Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

LAGOSA


Náhrada za lék Lagosa

Lagosa má přerušeno uvádění na trh v České republice a nemusí být na našem území vždy k dostání. Lagosa patří do skupiny léků ATC: A05BA03 SILYMARIN. V této skupině jsou i další léčiva, která obsahují stejnou účinnou látku jako lék Lagosa. Jde o přípravky:

Lagosa obsahuje 150 mg účinné látky silymarin. Aktuální cena léku Lagosa 50 tablet je zde: Lagosa cena. Pro dosažení balení 100 tablet, nutné objednat dvě balení po 50. Zvláštní slevové akce na lék Lagosa mývala síť lékáren Dr Max. Vyplatí se obvolat si tyto lékárny v okolí.

Zdroj: článek Lagosa

Poradna

V naší poradně s názvem LAGOSA NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Viera adamkova.

Môžem užívať lagosu pri warfarine a atorvastatine a exetrole? Vďaka za odpoveď.v.a.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Lagosa obsahuje přírodní látku Salymarin, což není nic jiného, než výtažek z rostliny ostropestřec mariánský, slovensky pestrec mariánsky.

Ostropestřec mariánský má nepříznivé účinky pro některé léky.

Ptáte-li se na Warfarin, Atorvastatin a Ezetrol, tak u všech těchto léků může užívání ostropestřce mariánského způsobit vyšší hladiny v séru. Je to proto, že ostropestřec mariánský i zmíněné léky využívají stejné jaterní enzymy pro svůj metabolismus a setrvání těchto léků v těle tak může trvat déle. Společné užívání tak zvyšuje riziko výskytu nežádoucích účinků těchto léků.

Před použitím Logosy nebo doplňků s obsahem ostropestřce mariánského, se vždy poraďte se svým lékařem, protože je důležité, aby o této společné léčbě věděl a mohl tak lépe dohlédnout na bezpečnost celkové léčby.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Lagosa nežádoucí účinky

Lagosa a alkohol

Lagosa se používá jako podpůrná léčba jater. Alkohol zatěžuje a postupně ničí játra. Protichůdné působení těchto dvou faktorů znamená, že pro správnou funkci léčby přípravkem Lagosa je alkohol zakázán.

Zdroj: článek Lagosa

Zkušenosti s lékem Lagosa

Jedna obalená tableta obsahuje Silybi mariani fructus extractum siccum (35-40:1) extrahováno methanolem 204 mg (187 – 221 mg) (odpovídá silymarinum 150 mg, počítáno jako silibinin).

Lagosa se používá jako:

  1. Ppodpůrná a doplňková léčba při toxicko-metabolických poškozeních jater, jako je steatóza, poškození alkoholem, jedovatými látkami, event. léky, otravy houbami apod.
  2. Podpůrná léčba při chronických zánětlivých onemocněních jater (perzistující a aktivní chronická hepatitida) a cirhóze jater.

Dávkování a způsob podání

Obvyklé dávkování je podle závažnosti onemocnění a fáze léčby 3 až 6 mg silymarinu na kg tělesné hmotnosti denně.

Dospělí obvykle užívají 1 tabletu 2x (event. až 3x) denně po jídle. Interval mezi jednotlivými dávkami má být minimálně 4 hodiny.

Protože nejsou k dispozici dostatečné údaje o bezpečnosti a účinnosti u dětí a dospívajících do 18 let, přípravek Lagosa se u této věkové skupiny nedoporučuje podávat.

Léčba počáteční dávkou trvá 1 až 6 týdnů, po zlepšení stavu lze denní dávku snížit o třetinu až polovinu. Celková doba léčby může trvat 3 měsíce až 1 rok při pravidelných kontrolách zdravotního stavu lékařem.

Způsob podání

Tablety se užívají po jídle, polykají se celé, nerozkousané a zapíjejí se trochou tekutiny.

Kontraindikace

Lék se nemá používat při známé hypersenzitivitě na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku v tomto léku.

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Nutno dodržovat jaterní dietu a nepožívat alkohol.

Přípravek obsahuje monohydrát laktózy a sacharózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy nebo fruktózy, úplným nedostatkem laktázy, sacharózoizomaltázovou deficiencí nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nemají tento přípravek užívat.

Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné tabletě, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.

Užívání v těhotenství a při kojení

Z pokusů na zvířatech nejsou známy žádné toxické, resp. teratogenní účinky. Zkušenosti týkající se užívání v těhotenství a při kojení nejsou dostupné, je proto nutné zvážit případné riziko pro plod.

Zdroj: článek Lagosa

Poradna

V naší poradně s názvem PROBLÉM SE STUČNĚNÝMI JÁTRY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Radoslava Šebková.

Dobrý den,je mi 75let a ted se zjistilo,že mám mírně ztučněké játra.Dostala jsem prášky na cholesterol a ty mi to rozhodili.Po odběru krve a ultrazvuku se ty stučnělá játra potvrdili.Jsem při těle ,mám 77kg a nedaří se mi zhubnout,asi v tomto věku to jde těžko.Prosila bych radu,jak nato aby se mi vše zase zpravilo.Dostala jsem prášky na tříměsíční kůru Lagosa.Sama nevím jak na dietu,nevím kde bych se dopídila na nějaký jídelníček cojíst.Mám pocit ,že tučného jídla konzumuji málo,prosila bych nějakou radu.Moc děkuji za ochutu mi poradit.S pozdravem Šebková Radoslava. Fotku neumím připojit.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Játra jsou energetickou zásobárnou. Každý den v nich je připravena energie na jednu hodinu fyzické aktivity. Energie je v játrech uložena jako glykogen, který když v ten den nespostřebujete, tak se usadí a tím vznikají ztučnělá játra. Takže hlavním pomocníkem je pohyb a ne dieta. Měla byste každý den vykonat pohyb, při kterém se spotíte a zadýcháte. Můžete začít s chůzí po schodech, jízdou na kole, plaváním nebo procházkami do přírody. Tím rozpohybujete energetické úložiště a pomůžete játrům zbavit se tuku. Stravování je také důležité. Omezte jídlo a pití, kde je cukr a příliš tuků, a v žádném případě nepijte alkohol.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Problém se stučněnými játry

Interakce s jinými léky

Lagosa obsahuje přírodní látku Salymarin, což není nic jiného, než výtažek z rostliny ostropestřec mariánský.

Ostropestřec mariánský má nepříznivé účinky pro některé léky. Vzhledem k tomu, že ostropestřec mariánský působí na játra, což je cesta metabolismu většiny léků, bylo by moudré promluvit si se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky, než začnete ostropestřec užívat. Zejména, pokud jste léčeni některým z následujících léků, neměli byste užívat ostropestřec bez předchozí konzultace se svým lékařem.

  • Antipsychotika. Zahrnuje butyrofenony (jako je haloperidol) a fenothiaziny (jako je chlorpromazin, flufenazin a promethazin).
  • Fenytoin (EPILAN D GEROT). Lék používaný při epileptických záchvatech.
  • Halotan. Plyn používaný pro udržení celkové anestezie - narkózy.
  • Antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční terapie.

Ostropestřec mariánský může interferovat s následujícími léky, protože ostropestřec i tyto léky jsou rozkládány stejnými jaterními enzymy:

  • Léky na alergii. Jako je fexofenadin (EWOFEX, FEXIGRA).
  • Léky na vysoký cholesterol. Včetně statinů, jako je lovastatin.
  • Léky proti úzkosti. Včetně alprazolamu (ALPROX, FRONTIN), diazepamu a lorazepamu (TEMELOR).
  • Protidestičkové a antikoagulační léky (léky na ředění krve). Včetně klopidogrelu (TROMBEX, ZYLLT) a Warfarinu.
  • Některé léky na rakovinu. Včetně léku na rakovinu prsu raloxifen (EVISTA, OPTRUMA).
  • Léky rozkládající se v játrech. Protože ostropestřec působí na játra, může mít vliv na léky rozkládající se v játrech, kterých je mnoho, proto si vždy před použitím ostropestřce mariánského promluvte se svým lékařem.

Zdroj: článek Lagosa

Léky plně hrazené pacientem L

LACTULOSE AL 667MG/ML SIR

LAGOSA TBL OBD

LACHESIS MUTUS 3K-10MK GRA

LAMYA 0,075MG TBL FLM

LAMZEDE 10MG INF PLV SOL

LATUDA 18,5MG TBL FLM

LEDAGA 160MCG/G GEL

LEDUM PALUSTRE 31CH-200CH GRA

LENTIOO 3MG/0,03MG TBL FLM

LEUCO-SCINT 0,18MG RAD KIT

LEVERETTE 0,15MG/0,03MG TBL FLM

LEVITRA 20MG TBL FLM

LEVOBUPIVACAINE KABI 5MG/ML INJ/INF SOL

LEVOCETIRIZIN DR.MAX 5MG TBL FLM

LEVOSERT 20MCG/24H IUT INS

LEVOSERT SHI 20MCG/24H IUT INS

LEVOSIMENDAN KABI 2,5MG/ML INF CNC SOL

LEVOSIMENDAN KALCEKS 2,5MG/ML INF CNC SOL

LEVOSIMENDAN ZENTIVA 2,5MG/ML INF CNC SOL

LEXAURIN 1,5MG TBL NOB

LEXAURIN 3MG TBL NOB

LIDBREE 42MG/ML IUT GEL

LIDOCAINE EGIS 10% DRM SPR SOL

LIDOCAINE EGIS 20MG/ML INJ SOL

LILIUM TIGRINUM 2CH-200CH GRA

LINDYNETTE 75MCG/20MCG TBL OBD

LIPOPLUS 20% INF EML

LIRIEN 0,15MG/0,03MG TBL FLM

LITFULO 50MG CPS DUR

LITHIUM CARBONICUM 3CH-200CH GRA

LIVMARLI 9,5MG/ML POR SOL

LIVTENCITY 200MG TBL FLM

LOBELIA INFLATA 3K-10MK GRA

LOCAMETZ 25MCG RAD KIT

LOETTE 0,1MG/0,02MG TBL FLM

LOGEST 0,075MG/0,02MG TBL OBD

LOJUXTA 10MG CPS DUR

LOJUXTA 20MG CPS DUR

LOJUXTA 5MG CPS DUR

LOSARTAN/HYDROCHLOROTHIAZID KRKA 50MG/12,5MG TBL FLM

LUISEA 0,02MG/3MG TBL FLM

LUNAFEM 0,075MG/0,02MG TBL OBD

LUNSUMIO 1MG INF CNC SOL

LUNSUMIO 30MG INF CNC SOL

LUSIENNE 0,075MG/0,02MG TBL NOB

LUTATHERA 370MBQ/ML INF SOL

LUTEINUM 4CH GRA

LYDELY 0,03MG/2MG TBL FLM

LYSAKARE 25G/25G INF SOL

Zdroj: článek Léky na předpis, které od července nehradí zdravotní pojišťovny

Jak snížit zvýšené jaterní testy

U postižení jater bývají všechny 4 enzymy zvýšené. Důležité je dodržovat dietu, úplnou abstinenci alkoholu, dlouhodobý šetřící režim a užívat podpůrné preparáty. Tyto léky jsou bylinného původu a pomáhají regenerovat játra. Patří sem Lagosa nebo Esenciale forte.

Zdroj: článek Játra

Léčba

U alkoholické jaterní cirhózy je základním opatřením abstinence, která většinou zabrání dalšímu zhoršování choroby. Podávání glukokortikoidů, imunosupresiv, interferonů, antivirotik v případě autoimunitní nebo postvirové jaterní cirhózy se jeví jako bezvýznamné. Jediným řešením je transplantace jater. Při primární biliární cirhóze zhoršování choroby zpomalí podávání Ursosanu nebo Ursofalku, které snižují koncentraci toxických žlučových kyselin. Imusopresiva (Prednison, Sandimmun, Imuran) mohou být při primární biliární cirhóze efektivní. Řešením je jaterní transplantace, i když k poškození žlučových cest může dojít i v transplantovaných játrech. Sekundární biliární cirhóza se léčí uvolněním (dekompresí) žlučových cest chirurgicky nebo zavedením drénu.

Při léčbě jaterní cirhózy se plošně kortikoidy (Prednison) zásadně nepoužívají. Význam mohou mít pouze při léčbě autoimunitní hepatitidy s přechodem do jaterní cirhózy, při pokročilé cirhóze je jejich efekt problematický. U podpůrných léků (hepatoprotektiv) jako Silymarin, Flavibion, Lagosa nebyl prokázán žádný významný vliv zlepšení prognózy pacientů s jaterní cirhózou.

Ve vybraných případech je možná transplantace jater. Každé transplantaci předcházejí složité testování a důsledný psychologický posudek osoby, jelikož transplantace je složitý proces zasahující pacienta na zbytek života. Po transplantaci musí být přísně dodržovány různé druhy diet, nesmí se pít alkohol, kouřit a každý den pacient musí polykat hrsti léků, které ovlivňují imunitu, aby tělo nezničilo transplantovaný orgán. Jelikož orgánů k transplantaci je málo, musí toto testování probíhat a důkladně prověřit, zda je člověk vhodný k transplantaci

Zdroj: článek Cirhóza jater

Nežádoucí účinky

Užívání bylin je osvědčený přístup k posílení těla a léčbě nemocí. Byliny však mohou vyvolat vedlejší účinky a mohou interagovat s jinými bylinami, doplňky nebo léky. Z těchto důvodů byste měli brát bylinky opatrně, pod dohledem praktického lékaře.

Ostropestřec mariánský je obecně považován za bezpečný. Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a mohou zahrnovat:

  • Žaludeční nevolnost;
  • Průjem;
  • Nevolnost a zvracení;

Ostropestřec mariánský by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Lidé s rakovinou související s hormony, včetně rakoviny prsu, dělohy a prostaty, by ostropestřec také neměli užívat.

NEUŽÍVEJTE ostropestřec, pokud jste alergičtí na ambrózii, chryzantémy, měsíčky, heřmánek, řebříček nebo sedmikrásky.

Občas je pozorován mírně laxativní účinek, případně kožní vyrážka. Po vysazení léku tyto projevy vymizí.

Zdroj: článek Lagosa

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Marie Svobodová

 Mgr. Světluše Vinšová


ladel
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
lagosa doplatek
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.