze, jako reakce na podání acetylsalicylové kyseliny nebo jiných nesteroidních antiflogistik.

Hepatotoxické reakce na podání nimesulidu v anamnéze.

Současné užívání jiných potenciálně hepatotoxických látek.

Alkoholismus, toxikomanie.

Aktivní žaludeční či duodenální vředy, rekurentní ulcerace či krvácení do gastrointestinálního traktu v anamnéze, cerebrovaskulární krvácení nebo jiné aktivní krvácení či poruchy krvácivosti.

Těžké poruchy krevní srážlivosti.

Těžké srdeční selhání.

Těžká porucha renálních funkcí.

Porucha jaterních funkcí.

Pacienti s horečkou a/nebo s příznaky podobnými chřipce.

Děti do 12 let.

Třetí trimestr těhotenství a kojení (viz body 4.6 a 5.3).

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek AULIN by neměl

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Aulin

Poradna

V naší poradně s názvem WARFARIN A WOBENZYN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavla.

Dobrý den,
může se při užívání warfarinu brát i wobenzym?
Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Wobenzym obsahuje bromelain, klíčový enzym získaný z ananasu, Bromelain má tu schopnost, že může zastavit hromadění krevních destiček. Tím snižuje vazkost krve a zároveň zvyšuje riziko krvácení. U některých žen se při používání Wobenzymu projevilo silnější menstruační krvácení. Těhotným ženám může bromelain způsobit krvácení z dělohy. Lidé s poruchami krvácení, jako je hemofilie a von Willebrandova choroba, by se měli bromelainu vyhýbat a užít ho pouze pod vedením kvalifikovaného lékaře.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Warfarin a Wobenzyn

Mykóza genitálií u žen

Mykóza pohlavních orgánů (tedy infekce způsobená houbami) trápí něžné pohlaví častěji než muže. Alespoň jednou za život jí trpí tři ze čtyř žen. Typickým příznakem mykózy je svědění zevních rodidel. Mírné svědění se často objevuje přibližně tři dny před menstruací, není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní. Svědění však může být (i když ojediněle) poměrně nesnesitelné, někdy se změní až v pálení v pochvě, jež mohou doprovázet následující příznaky: zarudnutí pochvy a zevních rodidel, bílý tvarohovitý výtok z pochvy, otok rodidel, pálení a řezání při močení, zápach výtoku, bolestivý pohlavní styk.

Ovšem nezapomínejte, že každá pochva je osídlena bakteriemi, houbami i viry. A není žádoucí, aby se žena snažila tyto organismy zlikvidovat. Za normálních okolností je pochva sama schopná udržovat rovnováhu v tomto mikrobiotickém prostředí. Existuje ale mnoho faktorů, které mohou poševní prostředí narušit, v důsledku čehož počet kvasinek rychle narůstá. Výsledkem je poševní kvasinková infekce.

Poševní prostředí se narušuje kromě jiného i pohlavním stykem. Přestože pohlavní styk představuje pro většinu z nás příjemnou záležitost, pro pochvu může znamenat narušení přirozeného prostředí. Poševní prostředí může být při pohlavním styku narušeno mechanicky (drobná poranění například při nedostatečné vlhkosti pochvy) nebo „zavlečením“ jiných bakterií, které žijí na partnerovi. Prostředí může být po ejakulaci změněno i přítomností spermií. To vše napomáhá přemnožení kvasinkových organismů. V současné době lidé často souloží nepravidelně, kumulovaně (o víkendech, dovolených, na líbánkách), což neumožňuje pochvě, aby se dostatečně adaptovala na nové podmínky. Tudíž pokud plánujete uskutečnit více styků, musíte pochvě zajistit dostatečnou lubrikaci. Používejte lubrikant, jenž chrání tkáně před poškozením a močový měchýř před infekcí. Při pohybu penisu se kvasinky totiž mohou dostat i do močové trubice a močového měchýře. Proto je dobré se před souloží i po ní vymočit.

Poševní prostředí ovlivňují rovněž změny koncentrace hormonů, tedy mimo jiné i menstruační cyklus: v první polovině cyklu estrogeny stimulují pochvu a čípek, čímž se vytváří sekret, který se podobá vaječnému bílku a který představuje prostředí příznivé pro spermie. Množství sekretu stoupá až do ovulace. Po ovulaci se k estrogenům přidává hormon progesteron a tato kombinace mění poševní sekret: začíná být smetanově bílý, není tak vazký a pro spermie je méně příznivý. Od prvního dne cyklu pH v pochvě postupně klesá a s blížící se menstruací se stává kyselejším. Kyselost svědčí kvasinkám, proto čím je menstruace blíže, tím více pochva svědí. Při menstruaci se pH o

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Šupiny na genitáliích

Poradna

V naší poradně s názvem CITRON A ANTIKONCEPCE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milda.

Porodnické oddělení univerzity v Melbourne, před několika lety prokázalo, že citrónová šťáva aplikovaná do pochvy před pohlavním stykem, působí nejen jako antikoncepce, ale také dokáže zabránit přenosu HIV infekce. Kyseliny, obsažené ve šťávě citrónu nebo limetky, jsou totiž schopny znehybnit nejen lidské spermie, ale také zničit virus HIV.
Postup citrónové antikoncepce je jednoduchý, před pohlavním stykem žena použije vždy čerstvě vymačkanou a přecezenou citronovou šťávu, kterou si aplikuje do zdravé pochvy. Jen tak nebudou kyseliny z citrónu v pochvě pálit. To samé platí i pro partnera, který by měl mít svůj penis také zdravý, bez zevních poranění. Po skončení je třeba vagínu důkladně vypláchnout čistou vodou. Při souloži je třeba dbát na to, aby se sperma nedostalo moc hluboko do vagíny a šlo co nejlépe vypláchnout.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Citron a antikoncepce

Aplikace vaginálního kroužku

  • Vyjměte přípravek NuvaRing z fóliového balení. Nalezněte ideální polohu, při které si zavedete vaginální kroužek. Vaginální kroužek můžete zavádět ve stoje s jednou nohou zvednutou, v dřepu nebo vleže. Jednou rukou roztáhněte stydké pysky a druhou rukou stlačte protilehlé strany NuvaRingu mezi palcem a ukazováčkem. Jemně zatlačte NuvaRing hluboko do vagíny. Přesnost umístění kroužku nesnižuje jeho účinnost, ale pokud cítíte nepříjemný pocit, pokuste se znovu zatlačit NuvaRing hlouběji do pochvy. Vaginální kroužek NuvaRing by měl být v pochvě po dobu tří týdnů. NuvaRing nemusí být odstraněn při pohlavím styku.
  • Po třech týdnech vaginální kroužek NuvaRing jemně odstraňte. Vytvořte ukazováčkem tzv. háček, kterým vyjmete kroužek z pochvy. Nedoporučuje se vyjmutý vaginální kroužek splachovat do záchodu. Než budete aplikovat nový, vyčkejte po dobu jednoho týdne. V tomto týdnu budete mít normální menstruační cyklus. Při vkládání nového vaginálního kroužku může dojít ke krvácení. Pokud se vám nepodaří vyjmout NuvaRing z pochvy, obraťte se na svého gynekologa.
  • Vaginální kroužek NuvaRing může vypadnout během vyjmutí tamponu, při pohlavním styku nebo i při vyprazdňování. Pokud vaginální kroužek vypadne, opláchněte jej chladnou nebo vlažnou vodou a vložte jej zpět do pochvy.
  • Jestliže vaginální kroužek nevrátíte do pochvy do tří hodin, použijte záložní antikoncepční metodu. Pokud k tomuto dojde během prvního nebo druhého týdne používání, vložte NuvaRing co nejdříve do pochvy a po dobu jednoho týdne používejte záložní antikoncepční metodu. Pokud se toto přihodí v průběhu třetího týdne, doporučuje se odstranění vaginálního kroužku. Můžete pak vložit nový, ale může dojít ke špinění nebo krvácení. V tomto případě se rovněž doporučuje po dobu jednoho týdne používat záložní antikoncepční metodu. Při vypadnutí vaginálního kroužku může dojít ke krvácení z vysazení.

Při používání výrobku NuvaRing můžete užívat tampon. NuvaRing se nekříží s umístěním tamponu. Nepoužívejte tampon jako záložní antikoncepční metodu! Pokud dojde k poškození nebo zlomení kroužku, okamžitě jej vyjměte a vyměňte za nový.

Zdroj: článek Vaginální kroužek NuvaRing

Poradna

V naší poradně s názvem JAK DLOUHO UŽÍVAT TEBOKAN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dagmar.

Doktorka mě doporučila užívat Tebokan 2měsíce a jestli si myslím,že mě vyhovuje,tak si ho mám koupit opět.Užívala jsem na motání hlavy(asi blokace páteře¨),nebylo prokázáno BPPV.Jinak užívám Stacyl a přes léto Detralex.Ráda by jsem znala názor někoho jiného na dlouhodobé užívání.Děkuji za zkušenosti s užíváním

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Tebokan využívá léčivou sílu stromu ginkgo biloba, česky jinan dvoulaločný. Nejužitečnějšími složkami ginkga jsou flavonoidy, které mají silné antioxidační účinky, a terpenoidy, které zase pomáhají zlepšit cirkulaci krve dilatací cév a snížením „lepivosti“ krevních destiček. Není stanoveno žádné maximální množství a ani délka léčby. Není výjimkou, že se extrakt z ginkga užívá roky nepřetržitě každý den, například při podpůrné léčbě Alzheimerovy choroby. Je zde ale riziko, o kterém byste měla vědět. Produkty s ginkgo v některých případech způsobují krvácení, a jejich užívání s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je Stacyl, může toto riziko zvýšit. Možná budete potřebovat úpravu dávky Stacylu nebo častější sledování lékařem, abyste mohla bezpečně používat oba léky. Měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud máte jiné příznaky krvácení, jako jsou závratě, nebo máte červenou nebo černou dehtovou stolici a nebo když vykašláváte nebo zvracíte čerstvou nebo sraženou krev, která vypadá jako mletá káva, a nebo když cítíte silnou bolest hlavy a slabost. Je důležité vždy informovat lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně vitaminů a bylin.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Jak dlouho užívat tebokan

Jak si poradit se svěděním přirození u dívek

Největší skupinu zánětů genitálií v dětském věku u dívek tvoří zánětlivá onemocnění poševního vchodu (vulvy) a pochvy (vaginy), přičemž jejich výskyt kolísá podle jednotlivých období dětského vývoje. Tato onemocnění se mohou objevit (i když velmi zřídka) už u novorozeňat, většinou se však spontánně zhojí. V období pohlavního klidu (to jest do puberty) převažují bakteriální zánětlivé formy chorob, s tvorbou ženských pohlavních hormonů se více objevují trichomonádová a plísňová onemocnění. Postiženy bývají obvykle jen vulva a dolní třetina pochvy.

Záněty poševního vchodu (vulvitida) u dívek vznikají na základě mechanického nebo chemického podráždění v důsledku nesprávné či nedostatečné péče. Konkrétními příčinami mohou být přísady do koupele, dezinfekční prostředky, ale také špatně vymáchané plenky nebo jejich nedostačující výměna. Na pravidelnou výměnu plen je třeba dbát i u těch papírových, neboť dítě močí relativně často (ve srovnání s dospělými), a přestože se plenka zdá suchá, moč z ní může prosakovat nebo se vypařovat. To může vést k podráždění dětské pokožky, v horším případě pak k onemocnění močových cest i genitálu. Mezi další příčiny zánětu poševního vchodu v dětském věku patří mykózy (kandidóza a jiné) vyvolané antibiotiky (jimiž se léčí či léčila nějaká nemoc), cukrovka, podráždění kůže způsobené bakteriemi... Po vulvitidě prodělané v dětství mohou zůstat jizvy a srůsty.

Záněty poševního vchodu se projevují většinou mírným zarudnutím, případně svěděním v místě zánětu. Jestliže se zanítí i pochva, dalším příznakem může být světlý hlenovitý výtok z roditel, v těžších případech je výtok hnisavý nebo krvavý. V takovém případě je nutné neprodleně vyhledat dětského lékaře, eventuálně na jeho doporučení navštívit dětského gynekologa. S vyhledáním odborné péče se nemá dlouho otálet, jelikož i při vážných zánětech zevních rodidel nemusí mít dítě horečku a jeho zdravotní stav tak nemusejí rodiče dobře odhadnout.

Co se týče vulvovaginitidy, tedy zánětu vulvy a pochvy, příčin může být ještě více. Kromě bakteriálních infekcí a mykóz může daný zánět vyvolat střevní onemocnění, jež se přenese na genitálie, nebo streptokoková infekce, kterou často doprovází i silný krvavý výtok. U menších dětí mohou onemocnění způsobit i střevní parazité (roupi), kteří přesídlí z konečníku do pochvy. Vulvovaginitida se někdy objevuje jako průvodní onemocnění při některých infekčních chorobách (při angíně, spále, zápalu plic, zánětu močových cest a podobě) a po očkování proti pravým neštovicím. Bakteriální infekce se vyznačuje mimo jiné i řídkým krvavým, někdy až hnilobně zapáchají

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Svědění přirození

Poradna

V naší poradně s názvem AULIN V PRÁŠKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel He KREJCOVA.

pri uzivani Xarelto 15,mg. mohu uzit AULIN obcas

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Xarelto je skvělý lék na zpomalení srážlivosti krve, protože se při něm nemusí držet žádná dieta, jako třeba u Warfarinu. Ovšem tyto výhody jsou vyváženy zase tím, že u Xalerta nemůžete běžně používat většinu volně prodejných tabletek proti bolesti. Mezi tyto rizikové léčivé látky patří i nimesulid, který je obsažen právě v prášku Aulin. Souběžné podávání Xarelta a Aulinu neznamená významnou kontraindikaci, nicméně může vést ke zvýšenému riziku krvácení.

Pokud tedy nemáte jinou možnost a vezme si jednorázově tablety Aulinu, i když se léčíte Xalertem, tak se nic moc nestane, ale při dlouhodobějším užívání s více než třemi dávkami, již musíte hlídat krvácení z nosu, úst a hlavně skrytá krvácení do trávicího traktu, která poznáte podle výrazně tmavé stolice. Pokud se krvácení vyskytne a nabývá na intenzitě i frekvenci, pak musíte snížit dávkování Aulinu nebo od jeho užívání zcela upustit.

Pokud se léčíte Xareltem a užijete tabletu Aulinu, tak užijte co nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu, čímž výskyt krvácivých komplikací minimalizujete.

Které volně prodejné léky proti bolesti můžete užívat bez obav, i když užíváte Xarelto?
K tlumení bolesti u pacientů na Xareltu se bezpečně používá paracetamol v dávce 500 až 1000 mg každých 8 hodin. Paracetamol najdete pod názvy léčivých přípravků jako Paraceta, Parapyrex, Panadol, Coldrex. Všechny jsou k dostání bez předpisu a stojí pár korun.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Xarelto a Aulin

Nežádoucí účinky

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky u pacientů, kteří dostávali rivaroxaban, bylo krvácení. Nejčastěji hlášeným krvácením (≥ 4 %) byla epistaxe (5,9 %) a gastrointestinální krvácení (4,2 %).

Celkem asi u 67 % pacientů exponovaných minimálně jedné dávce rivaroxabanu byl hlášen výskyt nežádoucích příhod. Asi u 22 % pacientů se vyskytly nežádoucí příhody, které byly považovány za související s léčbou podle posouzení zkoušejícími. U pacientů léčených 10 mg přípravku Xarelto a podstupujících náhradu kyčelního kloubu nebo kolenního kloubu a u hospitalizovaných nechirurgických pacientů se krvácivé příhody objevily přibližně u 6,8 %, respektive 12,6 % pacientů a anémie se objevila přibližně u 5,9 %, respektive 2,1 % pacientů. U pacientů, kteří dostávali buď 15 mg přípravku Xarelto dvakrát denně a následně 20 mg jednou denně z důvodu léčby hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie, nebo 20 mg jednou denně jako prevenci recidivující hluboké žilní trombózy a plicní embolie, se krvácivé příhody objevily přibližně u 27,8 % a anémie se objevila přibližně u 2,2 % pacientů. U pacientů léčených z důvodu prevence cévní mozkové příhody a systémové embolizace bylo hlášeno krvácení jakéhokoli typu nebo stupně závažnosti s frekvencí 28 na 100 pacientoroků a anémie s frekvencí 2,5 na 100 pacientoroků. U pacientů léčených z důvodu prevence aterotrombotických příhod po akutním koronárním syndromu (AKS) bylo hlášeno krvácení jakéhokoli typu nebo stupně závažnosti s frekvencí 22 na 100 pacientoroků. Anémie byla hlášena s frekvencí 1,4 na 100 pacientoroků.

Výskyt nežádoucích účinků hlášený u přípravku Xarelto je shrnutý podle frekvence výskytu.

Frekvence jsou definovány takto:

  • velmi časté (≥ 1/10)
  • časté (≥ 1/100 až < 1/10)
  • méně časté (≥ 1/1 000 až < 1/100)
  • vzácné (≥ 1/10 000 až < 1/1 000)
  • velmi vzácné (< 1/10 000)
  • není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Vzhledem k farmakologickému mechanismu působení může být užívání přípravku Xarelto spojeno se zvýšeným rizikem okultního nebo zjevného krvácení z jakékoli tkáně nebo orgánu s možným následkem posthemoragické anémie. Známky, příznaky a závažnost (včetně fatálního zakončení) se mohou různit podle místa a stupně nebo rozsahu krvácení anebo anémie. V klinických studiích bylo během dlouhodobé léčby rivaroxabanem v porovnání s léčbou VKA mnohem častěji pozorováno slizniční krvácení (to je epistaxe, krvácení z dásní, gastrointestinální krvácení, urogenitální krvácení) a anémie. Proto – kromě adekvátního klinického sledování – pokud je shledáno vhodným, mů

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Xarelto

Poradna

V naší poradně s názvem VÝPLACHY POCHVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivet.

a ještě jsem zapoměla na ten česnek,píšou zde že se dá celý stroužek do pochvy a nechá ho tam přes noc??aby mi to spíše neublížilo,přijde mi to nějaké drastické..děkuji za odpověd

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Do pochvy se vkládá celý stroužek česneku - oloupaný, ale neporušený. Díky tomu pak česnek nedráždí sliznici v pochvě. Kdyby se použil stroužek rozpůlený, tak by to pak skutečně pálilo.

Zdroj: příběh Výplachy pochvy

Jak probíhá zavádění

Vaginální kroužek si žena jednou měsíčně zavádí do pochvy a po třech týdnech jej vyjme, čtvrtý týden zůstává vyhrazen pro menstruaci. Aplikace kroužku je velmi jednoduchá. Přirozená anatomie pochvy umožňuje pevné uschování kroužku uvnitř, nehrozí tedy, že by kroužek vypadl nebo byl partnerem pociťován při sexuálním styku.

Přípravek NuvaRing si můžete sama zavést i odstranit. Lékař vám poradí, kdy poprvé začít přípravek NuvaRing používat. Vaginální kroužek musí být vložen ve správný den menstruačního cyklu a zůstane nepřetržitě zaveden po dobu 3 týdnů. Zvykněte si pravidelně kontrolovat, zda je kroužek stále v pochvě. Po třech týdnech NuvaRing vyjměte. Během týdenní přestávky bez kroužku byste měla menstruovat.

Návod na zavedení

  • Před zavedením kroužku zkontrolujte dobu použitelnosti.
  • Před zavedením nebo vyjmutím kroužku si umyjte ruce.
  • Zaujměte polohu, která je pro vás nejpohodlnější, jako stání s jednou nohou zdviženou, sezení v dřepu nebo vleže.
  • Vyjměte přípravek NuvaRing ze sáčku.
  • Podržte kroužek mezi palcem a ukazováčkem, stiskněte protilehlé strany k sobě a vložte kroužek do pochvy. Pokud je přípravek NuvaRing správně umístěn, neměla byste nic cítit. Jestliže cítíte něco nepohodlného, zatlačte jemně NuvaRing o kousek dál do pochvy. Přesná poloha kroužku v pochvě není důležitá.
  • Po 3 týdnech vyjměte přípravek NuvaRing z pochvy. Můžete to učinit zaháknutím ukazováčku za přední okraj kroužku nebo uchopením a následným vytažením. Pokud máte kroužek zavedený v pochvě a nelze ho vyjmout, musíte kontaktovat lékaře.
  • Použitý kroužek znehodnoťte s normálním domácím odpadem, nejlepší je vložit jej do sáčku, který lze znovu uzavřít. Nesplachujte přípravek NuvaRing do toalety.

Důležité informace

  • Ode dne, kdy byl vaginální kroužek vložen, musí být ponechán vložený nepřetržitě po dobu 3 týdnů.
  • Po 3 týdnech vyjměte kroužek ve stejný den týdne a přibližně ve stejnou dobu, jako jste ho vložila. Pokud jste například kroužek vložila ve středu kolem 22.00 hodiny, vyjměte ho za 3 týdny ve středu kolem 22.00 hodiny.
  • Po vyjmutí kroužku nebudete 1 týden používat žádný kroužek. Během tohoto týdne by se mělo objevit vaginální krvácení. Obvykle začne 2–3 dny po vyjmutí kroužku.
  • S novým kroužkem začněte přesně po týdenním intervalu (opět ve stejný den a přibližně ve stejnou dobu), i v případě, že vám nepřestalo krvácení.
  • Jestliže je nový kroužek zaveden později o více než 3 hodiny, ochrana proti otěhotnění může být snížena.
  • Budete-li používat přípravek NuvaRing tak, jak je popsáno výše, bude se vaše vaginální krvácení objevovat každý měsíc zhruba ve stejný den.

Zdroj: článek Nuvaring

Pochva

Ženská pochva je elastická trubice ze svalů, dlouhá 7–8 cm, přičemž přední stěna je o 2 cm kratší než zadní, a průměr je kolísavý asi 3–5 cm. Spojuje vulvu na vnějšku s děložním hrdlem uvnitř. Končí klenbou poševní. Děložní hrdlo ční do pochvy shora. Když žena stojí vzpřímeně, pochva směřuje nahoru dozadu. S dělohou svírá úhel asi 45°. Poševní vchod je na zadním konci vulvy, za ústím močové trubice. Nad pochvou je stydký pahorek. Poševní sliznice je silná 3–4 mm a má narůžovělou barvu, která však mění odstín v závislosti na fyziologických změnách; při menstruaci se mění na tmavě růžovou až červenou a při těhotenství na fialovou.

Pojem „vagina“ se často používá pro vulvu, ale tento název je nepřesný, protože vagina jen ústí ve vulvě. Délka, šířka a tvar pochvy se mohou měnit. Normálně je pochva uzavřená, její stěny se dotýkají. Při pohlavním styku se dokáže prodloužit a rozšířit, a to dvakrát až třikrát. Nejvíce se rozšíří při porodu, a to až tak, aby jí mohla projít hlavička novorozeněte. Lubrikaci (zvlhčení) pochvy, k níž dochází při sexuálním vzrušení a jež výrazně usnadňuje frikční pohyby, zajišťují Bartholiniho žlázy uložené nedaleko poševního vchodu a děložního hrdla. Samotné stěny pochvy žlázy neobsahují, ale hlen skrz ně prostupuje. Hlen může být bílý nebo žlutý, řídký nebo hustý.

V pochvě pohlavně dospělé ženy je kyselé prostředí, které ji chrání před infekcí. V pochvě se však nachází nesterilní prostředí, takže snaha o přehnanou, nebo dokonce sterilní péči je zbytečná až škodlivá. Většinou je lépe (pro prevenci i léčbu) podpořit zdravou rovnováhu poševní flóry (například podporou laktobacilů) než usilovat o její celkové potlačení.

Součástí pochvy jsou žlázy nutné k její správné funkci:

  • Bartholiniho žláza – nachází se po levé a pravé straně pod poševním vchodem;
  • Skeneho žlázy – jsou umístěny v horní stěně vaginy poblíž spodního konce močové trubice; ústí buď do močové trubice, nebo do vulvy poblíž otvoru močové trubice.
Funkce pochvy:
  • při pohlavním styku přijímá samčí penis (může dojít k oplodnění);
  • rodí se skrz ni (v případě přirozeného porodu);
  • poskytuje kanál pro odtok menstruační krve.

Pochva v pubertě

Před prvním pohlavním stykem je pochva panny chráněna panenskou blánou neboli hymenem.

Pochva po porodu

Při porodu se pochvou dostává z dělohy na svět dítě. Protože je hlavička dítěte při porodu již velmi velká, představuje porod pro pochvu výjimečnou zátěž. Právě proto se používá nástřih hráze. Pochva většiny žen porod přestane bez většího poškození a vrátí se po něm téměř do původního stavu.

Zdroj: článek Ženské pohlavní orgány

Poradna

V naší poradně s názvem PRIZNAKY UNIKU MOCI DO POCHVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenka.

Dobry den,chtela byvh se informovat jake priznaky jsou uniku moci do pochvy tak zvana pistel,..jsem.po operaci gynekologicke vajecniku a vygynalni pistele slepe,pred 10letma my byla odoperovana deloha,operace dalsi byla letos v lednu,...mam stale mokro v pochve a pozoruji malinko unik moci s mocove trubyce,jinak zadne problemy nemam ani bolesti ,jen mokrko v pochve hned po operaci,byl mi delan rentgen ve vagine pred op jodem,je mi 50let,dekuji za informaci s pozdeavem Pfaflova

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Bude potřeba provést vyšetření u gynekologa, aby zjistil případné propojení vaginy s močovou trubicí. Bez tohoto vyšetření není možné určit další postup. Nebojte se a běžte co nejdříve na tuto prohlídku.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Priznaky uniku moci do pochvy

Fytofontana Gyntima Vaginální čípky Probiotica

Již téměř dvě desítky let se pozornost farmacie soustředí na probiotika. Probiotika jsou živé organismy, které v dostatečném množství vyvolávají zlepšení zdravotního stavu hostitele. Nejznámější probiotika nacházející se v pochvě jsou laktobacily. Například Lactobacillus acidophilus zde vytváří kyselé prostředí, ve kterém původci různých nemocí hynou.

Každá změna, která vede ke snížení počtu takzvaného Döderleinova laktobacilu (Lactobacillus acidophilus), mění zdravé kyselé prostředí v pochvě, což nepřímo zvyšuje možnost zánětu pochvy a vede ke vzniku výtoku. Rozmnožující se patogeny pak napadají nejen oddělený epitel (krycí tkáň), ale i stěnu pochvy a zapříčiňují ztenčování epitelu, jeho zranitelnost a rozšiřování cév. Tímto způsobem se ochranná schopnost pochvy ničí a otvírá cestu pro jiné, často i velmi nebezpečné patogeny. Jinak řečeno, jednoduché patogeny, které jsou neustále přítomny v pochvě, se rozmnoží a mohou snížit ochrannou vrstvu epitelu. Při pohlavním styku mohou vznikat malá poranění, kterými může do organismu proniknout celá řada patogenů. Jedině zdravá sliznice pochvy snižuje možnost přenášení většiny sexuálně přenosných infekcí a zajišťuje relativní ochranu i před recidivami.

Vaginální čípky Probiotica vytvářejí živnou půdu pro laktobacily nacházející se ve vaginální flóře a zabezpečují jejich optimální rozmnožování. Tyto přirozené mléčné kultury chrání před škodlivými bakteriemi a infekcemi a zajišťují biologickou rovnováhu v pochvě. Laktobacily potlačují množení hnilobných a plísňotvorných bakterií, včetně kvasinky Candida albicans. Vaginální čípky Probiotica obsahují přirozené, organismu neškodné látky. Složení je obohaceno o výtažek ze šalvěje, která má antimykotické, protizánětlivé, dezinfekční a hydratační účinky.

Použití:

Vaginální čípky Probiotica se doporučují používat dlouhodobě, jako součást základní péče o hygienu pochvy. Zejména účinné je používání čípků v období menopauzy a kojení.

Vaginální čípky je možné doporučit i v následujících případech:

  • Při užívání antibiotik nebo jiných prostředků, které ničí baktérie, případně při použití drastického poševního dezinfekčního prostředku, který způsobí poškození přirozené flóry tvořené Döderleinovým laktobacilem.
  • Při výtoku, při používání antikoncepčních tablet anebo při nitroděložním tělísku.
  • Při objevení se výtoku po návštěvě koupaliště nebo po pohlavním styku.
  • Při výtoku neznámého původu (fluor vaginalis) nebo v případech mírné bakteriální vaginitidy, kde použití antiinfekční terapie není potřebné.
  • Fyziologická (ne chemická) eliminace mírných forem bakteriálních a mykotických infekcí.
  • Za účelem prevence

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Gyntima

Poradna

V naší poradně s názvem PRADAXA A A VITAMÍNY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana.

Dobry den. Užívám Pradaxa 150 mg. Mohu k ní brát vitamíny
Třeba C. CalMag.Omega 3.Magne B 6. Děkuji za odpověď. Hana

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Vitamín C ani vitamin B6 nijak neovlivňují účinky léku Pradaxa.
Užívání dávek Pradaxy a uhličitanu vápenatého nebo magnézia příliš blízko u sebe může narušit absorpci Pradaxy a snížit její účinnost. Abyste předešla nebo minimalizovala tuto interakci, měla byste Pradaxu užívat nejméně dvě hodiny před těmito dvěma látkami.
Před použitím omega-3 polynenasycených mastných kyselin spolu s Pradaxou se poraďte se svým lékařem, protože rybí olej a další produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny mohou občas zvýšit riziko krvácení, pokud jsou kombinovány s jinými léky, které mohou také způsobit krvácení, jako je Pradaxa. Při užívání Pradaxy a omega 3 se musíte kontrolovat a musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne:
- neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud máte jiné příznaky krvácení, jako jsou závratě;
- motání hlavy;
- červená nebo černá dehtová stolice;
- vykašlávání nebo zvracení čerstvé nebo sražené krve, která vypadá jako mletá káva;
- silná bolest hlavy;
- slabost.

Je důležité, abyste informovala svého lékaře o všech dalších lécích, které užíváte, včetně vitamínů a bylin. Nepřestávejte užívat žádné léky bez předchozího rozhovoru s lékařem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Pradaxa a a vitamíny

Další možné nežádoucí účinky a četnost jejich výskytu

Poruchy krve a lymfatického systému:

  • snížení koncentrace hemoglobinu – časté
  • anémie – méně časté
  • snížení hematokritu – méně časté
  • trombocytopenie – vzácné
Poruchy imunitního systému:
  • hypersenzitivita na léčivý přípravek – méně časté
  • anafylaktická reakce – vzácné
  • angioedém – vzácné
  • kopřivka – vzácné
  • vyrážka – vzácné
  • svědění – vzácné
  • bronchospasmus – není známo
Poruchy nervového systému:
  • intrakraniální krvácení – vzácné
Cévní poruchy:
  • hematom – méně časté
  • krvácení z rány – méně časté
  • krvácení – vzácné
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
  • epistaxe – méně časté
  • hemoptýza – vzácné
Gastrointestinální poruchy:
  • gastrointestinální krvácení – méně časté
  • rektální krvácení – méně časté
  • krvácení z hemoroidů – méně časté
  • průjem – méně časté
  • nauzea – méně časté
  • zvracení – méně časté
  • gastrointestinální vřed, včetně jícnového vředu – vzácné
  • zánět žaludku a jícnu – vzácné
  • gastroezofageální reflux – vzácné
  • bolest břicha – vzácné
  • dyspepsie – vzácné
  • dysfagie – vzácné
Poruchy jater a žlučových cest:
  • abnormální jaterní funkce / abnormální hodnoty funkčních jaterních testů – časté
  • zvýšená hodnota alaninaminotransferázy – méně časté
  • zvýšená hodnota aspartátaminotransferázy – méně časté
  • zvýšení jaterních enzymů – méně časté
  • hyperbilirubinémie – méně časté
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
  • kožní krvácení – méně časté
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:
  • hemartros – méně časté
Poruchy ledvin a močových cest:
  • urogenitální krvácení, včetně hematurie – méně časté
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:
  • krvácení v místě injekčního vpichu – vzácné
  • krvácení v místě katétru – vzácné
  • výtok s příměsí krve – vzácné
Poranění, otravy a procedurální komplikace:
  • traumatické krvácení – méně časté
  • hematom po zákroku – méně časté
  • krvácení po zákroku – méně časté
  • výtok po zákroku – méně časté
  • sekrece z rány – méně časté
  • krvácení v místě incize – vzácné
  • pooperační anémie – vzácné
Chirurgické a léčebné postupy:
  • drenáž rány – vzácné
  • drenáž po zákroku – vzácné

Zdroj: článek Lék Pradaxa

Poradna

V naší poradně s názvem JAKÝ ČAJ SE SMÍ PÍT PŘI UŽÍVÁNÍ WARFARINU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena Kulová.

Dobrý den,týká se toto omezení pití čaje ze zázvoru i při užívání Balacogy a Eliquis,které mi byly naordinovány pro léčbu plicní hypertenze a srdečních chlopní.
Děkuji za odpověď
Kulová Alena

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Bylo hlášeno, že ve vzácných případech zázvorové produkty způsobují krvácení a jejich užívání s jinými léky, které mohou také mohou způsobit krvácení, jako je Apixaban (Eliquis), se může toto riziko zvýšit. Měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne neobvyklé krvácení nebo modřiny nebo pokud máte jiné příznaky krvácení, jako jsou závratě, červená nebo černá dehtová stolice, nebo pokud vykašláváte nebo zvracíte čerstvou nebo sraženou krev, která vypadá jako mletá káva a nebo pociťujete silnou bolest hlavy a slabost.

Lék Balcoga, který obsahuje látku Sildenafil, zázvor nijak neovlivňuje. Zároveň se ani nijak neovlivňuje Balcoga s Eliquisem.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Jaký čaj se smí při užívání Warfarinu

Dlouhé menstruační krvácení

Dlouhé menstruační krvácení je velmi nepříjemnou komplikací nejen v menopauze. Při jeho výskytu vždy navštivte ošetřujícího gynekologa.

Příčiny

Dlouhé menstruační krvácení se může vyskytnout u žen po čtyřicítce, které se blíží k menopauze. Pokud trvá po 52. roce života dlouhá menstruace v přechodu, je vždy třeba vyloučit hormonální aktivní nádor vaječníku (vyšetřením hormonů z krve, ultrazvukovým vyšetřením).

Silné krvácení je někdy následkem hormonální poruchy, například nedostavení se ovulace, kterou způsobuje nedostatek progesteronu. Při nedostatku tohoto hormonu se děložní sliznice stává méně stabilní a odlupuje se v prodloužených intervalech, čímž se vyloučí více krve.

Hypermenorea

Hypermenorea je silné krvácení trvající déle než 8 dnů. Příčinou může být organická změna dělohy, systémové onemocnění (ledvin, kardiovaskulární), poruchy štítné žlázy, nedostatek vitamínu C a B a jiné.

Menorrhagie

Menorrhagie je silné krvácení trvající kratší než 7 dní. Je třeba vyloučit organickou příčinu. Metrorrhagie je krvácení mimo období menstruačního krvácení, například ovulační krvácení, jehož příčinou je pokles hladiny estrogenů před ovulací. Trvá několik hodin až 2 dny a bývá doprovázeno bolestí. Předmenstruační nebo postmenstruační špinění se vyskytuje před nástupem menstruačního krvácení nebo po jeho skončení. Příčinou mohou být organické změny nebo nedostatečnost žlutého tělíska.

Co s tím dělat

Pokud se vyskytne krvácení mimo cyklus, je vždy dobré navštívit gynekologa, který zjistí příčinu krvácení. V tomto případě nedejte na zkušenosti kamarádek, jelikož si můžete zadělat na velký problém. Více se o této problematice dozvíte zde.

Zdroj: článek Velmi silné menstruační krvácení v přechodu

Nežádoucí účinky léku Warfarin

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem přípravku Warfarin je krvácení. Abyste snížili nebezpečí krvácení, nechte si pravidelně kontrolovat hodnotu INR.

Dále sledujte tyto příznaky:

  • krvácení z nosu;
  • krvácení z dásní při čištění zubů;
  • zvracení krve;
  • výskyt krve v moči;
  • stolice, která má červenou nebo černou barvu;
  • neobvyklé modřiny;
  • poranění, která nepřestávají krvácet;
  • nadměrné krvácení během menstruace nebo neobvyklé krvácení z pochvy;
  • bolesti hlavy, závratě nebo slabosti;
  • neobvyklá bolest nebo otok.

Pokud dojde k mírnému krvácení (například z nosu nebo z dásní, které se během několika minut zastaví), obraťte se na svého lékaře. Pravděpodobně bude potřeba zkontrolovat hodnotu INR.

Pokud se u Vás objeví masivní krvácení (například zvracení krve nebo krvácení z nosu, které nelze zastavit), vyhledejte nejbližší lékařskou pohotovostní službu. Může to být známka závažného problému.

Pokud utrpíte jakýkoliv druh traumatického úrazu (například úraz při dopravní nehodě nebo pád na tvrdý povrch spojený s úderem do hlavy), je nutné neodkladné vyšetření na pohotovosti, aby se vyloučilo vnitřní krvácení.

Neodkladnou pomoc vyhledejte i v případě náhlého zhoršení či poškození zraku, při prudkých a neutichajících bolestech hlavy, v případě náhlého rozvoje neurologických příznaků (porucha hybnosti, zvracení bez nevolnosti, mdloby a podobně).

Zdroj: článek Průvodce pacienta s Warfarinem

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Bc. Jakub Vinš

 Mgr. Marie Svobodová


krvácení z penisu
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
krvácení z ucha
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.