Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

KVASINKOVÁ INFEKCE KOUTKY RTŮ


Je koutek nakažlivý?

Jako příčina rozpraskaných koutků se uvádí nedostatečná výživa. Proto by hlavním krokem měla být úprava jídelníčku o potraviny bohaté na železo, zinek a vitaminy skupiny B. Mezi ně patří například vejce, červené maso, pivovarské kvasnice, obilniny, luštěniny, červená řepa, špenát a mléčné výrobky. Kromě potravin je možné také užívat vitaminy v podobě doplňků stravy. Popraskané koutky se často objevují i u jedinců, kteří nedodržují pitný režim, u diabetiků nebo u těhotných žen. Na vzniku se mohou podílet rovněž infekce, bakterie, viry, případně alergie.

Samostatnou skupinou, která tímto problémem trpí, jsou děti, ať už se jedná o ty nejmenší, jimž koutky dráždí noční slinění, nebo ty větší, které nosí rovnátka. U dětí je navíc problém v tom, že si koutky neustále olizují, což oddaluje jejich hojení. V případě tohoto zdravotního problému můžeme někdy slyšet výraz „perléche“. Tento výraz označuje zanícené koutky vzniklé právě nadměrným olizováním.

Na popraskané koutky je nejúčinnější léčbou si je neolizovat a neškrábat. Škrábáním se do nich totiž může zanést infekce, čímž se prodlouží doba uzdravení. Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je, že na popraskané koutky nanášejí lůj, který běžně používají na rty. Tyto přípravky většinou obsahují lanolin, který je takzvanou potravou pro kvasinky, jež tvoří v koutcích bílý povlak. Tím se vlastně kvasinky dokrmují a koutky pak nemají šanci se uzdravit a stávají se rizikem pro druhé osoby se sníženou imunitou. Polibkem u dospělých či olizováním hraček u dětí následně může dojít k přenosu kvasinek. Nejběžnější kvasinkovou infekci doprovázející popraskané koutky způsobuje Candida albicans.

Další příčiny onemocnění:

  • snížená imunita,
  • špatná hygiena,
  • kvasinková infekce (nejčastěji),
  • nedostatek vitaminu B či železa.

Zdroj: článek Homeopatie na prasklé koutky

Příběh

Ve svém příspěvku POPRASKANE KOUTKY KVASINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dáša.

Kromě nedostatku vitamínu B mohou být popraskané koutky následkem kvasinkové infekce, tak zvané kandidozy anebo mohou ukazovat také na nedostatek železa v těle. Jako léčbu popraskaných koutků od kvasinek můžete zkusit přírodní Colostrum https://www.zbozi-kosmetika… a k tomu nějaká probiotika. Neuškodí ani zvýšit příjem železa, které obsahují vnitřnosti, luštěniny, případně kapky s železem, k dostání v lékárně.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zezulka.

Už to zase začíná - vloni jsem trpěla na popraskané koutky od podzimu do jara, prostě když se ochladilo! A teď už zase. Lidičky, ale vyzkoušela jsem malý zázrak! Taková malá mastička od Vitelly - pasta Ictamo. Do dvou dnů mám koutky úplně zdravé!!!

Zdroj: příběh Popraskane koutky kvasinky

Recenze na Pretox Pout od firmy Medik8

Pretox Pout od firmy Medik8 je přípravek zvětšující objem rtů a zlepšující jejich hydrataci. Dle zkušeností žen jsou rty správně hydratované, pevnější a viditelně plnější. Ret je sliznice tvořená z glukosaminglykanů a kolagenu a právě na jejich obnově Pretox Pout funguje. Zlepšuje konturu rtů, čímž zvýrazňuje jejich linii. Pretox Pout obsahuje komplex účinných peptidů a kyselinu hyaluronovou. Účinné látky jsou dopravovány dovnitř rtů pomocí liposomů, což je jeden z možných způsobů nanotechnologie.

Účinky: vyvážená hydratace, viditelné zvětšení objemu rtů, redukce povrchových vrásek v okolí rtů.

Výhody: jde o neinvazivní – neinjekční alternativu zvětšení objemu rtů bez vedlejších účinků, bez parfemace, parabenů a petrochemikálií, rychle se vstřebává (speciální krémová struktura), nevysušuje, neirituje, nezanechává lepkavý pocit, má dlouhotrvající liftingový efekt (po dobu 24 hodin), využívá nanotechnologie (účinné látky jsou dopraveny pomocí liposomů), vhodná jako ideální báze pod rtěnku.

Složení: palmitoyl – GHK (14%) – speciální peptid, který stimuluje zvětšení vláken syntézou kolagenu a glukosaminglykanů, čímž zvětšuje objem rtů; kyselina hyaluronová (8%) – hydratuje rty a vyhlazuje jemné vrásky okolo úst; matrixyl (5%) – speciální peptid, který podporuje tvorbu kolagenu; lipomoist 2036 (5%) – podporuje tvorbu kolagenu typu IV.

Obsah balení: 15 ml – vydrží cca 100 aplikací. Po otevření je nutné spotřebovat do 36 měsíců.

Návod k použití: Pretox Pout se nanáší jen na oblast rtů a do okolí rtů, doporučuje se používat 2x denně na čistou odlíčenou oblast. Po vstřebání je možné nanést rtěnku. Maximálně je možné jej aplikovat 6x v rozmezí 24 hodin. Denní aplikace vede k dlouhodobému účinku. Je vhodné použít i po zvětšení rtů injekčním způsobem – po injekčních výplních založených na obsahu kolagenu, kyseliny hyaluronové, botulinu a syntetických materiálů. Působí jako prodlužovač efektu a podporuje regeneraci. Zkušenosti žen, které použily tento produkt, jsou mimořádně kladné.

Zdroj: článek Medik8 Pretox Pout

Poradna

V naší poradně s názvem HNISAVY VYTOK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana Mandlova.

Dobry den
Prosim o radu jak resit tento problem:

Jsem po Abdominalni hysterektomii , vajecniky- vejcovody ponechany.
Operace probehla v roce 1998 , nyni je mi 52 let.
Momentalne mam problem s obcasnym zelenene zbarvenem a zapachajicim vytokem .
Pri tom me boli podbrisek i strany podbrisku.Citim se unavena .
Teplota neni.
Sexualni styk naposledy pred 4 mesici - pote problemy zadne.
Prosim o Vas nazor ,jak postupovat.

S uctou
Mandlova Ivana

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Některé vaginální výtoky jsou u žen normální. Často jsou čiré nebo bělavé s minimálním zápachem. Jestliže výtok změní barvu, zápach nebo texturu, může to být známka infekce, ačkoli některé změny v průběhu menstruačního cyklu jsou běžné. Infekce mohou být doprovázeny dalšími příznaky, jako je svědění, pálení, nepohodlí nebo špinění.
Nejčastější příčinou zeleného vaginálního výtoku je sexuálně přenosná infekce známá jako trichomoniáza. Výtok často zapáchá a typicky je více žlutozelený než čistě zelený. Pohlavní styk a močení mohou způsobovat nepohodlí a genitální oblast může být svědivá. Může se také objevit bolest v pánvi, ale není častá.
Vaginální výtok může být rovněž spojen s kapavou nebo chlamýdií, potom je spíše žlutý nebo zakalený. Bakteriální vaginóza má typicky bílý výtok se zápachem. Barevný výtok se může objevit v případě, když je v pochvě cizí tělo, například zapomenutý tampon.
Trichomoniazu lze snadno diagnostikovat odběrem vzorků. Vzhledem k tomu, že je sexuálně přenosná, mohou být provedeny současně testy na jiné infekce, včetně kapavky a bakteriální vaginózy. Trichomoniaza, kapavka a bakteriální vaginóza jsou léčitelné vhodnou antibiotickou terapií. Pokud je přítomno cizorodé těleso, bude nutné jej odstranit a antibiotika se mohou použít k léčbě jakékoli potenciální infekce.
Vzhledem k tomu, že podmínky, které způsobují zelený vaginální výtok, jsou často léčitelné, a protože mohou být přenosné na jiné osoby nebo mohou způsobit závažné komplikace, vyhledejte okamžitou lékařskou péči, pokud máte takový výtok. Navštivte svého gynekologa a sdělte mu svůj stav.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Hnisavy vytok

Příčina popraskaných rtů

Popraskané ústní koutky nebo prasklý ret je v mnoha případech plíseň rtů. Plíseň rtů postihuje člověka bez rozdílu věku a pohlaví. Jako každá plíseň, tak i prasklý koutek, je přenosná - nakažlivá. Nejčastější příčinou plísně rtů je kvasinka candida. Léčbou plísně rtů rpzhodně není jelení lůj nebo olizování rtů. Jelení lůj je vhodný na léčení popraskaných rtů ze zimy, například po lyžování v mrazu. Proti kvasinkám se bojuje nejlépe s pomocí probiotik a sacharidovou dietou.

Zdroj: článek Popraskané rty, to může být plíseň rtů!

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce má v koutcích úst velmi dobrou živnou půdu, neboť jde o jedno z nejoslabenějších a velmi citlivých míst v okolí úst. Koutky způsobené kvasinkami nejčastěji postihují starší lidi nosící zubní náhrady.

Popis příčiny

Kandida jsou jednobuněčné houby, které se během vývoje lidského druhu staly normální součástí mikroflóry jeho kůže a sliznic.

Příznaky

Jde o postižení koutku úst, které začíná v oblasti, kde sliznice přechází v kůži. Nejprve se jeví jako malá začervenalá skvrna, která má uprostřed mělkou prasklinku. Postupem času se tato prasklinka zvětšuje a začíná červenat, pálit, svědit a mokvat. Poslední fází je žlutočervený pokryv praskliny, který se při otevírání úst může porušit – a vše začíná znovu.

Nakažlivost

Přenos infekce se děje přímým kontaktem s postiženým místem.

Zde se můžete podívat, jak vypadá kvasinková infekce ústních koutků (i úst).

Léčba

Na začátku léčby byste měli vyzkoušet nejprve to, že doplníte vitamín B. Především riboflavin, který působí na drobná poranění kůže. Dalším krokem je správná hygiena zubů a dutiny ústní. Běžně by si člověk měl čistit chrup dvakrát denně, při výskytu koutků alespoň čtyřikrát až pětkrát denně. Další možností, jak docílit léčebného úspěchu, jsou přírodní antimykotické masti. Pokud Vám ani ty nepomohou, je na místě navštívit lékaře.

Léčba nemoci musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu. Nestačí proto vyléčit jediný samostatný projev: léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá. Základní terapie spočívá v podávání antimykotik. Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu veden ze dvou stran – hubení na straně jedné + nevytváření vhodných podmínek pro její další množení na straně druhé.

Zdroj: článek Jak léčit bolestivé ústní koutky

Příběh

Ve svém příspěvku LÉČBA KVASINKOVÁ INFEKCE NA ŽALUDU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karel.

Na kvasinky výborně zabírá sucho. Stačí mít žalud 2-3 týdny větraný v suchu. Nepoužívat mýdlo, jen vodu. A vyléčí se to výborně. Jen se musí hlídat, aby to bylo v suchu pořád, i v noci. Pokud se střídá vlhko a sucho, to pak nemá vůbec smysl. Na internetu jsou návody, aby předkožka zůstala, držet vzadu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Tomáš.

Dobrý den, ve Vašem článku léčba kvasinkové infekce na žaludu píšete. Stačí mít žalud 2-3 týdny větraný v suchu.Na internetu jsou návody, aby předkožka zůstala, držet vzadu. Bohužel žádný takový návod se mne nepodařilo dohledat. Nebylo by možno dát např. odkaz, nebo popsat vlastní provedení.
Děkuji Tomáš

Zdroj: příběh Léčba kvasinková infekce na žaludu

Kvasinky v ústech

Bílý povlak v puse může být způsobený kvasinkami. Kvasinková infekce je poměrně častá infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida. Za normálních okolností jsou kvasinky součástí obvyklé flóry v trávicím traktu a genitálu, ojediněle na kůži. V přítomnosti predispozičních faktorů se mohou výrazně pomnožit a vyvolat nejrůznější projevy. Kvasinková infekce způsobuje na jazyku bílé pupínky, které mohou být známkou plísňové infekce. Kvasinková infekce je rovněž známá jako afty nebo jako kandidóza, která je způsobena přímo plísní Candida albicans. Předtím než se objeví bílé pupínky na jazyku, dochází obvykle k jeho otoku a bolesti. Léčba se řídí lokalizací infekce, jejím rozsahem a přidruženými rizikovými faktory. Základem úspěšné léčby je dodržování režimových opatření a cílené odstranění kvasinek antimykotiky, která zabrání růstu a množení kvasinek. Při orální kandidóze se aplikují lokální prostředky ve formě sprejů a roztoků.

Mykóza u dětí je nepříjemné onemocnění způsobené plísní zvanou Candida. Mezi kvasinkové infekce patří moučnivka a plenková dermatitida. Moučnivka postihuje hlavně novorozence a kojence (viz výše). Moučnivka se například u dětí projeví po porodu, jestliže jejich matka měla vaginální kvasinkovou infekci, dále při kojení z matčiných prsů, při léčbě antibiotiky či u dětí s poruchami imunitního systému. Plenková dermatitida se vyskytuje v místech zakrytých plenkami. Častou příčinou je nadměrná vlhkost způsobená močí a potem pod plenkami. Moučnivka se léčí protiplísňovými léky v tekuté formě, které se vtírají dítěti do úst smotkem vaty nebo čistým prstem. Starším dětem je možné podávat lék na lžíci; dítě si jím vypláchne ústa a vyplivne ho. Plenková dermatitida se léčí protiplísňovými léky ve formě masti nebo roztoku, které se nanášejí na postižená místa. Poševní kvasinková infekce se obecně léčí protiplísňovou mastí nebo čípky, které se zavádějí do pochvy. Léčená infekce by měla po několika dnech odeznít, může se však vracet.

Zdroj: článek Červené pupínky v ústech

Příběh

Ve svém příspěvku PÁLENÍ ŠPIČKY JAZYKA,DÁSNÍ A RTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Natálka.

Dobrý den, je to nejméně pět let, co mě začala pálit špička jazyka, je bez povlaku. Po nějaké době se přidalo pálení a zarudnutí dásní. Samozřejmě, že začal problém se stravou, téměř vše mě pálí. A při čištění zubů i tím nejjemnějším kartáčkem je děs. Návštěva lékařů: stomatologie, ORL, nulová pomoc. Teď se přidalo pálení i otok rtů a bolavé koutky úst. Užívám B komplex forte, ale žádné zlepšení. Obvodní lékařka mi předepsala zázračnou vodičku na afty, která jakoby znecitlivý dásně a mohu si alespoň vyčistit zuby, ale to není řešení.
Napadla mě myšlenka na potravinovou alergii, ale nevím jak zjistit na co, na koho a kam se obrátit.
Předem děkuji za radu.
Natálka.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Pálení špičky jazyka,dásní a rtů

Léčba

Když se objeví první příznaky vedoucí k popraskání rtů, tedy jejich pálení, bolest, suchost, šupinatění, je potřeba v prvé řadě provést inventuru životosprávy. Při pobytu ve vytopených místnostech se sliznice rtů rychleji vysušuje, stejně jako v klimatizovaných budovách, což jde často ruku v ruce. To znamená, že pitný režim by měl být vyšší než normálně, klidně vypijte až tři litry tekutiny, v tomto období nejlépe slabého čaje, za den. Popraskané rty jsou také prvním příznakem chybějícího vitamínu B v těle. To znamená zařadit do stravy například více vajíček a jako první pomoc i nějaké potravinové doplňky s komplexem vitamínu B (doplnit jen jeden druh vitamínu B nepomůže). Dávejte si pozor na alkohol. Alkohol B vitamín spotřebovává ve velkém. Proto na to myslete už předem, víte-li, že vás čeká čas oslav a večírků, a doplňte jej do těla.

Neolizujte si rty, a to nikdy, ani jako první pomoc, protože to uleví jen na pár vteřin a vzápětí se rty ještě více vysuší a bolí. Nekupujte si balzámy s přídavky minerálních olejů. Ty totiž vytvářejí na rtu jen jakýsi film, ale neléčí příčinu, rty se pod pokrývkou naopak mohou snáz zanítit a vzniknou bolestivé koutky. Stejně tak jsou nevhodné balzámy s mnoha chemickými přídavky, které jednak zafungují jen na pár vteřin, jednak se „chemie“ skrze sliznici rtů rychle dostane do těla. Ideální ke zvláčnění rtů jsou naopak tyčinky se včelími vosky nebo s bambuckým máslem.

Nezapomínejte, příčiny popraskaných rtů je třeba hledat uvnitř těla.

Zdroj: článek Pálení rtů

Příběh

Ve svém příspěvku NEMOC RTU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela.

Dobrý den,chtěla bych vám poradit,protože jsem měla podobné potíže co vy,mně to začalo afty v celé puse,které se mi pořád opakovaly,až mi i po veškerých vyšetření vzaly vzorek ze rtu.Opět se moc neprokázalo i když nějaký docent z Plzně to chce s odstupem opakovat.potom mi začaly rty otékat.jazyk.v krku-no prostě alergické reakce,které byli i několikrát do měsíce,než mi p.doktorka na kožním udělala testy na zádech a zjistila,silnou reakci na propolis a med.Propolisem jsem potírala ty afty a tím si způsobovala ty otoky rtů.Zatím jsem skoro měsíc a půl neotekla a ani afty.Třeba vám tím pomohu-já už byla neštastná a lítala jen po doktorech,kde si nikdo nevěděl rady.S pozdravem a brzké uzdravení.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Rozarka.

Dobrý den,předem děkují za odpověd.Také mi před 3 měsíci odebírali vzorek ze sliznice a posílali to na histologii tam objevily eden což je otok přes docenta s té histologie jsem se dostala do ostravy po 8 m ěsících tím propolisem jsem se mazala ted měsíc co se týče pasty na zuby musela jsem koupit dětskou pastu perličku,protože veškeré zubní pasty mě dráždi sliznici.V Ostravě mi řekli,že se to vyléčit nedá a já doufám,že Vaše rady a rady druhých mi pomohou Děkují a jsem s pozdravem

Zdroj: příběh Nemoc rtu

Hlavní příčiny popraskaných koutků úst

Popraskané a zanícené koutky úst se nejčastěji objevují u dětí a mladých dospělých, kteří slintají během spánku anebo mají ortodontická rovnátka. U starších dospělých zase proces stárnutí způsobuje kožní vrásky na rtech s povrchními nebo i hlubokými linkami, které sahají od úst až dolů k bradě. Do těchto vrásek na rtech se kapilárním efektem dostávají sliny z úst a vrásky na rtech pak trpí podobně, jako koutky. Popraskané a zanícené koutky mohou být více zřejmé v zimě, kdy je chladnější počasí a sušší vzduch. Praskání koutků úst a následné jejich olizování pro udržení jejich vlhkosti, vytváří půdu pro infekce. Jakmile jsou koutky úst popraskané nebo prasklé, tak nahromaděné sliny mohou zapříčinit vznik kvasinkové infekce. Nejběžnější kvasinkovou infekci doprovázející popraskané koutky způsobuje candida albicans.

Zdroj: článek Časté praskání ústních koutků

Poradna

V naší poradně s názvem ZANET NA RTU OTOK RTU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Leona Gluchova.

Dobry den,syn minuly tyden byl nemocny,vysoke teploty,mel streptokoka,dostal antibiotika Azitromicin Sandoz 500mg,je to antibiotika na 3dny,snedl dva prasky po 24hodinach jak urcil lekar a na treti den citil ze ho boli horni ret,byl to patek a pres vikend se to zhorsovalo az mu natekl horni ret a boli ho.Byl u lekare ale nic moc mu neporadili ani nedali,ze ma jeste zkusit zubare,muzete mi prosim poradit jsem uz zneho zoufala,nemuze spat jak ho to boli.dekuji za odpoved Leona

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Otok rtu může být reakce na Azitromicin. Zkuste přikládat ledové obklady. Zůstaňte v péči lékaře a konzultujte s ním další postup.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Zanet na rtu otok rtu

Příznaky kvasinkové infekce pokožky hlavy

Kvasinková infekce na pokožce hlavy způsobuje svědivou vyrážku. Vyrážka může být červená nebo fialová a může se objevit ve skvrnách různých tvarů. Vyrážka může prasknout a mohou se tvořit krusty. Tato krusta může způsobit vypadávání vlasů. Můžou se také objevit:

  • šupiny, bílé šupiny;
  • vodnaté puchýřky;
  • silné bílé nebo žluté mastné skvrny;
  • měkké a bílé mokvající oblasti;
  • bílé a červené pupínky plné hnisu.

Zde si můžete prohlédnout fotografie, na kterých je vidět, jak vypadá kvasinková infekce na pokožce hlavy: kvasinky ve vlasech foto.

Pokud se Candida dlouhou dobu neléčí, může se rozšířit i mimo pokožku hlavy, kamkoliv do těla. V takovém případě se objevují příznaky jako je:

  • únava;
  • zažívací problémy;
  • podráždění močových cest nebo genitálií;
  • bílé, bolestivé léze v ústech, známé jako afty;
  • bolest dutin.

Tyto příznaky mohou mít i jiné nemoci. Jediným definitivním způsobem, jak zjistit, že podráždění pokožky hlavy je infekce způsobená Candidou, je navštívit lékaře, který provede vyšetření kožních lézí.

Kvasinková infekce pokožky hlavy a vypadávání vlasů

Pokud vaše kvasinková infekce pokožky hlavy trvá dlouhou dobu, může se vám nahromadit spousta šupinek a odumřelé kůže. Časté škrábání nebo nanášení sušících chemikálií na postiženou oblast může také poškodit vlasové folikuly.

Všechny tyto faktory mohou vést k určitému vypadávání vlasů. To je zvláště běžné u lidí, kteří mají hypotyreózu (nedostatečná funkce štítné žlázy).

Pokud si však všimnete náhodných kruhových skvrn, které jsou zcela plešaté, navštivte svého lékaře. Můžete mít infekci zvanou tinea capitis, která také patří mezi kožní onemocnění pokožky hlavy.

Zdroj: článek Šampon na kvasinky

Příběh

Ve svém příspěvku OTOK V OBLIČEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Roman.

Dobrý den ,

při sportu jsem silně narazil lícní kosti do soupeře :) , v bezvědomí jsem naštěstí nebyl ale bolest byla poměrně intenzivní , hned jsem pohmoždění ledoval sprejem , otok se mi posunul ke kořeni nosu a do horní půlky rtu . Postižené místo leduji a mažu nějakým Octo gelem , otok však ani po týdnu neustupuje . Je tento průběh v pořádku ? Děkuji za jakoukoliv radu .

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jaroslav.

Dobry den
Dnes jsem se kousl do rtu a natekla mi polovina spodniho rtu.
Když se ho dotknu neboli ale kdyz zatlacim zacne bolet.
Co s tim mam delat

Zdroj: příběh Otok v obličeji

Prasklé koutky úst

Mokvavé ústní koutky sice častěji trápí děti než dospělé, ale v podstatě se s tímto problémem můžete setkat v jakémkoli věku. Projevují se obvykle jako bolestivé trhlinky až drobné macerace v koutcích úst. Dochází při tom nejprve k zarudnutí místa a následně k mokvání kůže, kde se potom vytvoří drobné prasklinky a ragády, které bývají překryty stroupky s kousíčky v barvě medu.

Prasklé koutky fotky

Zde můžete vidět, jak vypadají prasklé koutky.

Zdroj: článek Anguli infektiosi – ústní koutky

Poradna

V naší poradně s názvem OČNÍ KOUTKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anajstol@seznam.cz.

mam dotaz praskají mně oční koutky a okolo očí mne svědí a zároven pálí zarudlá pokožka nevíte někdo co s tím

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ano, praskání očních koutků a svědění a pálení pokožky kolem očí je jasný projev alergie. Klidně by to mohla být alergie na některý pleťový krém nebo makeup, či čistící mléko. Někdy takto oči reagují i na náhlé změny teplot okolního vzduchu. Pokud můžete, navštivte očního, ať se na to podívá a v případě, že jde o alergii, tak ať případně předepíše akutně Maxitrol, popřípadě na delší dobu Zaditen.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Oční koutky

Příčiny

Kůže na rtech je tenká a citlivá. Proto je třeba o ni dostatečně pečovat a neodkládat řešení potíží na neurčito. Pálení rtů mohou způsobovat různá onemocnění.

Potravinová alergie: Je asi nejčastější příčinou pálení rtů. Alergie na určitou potravinu se může projevit v kterémkoliv věku. V případě podezření zajděte na alergologii, kde vám pomocí testů vaši teorii vyvrátí nebo v horším případě potvrdí.

Plíseň rtů: Jde o onemocnění způsobené kvasinkou z rodu Candida, která se při vhodných podmínkách přemnoží a začne způsobovat zdravotní potíže. Projít může z úst přes trávicí trakt až ke konečníku. Okolí a podloží výsevu mykózy bývá ostře červeně ohraničené, obvykle napadá ústní koutky (anguli infectiosi). Pokud není moučnivka včas podchycena a zaléčena, může se kvasinka rozšířit z úst do hltanu a přes trávicí soustavu může projít až ke konečníku. Nákaza se neprojevuje zvýšenou teplotou, ale může ji doprovázet nechutenství.

Alergie na přípravek na rty: V situaci, kdy vás pálí pouze rty, a jiné příznaky na sobě nepociťujete, je tato varianta více než pravděpodobná. Nejedná se o alergii na celý přípravek, ale na jednu z jeho složek. Někteří lidé mají dokonce alergii na propolis, který se hojně využívá do přírodních balzámů na rty. Nejlepší řešení je chvíli nepoužívat nic. Když potíže odezní, tak prostě vyřaďte přípravek, který jste používali, a nahraďte ho novým. Pro jedince s citlivými rty se doporučují bioprodukty z kontrolovaného ekologického zemědělství. Nebo si můžete mazat rty obyčejnou lékařskou vazelínou. Ta je levná, rty dostatečně zvlhčí a je zde mizivá šance, že by u vás vyvolala alergickou reakci.

Crohnova choroba: Je známo, že Crohnova nemoc postihuje střeva, její symptomy se však mohou odrazit i na ústech a rtech. Nemoc může u 10 % případů způsobit otoky a pálení v různých částech těla, včetně rtů.

Herpes: Herpes je virové onemocnění, které způsobuje všemi nenáviděné opary. Jedná se o bolestivé puchýře na rtech. Ten, kdo již opar měl, ví, že už se viru nikdy nezbaví. Opary se často objevují, když je imunita oslabena například nemocí, stresem či přepracováním. Lékaři tvrdí, že je tímto virem nakažena většina populace, ale jen u určitého procenta se pak projeví také jako opar. Nezapomínejte, že je opar nakažlivý. Vyhýbejte se tedy fyzickému kontaktu s lidmi, kteří ho právě mají. Raději je nelíbejte ani na tvář. To platí i naopak. Jestliže na opary trpíte a máte pocit, že se vám brzy objeví, tak nikomu nepůjčujte balzám na rty či rtěnku a omezte přivítání na pouhé potřesení rukou. Vaši blízcí to jistě ocení.

Acidóza: Acidóza je porucha acid

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Pálení rtů

Poradna

V naší poradně s názvem POPRASKANE OČNÍ KOUTKY KVASINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anajstol@seznam.cz.

ic mám oční koutky na očním jsem byla dvakrát a nic,mám prý jít na alergologii,alergie se neprokázala a na kožním taky nic jen mi dali ophtalmo-hydrokortison mast nezabrala a tak jsem použila ophtalmo-framykoin mast kterou mám pro psi a tak jakž takž zabírá v tom ,že sklidní to svědění,ale po všech hledáních jsem nabyla přesvědčení,že mám oslbenou imunitu a potřebuji vyčistit organismus a tak začínám detox čaj Lerox,Chlorella,B-komplex štávu z červené řepy.uvidíme a vám děkuji za rady.Jana

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Jano, jestliže Vám na svědění v očích zabírá framykoin, tak nejspíše jde o bakteriální nákazu očních sliznic. Takže je třeba někde získat recept na Maxitrol, který oko okamžitě sklidní a vyhubí přemnožené bakterie. Maxitrol si do postiženého oka kapejte 6 krát denně dvě kapky pod spodní víčko. Jestliže z nějakého důvodu nemůžete jít k lékaři pro recept na Maxitrol, tak užívejte pravidelně svůj ophtalmo-framykoin 3 krát denně si aplikujte tenkou linku masti pod spodní víčko do doby než obtíže vymizí.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Popraskane koutky kvasinky

Prasklé koutky – příčina

Koutky obvykle popraskají při častém olizování rtů nebo ve větrném, chladném a suchém počasí. Dalším viníkem může být nedostatek živin, a to především železa, vitamínu A, C nebo vitamínů skupiny B.

Praskání koutků může být známkou plísňové infekce, jako je moniliáza (onemocnění způsobené kvasinkami candida, postihující sliznice, kůži i vnitřní orgány), která se také projevuje zarudnutím kolem popraskaného koutku. Občas koutky popraskají i v reakci na nějakou složku v novém kosmetickém výrobku.

Ale existují i další příčiny popraskaných koutků, jako je chudokrevnost, alergie, slintání během spánku (u dětí), záněty pod zubní protézou, nadměrná konzumace alkoholu nebo cukrovka či rakovina.

Zdroj: článek Prasklé koutky

Příběh

Ve svém příspěvku CO NA POPRASKANÉ KOUTKY ÚST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna Czaganová.

Dobrý večer,
trpím na popraskané koutky několik let. Vyzkoušela jsem již téměř všechno kromě některých babských rad. Ze začátku zabíral ušní maz, i když je to nechutné zřejmě i číst, ale pomáhalo to. Chvílema to bylo dobrý, ale znova a znova se mi to vrací. Několikrát jsem užívala B-komplex - bez úspěchu, 3x (ne po sobě) riboflavín, pak fungicidin, čistý líh, tyčinky na rty. Kožní paní doktorka mi (za 30,- Kč!) doporučila koupit červenou indulonu, po té to bylo ještě horší. Obešla jsem téměř všechny lékárny, všude mi poradili něco jiného. Nic nepomohlo. Nyní, jak píši, nemůžu pořádně ani otevřít pusu, koutek je oteklý, bolestivý a mám na něm i stroupek, který zřejmě praskne, když budu jíst. Je mi 62 let a nosím horní zubní protézu, kterou si pravidelně lepím, jinak by mi nedržela.
Dodržuji hygienu, protézu udržuji v čistotě. Poradí mi někdo, kdo zkouší podobně jako já? Děkuji a omlouvám se za dlouhý text.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jan ozog.

Dobrý den ,
zkuste tak jako já mast IMAZOL dva tři dny 2x denně a je to ?!

Zdraví JO

Zdroj: příběh Co na popraskané koutky úst

Kvasinková infekce pokožky hlavy

Kvasinková infekce pokožky hlavy je kvasinková infekce na kůži hlavy. Kvasinková infekce kůže se nazývá kandidóza. Kandidóza je plísňová infekce, která se může vyvinout téměř kdekoli ve vašem těle nebo na něm. Kvasinka zvaná Candida způsobuje kandidózu. Kvasinky jsou druh houby.

Vaše pokožka má přirozeně mnoho druhů plísní, které na ní žijí, včetně kvasinek, jako je Candida. To je normální a zdravým lidem to obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Ale když má Candida možnost se přemnožit, může se zarýt pod povrch vaší kůže a to může způsobit kožní infekci.

Zdroj: článek Šampon na kvasinky

Poradna

V naší poradně s názvem ČERVENÝ FLEKY NA RTECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nicol wirknerova.

dobry den, vcera se mi na spodnim tak i hornim rtu udelali takove prouzky cervene a me nenapada z ceho by to mohlo byt. vylozene to neboli ale je to dost neprijemny, vzalo mi to pruznost a kdyz dam rty k sobe mam pocit jak kdyz si rty prezijzdim dratenkou. mam to druhy den a ledovani ani promazavani vazellinou mi nepomaha naopak to docela stipe, setkavam se s tim poprve a nevim jak dosahnout ulevi a zmizeni. budu rada za odpoved. dekuji s pozdravem wirknerova.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Váš stav se nazývá cheilitida - zánět rtů. Může mít několik různých příčin včetně infekce, alergie a reakce na některé léky na předpis. Pokud problémy přetrvávají déle než jeden den, je nejrozumnějsím rozhodnutím návštěva praktického lékaře. Pomoci si můžete použitím jeleního loje a mlčením. Klid a nehybnost rtů zmírní nepříjemné pocity.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Červené fleky na rtech

Co je opar na rtu?

Opar je virová infekce, odborně nazývaná Herpes simplex typu I. Začíná pocitem brnění, svědění nebo pálení na rtu. Pak se tvoří načervenalé vezikuly a krusty známé jako vřídky na rtu. Opar na rtu se obvykle samovolně zahojí do osmi až deseti dnů. Nakažlivost tohoto virového onemocnění a tedy i riziko přenosu je nejvyšší v první fázi vzniku oparu, když už ho cítíme, ale ještě není plně vidět. K přenosu dochází přímým kontaktem a po infikování zůstává virus v těle nadosmrti. Právě díky trvalé přítomnosti viru v těle se pak opary mohou u citlivých jedinců objevovat i opakovaně, aniž by muselo dojít ke kontaktu s jiným nakaženým. Obvyklým takovým spouštěčem bývá nárazový vysoký stres, podráždění sluncem, období menstruace a při vysoké horečce. Virová nákaza oparem u novorozenců může mít závažný průběh, stejně tak i u osob se sníženou imunitní funkčností, například u nemocných AIDS.

Zajímavé je, že opar na rtu není jediným místem výskytu. Stejné boláky se mohou objevit kolem očí, na prstech a kolem genitálií.

Často se také mluví o pásovém oparu. Ten je velmi podobný oparu na rtu, ale způsobuje ho odlišný virus (herpes zoster), který je pozůstatkem po prodělání neštovic.

Zdroj: článek Opar na rtu aneb virus Herpes simplex I

Poradna

V naší poradně s názvem VAGINALNI KVASINKOVA INFEKCE? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lil.

Dobry den chtela bych se zeptat je mi 13 let a protoze jsem mela hodne uceni 2 dny jsem se nesprchovala.Od ctvrtka me svedi genitalie,mam slaby vytok,a boli mne kdyz mocim.Pomaha mi kdyz se dlouho sprchuji(potom me moceni skoro neboli).Bojim ze se mam tuto infekci,a u gynekologa jsem jeste nebyla.Co by jste mi poradili?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Úplně nejlepší by bylo, kdybys šla ke gynekologovi. Domácím experimentováním si můžeš ublížit a chceš přeci mít děti až budeš velká nebo ne? Takže šupajdi na gyndu.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Vaginalni kvasinkova infekce?

Co způsobuje pálení rtů

Nejčastější příčinou pálení rtů je potravinová alergie. Alergie na určitou potravinu se může projevit v kterémkoliv věku.

Potravinová alergie je známa na tyto potraviny: mléko, lepek – ten je obsažen v obilovinách, dále na vejce, sóju, ořechy – především na buráky, ryby, mořské plody (alergie na ústřice), kakao, určité druhy zeleniny a určité druhy ovoce.

Alergie na potraviny se projevuje pálením, zduřením a bolestí rtů. Potravinová alergie je nebezpečná v tom, že může dojít k otoku sliznice v dutině ústní, a tento stav může být fatální.

V případě podezření zajděte na alergologii, kde vám pomocí testů vaše podezření na alergii vyvrátí, nebo v horším případě potvrdí a nasadí odpovídající léčbu.

V situaci, kdy vás pálí pouze rty, a jiné příznaky na sobě nepociťujete, se může jednat o alergii na přípravek na rty. Nemusí jít o alergii na celý přípravek, ale jen na jednu z jeho složek. V dnešní době jsou chemické látky přidávány prakticky do všech výrobků a tělo na ně ne vždy ideálně reaguje. Někteří lidé mají dokonce alergii na propolis, který se hojně využívá do přírodních balzámů na rty.

Alergie na přípravek na rty se projevuje pálením, mravenčením, zduřením a bolestí rtů.

V nastalé situaci je nejlepším řešením nepoužívat nic. Pokud potíže odezní, tak vyřaďte přípravek, který jste používali, a nahraďte jej novým. Pro jedince takto citlivých rtů se doporučuje používání bio produktů z kontrolovaného ekologického zemědělství. Nebo můžete na rty používat obyčejnou lékařskou vazelínu. Ta je velice levná, rty dostatečně zvlhčí a je jen mizivé riziko, že by vám vyvolala alergickou reakci.

Dalším možným projevem pálení rtů je infekce virem herpes. Herpes je virus, který způsobuje opary. Jedná se o bolestivé puchýře na rtech. Opary se často objevují, když je naše imunita oslabena například nemocí, stresem či přepracováním. Lékaři tvrdí, že je tímto virem nakažena většina populace, ale jen určitému procentu se projeví také jako opar.

Nezapomínejte, že je opar nakažlivý. Preventivně se vyhýbejte fyzickému kontaktu s lidmi, kteří ho právě mají. Raději je nelíbejte ani na tvář. To platí i naopak. Jestliže na opary trpíte a máte pocit, že se vám brzy objeví, tak nikomu nepůjčujte balzám na rty či rtěnku a omezte vítání na pouhé potřesení rukou. Vaši blízcí to jistě ocení.

Zdroj: článek Jaká příčina může způsobit pálení rtu

Příčina

Jako opar na rtech nazýváme stav, kdy je ret a jeho okolí postiženo herpetickým virem. Jde o bolestivý výsev puchýřků s průsvitným, později často hnisavým obsahem, které praskají za vzniku malých vřídků. Ty se zpravidla v rozmezí 10 až 14 dnů hojí, přičemž zde velmi záleží na včasném zahájení terapie. Opar rtu vzniká nejčastěji na rtu, ale může se objevit i v oblasti nosu nebo oka.

Za vznik oparu je zodpovědný Herpes simplex virus 1. typu (HSV I). Opar na rtu je infekční onemocnění postihující lidi všech věkových kategorií bez rozdílu pohlaví nebo rasy. Infekce proniká do lidského organismu porušenou kůží nebo sliznicí nejčastěji v dětství. Pro vlastní přenos je důležitý přímý kontakt s infikovaným vřídkem nebo přenos prostřednictvím tělní tekutiny.

Po uplynutí inkubační doby, která se pohybuje v rozmezí 2–6 dnů, dochází na postiženém místě k pocitu pnutí, svědění, pálení či bolesti. Při dotyku jazykem zjistíme mírné zatvrdnutí, které může být na povrchu doprovázeno drobnými tečkami. Poté vzniká otok a zarudnutí místa, které předchází puchýřnatému stadiu. Ložisko oparu bývá často tvořeno vícero napnutými puchýřky velikosti špendlíkové hlavičky. Ty posléze praskají a zarůstají strupem, který časem odpadne. Po 10–14 dnech dochází k vyhojení oparu. Postižené místo může být ještě dlouho po infekci zarudlé.

Opar na rtu, který probíhá u zdravých lidí, nemá téměř nikdy žádné trvalé následky a není provázen komplikacemi. Někdy může na rtu několik týdnů přetrvávat světlejší jizvička, která však také sama zmizí. U novorozenců a nejmladších dětí, které nemají plně vyvinutou obranyschopnost, však může onemocnění probíhat závažně. Je proto třeba dbát, aby takto malé dítě nepřišlo do intenzivního kontaktu s člověkem trpícím oparem. Stejně tak by se oparu na rtu měli vyhýbat dospělí lidé s oslabenou imunitou. Rizikovým faktorem je tedy především blízký kontakt s nemocným. Dále mezi rizikové faktory vzniku oparu rtu patří stres, vysoké teploty, menstruace, slunění či jiná infekční onemocnění.

Takto vypadají opary na rtech.

Zdroj: článek Opar na rtech

Léčba popraskaných koutků úst

Nejúčinnějším lékem na popraskané koutky je udržet je suché a vláčné. Pokud jsou popraskané koutky doprovázeny i kvasinkovou infekcí, která se projevuje moučnými usazeninami v koutcích, tak je vhodné použít antimykotické masti například Clotrimazol mast. Vhodná je také zinková pasta anebo pro udržení vláčnosti rtů lékařská vazelína.

Jestliže jsou popraskané koutky úst způsobeny infekcí v ústech, tak i po jejich vyléčení bude probíhat častá recidiva, dokud se nevyléčí primární příčina, například stomatitida pod protézami. Ta se nejlépe vyléčí pomocí výplachů chlorhexidinem. V chlohexidinu můžeme nechat přes noc také vyčistit zubní protézu.

Pokud jsou popraskané koutky způsobeny přemírou alkoholu nebo nedostatkem vitamínů B, tak je velice účinným pomocníkem lék riboflavin, což je vitamín B2.

Zdroj: článek Časté praskání ústních koutků

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Marie Svobodová

 Bc. Jakub Vinš


kvasinková infekce konecniku
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
kvasinková infekce léčba
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.